audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.19. 04:06

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.07. 19:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
A 2 VIO-ra vagyis a 2 lilára adjál 9voltot, és mérjél meg lessz az :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.07. 19:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Az szokott a föld-vezeték lenni. Szerintem a rézszalagra van kötve.
Multiméterrel nem tudod kimérni ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.07. 21:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.01.05. 11:36
Hozzászólások: 204
marone írta:
Az szokott a föld-vezeték lenni. Szerintem a rézszalagra van kötve.
Multiméterrel nem tudod kimérni ?


Azokon a szín párokon mértem ellenállást értéket amit mondtál, tehát azokon van a 0-115V.
A többi variációnál csak szakadás.
Lehet hogy rosszul gondolom, de...
Úgy kell össze raknom a négy vezetéket , hogy a legkisebb ellenállást kapjam.
Ez a piros-barna pár és a kék- sárga pár.
Ha van ötlet várom.
Köszi, üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.07. 22:20 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Nem a legkisebb ellenállás kell!!!

Primer: piros - sárga a kékkel összekötve - barna, a hálózatot a piros és a barna vezetékre kösd. Így kapod a legnagyobb ellenállást, ez kell a 230V-hoz.

Ha rosszul kötöd be, akkor ha nincs szerencséd füsttel fog válaszolni... :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.07. 22:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.01.05. 11:36
Hozzászólások: 204
LUCKY01 írta:
Nem a legkisebb ellenállás kell!!!

Primer: piros - sárga a kékkel összekötve - barna, a hálózatot a piros és a barna vezetékre kösd. Így kapod a legnagyobb ellenállást, ez kell a 230V-hoz.

Ha rosszul kötöd be, akkor ha nincs szerencséd füsttel fog válaszolni... :(


Igy van a legnagyobb ellenállás.
Tehát a piros- barna megy a 23V-hoz.

Köszi , üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 07:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
LUCKY01 írta:
Nem a legkisebb ellenállás kell!!!

Primer: piros - sárga a kékkel összekötve - barna, a hálózatot a piros és a barna vezetékre kösd. Így kapod a legnagyobb ellenállást, ez kell a 230V-hoz.

Ha rosszul kötöd be, akkor ha nincs szerencséd füsttel fog válaszolni... :(


Attól, hogy a legnagyobb ellenállást kapja, még nem biztos, hogy jól kötötte össze, hiszen sorba kötésnél a fázis is számít! Ha rosszul köti össze, akkor tényleg jöhet a füst.
A legjobb, amit Hodyka javasolt. Tessék pár voltot kötni valamelyik 9V-os szekunderre, aztán megmérni a feszültségeket önállóan, azután pedig sorba kötve. Ez a biztos módszer.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 07:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Vagy esetleg ha van induktivitásmérő akkor látod hogy rossz bekötés esetén szinte 0 H van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 07:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.02.12. 16:16
Hozzászólások: 80
marone írta:
Szerintem a vörös - sárga meg a kék- barna a 115V-os.
A sárga-kék -re szavazok.


Nem pont fordítva? A sárgát meg a kéket közösíteni, a piros a 0 és a barna a 230v ?
Így vannak a papíron a párok nem?:

0-Piros 115-Sárga
0-Kék 115-Barna

T


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 09:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Vagy esetleg ha van induktivitásmérő akkor látod hogy rossz bekötés esetén szinte 0 H van.

Egyet értek.
De ha nincs induktívitás mérője, akkor kösse sorba a két 110 Voltos kivezetést, tegyen egy voltmérőt bármelyik másik fesz kivezetéseire, s dugja be egy PILLANATRA. Ha a fesz mérő 0-át mutat, és zúg a trafó, akkor a másik összekötés a jó. Ilyen eccerű ez. 230Voltnál vigyázni! ÉLETVESZÉLYES!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 09:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2014.01.05. 11:36
Hozzászólások: 204
Tom314 írta:
marone írta:
Szerintem a vörös - sárga meg a kék- barna a 115V-os.
A sárga-kék -re szavazok.


Nem pont fordítva? A sárgát meg a kéket közösíteni, a piros a 0 és a barna a 230v ?
Így vannak a papíron a párok nem?:

0-Piros 115-Sárga
0-Kék 115-Barna

T

Sziasztok!
Kipróbáltam , működik.
Köszönöm a segítséget mindenkinek.
A legnagyobb probléma az, hogy mostanában "mindig" figyelmetlen vagyok :D .
A red feliratot a címkén észre se vettem és innen indult a problémám.
Köszönöm, üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 10:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Az volt a kérdés hogy melyiket kösse össze.
Idézet:
Szerintem a vörös - sárga meg a kék- barna a 115V-os.
A sárga-kék -re szavazok.

Én is azt írtam hogy a sárgát a kékkel. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.05.08. 17:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A 115V-os tekercsekre kell kötni 5-10V AC-t és mérni. Sem füstölni se egyéb ronda dolgot nem fog csinálni és minden kideríthető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 09:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Milyen trafót ajánlotok félvezetős, egzotikus tranzisztorokkal teliszórt erősítőhöz?

Lenne 2 darab A osztályú erősítő, ami összesen 4x8V szekundert kapna.
Illetve lenne 1 darab AB osztályú erősítő, ami 2x25V szekundert kapna.

Illetve olyan cég neve érdekelne, ahol mindezt jó áron megcsinálnák. Összesen két trafó kellene.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 11:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Körül kell nézni a gyártóknál. Kérjék 10-20% alágerjesztést, akkor nem fognak búgni a trafók. Ha vállalnak impregnálást, akkor az is csendesebb trafót eredményez(het).
Én eddig innen rendeltem: http://www.elektris.hu/ meg innen:http://www.toroid.hu/

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 11:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mint ahogy én is. Mondjuk volt egy elcseszett projektem, a második B5, abban is Letkési trafó volt, búgott is, mint az állat, ingyen kicserélték, de az első trafójuk így is sokkal jobb, amin sokkal kevesebb szekunder van. Utána rendeltem Elektristől trafót, jó sok pénzért, azon van minden extra, fémház takarás is, de az csak normál erősítőhöz való.

Ha nem marad más, akkor Elektris toroid, de hú vazze, senkinek nem ajánlom ezt a hobbit.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 11:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nekem van egy kupac letkési trafóm. Volt ami kicsit búgott, de beszéltem velük, és azt tanácsolták, hogy gerjesszük alá 10-20%-al. Azóta nincsen búgás, csak ha masszívabb DC van a hálózaton.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 18:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Toto írta:
Milyen trafót ajánlotok félvezetős, egzotikus tranzisztorokkal teliszórt erősítőhöz

Jó hangú toroidot Magyarországon nem vehetsz olcsó pénzért. Máshol sem, csakhát itt az egyedi rendelés + szállítás díja is hozzáadódik. Megoldás: alulgerjesztett DIY vágottmagos trafó, megfelelő minőségű(!) anyagokból, a készüléken belül árnyékoló rekesszel leválasztva (esetleg szeparált tápegység).

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 18:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Toto írta:
lenne 1 darab AB osztályú erősítő, ami 2x25V szekundert kapna.

P(primer)=?

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 19:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
230V... Nem hiszem, hogy átköltözök USA-ba vagy Kanadába.
Viszont nekem már a fémházas duplatoroid is elég drága már, nem igen válogathatok.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 20:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Toto írta:
230V... Nem hiszem, hogy átköltözök USA-ba vagy Kanadába.
Viszont nekem már a fémházas duplatoroid is elég drága már, nem igen válogathatok.

Nem az U(pr), hanem a P!;)

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 20:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
400VA-t néztem ki.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 20:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Toto írta:
400VA-t néztem ki.

Az tényleg drága külföldről... pedig az Ethosz valószínűleg tudna korrekt áron Noratel toroidot szerezni (nem először hirdettek kisebbeket). A Kitamura Kiden R-core magosat pedig inkább nem is mondom :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
2 darab 400VA toroid trafó (fémházzal, impregnálással, alul-gerjesztéssel) 84.850- Ft itthonról.
De hát kell ugye a Klassz A, meg mélynek az erős AB, és a megfelelő árnyékolás is, ja meg a két toroid, mert különben máshogy lenne sz*r, tehát igen. Inkább nem mondok rá semmit...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 21:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Toto írta:
2 darab 400VA toroid trafó (fémházzal, impregnálással, alul-gerjesztéssel) 84.850- Ft itthonról


Ugyanez alulgerjesztéssel, de egyéb praktikák nélkül 13500Ft...

Egyébként ténylegesen kell a 400VA? Mert a 2x25V-os tápról járó AB osztályú végfok 8ohmos terheléssel úgy 100W körül tud fogyasztani...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 21:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Egy trafón lenne három nagy buffer. Kettő talán 1A-es nyugalmi árammal járatva, az utolsó 150mA-es nyugalmi árammal, ami ugye a mélyhez megy. Így nem is olyan sok a 400VA. És az is fontos, hogy ne nagyon melegedjen. Legyen benne tartalék.
Mert hőkapcsolót nem szereltetek bele. Aztán ott lesz közvetlen mellette a bazi nagy csatolókondik, mélyhez az erősítő, többihez csak a buffer, nem kell az se, hogy megszórjon valamit. Mondjuk lehet, hogy csak a feszültségerősítőnél érdekes ez, ami csak a mélyhez lesz úgyis. És a megfelelő árnyékolásnak is van ára. Akkor már legyen jobb, fémházas.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 21:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Toto írta:
Egy trafón lenne három nagy buffer. Kettő talán 1A-es nyugalmi árammal járatva, az utolsó 150mA-es nyugalmi árammal, ami ugye a mélyhez megy. Így nem is olyan sok a 400VA.


Amit eddig leírtál, az nyugalomban kb. 50W fogyasztást jelent. Teljes kivezérlésnél ez felmegy 150-ig. Szóval ha rendesen ráhagysz, akkor is elég a 250VA.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 21:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
sajti írta:
Amit eddig leírtál, az nyugalomban kb. 50W fogyasztást jelent. Teljes kivezérlésnél ez felmegy 150-ig. Szóval ha rendesen ráhagysz, akkor is elég a 250VA.

Az lehet, de 250VA-shoz képest nem sokkal drágább már a 400VA-s. Lehet, hogy nem 85 lenne, hanem mondjuk 71... És inkább legyen rajta több, mint kevesebb. Fémház is csak 1-el nagyobb rajta. Ezek profin megcsinálják, fémházzal, lényeg, hogy ne legyen sz*r.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 22:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok,
Csúnya brummba ütközem. Dobozolom a dac-omat, egy picit változtattam csak a panelek-trafók geometriai helyzetén, erre a teljesen zajtalan kütyü teljesen megháborodott és beleköltözött egy haragos medve. Az analóg trafó forgatásával sikerült elfogadható szintre mentesíteni, de bennem is felvetődött a kalickázás gondolata. Azt szeretném megkérdezni, hogy ti milyen módszert tartotok jónak? Hány oldalról legyen burkolva a praktikusan 6 oldalú kocka? Milyen vastag vaslemezt gondoltok elégnek? (permalloy ugye sajnos nem játszik, hacsak nem tud valaki jó forrást)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.04. 23:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Barth Ida írta:
...milyen módszert tartotok jónak? Hány oldalról legyen burkolva a praktikusan 6 oldalú kocka? Milyen vastag vaslemezt gondoltok elégnek? (permalloy ugye sajnos nem játszik, hacsak nem tud valaki jó forrást)
A vastagsággal sajnos hatásosan nem lehet operálni, mert a behatolási vastagség nagyon nagy. Magas permeabilitású lemez, bármilyen vékony is hatásosan reflexiót okoz. Ha nincs forrás permalloy vagy mu-metal-ra, akkor nikkel lemezzel is lehet javulást elérni. Másik hasznos infó, hogy közeltérben 1/r^3 szerint csökken a zavar, azaz 1cm-ről 2cm-re növelve a távolságot 1/8-ára csökken a zavarás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 00:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
mzperx írta:
Barth Ida írta:
...milyen módszert tartotok jónak? Hány oldalról legyen burkolva a praktikusan 6 oldalú kocka? Milyen vastag vaslemezt gondoltok elégnek? (permalloy ugye sajnos nem játszik, hacsak nem tud valaki jó forrást)
A vastagsággal sajnos hatásosan nem lehet operálni, mert a behatolási vastagség nagyon nagy. Magas permeabilitású lemez, bármilyen vékony is hatásosan reflexiót okoz. Ha nincs forrás permalloy vagy mu-metal-ra, akkor nikkel lemezzel is lehet javulást elérni. Másik hasznos infó, hogy közeltérben 1/r^3 szerint csökken a zavar, azaz 1cm-ről 2cm-re növelve a távolságot 1/8-ára csökken a zavarás.


Hát igen, ahogy kidrótoltam a trafót 30 centire a beépítési helyétől, a zavar teljesen megszűnt. Csak ott valahogy nehezen kezelhető.
Az az érdekes, hogy a benne maradt trafó EI, ez egy kicsit kisebb (96) , mint az előző, ami M volt (102a). Ugyanabba az irányba állva az M-nél maximális volt a zavar, az EI-nél meg minimális. Mindkettő alacsony gerjesztésű, a zavar, amit a legrosszabb pozíciójukban gerjesztettek, nagyjából azonos volt - pedig én azt vártam, hogy az M vas kisebb problémát fog okozni a zárt erővonalai miatt.. Hát nem így lett.
Na, megyek árnyékoló lemezért, hátha van valahol mumetal vagy permalloy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 10:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mzperx írta:
A vastagsággal sajnos hatásosan nem lehet operálni, mert a behatolási vastagség nagyon nagy.


Én anno EI magos trafóból bontott vassal árnyékoltam. Egy hegesztő trafóbol bontott EI231-es vas középső oszlopait használtam. Ennek komoly előnye volt, hogy egymásra lehet rétegezni, úgyhogy a vastagsággal is lehet játszani

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 10:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Esetleg rövidzáró gyűrű a trafó köré.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 11:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3553
Barth Ida írta:
Sziasztok,
Csúnya brummba ütközem. Dobozolom a dac-omat, egy picit változtattam csak a panelek-trafók geometriai helyzetén, erre a teljesen zajtalan kütyü teljesen megháborodott és beleköltözött egy haragos medve. Az analóg trafó forgatásával sikerült elfogadható szintre mentesíteni, de bennem is felvetődött a kalickázás gondolata. Azt szeretném megkérdezni, hogy ti milyen módszert tartotok jónak? Hány oldalról legyen burkolva a praktikusan 6 oldalú kocka? Milyen vastag vaslemezt gondoltok elégnek? (permalloy ugye sajnos nem játszik, hacsak nem tud valaki jó forrást)

Általában az alkatrészek nem érzékenyek a szórt mágneses terekre, ellenben a nem megfelelő kábelezéssel, nyák-vonalvezetéssel becsatolhatóak különféle zavarok.
Ha nem változott alapvetően az elrendezés, akkor el tudnék képzelni olyat, hogy az eredetileg hibás, de brummentes eredményt adó kábelezés - akár igen kismértékű - megváltoztatásával, kiesett egy nem tudatosan létrehozott "brummkompenzáló" részlet. Ez esetleg csak egy pici "kunkor", másképp elvezetett, fél centivel arrébb került drótdarab, stb is lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 11:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
a toroidot legjobb arnyekolni toroid vasmagbol kinyert lemezekkel. csinalsz beloluk gyurut (kb 3-5 menet amit en szoktam), szigeteled es rahuzod, ennyi

itt talan latszik, a hatso/felso gyuru magasabb es vastagabb

ja, es hatekony a kis nyakba forraszthato ei trafok eseteben is


Csatolmányok:
K200M3-lleft_K200v2-right.jpg
K200M3-lleft_K200v2-right.jpg [ 486.92 KiB | Megtekintve 49966 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 16:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
LKA írta:
a toroidot legjobb arnyekolni toroid vasmagbol kinyert lemezekkel. csinalsz beloluk gyurut (kb 3-5 menet amit en szoktam), szigeteled es rahuzod, ennyi

itt talan latszik, a hatso/felso gyuru magasabb es vastagabb

ja, es hatekony a kis nyakba forraszthato ei trafok eseteben is



a toroid köré rakott gyűrű annyit ér ,mint az égre kiáltás.csak a teljesen zárt árnyékolás hatásos.


Csatolmányok:
P1000005.JPG
P1000005.JPG [ 38.59 KiB | Megtekintve 49916 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 17:42 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Én az EI trafómat 2 mm-es vaslemezből készült, 5 oldalról zárt dobozba tettem és kiöntöttem műgyantával, így teljesen szórás mentes lett. Gitár hangszedővel teszteltem, a single coil teljesen csendes mellette.


Csatolmányok:
IMG_20171105_160813_HDR.jpg
IMG_20171105_160813_HDR.jpg [ 565.39 KiB | Megtekintve 49897 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 19:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Holnap gyártatok a gépész kollégákkal 2mm-es vaslemezből 5 oldalas dobozt és meglátjuk mi lesz az eredménye. Két dolog miatt lehet még aggódni. Az egyik, hogy ront-e a doboz a dac hangján? A másik, hogy hőtechnikailag így lecsökken a trafó terhelhetősége, mert nem tud rendesen hűlni. Szerencsére van tartalék beletervezve.

A nem zúgó összeállításban az analóg rész erősítője 90 fokkal állt másképpen, annak minden vonzatával. Mivel elsőre teljesen zajmentes volt, a fene gondolta volna, hogy valójában ennyire érzékeny és elsőre csak jó nagy mákom volt.

Kísérleteztetek már azzal, hogy mekkora gerjesztésű trafó hogyan szól? Mármint hangilag, nem brummilag. Az eddigi tapasztalataim szerint nem a kis gerjesztésű trafók a jók ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 19:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
Barth Ida írta:
Holnap gyártatok a gépész kollégákkal 2mm-es vaslemezből 5 oldalas dobozt és meglátjuk mi lesz az eredménye. Két dolog miatt lehet még aggódni. Az egyik, hogy ront-e a doboz a dac hangján? A másik, hogy hőtechnikailag így lecsökken a trafó terhelhetősége, mert nem tud rendesen hűlni. Szerencsére van tartalék beletervezve.

A nem zúgó összeállításban az analóg rész erősítője 90 fokkal állt másképpen, annak minden vonzatával. Mivel elsőre teljesen zajmentes volt, a fene gondolta volna, hogy valójában ennyire érzékeny és elsőre csak jó nagy mákom volt.

Kísérleteztetek már azzal, hogy mekkora gerjesztésű trafó hogyan szól? Mármint hangilag, nem brummilag. Az eddigi tapasztalataim szerint nem a kis gerjesztésű trafók a jók ...


Mit értesz "kis gerjesztésű trafón"? Amikor kis teljesítményt veszünk ki a trafóból a teljesítményéhez képest?

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 19:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Gybalu71 írta:
LKA írta:
a toroidot legjobb arnyekolni toroid vasmagbol kinyert lemezekkel. csinalsz beloluk gyurut (kb 3-5 menet amit en szoktam), szigeteled es rahuzod, ennyi

itt talan latszik, a hatso/felso gyuru magasabb es vastagabb

ja, es hatekony a kis nyakba forraszthato ei trafok eseteben is



a toroid köré rakott gyűrű annyit ér ,mint az égre kiáltás.csak a teljesen zárt árnyékolás hatásos.


ebben tevedsz, merd meg oszt meglatod ... en lattam ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 20:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
MOT64 írta:

Mit értesz "kis gerjesztésű trafón"? Amikor kis teljesítményt veszünk ki a trafóból a teljesítményéhez képest?


Nem. Azt értem kis gerjesztésű trafó alatt, ha az 1,7T-ig gerjeszthető vasat csak pl 1,2T-ig, vagy az 1,2T-ig gerjeszthető vasat pl csak 0,8T-ig gerjesztjük. Persze ez együtt jár azzal, hogy a vas teljes teljesítménye nem elérhető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 20:25 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Hőtanilag nem lesz probléma az árnyékolás miatt, a külső burkolat átveszi a trafó hőmérsékletét ugyanúgy hűlni fog mint eddig.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 00:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Cyklon írta:
Hőtanilag nem lesz probléma az árnyékolás miatt, a külső burkolat átveszi a trafó hőmérsékletét ugyanúgy hűlni fog mint eddig.
Sajnos a trafó és az árnyékoló burkolat közé be fog épülni egy hőellenállás, ami miatt lesz delta T a belső és a külső hőmérséklet miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 01:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
milyen módszert tartotok jónak? Hány oldalról legyen burkolva a praktikusan 6 oldalú kocka? Milyen vastag vaslemezt gondoltok elégnek?

A te esetedben 6 oldalról, és ha nem hegeszted, akkor szépen legyen átlapolva, és mindenképpen szigetelő papírral vagy fóliával rögzítsd, ha az alváz is vaslemez. Ezek fontosabbak, mint az árnyékolódoboz vastagsága.
Egyébként miféle DAC az, amelyben M102a méretű hálózati brummog? :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 01:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mzperx írta:
Sajnos a trafó és az árnyékoló burkolat közé be fog épülni egy hőellenállás

... amit a huzalvastagságok megválasztásánál illik figyelembevenni.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 07:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Én az előerősítőimbe többször rendeltem vonali feszültségre méretezett trafót. Erről az a tapasztalatom, hogy a 400V-os primer 230V-on használva olyan mértékű alágerjesztés (40%), amivel a trafó gyakorlatilag teljesen zajtalan, és a szórása is minimális. Itt nem probléma az sem, hogy a helyes működéshez 3 szoros teljesítményű trafó szükséges...
A végfokokba 10-20%-os alágerjesztéssel szoktam rendelni. Ezen kívül mindig kipróbálom az elrendezést előre a dobozban, mielőtt a rögzítő furatokat elkészíteném. Aki Győrben hallottam a V4-et, az tudhatja, hogy annak semmi hallható zaja sincs.

Sajti

Ui.: Toroidhoz mindig rendelek árnyékoló menetsort a primer és a szekunder közé. Ez igen hatásosan csillapítja a nagyobb frekvenciás zajokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 15:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
Barth Ida írta:
Holnap gyártatok a gépész kollégákkal 2mm-es vaslemezből 5 oldalas dobozt és meglátjuk mi lesz az eredménye. Két dolog miatt lehet még aggódni. Az egyik, hogy ront-e a doboz a dac hangján? A másik, hogy hőtechnikailag így lecsökken a trafó terhelhetősége, mert nem tud rendesen hűlni. Szerencsére van tartalék beletervezve.

A nem zúgó összeállításban az analóg rész erősítője 90 fokkal állt másképpen, annak minden vonzatával. Mivel elsőre teljesen zajmentes volt, a fene gondolta volna, hogy valójában ennyire érzékeny és elsőre csak jó nagy mákom volt.

Kísérleteztetek már azzal, hogy mekkora gerjesztésű trafó hogyan szól? Mármint hangilag, nem brummilag. Az eddigi tapasztalataim szerint nem a kis gerjesztésű trafók a jók ...


Barth Ida írta:
MOT64 írta:

Mit értesz "kis gerjesztésű trafón"? Amikor kis teljesítményt veszünk ki a trafóból a teljesítményéhez képest?


Nem. Azt értem kis gerjesztésű trafó alatt, ha az 1,7T-ig gerjeszthető vasat csak pl 1,2T-ig, vagy az 1,2T-ig gerjeszthető vasat pl csak 0,8T-ig gerjesztjük. Persze ez együtt jár azzal, hogy a vas teljes teljesítménye nem elérhető.


OK. Ez azért érdekes, mert ahogy növeljük a gerjesztettségét a magnak, annál inkább a B-H görbe nemlíneáris szakaszára kerülünk. Hogy miért pont a nagyobb gerjesztettséggel érjük el a jobb eredményt, az egy kissé különös, hiszen itt már nem csak a hiszerézis, de a nemlínearítás is belejátszik. Lehet, hogy pont ez tesz neki jót? Sajti szerint nem, én is furcsálom.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 15:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
MOT64 írta:
Lehet, hogy pont ez tesz neki jót? Sajti szerint nem, én is furcsálom.


Logikusan nem kéne, hogy a nagyobb gerjesztés jót tegyen neki. Azonban a nagyobb gerjesztéssel együtt jár a kisebb menetszám, a vastagabb huzal és az ebből eredő kisebb belső ellenállás. Ez már tehet jót a hangzásnak. Alacsony gerjesztéssel ezt csak úgy tudjuk elérni, ha jóval nagyobb vasat használunk.
Érdemes lenne kipróbálni, de félek, hogy ehhez már minimum közadakozás kellene...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 15:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Van még egy dolog, ami jót tesz a hangzásnak...
Ha toroid drótot forrasztod be a nyákba. Tehát a szekunderek ne legyenek átkötve másik dróttal. Persze akkor érdemes ezzel szórakozni, ha valaki készre szereli az erősítőjét.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 17:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
MOT64 írta:
Lehet, hogy pont ez tesz neki jót? Sajti szerint nem, én is furcsálom.


Logikusan nem kéne, hogy a nagyobb gerjesztés jót tegyen neki. Azonban a nagyobb gerjesztéssel együtt jár a kisebb menetszám, a vastagabb huzal és az ebből eredő kisebb belső ellenállás. Ez már tehet jót a hangzásnak. Alacsony gerjesztéssel ezt csak úgy tudjuk elérni, ha jóval nagyobb vasat használunk.
Érdemes lenne kipróbálni, de félek, hogy ehhez már minimum közadakozás kellene...

Sajti

Szerintem is a kis ellenállás a lényeg. A hálózati nem kimenő. Készítettem már jó néhány erősítőt, s még mindig azt mondom, hogy az ARC klónom szól a legjobban, pedig abban meglehetősen túlgerjesztett hálózati van. (kicsi a mag) Viszont vastag a drót, csak úgy köpi az áramot. :P Szóval nem kell hegesztő trafót tenni se csöves, sem nem csöves, de még hibrid erősítőbe sem. Egyszerűen pénzkidobás. A gyárak nem is csinálnak ilyet, mivel tudják, hogy a kis belső ellenállás a lényeg. Amúgy meg nem is tudnám magyarázni, logikuisan, hogy mit számít az egyenáramnak, hogy mennyire gerjesztett vason állítják elő a váltóját. Szerintem semmit.Ha én Cegléden felszálok a miskolci gyorsra, tök minde4gy, hogy milyen mozdony húzta a szerelvényt Ceglédig. A lényeg, hogy itthonig elhúzzon a mozdony Ceglédtől.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 18:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Csináltattam egyszer egy olyan hálózatit, ha jól emlékszem előfokba, ami 0,3T-ig volt gerjesztve. M102b mag volt, ezzel elvesztegettem a teljesítményének jó részét, de mivel nagy volt a mag, belefért. Olyan döglött hangja volt, mintha kicseréltem volna a teljes készüléket egy jóval gyengébb minőségűre. Ezt a kísérletet direkt a gerjesztés hatásának a megismerésére szántam - persze ezzel együtt járt a tekercsek jó magas ohmos ellenállása is. Aztán a történethez hozzátartozik, hogy nemigen dobok ki működő trafót, el lett ez a példány rakva, mint próbatrafó, aztán egy kísérletnél simán leégettem, mert túl sok hő keletkezett benne a magas ellenállások miatt.

BTW: látott már valaki 1,7T-s vasat full gerjesztéssel, ami teljesen zajtalan volt? Én még csak 1,5T-ig merészkedtem és lakkba mártással meg a sorok egyenkénti kenésével sikerült valami elfogadhatót kreáltatni. Az 1,7-es kísérlet még hátravan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség