audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:28

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.01.03. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Eximtrade Kft.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.01.06. 21:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Barth Ida írta:
Kíísérletezés folyamatban. Egy új forrású (honnan máshonnan, mint Kínából???) nanokristályos vas, ami már keresztmetszetileg nem kompromisszum. Nettó 22 cm2. (hát akkor majd kompromisszum lesz máshol ...) Lakásfestés idejére papírdobozba kerültek, és olyan döbbenetesen berozsdásodtak, hogy egy fél napot suvickoltam őket, míg ilyenek lettek. Aztán kaptak egy komolyabb lakkréteget. Szóval papírba korrózióra hajlamos dolgot ne csomagoljatok. Csak spéci erre a célra fejlesztett papírba. A másik dolog, hogy akinek nanokristályos vasa van, az jobban teszi, ha szétszedi és felületkezeli, mert papír nélkül is berozsdál, csak lassabban.


Második helyzetjelentés.
Készen lettek az első tekercsek. Keret is lett hozzájuk 2 cm-es textilbakelitből - köszönet érte csaktibi-nek - és beköltöztek az erősítőbe. Előtte még a légrést kellett egészen pontosan belőni. Mivel nem bírtam magammal és megpróbáltam a szinusz oldalhorpadást minél lejjebb tolni, (30Hz alá 15W-nál) ezért a menetszám elég magas lett - meg légrés is kellett bele rendesen. Ma meg ráakasztottam a generátort meg a szkópot és megnéztem az átvitelét. 20Hz majdnem vonal, fenn a -3dB-s pont 100kHz-en van! Inkább a 20kHz -1dB-re szoktam törekedni, ez a trafó elég nagyocska, ezért azt hittem, gyúrnom kell a jó magasátvitelre, úgy látszik, túlgyúrtam.
Pár nappal ezelőtt meg is szólaltattam az új trafókat. Az első bekapcsoláskor a szokásos szörnyűség volt. Pár óra után szerencsére ez elmúlt. Ha a régi trafómhoz hasonlítom, akkor azt kell, hogy mondjam, nagyon hasonlóan szól. A technikai hasonlóságok: mindkettő nanokristály, a régi vas amerikai, SU, ~12cm2. A primer drót mindkét esetben 0,5mm-es zománcselyem, svájci, régi. A szekunderek is cerimelek, ugyanabból a gyárból, magyar, de különböző átmérőjűek. Szóval egy csomó mindenben azonosak, ezért valahol érthető a hasonlóság, csak a mértéke meglepő. Egyedül a mélytartományban kicsit erősebb az új trafó, de hát majdnem kétszer akkora! No majd meglátjuk, mi lesz 50-100 óra után.

Ami pozitív már így elsőre, hogy ez a kínai vas nem a kukába való, érdemes kidolgozni rá konstrukciókat. Ja és Eximtrade-es segítséggel keveredett az országba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.01.06. 21:58 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Nem 2mm-es-böl ? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.01.06. 23:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
Ja és Eximtrade-es segítséggel keveredett az országba.

Hogyé adták ?
Itt találtam 25um-est:
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... ad4bI5ygDn


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.08. 17:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megint tekertem egy kimenőt EL84-es csőhöz. EI84-es alacsony NI ötvözetű vason, 43,5mm-es pakettel van kivitelezve. Szimmetrikus, amit az adatokból is láthattok. Természetesen CFB tekerccsel, és UL leágazással is fel van vértezve.
Np=2700
Nsz=96M
Lp=38H
RDC=2X140 Ohm
fr=232kHz
Az átvitele a mellékleten látható.
A négyszögjel átvitele kitűnő. Nem fotózgattam le, hiszen senki sem tesz fel ilyen fotót az általa tekert trafóról. Akkor én minek dicsekedjek?
Csatolmány:
HB 2018 02 Bode.JPG
HB 2018 02 Bode.JPG [ 188.57 KiB | Megtekintve 38067 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.17. 21:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Sziasztok,

Érdeklődni szeretnék, hogy van-e valakinek tapasztalata R-Core kimenőtrafókkal.
Ezzel szemezgetek:
http://softone.a.la9.jp/english/RX40.htm

Elég jónak tűnik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 08:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Érdekes, hogy egy pici (5mA) áram aszimetriára ennyire csökken az induktivitás.
A többi kimenőnél is hasonló lehet a diagram, vagy ez csak a teljesen zárt magokra igaz?


Csatolmányok:
un.jpg
un.jpg [ 64.3 KiB | Megtekintve 37936 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 09:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Igaz lehet az összes légrés nélküli trafóra. Nyilván erősen kialakítás függő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 10:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha nézed egy átlagos transzformátor vasmag B-H görbéjét, nem fogsz meglepődni.

A görbe ferde szakaszán a munkapont az előmágnesezési áram függvénye.
Minél nagyobb az előmágnesezés, annál kisebb a kivezérelhetőség a telítésig.


Csatolmányok:
image031.jpg
image031.jpg [ 42.28 KiB | Megtekintve 37904 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 12:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
Ha nézed egy átlagos transzformátor vasmag B-H görbéjét, nem fogsz meglepődni.

A görbe ferde szakaszán a munkapont az előmágnesezési áram függvénye.
Minél nagyobb az előmágnesezés, annál kisebb a kivezérelhetőség a telítésig.

Pontosan. Ezért van az, hogy a mélyhangok kezdenek el először torzítani. A hifista lélek akkor nyugszik meg igazából, ha nagyon törexünk a kapcsolás, és a trafó szimmetriájára, illetve meg is próbáljuk azt tartani. Például ezért tartom a primer tekercs mindkét felének RDC-jét, és impedanciáját is 2%-on belül. Minden apróság számít. Az SE erősítők hívőinek ilyen gondja nincs, de viszont ott van a légrés. :)
Ilyen R magos kimenőt még nem használtam, de meg kell mondanom, hogy hálózatit igen. Vettem kettőt is. Mindkettő valahol a sülyesztőben van, ugyanis úgy csörögnek, hogy alkalmatlanok audio célra. Ha ez a kimenő is hasonló, akkor nagyon nem ér meg 120 dollárt, +szállítás+vám+ÁFA mennyiségű magyar fizetőeszközt. :lol:
Azonkívül valós kapcsolásban a -2dB-s felső határfrekvencia kicsinyt gyengének tűnik. Ugyanez vonatkozik a 8dB-s visszacsatolás esetére is. De a legnagyobb baj a torzítása. Egy negyven Wattos kimenőnek kicsit sok a félteljesítményen mérjhető 2%-os torzítása szerintem. Ha jól értelmezem, ez a kimenő egy 50 Wattos R magon van. Én ekkora teljesítményt 140 Wattos vasra méretezek.
Van jobb megoldás is szvsz...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 15:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Konzol írta:
Igaz lehet az összes légrés nélküli trafóra. Nyilván erősen kialakítás függő.


A toroid és az R magok a legveszélyeztetebbek, mert azoknál a légrésnek nyoma sincsen. Az EI magok nem tekinthetők teljesen légrés mentesnek, a szerelés valami minimális légrést biztosít, de a bevont lemezeken a bevonat is légrésnek minősül. Ez persze nem sok, de 1-2mA-t még nem fog megérezni a trafó. És ne feledkezzünk meg a trafó vasminőségéről sem, mert a permeabilitás és a telítődésre való hajlam egyenes arányban állnak egymással. Minél inkább ki vannak hegyezve a nagy permeabilitásra, annál kisebb dc áram telítésbe viszi őket. A permalloyok, mumetalok (Ni vasak), nano vasak bírják a legrosszabbul a dc-t. Az anizotrop hidegen hengerelt vasak szalagtekert trafói is egy picivel hajlamosabbak telítődni, mint a stancolt EI, M magok, de a vágott magoknál a vágás szintén ad légrést. Az más a munka minőségétől függ, hogy mennyit. Szóval jó sok tényezőtől függ, hogy milyen képet fog adni a trafó magáról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 16:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Ha már itt vagyok, hadd tegyek fel pár kérdést, hátha van valakinek tapasztalata ezekről.

Drót anyagminőségek:
- sikerült már valakinek igazi nagytisztaságú, szuperlágy rézdrótot vennie? Egyszer sikerült távolkeleti kimenőt bontani és rácsodálkoztunk a benne talált lakkozott rézdrót puhaságán, elasztikusságán. Na ilyet még sehol se láttam, pedig biztosan jobban szól, mint a porszívók tekercselésére használt drót, amit nálunk lehet kapni.

- a lakk-selyem drótok az eddigi kedvenceim, egyrészt, mert régiek és anyagukban talán jobban megállapodottak és a selyem miatt kevésbé átütésveszélyeztetettek.

- találkozott más valaki ezüst tekercselő dróttal? Amit készen lehet venni ezüstös kimenőt, azoknak az árából új autót lehet venni, az AN kínálatában van 13 000€-nál drágább trafó is, olyat egyelőre még nem vennék. Egy trafótekerőnél régebben láttam maradék zománcozott ezüst drótot, mert valakinek sikerült vennie pénzverdei ezüst drótot és valahol azt zománcoztatnia. Tehát valakinek van ilyen trafója, márha nem volt annyira rossz, hogy kukázta és azóta is bújkál szégyenében. Sajnos nem sikerült megtalálnom az illetőt.

- van valakinek véleménye, hogy a poliuretán vagy a poliészter-imid szigetelés a jobb? Mármint hangilag, mert technikailag a poliészter-imid szebb paramétereket ad.

Ha valakinek van hozzáfűznivalója, ne tartsa magában!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 16:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A nagy menetszámú tekercseken nyilván sokkal kisebb egyenáram engedhető meg N*I szorzat okán. Azaz a nagy impedanciára illesztő P-P trafóknál jobban kell figyelni a szimmetriára.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 17:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Barth Ida írta:
Ha már itt vagyok, hadd tegyek fel pár kérdést, hátha van valakinek tapasztalata ezekről.

Drót anyagminőségek:
- sikerült már valakinek igazi nagytisztaságú, szuperlágy rézdrótot vennie? Egyszer sikerült távolkeleti kimenőt bontani és rácsodálkoztunk a benne talált lakkozott rézdrót puhaságán, elasztikusságán. Na ilyet még sehol se láttam, pedig biztosan jobban szól, mint a porszívók tekercselésére használt drót, amit nálunk lehet kapni.

- a lakk-selyem drótok az eddigi kedvenceim, egyrészt, mert régiek és anyagukban talán jobban megállapodottak és a selyem miatt kevésbé átütésveszélyeztetettek.

- találkozott más valaki ezüst tekercselő dróttal? Amit készen lehet venni ezüstös kimenőt, azoknak az árából új autót lehet venni, az AN kínálatában van 13 000€-nál drágább trafó is, olyat egyelőre még nem vennék. Egy trafótekerőnél régebben láttam maradék zománcozott ezüst drótot, mert valakinek sikerült vennie pénzverdei ezüst drótot és valahol azt zománcoztatnia. Tehát valakinek van ilyen trafója, márha nem volt annyira rossz, hogy kukázta és azóta is bújkál szégyenében. Sajnos nem sikerült megtalálnom az illetőt.

- van valakinek véleménye, hogy a poliuretán vagy a poliészter-imid szigetelés a jobb? Mármint hangilag, mert technikailag a poliészter-imid szebb paramétereket ad.

Ha valakinek van hozzáfűznivalója, ne tartsa magában!

Nekem sincs ezüst tekercsű trafó tapasztalatom. De, ezüst és ezüst is nagyon sokféle tud lenni, hangra főleg, mint ahogy rézdrót is létezik nagyon sokféle hangzású. Ezüst tekercs kimenő toroidon gazdaságos, mert relatíve azonos teljesítményhez kevesebb ezüst kell mint a többi vas formán. Az Amplimo egy időben kínált Siltech dróttal tekert toroid kimenőket SE és PP-ben. Az én Plitronommal azonos kivitelű Siltech drótos PP kimenő volt kb 4500EUR, ha jól emlékszem. A Siltech drótjai G5-től kezdve éppen hogy nagyon úgy néznek ki mint a zománcos tekercselő rézdrótok, kapton, vagy ahhoz hasonló vékony szigetelő van rajta, alig lehet lekaparni. De, a Siltech IC-k és hangfal kábelek drótja rendkívül kemények, a húzás után azonnal mélyhűtik, mikrokristályos (mikrokristallin?) rideg anyaggá válnak. Ezt a keményítést a kimenő trafókhoz szánt drótoknál bizonyára kihagyták, vagy kevésbé keményítették.
Amplimo ma már nem kínál semmilyen audio toroid trafót, Plitron meg nem is gyártott soha ezüst dróttal toroid kimenőket.


Csatolmányok:
vdv2100SIL2PP.pdf [176.88 KiB]
552 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 18:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
Amplimo ma már nem kínál semmilyen audio toroid trafót

Akkor ezeket hol gyártották? ;)
https://www.toroidal-transformer.com/sh ... d-opt.html
"toroidal-transformer.com is a member of the AMPLIMO-GROUP"


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 18:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
találkozott más valaki ezüst tekercselő dróttal?

Ma 135 Ft/gramm az ezüst világpiaci ára.
Egy nagyobb trafóba bele kell tekerni 1.5-2kg drótot.
Számold ki, hogy az alapanyag ára "mennyibe van". ;)
És akkor még nem beszéltünk a drót készítésről, a lakkozásról....

Nem véletlen, hogy külföldön is lehet találkozni a csak szekunder oldali ezüst tekeréssel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 19:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
istvan01 írta:
Amplimo ma már nem kínál semmilyen audio toroid trafót

Akkor ezeket hol gyártották? ;)
https://www.toroidal-transformer.com/sh ... d-opt.html
"toroidal-transformer.com is a member of the AMPLIMO-GROUP"

aha, érdekes, amplimo.com site-on már üresek az audio trafó lapok. Ezen, amit te találtál, ezen nem látom az ezüst drótosokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 20:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Miből gondolod, hogy nem számoltam ki? 8-)

Mivel éppen átbillentem a kicsi vas-sok drót vonalból a nagy vaskeresztmetszet-kevés drót vonalába, ezért átalakult a képlet. Úgy tűnik, hogy a kínai nano nem rosszabb az amerikainál, az év közepén lett kb 22cm2-es nano vasam, ami itt is látható néhány hozzászólással ezelőtt. Na ehhez a vashoz már szekunderileg 90 dkg ezüst drót elég egy párhoz, a nehezebb ügy a primer, mármint súlyban. Mert amúgy 0,5 vagy az alatti ezüst drót zománcozva, lágyítva több forrásból is lehetséges. Ha fenn akarom tartani az 50 ohm alatti primert, akkor oda több, mint egy kiló drót kell a pár maghoz.

Van még egy dolog. Akinek van kimenője, megkérném, írja már ide, hogy mekkora a szekunder dcr ellenállása. Pls.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 21:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
- sikerült már valakinek igazi nagytisztaságú, szuperlágy rézdrótot vennie? Egyszer sikerült távolkeleti kimenőt bontani és rácsodálkoztunk a benne talált lakkozott rézdrót puhaságán, elasztikusságán. Na ilyet még sehol se láttam, pedig biztosan jobban szól, mint a porszívók tekercselésére használt drót, amit nálunk lehet kapni.

Valahol egyszer olyasmit olvastam hogy a rézhuzal min. 99.99%-os, különben nem is lehetne gyártani. Nekem az már elég. :D
De lehet hogy én igénytelen vagyok ? :roll: Szerintem ez hoz a legkevesebbet a "konyhára", én ezzel foglalkoznék utoljára.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 21:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
Ha fenn akarom tartani az 50 ohm alatti primert, akkor oda több, mint egy kiló drót kell a pár maghoz.

Fele akkora keresztmetszetű vashoz (5k 29H kb. 33R DCR) viszont kell darabonként 1400gr réz tekercs. :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 21:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
marone írta:
Szerintem ez hoz a legkevesebbet a "konyhára", én ezzel foglalkoznék utoljára.

Próbálj ki egy újrahasznosított kínai és egy "virgin" huzalból gyártott trafót. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.18. 21:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Van egy elméletem: Az a kimenőtrafó a jobb amelyiknek jobb a hatásfoka.
Szerintem elég logikus. Minél több marad meg a primer információból, annál jobb. Persze lehetnek ízlésbeli különbségek másmilyen vasnál, huzalnál, stb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 08:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
marone írta:
Van egy elméletem: Az a kimenőtrafó a jobb amelyiknek jobb a hatásfoka.
Szerintem elég logikus. Minél több marad meg a primer információból, annál jobb. Persze lehetnek ízlésbeli különbségek másmilyen vasnál, huzalnál, stb.

Hatásfok kimenő trafónál? Természetesen hasznos ez is, de messze nem ez a legerősebb minőség befolyásoló faktor. Ennél a szórás is sokkal erősebb, az alacsony szórás javítja a sávszéleket, de ettől még a hatásfok nem azonosan arányos a szórással. Hangzás minőséget sok egyéb kezelhető, ismert és sok misztikus tulajdonság befolyásolja ezen kívül még. Ezért előfordulhat olyan eset is, amikor sem a szórás, sem a hatásfok nem közelíti az ideálist, és mégis jó a kimenő trafó egy környezetben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 12:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Van még egy dolog. Akinek van kimenője, megkérném, írja már ide, hogy mekkora a szekunder dcr ellenállása."
Gyári ARC D76A PP RDC1= 52, RDC2=58 Ohm 6550
TC Ertősítő PP RDC1=RDC2=73 Ohm 6L6 GC
Dynaco ST70 (A470) RDC1=91, RDC2=105 Ohm EL34
300B 3K-ra RDC=192 Ohm
ARC D50F replika RDC1=47,8 RDC2=47,3Ohm 6L6 GC
Ismeretlen PP RDC1= 44,3 RDC2=44,5 KT88
SE 6C33S 87 Ohm
PP6550 ARC Replica RDC1=48 Ohm, RDC2= 48 Ohm
5687 10k-11k Interstage SE 1970 Ohm
AN OTO erősítő gyári RDC1=102, RDC2=119 Ohm
6l6 PP 5,5k RDC1=RDC2=59 Ohm
AO EL34 PPP RDC1=RDC2=50,3 Ohm
Huye Baby EL84 PP RDC1=RDC2=143,7
Ezek primer ellenállások. A szekunderek1,5 Ohm alatt vannak. Minnél kisebb, elméletileg annál jobb. A csillapítási faktort viszont nem ez határozza meg, hanem inkább a visszacsatolás. Az impedancia meg nagyobb mint az RDC, főleg egy 10 Watt alatti erősítőnél rendes vason, mivel több a menetszám, és vékonyabb a drót, tehát nem minőségi tényező.

"Az a kimenőtrafó a jobb amelyiknek jobb a hatásfoka" Ez abszolulte nem így van. Én a méretezésnél szakirodalmi adatokat figyelembe véve (Ultrechti egyetem Elektronikai Tanszék) eleve a kisebb trafókat kissebb hatásfokkal számolom: <10W= 60%, 10-20W= 65% 30-40W 80-85%. Ezexerint a HB erősítő rosszabbul szól, mint egy TC. Pedig ez nem igaz. Az igaz, hogy máshogy zenél, van akinek az egyik, van akinek a másik tetszik. Viszont az ARC D51-es replikám mindkettőt megveri, de az sokkal kidolgozottabb kapcsolás.

"Hangzás minőséget sok egyéb kezelhető, ismert és sok misztikus tulajdonság befolyásolja ezen kívül még"
Így van. Ilyenek pl a rezonancia helye, mértéke. Tessék megnézni egy Hammond kimenő ilyen irányú tulajdonságait. Az impulzus átvitelt nagyon befolyásolja.
Rétegek közti szigetelő anyag dielektromos állandója. Nagyon fontos tényező.
A rész tekercsek helyzete, elosztása, a szekunder pozíciója a tek. téren belül. Kihatással vannak mindenre, pl a rezó pont helyére is, hogy a többit ne említsem.
A fázis átvitel rendkívül fontos paraméter. Nem csak a visszacsatolás miatt, hanem a különböző felharmonikusok megszólalási időzítése miatt. A sztereo hatáshoz viszont nem sok köze van, az inkább hangfal specifikus.
A csövenkénti egyforma terhelés biztosítása, hogy az a bizonyos szimmetria tényleg szimmetria legyen, mind a munkapont, mind a jel vonatkozásában.
A drót feszítés egyenletessége, ami befolyásolja az RDC-t, valamint a tekercsek rezgését.
A kivezetések elhelyezése, megoldása, azok kompenzálása. Ugye a tekercs egészen addig optimálisan "merül" bele a mágneses mezőbe, még egy jivezetés az egyik oldalon egy "puklit" nem okoz. Innentől kezdve megette a fene az erővonalak egyenletes metszését a huzalban. No meg persze ez viszi a DCR szimmetriát is.
A primer féltekercsek szimmetrikus, vagy asszimetrikus induktivitása, ami feltételezi a primer impedanciák szimmetriáját, valamint a szórás szimmetriáját is. Ezek pl nagyban befolyásolják a mélyhangok torzítását, ami egyébként is hamar megjelenik, és "szép" dús, meleg basszusban nyilvánul meg, de még véletlenül sem a kottázhatóságban.
A méretezésnél figyelembe vesszük-e az NFB hatását a cső generátor ellenállására. Ha nem, akkor elmegy az illesztésünk. Az meg ugye nem mindegy, hogy mennyi.

Nos hamarjában így ennyi. Elmondhatom, hogy sok fontos tényező van, ami negatív irányba viszi egy trafó hangját. Ha a természetes megszólalásra törekszünk, akkor ezek mind fontosakká válnak. Márpedig a HighEnd lényege ez. Azért is tartom érdekesnek, hogy egy táp megoldáson, vagy egy kondi hangján megy az eszelés, viszont audio trafókat meg csak úgy megtekerik, aztán lessz olyan, amilyen lessz, max megmérik az átvitelét.
Hozzászólásommal segíteni akartam, remélem új gondolatokat sikerült elpalántáznom az irányába, hogy trafót tekerni csak nagy gyakorlattal lehet, amihez sok réz kell. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 17:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Én megértettem egy apró részletet az előző hozzászólásból! Tehát már megérte leírni.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 18:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Én megértettem egy apró részletet az előző hozzászólásból! Tehát már megérte leírni.

Örülök neki! Tényleg rengeteg minden van, amit figyelembe kell venni. És bizony ezekre csak kísérletezésekkel jössz rá, mert sehol nem írják le. Ez itt most a kivétel. :P Csak pédának írom: mikor egy fajta kimenőnél a 0,8-es sek. huzalról áttértem a 0,95-re, akkor legalább 2 trafót kidobtam, és kb a 4. lett olyan, amire ráírtam a nevem: DysCus. Láthatod trafóim méréseit ezen a fórumon szerte széjjel. Amúgy minden trafó egy kompromisszum. Sajna.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 18:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Köszönöm a hasznos adatokat!

A dcr-nek olyan visszacsatolt erősítőnél, ahol a visszacsatolásba be van vonva a kimenő szekundere, kisebb vagy nagy visszacsatolás esetén szinte semmi hatása nincsen. Viszont visszacsatolatlan erősítőnél ez az ellenállás simán sorosan összeadódik a végcsőből származó ellenállással, így egy kicsit nagyobb szerepe van. Mivel én visszacsatolatlan erősítővel nyomulok, ezért törekszem minimálisan tartani a dcr-t. Ez 0,1 ohm alatti értéket jelentett eddig, de most a legújabb trafómagomnál direkt kicsire vettem az ablakot, ezért nem tudom megvalósítani az eddigi célomat. Számolgattam, 0,2 ohm lenne. Ez nem tűnik tragédiának, gyári trafóknál láttam már 1 ohmot is. Ha nagy hatásfokra törekzünk, akkor itt már fogy a hasznos teljesítmény rendesen, 20-30W-os erőlködőnél ez nem annyira probléma, de 10W alatt nem szerencsés. Én 15-20W közé hangolom az erősítőmet, nem annyira gáz a picivel nagyobb dcr, csak szokatlan és a lelkiismeretem megnyugtatása kedvéért intéztem a körkérdést ide. (meg nem mindegy, hogy mennyi és milyen ezüst drótot kell venni ;) )

hangdoboz bekötő drótként ki szeretném próbálni a különböző tekercselő drótokat, hogy mekkora és milyen különbséget hallunk, és ha igazolja a várakozásokat, akkor lehet továbblépni. Ha nem hozza az eredményt, akkor max a minta árát bukom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 18:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"hangdoboz bekötő drótként ki szeretném próbálni a különböző tekercselő drótokat, hogy mekkora és milyen különbséget hallunk, és ha igazolja a várakozásokat, akkor lehet továbblépni."
Ezt már a régi Salafi fórumon, vagy mégrégebben az Indexen kikísérleteztük. A zománcszigetelésű rézdrót nagyon nem jött be senkinek. Ennyire emléxem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 18:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Tudom, hogy a zománchuzalok nem jók hangszóródoboz drótnak, különben mindenki azokat használná. Csakhogy én nem abszolut értelemben szeretném megtudni a drótok hangját, hanem összehasonlításban. Három dróttípusból gondoltam összekötő drótot készíteni:
- Mo-on kapható tekercselő rézdrót
- külföldi tekercselő rézdrót
- külföldi tekercselő ezüst drót
Ha nagy a különbség, akkor a trafóba is érdekes lehet jobb drótot tenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 19:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
A trafóban a drót fizikája más, ott nem kábelként viselkedik, hanem tekercsként.
Amikor kábel, akkor pedig nem is annyira a vezetö keresztmetszeti anyaga, hanem a felszíni geomertia és a szigetelés a fontos, ugyanis a skin hatás miatt a transzverzális hullávezetés a felületen, illetve a vezetöt körülvevö térben történik, tehát ennek dielektromos tulajdonságai a fontosak. Ezért vacakolnak annyit, hogy sodrott vagy tömör, meg milyen szigetelés legyen rajta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 19:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Erre most mondhatnám azt, hogy durva különbség van a zománc-selyem és a zománchuzallal tekert trafók között hangilag (menetszám, tekercselrendezés ugyanaz), de ott sajnos nem csak a szigetelés milyensége változik a két trafó között, hanem a drót vastagsága és azzal az ellenállások is jelentősen változnak, vagyis sajnos nem csak 1 paraméter módosult, hanem jóval több, tehát a hatás nem tulajdonítható ennek vagy annak. És persze a drótok egymás közti távolságai, azzal meg a kapacitásai és még sorolhatnám.

Ezért lesz jó a hangszóródrótos próba, ott elvileg csak a fém lesz más, minden egyéb azonos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 19:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
A zománcselyem trafóban való alkalmazása véleményem szerint azért jobb mert a nagyobb szigetelő vastagság jótékony hatással van a szórt kapacitásokra.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 20:05 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Krizsi írta:
A zománcselyem trafóban való alkalmazása véleményem szerint azért jobb mert a nagyobb szigetelő vastagság jótékony hatással van a szórt kapacitásokra.

+1
Pl. 0.25mm CuZSS huzalt 0.43mm-esnek kell számolni, tehát a primered is "hézagosan" lesz tekerve egy soron belül is, nem csak sorok között.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 20:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A plussz szigetelés nagy tápfeszültség esetén célszerű, amúgy nem. Mennyi az annyi? Hát ez trafó kiviteltől is függ, mindenesetre 500VDC táp felett (+450VAC csúcs) már ajánlott a kettős szigetelésű huzal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 20:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
"Az a kimenőtrafó a jobb amelyiknek jobb a hatásfoka" Ez abszolulte nem így van. Én a méretezésnél szakirodalmi adatokat figyelembe véve (Ultrechti egyetem Elektronikai Tanszék) eleve a kisebb trafókat kissebb hatásfokkal számolom: <10W= 60%, 10-20W= 65% 30-40W 80-85%. Ezexerint a HB erősítő rosszabbul szól, mint egy TC. Pedig ez nem igaz. Az igaz, hogy máshogy zenél, van akinek az egyik, van akinek a másik tetszik. Viszont az ARC D51-es replikám mindkettőt megveri, de az sokkal kidolgozottabb kapcsolás.


Azért nekem van egy olyan gyanúm hogy ha a 60%-os hatásfokú trafót kicseréled egy 85%-osra, akkor az minőségi javulást hoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 20:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Szabó Zoltán írta:
A plussz szigetelés nagy tápfeszültség esetén célszerű, amúgy nem. Mennyi az annyi? Hát ez trafó kiviteltől is függ, mindenesetre 500VDC táp felett (+450VAC csúcs) már ajánlott a kettős szigetelésű huzal.

Menetenként Volt nagyságrendű a különbség, sorok közt pedig a sorszigetelés biztosít védelmet, tehát a huzal szigetelése -védelem szempontjából- nem elsőrangú kérdés.
Az átvitelre viszont jótékony hatása van a vastagabb, esetleg pamut, vagy selyem szigetelésnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 20:38 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
marone írta:
Azért nekem van egy olyan gyanúm hogy ha a 60%-os hatásfokú trafót kicseréled egy 85%-osra, akkor az minőségi javulást hoz.

Eszerint, ha minden primer sor közé tekerek egy szekundert -mivel a csatolást növeltem, ezért a "hatásfok" is növekszik- az jó lesz? ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 21:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
marone írta:
Idézet:
"Az a kimenőtrafó a jobb amelyiknek jobb a hatásfoka" Ez abszolulte nem így van. Én a méretezésnél szakirodalmi adatokat figyelembe véve (Ultrechti egyetem Elektronikai Tanszék) eleve a kisebb trafókat kissebb hatásfokkal számolom: <10W= 60%, 10-20W= 65% 30-40W 80-85%. Ezexerint a HB erősítő rosszabbul szól, mint egy TC. Pedig ez nem igaz. Az igaz, hogy máshogy zenél, van akinek az egyik, van akinek a másik tetszik. Viszont az ARC D51-es replikám mindkettőt megveri, de az sokkal kidolgozottabb kapcsolás.


Azért nekem van egy olyan gyanúm hogy ha a 60%-os hatásfokú trafót kicseréled egy 85%-osra, akkor az minőségi javulást hoz.


Nekem is van egy gyanúm: hogy ez nem ennyire egy dimenziós történet, mert akkor mindenki tudna jó kimenőt farigcsálni, csak a hatásfokot kellene megmérni. Szerintem nagyon nem mindegy, hogy ami megevődik a trafóban, azt a drót ette meg ohmosan, vagy a vas nemlineárisan, esetleg a tekercs kapacitásai, induktivitása. Esetleg nem csak megevés van, hanem rátét is, meg hasonló nyalánkságok, rezonancia, etc.

De hogy konkrét is legyek: ha egy nagy hatásfokú tekercs helyett ugyanarra a vasra teszek egy lakk-selyem huzalos kisebb hatásfokú tekercset, ami azonos kiosztású, menetszámú, akkor bizony jobb hangot kapok - pedig a Te elméleted szerint rosszabbodni kellene.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.19. 21:19 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
euro21 írta:
....Menetenként Volt nagyságrendű a különbség, sorok közt pedig a sorszigetelés biztosít védelmet, tehát a huzal szigetelése -védelem szempontjából- nem elsőrangú kérdés....

Tized voltok. A 211 kimenőm 4000 menet felett (sajnos, nagyon kicsi a vaskeresztmetszetem), az anód 1000V. A soronkénti feszültség viszont már kritikus tud lenni a széleken, erősen indokolt a soronkénti szigetelés, és a kiemelt figyelem a sorok szélső meneteire. A sorszigetelés egyébként is jótékony hatással van a szórt kapacitásokra.
A primer - szekunder szigetelés minőségéről már ne is beszéljünk :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 10:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
Szabó Zoltán írta:
A plussz szigetelés nagy tápfeszültség esetén célszerű, amúgy nem. Mennyi az annyi? Hát ez trafó kiviteltől is függ, mindenesetre 500VDC táp felett (+450VAC csúcs) már ajánlott a kettős szigetelésű huzal.

Menetenként Volt nagyságrendű a különbség, sorok közt pedig a sorszigetelés biztosít védelmet, tehát a huzal szigetelése -védelem szempontjából- nem elsőrangú kérdés.
Az átvitelre viszont jótékony hatása van a vastagabb, esetleg pamut, vagy selyem szigetelésnek.

Így van. Már mint az első mondat. A második meg azért igaz, mert úgy általában csökken a szórás (C és L). Pontosabban a szórás gyorsabban csökken, mint a hasznos induktivitás.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 10:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
Tudom, hogy a zománchuzalok nem jók hangszóródoboz drótnak, különben mindenki azokat használná. Csakhogy én nem abszolut értelemben szeretném megtudni a drótok hangját, hanem összehasonlításban. Három dróttípusból gondoltam összekötő drótot készíteni:
- Mo-on kapható tekercselő rézdrót
- külföldi tekercselő rézdrót
- külföldi tekercselő ezüst drót
Ha nagy a különbség, akkor a trafóba is érdekes lehet jobb drótot tenni.

Aha! Így már értem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Pénzverdei színesfém
Amit eddig és ritkán olvastunk pénzverdében összehalászott maradék(?) arany, ezüst anyagból készült drótokról/kábelekről (ott abban az üzemben van kábelhúzó technológia?) mind csalódást okoztak, és/vagy mélyen hallgatnak a drága próbálkozásról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 14:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Érdekesség...
Dave Slagle GM70 OPT
"0.9999 pure silver wire on big nanocrystalline cores"

http://hifiheroin.blogspot.hu/2018/02/g ... lline.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 14:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
Érdekesség...
Dave Slagle GM70 OPT
"0.9999 pure silver wire on big nanocrystalline cores"

http://hifiheroin.blogspot.hu/2018/02/g ... lline.html

ok, de mit tudtunk meg az ezüst érdemleges viselkedéséről rézzel szemben?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.20. 20:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Nagyjából semmit.
Néztem a linken látható görbéket, magasban szépek. De adhat némi gyanúra okot, hogy 100Hz-nél kezdődik a mérés; vagy csak a kirajzolás? Pedig a nagy magnak pont a mélyben kellene jobbnak lennie. Az én olyan nagy vasas kísérleteim, amikor a trafó átmérője/mágneses úthossza volt nagy, mind kudarccal zárult. Mérve én is tudtam szép dolgokat produkálni, de meghallgatva nem tetszett egyik sem. Pedig még ki is vártam a jónéhány óra bejáródást, hátha magára talál a trafó. De nem. Azok is GM70-nel voltak párosítva.

És még egy gondolat a linken látható görbékről.
Rendszeresen mérek telítési görbéket és nálam is hasonlóak szoktak lenni. Gyakorlatilag a primer menetszámot és a légrést ez alapján hangolom össze (aztán jön az élet, hogy a kiadódó drótméret nincs, tessék áttervezni!)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 10:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nem tudom, jó helyre írom-e, de mivel a főszereplő kimenő trafó, azért ebbe a topicba gondoltam. Viszont mivel a kimenő az erősítővel együtt leledzik a világban, ezért az erősítőről is írok valamennyit.
Ha nem jó helyre írok, majd valamelyik jóképességű atteszi másik topicba.
Na szóval a kimenő egy gyári A470-es kimenő trafó, amerikai gyártmány, a legendás Dynaco cég terméke. és eredetileg az ST70 alkatrésze. A barátom viszont nem azt építette meg, hanem az ARC ST70-C3-at, egy feltupírozott táppal. Az említett változatot az ARC vállalat KIT-ként forgalmazta, illetve ARC D50 típus névvel önálló temékként is futott A-G változatokkal. A H változat jelenleg kifejlesztés alatt áll..
Az erősítő megtervezésében tevékenyen résztvettem, mivel a NYÁK-ot én terveztem, a deszkamodellt is én építettem. A NYÁK tervet nagy, és jóképességű emberek sokat kritizálják, és példaképp hozzák fel a Dyscus készítmények lefikázására. Szerintük ez az erősítő már csak rossz lehet. A mechanikai kivitelt a barátom készítette, és a végső összeszerelést is ő végezte. Ez a készülék élete első erősítője. :!:
Ennyi bevezetés után térjünk rá a trafóra. Nem sokat lehet róla tudni. A vasmagja vagy GOS, vagy kutyaközönséges Si vas. Mérete amerókai szabvány szerint van, a magteljesítménye kiseltéréssel megegyezik az EI96/46-os európai mérettel. Az RDC-jét már írtam. Lp=15,2 H DMM-el mérve. Szórása 14mH. A rezonancia pontja 995kHz-n -3 dB. Szóval nem egy nagy durranás, ennek ellenére nagyon jó hangú trafónak mondják. Szerintem átlagos, nem túl jó műszaki paraméterekkel rendelkezik. Fejből nem tudom az illesztését, de a neten letudjátok vadászni. Dógozzatok is Wazze. :P A trafót temészetesen megmértem, és fel is teszem ide, a képével együtt. A méréseket pont ugyanúgy végeztem, mint a többi kimenő mérését.
Csatolmány:
A470 OPT csendélet.JPG
A470 OPT csendélet.JPG [ 320.04 KiB | Megtekintve 36492 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 Dynaco trafo Bode.jpg
A470 Dynaco trafo Bode.jpg [ 103.02 KiB | Megtekintve 36492 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 Dynaco trafo Phase.jpg
A470 Dynaco trafo Phase.jpg [ 80.24 KiB | Megtekintve 36492 alkalommal. ]

Átlapozva némely topicot, látható, hogy tényleg nem egy nagy durranás, hiába amerikai, meg hujj, meg azannya, de van itt olyan ember, aki ennél sokkal jobbat teker. :D Az átvitel természetesen hozza a HiFi szabványt, viszont a fázisátvitel lehetne sokkal jobb is. A szórás átlagos, Az Lp-sem a más gyártók által reklámozott 40-60H, hanem csak szerény 20H alatti képességekkel bír. Példaként ideírom, hogy a TC trafók átlagban 24-26H primér induktivitással rendelkeznek. Azt nem tudom, más kimenője milyen Lp-t képvisel, mert még nem igen írta le senki, talán mostmár majd igen.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 11:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az érdeklődőknek felteszem ide a trafó négyszögjel átvitelét két frekvencián. A 20kHz-s jel rendkívül csúnya, ennél mások sokkal jobbat tudnak. Felhívom a figyelmet, hogy a képen csak a kimenő válaszjele látható, beépítés nélkül, ahogy szoktam más esetben is feltenni, még kritikusaim ilyet nem művelnek. Érdekes a függőleges élek fogazottsága. Nem tudni mi okozza. Még ezt a mérést nem végeztem el, addig azt hittem, hogy a rezonancia az oka. Dehát a közel 1MHz-s rezópont ezt szerintem kizárja, ráadásul az ennél alacsonyabb rezópontú trafók említett élei vagy semmit, esetleg kis "gombócot" mutatnak. Szóval szabad a vásár, lehet eszet törni, hogy mi az oka. :P A 2kHz-s jel felfutó élén látszik egy kis kerekítés, ami a felső átvitel véges voltára utal.
Csatolmány:
A470 20kHz.JPG
A470 20kHz.JPG [ 322.06 KiB | Megtekintve 36483 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 2kHz.JPG
A470 2kHz.JPG [ 319.75 KiB | Megtekintve 36483 alkalommal. ]

Csatolmány:
20Hz A470.JPG
20Hz A470.JPG [ 318.9 KiB | Megtekintve 36485 alkalommal. ]

A 20 Hz-s átvitel viszont rendkívül szép. A tervezők ugyanazt a filozófiát követték, mint én: a mainstream frekvenciákat tartják fontosnak, , mivel a 25Hz-t még mindenki hallja, de 14kHz felettieket már kevesen. A trafó tekercselése bonyolult, gyakorlatilag a primér tekercs két tekercs, azaz két párhuzamosan kötött primérrel rendelkezik, ha hinni lehet a neten fellelhető A470 tekercseiről szóló ábráknak. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a bonyolult felépítés dacára a két fél primér tekercs rendszer nem egyforma ellenállású. Az is figyelembe vehető, hogy a két párhuzamosan kötött tekercs induktivitása elvileg a felére csökken. Az RDC is elviekben, de ez a paraméter mint alább olvastátok elég magas. Ez csak úgy lehet, hogy vékony huzalt használtak a tekercselésnél. (magas a rézveszteség) Ha valaki megkérdi, hogy a Dyscus trafókat miért nem így tekerem, annak elmondom, hogy ez a tekercselés nagyon bonyolult, időigényes, senki nem fizetné meg. Ezen kívül sokak szerint az én trafó felépítésem sokkal jobb. Lásd a tökéletes szimmetriát. Megpróbáltam ilyen A470 módra tekerni, de egy tovuhaboha lett belőle. Ergo: vagy nem igazak a neten található rajzok, vagy én vagyok nagyon ügyetlen. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dys-cus 2018.02.21. 11:22-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 11:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A barna sör fázisjavító hatása a kimenő trafókra... :lol:
Ha valakit érdekel, itt ( http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=38&t=145 ) találhat néhány jó régi mérést egy eredeti ST-70-ről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 11:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
A barna sör fázisjavító hatása a kimenő trafókra... :lol:
Ha valakit érdekel, itt ( http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=38&t=145 ) találhat néhány jó régi mérést egy eredeti ST-70-ről.

Ez is eredeti.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 11:31 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nem lehetséges, hogy a kimenő tervezésénél figyelembe vették az egész erősítő átvitelét, és így kompenzálták az elektronika átvitelét?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség