audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 09:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
KD mester írta:
Szia!

Majd hozd el az AAET-re. Én meg egy haverom is viszünk két V-fetes erősítőt. (igaz szerinted azok pover fetek, de igazából nem, mert mégiscsak V-fetek :lol: )


Amennyiben a 2SJ50/2SK135 V-FET lenne, akkor a világpiacon is mindenki így reklámozná :lol: ...viszont ezeket a Power MOSFET-ket rajtad kívül senki sem sorolja a V-FET-ek családjába. :roll:
Már csak ezért sem, mert a V-FET-ek karakterisztikája az elektroncsöveknél használatos triódákéval hasonló, míg a Power MOSFET-nek meg nem. 8-)
Ami pedig az amatőr találkozót illeti - ott leszek, ha nincs más elfoglaltságom!

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 10:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Nem! a V-fet a szilíciumba diffundált csatorna keresztmetszeti struktúrájára utal. Ami V-alakú és ami 2SK135-2SJ50-nél van. Hivatalosan ez a V-FET.

A te feted is lehet V-struktúrájú, de az alapvetően egy kiűrítéses teljesítmény mosfet (negatív Ugs mellett folyó áram miatt), Míg a 2SK135-2SJ50 növekményes teljesítmény V-FET. A kiürítéses és növekményes működésmód a kettő közötti alapvető különbség. A kiürítéses teljesítmény fetek természetesen kihaltak, ha jól tudom csak kis teljesítményűeket gyártanak már.

Egyébként a 2SK135/2SJ50-nek alapvetően trióda karakterisztikája van, (nézd meg az adatlapot). A mérések szerint a termelt harmónikusokból ítélve is full trióda karakterisztika.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 13:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
KD mester!
A Hitachi céggel fel kellene venned a kapcsolatot, hogy javítsák már ki az előlapon azt a "Power Mos Fet" felíratot! :lol:
Látom nem vagy teljesen képben, amikor az elektroncsövekhez (triódához) hasonlónak állítod be a Power MosFet-eket.. 8-)
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
Hitachi HMA-7500.jpg
Hitachi HMA-7500.jpg [ 29.68 KiB | Megtekintve 55312 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tunerman 2011.04.04. 13:29-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 13:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A Power Mosfet semmi egyebet nem jelent, mint magyarra fordítva teljesítmény mosfet :lol:

A strukturára nincs utalás benne. A szokásos "Poverfet" struktúra a V (U) és a T(D).

Ne ezen lovagolj, mert szerintem te nem vagy itt képben. Google a barátod...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 13:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Tessék Ettől V-FET a V-fet. Tipikus Power-fet struktúra a V és a T.

A karakterisztikára visszatérve tudod, hogy mi az a trióda karakterisztika? Tudod, hogy milyen függvény írja le?

Nézd meg ezt az adatlapot, ezt te power fet-nek nevezed, de vessél egy pillantást a 25C-ra vonatkoztatott transzfer karakterisztikára.

(Egyébként én tudom, hogy kell beállítani egy kiürítéses fet munkapontját. Ha gondolod, akkor tudok küldeni egy kis segédletet, hogyan is kell rá elvégezni a munkapontszámítást.)


Csatolmányok:
v-mosfet-power-fet.jpg
v-mosfet-power-fet.jpg [ 41.03 KiB | Megtekintve 55305 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2011.04.04. 14:10-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 14:00 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Kedves KD mester!
Nyugodtan nézegethetjük közösen a különböző gyártási struktúrákat, de attól még az elektroncsövek működéséhez egy centivel sem közeledik a Power MosFet-ek világa.

Az elektroncsövek az általános működési tartományukban negatív elő feszültséget igényelnek, amennyiben ez nincs meg, akkor teljes vezetésben vannak - ezzel teljesen megegyező a V-FET-ek működése. Ez gondolom még általad is belátható 8-)

Számtalan a 70-es években gyártott V-FET-es végerősítő ment és megy tönkre azért, mert a bekapcsolás pillanatában a beépített V_FET vezetnek, és amennyiben az elő feszültséget biztosító tápegység nem jó, az összes V_FET azonnali tönkremenetele következik be.
Ebben a témakörben azt gondolom nem kellene az egész más működési elvű Power MosFet-et erőltetni, már működésileg és karakterisztikájában semmi köze a 70-es években gyártott V-FET-ekhez...különben is itt az OFF téma lenne :D

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 15:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Figyelj!

Én tudom, hogyan kell egy kiürítéses fet munkapontját méretezni, nem hiszem, hogy szükséges csövekhez hasonlítgatva magyaráznod....

Egyébként nem igaz, (ezért is nem belátható általam sem) hogy ezzel teljesen megegyezik a V-FET és a trióda működése (akármilyen fet működése).
Amiről beszélsz, az a kiürítéses működésmód. Érdemes lenne elolvasnod ezt, ebben a munkapont beállításáról is szó van: http://www.hit.bme.hu/~gaal/Elektronika_1_jegyzet.pdf

2. Mindig ezen a Power mosfet szón lovagolsz, mert azt hiszed, hogy az jelent valamit. A 2SK82 is power mosfet, csakúgy mint egy IRFZ44. Semmi mást nem jelent, mint, hogy teljesítmény mosfet, ennyire nehéz megérteni? Ez nem egy szűk kategória!

Ha megnézed a 2sj50-2sk135 karakterisztikáját 25C-on, akkor látszik, hogy az egy négyzetes karakterisztika, ami bizony trióda karakterisztika. Alapvetően a leíró függvény dönti ezt el, nem pedig az Ugs nyitó tartományának a DC-eltolása. Tudsz mutatni a 2SK82-ről ilyet? Ha nem, akkor honnan tudod, hogy milyen karakterisztikája van?

Mindegy rengeteg fet használ V-struktúrát, attól, hogy te nem tudsz róla.

Ez a kiürítéses működésmód, olvasd már el, mielőtt engem próbálsz oktatni, annak a működéséről, amiről azt sem tudod, hogy micsoda...

http://wiki.ham.hu/index.php/MOSFET


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 16:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
8-)


Csatolmányok:
2sk77_data.jpg
2sk77_data.jpg [ 70.95 KiB | Megtekintve 55277 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 16:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hú, hát a 2sk135-nek inkább trióda karakterisztikája van, mint ennek... :lol:

A trióda karakterisztika ismérve a négyzetes leíró függvény. A tiédben a kitevő nem éri el a kettőt, a 2sk135-nél viszont pont ennyi.

Ez egy kiürítéses V-FET. Ennyi. Tudni kéne, hogy mit jelen a kiürítéses, gondolom a linket meg sem nézted.

Mivel kiürítéses, ezért kell neki negatív előfesz, de ettől nem sok köze van egy triódához. Amint tudtak növekményes V-MOS fetet csinálni, le is álltak ezekkel. Nem sok előnye van a teljesítmény feteknél a kiürítéses üzemmódnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 16:56 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Van W FET is, ez a FET hátán FET :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 16:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Ez a topik a Vertical Junction FET-ekről - röviden V-FET-ről értekezik....a többi téma itt OFF.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 19:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A kimeneti karakterisztika a lényeg, ebben különbözik pl. az említett 2SK77 alapvetően a gyakorlatilag összes ma használatos JFET- és MOSFET-től. ( Meg persze "Depletion-Mode Vertical DMOS FET" is létezik, pl. DN2540 meg a nagyobbak...)
Nem "lapos" a kimeneti karakterisztika, jelentősen függ az Uds-től az Id. ( Mint a triódáknál az Ua. )
Csak ezt tunermannak kellene leírni a trióda-karakterisztika hajtogatása helyett. ( Főleg, hogy erősítőt tervez ezzel az eszközzel...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 19:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Én az elektroncsövekkel (triódákkal) hasonló működést már többször elmondtam, mivel annak idején a V-FET-ek fejlesztésénél is ez volt a kitűzött cél.
Aki nem ismeri a triódák különböző karakterisztikáit és egészen más eszközökkel keveri össze a működésüket - azzal nekem nem kell különösebben foglalkoznom.

Visszatérve a V-FET-es SE erősítőkhöz - itt ugyanolyan problémákkal kell megküzdeni, mint a hagyományos triódás SE kivitelnél, talán annyi előny van, hogy itt van komplementer kivitelű V-FET is. 8-)

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 21:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ja hát igen, shany jól mondja, van neki "belső ellenállása", akár egy sima triódának. A J-fetek, mos-fetek, inkább egy (fix feszültségű segédrácsos) pentódára hasonlítanak ebből a szempontból.
(Ez az Ud/Id karakterisztika konstans jellege (rezisztív) mondjuk csak egy visszacsatolás nélküli kimenőtrafós SE-ben jelentene előnyt, mert adna némi damping faktort).
De a transzfer karakterisztikája lehetne triódásabb is, ha már trióda karakterisztikát akar valaki...

tunerman írta:
Aki nem ismeri a triódák különböző karakterisztikáit és egészen más eszközökkel keveri össze a működésüket - azzal nekem nem kell különösebben foglalkoznom.
Üdv: TJ.


Gondolom az "aki" alatt magadat érted? :lol: Te hasonlítgatsz folyton triódákhoz, még szerencse, hogy én nem tettem ilyet, ezért nem lehetek eme hsz alanya! :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 22:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
KD mester!

Nem csak a stílusoddal van gond, az ismereteiddel is. A trióda transzfer karakterisztika legmagasabb fokszámú tagja 3/2-es kitevőjű, nem pedig 2. És igencsak fontos a kimeneti karakterisztika is. És azért, mert mást is hívnak V-FET-nek, még joga van a témanyitónak a saját témájáról beszélni anélkül, hogy valaki szétoffolná a témát fél-ismeretei másokra erőszakolásával. Ha tényleg arról akarsz beszélni, hogy mit hívnak még V-FET-nek, akkor nyiss egy témát neki!

tunerman!

Tedd be a nyitó hozzászólásba is, hogy "Ez a topik a Vertical Junction FET-ekről - röviden V-FET-ről értekezik", és jelentsd az (így már teljesen egyértelműen) OFFtopic hozzászólásokat!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 22:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egy szóval nem írtam, hogy nem lenne fontos a kimeneti karakterisztika!

Olvassál már vissza, hogy mit is írtam!. Nem azt írtam, hogy a triódás jelleghez nem fontos, hanem azt írtam, (burkoltan), hogy egy visszacsatolt erősítőbe nem fontos. Egész pontosan, azt, hogy egy transzformátor csatolt visszacsatolás nélküli SE-be, van előnye! Ne forgasd ki a szavaimat! Attól, hogy piros betűs lett a nicked én egy cseppet sem fogok meghatódni, nyugi, erre készülj fel!...

Az ideális triódának elvileg tökéletes négyzetes karakterisztikája van, csakúgy, mint egy ideális fet-nek. Vagy talán szerinted nem? Ha nem, akkor légy szíves fejtsd már ki részletesebben! Az más, hogy a gyakorlatban a valódi eszközöknél persze ennél lineárisabb karakterisztikára törekszenek.(Egy valós trióda karakterisztikán is látszik, hogy nem négyzetes, hanem alacsonyabb fokszámú polinommal lehet közelíteni, akárcsak a legtöbb J-fetnél-mosfetnél is látható, de nem erről van szó, azok sem egységesek, ezért is hülyeség az összehasonlítás).

Az igazi ideális karakterisztika viszont egységesen négyzetes, a legtöbb helyen ezt tartják trióda karakterisztikának (Sípos Gyula is erre hivatkozik az Alekxander erősítős cikkben: "négyzetes, vagyis trióda karakterisztika").


Valamint azt is nézd meg, hogy ki kezdte az egészet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2011.04.05. 08:14 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Ide kerültek áthelyezésre a félvezetős fórumból a V-FET-ek lelki világát firtató hozzászólások.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.25. 12:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Helló !
Tudnátok olyan FET komplementer párokat mondani amik 5-10W körüliek ?
Vagy 1W alattiakat találni, vagy több 10W-osakat. Kisebb teljesítményre nem láttam semmilyet. Kösz !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.25. 15:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Azért pontosítani kellene a kérdésedet - JFET, V-FET, lateral MOSFET, V-MOSFET, D-MOSFET pár érdekel?
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.25. 16:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
V-Fet az nem, mert ha jól tudom azt aranyárban mérik. :)
A többi típus az érdekelne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.25. 17:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Nagyon sok cég használta erősítőjében driverként a Hitachi 2SJ76/77/78/79 - 2SK213/214/215/216 lateral MOSFET komplemener párt. 140 volttól 200 voltig használhatóak ezek a párok, én is ötletelek ilyen eszközzel, de teljesen más alkalmazásban ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.26. 18:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
marone írta:
Helló !
Tudnátok olyan FET komplementer párokat mondani amik 5-10W körüliek ?
Vagy 1W alattiakat találni, vagy több 10W-osakat. Kisebb teljesítményre nem láttam semmilyet. Kösz !
Milyen feszültség, áram, RdsON, kapacitások... mire kell, mire legyen "kihegyezve"?
Pl. ha elég 1...3W, akkor a SOT-223 tokosak közt is érdemes nézelődni, (esetleg SO-8 tokosak is, bár azok rendszerint kifejezetten nagy áramú, kapcsoló fetek szoktak lenni)! Esetleg kapcsolástechnikával is lehetne trükközni (több parallel, vagy kaszkód)...
SOT-126 tokosokat nem nagyon találtam, eseteleg még D-packosok vannak 10...60W tartományban is, (vagy szigetelt TO-220). :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.27. 06:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Igaz, túlságosan általános volt a kérdés.
Néhány 10V és 5-10W nem smd érdekelt volna. De ilyeneket nem is nagyon gyártanak. Ebay-en legalábbis nincsen.
Esetleg valami ritkaság, aranyárban. Gondolom nem éri meg ilyeneket gyártani, kicsi a piaca vagy ilyesmi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.27. 12:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
marone írta:
Igaz, túlságosan általános volt a kérdés.
Néhány 10V és 5-10W nem smd érdekelt volna. De ilyeneket nem is nagyon gyártanak...

Profi felhasználók (gyárak) szerintem mindenütt SMDznek, csak olyan esetben használnak lábas jószágokat, amit nem lehet SMD-ben rendesen megoldani... Össz felhasználást tekintve elenyésző a hobbisták, fejlesztők alkatrész igénye, valószínűleg gazdaságtalannak tekintik olyan mennyiségben előállítani, hagyományos tokozással. :(

Általam említett tokok szerintem jól kezelhetők barkács szinten is. Akár nyákra, (vagy hővezető vörösréz lemezre) forrasztva, akár valami leszorítóval a hűtőbordára fogatva, és a lábakat meg dróttal bekötve ...
SMD-k közül a TO-252 DPAK-oknak rendszerint van lábas változata a TO-251 IPAK tokozás: ez kb. TO-126 felerősítő furat nélkül. Ha nem is dömping, de akadnak azért ilyen tokozású félvezetők szép számban... ;)
Kép
Rejtés:
Nem tudom, hogy pl. meghajtónak akarod-e használni? Mert oda inkább kis kapacitású /low charge/ favorizált szerintem (általában kisebb áramú, nagyobb feszültségűek között érdemesebb nézelődni). Mivel jóval szűkebb szokott lenni a P-csatornás kínálat, ezért érdemes első körben ezek közül választani megfelelőt, majd ehhez keresni hasonló paraméterű, N-csatornást... Szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.27. 12:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Keresés TO-251 pl: Lomex TME RS-online FDH(Farnell) Moser ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V és nem V FET-ek...
HozzászólásElküldve: 2017.10.27. 13:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
OFF: Hülyeség, hogy nem enged 5-nél több linket beilleszteni egy hozzászólásba... :twisted:

Ha elég Pd=3,1W megengedett SOT-223-as pár, akkor pl. még van a lomexben:
IRFL9110PBF P-chanel pdf
IRLL110PBF N-chanel pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 26 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség