audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 03:57

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 11:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
HÁT PONT EZ AZ - egy ilyen eccerü szar nem baszhat ki ennyire az emberrel azért vagyok tiszta ideg - van más kapcsolás amit már használtam sikeresen DE MOST EZT AKAROM !

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 11:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
psuser írta:
HÁT PONT EZ AZ - egy ilyen eccerü szar nem baszhat ki ennyire az emberrel azért vagyok tiszta ideg - van más kapcsolás amit már használtam sikeresen DE MOST EZT AKAROM !

PS

Mindenekelőtt higgadj le. Ha az ember ideges, akkor nyilvánvaló dolgok felett is elsiklik és csak további hibákat generál.
Várjuk a mért értékeket, nyugi szűkül a kör!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 13:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
psuser írta:
... DE MOST EZT AKAROM ! ...

Nagyon helyes, minden hibán lehet tanulni valamit. Ha ideges vagy, tedd félre, az ellenfél nem az áramkör, hanem te magad vagy, türelem, türelem :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 17:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Nos, most már tudjuk, hogy nem a kondenzátor a bűnös. Kondi nélkül bekapcsoláskor Q1 bázisa kapásból testen van (kondival a töltődés befejezte után lenne ez az állapot). Q1-en, mivel NPN tranyó nem folyik áram, kollektora és Q2 bázisa pozitív lesz, R3-on Q2 bázisárama folyik. Q2 vezet, ezzel testre teszi R5 alját, ezáltal R4/R5 által alkotott osztón Q3 bázisa eléggé negatív lesz, és Q3 ezért vezet (mert ez PNP tranyó), a relék behúznak. Ha nem ez történik, akkor Q3 kollektorkörének feszültsége látszik problematikusnak (R4/R5 osztáshoz képest). Itt a relék és R6 ellenállás van, R6-ot a relékhez kell igazítani (utal is itt valamilyen szövegre R6 kapcsán). Le kell venni R5 (22K) ellenállás alját Q2 kollektoráról és le kell kötni testre, erre a reléknek be kell húzni, és behúzva kell maradni, amíg el nem vesszük testről (ekkor a reléknek el kell engedni). Ha nem ez történik R6-ot olyan értékűre kell választani, hogy ez történjen (ha ez működik, akkor lehet visszafelé haladni). Szerintem...vélemény? :roll:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 09:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát ez mind szép és jó de Q2 bázisa sajnos "0" és nem vezet - ezért nem húz ....

Most akkor mi van ?

Már 10 x cseréltem a tranyókat ....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 09:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
Hát ez mind szép és jó de Q2 bázisa sajnos "0" és nem vezet - ezért nem húz ....
PS


Milyen tranyókat használsz?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.04. 10:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

Hát ha valaki ökör az ökör :((((((((((((((((((((((((((

Elszabtam a panelt - R3 nem a +-ra ment hanem a kondi aljára , persze hogy nem müxik .

A folyamatos elhülyülés nagy átok , valahogy 2-3 hónapja rám jár a rúd és hiába nézem át 33333333x a dolgot mindig elqurok valamit :((((((((

KÖSZI A SEGÍTSÉGET ÉS BOCS !

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.05. 18:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Felteszem a saját kapcsolásomat is - hátha valakinek ad 1-2 ötletet, vagy elkészíti, esetleg továbbfejleszti.
Az oldalamon röviden leírtam működését http://mihalcz.ingyenweb.hu/keret.cgi?/speaker/sprprot.html, de még részletesebben Rod Eliot oldalán http://sound.westhost.com/project33.htm lehet találni ötleteket (ő ott eléggé szétszedi a kapcsolást).
Az AC2 figyelőbemenet nem szükséges, az AC1 elég a működéshez.


Csatolmányok:
Magyarázat: A kapcsolási rajz
SprProtSch.png
SprProtSch.png [ 9.11 KiB | Megtekintve 84555 alkalommal. ]
Magyarázat: A nyákterv
SprProtPCB.png
SprProtPCB.png [ 26.61 KiB | Megtekintve 84555 alkalommal. ]
Magyarázat: A megvalósított áramkör
P3010160.jpg
P3010160.jpg [ 151.37 KiB | Megtekintve 84555 alkalommal. ]

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.05. 18:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Igényesen kivitelezett cucc, de a DC védelem picit bonyolultabb, mint kellene.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 08:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Egy kiegészítés: D9-D12 a reléken vannak, a relék meg a hangszóró-kimeneteknél.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.09. 01:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Nem tudom, hogy észrevettétek e, de itt van az enyém. Többféle, tetszés szerint módosítható nyákkal, ki és bekapcsolási koppanás ellen, valamint DC elleni hangfalvédelem.

Működése a következő: Bekapcsolás után 3 másodpercet késleltet (ez simán megnövelhető 1 percre is, ha például csövet is tartalmaz az erősítő és ezt fel kell fűteni. Az időzítést a 100uF-os kondi növelésével lehet növelni), majd, ha nincs DC, akkor kapcsolja a hangsugárzókat. Kikapcsolásnál azonnal old. DC hiba, (vagy erős túlvezérlés) hatására lekapcsol. A DC hiba megszűnése után 3 másodpercet várakozik és csak azután kapcsol vissza. Kikapcsolásnál azonnal leold (szükség esetén a 47uF-os tápszűrő kondi értékén módosítani kell). Minden +-27V nál nagyobb tápfeszültségről üzemelő erősítőhöz használható.

Számtalanszor készült el, nagyon sokan után építették és mindenkinél tökéletesen bevált. Igény szerint a BD241-et darlingtonra lehet cserélni (pl:TIP 122) és akkor nem kell a tápfesz függvényében a Z-diódát tápláló 4,7K-n változtatni (helyette elég egy 10K), hanem nagyon széles tápfesz tartományban használható lesz.
3 féle tipikus relé tokozáshoz van hozzá nyákrajz, de mivel lay-ban van ezért igény szerint módosítható akármilyen reléhez. Ha a relé tekercse alacsonyabb ellenállású 500Ohm-nál, akkor ajánlatos a kapcsoló tranyót TIP122-re (vagy hasonlóra) cserélni:


Csatolmányok:
Sztereo hangszóróvédelem.zip [90.28 KiB]
1489 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.07.10. 17:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Meg tudom erősíteni KD-mestert.
Én is sok esetben használtam már ezt a védelmet, minden hiba nélkül. Nekem direkt tetszik, hogy nincs külön AC bemenete (na jó van, de az maga a tápfesz).


Csatolmányok:
KD védelem panel.pdf [70.77 KiB]
1509 alkalommal.
Univerzális tápegység+KD-védelem (kapcsolás).pdf [19.66 KiB]
1392 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 22:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Idézet:
Nekem direkt tetszik, hogy nincs külön AC bemenete...

Szerintem, amelyiknek van, annak a lekapcsolása gyorsabb. Itt meg kell várni, míg a tápkondi lemerül - ezért nem mindegy, hogy mekkora a védőáramkör szűrőkondijának értéke.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 22:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Az én példányaim, "azonnal" kikapcsolnak a trafó lekapcsolásakor. Persze az "azonnal" egyáltalán nem szakszerű időadat, de a valós teszteredményekre csak ez a jelző használható. (tizedmásodperceket nem tudok érzékelni, de a kikapcsolási idő megfelelően rövid, nincsenek koppanások/reccsenések, és semmi más sem, csak a csend van.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 19:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mihalcz írta:
Idézet:
Nekem direkt tetszik, hogy nincs külön AC bemenete...

Szerintem, amelyiknek van, annak a lekapcsolása gyorsabb. Itt meg kell várni, míg a tápkondi lemerül - ezért nem mindegy, hogy mekkora a védőáramkör szűrőkondijának értéke.



A gyors lekapcsoláshoz nem kell feltétlenül külön AC bemenet. Sőt a védelem üzemelhet a végfok tápjáról is.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.02.18. 15:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Sziasztok!

Olyan védelmi áramkört keresnék, ami alkalmas rövidzár védelemre is. Eddig az upc1237-es integrált áramkörrel építettem védelmeket, tranzisztoros erősítőkhöz, de ott a védelem úgy volt megoldva, hogy az emitter-ellenállásokon eső feszültséget figyelte egy, az 1-es lábhoz épített kiegészítő kapcsolás, amit potméterrel lehetett szabályozni. Gyakorlatilag egy túlterhelés védelem, de rövidzárra is lekapcsol a megugró áram miatt elméletben, bár őszintén megmondva ki nem próbáltam sosem, túlterhelés esetén biztosan működik.

Most tervezem építeni KD Mester Monster 270W-osát, ennél hogyan tudnám megoldani a rövidzár védelmet? Persze egyszerűbb, ha az ember figyel rá, de sajnos nem csak egyedül leszek minden használatnál, másban meg jobb nem bízni, főleg ha erjedt gyümölcspárlat fogyasztásán van túl...:) Szerintem maradok ennél az upc1237-es védelemnél, nekem nagyon bevált, kezdőként elsőre megépítve is tökéletesen működő, és egyszerű kapcsolás.

Beiktathatok esetleg egy kis értékű nagy teljesítményű ellenállást a kimenetre, és azon eső feszültséget figyeltetni? Vagy használjak más kapcsolást a hangszórók és a végfok védelmére? Nekem KD Mester védelme is szimpatikus, ahogy olvastam itt és máshol, mindenkinek működik rendesen. Az upc1237 sem olyan olcsó, és abba legalább nem kellene megvenni, bele lehet esetleg iktatni egy ilyen rövidzár és túlterhelés elleni megoldást?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.02.18. 15:38 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Zsianett írta:
Sziasztok!

Olyan védelmi áramkört keresnék, ami alkalmas rövidzár védelemre is. Eddig az upc1237-es integrált áramkörrel építettem védelmeket, tranzisztoros erősítőkhöz, de ott a védelem úgy volt megoldva, hogy az emitter-ellenállásokon eső feszültséget figyelte egy, az 1-es lábhoz épített kiegészítő kapcsolás, amit potméterrel lehetett szabályozni. Gyakorlatilag egy túlterhelés védelem, de rövidzárra is lekapcsol a megugró áram miatt elméletben, bár őszintén megmondva ki nem próbáltam sosem, túlterhelés esetén biztosan működik.

Most tervezem építeni KD Mester Monster 270W-osát, ennél hogyan tudnám megoldani a rövidzár védelmet? Persze egyszerűbb, ha az ember figyel rá, de sajnos nem csak egyedül leszek minden használatnál, másban meg jobb nem bízni, főleg ha erjedt gyümölcspárlat fogyasztásán van túl...:) Szerintem maradok ennél az upc1237-es védelemnél, nekem nagyon bevált, kezdőként elsőre megépítve is tökéletesen működő, és egyszerű kapcsolás.

Beiktathatok esetleg egy kis értékű nagy teljesítményű ellenállást a kimenetre, és azon eső feszültséget figyeltetni? Vagy használjak más kapcsolást a hangszórók és a végfok védelmére? Nekem KD Mester védelme is szimpatikus, ahogy olvastam itt és máshol, mindenkinek működik rendesen. Az upc1237 sem olyan olcsó, és abba legalább nem kellene megvenni, bele lehet esetleg iktatni egy ilyen rövidzár és túlterhelés elleni megoldást?


A kimenettel sorosan semmilyen ellenállást nem kötnék, mert nagyon lerontja a damping faktort.
Röridzár-védelmet lehet a tápágakra is építeni.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.02.18. 18:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
És ez hogy néz ki konkrétan? Itt hol történik a túláram figyelése?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.02.19. 23:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 19:26
Hozzászólások: 28
KD Mester említette:
"Az emersys által felfedezett finder relék tényleg nem rontanak a hangon."

Bármelyik finder relé típus vagy egy konkrét típus ?

A két csatornára külön relét érdemes betenni vagy lehet dupla relével leválasztani a hangfalakat?

Min ilyen áram / fesz értékűt érdemes betenni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 08:29 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Én ezeket szoktam használni:
http://www.finder-relais.net/en/finder- ... ies-40.pdf

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 13:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Na egy kissé idegesen, de feszültség alá helyeztem a B100-at és a hozzá kapcsolódó tápot, védelmi áramkört,
aztán azzal kezdte a védelem, hogy durrant egyet, aztán gyors lekapcsolás után sokáig füstölt a panel.
Ránézésre a TIP127 ment azonnal teljesen tönkre. BD241-et helyettesítettem volna vele. Elvileg lehetett volna.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 14:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Naná, hogy füstölt. A TIP127 PNP, míg a BD241 NPN.
Esetleg nem TIP122 lehetett az ajánlás?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 14:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nemigen. Az még hagyján, hogy az egyik darlington, a másik nem, de a 241 NPN, a TIP127 PNP.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 14:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Legalább megvan a hiba. Senki se építse TIP127-el!!!
BD241 lesz, KD mester kapcsolása szerint. Van egy 4,7k ellenállás ott a Zenner 24V-nál a rajzon.
35-37V tápfesz esetén hány k ohmot szabad odatenni?
Ez egy műszaki kérdés :)
Biztonságkedvéért még cserélem benne az összes Zennert a TIP127-es rövidzár miatt.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.04.15. 20:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hoppá, láma voltam, TIP 122 lett volna, de benéztem még évekkel ez előtt azt a hsz-t, ahogy látom.... :oops:

TIP 122 kell oda, vagy valami hasonló...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.02. 20:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
bekötöttem a KD mester féle hangszóró védelmet. üzemel is rendesen. viszont erősen megnöveli az alapzajt. a tápoldalról teszi rá mert kikötöttem a relét a táp rajtamaradt. a zaj is. lehúztam kikötött relével a panel tápkábelét és megszűnt a zaj. ha védelem földkábelét megszakítom és teszek közé pár ohmos ellenállót talán megszűnik a zaj? mekkora ellenállót mehet be oda? gondolom a plusz minusz tápkábelen a diódák miatt nem mehet vissza felé zaj. működni fog a kapcsolás azért még?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 10:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Egy megjegyzes. Ezek a vedelmek dual mono erositokhoz nem hasznalhatok, osszekotik a tapok foldjeit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 10:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Na nekem sikerült befutnom megint a zsákuccába a kedvenc védelmemmel - már több erősítőben igazán király de most megint szívat ....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.03. 18:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
mzperx1 írta:
Egy megjegyzes. Ezek a vedelmek dual mono erositokhoz nem hasznalhatok, osszekotik a tapok foldjeit.

hol köti össze? az egyik oldal tápjáról veszi le az ac-t, a relére meg csak a két oldal kimenő pozitivja kerül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 09:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
banzai írta:
mzperx1 írta:
Egy megjegyzes. Ezek a vedelmek dual mono erositokhoz nem hasznalhatok, osszekotik a tapok foldjeit.

hol köti össze? az egyik oldal tápjáról veszi le az ac-t, a relére meg csak a két oldal kimenő pozitivja kerül.


Szerinted az R-IN es L-IN mihez kepest van kiertekelve ? Ha ket tap van akkor ket GND is, ami a vedelemben egyesul. Dual-monohoz ket ilyen vedelem kell (egy bemenet, egy rele) vagy optocsatolokat kell hasznalni. Itt egy pelda.


Csatolmányok:
ved-ezk.jpg
ved-ezk.jpg [ 193.94 KiB | Megtekintve 87558 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Ha két tápegység van, akkor is érdemes egy (megfelelő) pontban közösíteni a tápok földpontjait.
Bemeneti csatiknál a ráakasztott forrás kimenete úgyis közösíti. Ennek figyelembevételével kialakítható egy közös GND ami nem okoz földhurkot és már meg is oldódott a probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 14:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Nalam a legjobban bevalt foldelesi modszer a dual-mononal a kovetkezo. Az erosito modul nem hasznal 5-10 ohmos ellenallast a bejovo fold es a tapegyseg foldje kozott. A chinch-ek szigetelve es foldjeik 22 ohmos ellenallasokon keresztul csatlakoznak a hazhoz egy pontban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 14:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Ezeken a helyeken, csak akkor használok ellenállást, ha másként nem lehet megoldani, két táp esetén még nem kényszerültem rá.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 15:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Üdv!

Sajnos az élet úgy hozta, hogy időm jelenleg egyáltalán nincs, kedvem is csak minimális panelek készítésére. (Öregszem) Az ebay-en vennék hangszóró védelmet, ill. később a trafó elé lágy indítót. Persze nem akarok bakot lőni ezért kérném a segítségeteket, hogy életképes -e a konstrukció, érdemes megvennem:
A kapcsolás maga ez:
Csatolmány:
ebay-25A_High_Current_Speaker_Protection.jpg
ebay-25A_High_Current_Speaker_Protection.jpg [ 73.92 KiB | Megtekintve 87336 alkalommal. ]

Az teljes csomag pedig ez lenne: 25A High Current Speaker Protection Board

Kösz
Gy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 22:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Szerintem inkább fogjál bele az építésbe. EZ csak az alapára, de a szállítás "internally free", de neked nem, és erre jön még a vám! ;)
Ennél itt is sokkal profibb megoldások voltak bemutatva.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.04. 22:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
mihalcz írta:
Szerintem inkább fogjál bele az építésbe. EZ csak az alapára, de a szállítás "internally free", de neked nem, és erre jön még a vám! ;)
Ennél itt is sokkal profibb megoldások voltak bemutatva.


...vagy dobd fel, hogy szeretnél ilyet, vagy olyat és ki csinálja meg neked ennyiért, vagy annyiért... :roll:
Szerintem vannak itt a fórumon olyanok, akik ráérnek neked megcsinálni és örülnek egy kis hobbipénznek! :mrgreen:
(Én nem érek rá, csak tanácsokat osztogatni... :lol: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.12. 14:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
EZEGYZAGYRÉM ....

Működik aztán gondol 1-et nem működik - tranyót kiveszed - megméred jó ! - teszel bele másikat MŰKÖDIK .... szétrúgom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.12. 17:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
...szvsz forrasztási, vagy panel rajzolat hiba. Nézd át, a gyanús részeket forraszd újra!

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.07.13. 11:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Már jó - most meg az AC figyelő rész nem jó :((( de rájövök ...... vagy rámegyek :(((((


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2013.08.06. 17:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok!

Egy védelmi áramkört szeretnék megosztani, amit még annó a 90-es évek elején Vass-Andrási Györgytöl kaptam. Egyszerü, kevés alkatrésszel könnyen építhetö, az eredeti kapcsolás példánya nekem ma is megbízhatóan üzemel.
Átrajzoltam a kapcsolást 24V-os finder reléhez (Emersys által megtalált tipus), készült nyákrajz, táppal is. Ezek a zipben.
Szivesen venném a kapcsolás véleményezését, illetve ha bármi hibát találtok kérlek szóljatok!
(Nálam még építés alatt, az átrajzolt verzió még nincs lepróbálva, ha elkészült beszámolok róla.)
Üdv, miczo.


Csatolmányok:
Hangszorovedelem-Vass.png
Hangszorovedelem-Vass.png [ 29.6 KiB | Megtekintve 87144 alkalommal. ]
speakerprot.zip [1 MiB]
732 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.01.23. 10:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Jól néz ki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 12:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Sziasztok!

Ezt a védelmet át lehetne úgy alakítani hogy két relét húzzon meg?
Mit kellene módosítani? 900ohm-os reléim vannak.


Csatolmányok:
hangsz˘r˘v‚delem.gif
hangsz˘r˘v‚delem.gif [ 10.29 KiB | Megtekintve 86543 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 12:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Van olyan változata, ahol TIP122 a relét kapcsoló tranzisztor, meg a BD241 helyett is az van benne...

Az akármilyen relét elrendez, ahogy kell...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 12:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Tibi98 írta:
Sziasztok!

Ezt a védelmet át lehetne úgy alakítani hogy két relét húzzon meg?
Mit kellene módosítani? 900ohm-os reléim vannak.


Szerintem simán párhuzamosan bekötheted a két relét. A BD241-sem gyenge jószág.
Lehet egy apró hűtőbordát rápattintani. Az 1N4148-at cserélném pl. MUR120-ra, vagy UF4007-re.

A BC 182 cserélhető, pl BC301-re.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ja de az sima tranzisztor. A TIP122-vel meg nem kell bázisáramokat figyelembe venni, meg azzal méretezgetni. A TIP122 darlington. Simán csak be kell tenni, aztán rendben...

(A bázis lehúzó ellenállás is benne van, úgyhogy szivárgó áramot sem küld a relébe).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:05 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
KD mester írta:
Ja de az sima tranzisztor. A TIP122-vel meg nem kell bázisáramokat figyelembe venni, meg azzal méretezgetni. A TIP122 darlington. Simán csak be kell tenni, aztán rendben...


A BC182 után is betehet még egy tranzisztort (ami a relét kapcsolja, így leveszi a terhet a BC182-ről) , akkor sem kell méretezni.

Nem is értem, miért BC182-t használtak...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ezt a védelmet még én követtem el 13 évvel ezelőtt. :lol:. (Lehet ebből is megint asszociálni a koromra. Valahogy ezek az életkor asszociációk úgyis nagyon mennek itt. Amúgy Toto-val vagyok egyidős. :D) Azért van a rajzon BC182, mert ez egy olcsó, mindenhol fellelhető valami volt akkoriban. De persze jó bele akármilyen normális NPN-PNP tranyó...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:20 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
2N4401: Ha nem akar sokat mókolni. Lábkiosztásra figyelni...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ja, hát igen úgy értettem a dolgot, hogy marad ugyanez a kapcsolás. A relét kapcsoló tranzisztor helyére TIP122 mehet, meg a BD241 helyére is. A Z-dióda előtét ellenállása ekkor elég, ha akkora, hogy 2mA folyik rajta. Természetesen a lábkiosztást figyelembe kell venni.

De ez egy elég egyszerű áramkör. Ízlés szerint lehet rajta változtatni. Még alacsony tápfeszültségekre is meg lehet változtatni és meg lehet építeni, stb. (Egy elég öreg kapcsolásom. Szerintem már 1000-nél többen megépítették sikerrel...).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 13:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Akkor már feltöltöm az egy nyomógombos kapcsolómat is. Ez is marha régi. Nyomógomb megnyomására bekapcsol, ismételt megnyomásra kikapcsol. (Hiszterézises komparátorból csinált bistabil multivibrátor). Hosszú, meg elég egy idióta megnevezés mi? :D )

+1db tranzisztorral, (két relével) már a lágy indítást is elvégzi... (A második kapcsoló tranyó az első után egy megfelelő késleltetéssel van beiktatva...).

Egy kis 1-2VA-es stand by trafó kell neki...

Természetesen jó bele a BC182helyett a BC546, vagy akármi hasonló...


Csatolmányok:
egy nyomógombos kapcsoló.gif
egy nyomógombos kapcsoló.gif [ 5.18 KiB | Megtekintve 86526 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség