audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 11:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 77 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.20. 10:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Hi,

Elkezdtem dolgozni egy hangerőszabályzó, előerősítő modulon.
A hangerőszabályzó MAS6116 lesz, amit SPI interfészen lehet vezérelni. Akinek a WM8816 ismerős, annak ez sem lesz ismeretlen :)
https://www.mas-oy.com/portfolio/mas6116/
A koncepciót úgy szeretném felépíteni, hogy lehessen használni dual mono rendszerekhez (én is így szeretném). Az IC-k vezérlése galvanikusan le lesz választva a uC-ről.
A bemeneteket tekintve, szeretnék oldalanként 1 szimmetrikus és 2 aszimmetrikus bemenetet.
Az áramköri részek még igencsak kialakulóban vannak, de minden ötletet fel fogok pakolni ide a bemeneti fokozattól a kimenetig.
Az SPI interfész sebessége is kérdéses, sok mindentől függ, de én inkább a lassabb sebesség felé hajlanék <350khz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.21. 09:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
Az IC-k vezérlése galvanikusan le lesz választva a uC-ről.
Nem feltétlen szükséges, ezzal és azzal is lehet jót és rosszat is csinálni. De ha mégis galvanikus leválasztás, akkor optikai megoldást választanék, igaz kicsit többet fogyaszt, viszont csak rinkán kell hozzányúlni a hangerőhöz.
slimcolt írta:
A bemeneteket tekintve, szeretnék oldalanként 1 szimmetrikus és 2 aszimmetrikus bemenetet. Az áramköri részek még igencsak kialakulóban vannak, de minden ötletet fel fogok pakolni ide a bemeneti fokozattól a kimenetig.
Az adatlapja a típikus attraktív specifikálást testesíti meg, szuper alacsony torzítás és extra jel/zaj viszony. Na ezt egyszerre nem fogja tudni :) Elég zajos 1V bemenőjel és 0dB erősítés mellett is. Ha kisebb bemeneti jelszint feldolgozására és nagyobb erősítésre is szüksége van, akkor mindenképpen kiegészíteném a bemenő fokozatot egy kapcsolható erősítéssel. Másik oldalon visont az látszik, hogy nagyobb jelszinteken nő a torzítás, szóval kicsit játszani kell, hogy ez is az is optimális legyen.
slimcolt írta:
Az SPI interfész sebessége is kérdéses, sok mindentől függ, de én inkább a lassabb sebesség felé hajlanék <350khz.
Másodpercenként 10-nél gyakoribb hangerő állításnak nincs sok értelme, 2 bájtot kell betölteni, szóval akár 160 Hz is lehet...ami összetalálkozhat egy lassúbb optikai csatoló képességeivel, a fel- és lefut élek megfelelő szinten tartásával.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 09:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Szia,

Igen, optos leválasztást szeretnék mindenképpen. Vannak már egészen gyors opto-k is, nem hiszem hogy fog kelleni. Bár az Analog Devices termékpalettáján lévő ADuM izolátorok is jóknak tűnnek, majd ez még kialakul, valószínűleg a bemenetválasztást és egyebeket is ugyan azon az SPI vonalon fogom kapcsolni, csak kell több SS.
Az SPI sebességét szeretném a lehető legnagyobbra választani, hogy mégse legyen fura ha gyors megtekergeted a hangerőt :D Ezt majd valahogy hozzáigazítom az 5V-os táp PSRR-jéhez, valamint ha magasabb a frekvencia, könnyebb el izolálni az AVDD-t a DVDD-től. Az AGND-t szépen el is kell szeperálnom a DGND-től.
Legnagyobb bajban most azzal vagyok, hogyan is nézzen ki a buffer és az erősítő fokozat :D

Az elgondolásom most kb úgy néz ki, hogy készítek egy kis pici panelre egy ilyet: amit le is árnyékolnék

Csatolmány:
SHIELDED DOA.pdf [131.55 KiB]
498 alkalommal.


A bemenet után ezzel oldanám meg a differenciál - SE konvertálást, valamint az aszimmetrikus bemeneteket is ugyan ez bufferolná. A fokozat beállítását relékkel kapcsolnám.
A fokozat az összes bemenet jelszintjét 1V-ra illeszti, majd a MAS6116 után erősíteném. Ez kb úgy néz ki hogy a +4dBu szimmetrikus bemenetet is 1V-ra illeszti :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.22. 14:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Tudom hülyeség ezeket nézegetni, de a kis fokozat egységnyi erősítésen így fest 1V P-P bemeneti jelszintnél, a terhelés 5k (mas6116-ot szimulálva)

Csatolmány:
shielded_doa_1k_1v.jpg
shielded_doa_1k_1v.jpg [ 154.66 KiB | Megtekintve 47583 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.27. 20:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
A kis fokozat panelterve. Még van mit finomítani rajta.
Az ellenállások Vishay MMA0204, a kompenzáló kondi mica. A shield: Laird BMI-S-203-F
A panel mérete: 27.5mm X 33.5mm, szélesség panellal + shieldekkel kb: 12mm
Igyekeztem megfelelően elhelyezni mindent.

Csatolmány:
Shielded DOA1.png
Shielded DOA1.png [ 103.1 KiB | Megtekintve 47487 alkalommal. ]


Csatolmány:
Shielded DOA2.png
Shielded DOA2.png [ 99.13 KiB | Megtekintve 47486 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.09.28. 19:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Egy gyors rajz az izolált interfészről. Ez még egyenlőre csak ötlet szinten van.
A lényeg annyi, hogy az ADUM izolálja az SPI interfészt, amit bufferelek, viszont a buffer után az SPI csak fél-duplex üzemmódban megy.
A reléket is ezen az interfészen vezérelném egy MCP23S17 I/O expander segítségével, valamint a MAS-t is ezen keresztül némítom.
A kritikus helyeken a reléket (pl fokozat beállítást) vissza is monitorozok, hogy átkapcsolt, ill. kikapcsolt e, ezt az MCP megszakítás vezérlőjével oldom meg.
A MAS-ban a túlvezérlés figyelést elég hülyén oldották meg, állandóan le kell kérdezni egy adott regisztert, hogy na volt e túlvezérlés és melyik csatornán.
Sokkal jobb lett volna egy megszakítást generálni túlvezérléskor, ezért még a használatán gondolkodom, nem nagyon akarok állandó SPI kapcsolatot :D
Csatolmány:
fotó (6).JPG
fotó (6).JPG [ 754.92 KiB | Megtekintve 47441 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 19:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Úgy döntöttem, hogy a panelen lévő két fokozatot külön választom egy feszültségerősítő és egy áramerősítő fokozatra, így két panel lesz. Vagyis a fenti panel valószínűleg kuka :D
Így sokkal könnyebben konfigurálható a két fokozat. Mind a kettő egy mini shielddel lesz burkolva, valószínűleg kipróbálom még azt is, hogy a shield alatt vastag hővezető lappal burkolom be.
A kapcsolás kicsit változott, próbáltam úgy kialakítani, hogy a termikus kompenzálás a lehető legmegfelelőbb legyen, valamint a JFET-ek is alacsonyabb DS feszültségre kerültek. A kimeneti offset alacsony még szimulálva is <200uV.
Igyekeztem alacsony zajszintet elérni.
A MAS6116 után ugyan ezt használom invertáló bufferként. Lefutattam így egy szimulációt (tápfeszültség +-20V). A bemeneti impedancia 100K. Az ellenállások zaját kivettem, oda érdemes lesz a lehető legjobb minőségű ellenállást berakni.
Csatolmány:
lownoisedoa.jpg
lownoisedoa.jpg [ 76.61 KiB | Megtekintve 47315 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.09. 21:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Elkészült a bemeneti fokozat. Próbáltam odafigyelni a részletekre is. A legjobb termikus kompenzálás végett néhány alkatrészen változtattam, valamint az alkatrészek elhelyezését is igyekeztem a legtökéletesebben megoldani. A shield-es megoldást kukáztam. Így kisebb lett a panel, de nem mintha annyira nagy lett volna :D
A mérete: 15.4mm X 12.6mm A kapcsolást holnap feltöltöm.
A diamond buffer fokozat is ekkora méretre készül.
Csatolmány:
LNA-S1(2).png
LNA-S1(2).png [ 57.14 KiB | Megtekintve 47254 alkalommal. ]

Csatolmány:
LNA-S1.png
LNA-S1.png [ 46.42 KiB | Megtekintve 47253 alkalommal. ]

Csatolmány:
LNA-S1(1).png
LNA-S1(1).png [ 49.24 KiB | Megtekintve 47254 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.10. 19:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Itt a kapcsolása:
Csatolmány:
LNA-S1.pdf [95.22 KiB]
567 alkalommal.

D2 és D3 azonos távolságra került Q1 és Q9-től. Q9 kompenzálása tokon belül megoldott. Q2 és Q3 mellé pedig Q8 került.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 07:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
D2 és D3 azonos távolságra került Q1 és Q9-től. Q9 kompenzálása tokon belül megoldott. Q2 és Q3 mellé pedig Q8 került.
Ettől sokkal előrébb nem kerültél, mivel a LED-ek hőmérséklet együtthatója nem nulla. Viszont el kell ismerni, hogy az alkatrész elhelyezés nagyon szép és logikus, ez már fél siker.
Inkább azon aggodnék, hogy mennyi lesz gyakorlatban a bemenetre vonatkoztatott offszet feszültség?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 08:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
A LED-es megoldás elméletileg így a legstabilabb, természetesen lehet akár ellenállást is rábiggyeszteni, vagy akár mondjuk egy 5.1V-os zenert.
Ahogy csökkentem a kaszkód bázis feszültségét, úgy csökken a torzítás is, de cserébe megjelennek a 4. és 5. harmonikusok is.
Az ellenállások és diódák 0805-ös méretre szépen ráférnek, direkt így szerettem volna, így lehet próbálkozni :)

Leszimuláltam a bemeneti offszet feszültséget: 3.431uV
Az offszet áram: 1.362nA

Szerintem ezek elfogadható értékek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 08:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Kíváncsiságból kivettem a kapcsolásból Q4-et. Így a bemeneti offszet feszültség drámaian megnőtt >1mV


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 09:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
Leszimuláltam a bemeneti offszet feszültséget: 3.431uV
Az offszet áram: 1.362nA

Szerintem ezek elfogadható értékek.
Mindaddig amíg a szimulátorban az Idss és Vgs(off) értékek azonosak mindkét FET-nél az offszet lehet szép. De a valóság nem ez. Az adatlap ráadásul gyanúsan hallgat az eszközök együttfutásáról, ergo -> zero.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 10:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
slimcolt írta:
Leszimuláltam a bemeneti offszet feszültséget: 3.431uV
Az offszet áram: 1.362nA

Szerintem ezek elfogadható értékek.
Mindaddig amíg a szimulátorban az Idss és Vgs(off) értékek azonosak mindkét FET-nél az offszet lehet szép. De a valóság nem ez. Az adatlap ráadásul gyanúsan hallgat az eszközök együttfutásáról, ergo -> zero.


Igen, tökéletesen igazad van. Toshibáék ezt nemigen szokták közölni :D
De a puding próbája az evés, így muszáj kipróbálnom élesben is.
Többek között azért próbálkozok ezzel a JFET-el mert olcsó és aránylag könnyen beszerezhető.

Összerakok egy áramkört a JFET-ek méréséhez, a GR és BL változatokat kellene összemérnem. Az áramkörhöz passzoló Idss értékű példányok kellenének (kb 4.5mA), a kisebb zaj és nagyobb erősítés végett.

A Diyaudio-n állítólag valaki megméregette:

"The matching of the 2SK2145 seems pretty good on spot testing. We buy them on reels of 3,000 and they are pretty consistent on the reel. Nice dual part for all but the lowest noise apps. I mostly current source them in circuits using the Y type."

Csak sajna erre nincs garancia...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 14:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
Többek között azért próbálkozok ezzel a JFET-el mert olcsó és aránylag könnyen beszerezhető.
inkább bipoláris bemeneti eszközzel (+ emitter ellenállásokkal) próbálkoznék, a PMP4201 pld. egy jó versenyző. Kisebb (200uA) áramnál és degeneráló ellenállással is nagyobb meredekséget lehet elérni és a Vbe eltérés (offszet) is garantált.
https://hu.mouser.com/All-Manufacturers ... 01&FS=True


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 17:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
slimcolt írta:
Többek között azért próbálkozok ezzel a JFET-el mert olcsó és aránylag könnyen beszerezhető.
inkább bipoláris bemeneti eszközzel (+ emitter ellenállásokkal) próbálkoznék, a PMP4201 pld. egy jó versenyző. Kisebb (200uA) áramnál és degeneráló ellenállással is nagyobb meredekséget lehet elérni és a Vbe eltérés (offszet) is garantált.
https://hu.mouser.com/All-Manufacturers ... 01&FS=True


Köszönöm a tippet! A PMP4501-el már kísérleteztem, az elméletben teljesen ugyan az. Elég jó eredményeket lehet elérni vele. Áramgenerátor helyére is ki fogom próbálni, mondjuk ebben az alkalmazásban nem kell precíz egyezés. A PMP-n kívül még van néhány ígéretes jelölt a bipoláris verzióhoz.
Sajnos van egy megmagyarázhatatlan vonzódásom a JFET-ekhez, ezért is próbálkozom először ezzel :D
Ezeknek a kis modul paneloknak egyik nagy előnyük, hogy gond nélkül kicserélhetőek lesznek újabb, akár bipoláris verzióra. Nem kell újratervezni az egész előerősítő áramkört.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 17:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
slimcolt írta:
...
Sajnos van egy megmagyarázhatatlan vonzódásom a JFET-ekhez, ezért is próbálkozom először ezzel :D
...
Milyen előnyt vársz ezektől az - OPA topológiát követő moduloktól - egy ic OPA-val szemben? Pl. nálam a jfet bemenetű (kölcsönkapott :) ) OPA627 egyértelműen hozta az általában jfetelnek tulajdonított lágyságot, nyugodt, antiagresszív karaktert.
Én olyan áramkört építenék diszkrét kivitelben, amely nem létezik integrált formában, tipikusan az "egyszerű" felépítésűek. Pl. a Heed áramkörök, vagy azokhoz hasonló jfetes. Persze ez szigorúan magánvélemény.
Csatolmány:
NAD C320 PREAMP MODULE.jpg
NAD C320 PREAMP MODULE.jpg [ 230.65 KiB | Megtekintve 47026 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 19:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
shany írta:
slimcolt írta:
...
Sajnos van egy megmagyarázhatatlan vonzódásom a JFET-ekhez, ezért is próbálkozom először ezzel :D
...
Milyen előnyt vársz ezektől az - OPA topológiát követő moduloktól - egy ic OPA-val szemben? Pl. nálam a jfet bemenetű (kölcsönkapott :) ) OPA627 egyértelműen hozta az általában jfetelnek tulajdonított lágyságot, nyugodt, antiagresszív karaktert.
Én olyan áramkört építenék diszkrét kivitelben, amely nem létezik integrált formában, tipikusan az "egyszerű" felépítésűek. Pl. a Heed áramkörök, vagy azokhoz hasonló jfetes. Persze ez szigorúan magánvélemény.
Csatolmány:
NAD C320 PREAMP MODULE.jpg


Szia,

Igazából semmilyen előnyt nem várok tőlük. Szvsz ez is ízlés és alkotóvágy kérdése.
Nem azért nem OPA-t választottam, mert az rossz vagy ellenzem, hanem mert szeretnék kipróbálni néhány komponenst adott kapcsolásban és elrendezésben, valamint a marantz erősen inspirált a HDAM moduljaival.
És simán lehet, hogy pocsék lesz a végeredmény :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 19:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
slimcolt írta:
...És simán lehet, hogy pocsék lesz a végeredmény :D
Remélem, hogy nem, és leginkább, hogy elégedett leszel az eredménnyel. ;)

A magam részéről, pont abban látom a problémát - amit gyakorlatilag te is leírtál - hogy a gondos tervezés/analízis esetén sem jelezhető/tervezhető előre pontosan a "hang".
Ha nem haragszol meg érte, még egy NAD erősítő modul rajzát betenném. ( Ez egy nagyobb model, és kimondottan csak előerősítő ) Ők ezt alkották meg. Védhetetlen egy ilyen áramkör műszaki szemmel manapság, de szinte biztosra venném, hogy hangra tesztelgették, avagy "fejlesztették"
Csatolmány:
Nad-C-165-BEE.jpg
Nad-C-165-BEE.jpg [ 249.35 KiB | Megtekintve 46979 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 20:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Miért haragudnék meg, mert beteszel egy képet? :D
Köszi, hogy megosztottad, mert a múltkor szemezgettem a 2SK932-vel. Elég meredek :D
Sajna ekkora tudásom, tapasztalatom, időm, pénzem sosem lesz hogy ilyet fejlesszek :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.11. 20:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Közben kicsit agyaltam a relék vezérlésén.
Lehetséges, hogy egytekercsű latch reléket fogok használni, ha már az SPI Expander ki/be menetei meg engedik. Ezzel tovább sikerül minimalizálni a zajt a bemenetnél.
A vezérlése bonyolultabb, de nem eget rengető. A uC-n szeretném visszaellenőrizni, hogy a relék kapcsoltak e, ezt egy soros AC optoval gondoltam ki, nyitott kollektoros kapcsolásban.
Az elgondolt kapcsolás:
Csatolmány:
PREAMPLIFIER - Relay Drivers.pdf [138.64 KiB]
514 alkalommal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 09:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
A uC-n szeretném visszaellenőrizni, hogy a relék kapcsoltak e, ezt egy soros AC optoval gondoltam ki, nyitott kollektoros kapcsolásban.
Az, hogy folyt áram a relé tekercsén még nem feltétlen bizonyíték arra, hogy át is kapcsolt. Egy plusz un. "mirror" kontak figyelése a relén már igen. De mivel ez nem egy biztonság kritikus alkalmazás, hagynám ez egészet a fenébe...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 09:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
slimcolt írta:
Itt a kapcsolása:
Csatolmány:
A LNA-S1.pdf csatolmány már nem érhető el.

D2 és D3 azonos távolságra került Q1 és Q9-től. Q9 kompenzálása tokon belül megoldott. Q2 és Q3 mellé pedig Q8 került.


Nekem ez a CD-m analóg kimeneti fokozata:
Csatolmány:
cd_out.png
cd_out.png [ 126.66 KiB | Megtekintve 46889 alkalommal. ]

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 12:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
sajti írta:
slimcolt írta:
Itt a kapcsolása:
Csatolmány:
LNA-S1.pdf

D2 és D3 azonos távolságra került Q1 és Q9-től. Q9 kompenzálása tokon belül megoldott. Q2 és Q3 mellé pedig Q8 került.


Nekem ez a CD-m analóg kimeneti fokozata:
Csatolmány:
cd_out.png

Sajti


Ha jól sejtem ez marantz? Milyen típus? Jó látni, hogy ezt a JFET-et gyártói alkalmazásban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 13:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
slimcolt írta:
sajti írta:
slimcolt írta:
Itt a kapcsolása:
Csatolmány:
LNA-S1.pdf

D2 és D3 azonos távolságra került Q1 és Q9-től. Q9 kompenzálása tokon belül megoldott. Q2 és Q3 mellé pedig Q8 került.


Nekem ez a CD-m analóg kimeneti fokozata:
Csatolmány:
cd_out.png

Sajti


Ha jól sejtem ez marantz? Milyen típus? Jó látni ezt a JFET-et gyártói alkalmazásban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.12. 13:59 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
slimcolt írta:
Ha jól sejtem ez marantz? Milyen típus? Jó látni, hogy ezt a JFET-et gyártói alkalmazásban.


Stimmel. 6006-os.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.13. 21:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Az elgondolt buffer fokozat rajza:

Csatolmány:
BUF-S1.pdf [75.8 KiB]
511 alkalommal.



Kipróbáltam a JFETek helyére a PMP tranzisztorokat más munkapontban az LNA panelon. Elég ígéretes. Egyetlen problémám vele, hogy az invertáló erősítő fokozatban a BJT bemeneti árama miatt nagyobb a kimeneti hibafeszültség. Mondjuk, ha elég egyforma a két tranzisztor (elméletben igen), akkor lehet rá esély, hogy alacsony szinten maradjon az offszet-et.
Nem titkolt szándékom a csatoló kondik elhagyása ahol csak lehet.
A legjobb lenne az egységnyi erősítéskor (buffer fokozat) a JFET-es verziót használni, az invertáló erősítő fokozatban pedig a BJT változatot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.15. 20:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Összedobtam egy gyors PCB tervet. Még nem végleges verzió, sokat kell finomítani rajta! Lekerekítések, ívek, itt csak a vezetékeken vannak.
A véleményetekre lennék kíváncsi.
Én sokallom a VIA-t, bár mind a két kis panelon be lesznek forrasztva. De valószínűleg a hosszabb jelvezetékek még jobban zavarnának.
Az ellenállások ezen már 1206-osak. Ha készen lesz kíváncsi leszek a nyugalmi áramok stabilitására...
Csatolmány:
BUF-S1.png
BUF-S1.png [ 55.2 KiB | Megtekintve 46598 alkalommal. ]

Csatolmány:
BUF-S1(1).png
BUF-S1(1).png [ 45.8 KiB | Megtekintve 46598 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.15. 21:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
Mondjuk, ha elég egyforma a két tranzisztor (elméletben igen), akkor lehet rá esély, hogy alacsony szinten maradjon az offszet-et.
Nem titkolt szándékom a csatoló kondik elhagyása ahol csak lehet.
NPN és PNP komplementerek Vbe feszütsége mindig eltérő lesz még "jó párok" esetében is, viszont R7 és R8 asszimetrikus megválasztásával a hiba minimalizálható. QxB felett/alatt meghagynám az utánhúzó tranzisztorokat úgy ahogy Sajti bufferében, vagy éppen ahogy V4-ben is alkalmazva van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.16. 08:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Az áramgenerátorral úgy tűnik mellé lőttem. A panelterv mehet a kukába (még jó hogy utólag csináltam egy sweepelt hőmérséklet szimulációt :D Kár, hogy nem előtte..). A dupla diódás változat sokkal stabilabb hőmérsékletre. A legstabilabb mégis úgy lenne, ha az áramgenerátor tranzisztora és egy dióda egy tokban lenne, a másik dióda helyére pedig egy ellenállás kerülne. Így viszont érzékenyebb lesz az áramkör a tápegység felől érkező zavarokra?! Egy szimulációban összefogom hasonlítani.
Mondjuk ha a két dióda egy tokban lenne és pontosan megfelelő távolságra kerülne az áramgenerátor tranzisztorától akkor úgy is nagyon stabil lenne.
A diamond tranzisztorok egy tokban vannak, így reményeim szerint szépen fogják egymást kompenzálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.16. 08:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
slimcolt írta:
Mondjuk, ha elég egyforma a két tranzisztor (elméletben igen), akkor lehet rá esély, hogy alacsony szinten maradjon az offszet-et.
Nem titkolt szándékom a csatoló kondik elhagyása ahol csak lehet.
NPN és PNP komplementerek Vbe feszütsége mindig eltérő lesz még "jó párok" esetében is, viszont R7 és R8 asszimetrikus megválasztásával a hiba minimalizálható. QxB felett/alatt meghagynám az utánhúzó tranzisztorokat úgy ahogy Sajti bufferében, vagy éppen ahogy V4-ben is alkalmazva van.


Próbáltam. A kaszkód miatt sokkal hajlamosabb gerjedésre (A JFET-es differenciál fokozattal visszacsatolva), de ezzel a változattal is aránylag jó eredményt sikerült elérni, persze egyenlőre csak szimulátorban.
Hamarosan felrakok egy blokk vázlatot is az előerősítőről, és a fokozatairól.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.16. 09:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
slimcolt írta:
Az áramgenerátorral úgy tűnik mellé lőttem. A panelterv mehet a kukába (még jó hogy utólag csináltam egy sweepelt hőmérséklet szimulációt :D Kár, hogy nem előtte..). A dupla diódás változat sokkal stabilabb hőmérsékletre. A legstabilabb mégis úgy lenne, ha az áramgenerátor tranzisztora és egy dióda egy tokban lenne, a másik dióda helyére pedig egy ellenállás kerülne. Így viszont érzékenyebb lesz az áramkör a tápegység felől érkező zavarokra?! Egy szimulációban összefogom hasonlítani.
Mondjuk ha a két dióda egy tokban lenne és pontosan megfelelő távolságra kerülne az áramgenerátor tranzisztorától akkor úgy is nagyon stabil lenne.
A diamond tranzisztorok egy tokban vannak, így reményeim szerint szépen fogják egymást kompenzálni.


A dupla diódás változat: PSRR+: 73dB PSRR-:73dB
Egy dióda (tranzisztor bázis kollektor összekötve) + ellenállás: PSRR+: 72dB PSRR-: 75dB
Csatolmány:
Névtelen.png
Névtelen.png [ 14.23 KiB | Megtekintve 46535 alkalommal. ]

Azonos emitter ellenállásokkal mértem.
Ha növelem a diódák áramát, kissé emelkedik a PSRR. Az ellenállásos változattal javult a kimeneti DC offszet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.16. 13:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Szimuláltam hőmérséklet változást. 0℃ -tól 100℃ -ig 10℃-os lépésekben. A felső vonaltól kezdődik.
A grafikun a QxB áramát mutatja. Az ellenállások TC-jét 25ppm-re állítottam. Természetesen ilyen ideális biztosan nem lesz, de ha már meg lehet közelíteni..
Csatolmány:
bufs1temp.png
bufs1temp.png [ 38.41 KiB | Megtekintve 46505 alkalommal. ]


Mondjuk az, hogy stabil a hőmérsékletre, semmit nem jelent. Simán lehet sz@r hangú... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.16. 18:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Összerakok egy paneltervet, erre az áramtükrös megoldásra...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.17. 11:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
... stabil a hőmérsékletre
ameddig amíg a táp esetében 0 hőmérséklet drifttel számolsz. Ennél a megoldásnál a nyugalmi áram erősen függ a tápfeszültségtől. Igaz valószínűleg stabil tápról fogod járatni, de annak biztos lesz valamennyi kúszása. Amúgy meg ha az áramfelvétel hőmérséklet függő is, de bent marad egy értelmes keretben (mondjuk a működési hőm. tartományon belül +/-10%), akkor az még bőven lehet tökéletes. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ez a megoldás nem jó, hanem, hogy a korábbi megoldás sem volt rossz. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.17. 19:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
slimcolt írta:
... stabil a hőmérsékletre
ameddig amíg a táp esetében 0 hőmérséklet drifttel számolsz. Ennél a megoldásnál a nyugalmi áram erősen függ a tápfeszültségtől. Igaz valószínűleg stabil tápról fogod járatni, de annak biztos lesz valamennyi kúszása. Amúgy meg ha az áramfelvétel hőmérséklet függő is, de bent marad egy értelmes keretben (mondjuk a működési hőm. tartományon belül +/-10%), akkor az még bőven lehet tökéletes. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ez a megoldás nem jó, hanem, hogy a korábbi megoldás sem volt rossz. :)


Köszi, hogy felhívtad a figyelmem erre! Igen így tényleg érzékenyebb a tápra. Ezt ki lehetne küszöbölni, ha az áramtükör referencia áramát nem ellenállás, hanem mondjuk egy JFET szolgáltatná. De annak meg semmi értelme, mert akkor meg az fog elmászni a hőre :DD
A tápfeszültség 2X 18V lesz. Leszimuláltam az áramkört a tápfeszültség változására. Néhány 100 mV feszültségváltozás, csak minimálisan változtatja meg a munkapontokat.
2X 200mV kb, 75uA-rel változtatta meg QxB áramát. Ha a tápot sikerül alacsony driften tartani, akkor akár még jó is lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.17. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Egy "bolti" megoldás:
Csatolmány:
SSB01 Sjöström Super Buffer.jpg
SSB01 Sjöström Super Buffer.jpg [ 153.19 KiB | Megtekintve 46336 alkalommal. ]

Csatolmány:
ssb01-sjostrom-super-buffer-built.jpg
ssb01-sjostrom-super-buffer-built.jpg [ 152.31 KiB | Megtekintve 46334 alkalommal. ]

https://sjostromaudio.net/cart/en/pre-a ... built.html
http://sjostromaudio.com/pages/index.ph ... l=&start=2
http://sjostromaudio.com/pages/index.ph ... l=&start=7


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.18. 16:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
shany írta:
Egy "bolti" megoldás:


Az enyém kicsit minimalistább :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.18. 16:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
slimcolt írta:
Ezt ki lehetne küszöbölni, ha az áramtükör referencia áramát nem ellenállás, hanem mondjuk egy JFET szolgáltatná.


Jobban belegondolva ez sem lenne rossz megoldás, csak sokat kellene kísérletezni és válogatni a JFET-eket. Pl J202-tőt. Szerencsére van egy kisebb mennyiségem belőle, csinálok egy kísérletet velük...
Csatolmány:
J201-TC.png
J201-TC.png [ 93.34 KiB | Megtekintve 46191 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.18. 18:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
slimcolt írta:
shany írta:
Egy "bolti" megoldás:


Az enyém kicsit minimalistább :D
Leginkább a bementi offset-kompenzáció kialakítása miatt tettem be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.18. 18:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
shany írta:
slimcolt írta:
shany írta:
Egy "bolti" megoldás:


Az enyém kicsit minimalistább :D
Leginkább a bementi offset-kompenzáció kialakítása miatt tettem be.


Köszönöm, hogy megosztottad!
A bemeneti offszet-et nálam az előtte lévő fokozat (LNA) kompenzálja, csak az legyen a lehető legjobb...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 18:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Elkészült az áramtükrös verzió PCB terve.

Rajz:

Csatolmány:
BUF-S1 save3.pdf [78.93 KiB]
372 alkalommal.


Valószínűleg több verziót kifogok próbálni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 19:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
PCB Terv:
Csatolmány:
BUF-S1(2).png
BUF-S1(2).png [ 58.13 KiB | Megtekintve 45901 alkalommal. ]

Csatolmány:
BUF-S1.png
BUF-S1.png [ 52.14 KiB | Megtekintve 45900 alkalommal. ]

Csatolmány:
BUF-S1(1).png
BUF-S1(1).png [ 47.48 KiB | Megtekintve 45900 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 09:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Az előerősítő bemeneti részét így gondoltam ki:

Csatolmány:
PREAMPLIFIER_SETUP_BUFFER.pdf [202.43 KiB]
388 alkalommal.


Az alkatrész értékek még hiányosak. Ez után következik a MAS6116-os fokozat.
Bármilyen hasznos tanácsot meghallgatok, mert most van még csak kialakulóban a teljes kapcsolás. :roll: :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 10:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
R6-ot nagyobra venném, úgy néhény kOhm-ra.
R13 és R14 felesleges.
A bemeneti soros kondikat elhagynám és a kimenetre csak egy közös kondit tennék.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 10:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
R6-ot nagyobra venném, úgy néhény kOhm-ra.
R13 és R14 felesleges.
A bemeneti soros kondikat elhagynám és a kimenetre csak egy közös kondit tennék.


R6: Tehát ne nagyon eresszem magasabb frekvenciákra, mert felesleges, OK :) Viszont az ellenállás + kondi variációt illetően, melyik lehet a jobb megoldás? Nagyobb ellenállás kisebb kondi, vagy fordítva!?
R13, R14: Ezek valószínűleg be sem lesznek ültetve, de lehet rá sem tervezem a nyákra. Ugyan így kérdéses R9, R10, R11, R12, viszont ők a nyákon lesznek.
A bemeneti soros kondik mellőzése jó ötlet! K2 után egyre lenne csak szükség de egy nagyobbra (vagy 2 párhuzamosan?) (szeretném tartani a minél alacsonyabb alsó határfrekit, még ha hülyeség is). A MAS6116 bemeneti impedanciája 5K (párhuzamosan kötve) valamint, szívesebben hajlok a fólia csatoló kondira.

Köszi a segítséget!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 15:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Bementi szűrőnek 3k3+220pF kiindulásnak jó, de ha FETes a bemeneten, akkor nyugodtan lehet még ennél is nagyobb a soros ellenállás és kisebb kondi.
A fólia helyett a C0G kerámia jobb, a 100nF még megfizethető, ezekből ér többet is párhozamosan kapcsolni, persze ha az SMD nem kizáróok, itt ugye most nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 17:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
Bementi szűrőnek 3k3+220pF kiindulásnak jó, de ha FETes a bemeneten, akkor nyugodtan lehet még ennél is nagyobb a soros ellenállás és kisebb kondi.
A fólia helyett a C0G kerámia jobb, a 100nF még megfizethető, ezekből ér többet is párhozamosan kapcsolni, persze ha az SMD nem kizáróok, itt ugye most nem.


A piezo hatás miatt nem szeretnék kerámiát használni, pedig több előnye is lenne.
A fóliánál nincs ilyen, cserébe van egy kis induktivitás...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 18:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
slimcolt írta:
A piezo hatás miatt nem szeretnék kerámiát használni, pedig több előnye is lenne.
A fóliánál nincs ilyen, cserébe van egy kis induktivitás...
A C0G túlszárnyalja a PP fóliát vagy micát is, nincs piezohatás, feszültség és hőmérséklet függésse sem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MAS6116 + Előerősítő
HozzászólásElküldve: 2018.10.22. 19:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
mzperx írta:
slimcolt írta:
A piezo hatás miatt nem szeretnék kerámiát használni, pedig több előnye is lenne.
A fóliánál nincs ilyen, cserébe van egy kis induktivitás...
A C0G túlszárnyalja a PP fóliát vagy micát is, nincs piezohatás, feszültség és hőmérséklet függésse sem.


Igen, kb úgy tűnik. Egy összehasonlítást kipróbálnék.
http://www.kemet.com/Lists/TechnicalArt ... citors.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 77 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség