audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:55

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 134 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos folytassuk itt.
Kérjük az ötletejket, hogy milyen legyen a végfok. Javaslom a 6,3 Ohmos illesztést, mert úgyis ez terjed. Hajtsa ki az eléggé elterjedt 86 dB-es hangfalakat. Rajta, lássuk kiket érdekel, ki akar fejleszteni, ki akar sikert elérni. A kiindulási topicban leírtakat azért fent tartom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát szerintem nem ártana az eddigi hozzászólásokat átrakni ide...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KDMester! Kora tavasszal lesz Kiskunfélegyházán egy tali. Hallgassunk ott ilyet, olyat, s ott döntsünk az alkalmazott technikáról.
A Talit kollegánk rendezi, DHT, Árpi én, meg sokan mások is voltak ott. Már. Addig is eszeljünk.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 21:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szerintem a már meglévő, nyilvános közösen fejlesztett hangsugárzóhoz lenne célszerű egy nyilvános, utánépíthető erősítőt fejleszteni. Sajnos hangfalanként változik, hogy milyen hangsugárzóhoz milyen végfok passzol igazán, ezért is gondolom úgy, hogy a már meglévő csoportos hangfalhoz kellene hozzáfejleszteni az erősítőt. (hangra is). A legjobb eredményt a tapasztalataim szerint a konkrét rendszerhez történő fejlesztéssel lehet elérni. Márpedig olyan erősítő, ami mindenhol, minden rendszerbe illeszkedik, mindenhol maximálisan jól teljesít, olyan szerintem nincs... Viszont a hangsugárzó adott, és ha arra történne az erősítő fejlesztés, akkor több kategóriás javulást is el lehetne érni a hangban, ahhoz képest, mintha valami akármilyen (akár ultrahighend kategóriás) erősítőt kötnénk rá.

A konkrét rendszerre (hangsugárzóra) fejlesztett erősítő verhetetlen azon a rendszeren (hangfalon), amire ki van élezve. Ez olyan szinten összehozható, hogy akár egy ház árának megfelelő bármilyen highend erősítőt szószerint sz@rráaláz a saját rendszeren, amihez "hozzá lett hangolva". Szerintem itt van a diy egyik nagy előnye a vásárláshoz képest...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 21:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Holnap megnézem milyen csöveim vannak, ha van köztük olyan amiből építenénk, beadom a közösbe.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 22:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Csak egy elképzelés...

Triódának kötött sugártetródákkal megvalósított tiszta A1 osztályú PP... Ha fázisfordítást trafóval valósítjuk meg, egy (jó) meghajtást csak összehozunk elé ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 22:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
KDMester! Kora tavasszal lesz Kiskunfélegyházán egy tali. Hallgassunk ott ilyet, olyat, s ott döntsünk az alkalmazott technikáról.
A Talit kollegánk rendezi, DHT, Árpi én, meg sokan mások is voltak ott. Már. Addig is eszeljünk.


Hát akkor azt meg kéne ejteni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 08:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Sziasztok. 6n2/6n6p szívesen adok be a közösbe ha van rá igény. 6n6p katódkövetőben pl igen jól szerepel tapasztalataim szerint.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 09:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Megelégedettséggel hallgatok egy ideje 4db 6p3sze csővel szerelt PP végfokot. Egy lehetőségként ezt elviszem a talira. Tapasztalatom szerint triódába kötve szebben szól mint tetródaként. 6n1p bemeneti csővel 6n6p meghajtó csővel, mindkettő differősítőként van bekötve. Ha trafós lesz a fázisfordítás akkor az egyikfokozat akár el is hagyható.
Mivel a 6p3sze elvileg bírja rács áramos üzemet ezért szvsz meg kéne próbálni Euro21 által publikált nem teljesen szokványos 300B meghajtását. Arra nem merek ígéretet tenni , hogy a tavaszi talira ezt beépítem mindenesetre megpróbálom. Így 40W körüli maximális kimenőteljesítmény várható ami szvsz elég egy 86dB/1W érzékenységű dobozhoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 09:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Akkor én is mondok ötletet: Az e-bay-en most még viszonylag moderált áron( 35 dolcsi körüli áron postával) beszerezhető a 6c4c cső, abból is lehetne egy jó kis push-pull végfokot gyártani, ha már ez a divat mostanság, tizenpár watt kijönne belőle, az meg már bőven elég lenne egy átlagos hangdoboz meghajtásához.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 12:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Kaláka hangfal lesz legalább a meghallgatáshoz? Ha jól értettem ahhoz lenne az erősítő...???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 14:06 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Én ugyan úgy olvastam, hogy nem ahhoz terveződik, inkább csak annak mintáján, de lesz. A kérdés csak az melyik :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 14:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Belekotortam a dobozaimba, és amiből legalább 4db-ot találtam fel tudom ajánlani:
6n1p; 6n2p; 6n3p; 6n6p; 6n8s; 6n5s
ECC82; E80CC; E88CC; E80F; E83F; E80L
GU50; KT66; KT88; 6C33C; 6C4C (ez utóbbival még a triódás talira is beengednének)Vannak még 100u-3300u 350-420V-os tartományban Aerovox, Nippon, Philips, Rifa kondik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 15:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
KD mester írta:
Hát szerintem nem ártana az eddigi hozzászólásokat átrakni ide...
Írj valamelyik adminnak, moderátornak, mert maguktól biztosan nem találnak ide. Mondjuk ide vagy ide. Dicséretes ez a kezdeményezés, már épp ideje volt, hogy az erősítősök is összefogjanak. Én is azt kérdezném, hogy melyik Kaláka dobozhoz való fejlesztés a cél, mert bizony már több is van belőle.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 15:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Quadlipi írta:
KD mester írta:
Hát szerintem nem ártana az eddigi hozzászólásokat átrakni ide...
Írj valamelyik adminnak, moderátornak...

Figyelünk...figyelünk.. :D

A két topik elég jól elkülöníthető módon vált szét. Amikor konkretizálódott a kaláka-szerűen tervezendő/megépítendő erősítő alapelv, az egyik abban érdekelt létrehozta ezt. Mivel a két topik ugyanabban a "csöves" részlegben található, ráadásul az "SE..." topikhoz tartozó (időrendben utolsó) hozzászólások legalább annyira oda tartoznak, mint nem, ezért nem láttam értelmét hozzászólások átmozgatásának. Ha az érdekeltek úgy vélik hogy úgy jobb lenne, válasszanak ki egy (időbeli) töréspontot, és attól kezdődően átmozgatok ide mindent.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 15:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
Rejtés:
Mivel mindkét topic szerves része nem lehetne csak átmásolni? Maradhatna az eredeti helyen is


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 18:47 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Egyszer volt egy olyan elképzelésem, hogy egy Loftin-White elrendezésű fesz erősítű fokozat, anódban fázisfordító trafóval, ellenütemű DHT véggel. Ezt talán meg lehetne csinálni végig DHT csövezéssel úgy, hogy szabvány körüli meghajtó jellel kivezérelhető legyen.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 18:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Krizsi írta:
Egyszer volt egy olyan elképzelésem, hogy egy Loftin-White elrendezésű fesz erősítű fokozat, anódban fázisfordító trafóval, ellenütemű DHT véggel. Ezt talán meg lehetne csinálni végig DHT csövezéssel úgy, hogy szabvány körüli meghajtó jellel kivezérelhető legyen.

Ez jó ötlet, a visszacsatitól mindjárt megszabadulnánk. Én is a trafós fázishasítást preferálnám.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 19:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Quadlipi írta:
...Én is azt kérdezném, hogy melyik Kaláka dobozhoz való fejlesztés a cél, mert bizony már több is van belőle.

Így egy szóval, nagybetűvel ahogy írtad bizony csak egy van, az első, a későbbiek jelzősek (Midi Kaláka változatok).
Erről van tehát szó:
http://diyaudio.hu/forum/viewforum.php?f=50


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 19:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Krizsi írta:
Egyszer volt egy olyan elképzelésem, hogy egy Loftin-White elrendezésű fesz erősítű fokozat, anódban fázisfordító trafóval, ellenütemű DHT véggel. Ezt talán meg lehetne csinálni végig DHT csövezéssel úgy, hogy szabvány körüli meghajtó jellel kivezérelhető legyen.

Kevés az olyan DHT, amikkel két fokozatban elég erősítést lehet elérni ahhoz, hogy kihajts egy power DHT PP-t (gondolom a fázisfordító trafónál nem akartok 1:1+1-nél nagyobb áttételt).
Bááár...jó cső az EML30. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 19:43 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Javasolnék olyan csőkészletet (ha már csöves) , ami gyakori, könnyen beszerezhető, és alacsony költségvetésű -ha már a Diy-ről, és az után-építhetőségről van szó. Illene mellőzni az "ipari hulladék" alkatrészeket is... szerintem...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 20:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
A meghajtásba nem feltétlen kel erőltetni a DHT, habár a 4P1L sem rossz választás "DHP" olcsó és könnyen beszerezhető, 10 mű-t ki lehet venni trafóval és triódába kötve 2.5k a belső ellenállása ha jól emlékszem, és a foglalata is könnyen beszerezhető. Ez 40-50ma-vel könnyen kihajtana bármilyen csövet.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 21:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.09.12. 22:35
Hozzászólások: 51
Milyen megoldás lenne egy PSE, sugártetróda csövekkel? Nem a legelterjedtebb megoldás, egyáltalán próbálkozott valaki ilyennel? A meghajtófokozat talán kevesebb kompromisszumot jelent, mint a PP változat, erőtartalék is van a triódás SE-khez képest és meg lehet valósítani olcsóbb és drágább végcsövekkel is némi munkapont módosítással.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
Jó lenne meghatározni az alapelveket, alapkritériumokat az ötletelés előtt.
pld.
-Mekkora legyen a minimum teljesítménye?
-Milyen alkatrészeket érdemes használni? Beszerezhetőség, pénztárcabarát stb.
-Az egyszerű után építhetőség szempont e vagy sem?
stb. stb. stb.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
rhesus írta:
Milyen megoldás lenne egy PSE, sugártetróda csövekkel? Nem a legelterjedtebb megoldás, egyáltalán próbálkozott valaki ilyennel? A meghajtófokozat talán kevesebb kompromisszumot jelent, mint a PP változat, erőtartalék is van a triódás SE-khez képest és meg lehet valósítani olcsóbb és drágább végcsövekkel is némi munkapont módosítással.


Igaz ugyan, hogy a fázisfordítás problémája nem jelentkezne, de viszont elfogadható DF-et és torzítást valószínűleg csak komoly NFB-vel lehetne elérni... A triódák és a sugártetródák javarészt páros torzítási komponenseket termelnek, ami PP elrendezésben kompenzálódik, a triódák kis belsőellenállásuk révén mindenféle trükközés nélkül kedvező DF-et biztosítanak :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Véleményem szerint triódás PP véggel kellene elindulni. 6Sz19P például jó válsztás lehetne, olcsó, modern cső, akár tápba is lehetne rakni (stabil tápot készíteni). A meghajtásához mondjuk kellhetnek valami izmosabb triódák, de ez sem lehet gond. Elsősorban minél kevesebb kondi és egyéb alkatrész felhasználást kellene kitűzni célul (kivéve persze a tápegység részt), előtérbe helyezni a dc csatolásokat (ha már stabil táp lesz), ahol lehet (dehát azért kell fejleszteni, hogy lehessen). Igy legalább a teljesítménycsövek nem ültetnék le a pénztárcát. Ha a trafók átlag halandó számára is megfizethetők, érdemes közbülső (pl. fázisfordító) trafókkal is próbálkozni. Egy ilyen felállás megkönnyítené az utánépítést. :|

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:40 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
1 szavazat a DHT PP végre.

Ti jöttök.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egy szavazat arra, hogy hallgassatok össze néhány erősítőt és csak utána döntsetek a megvalósításról... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 22:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
2 szavazat DHT PP

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Ha DHT pp-t akartok, annak kár volt kalákás topicot nyitni, ideje átnevezni. :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Tényleg érdemes lenne lefektetni az alapokat.
Mondjuk minimum 50W kimenő teljesítmény, 1% alatti torzítással. Beszerezhető kimenő trafó, vagy -ha van- akkor beszerezhető fázisfordító trafó. Elérhető árú és könnyen beszerezhető végcsövek.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
sturbi írta:
Ha DHT pp-t akartok, annak kár volt kalákás topicot nyitni, ideje átnevezni. :lol:

A kalákában való tervezés/építkezés közös döntésekről szól. Az eltérő véleményeket természetesen lehet ütköztetni, meggyőzni stb.
Te milyenre szavaznál? Ez a szakasz még egyáltalán nem a döntést jelenti, inkább csoportosít, ütköztet.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
sajti írta:
Tényleg érdemes lenne lefektetni az alapokat.
Mondjuk minimum 50W kimenő teljesítmény, 1% alatti torzítással. Beszerezhető kimenő trafó, vagy -ha van- akkor beszerezhető fázisfordító trafó. Elérhető árú és könnyen beszerezhető végcsövek.

Sajti


Azért ezzel a specifikálással annyiban vigyázni kell, hogy nehogy a sajátos magyar pályáztatási rendszerrel mutasson rokonságot. Pl az 50w már eldönti, hogy gyakorlatilag csak PP lehet. Még specifikálunk pár mérhető paramétert és Discus ARC-jét építjük meg kalákában :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Krizsi írta:
Azért ezzel a specifikálással annyiban vigyázni kell, hogy nehogy a sajátos magyar pályáztatási rendszerrel mutasson rokonságot. Pl az 50w már eldönti, hogy gyakorlatilag csak PP lehet. Még specifikálunk pár mérhető paramétert és Discus ARC-jét építjük meg kalákában :)


Azért az alapadatokat érdemes megadni...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
sajti írta:
...Mondjuk minimum 50W kimenő teljesítmény...
Biztos, hogy kell ennyi? (Bár nyilván a nagyobb teljesítmény határozott előny.) Egy 90dB-s hangsugárzót figyelembe véve, mint pld. a kaláka nem elég 10-15W? A hifi shown, DHT 5-6W körüli erősítője kevés volt, a Gleden 90dB-jéhez. Ebből következtetve. 10-15W elég lehet.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Elmondtam az előbb, hogy triódás PP-re szavaznék, DC-s csatolással, stabil tápos megközelítésben, maximum 20 W-ig, kerülve a direkt fűtésű csöveket (áruk és beszerezhetőségük kapcsán). Monoblokkos kivitelnek sem vagyok ellene, és trafós fázisfordításnak sem (ha valaki anyagostól bruttóban (nem relatíve) alacsony áron készít kiváló minőségben ff. trafót. Na ebben nem tudok hinni). :)

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Az én tudásom kevés ahhoz, hogy érdemben bármit is hozzátegyek a "kalákában" épülő erősítőhöz, de ha valóban könnyen utánépíthető végfokot szeretnétek, akkor szerintem is az egyszerübben beszerezhető közvetett fűtésű csövekben gondolkodjatok.
Quadlipivel is egyetértek, nem kell mindjárt 50W, 15-20W bőven elég.

Ja és ha tényleg összejön, ez lesz az első PP amit megépítek :lol:

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 00:09 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Ha az erősítő teljes költségvetését nézzük (netán figyelembe vesszük a ráfordított munkát is) akkor mekkora megtakarítás ha a végcsöveken, mondjuk 10eFt-ot spórolunk?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 00:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Először el kellene dönteni, mekkora teljesítményű is legyen az a PP, arra milyen DHT csövek megfelelőek, azok honnan szerezgetők be, mekkora tápfesz igényük lesz az elvárt teljesítményhez (a háló és kimenőtrafó elkészítése, a kondik fesz tűrése, az ellenállások átütési szilárdsága miatt lehet érdekes, ezek az árat is durván befolyásolhatják). Ha ezután csak 10 ezer ft lesz a külömbség, akkor legyen DHT (de továbbra is fenntartom, hogy az utánépíthetőséget nehezíti a dht csövek használata). Természetesen egyébként is szurkolok a sikerért. :|

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 02:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Véleményem szerint triódás PP véggel kellene elindulni. 6Sz19P például jó válsztás lehetne, olcsó, modern cső, akár tápba is lehetne rakni (stabil tápot készíteni). A meghajtásához mondjuk kellhetnek valami izmosabb triódák, de ez sem lehet gond. Elsősorban minél kevesebb kondi és egyéb alkatrész felhasználást kellene kitűzni célul (kivéve persze a tápegység részt), előtérbe helyezni a dc csatolásokat (ha már stabil táp lesz), ahol lehet (dehát azért kell fejleszteni, hogy lehessen). Igy legalább a teljesítménycsövek nem ültetnék le a pénztárcát. Ha a trafók átlag halandó számára is megfizethetők, érdemes közbülső (pl. fázisfordító) trafókkal is próbálkozni. Egy ilyen felállás megkönnyítené az utánépítést.


1. Olcsó
2. Párbaválogatható, nem úgy mint az egy búrában lévő rokonaik.
3. Korszerű, tartós. Többen nem tudták, hol a getter. (cirkónium)
4. Kicsit nagyobb erősítéssel bír, mint testvérei (6C33, 6C41, 6N13). Könnyebbenn hajtható. De a 300b-nek sem kell sokkal kisebb meghajtófeszültség. :mrgreen:
5. Örömmel látom, hogy megszállott félvezetősök is itt vannak
6. Válogatva és sokszorozva a végcsöveket nagy teljesítmény is elérhető, lásd gyári végfokok. MODULÁRIS. Akár OTL is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 11:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Az 50W zenei csúcs ma már túlzott és korszerűtlen követelmény énszerintem. A Hi-Fi korszak elején amikor még nem ismertük a tápegység jóságának jó hatását (még a külön tápok sztereós előnyeit sem), akkor találtuk ki, hogy legyen jó nehéz a félvezetős erősítő, ami az A osztályt is jelentheti, mert ami könnyű az eleve gyanús, az 50W azért volt, hogy legyen legalább egy tapasztalati mérőszám is. Igen, a félvezetős korszak elején. A 10-15W szvsz is megfelelne mint sin csúcs, megértve ennek a felét is az SE-k miatt. Érdekes lenne az is, ha nem a kimenő, hanem a bemenő teljesítményt vagy a tápot határoznátok meg, persze a táp kapcsolását is, amikor már kialakult a dolog.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 11:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Kicsit tovább kotorásztam, vannak még 6c19p csöveim is melyeket felajánlok.

A teljesítmény szerintem is elég 10-15W. Ez általános érzékenységű dobozokon kellően nagy hangerőt tud biztosítani, ugyanakkor nem kell feleslegesen költeni a jóval nagyobb tápegységre és kimenőtrafóra.
Ha már itt páran szavaztak, én is DHT végcsőre adom a voksomat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Szerintem konkrét tervekkel kellene pályázni.
Szerintem a legfontosabb szempontok lehetnének:
-utángyárthatóság
-elérhetőség(megfizethetőség)
-egyszerűség
-univerzalitás(kevéssé rendszerfüggő, ebből levezetett paraméterek)

20W körüli teljesítmény szükséges és elégséges.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Éppen csak beleolvastam, de javasolnám végcsőnek a 6L6-ot, KT66-ot. Ezekből ki lehet venni a teljesítményt, olcsók, lehet kapni őket, bárki be tudja szerezni, és egy kis módosítással (táp, kimenő) jó bele a KT88, a 6550, és vég esetben az EL34. Ha még hozzáadjuk a szovjez származású csöveket, amik ezeknek megfelelői, akkor legalább 8 fajta csőkészlettel lehet számolni. Ez szerintem fontos szempont. Azonkívül ezek elterjedt audio csövek, sokan építettek belőlük, DIY-ba, gyárilag is. Lehet itt minden féle orosz DHT csövet használni, de az múló divat, mert egyre nehezebben lehet hozzáférni. Viszont a felsoroltakból lehet kapni hájend minőséget is. PL pétervári Svetlánát.Ha valakinek nem tetszik az én trafóm hangja, vagy csak egyszerűen azért mert Dyscus trafó, akkor akármilyen mást is bele tehet, ha már olyan rossz a hallása. :P Én max 50W kivehetőre gondoltam, mert ekkora trafóhoz van vasmagom, drótom, csévém, stb.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dys-cus 2011.12.18. 12:29-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szerintem a DHT nagyon leszűkíti az alkalmazható csövek menyiségét, nem lesz sok minden, amiből lehet válogatni. A beszerzés is egyre problémásabb lesz, ahogy múlik az idő. Hány féle DHT csövet is gyártanak jelenleg? ;) Szép lassan kihalnak, aztán marad a 300B, meg a 2A3..

10W az meg marha kevés egy átlagos hangsugárzóhoz. Akkor már nyugodtan lehetne SE is. Minek akkor a PP? Legyen legalább 20W. Ennyi minimum kell egy 86dB érzékenységű hangsugárzóhoz.

Szóval a részemről a DHT-ra egy -1 szavazat.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2011.12.18. 12:23-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
-1DHT

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Rejtés:
Én is kt66-os végcső mellett voksolnék.
Ár/érték-minőség arányban elég helytállónak vélem. (-Több csövesben is hallgatván)
Nem utolsó sorban könnyen beszerezhető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Imént meghallgattam a Frida c. film zenéjének az elejét (hogy ne csak komolyzene legyen), úgy, hogy az énekhangok ne legyenek túl hangosak (a döngetésnek persze nincs határa). Kb. így hallgattuk Krizsivel is nálam, ezzel a hangnyomással picivel 10 W alatt volt a maximális RMS teljesítmény, tehát ez nekem elég lenne egy 45 négyzetméteres szobában. Ha biztonság kedvéért a dupláját vesszük, 20 Wattnál több semmiképpen nem kell szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
6550 Triódába kötve kb 30W.
Mindenesetre én maradnék a 40-50W-nál Laci, mert ha valakinek mondjuk 3dB-el érzéketlenebb a hanxórója, akkor ugye jóval nagyobb teljesítmény kell. A szépen szólás meg PP-ben is Az alsó 1/3-ad alatt van. Igazából én UL-be gondolkodnék alapvetően, és egyéni variációként a szekunderre ültetném a katódot.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaláka végfok
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 12:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Akkor lényegében a 20W megcélzása lehetne kiindulási alap, ha több sikerül az nem baj, de kevesebb se legyen, mert az már eléggé válogatós lehet hangfalban.
A KT66-88 szerintem is jó választás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 134 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség