audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:20

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 38 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: 2*10 W-os 1/2 6C33C parafeed erősítő
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 10:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Tervben van nálam egy parafeed SE erősítő építése fél 6C33C csövek felhasználásával. Az ilyen SE erősítőben nem folyik át a végcső nyugalmi árama a kimenőtrafón, ezáltal légrésmentes, kisebb méretben, nagyobb fő induktivitású trafó készíthető hozzá. Vastagabb huzallal is el lehet férni az ablakban. A csövet persze táplálni kell, ezért az anódkörbe elegendően nagy impedanciájú, kis dc ellenállású, légréses fojtótekercset kell használni, vagy egyéb módon (ellenálláson, elektronikus fojtón keresztül) meg kell oldani a tápellátást. Én első közelítésben fojtótekercses megoldásban gondolkodom, hogy ne kelljen túlzottan magas tápfeszültséget alkalmaznom. A kimenőtrafót kondenzátorral le kell választani, ezért ez az egyik kényes pontja lehet az erősítőnek. Mivel a trafóban doménátfordulás is lesz, a célnak leginkább a gyors, keskeny hiszterézisű vasak felelnek meg (pl. nanokristályos szerkezet), ilyen nekem nincsen, és nem is tervezem a beszerzését, valószínűleg M102/48-as pakettel lesz megvalósítva a kimenő.
A fél 6C33C-t azért választottam, mert ezesetben 21 W betáplált fűtőteljesítményhez 45 W anóddisszipációt enged meg az adatlap, és nem követeli meg a max 250 V anódfeszt, valamint a csövek egyformasága sokkal könnyebben biztosítható. A teljes cső felhasználásakor 42 W fűtőteljesítményhez 60 W a megengedett disszipáció (egy triódába kötött EL 84-el több), kiköti a 250 V-os max. anódfeszt, és szinte lehetetlen két igazán egyforma csővet kiválasztani (mert a búrán belüli triódáknak is egyformának kellene lenni, ezek paramétereibe kis mértékben a fűtésen keresztül be lehet avatkozni (6,3 V-os fűtések trimmerelésével), de gyakran nagyok az eltérések és ez kis belső elenállású triódák esetén különösen előnytelen). A képen látható trafó és fojtó kupaccal szeretném megoldani a vas kérdéseket. Hátul baloldalt a 6C33C-ek hálótrafója, előtte az ehhez betervezett fojtó van, melletük a kisáramú részek hálótrafója és fojtója látható, majd a két kimenő vasai és a fozzájuk gondolt fojtók. A hálózati fojtó 44 ohm dc ellenállású, 0,4-es huzallal teletekert EI84/28-as, a kimenőkhöz tartozók EI74/26-os vason 0,32 es huzallal teletekertek, ezek dc ellenállása 150 ohm. Itt bizonytalan vagyok, hogy ezen utóbbiak megfelelőek lesznek-e.
Noshát, ebben a parafeedes témában várom bárkinek a tanácsát, hozzászólását, látható, nagyon az elején vagyok, nincsen kapcsolási rajz sem. Még annyit, hogy a 6C33C-ek közvetlen hajtását E182CC-vel gondolom megcsinálni. :roll:


Csatolmányok:
trafók,fojtók.jpg
trafók,fojtók.jpg [ 113.59 KiB | Megtekintve 49051 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 10:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Este (otthoni gépről) felrakok majd egy (szimulált) végig DC csatolt (fél) 6C33C parafeed kapcsolást.

E88CC-E182CC-6C33C, anódban 10H (40 Ohm) fojtó, kondis (100u?) kicsatolás az anódból, 600:6 trafó.

Eredetileg SE volt, de tegnap Sturbi kedvéért parafeed-re átalakítottam. :)

Kettős táp (+420V, +230V) kell hozzá. A végcső kb. 250mA-re van állítva.

Túl érzékeny lett, így az elejére osztó került. A szimu szerint így 2V RMS bemenő esetén kb. 15W jön ki, kb. 4% torzítás mellett. Ennek nagy részét a meghajtás (E182CC) "produkálja", tehát azzal még lehet játszani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 12:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
euro21 írta:
Eredetileg SE volt, de tegnap Sturbi kedvéért parafeed-re átalakítottam. :)

Engem meg az eredeti kapcsolás érdekelne (ha nem nagy pofátlanság ilyent kérni), amenyiben megépíthető E182CC nélkül is, mert az most momentán nincs a látókörömben.
A mostani (RC csatolt) SE erősítőmben a 6C33C-ket az általad javasolt E280F-ek hajtják (ebből igyekeztem bevásárolni), 390V-ról 22k munkaellenállással 2V körüli előfesszel és 10mA nyugalmi árammal. Az érzékenysége közel 2,5-szerese lett a 6E5P-hez képest. 8 ohmon 1kHz-en a 11Veff-et 1Veff körüli bemenőjelre hozza. 20Hz-en a szinusz 12,5W-ig még nem horpad, így talán ezt nevezhetjük az erősítő teljesítmény sávszélességnek...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 13:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
euro21 írta:
Este (otthoni gépről) felrakok majd egy (szimulált) végig DC csatolt (fél) 6C33C parafeed kapcsolást.

Megköszönöm! A leírakból azt vélem kihallani, hogy szerinted is neccesek (alkalmatlanok) a fojtótekercseim (az EI74-ek) a feladatra. :(

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 13:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
...E280F-ek hajtják...
Akkor most már a szokásos vonali szint is kivezérli? Ez akkor nem triódás kötésben van?
Kár, hogy már nincs meg az erősítőm, valószínűleg 6ZS11P-vel vagy 6ZS43P-vel is megoldható lenne. :o

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 15:14 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
sturbi írta:
A leírakból azt vélem kihallani, hogy szerinted is neccesek (alkalmatlanok) a fojtótekercseim (az EI74-ek) a feladatra. :(

Ezt honnan olvastad ki? :roll:
Kell egy megfelelő anódfojtó. Legyen alacsony a DCR, vastag a madzag (simán folynak -csúcsban- fél amperek is!), legyen -mondjuk- 10H az induktivitás. Egyik sem olyan feltétel, amit ne lehetne teljesíteni normál vassal.

A szimulációban csak ezért ilyenek a paraméterek (10H, 40 Ohm, kb. 200pF), mert az előtte használt 600:6 trafó primerje ilyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 15:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
lpcollector írta:
Engem meg az eredeti kapcsolás érdekelne (ha nem nagy pofátlanság ilyent kérni), amenyiben megépíthető E182CC nélkül is, mert az most momentán nincs a látókörömben.

DC csatolással azt hiszem, hogy E182CC/ECC99/6N6P "erősségű" cső nélkül csak nagyobb kompromisszummal abszolválható a feladat.

Persze vannak más meghajtó triódák is, meg kell vizsgálni, hogy erősítésre, valamit a végcső kapacitásainak töltögetésére/kisütésére (20 kHz-en!) alkalmasak-e.

Az E280F/D3a vonal megfelelő kapcsolásban kis torzítás mellett brutális kimenő feszültségre képes (2V be, 200Vpp ki), de kell hozzá egy katód- vagy source követő, hogy DC csatolásra alkalmas legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 15:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
sturbi írta:
Ez akkor nem triódás kötésben van?

De bizony... Nagyon jó kis cső ez. :D Igaz az árából kijönne majdnem 10db 6E5P, viszont annál több mint 10-szer hosszabb életű.
Próbáltam az E810F-et is még az EL519 elé, de erre a feledatra is megfelelőbbnek bizonyult a 280. Jól bírta viszont a 6ZS52P, de az meg a mikrofóniás érzékenysége miatt vérzett el...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 19:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Szimuláció.


Csatolmányok:
E88CC-E182CC-6C33C parafeed.jpg
E88CC-E182CC-6C33C parafeed.jpg [ 64.93 KiB | Megtekintve 48933 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 19:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
euro21 írta:
DC csatolással azt hiszem, hogy E182CC/ECC99/6N6P "erősségű" cső nélkül csak nagyobb kompromisszummal abszolválható a feladat...

Hoppá, a 6N6P-ről mindig elfeledkezek, az van itthon.
Ha TINA-ban modellezted, akkor a TSC kiterjesztéssel is tudnék mit kezdeni ;)

(De, hogy ne OFF-oljuk szét Sturbi fórumát, ezt a néhány utóbbi hozzászólást átpakolhatod az "A osztályú 6c33c triódával" témába, ott elférne a DC csatolt megoldás is...)

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 20:00 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
lpcollector írta:
Ha TINA-ban modellezted..

LTSpice.
Ha kell valakinek az .asc állomány, szóljon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 20:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Csak nekem tűnik úgy, hogy a parafeed nem old meg semmit, csak tetézi a bajokat?!
Az anódfojtónak pont ugyanolyan jóminőségű vas kell, mint a kimenőnek, plusz bekerül egy igen nagymértékben reaktív elem, a kicsatoló kondi, egy szép rezgőkört alkotva, több törésponti frekivel.
Győzzetek már meg, hogy rosszul látom azt, hogy egy problémát kiküszöbölendő beépítünk még minimum kettőt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 20:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Szimuláció.
Köszi, nekem ez nem lesz jó, mert nem fél 33C-el van, csak 45 W-ig mehetek el a disszipációval (itt 57 W körül van), és R1 10 K-s stabilizáló ellenállást is szertném valahogy kiküszöbölni (mert kell oda vagy 30 W-os, jól szellőzően. Elképzelhető, hogy a végcsövet mégis kondival csatolom inkább, ha nem tudom megoldani a munkapont kúszást.
Nekem meglévő, kész fojtóim vannak ezeknek dc ellenállása 150 ohm, egyelőre nem tudom hány Hy-sek, EI74/26-os vasak vannak teletekerve 0,32-es dróttal, eredetileg ezeket szerettem volna használni (150 mA nyugalmi árammal), de félek, hogy kevés lesz az induktivitásuk, 1,2-1,5 k közé gondoltam a kimenőket. Multival mérve ezek a fojtók csak 7,6 Hy-sek, de nem tudom ez mennyire valós érték, mert ha valós, akkor kicsik ide, 0,32-es huzal meg kell, több menet csak nagyobb vason fér el.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 21:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Megnéztem az adatlapot.
A 45W/single triode (250V alatt) a 750 órás "átlag megbízhatósághoz" tartozik. Ha 3000 órát akarsz, már csak 35W-al (45W két triódára) terhelhető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 22:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Barth Ida írta:
Csak nekem tűnik úgy, hogy a parafeed nem old meg semmit, csak tetézi a bajokat?!
Az anódfojtónak pont ugyanolyan jóminőségű vas kell, mint a kimenőnek, plusz bekerül egy igen nagymértékben reaktív elem, a kicsatoló kondi, egy szép rezgőkört alkotva, több törésponti frekivel.
Győzzetek már meg, hogy rosszul látom azt, hogy egy problémát kiküszöbölendő beépítünk még minimum kettőt!


Szükség törvényt bont, hinycikk a légrés, viszont vannak kész fojtók. :lol:
Anódfojtónak szerintem nem feltétlenül kell ugyanolyan minőség, ne telítődjön és legyen elég impedanciája. Kicsiben próbáltam már ilyen kapcsolást (igaz ott a fojtó ugyanolyan vacak volt (de nem nagyon) mint a kimenő), kicsatoló kondi semmiféle problémát nem okozott. A hangkaraktere változott, de a próba alatt legalábbis (elég rövid idő volt) nem tűnt rosszabbnak (nem egy hi-end erősítőnél lett próbálva a műtét). Te hallotál már ilyen parafeedes erősítőt szólni? Vannak akik nagyon dicsérik. :)

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 23:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
euro21 írta:
Megnéztem az adatlapot.
A 45W/single triode (250V alatt) a 750 órás "átlag megbízhatósághoz" tartozik. Ha 3000 órát akarsz, már csak 35W-al (45W két triódára) terhelhető.

Másképpen értelmezzük az adatokat. Hidegen 600 V mehet a csőre, melegen 30 W diszipáció alatt 450 V, 30 W felett 250 V. Ezek a teljes csőre vonatkoznak. Anód disszipáció 45 W fél csőre 60 W teljes csőre. A rácsfeszültség-anódáram görbeseregeken teljes csőnél 250 V-on letörik a disszpációs görbe 60-ról 30W-ra, fél csőnél marad 45 W-on (nincs törés). Átlag megbizhatóság nincsen, az üzemóra adatok minimális garancia vagy szerviz garanciára vonatkoznak (bizonyos munkaponti adatok betartása mellett), az élettartamhoz nincs túl sok köze, amúgy is roppant mostoha körülményekhez van megadva (azt a szerviz üzemórát nehéz terepen mozgó harcjárműben, vagy sugárhajtóműves repülőben is garantálják). Igen sűrűn kellene csöveket cserélgetni a graafban napi három óra zenehallgatással, ha normál emberi környezetben 500 óránként kipurcannának.
Hibás ez a szimuláció szerintem, a kimenőtrafó árama a 6C33C katódjára kell hogy záródjon, nem a testre... :roll:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sturbi 2011.12.19. 23:25-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 23:23 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
sturbi írta:
Másképpen értelmezzük az adatokat.

Ezt néztem.


Csatolmányok:
6C33C-B Datasheet.pdf [76.45 KiB]
649 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 00:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Jó ez az adatlap, köszi. Ez valóban megköti az ember kezét, bár nem hiszem, hogy a 6C33-nél nagyobb lesz az anódfeszem 250 V-nál, a félcsöves görbe ezen sem törik, csak a telejes csöves, nem igazán logikus nekem a 30W -os határ fél csőnél 250 V felett. :roll:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 10:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
sturbi írta:
Barth Ida írta:
Csak nekem tűnik úgy, hogy a parafeed nem old meg semmit, csak tetézi a bajokat?!
Az anódfojtónak pont ugyanolyan jóminőségű vas kell, mint a kimenőnek, plusz bekerül egy igen nagymértékben reaktív elem, a kicsatoló kondi, egy szép rezgőkört alkotva, több törésponti frekivel.
Győzzetek már meg, hogy rosszul látom azt, hogy egy problémát kiküszöbölendő beépítünk még minimum kettőt!
Szükség törvényt bont, hinycikk a légrés, viszont vannak kész fojtók. :lol:
Anódfojtónak szerintem nem feltétlenül kell ugyanolyan minőség, ne telítődjön és legyen elég impedanciája. Kicsiben próbáltam már ilyen kapcsolást (igaz ott a fojtó ugyanolyan vacak volt (de nem nagyon) mint a kimenő), kicsatoló kondi semmiféle problémát nem okozott. A hangkaraktere változott, de a próba alatt legalábbis (elég rövid idő volt) nem tűnt rosszabbnak (nem egy hi-end erősítőnél lett próbálva a műtét). Te hallotál már ilyen parafeedes erősítőt szólni? Vannak akik nagyon dicsérik. :)
Anód fojtónak azért nem jó akármi, mert a tápegységen keresztül az is párhuzamosan kapcsolódik a cső belső ellenállásával (párhuzamos táplálás). Túl nagy impedancia kellene, sőt túl jó fojtó kellene, akkor meg minek? Azért még hangzásra lehet jobb mint az enyém.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 17:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
sturbi írta:
Barth Ida írta:
Csak nekem tűnik úgy, hogy a parafeed nem old meg semmit, csak tetézi a bajokat?!
Az anódfojtónak pont ugyanolyan jóminőségű vas kell, mint a kimenőnek, plusz bekerül egy igen nagymértékben reaktív elem, a kicsatoló kondi, egy szép rezgőkört alkotva, több törésponti frekivel.
Győzzetek már meg, hogy rosszul látom azt, hogy egy problémát kiküszöbölendő beépítünk még minimum kettőt!


Szükség törvényt bont, hinycikk a légrés, viszont vannak kész fojtók. :lol:
Anódfojtónak szerintem nem feltétlenül kell ugyanolyan minőség, ne telítődjön és legyen elég impedanciája. Kicsiben próbáltam már ilyen kapcsolást (igaz ott a fojtó ugyanolyan vacak volt (de nem nagyon) mint a kimenő), kicsatoló kondi semmiféle problémát nem okozott. A hangkaraktere változott, de a próba alatt legalábbis (elég rövid idő volt) nem tűnt rosszabbnak (nem egy hi-end erősítőnél lett próbálva a műtét). Te hallotál már ilyen parafeedes erősítőt szólni? Vannak akik nagyon dicsérik. :)


Nem hallottam még parafeed erősítőt szólni, de nagyon sokat kísérleteztem anódfojtókkal feszültség erősítőben. Ugyanis egy EML30A-val feszültségerősítek a végcső előtt és a legelején anódfojtóval gondoltam megoldani a munka"ellenállást". Sokféle vassal sokféle tekerccsel kísérleteztem és bizony nagymértékben befolyásolta a vas is a hangminőséget, ezek alapján úgy gondolom, hogy bizony kimenő minőségű vas kell, a könnyítés csak talán annyi, hogy kisebb is elég. Csakhogy kettő kell belőle - maradt a légrés, csak a fojtóban - a kimenőben lett hiszterézis - plusz még van kimenő kondi, hát .....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 22:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Mennyi lehet kb. az induktivitása az EI 75/26-os fojtóimnak? Légrésesek, brutto 0,2 mm körüli a légrést. Úgy saccolom 3800 menet körül lehet rajtuk 0,3-as dróttal. 0,35-ös lemezekből vannak. Mérni csak multival tudok mert nem pakolhatok ki karácsonyig, az 7,7 Hy-t mutat, szerintem ettől többnek kellene lenni, vagy nem?.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.22. 14:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
sturbi írta:
Mennyi lehet kb....

Csak megmértem 42V 50 Hz-es trafóval, soros ellenállással. Az RL kerek 4K lett így, abszolut értékben. Ebből L=lZl/omega, az 4000/314=12,73 (Hy). Szerintem pontosabb lehet ez mint a multi, mert a multit ilyen méretű vasmagos tekercs veszteségi ellenállása már "leöli". Úgy döntöttem jók lesznek ezek a fojtók anódfojtónak (150 ohm Rdc-vel). 8-)

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.22. 14:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Barth Ida írta:
Nem hallottam még parafeed erősítőt szólni, de nagyon sokat kísérleteztem anódfojtókkal feszültség erősítőben. Ugyanis egy EML30A-val feszültségerősítek a végcső előtt és a legelején anódfojtóval gondoltam megoldani a munka"ellenállást". Sokféle vassal sokféle tekerccsel kísérleteztem és bizony nagymértékben befolyásolta a vas is a hangminőséget, ezek alapján úgy gondolom, hogy bizony kimenő minőségű vas kell, a könnyítés csak talán annyi, hogy kisebb is elég. Csakhogy kettő kell belőle - maradt a légrés, csak a fojtóban - a kimenőben lett hiszterézis - plusz még van kimenő kondi, hát .....

Én is csak azt az egy kisteljesítményű próbálkozást hallottam, amit említettem, ott inkább javulás volt, mint romlás (de mint mondtam is, nem hájend cucc volt). Sem az anódfojtó miatt, sem a kicsatoló kondi miatt nem volt semmiféle megoldandó problémám, mérve is hallgatva is kicsit jobb lett. A mostani próbálkozással nagyobb elvárásaim vannak, ha nem sikerül, átépítem hagyományos SE kimenetűre, de mivel nem hallottam ilyen fajta komolyabb erősítőt még, és van aki dicséri (pl. 6C4C is, és nincs okom megkérdőjelezni a véleményét), először megépítem, aztán majd meglátjuk. :D

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.03. 15:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Nna, hogy történjen is valami 6C33C ügyben, készítettem egy csőpanelt B100 fedlapból, vékony flexxel (ennek orsó kivágása pont jó a 6C -nek), aztán dekopír fűrésszel beleillesztettem egy régi Tesla lemezjátszó tetejébe. :mrgreen:


Csatolmányok:
Kép007.jpg
Kép007.jpg [ 58.42 KiB | Megtekintve 48650 alkalommal. ]
Kép006.jpg
Kép006.jpg [ 65.88 KiB | Megtekintve 48650 alkalommal. ]
Kép008.jpg
Kép008.jpg [ 71.08 KiB | Megtekintve 48650 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.21. 22:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
sturbi írta:
Nna, hogy történjen is valami 6C33C ügyben...

A másik fórumon úgy látom, ennél már tovább jutottál...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 19:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Megszületett egy működő verzió, nagyon jó hangú. Végülis egy-egy Beag 057-es bemeneti trafóján keresztül, katód követővel, hajtottam meg a telejesítmény csöveket, mert nem akartam letenni a rácselőfesz tekercsére a testet (anélkül meg nincs elég táp a meghajtásnak, mégegy trafónak meg már nincsen hely).


Csatolmányok:
par6C33Cse.jpg
par6C33Cse.jpg [ 140.56 KiB | Megtekintve 48500 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 20:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Küllemre ilyesformán néz ki:


Csatolmányok:
hátul.jpg
hátul.jpg [ 92.63 KiB | Megtekintve 48499 alkalommal. ]
eleje.jpg
eleje.jpg [ 98.22 KiB | Megtekintve 48499 alkalommal. ]
belül.jpg
belül.jpg [ 102.63 KiB | Megtekintve 48499 alkalommal. ]

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 22:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Vaaaaaá! Akkor ez végülis dupla parafeed lett!
Vajon milyen lehet a 10kHz-es négyszög átvitel?
Egyébként nem is fontos, az a lényeg, hogy zene ami kijön belőle, örömet okozzon.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.01.31. 22:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
GA2 írta:
Vaaaaaá! Akkor ez végülis dupla parafeed lett!
Vajon milyen lehet a 10kHz-es négyszög átvitel?
Egyébként nem is fontos, az a lényeg, hogy zene ami kijön belőle, örömet okozzon.

Nem túl szép a 10 K-s négyszög (bár nem is olyan nagyon ronda), majd holnap lefényképezem. Az idők folyamán rájöttem, hogy a jelalakok mártani helyessége igencsak kevés összefüggésben van a kapott hanggal. Maradt a régi "igazság", "sok vas, jó hang".
:lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.01. 06:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
sturbi írta:
Megszületett egy működő verzió, nagyon jó hangú. Végülis egy-egy Beag 057-es bemeneti trafóján keresztül, katód követővel, hajtottam meg a telejesítmény csöveket, mert nem akartam letenni a rácselőfesz tekercsére a testet (anélkül meg nincs elég táp a meghajtásnak, mégegy trafónak meg már nincsen hely).


Gratulálok az eredményekhez, a szellemes kapcsoláshoz! Jól látom, hogy a 6H6P "alsó fele" brummkompenzált aktív munkaellenállást valósít meg :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.01. 16:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Így néz ki a 10 K-s négyszögem: (nem megijedni. :lol: )
Csatolmány:
10K.jpg
10K.jpg [ 73.63 KiB | Megtekintve 48369 alkalommal. ]

...az 1K és a 100 Hz meg így:
Csatolmány:
1K.jpg
1K.jpg [ 65.13 KiB | Megtekintve 48369 alkalommal. ]
Csatolmány:
100Hz.jpg
100Hz.jpg [ 65.51 KiB | Megtekintve 48369 alkalommal. ]

A katódkövető aikidó koppintás, tulajdonképpen minden hálózat felől érkező zavart elnyom. Nagyon jó hatással van a hangra (különösen nagy zenekaroknál), próbáltam lebontani az RC tagot, meg a középső katódellenállást, jó volt úgy is, de visszaépítve olyan mintha gyorsítót szedne az erőlködő. :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.02. 08:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Annyit még hozzáfűznék az oszcillogrammjaimhoz, hogy a kimenőtrafókat még nem tekertem meg, tehát még változni fognak. Ezek SM 74-re szabadkézzel, rétegzés, osztás nélkül, hanyagul feltekert 1000 menet primerrel, 120 menet szekunderrel készültek. :!:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.11.06. 14:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.06.06. 04:57
Hozzászólások: 677
Tartózkodási hely: Bp
[quote="sturbi"]Megszületett egy működő verzió...

Helló!
A közölt kapcsolásnál,amit megépítettél elfelejteted megírni,hogy a kimenő trafó előtti kondi a bekapcsolásnál a feltöltődés miatt hatalmas koppanást okoz. ( Ezt 10 évvel előbb 6P3SZE csövekkel készített kapcsolásnál tapasztaltam, ezért az anód feszt. fokozatosan kell felgerjeszteni,vagy más megoldást kell használni a hangszóró miatt)
Üdv.M.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.11.06. 21:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
mflogi írta:
Helló!
A közölt kapcsolásnál,amit megépítettél elfelejteted megírni,hogy a kimenő trafó előtti kondi a bekapcsolásnál a feltöltődés miatt hatalmas koppanást okoz. ( Ezt 10 évvel előbb 6P3SZE csövekkel készített kapcsolásnál tapasztaltam, ezért az anód feszt. fokozatosan kell felgerjeszteni,vagy más megoldást kell használni a hangszóró miatt)
Üdv.M.

Szó sincs hatalmas koppanásról, ugyanis az illető kondikon meglehetősen lassan jelenik meg a feszkó, bizonyára az említett erősítő táp szűrése lényegesen eltért ettől (mindazonáltal nem állítom, hogy ez a megoldás maga a tökély lenne) :lol: . ;)

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.11.22. 15:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.06.06. 04:57
Hozzászólások: 677
Tartózkodási hely: Bp
Ez kizárt dolog, mert a rajzon a kapcsolás szerint a cső felfűtése kezdetén a tápfeszültség teljes csúcs értéke 390V, amint a trafóról levett AC 280V-alapján is látszik.Így a fojtó és a kimenő trafó önindukciós feszültsége a bekapcsoláskor még ezt a 390V-ot is jóval meghaladja. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.11.22. 18:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
mflogi írta:
Ez kizárt dolog, mert a rajzon a kapcsolás szerint a cső felfűtése kezdetén a tápfeszültség teljes csúcs értéke 390V, amint a trafóról levett AC 280V-alapján is látszik.Így a fojtó és a kimenő trafó önindukciós feszültsége a bekapcsoláskor még ezt a 390V-ot is jóval meghaladja. :lol:

A trafó 215 V-os a rajz szerint (belső ellenállása is van, tehát nem fesz generátor), ennek csúcsértéke 300 V. A minket érdeklő fesz érték ennek kb. 63 %-a, azaz 190 V. Ezt T=RC idő(állandó) alatt éri el. Az összes feltöltendő kapacitás kb. 1000 uF a diódák és a test között. Útközben (a 400 uF előtt) van két fojtótekercs (amelyek bekapcsoláskor annál nagyobb impedanciát képviselnek a töltőáram útjában, minél gyorsabban szeretné elérni az utánuk lévő kapacitás a feltöltött állapotot (nem kis ohmos ellenállásuk is van ezeknek), ezenkívül ohmos ellenállás is van sorosan (Akinek kedve van számolgathat időállandókat). A kimenőtrafó nem nagy primer induktivitású, mert pár száz ohmról illeszt csak (a töltő kör belső ellenállása ezért jobban érvényesül). A mély hangszóró membránja ugyan láthatóan kimozdul bekapcsoláskor, de ez nem hallható (mert a 400 uF csatoló kondi töltőárama nem változik elég gyorsan (egy kondenzátoron soha nem jelenik meg az ugrásfeszültség egy az egyben)). :)
Ez az erősítő amúgy csak egy kísérleti érdekesség, a lustaságom és céltalanságom csak az oka, hogy nincs még szétszedve. :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.01. 11:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Azért átkötöttem a kimenőt a fojtótekrenc két végére (elkó nélküli kicsatolással, hogy polarizációs fesz. problémák ne legyenek. ;) ), sőt mostanra már szét is szedtem. Átépítem másra (talán fogpiszkálóra....ha el nem b...om). :ugeek: :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.01.01. 13:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sturbi írta:
Azért átkötöttem a kimenőt a fojtótekrenc két végére (elkó nélküli kicsatolással, hogy polarizációs fesz. problémák ne legyenek. ), sőt mostanra már szét is szedtem. Átépítem másra (talán fogpiszkálóra....ha el nem b...om). :ugeek: :lol:

Javaslom, hogy fogpiszki helyett miniatűrizáld a 6C33C-t úgy hogy kimosod, majd építsd meg a kapcsolást így, de compakt kazetta tokjába duálmono kivitelben. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 38 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 75 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség