audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 13:53

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 357 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 19:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Gybalu71 írta:
A készülékeket szerintem áram működteti

Igen, áram működteti, és ez különösen fontos a jelenség köré kerekített teória szempontjából. Tehát, miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz - milyen módszerrel dönthető el, hogy "jó", vagy "rossz"? A szubjektív tesztek lebonyolítói hogyan döntötték el? Addig oké, hogy az 50Hz-es feszültség zavarmentes, torzítatlan, stb. - nade az áram...?

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 20:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
Uraim nekem csak egy APC UPS van ami on-line rendszerű ( aksiról megy állandóan és közben tölti az aksit ), 50Hz sínuszos a kimente és ez is sokat dob a hngon ;)

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 21:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
bta írta:
Gybalu71 írta:
A készülékeket szerintem áram működteti

Igen, áram működteti, és ez különösen fontos a jelenség köré kerekített teória szempontjából. Tehát, miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz - milyen módszerrel dönthető el, hogy "jó", vagy "rossz"? A szubjektív tesztek lebonyolítói hogyan döntötték el? Addig oké, hogy az 50Hz-es feszültség zavarmentes, torzítatlan, stb. - nade az áram...?


Hűha! Kezdődnek a bajok. Mikor nem tudjuk, mi az összefüggés feszültség és az áram között. :lol:
Javaslom egy újságíró örökérvényű mondatát használni: " A konnektorban 230 Volt feszültségű áram folyt." :D

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 23:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
MOT64 írta:
Hűha! Kezdődnek a bajok. Mikor nem tudjuk, mi az összefüggés feszültség és az áram között. :lol:

Hát ha nem tudod, az a te bajod... mondjuk azt nem értem, miért beszélsz többes számban :LOL
/Amúgy mi lenne, ha a kérdést megértenéd, és arra próbálnál válaszolni?/

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Áramregenerátor. Nekem PPP-vel kimenő torzításom a 0,5-0,8% között szokott lenni, 3,5-4,2% bejövő mellett. A PPP terhelése 2db 900W-os toroid 50%-os kiterheléssel. Ezzel szemben "hosszu" kolléga (avx fórum) P10-e közel hasonló kiterheléssel képes, 0,1% torzítású szinusszal táplálni a készülékeket. Ha torzítások számok arányban vannak az elérhető hangzás javulással, tapasztalatom szerint igen, akkor a P10 lényegesen tisztább árammal látja el a hifi és nem hifi készülékeket, a tisztább áram még szebb, nyugodtabb hangzást biztosít..


Csatolmányok:
hosszu_P10.jpg
hosszu_P10.jpg [ 43.15 KiB | Megtekintve 50284 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:25 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Valamikor, úgy 15 éve talán, csináltunk egy stabilizált AC tápot. 50Hz-es, nagyon alacsony torzítású Wien hidas oszcillátor, utána félvezetős végfok, kimenő trafóval. 0,05-0,1% körüli torzítással tudta a kimeneti feszültséget, kb. 300VA terhelésig. Cserében 42kg volt, és akkora mint egy utazó bőrönd...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Valamikor, úgy 15 éve talán, csináltunk egy stabilizált AC tápot. 50Hz-es, nagyon alacsony torzítású Wien hidas oszcillátor, utána félvezetős végfok, kimenő trafóval. 0,05-0,1% körüli torzítással tudta a kimeneti feszültséget, kb. 300VA terhelésig. Cserében 42kg volt, és akkora mint egy utazó bőrönd...

Sajti

A Psaudio korábbi regenerátor családja AB osztályú, galván leválasztott 50Hz áramot állított elő (P1000), annak is tetemes súlya volt. Nekem személy szerint azzal nem volt tapasztalatom. Az újabb széria, mely a PPP-vel kezdődött az "csak" hiba korrekciót végez az feszültség-áram jelalakon, és minden profi és amatőr ítész szerint ezzel jobb hangra képes a hozzá csatlakozó készülék a korábbi családhoz képest, képben és hangban is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
lényegesen tisztább árammal látja el

Tisztább áram, jaj de szépen hangzik... :lol:
És ezzel nem a jelenség létét kívánom letagadni, fülem nekem is van.
Ha adunk a szakszerűségre ill. nem szeretnénk szkeptikusok által kiröhögtetni magunkat, akkor legfeljebb tisztább, torzítatlanabb 230V ~ 50Hz feszültségről beszélhetünk. A többit szvsz hagyjuk meg a marketingeseknek...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
bta írta:
istvan01 írta:
lényegesen tisztább árammal látja el

Tisztább áram, jaj de szépen hangzik... :lol:
És ezzel nem a jelenség létét kívánom letagadni, fülem nekem is van.
Ha a szakszerűségre is adunk, akkor legfeljebb tisztább, torzítatlanabb 230V ~ 50Hz feszültségről beszélhetünk. A többit szvsz hagyjuk meg a marketingeseknek...

Ez tényleg precíz meghatározás és pontosítás .. köszönjük.
Ezt a meghatározásodat, amit fentebb tettél:
" miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz " ha kifejtenéd, nekünk tudatlanoknak!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Szerintem a hangsúly nem a tisztán és a kis torzítású szinuszon van, hanem hogy mennyi a generátor belső ellenállása. Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)
A készülékeink többnyire klasszikus trafó+2utas egyenirányítás tartalmaz, ahol az alacsony folyásiszög alaposan megnyaldossa a szinusz tetejét. Igaz ezzel torzítást okoz, de nem a THD fog fájni az elosztón csücsülő fogyasztóknak, hanem a folyamatosan változó, hol erősebben megharapott csúcs, majd a belső ellenállás (és a puffer visszatöltése) miatt szépen csillapodó egyre kisebb memória jellegű hibák.
A cél sokkal inkább a hálózat belső ellenállásának kinullázása, hogy stabil maradjon a szinusz (hasznos) csúcsa és megszűnjenek a készülékek közötti kölcsönhatás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
Ezt a meghatározásodat, amit fentebb tettél:
" miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz " ha kifejtenéd, nekünk tudatlanoknak!

Dehát mit kell ezen kifejteni? Elektronika alapfokon, csak úgy látom, többeknél sikeresen kimosták a fejekből:(


Csatolmányok:
folyási_szög.jpg.jpg
folyási_szög.jpg.jpg [ 45.05 KiB | Megtekintve 50270 alkalommal. ]

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mzperx írta:
Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)

... bár ennek a puffer nem feltétlenül örülne :mrgreen:
A teória alapvetően mégis korrektnek tűnik: illeszkedik a tapasztalatokhoz, nem markol túl nagyot, nem akar mindjárt hatásmechanizmust keresni, hanem...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 11:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
bta írta:
mzperx írta:
Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)
... bár ennek a puffer nem feltétlenül örülne :mrgreen:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását. De ugye ez csak elmélet marad, mivel nem ez jön be a lakásba :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 12:16 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mzperx írta:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását


Nagyfrekvenciás zavartatás szempontjából pedig az egyik legrosszabb...
A pufferkondis egyenirányítás egyébiránt pont arrafelé tolja a jelalakot :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 19:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
mzperx írta:
bta írta:
mzperx írta:
Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)
... bár ennek a puffer nem feltétlenül örülne :mrgreen:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását. De ugye ez csak elmélet marad, mivel nem ez jön be a lakásba :)


Nem feltétlenül csak elmélet. Vannak nem színuszos kimenetű szünetmentesek. Ezek pont ilyen 50Hz-es 50%-os kitöltésű négyszögjelet adnak a kimenetükön. Az egyszerűbb, olcsóbb típusok ilyenek. Ki lehet velük próbálni! Nem sok reményt fűzök hozzá, hogy ettől javulna a hang, de ki tudja?

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 07:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mzperx írta:
bta írta:
mzperx írta:
Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)
... bár ennek a puffer nem feltétlenül örülne :mrgreen:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását. De ugye ez csak elmélet marad, mivel nem ez jön be a lakásba :)

Pontosan ezt az irányt valósítja meg a Pasudio P1000 tápregenerátora, vagyis a szinusz négysögesítését, folyás szög szélesítés és kondenzátor töltő impulzus lágyítás érdekében. Persze anélkül hogy a táplált készülék trafóján ne csapkodjanak a tiszta négyszöges hullámforma tranziensei, felharmonikusai.


Csatolmányok:
hero_waves.jpg
hero_waves.jpg [ 47.62 KiB | Megtekintve 50131 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 00:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
istvan01 írta:
Pontosan ezt az irányt valósítja meg a Pasudio P1000 tápregenerátora, vagyis a szinusz négysögesítését, folyás szög szélesítés és kondenzátor töltő impulzus lágyítás érdekében. Persze anélkül hogy a táplált készülék trafóján ne csapkodjanak a tiszta négyszöges hullámforma tranziensei, felharmonikusai.
Köszi, ezt nem tudtam, szóval egy kis 3. és 5. felharmónikus nem árthat. (a torzításnak annyi :D )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 00:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Tényleg, a hálózat felől jövő zavarok csak az áram folyási idő alatt vivődnek át (a feszültség csúcsokban), vagy simán átmennek a szinusz feszültség oldalán is, amikor nem folyik töltőáram? :oops: /Elvileg olyankor nem kéne, de gyakorlatilag?/ :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 12:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
DöG írta:
Tényleg, a hálózat felől jövő zavarok csak az áram folyási idő alatt vivődnek át (a feszültség csúcsokban), vagy simán átmennek a szinusz feszültség oldalán is, amikor nem folyik töltőáram? :oops: /Elvileg olyankor nem kéne, de gyakorlatilag?/ :?

Én attól tartok, akkor is át megy, csak teljesen más tartományban, jelleggel. Amikor nyitva a dióda és folyik az áramimpulzus feltöltésre, akkor egy erős terhelést lát a hálózat a primer oldalról, a rajta lévő idegen felharmonikus, zavarkomponenseket is másként terheli, amikor zár a dióda, akkor meg kvázi lezáratlan a szekunder, és így másként hat a zavar komponensekre.
Ezt valószínű lehetne mérni is, akinek van rá eszköze, és hajlandó belemélyedni így is.
Az előbbi okfejtés inkább csak a differenciális módusú zajokra értendő, a közös módusúra, mert az is van/lehet bőven, arra nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 23:44 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
3, Milyen(ek) legyen(ek) a kismegszakító(k)?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 00:10 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
sajti írta:
Csak néhány dologban vagyok bizonytalan

De jó neked. ;)

1. Merev min. 2.5mm2.
2. Igen...vagy nem.... Ha egy csőben, ugyanazon úton, akkor sokat nem ér a két külön ösvény.
3. Fehérek. :lol: Legrand, Memera...vagy ami van a bótban.

4. Ha van olyan fázisod, amire nem raksz semmi zajkeltőt (pl. nálam az éjszakai villanyboyler -ami sose került beépítésre-), oda kösd.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 00:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
sajti írta:
1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
4x1,5mm2 (esetleg 4x2,5mm2) mezei MBCU vagy LAPP Servo ha kevésbé árézékeny a project, erek szemben párhuzamosítva, védőföld külön MCU vezetéken.
sajti írta:
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
Én nem húznék be külön, de ez erősen hitvallás kérdése.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 09:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
sajti írta:
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
3, Milyen(ek) legyen(ek) a kismegszakító(k)?

Sajti

NHX 3x2,5mm2 halogénmentes, de nem tűzálló, világosszürke 9mm köpeny, tömör erek, nem drága
Eurokábelnél szokott lenni (1117Hunyadi J u 16
Nem kell vastagabb, és az egész hifi csak egy kábelről működjön. Nekem régóta bevált.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Sajti!

Mikor huzalozod az erősítődet - akkor a kimeneti, nagy áramú fokozat és a bemeneti/driver fokozat vezetékezése/betáplálása közös?
Pedig ott esetlegesen 10-20 cm-es távolságokról van szó... ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
3, Milyen(ek) legyen(ek) a kismegszakító(k)?

Sajti

Külső hőszigetelésbe? EPS? Ezzel felvágod a leragasztott üvegszövetet és akármit csinálsz vissza zárásként ott főleg a nyári nappali-éjszakai hőingadozás miatt állandóan repedezni fog, a repedés nedvességet is fel vehet, aztán jönnek a más bajok. Az EPS nagyon tud mozogni, a ragasztott üvegszövet folytonos zárása tudja csak megfogni a tiplizéssel kombinálva. Ha kőzetgyapot, akkor annak nincs ilyen erős dilatációja.
Kismegszakító helyett tegyél hengeres olvadó betétet, TS35 sínes, a 10mm-es pont olyan széles mint a kismegszakító, a 14mm-es az szélesebb. Viszont ezek szerkezet semlegesebb bármilyen kismegszakítónál, a betétekkel könnyen tudsz variálni, ha érzékeny erre a rendszered.


Csatolmányok:
VLC14_DC.jpg
VLC14_DC.jpg [ 47.48 KiB | Megtekintve 49673 alkalommal. ]
VLC10_DC.jpg
VLC10_DC.jpg [ 43.03 KiB | Megtekintve 49673 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 07:21
Hozzászólások: 38
sajti írta:
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
3, Milyen(ek) legyen(ek) a kismegszakító(k)?

Sajti


Szerintem ez az angol kábel elég jó.Ezt tudnám ajánlani.Lehet ,hogy nem látta Kínát. :lol:

https://www.ebay.co.uk/itm/6MM-LOW-SMOK ... 1438.l2649

A kismegszakító régi Memera,ha lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:15 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
tunerman írta:
Sajti!

Mikor huzalozod az erősítődet - akkor a kimeneti, nagy áramú fokozat és a bemeneti/driver fokozat vezetékezése/betáplálása közös?
Pedig ott esetlegesen 10-20 cm-es távolságokról van szó... ;)
Üdv: TJ.


10-20mm-ről...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:18 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
Külső hőszigetelésbe? EPS? Ezzel felvágod a leragasztott üvegszövetet és akármit csinálsz vissza zárásként ott főleg a nyári nappali-éjszakai hőingadozás miatt állandóan repedezni fog, a repedés nedvességet is fel vehet, aztán jönnek a más bajok. Az EPS nagyon tud mozogni, a ragasztott üvegszövet folytonos zárása tudja csak megfogni a tiplizéssel kombinálva. Ha kőzetgyapot, akkor annak nincs ilyen erős dilatációja.


Igen, fel fogom vágni, mert az idén újra lesz színezve a ház amit egy teljes újraglettelés fog megelőzni, új szövettel együtt, sőt, ha hagyom magam rávenni, akkor lehet, hogy még egy réteg hőszigetelés is megy majd rá...

istvan01 írta:
Kismegszakító helyett tegyél hengeres olvadó betétet, TS35 sínes, a 10mm-es pont olyan széles mint a kismegszakító, a 14mm-es az szélesebb. Viszont ezek szerkezet semlegesebb bármilyen kismegszakítónál, a betétekkel könnyen tudsz variálni, ha érzékeny erre a rendszered.


Köszi, ezekről olvastam én is és gondoltam is rá, hogy ilyet kellene használni...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
NHX 3x2,5mm2 halogénmentes, de nem tűzálló, világosszürke 9mm köpeny, tömör erek, nem drága
Eurokábelnél szokott lenni (1117Hunyadi J u 16
Nem kell vastagabb, és az egész hifi csak egy kábelről működjön. Nekem régóta bevált.


Köszi! Megnézem majd!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
sajti írta:
tunerman írta:
Sajti!

Mikor huzalozod az erősítődet - akkor a kimeneti, nagy áramú fokozat és a bemeneti/driver fokozat vezetékezése/betáplálása közös?
Pedig ott esetlegesen 10-20 cm-es távolságokról van szó... ;)
Üdv: TJ.


10-20mm-ről...

Sajti


Példának itt a V4 tápegység > erősítő panel huzalozási távolsága.


Csatolmányok:
sajti_V4_amp.jpg
sajti_V4_amp.jpg [ 76.84 KiB | Megtekintve 49634 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:29 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
tunerman írta:
Példának itt a V4 tápegység > erősítő panel huzalozási távolsága.


Igazad van, és a távolságkülönbségre gondoltam. De így jogos.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
istvan01 írta:
Külső hőszigetelésbe? EPS? Ezzel felvágod a leragasztott üvegszövetet és akármit csinálsz vissza zárásként ott főleg a nyári nappali-éjszakai hőingadozás miatt állandóan repedezni fog, a repedés nedvességet is fel vehet, aztán jönnek a más bajok. Az EPS nagyon tud mozogni, a ragasztott üvegszövet folytonos zárása tudja csak megfogni a tiplizéssel kombinálva. Ha kőzetgyapot, akkor annak nincs ilyen erős dilatációja.


Igen, fel fogom vágni, mert az idén újra lesz színezve a ház amit egy teljes újraglettelés fog megelőzni, új szövettel együtt, sőt, ha hagyom magam rávenni, akkor lehet, hogy még egy réteg hőszigetelés is megy majd rá...
Sajti

A még egy réteg az tényleg jó opció. Újra glettelni a régi festett/vékonyszines vakolatot, ahhoz képest nem sokkal több munka új réteget felrakni, betiplizni, hálózni, ragasztani és arra az új színes felület. Nálam ez történ pár éve. Egy nagyon régi 20mm-es szigetelőre került pluszban 100mm. A 20mm majdnem semmi. Javaslom minimum 150mm eredő új rétegvastagságot, vagy ha eresz, tetőszegély egyébb engedi, akkor még többet. Hosszútávon megtérül, rezsi-rizsa ellenére is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.07. 20:26 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Drót csere Pakstól? :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.07. 21:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
hifitibi írta:
Holnap veszek egy "1000A-es" főkapcsolót. :D

Bakker, ma ledöglött az 1-es blokk Pakson.
Ha holnap lelövöd a másikat is, nem lesz mivel hajtani az erősítőket. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.07. 22:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
euro21 írta:
hifitibi írta:
Holnap veszek egy "1000A-es" főkapcsolót. :D

Bakker, ma ledöglött az 1-es blokk Pakson.
Ha holnap lelövöd a másikat is, nem lesz mivel hajtani az erősítőket. :lol:

Annak idején úgy volt felépítve a rendszer, hogy ha bekapcsoltam egy készüléket, az bekapcsolta a többit. Minden további dobozban volt egy 16A-es szilárdtest relé, ezzel párhuzamosan volt (van) egy kicsi, 3A-es terhelhetőségű kézi kapcsoló. Ha a szilárdtest relén keresztül volt bekapcsolva az erősítő, jobban szólt, mint ezen a kis kapcsolón keresztül. Nem volt nagy a különbség, de már érzékelhető volt. Azóta változott a konfiguráció, már a szilártest relés bekapcsolóka sincs az erősítőben.
A mai biztosítékos élmény után holnap tényleg veszek valamilyen 10-16A-es terhelhetőségű "kettőhuszas" kapcsolót. Szóval ez lesz az "1000A-es" főkapcsoló. :D
Azóta már sokat javult a rendszer hangja, remélhetőleg jobban érzékelhető változást fog jelenteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.08. 06:40 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Krizsi írta:
Drót csere Pakstól? :)


Ezen dolgozom, egyelőre az első 6m-re már megvan a terv.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.08. 08:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
sajti írta:
Krizsi írta:
Drót csere Pakstól? :)


Ezen dolgozom, egyelőre az első 6m-re már megvan a terv.

Sajti

Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy a villanyóra a hifi mögötti falon van. Bedrótoztam külön 2x4 mm2-es dróttal (jó félével) közvetlenül a villanyórától. Sokat jelentett...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2018.06.08. 11:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
(a villanypoznáról meg 6s alukábel jön) :D a feszitö meg a 0


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 19:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig.

Sajti

Akkor ide is felteszem. Ösvény építők ritkán gondolnak arra, hogy az ösvény indító oldalán mennyire fontos lehet a helyi földelés minősége, ennek is a legfontosabb paramétere a földelés talaj felé ellenállása.
A családi házam 20évvel ezelőtt kapott felújítást, tetőtér kialakítást, ennek része volt új óraszekrény és utcai betápvezeték csere és természetesen óra alatti talajban földelő szonda is ekkor került leverésre. Földelés mérő műszerem nincs, viszont villanyszerelő szakik elmondása szerint egy darab, de még 2-3db földelőszondával is képtelenség elérni homokos nedves talajban is a szabványos 2ohm, TN rendszerben 10ohmot. Feltártam a 20éve lerakott szondát, még ép volt, persze felületi rozsdával de stabil. Rendeltem neten 2db 2m-es horganyzott szondát 8mm-es felszálló vassal, azért nem 3m-est, mert nem voltam biztos hogy 5kg-os kalapáccsal le tudom-e majd tuszkolni. A 2m-es akadály nélkül lement, ezzel a napi torna gyakorlatom is meg volt, ráadásul meglévőnél 70cm-el mélyebbre. A régi elérhető felületét lecsiszoltam, hozzá kötöttem a két újat, horganyspray, aztán szabályosan bitugéles anyaggal borítottam.

Eredetileg nem volt célom, hogy hifi hangzást javítsak a pluszban lerakott szondákkal, de hátha, ártani biztosan nem árt. Meglepetés mégis volt szépen. Rövid jellemzéssel, a csend csendesebb, torzítás kevesebb és legjellemzőbb, dinamika a hangosabb tartományban lineárisabb és "határtalanabb" lett. Kis hozadék a sztereó tér mélységben és szélességben precízebb lett. Viszonyítva a mértéket, kb hasonló, vagy talán még annál is erősebb mint amit a Psaudio PPP rendszerbe iktatása jelentett.

A másik fórumom szédületes hájpja gerjesztődött az Entreq típusú virtuális földelés alkalmazásnak, amit nehéz műszakilag értelmezni. Ezzel szemben állítom, az elegendően alacsony helyi földelési impedancia lényeges jobb eredményt hozhat, alacsonyabb költséggel és az sem elhanyagolható dolog, hogy ezzel az érintésvédelem, zárlat és hibaáram védelem is javul. Nálam még az is szempont volt, hogy a beépített T1/T2 túlfeszültség levezetők max 80kA áram legalább 10%-át is illene földbe elvezetni ha közelben beüt egy villám. (8kA*10ohm=80kV ??)


Csatolmányok:
sz2.jpg
sz2.jpg [ 205.32 KiB | Megtekintve 47868 alkalommal. ]
sz1.jpg
sz1.jpg [ 198.43 KiB | Megtekintve 47868 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 20:33 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Esetleg egy teljesen külön földelőszonda a hifi-nek?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 20:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Esetleg egy teljesen külön földelőszonda a hifi-nek?

Sajti

Lehet, de akkor a nullát is szeparálni kell, egy csak hifire szolgáló nullázó sínnel, és persze arra külön FI relé. Ha csak a földet viszed a hifire külön szondáról akkor ronda feszültséget viszel oda, több mint föld hurok. Csak példaként, amikor lenyomtam az új szondákat, de még nem kötöttem össze őket, akkor az átlag 40cm távolságban lévő szondákon egymáshoz képest 0,5VAC feszültséget mértem, nem földhurok, a talajban futó "kóbor" áramok által. Ha 5m távolságban van két szonda, akkor 5-10VAC is összejön. Na most ha nullát hozod a hifi felé a régi szonda nullázó sínről, az védővezetőt meg a "hifis" szondáról, szerinted mi lesz?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 22:11 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nekem akkora virtuális földem van, mint egy ház!
Szó szerint. :lol:

Mikor építkeztünk, kénytelen voltam talajmechanikát csináltatni, aztán, ha már ott volt a gép, fúrattam egy 6m-es lyukat a földelőszondának, amit beütöttek egészen a talajvízig. Mikor a földszinti padlólemez vasalását csinálták, a brigádvezető megkérdezte, hogy hozzáhegesszék-e vasalást. Mondtam, hogy persze. :P

Aztán, hogy ez használ, vagy sem... mondjuk nem árt többet, mint az Entreq. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.11. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
Nekem akkora virtuális földem van, mint egy ház!
Szó szerint. :lol:

Mikor építkeztünk, kénytelen voltam talajmechanikát csináltatni, aztán, ha már ott volt a gép, fúrattam egy 6m-es lyukat a földelőszondának, amit beütöttek egészen a talajvízig. Mikor a földszinti padlólemez vasalását csinálták, a brigádvezető megkérdezte, hogy hozzáhegesszék-e vasalást. Mondtam, hogy persze. :P

Aztán, hogy ez használ, vagy sem... mondjuk nem árt többet, mint az Entreq. ;)

Az irodalom szerint, a vasalt betonalap épületeknél a legjobb megoldás, mellé már nem szükséges más szonda. A beton padlólemez vasalva az nagy felület, viszont alatta nem elég nedves a talaj, ha van alatta víz-pára záró szigetelés akkor már csak EPH


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.12. 07:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
Nekem akkora virtuális földem van, mint egy ház!
Szó szerint. :lol:

fúrattam egy 6m-es lyukat a földelőszondának, amit beütöttek egészen a talajvízig. ;)

fúrt lyukba leengedett szonda nem e legjobb megoldás, mert a szonda körüli talaj így nem elég tömör, zömíteni utólag sem egyszerű. Iszapolás elsőre jónak tűnhet, de amikor a nedvesség elszivárog, akkor már lazább lesz a talaj. Korrózió is hamarabb indul meg. De a korrózió a szonda felső, felszín közeli részen veszélyes, előírás, a felmenő vezetéknek is azonos anyagúnak kell lenni a szondával, általában szénacél és ideális a hegesztés. Alumínium tilos, réz-bronz sem szokásos, KO anyag lenne az ideális, de az is ritka, miközben annak fajlagos villamos ellenállása nagyobb az acélnál. A 6-10m-es szonda leverése gépet, állványt igényel, pl ez:
https://www.youtube.com/watch?v=O8xMZCDYz4Q


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 12:10 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Próbált már bárki 1:1-es leválasztó trafót az audio rendszere előtt? Elvileg szépen le kellene válassza a kapcsolóüzemű tápok nagyfrekvenciás zavarait, a szekunder oldal földfüggetlen is, talán ez is valamivel kevesebb zavart jelentene. Vélemény?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 12:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Számítógép elé tettem már egy 300VA-es toroidot. Nem sok mindent vettem észre. Van lemezes leválasztó trafóm is, azt még nem próbáltam. Bár az sem kétkamrás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 19:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
sajti írta:
Próbált már bárki 1:1-es leválasztó trafót az audio rendszere előtt? Elvileg szépen le kellene válassza a kapcsolóüzemű tápok nagyfrekvenciás zavarait, a szekunder oldal földfüggetlen is, talán ez is valamivel kevesebb zavart jelentene. Vélemény?

Sajti


oda jobb az EI mint a toroid, ugy tudom. a toroid jobban atviszi a magasfrekit


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 19:11 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
LKA írta:
oda jobb az EI mint a toroid, ugy tudom. a toroid jobban atviszi a magasfrekit


Végülis lehet EI is, esetleg rekeszes kivitelben...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 20:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
sajti írta:
Próbált már bárki 1:1-es leválasztó trafót az audio rendszere előtt? Elvileg szépen le kellene válassza a kapcsolóüzemű tápok nagyfrekvenciás zavarait, a szekunder oldal földfüggetlen is, talán ez is valamivel kevesebb zavart jelentene. Vélemény?

Sajti



van egy nagy biztonsági leválasztó trafóm. kipróbálom . eddig a csöves készülékek javitásánál élesztésénél használtam áramütés veszély elkerülésére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 20:16 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
sajti írta:
Próbált már bárki 1:1-es leválasztó trafót az audio rendszere előtt? Elvileg szépen le kellene válassza a kapcsolóüzemű tápok nagyfrekvenciás zavarait, a szekunder oldal földfüggetlen is, talán ez is valamivel kevesebb zavart jelentene. Vélemény?

Sajti

1000VA-es EI magos trafóval próbálkoztam, melynek szekundere 6db 35V-os tekercsrészből áll, így középmegcsapolásos/szimmetrikus tápkivét is megoldható volt vele.
Kétféle bekötésben próbáltam, a középleágazás létrehozva és összekötve a védőfölddel (2x115VAC) és védőföld külön (1x230VAC).
Nagy különbséget nem hallottam e kettő bekötés között, illetve attól eltekintve, hogy a trafó hallhatóan búgott, nekem túlzottan nagy nyugodtság telepedett a zenére. (Lehet elrontottam valamit? :roll: )
Most egyszerű kondicionálást/szűrést használok viszonylag nagy értékű (össz. 1uF) kondipakkal a "P" és az "N" között a közös módusú induktor (2x6mH/10A) után.
Pillanatnyilag nálam most ez a legjobb felállás.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 357 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség