audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:54

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 216 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.18. 01:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Sziasztok

Lassan ismét elkészül a füles erősítőm, amit vonal erősítőnek is használtam. Mivel viszonylag hosszú IC kábellel tudom csak a végfokokig elvinni a jelet, és a végfokom felépítés szimmetrikus ezért szimmetrikusan szeretném összekötni a végfokokat és az előfokot.
A füles amp kimenete egy Withe féle katódkövető ez után szeretnék egy trafót kötni. Persze a Jensen ezt már kitalálta, de nekem ez egyrészt drága másrészt szeretném tudni, mitől jó, milyen paramétereknek kell megfelelnie egy ilyent trafónak.

Tudtok-e esetleg ajánlani valami könnyen használható kimenő méretező , táblázatot vagy programot?

köszi
dext


Csatolmányok:
Magyarázat: Füles amp
WF.png
WF.png [ 10.92 KiB | Megtekintve 57612 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.18. 09:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hogy milyennek kell lenni egy ilyen trafónak? Hát Dyscusinak.
Mindenféleképpen legalább 10-20X akkora primér bemenő impedanciára van szükség, mint az erősítőd kimenő impedanciája. A túlméretezés sem jó, mivel attól fejbecseszett hangja lessz. Fontos az impulzus átvitel. Jó vas kell hozzá, kis szórt kapacitással, de főleg induktivitással kell rendelkeznie, ezért sok rétegűnek kell lennie. Mivel kicsi a trafó, ezért vékonydrótot kell használni, kb. 0,08mm-set. (nekem van ilyen, és jó öreg :D ) Ezt vagy kézzel, vagy géppel lehet feltekerni. A kézi az gáz, mert a betyár életben sem fog egyformán szólni a két trafó, ezért célszerűen svájci gyártmányú Meteor tipusú tekercselőgéppel kell megtekerni. :) Mit tesz Isten! Nekem pont ilyen van. Jó vas is kell hozzá, olyan 0,09mm vastagságú sok nikkellel ötvözve. Ezt példul Kecskeméten lehet beszerezni. Nem csak az USA csoda a jó, jó a Német is. Na meg persze aki csinálja az ki tudja mérni, és lehetőleg ne ez legyen az első ilyen trafó amit készít. Hát szerintem ezek a legfontosabb dolgok. Ja, és mégegy: Ne terheld kapacitív terheléssel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.18. 11:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Lebeszélés következik!
Elb@sztam vagy 2 évet az életemből azzal, hogy line fokozatra kimenőt csináltam. Rettenetesen háklis jószág a feszültségáttevő trafó, igen komolyan össze kell hangolni a paramétereit az őt meghajó csővel, sőt a meghajtó cső beállításaival. Mndanék néhány érvet, hogy önállóan miért ne kezdj hozzá:
- ha elgondoltad, hogy a meghajtó cső hány mA-en fog járni, és ezt kategórikusan tartod, akkor ki fogsz tudni kísérletezni egy optimális trafót. De ha egy pár mA-rel odébb teszed a munkapontot, akkor teljesen felborulhat minden, akár tök rezonáns átvitelt is kaphatsz, szép völllgyekkel púpokkal. Ha meg csövet váltasz, akkor még jobban borulhat az egész.
- elég kevés csőfajta igazán alkalmas line trafózásra, csak az igazán kicsi belső ellenállásúak hagyják magukat, mint pl 6sz45p, 5842, 417a, E182CC, 5687, ECC99.
- a vas minősége itt bizony már mérhetően belejátszik a dolgokba, a négyszögjelen gyönyörűen akár túllövések képében fog visszaszólni a konstrukció, hogy mit szól a vasminőséghez. Én anno a permalloyok-mumetalok világában játszottam a dologgal, ugyanaz a tekercs akár durván túllövéses is lehet a magasabb nikkel tartalmú vason, ami a másikon optimális átvitelt adott. Ma már vannak ezeknél sokkal jobb vasak is (bár az igényszintedet nem ismerem), és néha már nem is nagyon drágán, bár a 310es € és a 240-es $ nem segít nekünk.
- a tekercsek összekötési sorrendje abszolut befolyásolja mind a mérhető paramétereket, mind a megszólalást. Sokkal jobban, mint egy teljesítményt átvivő trafóban. Ha nincs vele tapasztalatod, akkor ne kezdj bele a kísérletekbe, vagy bízd olyanra, aki csinált már ilyet.
- tudom, ez az én mániám, hogy a trafó legyen impregnált. Két azonos trafó elképesztően másképp tud szólni, attól függően, hogy milyen imregnálószert tettek bele.
- drót - egyetértek discussal abban, hogy legyen öreg és vékony. Én anno 0,1-es és 0,112-es selyemszigetelésűvel dolgoztam, olyan 40-50 évesekkel.
- szóval szerintem sok időt-energiát kell rá fordítani, hogy egy jó konstrukciót kapj, csak akkor vágj bele, ha ezt rászánod
üdv,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.18. 12:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ida! Dext kollega ECC99-et használ, s a trafóra nem enged egyenáramot folyni. Ha az átvitelben völgyek púpok vannak, az már baj egy trafónál, mert az azt jelenti, hogy rosszul van megválasztva a szórás, mert annak kapacitása, vagy induktivitása rezonálni tud egymással, a trafó saját induktivitásával, stb. Ezért úgy kell méretezni, hogy a hallható sáv legalább kétszereséig, vagy még annál is tovább ne legyen pukli az átvitelben. Legjobb, ha enyhén esik a görbe 40-60kHz.tól. A mélynél ilyen nem lép fel. Ha van pukli, akkor van a néccög jelen túllövés. Mindez terhelt trafóra igaz. Terhelés nélkül mindegyik rezonál valahol. Mumetál trafókra teljesítményt nem szabad adni. Az ilyen "vasak" gyorsan telítődésbe mennek, s mélyben megnövexik a torzításuk. Egy hosszú kábelt viszont szépen meg tudnak hajtani, meg egy végfok első fokozatát is, ami ugye nem igazán kér graftot, csak amplitúdót. A régebbi stúdió cuccokban a kimeneten ezért használtak traficseket. Kezeimben volt egy STUDER stúdió CD jáccó, s annak a kimenetén is trafó volt, asmit lehetett kapcsolni szimmetrikusba, vagy asszimetrikusba. Volt trafó nélküli kimenete is. Nos az igen vacakul szólt...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.21. 23:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Ida!

Lebeszélni még nem tudtál de megrémíteni sikerült :lol:
Az igény szintem nem kompromisszum mentes űber high-end csak a közép gyenge komersznél kicsit kicsit jobb és saját legyen ami lehet. A cél nem feltétlen az eredmény hanem inkább a szórakozás, tanulás.

dys-cus!

Ne aggódj a trafó Dyscusi lesz hacsak nem állok neki magam gombolyítani, erre nem látok esélyt, na meg arra sem hogy vegyek egy spulni 0,08mm-es huzalt.


Gondoltam nem lehet ügy a Jensen adataiból visszaszámolni a primer és szekunder induktivitást nade rá kellett döbbennem setét vagyok hozzá. A ciki az hogy kéne tudnom... tanították... :oops:
Próbálgatom a helyettesítő képletbe beletuszakoloni az adatokat de nem értek egy két dolgot.
Először is ha a primer oldalról nézem az impedanciát a szekunder oldali induktivitást sorosan veszem a terhelő impedanciával vagy sem?
Elég hülye értékek jöttek ki, (ezzel most valószínűleg kiröhögtetem magam) primer induktivításra 2,3H szekunderre 150mH, remélem a nagyságrendet sikerült eltalálnom. No mind1 holnap könyvtúrás a padláson.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.21. 23:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Azt hiszem, hogy a dyscusi gatyát jól fel kell kötni a hasonló paraméterek eléréséhez. :)


Csatolmányok:
10k611m.pdf [171.58 KiB]
793 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.21. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
megvan néki minden hozzá, gatya is mazzag is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 09:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Jó trafót csinálni szép cél, de a Jensent lekoppintani reménytelen, sztem ne hajszold ezt. Inkább hagyd Dyscus mestert kibontakozni :)
Használunk Jensen trafókat, nem egyszerű a vasalásuk sem. Egész fura, mondhatni.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 10:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos a szitu nem olyan reménytelen. Elősször is az űber f@sz@ dolgokról:
Az eggyik talin hoztak egy ilyen űber vonali trafót amerókából, amit hangerőszabályzónak is lehetett használni. Hát nem űberelte a hangképet, hanem lecsapta. Több fajta kütyü elé, után betettük, meg úgy is, hogy nem szabályzott semmit. A gazdája azt mondta: Ezt ki kell dobni. :cry:
Ha végig böngészitek az indexen a vonatkozó trafó tesztes topicot, akkor látjátok, hogy volt egy ilyen trafóösszehasonlítás. Az én trafóm nem bőgött le, ha jól emléxem a tangó, meg mittudom már milyen trafó ellenében. Másképp szólt, de nem rosszabbul, ízlés kérdése. Bigi azt mondta nekem akkor, nem kell szégyenkeznem.
Volt egy rövid összehasonlítás itt nálam MC trafóügyileg. Volt egy Paravicini is. Az enyémnek jobb volt a magasa..., volt akinek ez, volt akinek az tetszett.
A másik dolog, hogy kondi van a trafó előtt. Ez nem engedi, hogy áram haladjon a finom kis trafón, ezért annak torzítása kb 0,08% körüli lessz- Mindenesetre én a kondit úgy tenném, hogy ne legyen közvetlen a jel útban. Ez eccerű, mivel a trafó hidegpontja és a föld közé kell tenni. A trafó ilyenkor fesz alatt van, de áram nem folyik át rajta, de viszont a jel közvetlenül megy a trafóra.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 10:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Mindenesetre én a kondit úgy tenném, hogy ne legyen közvetlen a jel útban. Ez eccerű, mivel a trafó hidegpontja és a föld közé kell tenni. A trafó ilyenkor fesz alatt van....

Mitől nem lesz (Ottó 1 sz! :lol: ) ilyenkor a jelútban?
Meghajtás-kondi-trafó-föld (meghajtásé) a zárt jelút.

Ja, és ilyenkor semmilyen (DC) feszültség nincs a trafón.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 10:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Próbálta valaki két lépésben? Az egyik trafó csak szimmetrizál, a másik megvalósítja az áttételt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 10:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Egyébként én sem értem Dext komát, hogy miért erőlteti itt a trafót.
Ezzel saját magát korlátozza. A füles impedanciájához -mekkora is lesz az? 32 ohm? 300 ohm?- kéne a trafó illesztést méretezni.

Ezzel szemben egy alacsony impedanciás fülest meghajtani képes erősítő (mondjuk egy csöves OTL) a nagyobb impedanciásokkal is el szokott boldogulni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 11:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
Mindenesetre én a kondit úgy tenném, hogy ne legyen közvetlen a jel útban. Ez eccerű, mivel a trafó hidegpontja és a föld közé kell tenni. A trafó ilyenkor fesz alatt van....

Mitől nem lesz (Ottó 1 sz! :lol: ) ilyenkor a jelútban?
Meghajtás-kondi-trafó-föld (meghajtásé) a zárt jelút.

Ja, és ilyenkor semmilyen (DC) feszültség nincs a trafón.

Nem értem amit írtál.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 11:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
Egyébként én sem értem Dext komát, hogy miért erőlteti itt a trafót.
Ezzel saját magát korlátozza. A füles impedanciájához -mekkora is lesz az? 32 ohm? 300 ohm?- kéne a trafó illesztést méretezni.

Ezzel szemben egy alacsony impedanciás fülest meghajtani képes erősítő (mondjuk egy csöves OTL) a nagyobb impedanciásokkal is el szokott boldogulni.

Azért erőlteti, mert nem szereti az OTL hangot, és szereti a trafóhangot. Egyszer már kipróbálhatnád, hogy egy CD játszó után kötsz egy trafót -egy jót- és fülelnél a hangra. :idea: Fiatal koromban én is készítettem OTL füleshallgató erőlködőt, ha jól emléxem az Earmaxot koppintottam le elég jó alkatrészekkel, és komoly csöves szabályozású táppal egészítettem ki. Sajna felesleges munka volt, egy hónap után szétszedtem... Én csak azt tudom Dext barátunknak ajánlani, amit már lehet, hogy írtam: A XX. században nem véletlenül nem "kis" kimenő impedanciás OTL erősítőket használtak a stúdiókban, hanem trafókat. Biztos nem hülyék tervezték a különféle Studer, Beag, Ampex, stb. stúdió felszereléseket. Az akkori rádióadásokat nem lehet a maiakkal összehasonlítani, még azzal az eggyel sem, amire most gondolsz. :D A trafót meg csináld meg 32 Ohmra, és abban biztos lehetsz, hogy még a 100kilós terhelést is elhajtja, csak ne legyen durva kapacitív terhelés. Azt azért beláthatod józan paraszti ésszel, hogy ha felül terhelik a trafót, akkor nincs semmi gond. ;) A mérések is ezt igazolják vissza. De ha Dext barátunk annyira precíz, hogy mindig az aktuális füleshez akarja illeszteni a rendszerét, akkor évente egyszer újratekerem a trafóját teljesen ingyen. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 12:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
És ugyanezen az alapon, jóformán az összes high-end gyártó kerüli a trafót a csöves kimenetű cd-iben, előerősítőiben stb. Felesleges messzemenő következtetéseket levonni 40 évvel ezelőtti stúdióberendezések műszaki színvonalából kiindulva, főleg ha az rajtad kívül nem jelent senki másnak semmit 8-)
A személyes építési tapasztalatokra ez fokozottan igaz!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 13:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
otlm írta:
És ugyanezen az alapon, jóformán az összes high-end gyártó kerüli a trafót a csöves kimenetű cd-iben, előerősítőiben stb. ...

Ebbe esetleg az is belejátszhat, hogy megváltozott a mérnökök képzése. Személyes tapasztalatom, hogy amikor fejlesztőmérnökként dolgoztam és a többiek kiszagolták, hogy szívesen tervezek áramköröket induktivitásokkal és egyébként is szeretem az analóg áramköröket, onnantól az összes vonalmeghajtó és egyéb illesztő erősítőt és minden tekercset tartalmazó áramkört nekem kellett terveznem :) A többiek egyszerűen gyűlölték az induktivitásokat, mindig aktív szűrőkkel oldották meg a feladatukat és ha lehetett mindent digitálisan próbáltak megcsinálni, pedig volt olyan, hogy az analóg korrelációs detektorom kiváltotta a processzorost :)
Szóval már a mai 50-60 évesek között is kevesen vannak akik fiatal szakemberként járatosak voltak az induktivitásos-trafós dolgokban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 13:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Pagrusnak teljesen igaza van. A fiatalok azt hiszik, hogy egy marék csippel mindent meglehet oldani. :( De lessz az még fordítva is. Olyan ez a digitalizáció, mint az ABC tanulás a nyolcvanas évek végén: A képen alma, a gyerek megtanulta a szót olvasni: Alma. Utána 2 év múlva látott egy szót ami A betűvel kezdődött, az is alma lett, pedig az volt odaírva, hogy autó. Most már nem így tanítanak. Divat volt az egyetemeken a digitálist tanítani, mert az új volt, s átestek a ló másik felére: semmit sem tanítanak az analóg technikáról. Eltűnik egy szakma, egy műszaki kultúra. Nos ez itt a Trafós kimenetű vonal erősítő topic, tehát Dext csak tegyen trafót a cucca végére, mert így simább, analógosabb hangképet fog kapni, és reggeltől estig azt fogja hallgatni. Mindezek mellett az sem elhanyagolható tény, hogy OTL-el nehéz és bonyolult (alkatrész temető) szimmetrikus meghajtást biztosítani az ilyen bemenettel ellátott erősítőjéhez. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 14:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
pagrus írta:
otlm írta:
És ugyanezen az alapon, jóformán az összes high-end gyártó kerüli a trafót a csöves kimenetű cd-iben, előerősítőiben stb. ...

Ebbe esetleg az is belejátszhat, hogy megváltozott a mérnökök képzése. Személyes tapasztalatom, hogy amikor fejlesztőmérnökként dolgoztam és a többiek kiszagolták, hogy szívesen tervezek áramköröket induktivitásokkal és egyébként is szeretem az analóg áramköröket, onnantól az összes vonalmeghajtó és egyéb illesztő erősítőt és minden tekercset tartalmazó áramkört nekem kellett terveznem :) A többiek egyszerűen gyűlölték az induktivitásokat, mindig aktív szűrőkkel oldották meg a feladatukat és ha lehetett mindent digitálisan próbáltak megcsinálni, pedig volt olyan, hogy az analóg korrelációs detektorom kiváltotta a processzorost :)
Szóval már a mai 50-60 évesek között is kevesen vannak akik fiatal szakemberként járatosak voltak az induktivitásos-trafós dolgokban.


Nincs bajom az induktivitásokkal ha jól vannak méretezve és nem tologatják a fázist. Sajnos egy kimenőtrafót műszaki szempontból is nehéz korrekt módon elkészíteni. Az persze egész más kérdés hogy ki mire élvez és hogyan :) . A hozzászólásodat korrektnek érzem és elismeréssel adózok a szakmai múltadnak is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 15:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
dys-cus írta:
Pagrusnak teljesen igaza van. A fiatalok azt hiszik, hogy egy marék csippel mindent meglehet oldani. :( De lessz az még fordítva is. Olyan ez a digitalizáció, mint az ABC tanulás a nyolcvanas évek végén: A képen alma, a gyerek megtanulta a szót olvasni: Alma. Utána 2 év múlva látott egy szót ami A betűvel kezdődött, az is alma lett, pedig az volt odaírva, hogy autó. Most már nem így tanítanak. Divat volt az egyetemeken a digitálist tanítani, mert az új volt, s átestek a ló másik felére: semmit sem tanítanak az analóg technikáról. Eltűnik egy szakma, egy műszaki kultúra. Nos ez itt a Trafós kimenetű vonal erősítő topic, tehát Dext csak tegyen trafót a cucca végére, mert így simább, analógosabb hangképet fog kapni, és reggeltől estig azt fogja hallgatni. Mindezek mellett az sem elhanyagolható tény, hogy OTL-el nehéz és bonyolult (alkatrész temető) szimmetrikus meghajtást biztosítani az ilyen bemenettel ellátott erősítőjéhez. :D


Néhány megjegyzés:

- a divat mindig változik
- a transzformátor egy kétszeres átalakító, az ennek megfelelő veszteségekkel
- az OTL technika annak nehéz aki nem ért hozzá
- a valódi földfüggetlen, szimmetrikus be és kimenetű OTL erősítőt már 20 éve megépítettem - nem alkatrésztemető

Mellékelve a HIFI Choice 1993 februári számában megjelent fotó, amely az első 1992-es HES-ről tudósított.

Üdv: TJ.


Csatolmányok:
TwinServo_OTL_1993.JPG
TwinServo_OTL_1993.JPG [ 151.18 KiB | Megtekintve 57788 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 16:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tunerman! A divat változik, ebben igazad van. De azért a csövesek vége az legalább az esetek 95%-ban trafóra végződik. Gondolom ennek oka van, és nem az, hogy így csak rossz erősítőt lehet készíteni. Annak idején fejleszthettek volna olyan csöveket is dögivel, amik jók az OTL-hez. Mégsem ezt tették. (Még PNP csövet is csinálhattak volna, felfedezték már a pozitront. :D) A trafós technika meg annak nehéz, és hihetetlen, hogy jól tud szólni, aki nem ért hozzá. Szerencsére Kondo, Hafler, Arthur Radford, McIntosh, stb. értettek hozzá, de viszont ez a sok szerencsétlen tök hülye volt a csöves dolgokhoz, mert nem csináltak OTL-t. ;) De azért az is igaz, hogy a vonali cuccoknál trafókat használnak, ha analóg a lánc. Jut eszembe! A digitális kütyüknél is használják leválasztásra, pl az AN dac-okban, meg még az isten tudja hol.Sőt az az Istenverte AN még a DAC csip végére is tesz trafót, amivel hajtja a csöves kimeneti részt, illetve van olyan DAC-ja, hogy trafóval végződik.
Gratula a külföldi szereplésedért.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 18:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Topik takarítva. A következő személyeskedésért egy hét lesz a jutalom!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 23:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
dext írta:
Sziasztok
Mivel viszonylag hosszú IC kábellel tudom csak a végfokokig elvinni a jelet, és a végfokom felépítés szimmetrikus ezért szimmetrikusan szeretném összekötni a végfokokat és az előfokot.
dext
Esetleg: SSM2142 | Balance Line Driver | Audio Amplifiers - Analog Devices? Van Recevier is, avval együtt az igazi. Igaz nem trafo, de lehet jobb annál, vagy diy diszkrét diff. erősítő?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 23:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Idézet:
És ugyanezen az alapon, jóformán az összes high-end gyártó kerüli a trafót a csöves kimenetű cd-iben, előerősítőiben stb.

Ja, persze.... pl. az Audio Note sem használja a csúcs DAC-jaiban.... ;)
de nem ez a lényeg. Tényleg érdemes kipróbálni a trafós csattolást!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.22. 23:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
OFF: Az analóg áramköröket jóérzés beszabályozni és lehet. A digitális áramköröket készre lehet tervezni - elsőre jók - ez is örömforrás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 00:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
HaWaLinn írta:
dext írta:
Sziasztok
Mivel viszonylag hosszú IC kábellel tudom csak a végfokokig elvinni a jelet, és a végfokom felépítés szimmetrikus ezért szimmetrikusan szeretném összekötni a végfokokat és az előfokot.
dext
Esetleg: SSM2142 | Balance Line Driver | Audio Amplifiers - Analog Devices? Van Recevier is, avval együtt az igazi. Igaz nem trafo, de lehet jobb annál, vagy diy diszkrét diff. erősítő?


Csöves cuccba ilyet? Akkor már az egész készült volna ilyen IC-kből. Szegény Dext! :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 06:33 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Vazze írta:
Idézet:
És ugyanezen az alapon, jóformán az összes high-end gyártó kerüli a trafót a csöves kimenetű cd-iben, előerősítőiben stb.

Ja, persze.... pl. az Audio Note sem használja a csúcs DAC-jaiban.... ;)
de nem ez a lényeg. Tényleg érdemes kipróbálni a trafós csattolást!


Véleményem szerint az Audio Note úgy ahogy van egy rakás... :mrgreen:
80 milláért is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 06:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Én is rühellem az AN hangját. Soha nem tetszett egyik rendszerük sem, amit hallottam. Az a sz...abb fajta csöves hang. (halál unalmas hangjuk van szerintem).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 09:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
HaWaLinn írta:
Esetleg: SSM2142 | Balance Line Driver | Audio Amplifiers - Analog Devices? Van Recevier is, avval együtt az igazi. Igaz nem trafo, de lehet jobb annál, vagy diy diszkrét diff. erősítő?


Nincs elvi bajom az IC-s megoldásokkal de ebben a rendszerben nem szeretnék ilyet használni. Van még egy hátránya , galvanikusan nem választja el egymástól az elő és a végfokot.


euro21 írta:
Egyébként én sem értem Dext komát, hogy miért erőlteti itt a trafót.
Ezzel saját magát korlátozza. A füles impedanciájához -mekkora is lesz az? 32 ohm? 300 ohm?- kéne a trafó illesztést méretezni.

Ezzel szemben egy alacsony impedanciás fülest meghajtani képes erősítő (mondjuk egy csöves OTL) a nagyobb impedanciásokkal is el szokott boldogulni


A fülesem 240ohm, simán megbirkózik vele az erősítőm, számomra a hangja is elfogadható. Annyit szeretnék csupán ,hogy szimmetrikus jel már az előfok kimenetén meglegyen, az sem nagy hátrány ha nem kell küzdeni egy estleges földhurokkal. A fülest továbbra is a WF fogja hajtani. Amúgy meg korlátozza fenét, simán ki tudom belőle hajítani, legfeljebb dys-cusnak nem szólók róla :P

Péter írta:
Jó trafót csinálni szép cél, de a Jensent lekoppintani reménytelen, sztem ne hajszold ezt. Inkább hagyd Dyscus mestert kibontakozni :)
Használunk Jensen trafókat, nem egyszerű a vasalásuk sem. Egész fura, mondhatni.


Nem tudok én annyit , hogy akár közelítőleg is letudnám másolni, de az adatai valósnak tűnnek ezért szvsz jó cél ezeket a paramétereket megközelíteni. Megaztán bennem mindig ott motosz a kisördög , hátha az a titok, hogy nincs titok.





Szvsz könnyebb összehozni egy használható vonali trafót, mint egy kimenőt mert nincs teljesítmény, nincs nyugalmi áram. Problémásabb a magasabb illesztendő impedanciák miatt szórt és parazita kapacitások értékét alacsonyabban kell tartani,gondolom a Jensen is ezért tesz árnyékolást a primer és a szekunder közé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 11:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
dext írta:
... Szvsz könnyebb összehozni egy használható vonali trafót, mint egy kimenőt mert nincs teljesítmény, nincs nyugalmi áram. Problémásabb a magasabb illesztendő impedanciák miatt szórt és parazita kapacitások értékét alacsonyabban kell tartani ...
Igen, gondolok a régi transzformátoros fázisfordítókra és kimenőkre a germániumos hi-fi korból, jól szóltak és milyen egyszerűen.
Kód:
Nem fontos miniatürizálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 12:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dext írta:
Szvsz könnyebb összehozni egy használható vonali trafót, mint egy kimenőt mert nincs teljesítmény, nincs nyugalmi áram. Problémásabb a magasabb illesztendő impedanciák miatt szórt és parazita kapacitások értékét alacsonyabban kell tartani...


Ha a kimeneti trafóra gondoltál, nem kell magasabb illesztés.
Az ECC99 elég alacsony impedanciás(2K3), 9K-val illesztve jó is lehet. Ez 32 ohmos terhelés esetén kb. 17:1 trafót jelent ami egy kb. 2K3:8-as kimenőnek felel meg.

Egyébként ha már (homár :lol: ) szimmetrikus kimenet, miért nem indítasz szimmetrikus elektronikával?
Bemenőtrafó (aszimmetrikus-szimmetrikus váltás), elektronika, klasszikus PP kimenőtrafó kettős szekunderrel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 13:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
KD mester írta:
Én is rühellem az AN hangját. Soha nem tetszett egyik rendszerük sem, amit hallottam. Az a sz...abb fajta csöves hang. (halál unalmas hangjuk van szerintem).

A korrektség kedvéért, akad amit jól csinál, pl. a zenei történés jól követhető, telített emóciókkal stb. Azonban nekem rettentő komprimált, néhol torz, nem tud megbirkózni hangtömegekkel, az elvárt dinamikát és eközben érzékelhető könnyedséget, nyitottságot, szerintem siralmas szinten képviseli. Valóban az a tipikus, szélsőséges, kompromisszumokkal terhelt csöves hang, aminek a mérlege számomra negatív.
Úgyhogy nem esek hasra tőle, ahogy a "nagyon hifik" 95%-ától sem 8-)
Ja és ha már itt tarunk, a trafós csövesek ezen a téren csak jelenthetnek egy OTL-nek. Transzparencia, mikro és makrodinamika, nyitottság stb. Én legalábbis nem hallottam még olyat ami csak megközelítette volna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 14:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen, az AN, meg a többi SE felépítésű max 20Wattos csövik addig jók, még max négyen zenélnek a felvételen, de nem vadul, hanem amolyan szűzlányos finomsággal. A teljesítmény sávszélességük szűk a légrés miatt. Na de egy igazi PP, mint például egy ARC, vagy McIntosh, CJ. stb. azoknak van nyitottsága, mikro és makrodinamikája, transzparenciája, és még dögös is, de legfőképpen nem színeznek, és hatalmas térrel rendelkeznek. :)

Euro21! Én inkább már olyat tekernék Dext mesternek, hogy 240 és 600 ohm körüli szekunderek legyenek, amik hatásfokkal is kalkulálva olyan 2,7 és 1,7-es áttételt adnak. Valahogy kikerekíteném, hogy egyszerűen átkapcsolható legyen a két állás. A 600Ohmot lehet nagyobbra venni, mert nem hiszem, hogy annyira ragaszkodni kéne a szabvány vonali meghajtáshoz. A fülest egyébként sem kell szimmetrikusan meghajtani. Azaz lenne két áttétel, amejyik közül az eggyik 2,7, a másik 1,35. Gondolom a többit sejtitek. Egy 40-50H-is primérrel 0,05% körüli torzítással M42 magra megtekerve kb 0,09-es, és 0,12 szekunderral egész jó kis trafó lenne. :D És nem kellene légrés a kondik miatt, amit még mindig a primér kezdete és a föld közé tennék.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 15:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Milyen IC kábeled van/lesz hozzá?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 18:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
euro21 írta:
Ha a kimeneti trafóra gondoltál, nem kell magasabb illesztés.
Az ECC99 elég alacsony impedanciás(2K3), 9K-val illesztve jó is lehet. Ez 32 ohmos terhelés esetén kb. 17:1 trafót jelent ami egy kb. 2K3:8-as kimenőnek felel meg.



Ezen eltöprengek, van is itthon 16:1 áttételű kimenőm....egy próbát megér Hamarost összeütök egy deszkamodellt. A 240Ohmos fülesem igy kb 70kOhmmal terhelné a csöveket...
Habár az eredeti elképzeléstől ez elég messze esik, a cél az lett volna, hogy ne kelljen újraépíteni az egész füles erősítőt.

euro21 írta:
Egyébként ha már (homár :lol: ) szimmetrikus kimenet, miért nem indítasz szimmetrikus elektronikával?
Bemenőtrafó (aszimmetrikus-szimmetrikus váltás), elektronika, klasszikus PP kimenőtrafó kettős szekunderrel.


Erre én is gondoltam de akkor ugye a probléma ua. csak egy fokozattal előrébb kerül.


dys-cus írta:
Euro21! Én inkább már olyat tekernék Dext mesternek, hogy 240 és 600 ohm körüli szekunderek legyenek, amik hatásfokkal is kalkulálva olyan 2,7 és 1,7-es áttételt adnak. Valahogy kikerekíteném, hogy egyszerűen átkapcsolható legyen a két állás. A 600Ohmot lehet nagyobbra venni, mert nem hiszem, hogy annyira ragaszkodni kéne a szabvány vonali meghajtáshoz. A fülest egyébként sem kell szimmetrikusan meghajtani. Azaz lenne két áttétel, amejyik közül az eggyik 2,7, a másik 1,35. Gondolom a többit sejtitek. Egy 40-50H-is primérrel 0,05% körüli torzítással M42 magra megtekerve kb 0,09-es, és 0,12 szekunderral egész jó kis trafó lenne. :D És nem kellene légrés a kondik miatt, amit még mindig a primér kezdete és a föld közé tennék.


Régi csövi TV kimenő trafó magjaim vannak rakásra, jó kis recsegős, pattogós vasak, csévetestekkel együtt.
Jensen vajon miért 4:1 áttételt alkalmaz?
A légrés akkor sem közellenség ha nincs rá szükség ha van vas keresztmetszet bőven.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 20:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
dext írta:
...Jensen vajon miért 4:1 áttételt alkalmaz? ...

Korántsem mindig 4:1 az áttétel de előfordul a konzumer és a profi jelszintek miatt (1,55 V és 316 mV - http://en.wikipedia.org/wiki/Line_level), olvasd át alaposan a white papers részt a honlapjukon:

http://www.jensen-transformers.com/apps_wp.html

Csatolmány:
jensen-4-1.jpg
jensen-4-1.jpg [ 16.93 KiB | Megtekintve 57661 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 21:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
Olvasgatom az itteni történéseket de nem is merek szinte semmit mondani ehhez .
Nagyon halkan merem csak mondani hogy én most nem oly rég készitettem egy kis csövest ilyen trafós kimenettel , a figyelmesek nyilván majd rájönnek a kapcsolás eredetére ezért nem is árulom el , ez egy nagyon régi kapcsolás egy kis átdolgozást kapott csak .
Most tesztelgetem de csak még hallgatózással mert jelenleg nincs hanggenerátorom amit rátudnék akasztani így a mérések sajnos késnek .https://picasaweb.google.com/116086899954902323779/ECC82BasedPreamp


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.23. 22:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Én legalábbis nem hallottam még olyat ami csak megközelítette volna.


Én hallottam 1-2 olyan trafós csövest, ami megfelel a leírásodnak, de azok PP-k voltak. Na mindegy, van akinek az ilyesféle vontatott, sávszélek nélküli unalom hang jön be. Addig jó az AN is, amig egyetlen lantot pengetnek néha kornyikálnak itt ott hozzá. Nekem az ilyen hang, amit az efféle dolgok produkálnak, az q..nagyon kevés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 08:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CIROKL! Szép munka! A traficseket kézzel tekerted? Tudósíthatnál, legalább előzetesben, hogy hogy szól.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 09:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Dextnek, szeretettel. :)
apropo: hamarosan itt a Télapó! :lol:

A táp 250V és az alsó ECC99 katódellenállását növeltem, mert abban a munkapontban túl disszipálta a félcsövet.
Szerintem van ennél kisebb torzítású meghajtás is (szvsz felesleges a trafós csatoláshoz a WF), de ezzel kipróbálhatod.


Csatolmányok:
ECC99 pre symm trafo.jpg
ECC99 pre symm trafo.jpg [ 64.22 KiB | Megtekintve 57602 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 10:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos Dext eszeltem, volt egy kis agymenésem. Úgy gondoltam tekerek egy pár trafót Neked, hogy kipróbáld. Elküldöm, megpróbálod, ha nem tetszik visszaküldöd, ha tetszik magánban megbeszéljük, hogy mennyiségben mennyi általános csereeszközért cseréljük el. A trafót két üzemmódra tekerem meg: Fülesre, meg a vonalmeghajtásra. A vonalra lessz kihegyezve, mert az a fontosabb. A két üzemmód között a sekundert sorosan (vonal) vagy párhuzamosan (füles) kell kapcsolni. A primért úgy kellene bekötni a kimenetre, hogy a tekercs felsővége legyen a bemenet. Most látom, hogy a visszacsatolás miatt (100k) nem lehet bekötni az általam javasolt módon. A trafó méretezését ide becopizom, gyorsan nézd meg, mert máris kezdem a tekerő kütyüt beállítani hozzá 1,5 órátok van az ésszerű kritikák, javaslatok leírására. Aki tudja értesítse Dext komát, hogy nézze meg. Van mégegy feltétel: az általános csereeszközt legkésőbb karácsony előtt két nappal szeretném kézhez kapni az ismert okok miatt. Azt garantálom, hogy sokkal olcsóbb lessz mint a jensen, és azt is, hogy a jensen helyére való bekötés esetén Csupán enyhe ízlésbeli különbségek miatt fog máshogy szólni.


Csatolmányok:
DEXT.JPG
DEXT.JPG [ 98.56 KiB | Megtekintve 57597 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 11:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Lementem a pincébe a drótokért! :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 13:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Senki többet 3X! Kezdem a tekerést. Kalapács kopp. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 14:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tekerődik a kis kedves. Itten ottan éppen látni, hogy a szekundért bitekerem. Jó el szórakozom a toldásoknál, mint majom a f... val :D


Csatolmányok:
DSCF0018.JPG
DSCF0018.JPG [ 117.91 KiB | Megtekintve 57568 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 15:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt meg megállítottam, hogy jobban láccódjék.


Csatolmányok:
DSCF0020.JPG
DSCF0020.JPG [ 120.45 KiB | Megtekintve 57569 alkalommal. ]
DSCF0020.JPG
DSCF0020.JPG [ 120.45 KiB | Megtekintve 57569 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 15:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
dys-cus írta:
CIROKL! Szép munka! A traficseket kézzel tekerted? Tudósíthatnál, legalább előzetesben, hogy hogy szól.

A trafókat kézzel tekertem két délutánomba került , a lehetőségekhez képest sor sor mellé/ nem oly szép meg gyors mint a gépi /de ez van , már annak is nagyon örültem hogy egyszer sem szakítottam el azt a 0,1 mm -es derótot .
A trafókkal én úgy voltam hogy megtekerem és majd meghallgatom , megmérem és ha tetszik akkor marad ha nem akkor tekerés újból .
Első körben nekem bejön a kapott hangkép de mint írtam is nincs mérve semmi , az előerősítő csak munkapontilag és DC -re van mérve .
Meg még csak a kis hiragával van összekötve mióta elkészült , még azzal hallgatom és nem győzöm csodálni végeredményt , lehet ez így a kettő passzol egymáshoz .
Sajnos nekem itt most egy kis szünet mert télen nincs hol dolgozzak és a folytatás csak tavasszal .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 17:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos készen vban. 1 napi munka, mondjuk a másikat már nem kell kitalálni, az 3 órával kevesebb. Feltettem a vallató asztalra. És megnéztem a négyszögjelet 1k-n, és 510 Ohm-al terhelve. A bemenő jel 3V.


Csatolmányok:
DSCF0003.JPG
DSCF0003.JPG [ 119.53 KiB | Megtekintve 57540 alkalommal. ]
DSCF0021.JPG
DSCF0021.JPG [ 120.95 KiB | Megtekintve 57540 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 17:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
20KHz néccögjel, az előzőek szerint. A kjép lemaradt.


Csatolmányok:
DSCF0007.JPG
DSCF0007.JPG [ 118.68 KiB | Megtekintve 57533 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dys-cus 2011.11.24. 17:57-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 17:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
10Hz szinusz még mindig 3V.


Csatolmányok:
DSCF0008.JPG
DSCF0008.JPG [ 111.43 KiB | Megtekintve 57540 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 17:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szimmetrikus kimeneti fesz kétsugaras szkóppal. 2009Hz.


Csatolmányok:
DSCF0009.JPG
DSCF0009.JPG [ 119.93 KiB | Megtekintve 57539 alkalommal. ]
DSCF0012.JPG
DSCF0012.JPG [ 120 KiB | Megtekintve 57539 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós kimenetű vonal erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.11.24. 17:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ámítógéppel mérve (EWS88MT hangkarival) az IMD, a THD és a Bode diagram. Ez utóbbi megfelel a frekiátvitelnek. A Bode diagrammon 1 vízszintes osztás két dB. Azé nem olyan rossz ez terhelt állapotban. Hmm Dext? Elküldjem? Címedet magánban küld, ha érdekel a cuccos.


Csatolmányok:
DEXT BODE.JPG
DEXT BODE.JPG [ 102.48 KiB | Megtekintve 57535 alkalommal. ]
DEXT THD.JPG
DEXT THD.JPG [ 124.22 KiB | Megtekintve 57535 alkalommal. ]
DEXT IMD.JPG
DEXT IMD.JPG [ 123.45 KiB | Megtekintve 57535 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 216 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség