audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.26. 11:25 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
ECC82 datasheet jén ami van fázisinverter kapcsolás abban 1-1mA el mennek a csőfelek, ráadásul a második fele az osztott terhelésű (katodin) a 150k 150k val alighagy a csőnek feszt. Jól van ez így?


Kicsit karcsúnak tűnik az 1mA a katodin fázisfordítónak. Én oda inkább egy E88CC-t, vagy hasonlót tennék, hogy nagyobb árammal működjön, esetleg másfajta fázisfordítót használnék...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.26. 12:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
sajti írta:
joepapa írta:
ECC82 datasheet jén ami van fázisinverter kapcsolás abban 1-1mA el mennek a csőfelek, ráadásul a második fele az osztott terhelésű (katodin) a 150k 150k val alighagy a csőnek feszt. Jól van ez így?


Kicsit karcsúnak tűnik az 1mA a katodin fázisfordítónak. Én oda inkább egy E88CC-t, vagy hasonlót tennék, hogy nagyobb árammal működjön, esetleg másfajta fázisfordítót használnék...

Sajti



Ugye. Pedig gyari mert az adatlapjan van. Fura mert 10mA a max arama...ha mar fesz nem marad legalabb 3mA el mehetne. Azaz a katodinba 47k 47k jobb lenne nem? Vegulis nekem ez egy Williamson eleje. Azaz van utánna egy egy meghajto fokozat azt elhajtja. Szinten ECC82 47k anod munkaellenállás, 2k8 katod alatt 390V tap az egesznek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.26. 12:10 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
Ugye. Pedig gyari mert az adatlapjan van. Fura mert 10mA a max arama...ha mar fesz nem marad legalabb 3mA el mehetne. Azaz a katodinba 47k 47k jobb lenne nem? Vegulis nekem ez egy Williamson eleje. Azaz van utánna egy egy meghajto fokozat azt elhajtja. Szinten ECC82 47k anod munkaellenállás, 2k8 katod alatt 390V tap az egesznek.


Az más kategória, mert a Williamsben nem kell a katódin fokozatnak meghajtani a végcsövek nagyobb bemeneti kapacitását. Elvben persze semmi akadálya, hogy cserélj 47kohm-ra és növeld a cső áramát.
Én azt tapasztaltam, hogy az ilyen kisáramú katodin fokozatok nagyon szépen megalkotják a rossz értelemben vett csöves hangot.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.26. 13:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
sajti írta:
joepapa írta:
Ugye. Pedig gyari mert az adatlapjan van. Fura mert 10mA a max arama...ha mar fesz nem marad legalabb 3mA el mehetne. Azaz a katodinba 47k 47k jobb lenne nem? Vegulis nekem ez egy Williamson eleje. Azaz van utánna egy egy meghajto fokozat azt elhajtja. Szinten ECC82 47k anod munkaellenállás, 2k8 katod alatt 390V tap az egesznek.






Az más kategória, mert a Williamsben nem kell a katódin fokozatnak meghajtani a végcsövek nagyobb bemeneti kapacitását. Elvben persze semmi akadálya, hogy cserélj 47kohm-ra és növeld a cső áramát.
Én azt tapasztaltam, hogy az ilyen kisáramú katodin fokozatok nagyon szépen megalkotják a rossz értelemben vett csöves hangot.

Sajti




Na ettől félek. Nekem a leválasztó fokozattal oké. De a datasheet re ez hogy kerülhetett rá.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.26. 19:53 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
joepapa írta:
....
Na ettől félek. Nekem a leválasztó fokozattal oké. De a datasheet re ez hogy kerülhetett rá.

Hajdanán, pl. egy hangosbemondónál nem volt gond az 5% feletti torzítás, legalább messzebbről is hallották. :lol: Azonban meglehetősen csőkímélő üzemmódok lehetnek ezek...
A legtöbb elektroncső típusnál, ahol találunk az adatlapban ilyen munkapont táblázatot, mindenhol szerepelnek ezek a névlegeshez képesti igen kis áramú beállítások is.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 09:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
ECC82 Tungsramoknál igen sok első fűtésre azaz jéghidegen egy fényeset villan a fűtés. Ez normális? Vagy mitöl van. Azért is gáz mert meglenne a 4 egyforma cső de nem mind villan. Egy látványerősítőben fura ha nem mind ugyanolyan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 09:48 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
ECC82 Tungsramoknál igen sok első fűtésre azaz jéghidegen egy fényeset villan a fűtés. Ez normális? Vagy mitöl van. Azért is gáz mert meglenne a 4 egyforma cső de nem mind villan. Egy látványerősítőben fura ha nem mind ugyanolyan.


Normális, bár rövidítheti a cső élettartamát. Kellene a fűtésbe egy lágyindító...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 09:51 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
joepapa írta:
ECC82 Tungsramoknál igen sok első fűtésre azaz jéghidegen egy fényeset villan a fűtés. Ez normális? Vagy mitöl van. Azért is gáz mert meglenne a 4 egyforma cső de nem mind villan. Egy látványerősítőben fura ha nem mind ugyanolyan.

Igen, sok esetben előfordulhat, hogy "fényeset villan" a fűtőszál alul kilógó része, ami az élettartamot is csökkenti. Ez ellen a legjobb védekezés, ha lassan áll fel a fűtőfeszültség, persze ezt legkönnyebben a stabil tápos fűtőfesz elektronikákba tudjuk beépíteni, váltóáramú fűtés esetén marad a villogás (vagy a Sajti által emlegetett valamilyen lágyindító)...
Stab tápos pl:
Csatolmány:
tubent3.gif
tubent3.gif [ 10.62 KiB | Megtekintve 43662 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 11:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
deeraudio írta:
Ez ellen a legjobb védekezés, ha lassan áll fel a fűtőfeszültség, persze ezt legkönnyebben a stabil tápos fűtőfesz elektronikákba tudjuk beépíteni, váltóáramú fűtés esetén marad a villogás

A vége ebben a formában nem igaz, és a gyakorlatban nincs szükség "legjobb" védekezésre. A régi, bevált, 1xű és nagyszerű megoldás egy szeparált, a hideg ECC82 fűtőszálénál valamivel nagyobb belső ellenállású fűtőtekercs, mely persze -éppen a belső ellenállása miatt- kizárólag a méretezett terhelőárammal használható.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 12:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
bta írta:
deeraudio írta:
Ez ellen a legjobb védekezés, ha lassan áll fel a fűtőfeszültség, persze ezt legkönnyebben a stabil tápos fűtőfesz elektronikákba tudjuk beépíteni, váltóáramú fűtés esetén marad a villogás

A vége ebben a formában nem igaz, és a gyakorlatban nincs szükség "legjobb" védekezésre. A régi, bevált, 1xű és nagyszerű megoldás egy szeparált, a hideg ECC82 fűtőszálénál valamivel nagyobb belső ellenállású fűtőtekercs, mely persze -éppen a belső ellenállása miatt- kizárólag a méretezett terhelőárammal használható.


Hát ezaz külön fűtőtrafó van de nagy áramú viszonylag. Kössek sorba a fűtéssel R t? Nekem AC fűtés kell.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 12:41 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Gondolom jó hangminőségű előerősítőt szeretnél összehozni, ezért a fűtőkörben ne nagyon rakjál sem ellenállást, sem elektronikát.
Ami pedig a fűtőtrafót illeti, számtalan csöves erősítőben egy tekercsről mennek a végcsövek és a meghajtók - ott nem lehet mit kezdeni a bekapcsolási áramlökéssel. Itt viszont előerősítőről van szó, a megfelelően méretezett belső ellenállású fűtőtrafó nagyon szükséges tartozék.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 12:57 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
tunerman írta:
Itt viszont előerősítőről van szó, a megfelelően méretezett belső ellenállású fűtőtrafó nagyon szükséges tartozék.
Üdv: TJ.


Ezzel nem fog villanni:

https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,49-01-39/stype,1

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 13:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
joepapa írta:
Hát ezaz külön fűtőtrafó van de nagy áramú viszonylag. Kössek sorba a fűtéssel R t? Nekem AC fűtés kell.

Nem soros ellenállás, hanem megfelelően méretezett külön fűtőtekercs az ECC82-nek ... nem kell különösebben nagy ellenállásúnak lennie, csak hogy mérsékelje a felvillanást.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 16:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
bta írta:
joepapa írta:
Hát ezaz külön fűtőtrafó van de nagy áramú viszonylag. Kössek sorba a fűtéssel R t? Nekem AC fűtés kell.

Nem soros ellenállás, hanem megfelelően méretezett külön fűtőtekercs az ECC82-nek ... nem kell különösebben nagy ellenállásúnak lennie, csak hogy mérsékelje a felvillanást.

Én is így értettem a "kérdést"... :roll: Ha már megvan a baj, hogyan orvosoljuk? :?:
Megoldás lehet a soros ellenállás a váltóáramú fűtéskörbe, amelyet rövidre zár egy relé 10-20 másodperc elteltével.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 17:09 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
deeraudio írta:
Én is így értettem a "kérdést"... :roll: Ha már megvan a baj, hogyan orvosoljuk? :?:
Megoldás lehet a soros ellenállás a váltóáramú fűtéskörbe, amelyet rövidre zár egy relé 10-20 másodperc elteltével.
db


NTC???

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 18:33 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
tunerman írta:
Gondolom jó hangminőségű előerősítőt szeretnél összehozni, ezért a fűtőkörben ne nagyon rakjál ... sem elektronikát.

Ezen még dolgozz egy kicsit, különös tekintettel a DHT csövekre. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 18:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
deeraudio írta:
Igen, sok esetben előfordulhat, hogy "fényeset villan" a fűtőszál alul kilógó része, ami az élettartamot is csökkenti.

Ezt el kéne mondanod a fonómban levő -hosszú anódos- Tu ECC82-nek is. :D
Tíz éve idegesít és még mindig bírja. ;)
Próbáltam azóta sokszor kicserélni mindenféle kékvérű 12AU7 kompatibilisre, de valahogy mindig visszamászik a helyére. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 19:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
euro21 írta:
tunerman írta:
Gondolom jó hangminőségű előerősítőt szeretnél összehozni, ezért a fűtőkörben ne nagyon rakjál ... sem elektronikát.

Ezen még dolgozz egy kicsit, különös tekintettel a DHT csövekre. ;)


Ez a hozzászólásod itt OFF! ;) Mindent a megfelelő időben és helyen...
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 19:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Köszönöm a sok választ. Szóval elvillognak évekig az ilyen 82 esek. De mivel idegesít valami kétfokozatú fűtést csinálok. Ez most egy komplett erősítő amiben van 4db ECC82 előfok DC ben katodin, és egy egy trióda a meghajtófokozat, akár Williamson-féle közös katódellenállásúvá is tehető.
Van egy APX 100 táptrafó amiről csak anódok mennek. Van egy TH57 talán fűtéstrafó amiről a 6n13s ek a legdurvább tekrencről, és az egyel gyenguszabbról az ECC82-esek 4x300mA miatt nem mertem a 700mA es tekercset használni, hanem a közepest azthiszem 5A, mert a 6n13s ek nek megy a 7,8A fűtéstekrenc. Az APX 100 hálozatinak is van 6,3V os fűtéstekercse, ráadásul az kb 4db 300mA es csőre lett méretezve, lhet átkötöm oda, de így elosztottabb a terhelés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 19:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Most sacc 50db ECC82 van itt mellettem, amiből 25 db villan, 25db nem. Azt nem értem, ha meg lehetett csinálni rendesen a fűtését, akkor miért mind nem egyforma? Egy egyszerű 47k anódok felett 2k8 katódok alatt kapcsolásba dugdozom a két katódfeszt mérem (rács földön), fele villan fele nem...hm...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 19:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Nem a katódcsőben lévő spirális fűtés villan fel. hanem a csőlábtól induló vékony hozzávezető rész.
Ezt a jelenséget más, nevesebb gyártók bizonyos csövei is produkálják, így jelezve a kis belső ellenállású fűtőtekercs meglétét!
Van olyan originált új TFK ECC802S csövem, aminek ez a fűtés hozzávezető része egyszerűen elpárolgott...valaki beledugta egy olyan erősítőbe, aminek egy, több amperes fűtőtekercse volt az összes csőhöz.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 20:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
tunerman írta:
Nem a katódcsőben lévő spirális fűtés villan fel. hanem a csőlábtól induló vékony hozzávezető rész.
Ezt a jelenséget más, nevesebb gyártók bizonyos csövei is produkálják, így jelezve a kis belső ellenállású fűtőtekercs meglétét!
Van olyan originált új TFK ECC802S csövem, aminek ez a fűtés hozzávezető része egyszerűen elpárolgott...valaki beledugta egy olyan erősítőbe, aminek egy, több amperes fűtőtekercse volt az összes csőhöz.
Üdv: TJ.



Mondjuk a katódcsőbe nem látok bele, de ott "hűti" is a szálat a cső.


Mi van, ha akkor villan, ha túl hosszú rész lóg ki a katódcsőből, és még a spirális rész ...mert aztán az egyenes rész lehet kis ellenállású...így a katódcső nem hűti...amit hűt bent az hideg és alacsony ellenállású, a kilógó meg ilyenkor nagyobb teljesítményt kap, amíg a benti rész fel nem melegszik...hm...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.27. 21:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Amikor a spirális rész a szigeteléssel kiér a csőlábig az nem fog felizzani...akkor van a baj, amikor csak a katódcsőben van a szigetelt spirál és egy vékony hozzávezető szál vezet oda.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.09.28. 08:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
tunerman írta:
Amikor a spirális rész a szigeteléssel kiér a csőlábig az nem fog felizzani...akkor van a baj, amikor csak a katódcsőben van a szigetelt spirál és egy vékony hozzávezető szál vezet oda.
Üdv: TJ.


Gondolom ahogy sikerült gyártáskor felhegeszteni a bevezetőre. Ha spirálhoz nagyon közel akkor nem villog ha meg maradt a nem feltekert egyenes részből akkor az izhik fel? Megjelöltem a villanós fűtésüekez megnézem este tényleg vékony azaz a nem feltekert részből van e sok a bevezetőtől. Külföldi oldalakon Mullard Philips RFT csövek is villognak. Youtubeon van aki fűtés időzítést taglal oktál vagy noval foglalatos termikus 15s es időzítővel. Ez lenne a tuti egy soros 10Ohm 10s ig aztán relé rövidrezárná. Csak útálok minden diszkrét félvezetőt egy csövesben. DC fűtés meg nekem mintha döglöttebb hangot adna.

APX100 160W os TH206C 6.3V fűtéstekercse elbír 4db ECC82.azaz 1.2A-t?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.03. 11:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Imádom az ECC82 eseket, nem csak a hangjuk jó. Igaz a gyári datasheet en lévő kapcsolás vérszegény, de épp elballag, kicsit nagyobb árammal pedig vígan hajt bármit. Itt pl 6H13C-t:

https://www.youtube.com/watch?v=3L-gUL6 ... x=22&t=25s


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.03. 11:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
joepapa írta:
Imádom az ECC82 eseket...

Legfontosabb, hogy akadnak hangra elsőosztályú Tungsram ECC82 csövek (hogy vizuálisan miről lehet felismerni a jobb szériákat, nekem kicsit rejtélyes). Meghajtó pozícióban én nem erőltetném, nálam majdnem minden esetben jobban szerepeltek az RCA vagy GE 12BH7A kettőstriódák (talán mondani sem kell, hogy nem akármelyik széria).

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.03. 11:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
bta írta:
joepapa írta:
Imádom az ECC82 eseket...

Legfontosabb, hogy akadnak hangra elsőosztályú Tungsram ECC82 csövek (hogy vizuálisan miről lehet felismerni a jobb szériákat, nekem kicsit rejtélyes)....

...pl. az anód kialakításáról (fél "szárnyú" anódlemez, vagy teljes - az utóbbiak a régebben gyártottak és szvsz is jobb hangúak).
De joepapa ezt is bemutatja (nem is értem miért nem ő linkelte) :) :
https://www.youtube.com/watch?v=wQTPL3nUjH0
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.03. 17:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
deeraudio írta:
bta írta:
joepapa írta:
Imádom az ECC82 eseket...

Legfontosabb, hogy akadnak hangra elsőosztályú Tungsram ECC82 csövek (hogy vizuálisan miről lehet felismerni a jobb szériákat, nekem kicsit rejtélyes)....

...pl. az anód kialakításáról (fél "szárnyú" anódlemez, vagy teljes - az utóbbiak a régebben gyártottak és szvsz is jobb hangúak).
De joepapa ezt is bemutatja (nem is értem miért nem ő linkelte) :) :
https://www.youtube.com/watch?v=wQTPL3nUjH0
db



Még nem mertem leírni...de tényleg mintha a nagyanódos....aminek ecc83 formájú anódja volt jobban szólna... Sőt a kicsik közt mintha a lobbanó fűtésűeknek lenne jobb a hanga...meg párszor meg kell hallgatnom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.07. 14:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
tunerman írta:
Amikor a spirális rész a szigeteléssel kiér a csőlábig az nem fog felizzani...akkor van a baj, amikor csak a katódcsőben van a szigetelt spirál és egy vékony hozzávezető szál vezet oda.
Üdv: TJ.



Szóval ha így van, akkor nem izik fel, ha pedig az egész katódmasszás rész a katódcsőben van és csak az egyenes (baloldali) rész lóg ki a katódcsőböl akkor igen? Most szétválogattam villogásra az 50db ECC82 est....megnézem.


Csatolmányok:
fűt.jpg
fűt.jpg [ 242.7 KiB | Megtekintve 43200 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.19. 20:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
sajti írta:
joepapa írta:
ECC82 datasheet jén ami van fázisinverter kapcsolás abban 1-1mA el mennek a csőfelek, ráadásul a második fele az osztott terhelésű (katodin) a 150k 150k val alighagy a csőnek feszt. Jól van ez így?


Kicsit karcsúnak tűnik az 1mA a katodin fázisfordítónak. Én oda inkább egy E88CC-t, vagy hasonlót tennék, hogy nagyobb árammal működjön, esetleg másfajta fázisfordítót használnék...

Sajti[/quoteKipróbáltam a keresztcsatolt kivételével mindent ami csak csöves.
Ezt is hasznaltam 47k 47k val a katodinban. Aztán visszaépült a gyári ajánlás mert ennek a legjobb a hangja.
Igaz végcsövet nem tudna meghajtani de követi két anódkövető anódba. 50k közös Rk 820Ohm al. Ami erősít is.

Tápok az eleje csak a 220k anódellenállás egy 47k sorban 47uF ra ejt. A katodin teljes tápról. A két anódkövető 6k8 sorban e90uF re ejt. Csatornánként. Na így fülre és mérve is elbír a 6080 PP vel.

A többi vagy asszimetrikus vagy trimmerrel beállítható....szóval elméletben sem jó.
Ha trimmerrel beállítom ahogy öregszik vagy csövet cserélnek elmegy állítani kell...a matodinba bármilyen cső szimmetrikusan hozza létre a kimeneti jeleket. Kell ennél több?

A végcsö ek fix bias án is gondolkodom nem lenne e tutibb azaz időtállóbb Kaodbiassal...akkor semmit nem kell soha állítani...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 16:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Az elején ecc82 van...nem értem ezt a rajzot olyan mintha AC csatolt katodin elöl kimaradt volna a kondi...de a lent nem a katodból veszi ki a jelet hanem az 1k alol...hm ez direkt ilyen vagy van bent két hiba? Neten találtam. A szerzőt sajnos már nem lehet elérni. Isten nyugosztalja.


Csatolmányok:
22_snap1.thumb.jpg
22_snap1.thumb.jpg [ 47.36 KiB | Megtekintve 43085 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 17:20 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
joepapa írta:
Az elején ecc82 van...nem értem ezt a rajzot olyan mintha AC csatolt katodin elöl kimaradt volna a kondi...de a lent nem a katodból veszi ki a jelet hanem az 1k alol...hm ez direkt ilyen vagy van bent két hiba? Neten találtam. A szerzőt sajnos már nem lehet elérni. Isten nyugosztalja.

Igen, ha van kondi a katodin előtt akkor kell az 1k és az 1M, ha nincs (DC csatolás esetén), akkor egyik sem kell.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 18:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
joepapa írta:
de a lent nem a katodból veszi ki a jelet hanem az 1k alol

A tervező alighanem szimmetriamániás ... 1 megás rácslevezetőkkel terhelve mekkora jelentősége lehet a kimeneti impedanciáknak? A katodin igazi problémája, hogy vele együtt rendszerint plusz RC csatolás kerül kapcsolásba. A szerencsétlen konstruktőr pedig vért izzad, hogy a lábdob vagy a nagyzenekari üstdob erős beütései ne túlzottan rogyasszák össze a hangképet, és/vagy ne kéretlenkedjen olyankor is a basszus, amikor eredetileg nem volt ott a zenében;)

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 18:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Na de akkor így DC csatolva van vagy nincs értelme...pl szimetrikusabb valami? Katod alol 1k alol kivenni a jelet? Az 1MOhm okat nem is néztem...

Az eleje nekem nagyon AC csatoltbak tűnik amiből kivették a C t de bentmaradtak az R ek.

Vagy igy jobb?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 20:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nem jobb. Ennyi ökörséget írni mint fentebb féloldalon szerzőktől függetlenül, szimpla időpocsékolás. Olvasni is. Ki/mi veszi ki katódból a jelet????, etc.
Ez már csak rosszabbodni fog, jön a hideg, több ideje lesz írogatni az embereknek. Részvétem a Moderátornak. Eddig derekasan állta a sarat. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 20:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Valaki lát fentebb akár 1, azaz egy db szigorúan vett értelemben "ECC82 preamp (buffer)"-hez tényleg kapcsolódó hozzászólást utóbbi időkben? Értesítsen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.20. 20:56 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
FordPrefect írta:
Valaki lát fentebb akár 1, azaz egy db szigorúan vett értelemben "ECC82 preamp (buffer)"-hez tényleg kapcsolódó hozzászólást utóbbi időkben? Értesítsen.


Nem vesszük szigorúan.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.21. 09:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
OFF


FordPrefect írta:
Nem jobb. Ennyi ökörséget írni mint fentebb féloldalon szerzőktől függetlenül, szimpla időpocsékolás. Olvasni is. Ki/mi veszi ki katódból a jelet????, etc.
Ez már csak rosszabbodni fog, jön a hideg, több ideje lesz írogatni az embereknek. Részvétem a Moderátornak. Eddig derekasan állta a sarat. :)



Szóval C5-el miért az 1k felett csatol ki = vesszük ki a jelet (vidékemen tájszólásban, Kapozsvár, én meg a Nyírségit értelmezem nehezen, akkora országunk van több nyelven beszélünk, kéne egy tájszólás fordító)

Jah, de ezt is törölni kéne, vagy citromsárgítani, meg párat felettem, mert megint tele van offolva a topic...pont ezért volt szenvedés olvasni...

Deeraudio válaszolt egyedül, hm...

ON

Szóval mi értelme lenne nem közvetlenül katódból (ki)csatolni(venni, nyerni, bányászni) (a jelet), egy DC csatolt katodinból, és főleg mi értelme lenne az 1MOhm-nak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.21. 09:36 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
Szóval mi értelme lenne nem közvetlenül katódból (ki)csatolni(venni, nyerni, bányászni) (a jelet), egy DC csatolt katodinból, és főleg mi értelme lenne az 1MOhm-nak?


Ha a V1 anódja nagyjából a táp 25-33% között van, akkor nem kell a csatolókondi. Ez persze így kicsit széles tartomány, és precízebben kellene számolni.
Ha DC csatolás van, akkor az 1M rácslevezető, és az 1k-s katódellenállás felesleges, jelenlétük csak zavaró.
Kicsatolni a 33k-s ellenállásokról kell. Aki érti a katodin működését az tudja, hogy ez a leginkább szimmetrikus megoldás. A kimeneti impedanciák különbsége magasabb frekvenciákon okozhat némi asszimmetriát, ezt csökkenthetjük, ha a következő fokozat bemeneti kapacitásai alacsonyak.
A hivatkozott kapcsolásban két fázisfordításra alkalmas fokozat is van. Ez gondot nem okoz, de érdemes kipróbálni, hogy egyszerűsítve nem szól e jobban a végeredmény.

sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2017.10.21. 17:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
sajti írta:
joepapa írta:
Szóval mi értelme lenne nem közvetlenül katódból (ki)csatolni(venni, nyerni, bányászni) (a jelet), egy DC csatolt katodinból, és főleg mi értelme lenne az 1MOhm-nak?


Ha a V1 anódja nagyjából a táp 25-33% között van, akkor nem kell a csatolókondi. Ez persze így kicsit széles tartomány, és precízebben kellene számolni.
Ha DC csatolás van, akkor az 1M rácslevezető, és az 1k-s katódellenállás felesleges, jelenlétük csak zavaró.
Kicsatolni a 33k-s ellenállásokról kell. Aki érti a katodin működését az tudja, hogy ez a leginkább szimmetrikus megoldás. A kimeneti impedanciák különbsége magasabb frekvenciákon okozhat némi asszimmetriát, ezt csökkenthetjük, ha a következő fokozat bemeneti kapacitásai alacsonyak.
A hivatkozott kapcsolásban két fázisfordításra alkalmas fokozat is van. Ez gondot nem okoz, de érdemes kipróbálni, hogy egyszerűsítve nem szól e jobban a végeredmény.

sajti



Köszi, szerintem is.

A két fázisfordításra alkalmas fokozat a Williamson jellegzetessége.
Azt hogy érted, hogy egyszerűsítve, nekem sajnos kell a másik fokozat, mert 55V eff kell és triódák vannak a végén, de ez itt most ECC82 preamp topic, és a kapcsolás eleje amiről kérdeztem az ECC82.
Ez is az akart lenni, csak bennhagyták az AC csatolás sallangját. (sallang...leírjam?...sallang=felesleges dolog)

Csak arra gondoltam én vagyok a tudatlan és így puhítják a katódkört...(na ezt megint nem fogják sokan érteni...puha=nagy belső ellenállású...).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: ECC82 preamp (buffer)
HozzászólásElküldve: 2018.12.17. 19:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.05.16. 21:25
Hozzászólások: 55
Sziasztok.

Én is megépítettem a magam kis bemenetválasztóját.

6 csatornás bemenet (ebből az utolsó egy beépített bluetooth vevő), 64 lépésben állítható relés hangerőszabályozóval.
A kimeneti buffer többféle kapcsolás kipróbálása után végül a CJPV10-es lett.

A vezérlő programot én követtel el hozzá.


Csatolmányok:
Line belső.JPG
Line belső.JPG [ 925.32 KiB | Megtekintve 37879 alkalommal. ]

_________________
while(!sleep) sheep++;
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 241 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség