audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:34

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 13:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
bta írta:
istvan01 írta:
LL1671/PP
primer
A 93,7ohm 1,55H
B 72,4ohm 1,56H
B 72,0ohm 1,55H
A 95,8ohm 1,55H
..

Biztos jó helyre került a tizedesvessző? 4x 15.5H hihetőnek tűnne...
A gyári 80H minden bizonnyal a max. dinamikus permabilitást adó mágneses kivezérlésre értendő.
OFF:
Indukció nem menetszám négyzetével nő? Mert akkor n=4× >>> L=16×~1,55H=24,8H=Lp lenne a négy primmer részt sorba kötve. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 14:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
bta írta:
istvan01 írta:
LL1671/PP
primer
A 93,7ohm 1,55H
B 72,4ohm 1,56H
B 72,0ohm 1,55H
A 95,8ohm 1,55H
..

Biztos jó helyre került a tizedesvessző? 4x 15.5H hihetőnek tűnne...
A gyári 80H minden bizonnyal a max. dinamikus permabilitást adó mágneses kivezérlésre értendő.

Így igaz, kb 80H közelébe kellene lenni a soros C+C és hasonlóan soros A+B+b+A tekercseknek.
Nem, a tizedes vessző jó helyen van, 10xszer nagyobb értékek még irreálisabbak lennének.
Most megmértem ezzel a digit mérővel az egyik (talán a másik példány) induktivitásait. Valamivel még kevesebb értékeket mutatott
A,B,B,A közel egyforma =1,36H, sorban a négy tekrenc 18,29H
C,C = 4,86H, sorban a két tekercs 18,30H
Ez műszer kiad 350mV 1kHz mérőjelet, franc se tudja milyen kimenő impedanciával, ez alkalmatlan vasalt induktivitást több Henry mérésére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 19:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
DöG írta:
Indukció nem menetszám négyzetével nő?

Jogos a két pont, az "x" ebben a formában félreérthető.
Reális érték két 15.5 henrys rész sorbakapcsolására jönne ki, de a gyári 80H az összes sorbakapcsolására van megadva. Megjegyzem, azért emelkedik (ideális esetben pontosan) négyzetesen, mert a közös magon minden egyes menet szoros csatolásban van a többivel.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 08:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
dys-cus írta:
istvan01 írta:
Dys-cus
A Plitron kimenő primer szimmetriát R és L értékét csőcsatiról nem tudom mérni, nincs kinnt a trafó közép. csak akkor ha fejre állítom a jószágot. A felfordítás nálam nem megy hipsz-hopsz, bazi csöveket óvatosan, kihúzogat, bizbaszokat leszedem, alátét állványt pakolok fadobozokból, izom edzést tartok, dérékfájást kockáztatok, és mindig attól félek, elejtem. Szóval csak ezért most nem borítom fel. Majd ha valami nyomósabb ok lesz, valami kifárad benne, cserélni, javítani kell majd akkor.
Talán úgy, hogy a 6D22S dióda lábról, de ebben benne lesz sorosan egy kb 10H soros fojtó, pár ohm egyéb, és sajna a tápkondik, amik az RLC mérőt 120Hz és 1Khz-en becsapják.

De ezt a nagy vasat a digit RLC kézi kütyüm nem tudja korrektül mérni, az tuti, talán a szimmetria az kijön vele. A Lundahl IT sokkal kisebb vasakat még úgy ahogy méri, de látszik hogy messze van a gyári adattól. Szimmetriát azon tudtam mérni, nem belül, kiemelve kézben.

Ok, azért köszi. Amúgy mennyire szimmetrikus a Lundahl IT?

Amikor mértem A Voltcraft 4080-as RLC mérővel, ez mér 120Hz és 1kHz-el, az induktivitások piszok lassan töltődtek úgy hogy már ne mozogjon a mért érték. Mindnél kivártam volna a 10percet, akkor lehet még közelebb lennének az értékek szimmetriában. Az ohmot DC-ben mezei 3,5digites multiméterrel mértem. Az RLC mérő nem mér DC-ben.
Tekercs részenként az alábbi:

LL1671/PP
primer
A 93,7ohm 1,55H
B 72,4ohm 1,56H
B 72,0ohm 1,55H
A 95,8ohm 1,55H
szekunder
C 165,0ohm 5,48H
C 168,8ohm 5,45H

Tegnap megkíséreltem a Plitron kimenőt csőandódkról és tápdióda katódról lábról (Csövek kihúzott állapotban persze), legalább szimmetriát mit mutat. Képtelen volt L mérésben megmozdulni a Voltcraft 4080.


Köszönöm István. Ez azt igazolja, amit gondoltam. Ha a két-két primert soorba kötöd, akkor azok induktivitása 1,56X4 lesz, azaz 6,24H. Így a PP-be kötött primer tekercs két végén mérve az induktivitást, 4X6,24=24,96, azaz közelítőleg 25H lesz. Nincs ebben semmiféle különlegesség, csak némely emberek ezt nem akarják elhinni. Ezekre a vasakra ésszerű méretekben ekkora tekercseket lehet feltenni. Dög kollega helyesen számolt. A Lundhal korrekt cég, nem ír az adatlapra hajmeresztő induktivitást, sőt semmiet sem. Ugyanis nem ez a lényeg. Még átviteli adatokat sem közöl, hiszen jól tudja, hogy a sávszélesség függ a terheléstől. A több százas, ezres induktivitási adatok "palifogók". :lol: Mind a minnél magasabb mintavételi frekvencia, és BIT szám. Jól mutat a prospektusban. Ha ilyen nagy induktivitású trafót készítene valaki nem nikkel, és molibdén ötvözetű vasmagra, pl GOS vasra, vagy amorfra, akkor annak akkora lenne a szórt kapacitása, hogy az a trafó használhatatlan lenne...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 10:08 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
A Lundhal korrekt cég, nem ír az adatlapra hajmeresztő induktivitást, sőt semmiet sem. Ugyanis nem ez a lényeg. Még átviteli adatokat sem közöl, hiszen jól tudja, hogy a sávszélesség függ a terheléstől. A több százas, ezres induktivitási adatok "palifogók". :lol:

Ezt a Lundahl is tudja? :shock:
Ha nem, meg kéne írni nekik. :lol:

p.s csak azért csesztetlek,mert megint előbb írtál, minthogy utána néztél volna.


Csatolmányok:
Lundahl sample.jpg
Lundahl sample.jpg [ 85.34 KiB | Megtekintve 38504 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 09:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
A Lundhal korrekt cég, nem ír az adatlapra hajmeresztő induktivitást, sőt semmiet sem. Ugyanis nem ez a lényeg. Még átviteli adatokat sem közöl, hiszen jól tudja, hogy a sávszélesség függ a terheléstől. A több százas, ezres induktivitási adatok "palifogók". :lol:

Ezt a Lundahl is tudja? :shock:
Ha nem, meg kéne írni nekik. :lol:

p.s csak azért csesztetlek,mert megint előbb írtál, minthogy utána néztél volna.

Te már az óvodában is ügyesebb voltál. Sőt! Rendkívüli jó vagy az internetes keresésben. :lol:
Viszont én meg valszeg másik pdf-et találtam. Mindenesetre akkor is igaz, amit írtam a lényegről, az induktivitásról. Bíííí-báááá-búúúúú! Az én autóm akkor is szebb. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 14:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az előző oldalon az a bizonyos "pénteki" trafóra szeretnék visszatérni. Ma az a meglepetés ért a nemzeti ünnep közepette, hogy kölcsön kértem egy igazi jó induktivitás-capacitás-ellenállás mérő műszert négyvezetékes mérőmadzagokkal. Megmértem a kimenőm induktivitását A és A kivezetés között. Kellemesen meglepődtem a mért eredményen. (lsd.: fotó) Számítógéppel mérve a -3dB 8Hz-t mutat. Kitudja valaki számolni Raa=5,5k-ra mekkora törésponti frekvencia jön ki?
Csatolmány:
OPT induktivity.jpg
OPT induktivity.jpg [ 303.22 KiB | Megtekintve 38323 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 14:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Kitudja valaki számolni Raa=5,5k-ra mekkora törésponti frekvencia jön ki?

Az R-RL törésponti frekvenciát katódellencsatolt tekercsű végfokozatban (a tied ugye olyan) az a helyi negatív visszacsatolás lejjebb viszi. Szóval a számolás nem egyszerű...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 14:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Raa=5,5k-ra mekkora törésponti frekvencia jön ki?

5k (a-a):8-as trafóval 8 Ohm terheléssel -mindenféle visszacsaholás nélkül- kb. 12Hz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 14:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
Az előző oldalon az a bizonyos "pénteki" trafóra szeretnék visszatérni. Ma az a meglepetés ért a nemzeti ünnep közepette, hogy kölcsön kértem egy igazi jó induktivitás-capacitás-ellenállás mérő műszert négyvezetékes mérőmadzagokkal.

Helló ! Hány Hz-en mér azt nem tudod véletlenül ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 15:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
Raa=5,5k-ra mekkora törésponti frekvencia jön ki?

5k (a-a):8-as trafóval 8 Ohm terheléssel -mindenféle visszacsaholás nélkül- kb. 12Hz.

Igen, annyira jön ki, de valami ok miatt számítógéppel mérve 8,5Hz a -3dB. Generátorral, csővoltmérővel a 3dB11Hz-re adódik. Tudtam volna mélyebbre is, de akkor nem marad tartalék a visszacsatolásra. A számolótáblám arra csak kb. tud választ adni, de jó lehet, mert a kész erősítőknek ezekkel a trafókkal nincs -3dB-s pontja.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 15:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Idézet:
Az előző oldalon az a bizonyos "pénteki" trafóra szeretnék visszatérni. Ma az a meglepetés ért a nemzeti ünnep közepette, hogy kölcsön kértem egy igazi jó induktivitás-capacitás-ellenállás mérő műszert négyvezetékes mérőmadzagokkal.

Helló ! Hány Hz-en mér azt nem tudod véletlenül ?


Köszi a kérdést, de nem tudom, megmondom őszintén, nem is érdekel. Az induktivitás nagysága nem függ a frekvenciától.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 17:09 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
marone írta:
...
Helló ! Hány Hz-en mér azt nem tudod véletlenül ?

Köszi a kérdést, de nem tudom, megmondom őszintén, nem is érdekel. Az induktivitás nagysága nem függ a frekvenciától.

A kérdés a műszerre vonatkozott és nem az induktivitás nagyságára, a mérési frekvencia az egyik legfontosabb jellemzője az LRC-mérőknek. :|
...és egy egyszerű teszttel meghatározható - végy egy kishangszórót! 8-)
(Azért lehetne barátságosabban is.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 17:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
dys-cus írta:
marone írta:
...
Helló ! Hány Hz-en mér azt nem tudod véletlenül ?

Köszi a kérdést, de nem tudom, megmondom őszintén, nem is érdekel. Az induktivitás nagysága nem függ a frekvenciától.

A kérdés a műszerre vonatkozott és nem az induktivitás nagyságára, a mérési frekvencia az egyik legfontosabb jellemzője az LRC-mérőknek. :|
...és egy egyszerű teszttel meghatározható - végy egy kishangszórót! 8-)
(Azért lehetne barátságosabban is.)
db

Először is sokkal barátságosabb voltam, mint te, mikor Hmvhelyen nem köszöntél. Ha nem vetted volna észre ott van: KÖSZI a KÉRDÉST...
Másodszor miért fáj az neked, hogy a műszerre vonatkozó kérdésre a műszerre vonatkozóan azt válaszolom, hogy nem számít annak frekvenciája.
Mivel az induktivitás független a frekvenciától, bátorkodom szerényen, és nagy méltósággal, de alázatosan megkérdezni adminisztrátor urat, miért oly fontos a frekvencia egy L mérő műszernél, hogy 500, 1000, vagy 2000 Hz-el működik. Inkább erre válaszolj, ne az én mondataimat állítsd be barátságtalannak. Tudod: hátha okosodunk. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 18:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
de valami ok miatt számítógéppel mérve 8,5Hz a -3dB

Hát igen, minden mérési hibának megvan a maga oka...))
Kérdés, hogy jó-e, ha rejtve marad.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 18:21 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
....
Mivel az induktivitás független a frekvenciától, bátorkodom szerényen, és nagy méltósággal, de alázatosan megkérdezni adminisztrátor urat, miért oly fontos a frekvencia egy L mérő műszernél, hogy 500, 1000, vagy 2000 Hz-el működik. Inkább erre válaszolj, ne az én mondataimat állítsd be barátságtalannak. Tudod: hátha okosodunk. ;)

Újra leírom: a kérdés nem az induktivitás nagyságára vonatkozott....
A kis frekvenciákkal a nagy értékek mérhetőek pontosan, a nagyobb frekikekkel pedig kis értékek - és itt a pontosság a meghatározó.
A jobb műszereknél állítható a freki, ott előfordul, hogy 100Hz/1kHz/10kHz és 100kHz-is választható, ezekkel már a veszteségek is pontosabban meghatározhatóak.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 18:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Maradjunk annyiban, hogy a Maxwell MX-25 701 egy érdekes darab....
Csak és kizárólag magyar vonatkozású linkek mutatnak rá. ;)

A gépkönyv szerint:
200H intervallumnál 100mH felbontás +/-3% pontosság, 1kHz mérőjel 0.04uA RMS áramerősséggel.

Nekem is van hasonló kézi műszerem ..... volt és amper mérésre kitűnő. ;)

LCR mérésre meg vettem egy félprofi DER DE5000 kézi ketyerét.
https://www.deree.com.tw/de-5000-lcr-meter.html

Mint látható, kéziműszer esetén nagyobb induktivitás mérésére a 100Hz/120Hz a legalkalmasabb... nemcsak ennél az eszköznél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 20:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Vajon hova jutunk a mágnesezési görbén ezzel a 0,04uA*N gerjesztéssel? Megspékelve egy Si vas null átmenet körüli domain forgatásával.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 20:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Kérdezném ( ha már ilyen jól elvitatkozunk :), hogy az ARTA impedanciamérése alkalmas-e arra hogy megmérjük azt, pontosan hová is illeszt a kimenőtranszformátorunk.
Merthogy csináltam olyan mérést, hogy a szekunderre rákötöttem egy hangszórót (16 Ohm), és úgy mértem a primer tekercs impedanciáját. A transzformátor áttétele kb. 18.5 volt, szóval 5600 Ohm-ra kellett illesztenie.
A mérés eredménye: valahol 3KHz környékén illeszt 5K6 Ohm impedanciára

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 20:54 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Mekkora a mérőeszköz kimeneti impedanciája?
Mekkora a primer induktivitás?

Merthogy a primer oldalra transzformált szekunder lezárással az utóbbi párhuzamosan kapcsolódik, ezért aztán nem kellően nagy induktivitásnál alul lófitty van, nem konstans reflektált impedancia.

Ilyen egy viszonylag jó minőségű 5k:8-as SE trafó frekvencia-impedancia számítása:


Csatolmányok:
5k_8 impedance.jpg
5k_8 impedance.jpg [ 10.61 KiB | Megtekintve 38108 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 23:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát minden mérés előtt kalibrálja az ember.
Persze attól még lehet pontatlan, nem vagyok profi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 11:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
Maradjunk annyiban, hogy a Maxwell MX-25 701 egy érdekes darab....
Csak és kizárólag magyar vonatkozású linkek mutatnak rá. ;)

A gépkönyv szerint:
200H intervallumnál 100mH felbontás +/-3% pontosság, 1kHz mérőjel 0.04uA RMS áramerősséggel.

Nekem is van hasonló kézi műszerem ..... volt és amper mérésre kitűnő. ;)

LCR mérésre meg vettem egy félprofi DER DE5000 kézi ketyerét.
https://www.deree.com.tw/de-5000-lcr-meter.html

Mint látható, kéziműszer esetén nagyobb induktivitás mérésére a 100Hz/120Hz a legalkalmasabb... nemcsak ennél az eszköznél.

Érdekes darab, az igaz, de pont jó a méréseimnél. Marhára nem számít egy trafónál, hogy annak induktivitása 15,1H, vagy 15,3 H. Nem tudományos pontosságra van igény, mint a nagyfrekis rádióadókban, meg egyéb hasonló helyeken. Az áramerősség sem probléma annyira. A mért induktivitással számolva a töréspont is oda jött ki, amit más módszerrel mértem. Tehát jó kis műszer ez, bár elismerem tudománykodásra nem alkalmas, kár, hogy nem az enyém.
"Mint látható, kéziműszer esetén nagyobb induktivitás mérésére a 100Hz/120Hz a legalkalmasabb... nemcsak ennél az eszköznél."
Nos miért is? Én ugyan nem értek egy ilyen DMM működéséhez, de szerintem a műszer számolása miatt van így. Nagy L kis f, illetve fordítva. Szerintem a benne lévő csip tervezői így tudnak valami tárolót teljesen feltölteni, vagy valami ilyesmi. Ezzel növelték a pontosságot. Mindenesetre analóg mérésnél és -az az igazi mérés- tök mindegy milyen frekivel mérünk, mert mint mondtam, a frekitől független az induktivitás. Most már csak azt kellene megfejteni, miért mérnek pl a toroid kimenőn olyan nagy, irreális induktivitást, amivel bár nem számolgattam, de 0,001 Hz-s átvitel lehetséges. A valóság meg sokkal több ennél. Egyszer ha ráérek, készítek egy KIT féle diagrammot.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 12:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
dys-cus írta:
... tök mindegy milyen frekivel mérünk,....

Csatolmány:
impedance of an ideal inductor.jpg
impedance of an ideal inductor.jpg [ 126.1 KiB | Megtekintve 38026 alkalommal. ]

Csatolmány:
impedance of a real inductor.jpg
impedance of a real inductor.jpg [ 148.15 KiB | Megtekintve 38026 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 14:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.05.22. 06:49
Hozzászólások: 10
A fenti képek gondolom nem szorulnak különösebb kommentárra :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 20:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Krizsi írta:
Vajon hova jutunk...?

Pokolra :evil:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 21:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Számomra továbbra is nagy ellentmondás van az adatokban. Jó lenne tudni, egy kimenőt milyen környezetben mérnek/mértek meg. Első közelítésben csak mondjuk a frekvencia átvitelt. Erősítőben, nagy visszacsatolással (ARC, dys-cus) vagy NFB nélkül (mint a jobb gyárak), meg mekkora jelszinten. Addig rosszabb ez a polémia, mint a süketek párbeszéde.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 22:49 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha valaki trafó alkatrészek (pl. vasmag, cséve stb.) iránt érdeklődik, jó támpont ez az orosz oldal:

http://translate.googleusercontent.com/ ... GeTSrthDKQ

Jelenleg a rubel MNB árfolyama: 4.33 HUF.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.25. 23:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
OK. Értem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.26. 10:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
bta írta:
Krizsi írta:
Vajon hova jutunk...?

Pokolra :evil:

Dehogy!
http://members.iif.hu/visontay/ponticul ... pokol.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.10.28. 19:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Szabó Zoltán írta:
http://members.iif.hu/visontay/ponticulus/rovatok/humor/befagyott-pokol.html

De jó nekünk...

Re: "véglegesen legyőztük az istenségeket"

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2020.07.30. 14:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.07.27. 08:55
Hozzászólások: 7
Jo napot!
Szeretnek tekercselni GU50PP kimenő transzformatort ebben kérnem a segítséget a tervezéshez.
Pki= 55W primer oldalon.
Ua = 450V
Ug2= 250V
Ia0= 30mA ( csövenként )
Iamax= 300mA
Raa=2300 Ohm
Zh = 8 Ohm
SE130b hypersil trafóra gondoltam, tudom hogy nagy ehhez a teljesítményhez, de ez van parban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2020.07.30. 15:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sebiferi írta:
Jo napot!
Szeretnek tekercselni GU50PP kimenő transzformatort ebben kérnem a segítséget a tervezéshez

Én soha nem tekertem, méreteztem, de úgy nézem a topic elejétől kezdve elég jól össze lehet szedegetni információkat... :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2020.08.01. 18:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
DöG írta:
sebiferi írta:
Jo napot!
Szeretnek tekercselni GU50PP kimenő transzformatort ebben kérnem a segítséget a tervezéshez

Én soha nem tekertem, méreteztem, de úgy nézem a topic elejétől kezdve elég jól össze lehet szedegetni információkat... :oops:




keresd Cyklont a fórumon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2020.08.02. 17:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Gybalu71 írta:
DöG írta:
sebiferi írta:
Jo napot!
Szeretnek tekercselni GU50PP kimenő transzformatort ebben kérnem a segítséget a tervezéshez

Én soha nem tekertem, méreteztem, de úgy nézem a topic elejétől kezdve elég jól össze lehet szedegetni információkat... :oops:




keresd Cyklont a fórumon.


Vagy Mayky -t .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2020.08.04. 13:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
sebiferi írta:
SE130b hypersil trafóra gondoltam, tudom hogy nagy ehhez a teljesítményhez

+ relatíve nagy az ablakmérete, ami nem igazán kedvező a szórást illetően.
Nem tudom, lehet-e még kapni az Eximtrade-nél hidegen hengerelt (alacsony) nikkeltartalmú vasat, tekercselt-vágott helyett én azt ajánlanám. (Kb. másfélszeres paketvastagsággal az EI96 tűnik jó választásnak.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.03.21. 14:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
Sziasztok! Új vagyok itt és mindjárt a segítségeteket szeretném kérni. Lenne 2: projektem amikhez lassan összeáll minden alkatrész. Az első (a továbbiakban) egy el34 es SE erősítő. Amihez szeretnék tekercseltetni kimenő trafókat. Vásároltam 2db M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem. 3kOhmos induktív ellenállásúra kellene tekerni ám ezekkel a komponensekkek nem igazán találtam megoldást a neten. Próbáltam számolgatni de sok az ellentmondás ( vagy én rontottam el) Arra szeretnélek titeket kérni osszátok meg velem ha valamelyőtök csinált már ilyet és jól sikerült.
Köszönöm előre is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.05. 12:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
samtron77 írta:
Sziasztok! Új vagyok itt és mindjárt a segítségeteket szeretném kérni. Lenne 2: projektem amikhez lassan összeáll minden alkatrész. Az első (a továbbiakban) egy el34 es SE erősítő. Amihez szeretnék tekercseltetni kimenő trafókat. Vásároltam 2db M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem. 3kOhmos induktív ellenállásúra kellene tekerni ám ezekkel a komponensekkek nem igazán találtam megoldást a neten. Próbáltam számolgatni de sok az ellentmondás ( vagy én rontottam el) Arra szeretnélek titeket kérni osszátok meg velem ha valamelyőtök csinált már ilyet és jól sikerült.
Köszönöm előre is!

Kicsit több adat kellene. Nyugalmim áram, teljesítmény, a vas középső oszlopámak szélessége, s hogy milyen vas. Szuilíciumos? Ha ezeket megadod én megtervezem neked. Több száz kimenőt készítettem már.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.08. 14:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
samtron77 írta:
...SE erősítő... M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem...
M vasból tudtommal létezik légréses, és légrés nélküli is (*ennél a vastípusnál nem lehet alátétekkel beálllítani a légrés méretét)... és DC előmágnesezésnél (SE) szükséges valamekkora légrés, ha jól tudom... :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.08. 22:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
dys-cus írta:
samtron77 írta:
Sziasztok! Új vagyok itt és mindjárt a segítségeteket szeretném kérni. Lenne 2: projektem amikhez lassan összeáll minden alkatrész. Az első (a továbbiakban) egy el34 es SE erősítő. Amihez szeretnék tekercseltetni kimenő trafókat. Vásároltam 2db M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem. 3kOhmos induktív ellenállásúra kellene tekerni ám ezekkel a komponensekkek nem igazán találtam megoldást a neten. Próbáltam számolgatni de sok az ellentmondás ( vagy én rontottam el) Arra szeretnélek titeket kérni osszátok meg velem ha valamelyőtök csinált már ilyet és jól sikerült.
Köszönöm előre is!

Kicsit több adat kellene. Nyugalmim áram, teljesítmény, a vas középső oszlopámak szélessége, s hogy milyen vas. Szuilíciumos? Ha ezeket megadod én megtervezem neked. Több száz kimenőt készítettem már.

Köszönöm!
Rámérek a vasra és megadom a kért adatokat!
A kapcsolást azért alább csatolom.
Hamarosan jelentkezem...


Csatolmányok:
fc116bd9aaffaa4c271efe7616d327bf.jpg
fc116bd9aaffaa4c271efe7616d327bf.jpg [ 35.45 KiB | Megtekintve 23760 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.08. 22:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
DöG írta:
samtron77 írta:
...SE erősítő... M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem...
M vasból tudtommal létezik légréses, és légrés nélküli is (*ennél a vastípusnál nem lehet alátétekkel beálllítani a légrés méretét)... és DC előmágnesezésnél (SE) szükséges valamekkora légrés, ha jól tudom... :oops:

Igen így tudom én is!
Szétszedem a trafókat és többet tudok!
(max ha nincsen légrés PP lesz belőle!) :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.09. 10:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
samtron77 írta:
DöG írta:
samtron77 írta:
...SE erősítő... M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem...
M vasból tudtommal létezik légréses, és légrés nélküli is (*ennél a vastípusnál nem lehet alátétekkel beálllítani a légrés méretét)... és DC előmágnesezésnél (SE) szükséges valamekkora légrés, ha jól tudom... :oops:

Igen így tudom én is!
Szétszedem a trafókat és többet tudok!
(max ha nincsen légrés PP lesz belőle!) :roll:

Itt egy lehetséges kimenőtrafó. Alul gerjesztett, a vaskeresztmetszete majdnem négyzet alakú. Alacsony primer DCR-el. A trafóvas adatai az EI105-ös vas adatai, és átlagos minőségre választottam. Ez biztos jó lesz, mert tavaly tekertem hasonlót, s azt írták vissza: nagyon szépen szól.
A táblázatból minden adatot ki tudsz olvasni. Ha módosítani akarsz, akkor szólj.
Csatolmány:
_EL34 SE.JPG
_EL34 SE.JPG [ 180.82 KiB | Megtekintve 23683 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.11. 00:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
dys-cus írta:
samtron77 írta:
DöG írta:
samtron77 írta:
...SE erősítő... M102-es trafót amiből meg akarom valósítani a tervem...
M vasból tudtommal létezik légréses, és légrés nélküli is (*ennél a vastípusnál nem lehet alátétekkel beálllítani a légrés méretét)... és DC előmágnesezésnél (SE) szükséges valamekkora légrés, ha jól tudom... :oops:

Igen így tudom én is!
Szétszedem a trafókat és többet tudok!
(max ha nincsen légrés PP lesz belőle!) :roll:

Itt egy lehetséges kimenőtrafó. Alul gerjesztett, a vaskeresztmetszete majdnem négyzet alakú. Alacsony primer DCR-el. A trafóvas adatai az EI105-ös vas adatai, és átlagos minőségre választottam. Ez biztos jó lesz, mert tavaly tekertem hasonlót, s azt írták vissza: nagyon szépen szól.
A táblázatból minden adatot ki tudsz olvasni. Ha módosítani akarsz, akkor szólj.
Csatolmány:
A _EL34 SE.JPG csatolmány már nem érhető el.

Köszi a méretezést!

Szétszedtem a vasakat és hát Dögnek volt igaza. Légrés nélküliek. Ugrott az SE.
Alább csatolom.


Csatolmányok:
IMG_20210410_223423.jpg
IMG_20210410_223423.jpg [ 79.8 KiB | Megtekintve 23564 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.04.11. 22:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Sebaj, úgy se jó az SE SEmmire :D
Ha egyszerű csövest szeretnél, itt egy példa: https://diyaudioprojects.com/Tubes/5751-KT88-Tube-Amp-Kit/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.08.07. 14:10 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Uraim!
Segítséget kérnék:
Amorf kontra nanokristály mag felhasználási, méretezési tapasztalatira lenne szükségem. Az elképzelés szerint egy triódás pp 40-50 W erősítő kimenőjét szeretnék elkészíttetni velem. Gos magokkal készített kimenőkkel természetesen van tapasztalatom, sokat tekertem, viszont mindösszesen egy amorf vasas kimenőt készítettem SE hez. Nem feltétlenül konkrét receptre van szükségem, inkább iránymutatásra, figyelem felhívásra az esetleges kritikus pontokra. Előre megköszönök minden tanácsot!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.08.07. 17:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Cyklon írta:
Uraim!
Segítséget kérnék:
Amorf kontra nanokristály mag felhasználási, méretezési tapasztalatira lenne szükségem. Az elképzelés szerint egy triódás pp 40-50 W erősítő kimenőjét szeretnék elkészíttetni velem. Gos magokkal készített kimenőkkel természetesen van tapasztalatom, sokat tekertem, viszont mindösszesen egy amorf vasas kimenőt készítettem SE hez. Nem feltétlenül konkrét receptre van szükségem, inkább iránymutatásra, figyelem felhívásra az esetleges kritikus pontokra. Előre megköszönök minden tanácsot!

DHT olvtársnak nagy tapasztalata az ilyenekben, aki évekkel ezelőtt 72 Audio néven futott be a profi piacra. Itt a fórumon már régóta nem láttam. Ha gondolod, össze tudlak vele hozni, ha Ő is úgy gondolja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.08.07. 20:31 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Ismerem Zsoltot , meg is fogom kérdezni, de ő mini trafókkal foglalkozik manapság... Másnak nincs esetleg tapasztalata?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.08.09. 12:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Cyklon írta:
Ismerem Zsoltot , meg is fogom kérdezni, de ő mini trafókkal foglalkozik manapság... Másnak nincs esetleg tapasztalata?

https://audiodiyers.hu/memberlist.php?mode=viewprofile&u=84
Mindenekelőtt olvasd el a topikbeli hozzászólásait. Többek között Zsolt is az ő nyomán kezdett spéci vasmagokkal kísérletezni... ha engem kérdezel, az amorf magos trafók kezdetben sem tetszettek maradéktalanul. Nanósból vannak nagyon jók, de a pénzét csak akkor éri meg, ha a kimenő rendesen meg van tervezve, és a többi komponense (rétegszigetelés, zománchuzal) sem rontja le a végeredményt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2021.08.11. 08:26 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Természetesen elolvastam....tanulságos írások.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2022.09.24. 17:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.05.28. 15:01
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumozók.
A régi szervizes múltból maradt jó pár PL 508-as csövem.Szinte semmi irodalmat nem találtam PP erősítőben való alkalmazásra.
Megépítettem egyet EF 86,és ECC 83 előfokozattal, A probléma a kimenő trafó méretezése. Ha valaki épített már PL 508-al,ill kimenő transzformátort tekercselt,vagy méretezett sokat segítene ha megosztaná,és köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2022.09.24. 19:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Kb. 1 perc alatt találtam:
https://www.mvaudiolabs.com/tubes/tube- ... ary/pl508/
https://www.sb-lab.eu/amplificatore-int ... ole-pl508/
Nagyon jó cső, közlik az anód karakterisztikát, onnan már nem nehéz a tápfeszültség ismeretében kiszámolni a kimenő trafót.
kb. 18-20W-ot lehet kiszedni PP, meglehetősen kis torzítással, A-A 2200Ohm trafóval, AB osztályban, 12-16dB visszacsatolással, Ha jól van megtekerve a trafó, akkor akár 100kHz átvitellel. A Jolida féle meghajtás pont jó ide, 2db kettőstrióda kell hozzá.
Hajrá!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség