audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 11:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 100 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.27. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kicsit beindítom ezt a topicot. A nagy lelkesedés után nem kicsit leült. Úgy gondoltam csinálok egy DYERAMP-ot, hogy aztán kalákában is meglehessen építeni. Mivel az ember élete véges, ezért úgy gondoltam, kitalálom, hogy hogy építsek át egy jó gyári erősítőt úgy, hogy elérhető áron meg lehessen csinálni, legalább 40 Wattos legyen, tehát még az esküvői bulit is el tudja látni zenével. :lol: Nem tagadom, az erősítőt már megépítettem, hiszen én csak olyat ajánlok utánépítésre, ami biztosan működik. Az erősítő dokumentációja publikus, tőlem elkérhető. Viszont ha valaki szakmányban el kezdi gyártani, akkor lépéseket fogok tenni, hogy ezt ne tegye. Sok munkám van benne ugyanis, hogy akár még egy kezdő színtű díyer is megtudja építeni probléma mentesen. Persze ehhez megfelelő alkatrészek is kellenek.

Az erősítő az ARC M60-as gépe, amit kicsit magyarítottam, könnyen beszerezhető, vagy fiókban garmadával álló csövekből építettem meg. Hogy miért ARC? Mert ARC mániás vagyok, és mert ezek a régi ARC-k még nagyon szép hangú erősítők voltak. Sajna ma már nem gyártanak ilyen műszaki színvonalú cuccokat. A szóban forgó kötyü rajzát a NET-en fellelitek. Ide inkább már a többször módosított, de végleges kapcsolást teszem fel a reprodukcióhoz szükséges mérésekkel együtt. Az eredetihez képest főleg a tápban van változás, az egyszerűbb, modernebb, de pontosabb is lett, miközben a zaja is csökkent. Íme a rajz:
Csatolmány:
ARC M60 HD.JPG
ARC M60 HD.JPG [ 223.1 KiB | Megtekintve 46389 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.27. 10:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Ismét tudatosan hibás a rajod? Így füstgép, nem erősítő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 07:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Tudatosan? :o Miért lenne hasznos a csalódott utánépítő a dyscus-művek számára, hiszen ennek pont az ellenkezője a cél?
Inkább segíthetnél, mi a hiba a rajzon?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 08:00 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
Inkább segíthetnél, mi a hiba a rajzon?


D14.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 08:26 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
sajti írta:
shany írta:
Inkább segíthetnél, mi a hiba a rajzon?

D14.
Sajti

...és D12, vagy D13 fordítása, bár azoktól nem lenne füst...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 09:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
"hiszen én csak olyat ajánlok utánépítésre, ami biztosan működik"
Ez a kijelentés ami meglepő, ha a rajzát is megnézzük!
Gyári kapcsolást sikerült jól átmásolni, kiegészítő áramkörökben, módosításokban vannak hibák.
Van ami működés képtelenné teszi, van ami csak értelmetlen..
Pl: R77/R78 560k/1k2 osztó vicc, fűtésfelemelés 1V-ra?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára CHZ 2018.05.28. 09:36-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 09:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
shany írta:
Tudatosan? :o Miért lenne hasznos a csalódott utánépítő a dyscus-művek számára, hiszen ennek pont az ellenkezője a cél?
Inkább segíthetnél, mi a hiba a rajzon?

Azért kérdeztem rá, mert már volt olyan válasz, ami azt sugallta, hogy tudatosan rontotta el, kíváncsi volt figyelünk-e. Elsőre még el is süthető ilyen poén, de szerintem sokadjára már nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Sajti, Deeraudio, köszönöm a javítást. Azonnal intézkedem. A NYÁK terven jó a rajz, ezt a két diódát tényleg elnéztem. Ezért fórum a fórum, hogy segítsünk egymáson normalitás keretei közt. Persze van aki inkább kárörvend. :!:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CHZ írta:
"hiszen én csak olyat ajánlok utánépítésre, ami biztosan működik"
Ez a kijelentés ami meglepő, ha a rajzát is megnézzük!
Gyári kapcsolást sikerült jól átmásolni, kiegészítő áramkörökben, módosításokban vannak hibák.
Van ami működés képtelenné teszi, van ami csak értelmetlen..
Pl: R77/R78 560k/1k2 osztó vicc, fűtésfelemelés 1V-ra?

Ez legalább olyan fontos, mint az, hogy nem szedett-vedett alkatrészekből építem meg. A hanghoz fontos. Sajna a megszólalást sok minden befolyásolja. Ezt is kikísérleteztem. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CHZ írta:
Ismét tudatosan hibás a rajod? Így füstgép, nem erősítő.

A rajom sem most, sem máskor nem tudatosan hibás. Talán kisdobos, vagy úttörő rajra gondoltál, akik stikában láncdohányosok? :lol:
Amúgy köszönöm az "építő jellegű" hozzászólásod. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
CHZ írta:
..

Hiba és érthetetlen fűtésfelemelés ide vagy oda, ebben a formában nemigen alkalmasabb utánépítésre, mint az eredeti rajz. Éppen a lényeges dolgok kiváltása hiányzik belőle. A teljesség igénye nélkül
- Milyen gyártmányú 6L6GC?
- Az ARC által alkalmazott egyenirányító diódák, a puffer- és tápszűrő kondi helyett?

Jobb helyeken (japán DIY) rendszeresen mellékelnek komplett alkatrészlistát a rajzhoz: érték, gyártmány, típus [,beszerzési hely]. Ne a szerencsétlen kezdőnek kelljen kitotózni, miket használjon, ha el kívanja kerülni az ötletszerű alkatrészfelhasználással mintegy törvényszerűen klasszissal gyengébb hangminőséget.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára bta 2018.05.28. 10:34-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos kijavítottam a hibákat, amit más rajzpmból átollóztam. Így jár az ember, ha lusta. : :P
Csatolmány:
ARC M60 HD.JPG
ARC M60 HD.JPG [ 224.35 KiB | Megtekintve 46242 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
CHZ írta:
..

Hiba és érthetetlen fűtésfelemelés ide vagy oda, ebben a formában nemigen alkalmasabb utánépítésre, mint az eredeti rajz. Éppen a lényeges dolgok kiváltása hiányzik belőle. A teljesség igénye nélkül
- Milyen gyártmányú 6L6GC?
- Az ARC által alkalmazott egyenirányító diódák, a puffer- és tápszűrő kondi helyett?

Jobb helyeken (japán DIY) komplett alkatrészlistát is mellékelnek a rajzhoz: érték, gyártmány, típus [,beszerzési hely]. Ne a szerencsétlen kezdőnek kelljen kitotózni, miket használjon, ha el kívanja kerülni az ötletszerű alkatrészfelhasználással mintegy törvényszerűen klasszissal gyengébb hangminőséget.

Ne is törődj vele kis professzorom. :lol: Majd ha építesz egyszer valamit, akkor majd te is rájössz magadtól 1-2 dologra. ;) Addig is csak annyit, hogy a könyvekben sem az első oldalon írnak le minden információt. Szóval felesleges a trollkodás.
Remélem a kedves vezetőség meg figyel, hogy kik kezdik megint a sz@rakodást.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CHZ írta:
"hiszen én csak olyat ajánlok utánépítésre, ami biztosan működik"
Ez a kijelentés ami meglepő, ha a rajzát is megnézzük!
Gyári kapcsolást sikerült jól átmásolni, kiegészítő áramkörökben, módosításokban vannak hibák.
Van ami működés képtelenné teszi, van ami csak értelmetlen..
Pl: R77/R78 560k/1k2 osztó vicc, fűtésfelemelés 1V-ra?

Kedves CHZ mester. Tényleg volt rajzolási hiba. Kijavítottam. Viszont te még mindig nem jöttél rá, hogy mi a különbség a gyári, és ezen rajz között. Nagyon nagy a difi, ami sokkal fontosabb, mint egy elírt tizedes vessző, vagy egy dióda, amiből találós kérdést lehet a másik bosszantására alkotni. Szóval tanulmányozd csak azt a rajzot. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 10:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
CHZ írta:
"hiszen én csak olyat ajánlok utánépítésre, ami biztosan működik"
Ez a kijelentés ami meglepő, ha a rajzát is megnézzük!
Gyári kapcsolást sikerült jól átmásolni, kiegészítő áramkörökben, módosításokban vannak hibák.
Van ami működés képtelenné teszi, van ami csak értelmetlen..
Pl: R77/R78 560k/1k2 osztó vicc, fűtésfelemelés 1V-ra?

Kedves CHZ mester. Tényleg volt rajzolási hiba. Kijavítottam. Viszont te még mindig nem jöttél rá, hogy mi a különbség a gyári, és ezen rajz között. Nagyon nagy a difi, ami sokkal fontosabb, mint egy elírt tizedes vessző, vagy egy dióda, amiből találós kérdést lehet a másik bosszantására alkotni. Szóval tanulmányozd csak azt a rajzot. :lol:

Fűtést hány voltra tervezted emelni és miért?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Fűtést hány voltra tervezted emelni és miért?"
Nem ez a konstrukciót érintő változtatás Mesterem.
Amúgy a fűtést tehettem volna akár a a földre is. Ugyanis az ECC88 fűtés -katód fesze 130 Volt. Gondolom erre gondoltál.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
"Fűtést hány voltra tervezted emelni és miért?"
Nem ez a konstrukciót érintő változtatás Mesterem.
Amúgy a fűtést tehettem volna akár a a földre is. Ugyanis az ECC88 fűtés -katód fesze 130 Volt. Gondolom erre gondoltál.

Ha már felemeled, akkor érdemes megfelelő értékre.
Rajzod szerin kb. 10V-on van (fejben is gyorsan kiszámítható). Szerinted ez megoldja a katód/fűtőszál között megengedett fesz. különbséget?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Amúgy a fűtés fontos dolog. Sokat gondolkodtam a kialakításon. Olyan legyen mint a gyári? Vagy külön fűtés az ECC83-nak, az ECC88-nak, és a 6L6nak? végül más megoldást találtam. Átvettem a TauCeti fűtési megoldását, mikor is az első cső külön egyenáramú fűtést kap, a többi meg váltóáramú 6,3Voltot külön búgásmentesítéssel. Később akartam leírni, de akkor most megteszem: A próbálkozó kedvűeknek megjegyzem, hogy a hálózati úgy van megtekerve, hogy az ECC83 helyére más hasonló, de 6,3 Voltos fűtéssel rendelkező csövet is be lehet tenni.
Az AC fűtés így néz ki:
Csatolmány:
M60 Heat.JPG
M60 Heat.JPG [ 41.01 KiB | Megtekintve 46217 alkalommal. ]

Bár ez a NYÁK tervről kiderül. Az újab rajzon már ez is fel van rajzolva.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Meg. :mrgreen:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az erősítő neve egyébként ez:
DyerAmp ARC M60 HD. Remélem felfér majd a névtáblára. A név elejére gondolom mindenki rájött.
A HD jelentése: Hungary, és Dyscus. Így gondoltam, ennek neveztem el. :D
Óhh mily boldogság.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
Meg. :mrgreen:

Akkor segítek: 330k/82k


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nekem az jött be az E88CC-nél, amikor a katód 20-30V-al alatta volt a fűtésközépnek.

Sajti

Ui: Ja és fűtés csak AC


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A "Hungary" azaz a magyarítás azt jelenti, hogy a nehezen beszerezhető 6FQ7 helyett ECC88-as, valamint ECC83-as csövekre épül a meghajtó rész. A táp a nálam bevált felépítésűre változik, mégpedig úgy, hogy a nagyszerű TL783 az alapja. A végcsövek 6L6GC-re változnak. Ennek oka az, hogy így egy hálózati trafón elfér az egész kapcsolás tápellátása. A kivehető teljesítmény kb 40Watt lessz. Természetesen van lehetőség 6550-el kb 60W elérésére, de akkor már külön fűtéstrafót kell alkalmazni, s valamint nagyobb kimenőt. Ennek persze költség vonzata is van. Mindenesetre a csöves 40Watt több mint elégséges az otthoni High end Audio zenehallgatásra. Sokan kritizálják majd a kapcsolást. Ez jellemző a magyarországi DIY társadalomra. Mindenki egyből jóképességű lessz, jönnek az ötletekkel, és a végén kiderül, hogy ez a kapcsolás egy közröhej. Nos ez nem így van. Én csak olyat ajánlok megépítésre (lsd.: Huye Baby) amit először én megépítek, és meghallgatok. A kapcsolási rajz furcsának tűnik majd, de amint majd látjátok, a meghajtó részt deszka modellként megépítettem már, kimértem, a feszültségeket, munkapontokat beállítottam. Tehát bárki számára utánépíthető lessz ez a minden kényes ízlést kielégítő erősítő.
Az utánépíteni szándékozók még addig várjanak, hogy megépüljön az egész készülék. Tervem az, hogy a Vásárhelyi talira elviszem, ha megrendezésre kerül. De ha készen van, akkor komoly szándékú embereket szívesen várok egy meghallgatásra a saját audiofil nappalimban.

Szóval deszkamodellt kellet építenem. Ennek oka az volt, hogy az ECC88-ak kerültek be az eredeti 6FQ7-ek helyett. Ez miatt az eredeti kapcsoláshoz képest pár ellenállás értéke módosult. Igazából ennél nagyobb változás is van az eredeti erősítőhöz képest. A fotón a modellt láthatjátok mérés közben.
Van egy-két újítás. Mivel az ECC83-ak két triódája nem biztos, hogy egyforma, ezért a fázisfordítás szimmetrizálására betettem egy potit, ami az eredeti kapcsolásban nincs benne. (http://www.arcdb.ws/M60/M60.html) Ha valaki nagyon pontos fázisfordítást akar, az ezzel a potival beállíthatja. Egyébként meg akár el is hadhatja. A NYÁK-on úgy akarom megoldani, hogy a potit le lehessen cserélni fix ellenállásra. Hang szempontjából ez lenne a korrekt megoldás. De az is lehet, hogy az alsó ellenállást fix ellenállásokkal lehessen trimmelni. Mindenesetre a deszka modellen visszacsatolás még nincs, lehet, az nagyon pontosra behúzza a fázisfordítót. Ezt tapasztalatból tudom, hiszen sokat kísérleteztem már az ARC kapcsolásaival.
Lássátok a deszkamodellt:
Csatolmány:
20180302_152058.jpg
20180302_152058.jpg [ 311.07 KiB | Megtekintve 46185 alkalommal. ]

Nyilvánvalóan a kísérletezés eredményei miatt a kapcsolási rajz változni fog.
Azt is leírom, hogy még senki se kezdje el építeni, hisz az erősítő még változik. Kicsit furcsa, hogy a múltról írok most itt, de úgy érzem a történeti sorrendet be kell tartani, hogy a kezdő DIYER-ek is tanuljonak belőle.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
Nekem az jött be az E88CC-nél, amikor a katód 20-30V-al alatta volt a fűtésközépnek.

Sajti

Ui: Ja és fűtés csak AC

Igen, a zaj szempontjából az a jó. Viszont az erősítő ezen a részén már a zaj nem jelent problémát a nagy közösmódusú elnyomás miatt. A fűtés nálam vegyes. Azért elég nagy az erősítés az első csövön, úgy gondoltam, hogy oda óvatosságból DC fűtést teszek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
a nehezen beszerezhető 6FQ7

Háát...
https://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=15&_from=R40&_nkw=6fq7+sylvania&_oac=1
https://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=15&_from=R40&_nkw=6fq7+rca&_oac=1
10 éve még 2 dodó/db áron vettem jó állapotú használtakat (Sylvania, RCA) egy rakással.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 11:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Miután sikerült a munkapontokat összehozni, végeztem egy-két mérést is a fázishasítón. Leginkább a két kimenő jel szimmetriájára voltam kíváncsi. Ezt úgy szoktam vizsgálni, hogy kitrimmelem a kétsugaras szkóp csatornáit, hogy egyformán erősítsenek. Ezután mindkét jelet bevezetem a szkópba, és összeadom őket. Optimális esetben a két jel összege 0, azaz egy vízszintes vonal a szkóp ernyőjén. A valóságban sajnos ilyen soha sem fordul elő. A fotókon ezt a mérést lehet látni 2kHz-n és 20kHz-n. 20 Hz-n a helyzet hasonló, de azt a villódzás miatt lefotózni nem tudtam. A fotókon a középső hullámos vonal az összeg jel. Ezt a hullámosságot majd az NFB csökkenteni fogja, de jelenleg ilyen még nincs, lévén, hogy ez csak egy meghajtó fokozat.
Csatolmány:
20180302_151926.jpg
20180302_151926.jpg [ 234.36 KiB | Megtekintve 46763 alkalommal. ]

Csatolmány:
20180302_152026.jpg
20180302_152026.jpg [ 253.88 KiB | Megtekintve 46763 alkalommal. ]

A szkópon az osztás 10Volt/DIV. Jóllátható, hogy a meghajtó rész a frekvenciától függetlenül jól teljesít. Valószínűsíthető, hogy mind a frekvencia átvitele, mind a fázis átvitele rendben van, ezek a paraméterek a frekvencia növelésével ésszerű határok között nem romlanak.
Fontos tulajdonság, hogy ez a feszültségerősítő ki tudja-e hajtani a végfokot? Nos úgy tűnik igen. A maximális bemenőjel 0,1V, aminek hatására a kimeneten 65 Volt jelenik meg. Tehát az ECC83, és az anódkövető ECC88 közös erősítése 650-szeres a meghajtó fokozat eggyik oldalára vonatkoztatva. Könnyen belátható, hogy ekkora feszültség bőven elegendő a végcsövek kihajtására, (cca. 35V) sőt megfelelő tartalék marad arra, hogy az erősítőt zárt hurokban üzemeltessük.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 12:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A deszkamodellkedés után gyorsan elkészült az erősítő PSU NYÁK-ja. Egy pár, a táphoz tartozó alkatrész nem itt lett elhelyezve, hanem a végfok panelen. Ezért azok az alkatrészek megduplázódtak. Ezek az elemek az első, második fokozat anódfeszültségét állítják elő, valamint a -Ug feszültségét. A NYÁK jó, kipróbált. Perszi aki akarja, az át is tervezheti. Viszont a kapott hang ezzel a táppal olyan, amilyen.
Csatolmány:
M60 HD PSU 3PCB p.JPG
M60 HD PSU 3PCB p.JPG [ 160.92 KiB | Megtekintve 46752 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 12:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az alábbi fotón a beültetett PSU NYÁK látható. Annyi változást azért eszközöltem, hogy az 5Wattos előtét ellenállás nem karbonfilm lett, hanem huzal ellenállás. A változásnak 2 oka van: az első, hogy nem volt itthon Kiwame ellenállás. A másik pedig az, hogy ebben az időben faragtam a hangfalamat, ami mérve már jó volt, de a hangja nem tetszett. Végül rájöttem, hogy sok a szén a váltóban, azért unalmas a hang. Ezért megpróbáltam MILLS ellenállást egy-két helyen, s láss csodát... Szóval nem akartam nagyon sima, unatkozó hangképet az erősítőn sem.
Csatolmány:
20180326_144928.jpg
20180326_144928.jpg [ 351.89 KiB | Megtekintve 46743 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 15:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közben azért halad a project is. Mit tesz Isten van egy kétsorosan kipróbált erősítő NYÁK tervem is már. Sokat gondolkodtam a mechanikai kialakításon. Játszva elfért volna egy panelen mindkét erősítő, valamint a táp, amolyan TC formátumban. De ez mégis csak egy DIY projekt, így tág teret kell hagyni, azoknak, akik nem olyan dobozt képzelnek el mint én. Ezért 3 nyákra került az erősítő. Kicsit így többet kell kábelezni, de legalább jobban DIY kinézete van a kütyünek. A többlet kábelezés a tápokat érinti, a zaj ügyes elrendezéssel természetesen semmiféleképpen nem nagyobb, mint a TauCeti elrendezésben. Az idő ezt egyébként bebizonyította. -73dB az erősítő jelzajviszonya. Ez igen jó érték. Aztán lehet az is nem tetszést válthat ki, hogy van pár átkötés a PCB-n. Ez sem gond, meg kell nézni például egy Philips CD-t, abban mennyi van. Meg egyébjént is törekedtem a lehető legszimmetrikusabb felépítésre. Azonkívül csak tápfesz van átkötve. Szóval ez nem mérve annak, hogy jól van-e megtervezve az erősítő. Egyébként jól, és célszerűen van megtervezve. Íme a már működő panel:
Csatolmány:
ARC M60 HD 1PCB p.JPG
ARC M60 HD 1PCB p.JPG [ 195.66 KiB | Megtekintve 46613 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 18:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
DyerAmp ARC M60 HD

Szőrözhetek én is egy jóízűt, minden szakma nélkül? :D
Ha már homár ... DIYerAmp ... tudod Do It Yourself...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 18:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
DyerAmp ARC M60 HD

Szőrözhetek én is egy jóízűt, minden szakma nélkül?
Ha már homár ... DIYerAmp ... tudod Do It Yourself...

Aki angolul tud, az manapság jó dolog. De akinem érti a humort, az magyarul is szar dolog. :lol: Bélám, hagy b@sz@kodjak már én is. :lol:
Ugyanakkor még mindig, senki nem vette észre a legnagyobb különbséget a gyári kapcsolás, és ez között. Sok volt már a kritika, de mind elszáll, mert a lényeget nem érinti. Pedig arra én is kíváncsi lennék. Lassan már piros béka esőt kívánnak rám, de tényleg, valami fontosat?
Amúgy gondoltam rátok. Nagyon finom pleskovicát sütök éppen. :lol:
Kapom a PÜ-ket rendesen a "jó barátoktól". Mennek is a kukába olvasatlanul. :lol:
A fentit csak úgy írtam. Ha már írok, akkor nem aprózom el. Volt olyan: azt írta, sokat írok. Egyem kis szívét a kispajtásnak. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.28. 19:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
senki nem vette észre a legnagyobb különbséget a gyári kapcsolás, és ez között. Sok volt már a kritika, de mind elszáll, mert a lényeget nem érinti.

Én észrevettem, csak nem értem, mitől lenne így jobb. És attól tartok, az ARC tervezője sem értené...
Rejtés:
A pü-t meg mindig olvasd el, különben a végén még úgy járhatsz, mint az egyszeri vadparaszt, aki "engem senki se zaklasson!" címszóval nem nyitott ajtót a milliós nyereménnyel a kezében kopogó futárnak, és mielőtt az megszólalt volna, még jól rá is förmedt :lol:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.29. 19:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Rejtés:
Nem tudom mi bajotok a fiók kotrással..
Én pl onnét szedem össze mindig azt, amit már boltba tuti nem kapok meg.. :lol:
Persze valamikor azt is meg kellett venni..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.30. 10:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
emersys írta:
Rejtés:
Nem tudom mi bajotok a fiók kotrással..
Én pl onnét szedem össze mindig azt, amit már boltba tuti nem kapok meg.. :lol:
Persze valamikor azt is meg kellett venni..

Nincs azzal semmi baj. A fiókban is lehetnek jó minőségű alkatrészek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.30. 14:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Időközben megint tovább léptem. Elősször is abban, hogy megterveztem a dobozt. Ez egy lapos tepsi, elején valami díszítéssel, amit még ki kell találnom. Anyaga acéllemez. Felteszem ide a skiccet róla, hogy ha valaki utánépíti, akkor a csöveknek és a trfaóknak való lyukakat innen le tudja venni. Mindezt a kalákaság jegyében. :lol:
Csatolmány:
ARC M60 HD elrendezés.JPG
ARC M60 HD elrendezés.JPG [ 106.78 KiB | Megtekintve 46208 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.30. 14:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elkészült a táp NYÁK-ja is. Kipróbálva még nincs, de olyan eccerű, hogy nagy baj nem lehet vele. A nagy pufferek két elfekvő Rubycon 330uF 450V-os kondik. A fiókban találtam őket. Az egyéb pufferek, hidegítők zömmel Nichikonok. Az ellenállások minősége célszerűen alkalmazkodik a funkcióhoz. A fotón a beültetett panel látható:
Csatolmány:
20180326_144928.jpg
20180326_144928.jpg [ 351.89 KiB | Megtekintve 46206 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.30. 14:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy kedves fórumos barátom lézerrel kireszelte az Dyeramp ARC M60 HD erősítő dobozát. A lézervágásnak sok előnye van: gyors, olcsó, szép, és a hangra nincs semmiféle hatása. Bár valamelyik jó képességű kollega szerint a stancolással való megmunkálás az igazi, jobb a hang is tőle. :lol: A fotón jól látható mentorom, és egyben szaktanácsadóm. Sokat tanultam tőle, főleg mikor a hangfalamat políroztam. Mármint a macsekkal. :lol: A doboz anyaga lv=1,5 mm-es acéllemez, amely kellő szilárdságot ad egy ilyen erősítőnek. A doboz elemei hegesztéssel vannak a helyükön rögzítve. A második fotón a doboz alja látszik. A zárólap jól szellőztet, és nem az van ráírva, hogy dromedár csappantyú, hanem az, hogy Dyscus. De ettől még kaláka. Mindenesetre lesz még vele dolgom. Többek közt a díszítéssel is foglalkoznom kell, mivel 1-2 "kritikus" fórumozónak nagyon nem tetszik, hogy miket készítek. Szóval valami festési díszítést fogok használni. Ha valakinek van valalmi ötlete, az igazán lerajzolhatná az ötletét. Kérdés még az, hogy legyen-e benne BVC.
Csatolmány:
20180425_155156.jpg
20180425_155156.jpg [ 423.86 KiB | Megtekintve 46210 alkalommal. ]

Csatolmány:
20180425_155249.jpg
20180425_155249.jpg [ 331.31 KiB | Megtekintve 46210 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka csöves erősitő
HozzászólásElküldve: 2018.05.30. 14:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kezdenek körvonalazódni a dolgok. Már minden meg van az erősítőhöz, hiszen ma megjött a postás. Egyszer csöngetett. :lol: Most délután be is ültettem a hiányzó alkatrészeket. Már csak a kimenő hiányzik, de ahhoz is minden megvan, a gép beállítva. Csak még más készül rajta. Ilyenkor én is szeretem nézegetni a leendő végeredményt. Erről készült az alábbi fotó. Valami jóképességű, de elektronikai építészetileg még szűz csákó meg is jegyezte a NYÁK lemez láttán, hogy ez egy rossz erősítő lesz. Mondjuk ő kicsit ennél parasztosabban fogalmazott. Állítását arra alapozta, hogy 11 átkötés van benne. :lol: A lelkem még nem látta a Philips CD 304 belsejét. Ott ekkora PCB-n 38 átkötés van. Kaptam olyan észrevételt valakitől régebben a TC NYÁK fotója kapcsán, hogy rossz, mivel ha már az erősítő szimmetrikus, akkor a NYÁK-nak is illik annak lennie. Jelen erősítőnél igyekeztem szimmetrikus elrendezést létrehozni. Sikerült. Ennek viszont az átkötések számának mennyisége az ára. Megcsókolom az idézett urak gluteus maximus-át, ha vaktesztben detektálják az átkötések számát, vagy a szimmetriát. Ebből is látszik, hogy minden véleményt megfogadok, tehát kaláka van 1000-el. :P Amúgy szóvá tehető a PCB lemez nem túl jó kihasználtsága. Az igazság az, hogy lusta vagyok. Igény van olyan NYÁK elrendezésre is, mint a TauCeti. Nyilvánvalóan ott a szabad terület beépítésre kerül a táppal.
Nos hát itt az előzetes konstrukciós elképzelés:
Csatolmány:
20180502_181923.jpg
20180502_181923.jpg [ 370.92 KiB | Megtekintve 46213 alkalommal. ]

Jól látható az ajánlott alkatrész készlet, ami biztosítja a "vintage" hangzást. A piros retisztorok PRP gyártmányúak, a barna csíkosak AB, vagy azzal 95%-ban megegyező hanghatású Arcol carbon compozit ellenállások. A nagy "zöldszörnyeteg" ellenállók pedig szerencsére Kiwame gyártmányúak. Látható, hogy a négy csatoló is vintage típus. Olcsók, kaphatók. A tropical fisch akár nálam is. Az Orange drop a már többször mutatott magyar kereskedésben is kapható, ezeket itt a fiókból bányásztam. Mindenestre még mindig tized annyiba fáj, mint egy agyon hypolt bármilyen másik típus. Itt most nem a Superior Z cap-ra gondolok. Az nagyon jó, de ez meg egy vintage erősítő. Persze bárki átcserélheti a kondikat. Legfeljebb a szabad felhasználású NYÁK tervbe kell belenyúlnia a méret miatt. Mégegyszer megjegyzem: a szabad felhasználás nem azt jelenti, hogy valaki fejlesztési munkámat kihasználva az erősítőt vacak alkatrészekkel más részére gyártsa. A szabad felhasználás azt jelenti, hogy a PCB tervet át lehet tervezni oly módon, hogy annak egyes részeit felhasználja valaki. Az elkók típusa olvasható, ami nem, az Nichikon, illetve a -Ug körben annak Muse nevű gyártmánya. A kimenő még hiányzik. Azt holnap tervezem meg. Hasonló lesz a TC erősítők kimenőjéhez, csak nem UL kimenő, illetve a nagyobb teljesítmény érdekében más Raa értéket veszek fel. Ezzel célszerűen a dögösebb hangzás irányába kívánok elmenni. Tapasztalataim szerint nagyobb lesz a dinamika, és kevésbé "szemérmes" lesz a hang. Ezt a hangot persze lehet változtatni, módosítani kicsit, vagy nagyon. A kicsi az a csatolók cseréjét jelenti. A nagyon pedig egy másfajta kimenőt. Bízom benne, hogy ezen cucc hangja közelebb esik az ARC hanghoz, mint a TC, vagy HB erősítők hangja. Mivel okos audio újság írók azt írták, hogy az ARC a legtranyósabb hangú csöves, és ha ebben az állításban található megállapítás igaz, akkor a tárgyi erősítő leendő építői halálra fogják gyötörni a tranyóban hívő barátaikat. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 10:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Na végre. Nagyon untam már a sok gáncsoskodást. Ez most egy jó döntés Volt. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 10:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap este időt szakítottam még arra, hogy össze gletteljem a golyóimat, meg mellék tevékenység cím szó alatt a DyerAmp dobozát is. :lol: Erre azért van szükség, hogy a Magas igényű barkácsolók is megnyugodjanak, hogy nem fog látszódni a doboz konstrukciójának lényege, a hegesztés.
Szóval gletteltem. Ezt kétszer kell elvégezni. Először nagyjából, aztán pedig be kell szerelni a PCB lapokat, hogy minden pontosan passzoljon. Ehhez a készülék teteje felől sűllyesztett fejű csavarokat kell eldugni, amik a távtartókat rögzítik. A süllyesztést holnap fogom ugyancsak gletteléssel elrendezni. Hogy miért nem lehet egy lépésben? Azért, mert a rengeteg csiszolópor a távtartók beszerelése előtti fekete matt festést letakaríthatatlanná teszi. Szóval két glett, két csiszolás. Az alábbi fotókon azt látjátok, hogy a doboz össze van glettelve, valamint belül a távtartók beállítva a NYÁK-ok lyukaihoz, vagy fordítva. Remélem sikerült segíteni adni a doboz elkészítéséhez, és sikerült világossá tenni, hogy egy ilyen amp megépítése sok munka, azért kerül annyiba, amibe kerül. Persze ha van egy ilyen lehetőség, hogy egy szerencsétlen mint én megmutatja hogy kell erősítőt csinálni, akkor a dolog olcsóbban megúszható. ;)
Csatolmány:
20180515_142032.jpg
20180515_142032.jpg [ 341.78 KiB | Megtekintve 46037 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 11:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Logaritmikus léptekkel haladok az építéssel. A kezdő utánépítők kedvéért bemutatom, hogy a csövek fűtése hogy van bekábelezve a NYÁK-on. Nos el kell mondanom, sehogy. A fűtést nem szoktuk a NYÁK lemezen nyomtatni, hanem külön drótozzuk be. A fotón jól látható, hogy minden vezeték meg van sodorva. Erre a zajok kioltására van szükség, illetve a vezetékek mágneses terének csökkentését is elérjük ezzel, miáltal az a többi vezetékre, alkatrészre kevésbé hat. Az alkalmazott huzalok a megfelelő átmérőjű Habia gyártmányú hőt jól tűrő szigetelésű drótok. Nem ezüst vezetékek, de réz, valamivel bevonva. Aki igazi high end készüléket akar építeni az ezt a huzalozást készítheti természetesen ezüstből is. Mivel hangzásra csak placebo hatást fejt ki, ezért jelen készülék esetében nem használok ezüst vezetéket. Éles szeműek észrevehetik, hogy a huzal vezetése a csövek foglalatja körül úgy van kialakítva, hogy nem fogja jörbe a foglalatot, nem képez hurkot a drót. Nem kerüli mint Okostóni a forrókását, hanem egyoldalasan halad. Ez a megoldáa táp-vezeték-fűtőszál által alkotott hurok területét hívatott csökkenteni, amely szintén a zajelnyomás miatt egészséges elrendezés. Ettől függetlenül persze láttam már über szerelő mestert nem így huzalozni. Ez nem tesz semmit, higgyétek el, a fotón látható megoldás az ajánlott a szakirodalomban.
Csatolmány:
Heat.jpg
Heat.jpg [ 351.71 KiB | Megtekintve 46036 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 11:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Tegnap este időt szakítottam még arra, hogy össze gletteljem a golyóimat, meg mellék tevékenység cím szó alatt a DyerAmp dobozát is. :lol: Erre azért van szükség, hogy a Magas igényű barkácsolók is megnyugodjanak, hogy nem fog látszódni a doboz konstrukciójának lényege, a hegesztés.
Szóval gletteltem. Ezt kétszer kell elvégezni. Először nagyjából, aztán pedig be kell szerelni a PCB lapokat, hogy minden pontosan passzoljon. Ehhez a készülék teteje felől sűllyesztett fejű csavarokat kell eldugni, amik a távtartókat rögzítik. A süllyesztést holnap fogom ugyancsak gletteléssel elrendezni. Hogy miért nem lehet egy lépésben? Azért, mert a rengeteg csiszolópor a távtartók beszerelése előtti fekete matt festést letakaríthatatlanná teszi. Szóval két glett, két csiszolás. Az alábbi fotókon azt látjátok, hogy a doboz össze van glettelve, valamint belül a távtartók beállítva a NYÁK-ok lyukaihoz, vagy fordítva. Remélem sikerült segíteni adni a doboz elkészítéséhez, és sikerült világossá tenni, hogy egy ilyen amp megépítése sok munka, azért kerül annyiba, amibe kerül. Persze ha van egy ilyen lehetőség, hogy egy szerencsétlen mint én megmutatja hogy kell erősítőt csinálni, akkor a dolog olcsóbban megúszható. ;)
Csatolmány:
20180515_142032.jpg



miért nem porszóratod . szebb ,tartósabb , és szerintem olcsóbb is. +nem kell glettelni sem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 12:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Tegnap este időt szakítottam még arra, hogy össze gletteljem a golyóimat, meg mellék tevékenység cím szó alatt a DyerAmp dobozát is. :lol: Erre azért van szükség, hogy a Magas igényű barkácsolók is megnyugodjanak, hogy nem fog látszódni a doboz konstrukciójának lényege, a hegesztés.
Szóval gletteltem. Ezt kétszer kell elvégezni. Először nagyjából, aztán pedig be kell szerelni a PCB lapokat, hogy minden pontosan passzoljon. Ehhez a készülék teteje felől sűllyesztett fejű csavarokat kell eldugni, amik a távtartókat rögzítik. A süllyesztést holnap fogom ugyancsak gletteléssel elrendezni. Hogy miért nem lehet egy lépésben? Azért, mert a rengeteg csiszolópor a távtartók beszerelése előtti fekete matt festést letakaríthatatlanná teszi. Szóval két glett, két csiszolás. Az alábbi fotókon azt látjátok, hogy a doboz össze van glettelve, valamint belül a távtartók beállítva a NYÁK-ok lyukaihoz, vagy fordítva. Remélem sikerült segíteni adni a doboz elkészítéséhez, és sikerült világossá tenni, hogy egy ilyen amp megépítése sok munka, azért kerül annyiba, amibe kerül. Persze ha van egy ilyen lehetőség, hogy egy szerencsétlen mint én megmutatja hogy kell erősítőt csinálni, akkor a dolog olcsóbban megúszható. ;)
Csatolmány:
20180515_142032.jpg



ha már hegesztés. A doboz belsejébe 2mm es kis vaslapokat behegeszteni amibe menet van ,már is eltüntek a fedlapból a csúnya csavarfejek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.05.31. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
Logaritmikus léptekkel haladok az építéssel. A kezdő utánépítők kedvéért bemutatom, hogy a csövek fűtése hogy van bekábelezve a NYÁK-on. Nos el kell mondanom, sehogy. A fűtést nem szoktuk a NYÁK lemezen nyomtatni, hanem külön drótozzuk be. A fotón jól látható, hogy minden vezeték meg van sodorva. Erre a zajok kioltására van szükség, illetve a vezetékek mágneses terének csökkentését is elérjük ezzel, miáltal az a többi vezetékre, alkatrészre kevésbé hat. Az alkalmazott huzalok a megfelelő átmérőjű Habia gyártmányú hőt jól tűrő szigetelésű drótok. Nem ezüst vezetékek, de réz, valamivel bevonva. Aki igazi high end készüléket akar építeni az ezt a huzalozást készítheti természetesen ezüstből is. Mivel hangzásra csak placebo hatást fejt ki, ezért jelen készülék esetében nem használok ezüst vezetéket. Éles szeműek észrevehetik, hogy a huzal vezetése a csövek foglalatja körül úgy van kialakítva, hogy nem fogja jörbe a foglalatot, nem képez hurkot a drót. Nem kerüli mint Okostóni a forrókását, hanem egyoldalasan halad. Ez a megoldáa táp-vezeték-fűtőszál által alkotott hurok területét hívatott csökkenteni, amely szintén a zajelnyomás miatt egészséges elrendezés. Ettől függetlenül persze láttam már über szerelő mestert nem így huzalozni. Ez nem tesz semmit, higgyétek el, a fotón látható megoldás az ajánlott a szakirodalomban.
Csatolmány:
A Heat.jpg csatolmány már nem érhető el.

Szuper.
Feszesre sodorva, GND fólia felett szoktam vezetni a fűtések vezetékét, végfok esetén is.


Csatolmányok:
ARCPH3bek.jpg
ARCPH3bek.jpg [ 116.95 KiB | Megtekintve 45977 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 10:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Lakhelyemen csúnyán szórják a port, ráadásul drágán, és hosszú határidővel. (Meg fehér, és csíkban van. :lol: :lol:) Próbáltam már, azért tudom. :mrgreen:
Amúgy tényleg szép lenne, de majd meglátod, így is szép lett.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 10:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CHZ írta:
dys-cus írta:
Logaritmikus léptekkel haladok az építéssel. A kezdő utánépítők kedvéért bemutatom, hogy a csövek fűtése hogy van bekábelezve a NYÁK-on. Nos el kell mondanom, sehogy. A fűtést nem szoktuk a NYÁK lemezen nyomtatni, hanem külön drótozzuk be. A fotón jól látható, hogy minden vezeték meg van sodorva. Erre a zajok kioltására van szükség, illetve a vezetékek mágneses terének csökkentését is elérjük ezzel, miáltal az a többi vezetékre, alkatrészre kevésbé hat. Az alkalmazott huzalok a megfelelő átmérőjű Habia gyártmányú hőt jól tűrő szigetelésű drótok. Nem ezüst vezetékek, de réz, valamivel bevonva. Aki igazi high end készüléket akar építeni az ezt a huzalozást készítheti természetesen ezüstből is. Mivel hangzásra csak placebo hatást fejt ki, ezért jelen készülék esetében nem használok ezüst vezetéket. Éles szeműek észrevehetik, hogy a huzal vezetése a csövek foglalatja körül úgy van kialakítva, hogy nem fogja jörbe a foglalatot, nem képez hurkot a drót. Nem kerüli mint Okostóni a forrókását, hanem egyoldalasan halad. Ez a megoldáa táp-vezeték-fűtőszál által alkotott hurok területét hívatott csökkenteni, amely szintén a zajelnyomás miatt egészséges elrendezés. Ettől függetlenül persze láttam már über szerelő mestert nem így huzalozni. Ez nem tesz semmit, higgyétek el, a fotón látható megoldás az ajánlott a szakirodalomban.
Csatolmány:
Heat.jpg

Szuper.
Feszesre sodorva, GND fólia felett szoktam vezetni a fűtések vezetékét, végfok esetén is.

Aha! Én meg inkább azt csípem, ha semmivel nem fut párhuzamosan, hanem csak keresztben. Így is teljesen zajtalan az erősítő.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 10:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Végre elérkeztem odáig, hogy a tápok be vannak kábelezve, jöhet maz élesztés.
Először az összes fűtést adtam rá az erősítőre, majd leellenőriztem mindet. A 12,6V az ECC83-nak beállt 12,8Voltra, a 6,3Voltos váltó fűtések szépen beálltak 6,45Voltra. Persze az extra precíz elméleti emberek egyből mondhatják, hogy majd jó gyorsan tönkre mennek a csövek. A túlfűtéstől. Nos ez egyáltalán nem így van, mert mikor a végcsövek is megszívják a táptrafót, akkorra éppen cca. 0,1 Volt aláfűtés következik be. A fűtést járattam egy darabig, még az egyik barátom itt volt nálam. Aztán kikapcs, s beindítottam a -Ug feszt is. Az 51 Voltos Zénerrel -52 Volt körülire beállt a fesz. Ezután minden végcső rácsán, tehát nem a soros ellenálláson, hanem közvetlenül a foglalaton leellenőriztem, hogy ott is megvannak e a -52 voltok. A rácsfesz beállító potikat úgy tekertem, hogy abszolult értékben a legnagyobb feszelyek legyenek a rácson. Lám-lám a rajzon lévő fordított dióda a valóságban jól kötődött be, mivel a PCB-n jól van berajzolva. No meg hülye sem vagyok. :P
Ezután jött a komplett meghajtó rész tápellátása. Ehhez a hálózati trafó anódfeszültség kivezetésével sorba kötöttem egy 20Watt 450 Ohm ellenállást. Ez az ellenálló hívatott suzimulálni a végcsövek tápfesz leszívását. Az ellenállás alkalmazásával be is állt a 440Voltos tápfesz. A tápban lévő stabilizátor potijának tekerésével beállítottam a 400Voltos stab. tápot. A kapcs rajz alapján tudjuk, hogy ebből még két másik, egy 300Voltos táp, és egy 320 Voltos táp kerül kialakításra RC tagos feszültségejtő-szűrő taggal. Vigyázat! Ezek a feszek később módosultak: 410, 325, és 300 Voltra! A deszkamodellen kikísérletezett beállítások szépen meg is valósultak, alkatrész módosításra nem volt szükség, azaz hogy csak majdnem. Ugyanis a jobb csatorna ECC83 cső tápjának RC tagjában a 47uF-os kondi sajna félig zárlatos volt. Nagyon szivárgott, ezért a táp cca. 40%-al alatta maradt a szükségesnek. Csere után minden rendben lett. Már csak a kimenőt kell rákötöm a végcsövekre, s ezzel elvileg akár meg is szólalhatna az erősítő. De nem fog. Ugyanis még a BVC egységet is fel kell éleszteni, és össze kell kábelezni. Aztán pedig jön az AC beállítás, amit azért precízen kell elvégezni. Az erősítőben lévő GE styl fekete anódos Cryo csövek már mentek a TauCetiben 15 órát, azokkal nem lesz gond. Viszont a meghajtó rész minden csöve ma volt először áram alatt. Ez miatt kell majd utánállítani az AC szimmetriát. Illetve még egy dologtól félek, nevezetesen attól, hogy esetleg az NFB-t valamerre módosítani kell. Ezeken túl még ott van a frekvencia átvitel beállítása. Ott is valószínűleg egy-két SM kondit ki, és be kell forrasztani, beállítandó a gyári erősítő átvitelét. Ezen még agyalni kell, mert a korábban feltett mérésen látszik, hogy az átvitel 20k-n kb 1,2-1,4dB-t esik. Az agyalás tárgya az, hogy erre a pontra állítsam az átvitelt, vagy inkább az ARC-nél újjaban használatos 0,4-0,6dB-re. Az újjaban használatost úgy kell érteni, hogy mondjuk a 80-as években gyártott készülékek paramétereit értem alatta. A két beállítás ha nem is sokban, de bizonyosan másmilyen hangzást ad. El kell döntenem, hogy autentikus hangképre törekedjek, vagy a jobb hangot preferáljam.
Az alábbi fotón az erősítő élesztése látható. A fentiekben leírtakhoz még hozzáteszem, hogy az élesztéshez kiváló audiofil anyagok kellenek. Én javaslom a hazait, mivel gyakorlatból tudom, hogy a budafoki élesztő a legjobb ár-érték arányos pékélesztő. Szóval csak annyit mondok, hazai erősítőt csak hazai élesztővel élesszük! :lol:
Csatolmány:
Élesztés.jpg
Élesztés.jpg [ 320.27 KiB | Megtekintve 45835 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 10:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
Lakhelyemen csúnyán szórják a port, ráadásul drágán, és hosszú határidővel. (Meg fehér, és csíkban van. :lol: :lol:) Próbáltam már, azért tudom. :mrgreen:
Amúgy tényleg szép lenne, de majd meglátod, így is szép lett.

Fedél és a trafók takarólemezei porfestése 1600Ft volt.


Csatolmányok:
kt88ppe2.jpg
kt88ppe2.jpg [ 135.61 KiB | Megtekintve 45837 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 11:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
dys-cus írta:
Ugyanis a jobb csatorna ECC83 cső tápjának RC tagjában a 47uF-os kondi sajna félig zárlatos volt. Nagyon szivárgott, ezért a táp cca. 40%-al alatta maradt a szükségesnek.

Válogatott, minőségi alkatrészekkel is előfordulhat ilyen meghibásodás, már az indítás során.?
Nagyon sajnálatos, manapság már semmiben sem bízhatunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Diyeramp by Dys-cus
HozzászólásElküldve: 2018.06.01. 12:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Végre elérkeztem odáig, hogy a tápok be vannak kábelezve, jöhet maz élesztés.
Először az összes fűtést adtam rá az erősítőre, majd leellenőriztem mindet. A 12,6V az ECC83-nak beállt 12,8Voltra, a 6,3Voltos váltó fűtések szépen beálltak 6,45Voltra. Persze az extra precíz elméleti emberek egyből mondhatják, hogy majd jó gyorsan tönkre mennek a csövek. A túlfűtéstől. Nos ez egyáltalán nem így van, mert mikor a végcsövek is megszívják a táptrafót, akkorra éppen cca. 0,1 Volt aláfűtés következik be. A fűtést járattam egy darabig, még az egyik barátom itt volt nálam. Aztán kikapcs, s beindítottam a -Ug feszt is. Az 51 Voltos Zénerrel -52 Volt körülire beállt a fesz. Ezután minden végcső rácsán, tehát nem a soros ellenálláson, hanem közvetlenül a foglalaton leellenőriztem, hogy ott is megvannak e a -52 voltok. A rácsfesz beállító potikat úgy tekertem, hogy abszolult értékben a legnagyobb feszelyek legyenek a rácson. Lám-lám a rajzon lévő fordított dióda a valóságban jól kötődött be, mivel a PCB-n jól van berajzolva. No meg hülye sem vagyok. :P
Ezután jött a komplett meghajtó rész tápellátása. Ehhez a hálózati trafó anódfeszültség kivezetésével sorba kötöttem egy 20Watt 450 Ohm ellenállást. Ez az ellenálló hívatott suzimulálni a végcsövek tápfesz leszívását. Az ellenállás alkalmazásával be is állt a 440Voltos tápfesz. A tápban lévő stabilizátor potijának tekerésével beállítottam a 400Voltos stab. tápot. A kapcs rajz alapján tudjuk, hogy ebből még két másik, egy 300Voltos táp, és egy 320 Voltos táp kerül kialakításra RC tagos feszültségejtő-szűrő taggal. Vigyázat! Ezek a feszek később módosultak: 410, 325, és 300 Voltra! A deszkamodellen kikísérletezett beállítások szépen meg is valósultak, alkatrész módosításra nem volt szükség, azaz hogy csak majdnem. Ugyanis a jobb csatorna ECC83 cső tápjának RC tagjában a 47uF-os kondi sajna félig zárlatos volt. Nagyon szivárgott, ezért a táp cca. 40%-al alatta maradt a szükségesnek. Csere után minden rendben lett. Már csak a kimenőt kell rákötöm a végcsövekre, s ezzel elvileg akár meg is szólalhatna az erősítő. De nem fog. Ugyanis még a BVC egységet is fel kell éleszteni, és össze kell kábelezni. Aztán pedig jön az AC beállítás, amit azért precízen kell elvégezni. Az erősítőben lévő GE styl fekete anódos Cryo csövek már mentek a TauCetiben 15 órát, azokkal nem lesz gond. Viszont a meghajtó rész minden csöve ma volt először áram alatt. Ez miatt kell majd utánállítani az AC szimmetriát. Illetve még egy dologtól félek, nevezetesen attól, hogy esetleg az NFB-t valamerre módosítani kell. Ezeken túl még ott van a frekvencia átvitel beállítása. Ott is valószínűleg egy-két SM kondit ki, és be kell forrasztani, beállítandó a gyári erősítő átvitelét. Ezen még agyalni kell, mert a korábban feltett mérésen látszik, hogy az átvitel 20k-n kb 1,2-1,4dB-t esik. Az agyalás tárgya az, hogy erre a pontra állítsam az átvitelt, vagy inkább az ARC-nél újjaban használatos 0,4-0,6dB-re. Az újjaban használatost úgy kell érteni, hogy mondjuk a 80-as években gyártott készülékek paramétereit értem alatta. A két beállítás ha nem is sokban, de bizonyosan másmilyen hangzást ad. El kell döntenem, hogy autentikus hangképre törekedjek, vagy a jobb hangot preferáljam.
Az alábbi fotón az erősítő élesztése látható. A fentiekben leírtakhoz még hozzáteszem, hogy az élesztéshez kiváló audiofil anyagok kellenek. Én javaslom a hazait, mivel gyakorlatból tudom, hogy a budafoki élesztő a legjobb ár-érték arányos pékélesztő. Szóval csak annyit mondok, hazai erősítőt csak hazai élesztővel élesszük! :lol:
Csatolmány:
Élesztés.jpg



és mi lesz a győri 240V nál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 100 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 48 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség