audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:29

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 19:57 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Egy ideje zavart, hogy a normál gerjesztésű V4 hálózatim néha búg otthon. Nem búgott se Győrben, se Annafürdőn. DC-re gyanakodtam, de igazából pár 100mV-nál többet sosem sikerült mérnem.
Aztán elkezdtem méregetni a hálózati feszültséget és nagyjából beigazolódott a gyanúm. Közel lakom a trafóhoz többször is mértem már 238V-ot, egyszer 240V-be is bele-belecsapott. Így aztán nem csoda, hogy a 230V-ra készült toroid búg. Viszont van régi 220V-ra készült, impregnált EI magos trafóm, az meg se mukkan soha.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 20:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Megnéztem most a régebbi fémházas 250VA-s trafómat. 5%-al van alulgerjesztve.
Szekunderek ellenállásai pedig 0.3 ohm értékűek.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 20:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Egy ideje zavart, hogy a normál gerjesztésű V4 hálózatim néha búg otthon. Nem búgott se Győrben, se Annafürdőn. DC-re gyanakodtam, de igazából pár 100mV-nál többet sosem sikerült mérnem.
Aztán elkezdtem méregetni a hálózati feszültséget és nagyjából beigazolódott a gyanúm. Közel lakom a trafóhoz többször is mértem már 238V-ot, egyszer 240V-be is bele-belecsapott. Így aztán nem csoda, hogy a 230V-ra készült toroid búg. Viszont van régi 220V-ra készült, impregnált EI magos trafóm, az meg se mukkan soha.

Sajti

A toroidok jellemző elvi hibája, a kevés és réz/sok vas miatt, hogy a hálózati DC-től sokkal könnyebben és erősebben búgnak. Ezzel szemben azonos teljesítményű hasonló gerjesztésű EI trafó sokréz/kevés vas nagyobb DC-re sem búg.
Nálam is gyakori a 240VAC feletti feszültség, gyakran búgott a toroid trafóm, mióta benn van a diódás DC blokkoló, sosem búg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Azért elgondolkodtató, hogy a régi trafók általában nem búgtak. A maiak meg általában búgnak. Magtípustól függetlenül. Nem a toroid a ludas. Egyszerű. Anno (80-as évek) a HIFI nagyobb üzlet volt, mint bármilyen más kommersz elektronikai cucc. Ne feledjük, ekkor a VHS volt még a vetélytárs, a kommersz ámítástechnika még csak a komondor64-nél tartott, puhatolózott. Egyszerűen odafigyeltek a gyártók a húzó HIFI termékek minőségére. Manapság egy nagyon szűk fogyasztói réteg extra igényei nem érdeklik az IPART. 8-) Marad a a kis szériás gyártók spórolós termékei Diyereknek, ha nem fizetsz extra felárat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 21:37 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
A toroidok jellemző elvi hibája, a kevés és réz/sok vas miatt, hogy a hálózati DC-től sokkal könnyebben és erősebben búgnak


Nekem a szórással nincsen gondom a mechanikai elrendezés miatt. A búgás miatt inkább. Gondolkodom, hogy valamilyen serlegbe beleépítem és kiöntöm gyantával. Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak, és milyen serleget :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 21:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nem olcsó mulatság, de van cég, aki +80% felárért megcsinálja a fémházas kiöntést.
Attól függetlenül, hogy van rezin, katalizátor, és ABB, amit használok, elektronikai nyákok kiöntéséhez. :lol:
Nem fogok ezzel szarakodni, minek, ha profin megcsinálják a trafóval együtt.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 22:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak, és milyen serleget :)

Szerintem a legolcsóbb műgyanta is megteszi a kiöntéshez. Fémháznak meg talán egy megfelelő átmérőjű vascsőből egy darab.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 22:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
FordPrefect írta:
Azért elgondolkodtató, hogy a régi trafók általában nem búgtak. A maiak meg általában búgnak. Magtípustól függetlenül. Nem a toroid a ludas. Egyszerű. Anno (80-as évek) a HIFI nagyobb üzlet volt, mint bármilyen más kommersz elektronikai cucc. Ne feledjük, ekkor a VHS volt még a vetélytárs, a kommersz ámítástechnika még csak a komondor64-nél tartott, puhatolózott. Egyszerűen odafigyeltek a gyártók a húzó HIFI termékek minőségére. Manapság egy nagyon szűk fogyasztói réteg extra igényei nem érdeklik az IPART. 8-) Marad a a kis szériás gyártók spórolós termékei Diyereknek, ha nem fizetsz extra felárat.

Fogadd el, a toroidra jellemző búgás hajlam nem az igénytelenebb kiviteltől függ, ez régebben is így volt. Ami kevésbé volt régen, az a hálózatra ráülő "kvázi" DC szint, mert az nem egy potméterrel feladott valami, hanem első sorban az egyutas/féloldalas kapcsoló üzemi tápok ezrei hatása, amik a szinusz pozitív és negatív oldalát egy trafókörzetben nem egyformán terhelik. Amelyik oldal erősebben terhelt, annak csúcsfeszültsége és a fél oldal effektívje csökken, a másik oldali pedig kevésbé, vagy nem változik.
Na ez a féloldalas hálózat terhelés, ami a DC képződés legerősebb forrása 30évvel ezelőtt még nem létezett, vagy sokkal kisebb mértékű volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 22:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Azért elgondolkodtató, hogy a régi trafók általában nem búgtak. A maiak meg általában búgnak. Magtípustól függetlenül. Nem a toroid a ludas. Egyszerű. Anno (80-as évek) a HIFI nagyobb üzlet volt, mint bármilyen más kommersz elektronikai cucc. Ne feledjük, ekkor a VHS volt még a vetélytárs, a kommersz ámítástechnika még csak a komondor64-nél tartott, puhatolózott. Egyszerűen odafigyeltek a gyártók a húzó HIFI termékek minőségére. Manapság egy nagyon szűk fogyasztói réteg extra igényei nem érdeklik az IPART. 8-) Marad a a kis szériás gyártók spórolós termékei Diyereknek, ha nem fizetsz extra felárat.


Azt még tegyük hozzá, hogy a régi idők trafói sziliciumos max 1,2T-ig gerjeszthető vasból voltak, a mai trafók meg 1,7-1,8T-ig jók elvileg, ami durván csábít a spórolásra rézügyileg. És a vas is kisebb lehet - könnyebb. Mindenki boldog. Ja, nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 22:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
sajti írta:
istvan01 írta:
A toroidok jellemző elvi hibája, a kevés és réz/sok vas miatt, hogy a hálózati DC-től sokkal könnyebben és erősebben búgnak


Nekem a szórással nincsen gondom a mechanikai elrendezés miatt. A búgás miatt inkább. Gondolkodom, hogy valamilyen serlegbe beleépítem és kiöntöm gyantával. Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak, és milyen serleget :)

Sajti


Ablonczi gyantával kísérleteztem egy időben, de nagy rétegvastagság esetén hajlamos az elrepedésre, mert pár százalékot zsugorodik kötés közben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 22:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Azt még tegyük hozzá, hogy a régi idők trafói sziliciumos max 1,2T-ig gerjeszthető vasból voltak, a mai trafók meg 1,7-1,8T-ig jók elvileg, ami durván csábít a spórolásra rézügyileg. És a vas is kisebb lehet - könnyebb. Mindenki boldog. Ja, nem.

Ugyanazt mondod, mint én. Spórolásra kihegyezve van minden a mai környezetben. Anno 10% plusz réz nem volt számottevő tétel. Szerintem ma sem lenne, ha nagy tételről lenne szó. De kis tételről beszélünk, DIY.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 23:29 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
sajti írta:
istvan01 írta:
A toroidok jellemző elvi hibája, a kevés és réz/sok vas miatt, hogy a hálózati DC-től sokkal könnyebben és erősebben búgnak


Nekem a szórással nincsen gondom a mechanikai elrendezés miatt. A búgás miatt inkább. Gondolkodom, hogy valamilyen serlegbe beleépítem és kiöntöm gyantával. Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak, és milyen serleget :)

Sajti

Mi a VILEPOX EG-55/8M-et használjuk, sokáig köt (24-48h), de nem reped, nem zsugorodik, villamosan és mechanikailag is elég jónak mondható.
http://www.koraxbp.hu/37-szobahofokon-koto-hu.html
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 23:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
... Gondolkodom, hogy valamilyen serlegbe beleépítem és kiöntöm gyantával. Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak...
Esetleg ilyesmiket, vagy ilyet? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 00:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Kiöntéssel nem szórakoznék, egyrészt nem túl nagy esélyét látom annak, hogy a lemezek közötti rést feltöltődne, hogy a mágneses strikció miatti rezgéseket megakadályozódjon, másrészt termikusan sem tökéletes a gyanta.
Ha árérzékeny a dolog, de kell a halk megoldás, akkor csak egy 1x vasmag vákuum impregnálást választanék.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 07:23 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
FordPrefect írta:
Ugyanazt mondod, mint én. Spórolásra kihegyezve van minden a mai környezetben. Anno 10% plusz réz nem volt számottevő tétel. Szerintem ma sem lenne, ha nagy tételről lenne szó. De kis tételről beszélünk, DIY.


Ez elvileg ma sem akadály, hiszen egyedi trafókról beszélünk, a kis tekercselő cégek pedig azt csinálják meg, amit kérünk tőlük. Egy 400VA-es toroid alapára x, a 10%-al alágerjesztett verzió 1,05-1,1x. Nem vészes. A gondok ott kezdődnek, ha kis rézellenállást is akarsz, mert akkor 10% alágerjesztésnél már 500VA-es, 20%-nál már minimum 600VA-es trafóról kell beszéljünk hasonlóan alacsony rézveszteséghez.
Tegnap este még megmértem, hogy a normál gerjesztésű két szekunderes 630VA-es, és a 400VA-es egy szekunderes, 10%-al alágerjesztett trafónak kb. azonos a szekunder réz vesztesége. Az áruk nem annyira...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 09:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
további DIY?? megoldás lehetne a toroid magtekercseléssel egy időben ragasztó felvitele a trafólemezre, ez talán a vákuumgyantánál is jobban fogja a magot. De ha már ennyire jól össze van fogva a mag, érdemes lenne ketté vágni, vágott felületet kicsit köszörülni, és légréssel tekerni a magot. Persze még ezután is felmerülhet a primer-szekunder tekercsek gyantás megfogása. De, mivel a rétegek közötti szigetelő fólia lehet, a primer és szekunder között kötelezően erősített fólia nem engedi át a gyantát beljebb terjedni még vákuumban sem. Ha a légréses toroid nem tud durván telítődni a primeren esetleg megjelenő DC-től, akkor már a réztekercsek sem fognak rángatózni.

Nem ördögtől való elképzelés a légréses toroid mag, mert pl gyártanak légréses SE toroid kimenőket, ahol ugye van DC áram. De van egy óriási eltérés az SE toroid kimenő és légréses toroid háló trafóhoz között, még pedig az impedancia környezet. A villamos hálózat tizedohmos nagyságrendű meghajtás a trafó primerje felé, és bizony a toroid primer DC (AC is) impedanciája sokkal kisebb mint egy toroid SE kimenőé. Ezért a pár 100mVDChatására nagyot ugorhat a primeren DC áram.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 09:21 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szerintem a légréses mag már kissé túl van a tekercselők béketűrésén, legalábbis itthon :)
De majd rákérdezek egyszer..

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 10:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
istvan01 írta:
A toroidok jellemző elvi hibája, a kevés és réz/sok vas miatt, hogy a hálózati DC-től sokkal könnyebben és erősebben búgnak


Nekem a szórással nincsen gondom a mechanikai elrendezés miatt. A búgás miatt inkább. Gondolkodom, hogy valamilyen serlegbe beleépítem és kiöntöm gyantával. Csak fogalmam sincsen, hogy milyen gyantát használjak, és milyen serleget :)

Sajti

Ez a toroidra jellemző búgás, ami a DC-vel függ össze, kizárólag mechanikai búgás, a szórt térrel nem, vagy csak annyiban függ össze, hogy a vas telítés miatt kevesebb fluxust vesz magába a periódus egyik oldalán. A trafó szekunder oldalán kondis-egyenírányítás után nem növel semmit a brummon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 11:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
sajti írta:
Szerintem a légréses mag már kissé túl van a tekercselők béketűrésén, legalábbis itthon :)Sajti

A trafós kisiparos a világon mindenütt csúnyát mond, amikor a bevágásnál "szétesik" a toroid mag :mrgreen:
Egyébként kíváncsian várom, mikor találjátok fel a totyikban a vágottmagos hálózati trafót, a maga kétségbevonhatatlan előnyeivel együtt :P

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 11:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
marone írta:
Szerintem a legolcsóbb műgyanta is megteszi a kiöntéshez.

Egyszer volt, hol nem volt, valaha egy "alsó-középkategóriás" gyári készülék jófülű tulajdonosa a halk esti háttérzenéléshez zavarónak ítélte a hálózati trafó búgását, és kiöntette műgyantával. A hatás kétféle módon is meglepte. Nem hitte volna, hogy a búgás gyakorlatilag teljesen megszűnik, de azt sem, hogy rosszabb lesz a hangja. Ahogy ő fogalmazott, a visszaesés nem drámai, viszont egyértelmű - titkon az ellenkezőjét remélte...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos nyilvánvaló: A mágneses erővonalak haladási közege nem mindegy miből van. :lol:
Ergo meg lehet hallani. Jó nagy marhaság. :lol:
Ez kb azzal az esettel egyenlő, mikor elhoztak hozzám egy AN előfokot, hogy kicserélték benne a táp csövet, s azóta a bal csatorna halkabb lett. (egy tápról működik az erősítő)
S mikor meg akartam mérni, a tulaj ki volt akadva, hogy nehogy elrontsam az erősítőjét. ( nemtom hogy gondolta, hogy bizonyítsam neki, mégis csak egyforma a két csatorna.) Szóval vannak érdekes emberek ebben a szférában.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 14:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Nos nyilvánvaló: A mágneses erővonalak haladási közege nem mindegy miből van. :lol:
Ergo meg lehet hallani. Jó nagy marhaság. :lol:

Miután a trafó mágneses erővonalai -a szórást leszámítva- annak magjában "haladnak", lényegében véve azt állítod, hogy a vasmag nem mindegy, miből van. Tényleg jó nagy marhaság! :mrgreen: :LOL

/Szóljon valaki, aki érti, miként kapcsolódik ez a kérdéskör az előzményekhez./

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 16:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
sajti írta:
Aki Győrben hallottam a V4-et, az tudhatja, hogy annak semmi hallható zaja sincs.

Sajti

Ui.: Toroidhoz mindig rendelek árnyékoló menetsort a primer és a szekunder közé. Ez igen hatásosan csillapítja a nagyobb frekvenciás zajokat.

Na ez új dolog számomra, köszi az infót! Tényleg van egyébként primer és szekunder között kapacitás, főleg a float tápegységnél szokott ez zavaró lenni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.08. 10:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
dys-cus írta:
Nos nyilvánvaló: A mágneses erővonalak haladási közege nem mindegy miből van. :lol:
Ergo meg lehet hallani. Jó nagy marhaság. :lol:

Miután a trafó mágneses erővonalai -a szórást leszámítva- annak magjában "haladnak", lényegében véve azt állítod, hogy a vasmag nem mindegy, miből van. Tényleg jó nagy marhaság! :mrgreen: :LOL

/Szóljon valaki, aki érti, miként kapcsolódik ez a kérdéskör az előzményekhez./

Szólok:
"és kiöntette műgyantával. A hatás kétféle módon is meglepte. Nem hitte volna, hogy a búgás gyakorlatilag teljesen megszűnik, de azt sem, hogy rosszabb lesz a hangja"
Erre a blődségre válaszoltam.
Ha nem érted, félremagyarázod, nem tudod olvasni, az a te ostobaságod, nem másé. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.08. 10:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Erre a blődségre válaszoltam.
Ha nem érted...

Nem értem, és attól tartok, nem vagyok vele egyedül. Amíg nem teszed világossá, hogy szerinted milyen releváns fizikai összefüggés van a trafó körüli paramágneses gáz (levegő) szilárd paramágneses anyagra (térhálósított műgyanta) cserélése és a mágneses erővonalak "haladási" közege (ferromágneses mag) között, addig nem tudhatjuk, hogy pontosan mit, és miért gondolsz "blődségnek".

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.09. 10:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megnyugtatlak: egyedül vagy.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.14. 19:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
No, megcsinálták a trafókat. 4x8V és 2x25V szekunderűek, 5A-es az összes, tekercsek belső ellenállása meg kb. 0.1 ohm, de mérési hibahatáron belül van.

Sajátanyag kivezetésűek, van külön árnyékolás a szekunder és a primer között, az is kivezetve, 5% alulgerjesztett, impregnált, takaró fémházba kiöntve.
Hőkapcsoló is van, külön kivezetve, de nem kötöm be.


Csatolmányok:
IMG_5856.JPG
IMG_5856.JPG [ 1.28 MiB | Megtekintve 53720 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2017.11.23. 23:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Azért van egy kis problémám vele kapcsolatban.
Szekunderek kivezetései ugyan nincsenek megtörve, viszont e kép láttán igencsak felment a pumpa, kárörvendők örülhetnek.
Primer vezeték megkarcolt, tehát sérült szigetelése miatt vettem le a fedőt, és ez a kép fogadott.

Mondjuk szigetelni szigetel, de látható, hogy megvan karcolva, és, hogy elég furcsán állnak benne a vezetéket.
Én ilyen munkát nem adnék ki a kezeim közül, az biztos, de ez én vagyok, nem más. Főnökként sem engedném meg, rúgnám ki a dolgozót, aki szarik bele módon dolgozik, az biztos.

Hogy lenne érdemes plusz szigetelést ráhúzni? Zsugorcső veszélyes, mert lehet, hogy van benne hőbiztosíték, vagy megszokásból tettek rá erre is, aztán az kiolvad, és lesz egy nem működő drága trafó.


Csatolmányok:
IMG_5857.JPG
IMG_5857.JPG [ 1.05 MiB | Megtekintve 53445 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.04.29. 17:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Tizen+ kilós toroid trafó álló helyzetű-, rugalmas rögzítése Stargate technológia segítségével :lol:
Csatolmány:
P4290385.jpg
P4290385.jpg [ 239.72 KiB | Megtekintve 51083 alkalommal. ]

Csatolmány:
P4290386.jpg
P4290386.jpg [ 222.27 KiB | Megtekintve 51085 alkalommal. ]

Csatolmány:
P4290390.jpg
P4290390.jpg [ 218.86 KiB | Megtekintve 51083 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.04.30. 11:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez nem Stargate, hanem Mc Gyver technika. Olyan mint a robbanó borotvahab. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.04.30. 19:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Fikázod a trafómat? Ez nagyon csúnya dolog ám, meg is sértődhetnék!

Egyetlen enyhítő körülmény, hogy ismered ezeket a - maguk nemében - páratlan sorozatokat :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 08:25 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
A következő kérdés, ami foglalkoztat, az a különböző transzformátorok közötti hangzáskülönbség. Hiszen a csövesekben szinte mindenki hagyományos EI, vagy M lemezes kivitelt, míg a félvezetősökben meg toroidot használ. Úgyhogy most töröm a fejem egy EI magos trafóval szerelt V4-en...
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 09:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
A következő kérdés, ami foglalkoztat, az a különböző transzformátorok közötti hangzáskülönbség. Hiszen a csövesekben szinte mindenki hagyományos EI, vagy M lemezes kivitelt, míg a félvezetősökben meg toroidot használ. Úgyhogy most töröm a fejem egy EI magos trafóval szerelt V4-en...
Sajti

mindenki?
A csövesemben hálózati toroid, IT-k hiperszil tekercselt, kimenő toroid, és egy bumszli fojtó is toroid.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 09:21 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
mindenki?


Te vagy a "szinte".

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 17:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Jónéhány toroid kimenőt készítettem csövesekhez, igaz, az Ra-Ra nem volt nagyobb sose 3kOhm-nál, és sosem forszíroztam a 10Hz-3dB teljesítmény átvitelt, szerintem a 20-25Hz elegendő. 5 párhuzamosan kötött szekunder réteg között 4 sorba kötött primer (1+4 és 2+3), 120pF felett sosem kellett kompenzálni a visszacsatolást.
Semmilyen hátrányát nem látom a toroid kimenőnek, szerintem csak megszokásból maradt népszerű az M és EI vas.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 18:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
na ez kissé mellément, elnézést, de hogy ne legye teljesen off, a hálózati trafók között a toroid akkor jó, ha megfelelően van méretezve, amire kevés trafó gyártó képes, illetve pontosabban hajlandó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 18:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Szabó Zoltán írta:
na ez kissé mellément, elnézést, de hogy ne legye teljesen off, a hálózati trafók között a toroid akkor jó, ha megfelelően van méretezve, amire kevés trafó gyártó képes, illetve pontosabban hajlandó.
mire gondolsz? alúlgerjesztésre, lágyításra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 20:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A gyártók sajnálják a rezet. Szinte mindig túl nagy áramsűrűséggel számolnak meg 85fokkal, ami nonszensz. A vasat kevésbé tudják, mert az durvább hibát okoz, legfeljebb kikockázzák, hogy ha 230V, akkor épp tudja, amire specifikálják, felette szór meg búg mint állat. Ha a vas 1,8T-ig gerjeszthető, de tovább már kicsit sem, akkor a kiindulási érték 1,6T-nél nem kellene hogy több legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.14. 21:08 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
A gyártók sajnálják a rezet.


Ezt azért az amatőr gyakorlatban eléggé sokféleképpen meg lehet kerülni, úgy hiszem.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 08:32 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
sajti írta:
A következő kérdés, ami foglalkoztat, az a különböző transzformátorok közötti hangzáskülönbség. Hiszen a csövesekben szinte mindenki hagyományos EI, vagy M lemezes kivitelt, míg a félvezetősökben meg toroidot használ. Úgyhogy most töröm a fejem egy EI magos trafóval szerelt V4-en...
Sajti


Na.... Hát nem jó. Illetve nekem nem tetszik. Bekötve az EI magos trafókat, fellágyult a zene. Nagyon "csöves" lett a szó rossz értelmében. Kicsit még bizonytalanabbá is vált a megszólalás. Úgyhogy a jövőben maradnak a toroidok...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 20:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
R mag?
Kisebb teljesítményre -előerősítők, DAC- jobb választás, mit a toroid (hatékonyság hasonló, hátrányok -pl. brutális p-sz kapacitás ...az árnyékoló tekercs egy látszat megoldás...- kiküszöbölhetők).
A legnagyobb, amit használok 320VA.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 21:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Miért kisebb akapacitás? Ott is a primerre kerül a szekunder, csak épp 2 tekercsen oszlik meg minden. Amúgy R-Core-nál is szokás az árnéykoló tekercs.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 22:20 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
mzperx írta:
Miért kisebb akapacitás? Ott is a primerre kerül a szekunder, csak épp 2 tekercsen oszlik meg minden.

A dual bobbin elrendezés mindenképpen csökkenti a kapacitást. A jobb -általában nem a kínai- trafóknál a primer és a szekunderek külön-külön tekercsre kerülnek -még azon az áron is, hogy csökken a hatásfok-.

Ebből a szempontból (kapacitás csökkentés) az osztott csévés elrendezés a legjobb.
DHT fűtés trafóknak én csak ilyeneket alkalmazok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 22:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
euro21 írta:
A jobb -általában nem a kínai- trafóknál a primer és a szekunderek külön-külön tekercsre kerülnek -még azon az áron is, hogy csökken a hatásfok.
Hát ilyen R-Core-t még nem láttam, igaz mind kínai volt:) A kapacitásért azért nem szép dolog feláldozni a csatolást, főleg ahol a teljesítmény változik (pld. végfoknál).
euro21 írta:
Ebből a szempontból (kapacitás csökkentés) az osztott csévés elrendezés a legjobb.
DHT fűtés trafóknak én csak ilyeneket alkalmazok.
Az osztottat, hogy kell érteni? Az R-Core két csévélyére kell érteni, vagy az egy-egy csévén való megosztást pld. úgy mindt EI magos izolációs trafóknál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 08:39 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
euro21 írta:
R mag?
Kisebb teljesítményre -előerősítők, DAC- jobb választás, mit a toroid (hatékonyság hasonló, hátrányok -pl. brutális p-sz kapacitás ...az árnyékoló tekercs egy látszat megoldás...- kiküszöbölhetők).
A legnagyobb, amit használok 320VA.


Majd megnézem, hogy mennyire szerezhető be. A toroidra már van bevált helyem, ahol tényleg azt csinálják, amit kérek...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 11:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mzperx írta:
Miért kisebb akapacitás?

Mert a két féltekercs (így azok szórt kapacitása is!) sorbakapcsolódik.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 17:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
bta írta:
Mert a két féltekercs (így azok szórt kapacitása is!) sorbakapcsolódik.
Hát ezt nem vágom. Ha két csévén van a primeren a szekunder, akkor dupla akkora a felszín, ergo dulpa a kapacitás.
Amúgy 1MHz-en működő 8 rétegű PCB planár trafó esetén, ahol viszonylag nagy felületek kerülnek közel (0,15-0,2mm), az volt a tapasztalat, hogy nagyon nem mindegy, hogy miképp vannak egymás felett a menetek, mert nagyon különböző eredményeket lehetett elérni a közösmódusú zavar kibocsájtás illetően. Szerintem ez más jellegű trafónál is erősen hangsúlyos...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 14:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
euro21 írta:
R mag?


Háááát... Nem tudom, hogy megéri e az itthoni toroid árának 2,5-3 szorosát kifizetni egy R magos verzióra.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 19:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mzperx írta:
Hát ezt nem vágom. Ha két csévén van a primeren a szekunder, akkor dupla akkora a felszín

1-1 féltekercs primer-szekunder közti "dielektrikum"felszíne csak akkor lehet nagyobb az egycsévés kivitelnél, ha a tekercselést hosszabb csévetestekre osztjuk el, vagy több p/sz rétegben tekerjük (miért tennénk?). Ha egyforma félprimereket kötünk sorosan, akkor a rekeszek (féltekercsek) eredő szórt kapacitása feleződik. Nem nehéz ezt megérteni, csak rajzolgatni kell egy kicsit...

Nem utolsósorban, a laposabb tekercselésnek köszönhetően a kétcsévés változat induktív szórása is kisebb.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 08:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Vettem 2db Makrai trafót a lomexből de benéztem, mert nyákba ültethető kivezetései vannak a trafó alján, nem csavaros mint az előző trafóm. Viszont vannak rögzítőfülei a trafónak.
Ti hogyan rögzítenétek egy doboz belsejében, és a kivezetéseihez hogyan rögzítenétek kábeleket? A "simán csak odaforrasztok egy vezetéket a lábához" nem szimpatikus megoldás.
Csatolmány:
makrai.jpg
makrai.jpg [ 11.53 KiB | Megtekintve 38972 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség