audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:57

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 07:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Esetleg kimenőt a katódba tenni? (meghajtó fesz. nől, Ra opt= Ra/4)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 08:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Ebből így tényleg hadron ütköztető készül.
Majd délután meghallgatom, mit muzsikál, mert így visszacsatolás nélkül a max teljesítmény is csökkent, elnyúlik a sin féloldalasra és 6,7V eff 8 Ohmon a végjáték, ha vissza volt csatolva 7V eff ment neki, sőt gömbölyödéssel a 7,4V is ott kezdődött a csúfos tápfeszelfogyás, azaz alul kopp. Majd ha megjön a nagyobb táp trafó bele, akkor kezdődhet az egész előről. Most 290V ról megy az SE, akkor 360V ról fog.

GA2 írta:
Esetleg kimenőt a katódba tenni? (meghajtó fesz. nől, Ra opt= Ra/4)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 08:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
6P3S ből épül a PP-m, UL ben mekkora nagyanódtápot él túl? Most megy a kísérleti 260V ról, lehet nem fogja szeretni a 330-340V os tápot UL ben?
A trafóra készül 180V os AC megcsapolás direkt a tetrodás üzemhez innét saját graetz, puffer a G2-é így 200-250V közt, azaz 100V al anódfesz alatt, jó puhány cső lesz de Raa 8k, és a tápfeszt is ezért akarom 350V ra.
Lehet tetrodásra kell építeni?

Az a gond az E-s ről gondolom bírja, a katalógusadatai ellenére, de a sima...?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 10:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
6P3S ből épül a PP-m, UL ben mekkora nagyanódtápot él túl? Most megy a kísérleti 260V ról, lehet nem fogja szeretni a 330-340V os tápot UL ben?
A trafóra készül 180V os AC megcsapolás direkt a tetrodás üzemhez innét saját graetz, puffer a G2-é így 200-250V közt, azaz 100V al anódfesz alatt, jó puhány cső lesz de Raa 8k, és a tápfeszt is ezért akarom 350V ra.
Lehet tetrodásra kell építeni?

Az a gond az E-s ről gondolom bírja, a katalógusadatai ellenére, de a sima...?


Én hallottam már olyanról, aki 400V-ról hajtotta. De ahhoz igen kis rácslevezető ellenállás kell!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 14:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
"De a trióda meghajtása keményebb terhelés, és a meghajtó fokozat nem bííírja..."
Miért lenne keményebb? A trióda is vezérelhető áram nélkül, csak fesszel.

Ez így igaz!
DC esetén. :lol:

Ismétlés a tudás anyja ... http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... ement.html

OFF
Kezdek már megvakulni a sok(k! ;) ) "ssz" "ggy" és egyéb ismétlődéseidtől (legalább ebben a mondatban jó :o ).
Főleg úgy, hogy konzekvens is vagy! :D
Installálj már egy helyesírás ellenőrzőt, mert a (jelenleg 79 éves -éljen még sokáig-) Grétsy László nem tud pihenni a sok csuklástól. :lol:
ON


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 16:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Te mondtad: ismétlés a tudás annya, ezért duplázok. :D
Én egyébként még váltóra is azt tanultam, hogy nem kell áram. Mondjuk egy gerjedésgátló ellenálló sorba a ráccsal (jó írtam?) 100k, ami azt az 1,2mA-t ugye 100ezred részére leveszi. S mégis műxik a kütyü. Szerintem ez elhanyagolható. De ha nem így van, akkor tévedtem. Biztos meg lehet hallani :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 17:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Szerintem nincs olyan, hogy nincs áram, mindig van áram, csak kicsi, ha már megméred egy csővoltmérővel az adott potenciált ott is van mérőáram csak kevés, de a nanoA is áram.
A trióda mód szerintem több áramot szeretne, talán pont a kapacok miatt.

Mi van akkor ha nem a normál üzemben hajtom hanem A2 ben akkor már testes áram van.

dys-cus írta:
Te mondtad: ismétlés a tudás annya, ezért duplázok. :D
Én egyébként még váltóra is azt tanultam, hogy nem kell áram. Mondjuk egy gerjedésgátló ellenálló sorba a ráccsal (jó írtam?) 100k, ami azt az 1,2mA-t ugye 100ezred részére leveszi. S mégis műxik a kütyü. Szerintem ez elhanyagolható. De ha nem így van, akkor tévedtem. Biztos meg lehet hallani :)


Meghallgattam a 6N8S 6650 SE-t átfogó NVCS mentesen, jó jó, aztán bedugtam 6N9S-t azaz 10kHz re csökkentettem a -1dB es pontot, hát nemigen volt egetverő pár másodperces AB tesztben...(illetve A kihül, kihuz, bedug, melegszik Béééé).

Viszont nem középemeléses, nem magastalan, hanem egyszerűen nem tetszik a hangja annyira mint visszacsatolva.

Meghallgatom mégeggyszer, csak most más zajok elnyomják a részleteket...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
euro21 írta:
dys-cus írta:
"De a trióda meghajtása keményebb terhelés, és a meghajtó fokozat nem bííírja..."
Miért lenne keményebb? A trióda is vezérelhető áram nélkül, csak fesszel.

Ez így igaz!
DC esetén. :lol:

Ismétlés a tudás anyja ... http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... ement.html


Igen. Végre előkerült a Miller kapacitás... Nyilvánvaló, a többrácsosak parányi kapacitásait képes lekezelni akár egy ECC83/6N2P/6SL7... De egy komoly trióda kapacitásait töltögetni/kisütögetni már más, komolyabb meghajtócsövet igényelhet...

Viszont, ha katódkövetőként dolgozik a végcső, akkor a Miller kapacitás nem lép fel, csak a hatalmas vezérlőfeszültségigény ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Na de egy adott cső pl egy adott példány a 6550 ből, ha egyre triódásabban van bekötve miért romlik az egész hóbelevanc magasátvitele? Én erre írtam, hogy valamiért egyre nehezebben hajtható, hát persze, egyre nagyobb amplitúdót kér, ahogy nő az UL egészen a 100 százalék triódáig egyre kevesebb az erősítés, egyre nagyobb amplítúdó kell, csak ez lenne a gond? Esetleg a triódás beállításnál a kapacok is nőnek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
Na de egy adott cső pl egy adott példány a 6550 ből, ha egyre triódásabban van bekötve miért romlik az egész hóbelevanc magasátvitele? Én erre írtam, hogy valamiért egyre nehezebben hajtható, hát persze, egyre nagyobb amplitúdót kér, ahogy nő az UL egészen a 100 százalék triódáig egyre kevesebb az erősítés, egyre nagyobb amplítúdó kell, csak ez lenne a gond? Esetleg a triódás beállításnál a kapacok is nőnek?


A kapacok mindenképpen nőnek. A 6550 visszaható kapacitása 1.6pF tetródaként, és kb. 15pF triódaként. Az erősítése csökken, az igaz, de ez nem abban nyilvánul meg, hogy nagyobb meghajtófeszültséget kíván, hiszen az fix marad. A kimeneti feszültség (és ezzel a teljesítmény) csökken. Szóval NEM kér nagyobb amplitúdót.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
joepapa írta:
Na de egy adott cső pl egy adott példány a 6550 ből, ha egyre triódásabban van bekötve miért romlik az egész hóbelevanc magasátvitele? Én erre írtam, hogy valamiért egyre nehezebben hajtható, hát persze, egyre nagyobb amplitúdót kér, ahogy nő az UL egészen a 100 százalék triódáig egyre kevesebb az erősítés, egyre nagyobb amplítúdó kell, csak ez lenne a gond? Esetleg a triódás beállításnál a kapacok is nőnek?


Egyszerűen elképzelhető a dolog... A korabeli szakirodalom a G2-t árnyékolórácsnak nevezi. Tehát, ha fix a potenciálja (tetróda/pentóda üzem) az anódot hatásosan "árnyékolja" a G1-től, vagyis kedvezően alacsony CG1-A kapacitást képes biztosítani... Minél inkább együtt mozoghat az anóddal (Ul/trióda üzem) annál inkább átmegy a CG1-G2 Miller kapacitásba...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
De nagyobbat kér, mert ha ugyanúgy 5V RMS kimeneti feszültségnél vizsgálom az erősítőt, akkor a 6550 rácson nagyobb amplitúdó van. Így gondoltam. Mert mindig 5V RMS 8Ohmon mértem mindent, ráadásul triódásan már alig tudott maxon 5,8V RMS-t azaz majdnem plafonon méregettem.

Na fülelek egy 6n8s 6n9s-t újjra. Aztán visszacsatolok.


sajti írta:
joepapa írta:
Na de egy adott cső pl egy adott példány a 6550 ből, ha egyre triódásabban van bekötve miért romlik az egész hóbelevanc magasátvitele? Én erre írtam, hogy valamiért egyre nehezebben hajtható, hát persze, egyre nagyobb amplitúdót kér, ahogy nő az UL egészen a 100 százalék triódáig egyre kevesebb az erősítés, egyre nagyobb amplítúdó kell, csak ez lenne a gond? Esetleg a triódás beállításnál a kapacok is nőnek?


A kapacok mindenképpen nőnek. A 6550 visszaható kapacitása 1.6pF tetródaként, és kb. 15pF triódaként. Az erősítése csökken, az igaz, de ez nem abban nyilvánul meg, hogy nagyobb meghajtófeszültséget kíván, hiszen az fix marad. A kimeneti feszültség (és ezzel a teljesítmény) csökken. Szóval NEM kér nagyobb amplitúdót.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 19:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
joepapa írta:
De nagyobbat kér, mert ha ugyanúgy 5V RMS kimeneti feszültségnél vizsgálom az erősítőt, akkor a 6550 rácson nagyobb amplitúdó van. Így gondoltam. Mert mindig 5V RMS 8Ohmon mértem mindent, ráadásul triódásan már alig tudott maxon 5,8V RMS-t azaz majdnem plafonon méregettem.

Na fülelek egy 6n8s 6n9s-t újjra. Aztán visszacsatolok.


Ja így igen. Ugyanahhoz a kimenőteljesítményhez igen. De a maximális kimenőteljesítményhez tartozó vezérlőfesz ugyanannyi lesz mindkét esetben. (Ug=0V)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 20:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Ideje lenne már a hanggal is foglalkozni, a csövekkel soha nem fogsz szép görbéket és szép torzítást mérni, és egyáltalán nem biztos, hogy az optimálisnak mért állapotban fog legszebben szólni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 20:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Csak halkan kérdezem. mért már valamelyikőtök úgy hogy egy időben 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? Garantálom lesz meglepi :lol: 2-3 erősítő fokozatnál meg pláne 8-)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 21:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
DHT írta:
... 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? ..

És az miért lenne jó, és mire? ;)

Egy mérés alapfeltétele, hogy meghatározzuk, hogy milyen feltételekkel (jelen esetben pl. frekvencia, amplitúdó -akár egymáshoz viszonyítva, akár abszolút-) mit szeretnénk mérni (pl. harmonikus torzítás adott alapfrekvenciára vonatkoztatva), illetve mi a mérés várható eredménye.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 23:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Nem csak 7 et egy egész Fourier sort. Négyszög 1kHz amit mindig megnézek.

DHT írta:
Csak halkan kérdezem. mért már valamelyikőtök úgy hogy egy időben 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? Garantálom lesz meglepi :lol: 2-3 erősítő fokozatnál meg pláne 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.25. 23:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Azért nem hazudtak a műszerek. Visszacsatolva sokkal jobb minden mérhető paraméter. Be is jött amit vártam fülre. Visszacsatolatlanul sokkal jobb :), a rossz átvitellel, a nagy torzítással, kissebb max teljesítménnyel, gondolom rosszabb dampingal, sokkal, sokkal jobb a fülnek.
A visszacsatolással fárasztóbb kínlódás a zenehallgatás, megy a hasbarúgás, de az egész egy "Eröltetett Menet".
Elővettem a visszacsatoló elemeket aztán csak kattogott a Weller egymagában fölöslegesen pár órát, mert ebbe ugyan nem kerül bele egy darabig az átfogó visszacsatolás.
A PP-t is átszabom 6N8S meghajtásúra, abba sem kerül mindkét fokozatot átfogó NVCS.

Csak már jönnének meg a táptrafók, mert egyenlőre az SE 290V ról a PP 260V ról döcög.

istvan01 írta:
Ideje lenne már a hanggal is foglalkozni, a csövekkel soha nem fogsz szép görbéket és szép torzítást mérni, és egyáltalán nem biztos, hogy az optimálisnak mért állapotban fog legszebben szólni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 06:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mióta ezt hangoztatom, a csövek nem szeretik a visszacsatolást, átfogó ?? brrrrr,
de én ugyanezt mondom a fokozat NVCS-re is, de talán még a helyi, tipikusan a blokkolatlan katód ellenállásra is, de talán ez még nem zavaró hangilag. Ennek tudatában, a visszacsatolások nélkülözhetősége érdekében sokkal inkább érdemes lineárisabb karakterisztikájú csöveket választani, erre a DHT a legjobb, meghajtásban és végcsőben is. Nálam inputban is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 08:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
DHT írta:
Csak halkan kérdezem. mért már valamelyikőtök úgy hogy egy időben 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? Garantálom lesz meglepi :lol: 2-3 erősítő fokozatnál meg pláne 8-)
Állj meg, állj meg! Ez komoly, különösen ha a több jel mind külön-külön forrásból van. Akkor az más mint a Fourier sor, mert nem harmonikusok a jelek mint a négyszögjel felhangjai. A linearitással kapcsolatos vallatást gondolom mögé.
Négy hanggal próbálkoztam, de csal fülre. Két hanggal is- kvintre, tercre és oktávra - érdekes volt amikor nagyon közel kerültem a tiszta hangzathoz.
Én szívesen elidőznék még a 7 sinusnál, a meglepinél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 15:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Jah 7 külön forrásból, se fázis se freki se amplitúdó, se semmiben nem hasonlító sinusok az már érdekes.
Hiszen az már Zene.

HaWaLinn írta:
DHT írta:
Csak halkan kérdezem. mért már valamelyikőtök úgy hogy egy időben 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? Garantálom lesz meglepi :lol: 2-3 erősítő fokozatnál meg pláne 8-)
Állj meg, állj meg! Ez komoly, különösen ha a több jel mind külön-külön forrásból van. Akkor az más mint a Fourier sor, mert nem harmonikusok a jelek mint a négyszögjel felhangjai. A linearitással kapcsolatos vallatást gondolom mögé.
Négy hanggal próbálkoztam, de csal fülre. Két hanggal is- kvintre, tercre és oktávra - érdekes volt amikor nagyon közel kerültem a tiszta hangzathoz.
Én szívesen elidőznék még a 7 sinusnál, a meglepinél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 16:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
HaWaLinn írta:
...Én szívesen elidőznék még a 7 sinusnál, a meglepinél.

A TPA6120A2 IC amikből az erősítőm épült 250 db vivőfrekvenciát tud erősíteni egyszerre, kötelezően elhanyagolható torzítással, hiszen ez eredetileg XDSL erősítő és ha torzítana nem jönne létre a telefonvonalon az internetkapcsolat.
A vivőfrekvenciák 4,3125 kHz-enként követik egymást 25,875 – 138 kHz között feltöltésre és 138 – 1104 kHz között letöltésre.

joepapa írta:
Jah 7 külön forrásból, se fázis se freki se amplitúdó, se semmiben nem hasonlító sinusok az már érdekes.
Hiszen az már Zene.

Ez korántsem biztos, hacsak nem hallasz 1 MHz felett is - amint a fenti első generációs ADSL példa mutatja :) (Az ADSL2 követelményei ennél is magasabbak.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 19:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rejtés:
Idézet:
A TPA6120A2 IC amikből az erősítőm épült 250 db vivőfrekvenciát tud erősíteni egyszerre, kötelezően elhanyagolható torzítással, hiszen ez eredetileg XDSL erősítő és ha torzítana nem jönne létre a telefonvonalon az internetkapcsolat.
A vivőfrekvenciák 4,3125 kHz-enként követik egymást 25,875 – 138 kHz között feltöltésre és 138 – 1104 kHz között letöltésre.


Igen, mikor megláttam azt, hogy pagrus hozzászólt, egyből tudtam, hogy már megint a TPA-s erősítőjét jött fényezni!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A büdös életbe nem képes egy erősítős témába másképp hozzászólni, csak úgy, hogy az éppen birtokában lévő magántulajdonát futtassa. (Én meg ezek után a jövő héten megpróbálkozom a jóslással!)

Na jó, bevallom, mikor megláttam, hogy a csöves témába írt, akkor egy pár másodpercre elhittem, hogy mégsem az IC-s "redvát" fogja fényezni, ennek a fórumnak a történetében, talán először :shock: . De nem! :twisted: Nem hazudtolta meg magát! :lol: :lol: :lol:

Kedves pagrus! Elárulnád, hogy mi a francot keres itt a feni idézet, (ráadásul a csöves témában)?

2. Hogyan kapcsolódik ez az itteni témához? Hogy a rákba jön ide a te ADSL erősítő IC-d átviteli sávjának a kiosztása?

3. Szerinted ez ki a .......-t érdekel most itt? Egyáltalán ki a halált érdekel az aktuális magántulajdonod mibenléte?
(Régebben is ugyanez ment más fórumokon is. Akkor még a sansui erősítőd, egyéb magántulajdonod volt a mindenre használható, mindenre iránymutató példa...)

Nem attól lesz "jó" a birtokodban lévő anyagi tulajdonod, mert te szanaszét mindenhol fűnek-fának áradozol róla, dicsérgeted a saját lovadat. (Ez általánosságban ráadásul irritáló egy bizonyos szint felett, igen tré viselkedésforma, amitől csak qrvára ellenszenves leszel. Akkor kéne áradozni róla, ha kérdeznek. Pl: milyen a TPA-s erősítőd, hogy szól, milyen paraméterekkel, stb-vel rendelkezik. Akkor le lehet írni, hogy pl: ezt tudja, ilyen-olyan stb.) Nem kéne mindenhol ezzel nyomulnod főleg nem ott, ahol egyértelműen témaidegen az egész dolog, akárcsak a mostani hozzászólásod. Tunermann is legalább nyitott egy témát a saját cumójának és ott éli ki, amit kiél ezzel kapcsolatban, nem pedig véletlenül generált módon teljesen érthetetlen-összefüggéstelen módon példálózik vele olyan témákban, olyan módon, amivel és ahogy teljesen összeegyeztethetetlen. Másik, akkor hisszük el, hogy jó a TPA-s erősítőd, amikor nem te fogod fényezni, hanem a rajtad kívülállók, akik például meghallgatták és ők fényezik, stb. Örülünk neki, hogy neked tetszik, örülsz neki, meg te nálad ez megelégedést vált ki, de igazából most ez rohadtul nem érdekel ez senkit...

(Ja és nem mondtam véleményt a TPA-s erősítődről, nehogy ezzel gyere. Még szubjektívet sem, pedig hallottam és akár azt is mondhatnék, de tudod senki nem kérdezte. Szóval nehogy az legyen megint, hogy azért fikázom a TPA-s erősítődet, mert én irigy vagyok rá és nem tudok olyan "jót" csinálni (ezt te mondtad és írtad le), meg hasonló marhaságok. Egész biztosan nem vagyok irigy, efelől biztos lehetsz. ;) Ezt az egészet azért írtam, mert qrvára hülyeségnek tartom, amit folytatsz és őszintén megmondva qrvára irritál is...)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2011.10.26. 19:52-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 19:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Ezzel kapcsolatban érdekes írásai vannak Nelson Passnak érdemes utána olvasni.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 20:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
HaWaLinn írta:
DHT írta:
Csak halkan kérdezem. mért már valamelyikőtök úgy hogy egy időben 7 különböző frekvenciájú sinus jelet adott az erősítőre és úgy mért torzítást? Garantálom lesz meglepi :lol: 2-3 erősítő fokozatnál meg pláne 8-)
Állj meg, állj meg! Ez komoly, különösen ha a több jel mind külön-külön forrásból van. Akkor az más mint a Fourier sor, mert nem harmonikusok a jelek mint a négyszögjel felhangjai. A linearitással kapcsolatos vallatást gondolom mögé.
Négy hanggal próbálkoztam, de csal fülre. Két hanggal is- kvintre, tercre és oktávra - érdekes volt amikor nagyon közel kerültem a tiszta hangzathoz.
Én szívesen elidőznék még a 7 sinusnál, a meglepinél.


Akármit lehet csinálni. Torzítást akárhogy lehet mérni. Akár nem periodikus/folytonos spektrumú jelen is meg lehet csinálni a vizsgálatokat, de még hangsugárzóval terhelve zenével meghajtva is be lehet digitalizálni a kimeneti jelet. Például időtartományban is könnyen meg lehet nézni a két jel közötti eltérést. Ahol nagy az eltérés ott ki lehet vonni a spektrumot az eredetiből és össze lehet hasonlítani, hogy vannak e idegen harmónikusok a különbségben, vagy csak lineáris torzítás okozza az eltérést. Akinek van szabadideje, megteheti. Meglepetés az mindig lesz. Tetszőleges jelet lehet generálni akár matlabbal is...

Idézet:
Állj meg, állj meg! Ez komoly, különösen ha a több jel mind külön-külön forrásból van. Akkor az más mint a Fourier sor, mert nem harmonikusok a jelek mint a négyszögjel felhangjai. A linearitással kapcsolatos vallatást gondolom mögé.


Minden periodikus jelet sorba lehet fejteni és mindegyiknek van fourier sora. A külön források nem indokok semmire...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 20:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Csak egy kis olvasni való. A Pass laboratories/ cikkek címszó alatt van egy letölthető angol nyelvű tanulmány "Audio, Distortion and Feedback"

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 21:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
DHT írta:
Csak egy kis olvasni való. A Pass laboratories/ cikkek címszó alatt van egy letölthető angol nyelvű tanulmány "Audio, Distortion and Feedback"

http://www.passlabs.com/pdfs/articles/d ... edback.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.26. 23:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Megmértem a volt NVCS mértékét amit fülre alkottam pár hónap alatt annó amikor kialakult az akkor (a topik indulásakor) eddig a legjobbnak vélt 6p3s se 6n9s srpp meghajtással.

Sok helyen említették ne legyen nagy a visszacsatolás, hát nekem pontosan 17dB volt benn, ennél kissebb visszacsatolásnál sokkal rosszabbnak tűnt fülre.
A kis NVCS nél sokkal tovább hallgatható volt a semmi átfogó visszacsatolás.
Jah, a 17dB csak az átfogó visszacsatolűsom volt! Azaz még a blokkolatlan katódellenállások ehez hozzájöttek.

Most átfutottam a linken a pdf-et és nem tudom jól Magyarítottam-e de a torzítás vs. feedback FIG10 es diagramm pont olyan 20dB küröl kezd minden felharmónikuson csökkenésbe, vagy rosszul értelmezem?

Most is ez a helyzet ha semmi átfogó visszacsatolás nincs benn, ronda szkópon, elég hamar látszik a klasszikus 2nd, a fülnek viszont roppant kellemes.
Ha visszacsatolok a hangszóróról a bemeneti fokozat katódra úgy lesz simább hangja, hogy mégis van benne néha valami zavaró, hosszútávon fárasztó.

Így is van benn visszacsatolás, ugyan a végcső alatt kiblokkltam a self bias ellenállást, de UL50 százaléknál vannak a segédrácsok, valamint az első fokozat srpp alsó ellenállás nem blokkolt.

Lehet ki kell dobni az egészet, és építeni egy triódásan kötött 6E5P elő-meghajtó fokozatot, és azután a 6550 et UL ben szintén fix biassal, akkor már 50k Ohmos rácslevezető terhel be az első fokozatnak, azaz kell a 6E5P elé.

istvan01 írta:
DHT írta:
Csak egy kis olvasni való. A Pass laboratories/ cikkek címszó alatt van egy letölthető angol nyelvű tanulmány "Audio, Distortion and Feedback"

http://www.passlabs.com/pdfs/articles/d ... edback.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.27. 05:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
idézet Pass-tól:

"If you want the peak distortion of the circuit of figure 13 to remain below .1% with a complex
signal, then you need to reduce it by a factor of about 3000. 70 dB of feedback would do it,
but that does seems like a lot."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.27. 07:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Magyarán ha lúd legyen kövér.

istvan01 írta:
idézet Pass-tól:

"If you want the peak distortion of the circuit of figure 13 to remain below .1% with a complex
signal, then you need to reduce it by a factor of about 3000. 70 dB of feedback would do it,
but that does seems like a lot."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.28. 14:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
pagrus írta:
A TPA6120A2 IC amikből az erősítőm épült 250 db vivőfrekvenciát tud erősíteni egyszerre, kötelezően elhanyagolható torzítással, hiszen ez eredetileg XDSL erősítő és ha torzítana nem jönne létre a telefonvonalon az internetkapcsolat.
A vivőfrekvenciák 4,3125 kHz-enként követik egymást 25,875 – 138 kHz között feltöltésre és 138 – 1104 kHz között letöltésre.
joepapa írta:
Jah 7 külön forrásból, se fázis se freki se amplitúdó, se semmiben nem hasonlító sinusok az már érdekes.
Hiszen az már Zene.

Zenekábelen keresztül nagyon jólsikerült közvetítések voltak - csatornakapacitás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 10:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A linkből (köszönöm):
Pass írta: A torzítással kapcsolatban egy fontos dolog, hogy amikor egy jelet átküldünk egy olyan egységen, amelyik egy kicsit is torzít, akkor örökre megváltoztatjuk a jelet. Alkalmazhatunk különféle technikákat a dolog megtörténte után a torzítás csökkentésére, de visszacsinálni már nem lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 14:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Na igen azt kellene megnézni ha csak egyszem sinus periódust átküldünk az erősítőn (tárolós szkópok előnyben, de lehet valahogy lefotózom az analógomon, csak elé kell aplikálni a vázat) akkor az is "szépül" ha vissza van csatolva? De gondolom igen mert a visszacsatolás "fénysebességű" a lassú hangfrekihez képest.

Elsőre rosszul értelmeztem Pass-t.

A visszacsatolt fokozat eleve nem változtatja meg annyira mint a nem visszacsatolt.
Még ennek ellenére is jobban tetszik a fülemnek a visszacsatolatlan hang, pedig az rendesen torzul "2nd rendűen", igaz csak ha alaposan meg van vezérelve, azaz a SE erősítő teljesítmény sávszélessége visszacsatolatlanul rossz :)


HaWaLinn írta:
A linkből (köszönöm):
Pass írta: A torzítással kapcsolatban egy fontos dolog, hogy amikor egy jelet átküldünk egy olyan egységen, amelyik egy kicsit is torzít, akkor örökre megváltoztatjuk a jelet. Alkalmazhatunk különféle technikákat a dolog megtörténte után a torzítás csökkentésére, de visszacsinálni már nem lehet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 15:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Bocsánat rosszul írtam, nem az erősítőre, hanem pontosabban egy erősítő eszközre (elektroncső, bipoláris tranzisztor vagy FET-ek) vonatkozik az, hogy ha egyszer már átküldtünk rajta egy jelet és megtörtént a torzítás ... tehát a fokozaton belüli is ...

Visszacsatolva a jel (a DHT-t tekintve) szebb lesz, de új jelek is keletkeznek. Ezek okozzák a rosszabb hangot. (de rá lehet vezetni az adattáblára a kisebb THD-t). Érdemes elolvasni
N. Pass cikkét, még visszatérek rá, van még számomra zavaros része.

http://www.passlabs.com/pdfs/articles/d ... edback.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 16:49 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Úgy látom Nelson Pass már futott néhány kört az erősítő tervezésben... 8-)
A visszacsatolási pont pl. nem mindegy, hogy hol van - az aktív eszköz előtt, vagy az aktív eszköz felhasználásával jön létre (katódban, vagy a rács/bázis/gate-n keresztül). :lol:

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 20:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
joepapa írta:
a visszacsatolás "fénysebességű" a lassú hangfrekihez képest.


Sajnos nem egyszerű akár egy "tökéletes" ellenállásosztót sem konstruálni a visszacsatoláshoz... Ami talán a legszembetűnőbb, az ellenállások TK-ja... Ha egy munkaellenállást tekintünk, már ott sem nagy öröm ez, de a visszacsatolásnál szerintem még kellemetlenebb dolgokat okozhat :( Arra gondolok itt, hogy az ellenállás hőfoka a vezérlőjeltől nyilván nem független...

Hozzátéve, hogy valamiért némely kapcsolásban/pozícióban az általában gyenge, (nagy) TK-val rendelkező szénréteg ellenállások jönnek be :shock: Na erre sehogy sem tudok gombot varrni :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.29. 23:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Eddig azt hittem, a termikus torzítás csak a félvezetőknél jelentkezik. Illetve csőnél is csak kisebb nagyságrendben. Már az ellenállat is?? :shock: Amúgy szerintem nem a TK miatt szólnak jobban a szénrétegek, sokkal inkább a nem mágnesezhető tulajdonsága miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 09:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
joepapa írta:
Na igen azt kellene megnézni ha csak egyszem sinus periódust átküldünk az erősítőn (tárolós szkópok előnyben, de lehet valahogy lefotózom az analógomon, csak elé kell aplikálni a vázat) akkor az is "szépül" ha vissza van csatolva? De gondolom igen mert a visszacsatolás "fénysebességű" a lassú hangfrekihez képest.

Elsőre rosszul értelmeztem Pass-t.

A visszacsatolt fokozat eleve nem változtatja meg annyira mint a nem visszacsatolt.
Még ennek ellenére is jobban tetszik a fülemnek a visszacsatolatlan hang, pedig az rendesen torzul "2nd rendűen", igaz csak ha alaposan meg van vezérelve, azaz a SE erősítő teljesítmény sávszélessége visszacsatolatlanul rossz :)


HaWaLinn írta:
A linkből (köszönöm):
Pass írta: A torzítással kapcsolatban egy fontos dolog, hogy amikor egy jelet átküldünk egy olyan egységen, amelyik egy kicsit is torzít, akkor örökre megváltoztatjuk a jelet. Alkalmazhatunk különféle technikákat a dolog megtörténte után a torzítás csökkentésére, de visszacsinálni már nem lehet.

Azért én óvatosan kezelném a fénysebességet az elektronikában. A fény sem azonos sebességgel halad a különböző átlátszó közegekben, és így van az e rádiófrekvenciákra is. Csak hogy az erősítőben nem rádióhullámok hanem elektronok mozognak jellemzően, változatos közegekben. Köztudott dolog a félvezetők egészen furcsa töltés (töltéshiány) vezetése. Persze ezzel a sajátossággal az elektron mozgás sebessége a hangfrekvencia tartományában bőven elhanyagolható tényező. Ami mégis számottevően befolyásolja a jel terjedést az áramkör induktív és kapacitív elemei, amik vagy szórt paraméterként, vagy diszkrét alkatrészként szerepel a jel útjában. Mindkét elem fázistolást okoz az áram és feszültség viszonyban, ráadásul frekvenciafüggően. Nagyából ezt fejezi ki a futás idő, ami egy impulzus jel szétcsúszásában mutatkozik legszembetűnőbben. Sajnos ehhez még hozzá adódik némely esetben egy kevés holtidő (feléledési idő), ez megint inkább az impulzus jeleken mutatkozik inkább. Na most, egy ilyen szétcsúszott jelet visszacsatolunk a visszacsatoló hálózaton, még ha az egy ellenállás is, környezetével mégis hálózatnak (négy-pólusnak) tekinthető, szóval a visszacsatoló hálózat tovább keni a visszatérő jelet, és lőn az összegző ponton a korrigálás. Csak tessék meggondolni, hányszor is fut körbe az a jel, hányszor megy az előre és vissza áramkörön át míg lecsillapodik. Sokszor.
A lényeg, a visszacsatolással soha sem fogjuk a kimeneten megkapni az eredeti jelformát.
Kompromisszum, hát legyen, van e-mellet még sok más kompromisszum is, kinek-kinek melyik fontosabb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 12:03 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Ellencsatolás csak a visszacsatolt (rendszerint a bemeneti) fokozatra hat. És itt a gond. A következő fokozatnak a helyi visszacsatolását ezzel egyidőben képessé kéne tenni a nagyságrendel gyorsabb működésre a visszacsatolatlan állapothoz képest, különben tranziens, és egyébb torzítást visz be, képtelen a felgyorsult vezérlőjelre torzításcsökkenéssel reagálni. kb 6dB átfogó érték az optimális, amit még fentieket figyelembe nem vevő konstrukció elviselhet, ennél szorosabb már többet árt a hangnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 12:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
fénysebesség óvatosan kezelve :"fénysebesség"
Ott volt az óvatosságjel :)

Ez a baj a mindenfelé "forgó" fáziok, amiket ha viszacsatolunkérdekes effekteket hozunk létre, igaz a jelalak egy ismétlődő sin 1kHz en szebb lesz, illetve a torzításmérőn is lejjebb megáll a deprez mutatója, csak a fülnek valahogyan mégis a "rosszabb" jel tetszik.

Hagyom is el az átfógó visszacsatolást egyenlőre, most a tápot is át kell ehez alakítani mert így brummosabb, ha pedig brumosabb, akkor a TÁP maga is JOBBAN HALLATSZIK a hangszóróból...

Van amúgy visszacsatolás így is a meghajtó SRPP alsó tag, és főleg az 50 százalékos UL, ami miatt a 6550 lehet lineárisabb eszköz a kimenővel együtt, mint egy 2A3a saját kimenőjével eggyütt ? (hiába amúgy a 2a3 a lineárisabb úgy egymagában, és hiába lenne a válasz "igen" a hangja akkor sem lesz jobb:)

Szóval egy jelentős UL el a pentóda jobb eszköz mint a trióda? Hacsak a számadatokat nézzük (tudom akkor építsek FET el, ha számokat akarok graviroztatni)
istvan01 írta:
joepapa írta:
Na igen azt kellene megnézni ha csak egyszem sinus periódust átküldünk az erősítőn (tárolós szkópok előnyben, de lehet valahogy lefotózom az analógomon, csak elé kell aplikálni a vázat) akkor az is "szépül" ha vissza van csatolva? De gondolom igen mert a visszacsatolás "fénysebességű" a lassú hangfrekihez képest.

Elsőre rosszul értelmeztem Pass-t.

A visszacsatolt fokozat eleve nem változtatja meg annyira mint a nem visszacsatolt.
Még ennek ellenére is jobban tetszik a fülemnek a visszacsatolatlan hang, pedig az rendesen torzul "2nd rendűen", igaz csak ha alaposan meg van vezérelve, azaz a SE erősítő teljesítmény sávszélessége visszacsatolatlanul rossz :)


HaWaLinn írta:
A linkből (köszönöm):
Pass írta: A torzítással kapcsolatban egy fontos dolog, hogy amikor egy jelet átküldünk egy olyan egységen, amelyik egy kicsit is torzít, akkor örökre megváltoztatjuk a jelet. Alkalmazhatunk különféle technikákat a dolog megtörténte után a torzítás csökkentésére, de visszacsinálni már nem lehet.

Azért én óvatosan kezelném a fénysebességet az elektronikában. A fény sem azonos sebességgel halad a különböző átlátszó közegekben, és így van az e rádiófrekvenciákra is. Csak hogy az erősítőben nem rádióhullámok hanem elektronok mozognak jellemzően, változatos közegekben. Köztudott dolog a félvezetők egészen furcsa töltés (töltéshiány) vezetése. Persze ezzel a sajátossággal az elektron mozgás sebessége a hangfrekvencia tartományában bőven elhanyagolható tényező. Ami mégis számottevően befolyásolja a jel terjedést az áramkör induktív és kapacitív elemei, amik vagy szórt paraméterként, vagy diszkrét alkatrészként szerepel a jel útjában. Mindkét elem fázistolást okoz az áram és feszültség viszonyban, ráadásul frekvenciafüggően. Nagyából ezt fejezi ki a futás idő, ami egy impulzus jel szétcsúszásában mutatkozik legszembetűnőbben. Sajnos ehhez még hozzá adódik némely esetben egy kevés holtidő (feléledési idő), ez megint inkább az impulzus jeleken mutatkozik inkább. Na most, egy ilyen szétcsúszott jelet visszacsatolunk a visszacsatoló hálózaton, még ha az egy ellenállás is, környezetével mégis hálózatnak (négy-pólusnak) tekinthető, szóval a visszacsatoló hálózat tovább keni a visszatérő jelet, és lőn az összegző ponton a korrigálás. Csak tessék meggondolni, hányszor is fut körbe az a jel, hányszor megy az előre és vissza áramkörön át míg lecsillapodik. Sokszor.
A lényeg, a visszacsatolással soha sem fogjuk a kimeneten megkapni az eredeti jelformát.
Kompromisszum, hát legyen, van e-mellet még sok más kompromisszum is, kinek-kinek melyik fontosabb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 18:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Ha most a tanácsomat kérdezed, akkor elmondom. Nekem volt néhány változatban EL34, 807, KT-90 -el PP UL csövesem, kapcsolási elvben hasonlóak, elején SRPP, fázis fordító és fix-bias-os végcsövek, 40-50% UL. Visszacsatolás az SRPP (az SRPP önmgagában is visszacsatolás) és az UL trafó leágazás volt, más nem. Kísérleteztem, na nem annyit és annyi félét mint itt néhány aktív építő, de nekem tetsző igazi hangot alkotni nem tudtam az előbbi csövekkel, még akkor sem amikor megjöttek a PLITRON PP toroid kimenők, és azt a végére tettem.
Amikor váltottam a FULL-DHT-ra, egészen más világ, nem összehasonlítható a korábbi hanggal. Ebben nincs SRPP, nincs UL mert a DHT-t nem lehet. nincs katód trafó NVCS-sem, a PLITRON-nak van leágazása hozzá.
Ja és tessék ezért kimosolyogni, az építés teszteléshez elég volt a kézi műszer, szkópom nincs, nem kívánkozott kölcsönkérni sem.
Ha megenged, nem minősítem (hangosan) Discus koppincsát, de az hangzás karakterben hasonlít korábbi erősítőm hangzásához, a koppincs kevesebb torzítással, (többféle NVCS van benne) és olyan pentódásan nagy-hanggal. Az ALL-DHT másképp szól és van benne graft is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 18:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Egy oszcilloszkópos mérés pedig nem árt néha, mert lehet hogy gerjed az ember erősítője 20 kHz-en, azt nem nagyon hallod. Annak idején én a PCL86 PP-vel jártam így, szkóp nélkül nem vettem volna észre hogy 20k-n gerjed a cucc.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 18:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
mayky írta:
Egy oszcilloszkópos mérés pedig nem árt néha, mert lehet hogy gerjed az ember erősítője 20 kHz-en, azt nem nagyon hallod. Annak idején én a PCL86 PP-vel jártam így, szkóp nélkül nem vettem volna észre hogy 20k-n gerjed a cucc.

Csak elfelejtesz egy fontos dolgot, ha nincs NVCS (sem PVCS) akkor nincs gerjedés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 19:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
istvan01 írta:
mayky írta:
Egy oszcilloszkópos mérés pedig nem árt néha, mert lehet hogy gerjed az ember erősítője 20 kHz-en, azt nem nagyon hallod. Annak idején én a PCL86 PP-vel jártam így, szkóp nélkül nem vettem volna észre hogy 20k-n gerjed a cucc.

Csak elfelejtesz egy fontos dolgot, ha nincs NVCS (sem PVCS) akkor nincs gerjedés.

Szerintem nem csak az okozhat gerjedést. Nekem sem az NVCS miatt gerjedt :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 19:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Szerintem nem csak az okozhat gerjedést. Nekem sem az NVCS miatt gerjedt :)


Az azért volt, mert egy bizonyos frekvencián elérte a fázishiba a 180Fokot és a negatív visszacsatolásból pozitív lett. Úgy kell ilyenkor módosítani a hurokerősítést (illetve a cucc erre vonatkoztatott átviteli karakterisztikáját), hogy mielőtt 1 alá csökken ne érje el a fázishiba a 180 fokot. Jobb trafó és vagy direkt beépített fázis kompenzálás kell...

Másik: Ha visszacsatolva megnő a brumm, akkor az a biztos jele a gerjedésnek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 19:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
"Pass írta: A torzítással kapcsolatban egy fontos dolog, hogy amikor egy jelet átküldünk egy olyan egységen, amelyik egy kicsit is torzít, akkor örökre megváltoztatjuk a jelet. Alkalmazhatunk különféle technikákat a dolog megtörténte után a torzítás csökkentésére, de visszacsinálni már nem lehet."

Írt még ő sok hasonló baromságot is ezen kívül.

Dehogy nem lehet visszacsinálni....: Pédául mellékágon párhuzamosan el lehet küldeni a kivont hibajelet, majd ellentétes polaritással ismét hozzá lehet adni a torzított jelhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.11.01. 00:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Csak elfelejtesz egy fontos dolgot, ha nincs NVCS (sem PVCS) akkor nincs gerjedés.

Már hogy ne lenne. Különösen a pentódák/tetródáknál, ha nincs a G1-el soros ellenállás, tankönyvi módon beforrasztva.
A szkópos első vizsgálat pedig szerintem (is) alapvető teszt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.11.01. 09:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Igazán nem tudom mi volt a pontos ok, de a megoldás az volt, hogy a csövekben lévő triódák a másik csőben lévő pentódát hajtották meg.
Valószínűleg az egy burában lévő trióda-pentóda páros között jött létre valamiféle "áthallás" ami PVCS-t okozott, holott ez nem volt betervezve. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.11.01. 09:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
Ha most a tanácsomat kérdezed, akkor elmondom. Nekem volt néhány változatban EL34, 807, KT-90 -el PP UL csövesem, kapcsolási elvben hasonlóak, elején SRPP, fázis fordító és fix-bias-os végcsövek, 40-50% UL. Visszacsatolás az SRPP (az SRPP önmgagában is visszacsatolás) és az UL trafó leágazás volt, más nem. Kísérleteztem, na nem annyit és annyi félét mint itt néhány aktív építő, de nekem tetsző igazi hangot alkotni nem tudtam az előbbi csövekkel, még akkor sem amikor megjöttek a PLITRON PP toroid kimenők, és azt a végére tettem.
Amikor váltottam a FULL-DHT-ra, egészen más világ, nem összehasonlítható a korábbi hanggal. Ebben nincs SRPP, nincs UL mert a DHT-t nem lehet. nincs katód trafó NVCS-sem, a PLITRON-nak van leágazása hozzá.
Ja és tessék ezért kimosolyogni, az építés teszteléshez elég volt a kézi műszer, szkópom nincs, nem kívánkozott kölcsönkérni sem.
Ha megenged, nem minősítem (hangosan) Discus koppincsát, de az hangzás karakterben hasonlít korábbi erősítőm hangzásához, a koppincs kevesebb torzítással, (többféle NVCS van benne) és olyan pentódásan nagy-hanggal. Az ALL-DHT másképp szól és van benne graft is.

Mindenki olyat készít, s hallgat (ha a zene egyáltalán fontos neki) amilyet akar. Ha DHT SE-t 3% torzítással 1 W-on, "szép hanggal", akkor olyat. Csak azt ne mondjátok, hogy ennek a hangnak a természetes hangzáshoz van valami köze. A szép hang nem egyenlő a valóság hű hanggal. ;) Ha így lenne, még mindig az SE erősítő lenne a legtöbbet gyártott erősítő. Én a valósághű hangot szeretem kis torzítással. :D
A felsorolt csövek nem éppen a legjobb hangúak. Persze van egy-két gyártmány belőlük, ami a többinél jobb. Pl.: a Telefunklen... Még szerencse, hogy a nagy gyárak nem ruháznak be komolyabb műszerekre, mert megelégszenek az Ohm törvény alkalmazásával pl. a kimenőtrafók vizsgálatánál, vagy a fázis torzítás frekvencia függésének megállapításakor. :D

"Csak elfelejtesz egy fontos dolgot, ha nincs NVCS (sem PVCS) akkor nincs gerjedés."
Ennél jobbat meg még nem hallottam. :D Akár önmagában a kimenő is tud rezonálni a magas, akár 50-100k tartományban, ha meghajtják. Akkor még nem beszéltem a csőkapacitásokról és a miller kapacitásról, meg ezek kölcsönhatásáról a különböző alkatrészek induktivitásával, vagy a csövek egymásrahatását nem is említem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.11.01. 11:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
dys-cus írta:
Mindenki olyat készít, s hallgat (ha a zene egyáltalán fontos neki) amilyet akar. Ha DHT SE-t 3% torzítással 1 W-on, "szép hanggal", akkor olyat. Csak azt ne mondjátok, hogy ennek a hangnak a természetes hangzáshoz van valami köze. A szép hang nem egyenlő a valóság hű hanggal. ;) Ha így lenne, még mindig az SE erősítő lenne a legtöbbet gyártott erősítő. Én a valósághű hangot szeretem kis torzítással. :D
A felsorolt csövek nem éppen a legjobb hangúak. Persze van egy-két gyártmány belőlük, ami a többinél jobb. Pl.: a Telefunklen... Még szerencse, hogy a nagy gyárak nem ruháznak be komolyabb műszerekre, mert megelégszenek az Ohm törvény alkalmazásával pl. a kimenőtrafók vizsgálatánál, vagy a fázis torzítás frekvencia függésének megállapításakor. :D

"Csak elfelejtesz egy fontos dolgot, ha nincs NVCS (sem PVCS) akkor nincs gerjedés."
Ennél jobbat meg még nem hallottam. :D Akár önmagában a kimenő is tud rezonálni a magas, akár 50-100k tartományban, ha meghajtják. Akkor még nem beszéltem a csőkapacitásokról és a miller kapacitásról, meg ezek kölcsönhatásáról a különböző alkatrészek induktivitásával, vagy a csövek egymásrahatását nem is említem.

Igen talán felületesen fogalmaztam. Ha a gerjedés fogalmába bevonjuk a rezgőkörök rezonanciáit, mert ugye egy rezgőkör egy speciális visszacsatolás, csupán az egyik irányból adni kell neki a ritmust-energiát.
Ha más nem akkor egy egyszerű csöves kapcsolásban a kimenő tényleg tud rezonánsan viselekedni a felső tartományában, ha relatíve sok a menet, gyenge a vas, a szórt kapacitás meg szórt induktivitás csúnyán viselkedik. Ha még ezt a rezonáns trafót visszacsatoljuk az UL leágazáson akkor tényleg ügyeskedni kell a púp eltüntetésén.

Ha szabad megemlítenem, én nem dyscus trafót építettem be, lehet, talán az sem rezonál, az enyém toroid, és tudva levő a toroid kimenőnek alacsony a szórt kapacitása és szórt induktivitása, és egyébként nehéz rezonánssá tenni.

Azért ez a 2-3W SE teljesítmény ismételgetett emlegetése nálad csúsztatás. A korábban általad épített 211 csövekkel többféle üzemmódban ki lehet hozni A1-ben 20W, B-ben 42W hasznos kimenőteljesítményt, persze nem könnyű jó hangot elegendően nagy teljesítményen elérni.

Az általam használt DHT EML 520B SE-ben optimális beállításban 27W kimenő teljesítményre képes, nálam ez PP-ben van, kíméletes beállításban használom és csupán 35W/0dB a két cső együttes teljesítménye, de ez már a hangszóró kapcsokon mérve.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 69 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség