audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 06:41

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.30. 19:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Tudom, hogy 1000 megoldás létezik - régebben nem ezt használtam ( ha szükségét éreztem ) , de most megteccet a következő áramkör - bárcsak működne :(((( már megint a balszerencsém 3 hónapja üldöz :((((

http://www.golha.net/powernews2006/32.htm?u=Hamed

A lényeg, hogy elviekben megy sőt a gyakorletban is de mégse - a fesz figyelő rész tökéletes - az ac figyelő rész tökéletes - a relé fokozat ami szétszedi a fejem - a relét be is kapcsolja a késleltetéssel C1 értékével variálható - meg ugyan úgy ki is kapcsolja kb ugyan annyi idő alatt mint a bekapcsolási késleltetés.

Érdekes módon azt hinné az ember, hogy az AC figyelő csak kikacsoláskor kell , de nem mert annélkül nem is kapcsol be.

Várom a tanácsokat ....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.30. 23:07 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Az AC figyelőhöz kell az AC különben nem fog bekapcsolni. Ez nyilvánvaló, mert feltöltődik ennek a résznek a kondija ami szépen kikapcsol mindent.
Kapcsold be, várd meg, amíg egy állandósult állapot áll be és mérj feszültségeket mindenhol! Anélkül nehéz bármit mondani a működésről.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 00:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
psuser írta:
...Érdekes módon azt hinné az ember, hogy az AC figyelő csak kikacsoláskor kell , de nem mert annélkül nem is kapcsol be.

Várom a tanácsokat ...

- Az AC-figyelő tranyó emitterét és kollektorát zárd rövidre, ezzel ezt a fokozatot kiiktatod.
- A DC-detektor Q3 tranyóját vedd ki, ezzel ezt is kiiktattad.
- Most nézd meg, hogy a késleltetett bekapcsolás működik-e, és ha igen, lekapcsol-e utána? (Ugye ez a hiba.) Ha igen, ebben a fokozatban kötöttél el valamit (vagy hibás valami alkatrész), ha nem, akkor a többiben, amit egyenkénti visszaállítással tudsz behatárolni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 08:34 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
pagrus írta:
- Az AC-figyelő tranyó emitterét és kollektorát zárd rövidre, ezzel ezt a fokozatot kiiktatod.
- A DC-detektor Q3 tranyóját vedd ki, ezzel ezt is kiiktattad.
- Most nézd meg, hogy a késleltetett bekapcsolás működik-e, és ha igen, lekapcsol-e utána? (Ugye ez a hiba.) Ha igen, ebben a fokozatban kötöttél el valamit (vagy hibás valami alkatrész), ha nem, akkor a többiben, amit egyenkénti visszaállítással tudsz behatárolni.


Jók az ötletek, de szerintem a relévezérlésben van valami malacság, mert a pont ugyannyi idővel később történő kikapcsolás erre utal. Az AC detektor azonnali kikapcsolást jelent, vagy a bekapcsolás is teljesen kimarad, a DC védelem is egy viszonylag gyors kikapcsolást eredményez(het).

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 12:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát 1gyik tipp se jött be :((((((( - csak részben , mert az AC figyelő rész rövidzárásával eltünt egy másik hiba amit még nem írtam, mégpedig az, hogy a relé nem kapcsolt be teljesen csak "berreget" - de ez valszeg azért van , mert alacsony a földhöz képest az AC értéke ???????? egyben ez kérédésem is.... amúgy szépen odaszól az Off-ra amikor leveszem a 220-ról - ugyan gy szépen müködik a DC figyelő is ...

Kiszedve a DC figyelést nem változik semmi - ugyan úgy kikapcsol annyi idő alatt mint bekapcsolt. BESZARÁS :((((

Biztos van oka ....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 12:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Igazából emlegetnek +- 70 volt tápfeszt is , nekem csak 43,5 volt van de szerintem attól ez a jelenség még nem igazán érthető :(((.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 13:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
psuser írta:
Hát 1gyik tipp se jött be :((((((( - csak részben ...

Ezek nem tippek voltak hanem a módszeres hibakeresés alaplépései :) A kapcsolódó fokozatokat azért kell kiiktatni, hogy be tudd határolni a hiba helyét. Több egyidejű hibát aránytalanul nehezebb megtalálni.
Ha a relé berreg akkor az AC kört hozzá kell állítani az alacsonyabb feszültséghez, pl. a bázis és a GND közötti 10 k növelésével, de ezt már csak akkor, ha minden más rendben van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 13:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
sajti írta:
...Jók az ötletek, de szerintem a relévezérlésben van valami malacság,...

Lehet, de a kapcsolódó fokozatokat akkor is ki kell iktatni, hogy egyértelmű legyen a helyzet - és tényleg, van másik hiba is ami arról jön :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 13:42 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
Igazából emlegetnek +- 70 volt tápfeszt is , nekem csak 43,5 volt van de szerintem attól ez a jelenség még nem igazán érthető :(((.

PS


Tegyél fel egy részletes kapcsrajzot, pontosan azt, amit megépítettél, alkatrészértékkel együtt. És megint csak ismételni tudom: mérjél feszültségeket a kapcsoláson mindenhol!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 13:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Hár hiába méretegetem - mert tök logikusan bekapcsolja - meg kikacsolja csak én nem értem a logikáját :(((

http://sound.westhost.com/project33.htm

A relé circuit-ban elhagytam az R7 ellenállást meg a zenert , mert úgy meg absz nem müködött - a Q1 kollektoron szépen lemegy nullára a fesz mikor a bekacsp fázis van aztán szépen elindul felfelé a tápfesz irányába és kikapcsol - ebbe szerintem se az AC se DC nem avatkozik be.

Elviekben a C1-R1 a bekapcsolási idő de hogyan fordulhat meg a folyamat ????????

PS


Csatolmányok:
DC Detect.gif
DC Detect.gif [ 3.92 KiB | Megtekintve 95008 alkalommal. ]
AC off.gif
AC off.gif [ 2.23 KiB | Megtekintve 95008 alkalommal. ]
Rele Circuit.gif
Rele Circuit.gif [ 5.29 KiB | Megtekintve 95008 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 14:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Na most már végképp "megmakkant" valami - se be se ki se le se föl ....

Valahol mégiscsak az AC résznél lesz a bug.

PS

most hagyom abba mert szépb...sz az ideg tőle :)))


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 16:22 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
Hár hiába méretegetem - mert tök logikusan bekapcsolja - meg kikacsolja csak én nem értem a logikáját :(((


De ha nem mérsz, akkor nem tudunk segíteni. Ennyi

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 16:45 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
psuser írta:
...Valahol mégiscsak az AC résznél lesz a bug. ...
Kizárt, ha azt a fokozatot kiiktattad, ahogy írtam. Azt csak akkor kösd vissza, ha az alapáramköröd már jól működik, ráérsz akkor hozzáállítani a munkapontját a váltófeszültséghez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 16:48 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
pagrus írta:
Lehet, de a kapcsolódó fokozatokat akkor is ki kell iktatni, hogy egyértelmű legyen a helyzet - és tényleg, van másik hiba is ami arról jön :)


Ebben igazad van, de a hibát nem oldotta meg. Igazából lépésről lépésre kellene élesztenie...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 20:16 
Offline
Örökös tag

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:47
Hozzászólások: 161
psuser írta:
Hár hiába méretegetem - mert tök logikusan bekapcsolja - meg kikacsolja csak én nem értem a logikáját :(((

http://sound.westhost.com/project33.htm

A relé circuit-ban elhagytam az R7 ellenállást meg a zenert , mert úgy meg absz nem müködött - a Q1 kollektoron szépen lemegy nullára a fesz mikor a bekacsp fázis van aztán szépen elindul felfelé a tápfesz irányába és kikapcsol - ebbe szerintem se az AC se DC nem avatkozik be.

Elviekben a C1-R1 a bekapcsolási idő de hogyan fordulhat meg a folyamat ????????

PS


A Q1 kollektorán alaphelyzetben (a táp bekapcsolás pillanatában) 0V körül kell lenni! Majd szépen lassan (47uF-100k által meghatározott) emelkedik egészen kb. a zéner által meghatározott értékig a bázis fesz pedig lecsökken néhány mV-ra (magyarul lezár). Kinyit a Q2 ha a Q1 kollektor feszültsége meghaladja a nyitófeszt (kb. 0.7V) és R5-ön keresztül nyitja a Q3-at. Tehát ha Q1 kollektorán 1 V-nál nagyobb fesz van akkor a reléknek meghúzott állapotban kell maradniuk. Ha minden alkatrész OK.

Üdv: DDL

_________________
2017. 04. 02.-től passzív állapotban. Nem írok és nem olvasom a fórumot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 20:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
A neten találtam egy egyszerű és jónak tűnő megoldást hangszóróvédelemre. Készítem hozzá a nyákot. Füles erősítőbe szándékozom rakni. A táp egy középmegcsapolásos hypersil, +/- 15V DC-t ad. Külön egyenirányítót és puffert kap a védelem (így nem lesz brummos az erősítő tápja).
Sajnos elég nagy a panel (75x45mm) a puffer és a 2db 10A-es relé miatt, bár sok helyen smd alkatrészeket alkalmaztam. DC figyelőnek külön tranyópár ellenállás és szűrőkondi van oldalanként. Hátha egyszer úgy puhan el a végfok hogy az egyik + a másik meg - tápra ül ki... :D Az én verzióm ilyenkor is működik.


Csatolmányok:
Magyarázat: hangszóró védelem
389666bdd5ce3226e0b97350a2e37332.jpg
389666bdd5ce3226e0b97350a2e37332.jpg [ 43.29 KiB | Megtekintve 94960 alkalommal. ]

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 21:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Viszonylag egyszerű védelem volt a QUAD 405-be. A kimenettel párhuzamos TRIAK hiba esetén rövidre zárta a kimenetet. 1. Elszáll a biztosíték. OK. 2. Elszáll a végtranyó, ha még nem szállt el ;) OLCSÓ 3. Elszáll az egyenirányító. OLCSÓ. Kérdés, hogy a hangra milyen befolyással bír a hangszóróval párhuzamosan kötött félvezető. Csak gondolat ébresztőnek. Én a QUAD-ba régen semillyen védelmet nem építettem. De manapság a legdrágább, ami tönkremehet a hangsugárzó, fejhallgató.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 21:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Jó megoldás lehet az is, de legfőbb szempont most számomra a koppanásvédelem. Elég durva lenne mondjuk ha be vagy kikapcsoláskor a fülhallgatóra ráadná a 12V-ot. A nyomástól kiugrana a szemem. :o A TRIAC ez ellen nem véd.
Az a csatornánkénti 1-1 relé kontaktus hangminőség rontó szerepe meg nem igazán zavar. Ennyit megér hogy biztonságban tudhatom a hangszóróimat.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 22:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Akkor a psuser és az általad vázolt problémák nem ugyanazt a megoldást igénylik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 22:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
sajti írta:
Ebben igazad van, de a hibát nem oldotta meg. Igazából lépésről lépésre kellene élesztenie...

Sajti

Hát pont ez az, a hibát nem akarom megoldani, éppen a lépésről-lépésre élesztésben próbáltam segíteni :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 22:20 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
pagrus írta:
Hát pont ez az, a hibát nem akarom megoldani, éppen a lépésről-lépésre élesztésben próbáltam segíteni :)


Oké! Megbeszéltük!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 13:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Na kedves kollégák fussunk neki még1ccer .....

MINDEN TRANYÓ ÚJRA CSERÉLVE

Tehát mérve a dolgokat : ahogy Pagrus és DLL írta - AC figyelő tranyó kollektor földre vive - DC figyelő kiiktatva és a következő tapasztalható :

a Q1 kollektorán alaphelyzetben (a táp bekapcsolás pillanatában) 0V körül kell lenni -ez stimmel is

mjd szépen lassan (47uF-100k által meghatározott) emelkedik egészen kb. a zéner által meghatározott értékig a bázis fesz pedig lecsökken néhány mV-ra (magyarul lezár) - ez is okés

kinyit a Q2 ha a Q1 kollektor feszültsége meghaladja a nyitófeszt (kb. 0.7V) és R5-ön keresztül nyitja a Q3-at mint ahogy kell


Tehát ha Q1 kollektorán 1 V-nál nagyobb fesz van akkor a reléknek meghúzott állapotban kell maradniuk. Ha minden alkatrész OK.

DE NEM MARAD nagyobb , mert megfordul a folyamat a Q1 kollektrán el kezd csökkeni a fesz 0,6 voltnál picit szarakodik és zizeg a relé majd csökken a fesz és kikapcsol ...

Q2 kollektorán a bekacsokor 0 volt majd ott is fordul és nő a fesz a tápfeszig majdnem és kikapcsol

ÉRTHETETLEN nincs ami ezt csinálná és mégis

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:18 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Az a c1 késleltető ák nem stimmel szerintem. ez így egy gyökér megoldás és okozhatja ezt a hibát.
c1 fesztűrése is bekavarhat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:26 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
otlm írta:
Az a c1 késleltető ák nem stimmel szerintem


Ezt eddig is sejtettük. A cucc azon alapul, hogy kondi töltőárama kinyitja a T1-et. Ha feltöltődött, a kondi, akkor nem folyik többé áram. ÉS ennek így nyugalmi helyzetbe kellene kerülnie. Ez a rész eddig tiszta. Az a kérdés, hogy mi fordítja meg a folyamatot a behúzás után? Mi okoz újra, ráadásul folyamatosan és lassan növekvő töltőáramot, ami a relé kikapcsolását okozza? A relé behúzásakor jönne valami zavar a földön kersztül? Vagy megrántja a védelem tápját?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:30 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
DE NEM MARAD nagyobb , mert megfordul a folyamat a Q1 kollektrán el kezd csökkeni a fesz 0,6 voltnál picit szarakodik és zizeg a relé majd csökken a fesz és kikapcsol ...

Q2 kollektorán a bekacsokor 0 volt majd ott is fordul és nő a fesz a tápfeszig majdnem és kikapcsol

ÉRTHETETLEN nincs ami ezt csinálná és mégis

PS


És ha hagyod továbbra is bekapcsolva, akkor mi történik? Milyen értékű és fesztűrésű kondit használsz?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Azt tudom elképzelni hogy a kondi feltöltődik, de vagy hibás, vagy öreg, vagy alacsonyabb a fesze mint kellene, ezért idővel elkezd picit melegedni és letöri a feszt. Visszahúzza és lekapcsolja az áramkört.
Ki kellene cserélni magasabb feszűre, a tápfesz duplája biztos lenne.
Azért gyökér egyébként mert illik egy diódás vcs-vel megsiettetni a komparálást, hogy ne legyen prellezés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:33 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
otlm írta:
c1 fesztűrése is bekavarhat.


Bakker! Igazad van! Mert ahogy nő a kondin a fesz, megnövekedhet a szivárgási árama, és az visszafordíthatja a folyamatot. Én minimum 40V-os precíziós kondit használnék!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:35 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
otlm írta:
Azért gyökér egyébként mert illik egy diódás vcs-vel megsiettetni a komparálást, hogy ne legyen prellezés.


Itt felesleges. 3 fokozatú erősítőn megy át a jel. Ahogy az értékeket nézem, kb. 5-10mV fesznövekedésre teljesen bekapcsol a relé.
A prellezés a kikapcsolásnál fordul elő, annak pedig nem kéne előjönnie.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
sajti írta:
otlm írta:
Azért gyökér egyébként mert illik egy diódás vcs-vel megsiettetni a komparálást, hogy ne legyen prellezés.


Itt felesleges. 3 fokozatú erősítőn megy át a jel. Ahogy az értékeket nézem, kb. 5-10mV fesznövekedésre teljesen bekapcsol a relé.
A prellezés a kikapcsolásnál fordul elő, annak pedig nem kéne előjönnie.

Sajti

Hosszabb időzítésnél(lassabb töltődés) ez sem jelent elegendő védelmet, biztosabb azt belerakni és akkor egy gyorsabb, határozottabb meghúzást produkál az ák. Hangszóró kimeneten, nagy áramoknál nem mindegy a beégés veszélye miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 14:43 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
otlm írta:
Hosszabb időzítésnél(lassabb töltődés) ez sem jelent elegendő védelmet, biztosabb azt belerakni és akkor egy gyorsabb, határozottabb meghúzást produkál az ák. Hangszóró kimeneten, nagy áramoknál nem mindegy a beégés veszélye miatt.


Mindenképpen jobb műszakilag! Bár nekem nincsen gondom 1 perces időzítésnél sem.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 15:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Igazából több fajta kondi volt már benne - most egy 100 mikro 63 volt low esr - de másra tényleg nem lehet gyanakodni - keresek pár másik kondért.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 16:10 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Próbáld ki, hogy a Q1 emittere és bázisa közötti 10kohmos ellenállást kisebbre cseréled! Mondjuk 6.8k

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.01. 17:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
psuser írta:
Igazából több fajta kondi volt már benne - most egy 100 mikro 63 volt low esr - de másra tényleg nem lehet gyanakodni - keresek pár másik kondért.

PS

Kösd ki C1-et, akkor Q1 bázisa testre kerül a 10K-n keresztül, a relének behúzva kell maradnia, ha behúzva marad, C1-nél, ha nem marad máshol van a hiba szerintem.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 12:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Voltam egy haveromnál régi motoros neki van egy tippje :

Mivel most minden le van szedve az Off pontról ( Q1 bázis ) ezért a C1 az R1 és alatta lévő 10 kilós ellenálláson keresztül szépen kisül mert nincs ami fenntartaná az állapotot.

Lehetséges ?

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 12:58 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
Voltam egy haveromnál régi motoros neki van egy tippje :

Mivel most minden le van szedve az Off pontról ( Q1 bázis ) ezért a C1 az R1 és alatta lévő 10 kilós ellenálláson keresztül szépen kisül mert nincs ami fenntartaná az állapotot.

Lehetséges ?

PS


Nem lehetséges. Fel kell töltődjön kb.24V-ra és úgy kell maradjon.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 13:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
A kondin mérve kell hogy 24 volt legyen, vagy a földhöz képest ?

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 13:14 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
A kondin mérve kell hogy 24 volt legyen, vagy a földhöz képest ?

PS


Amikor feltöltődött, akkor a kondin kb. 24V-nak kellene lennie. A kondi pozitív végén +24V, a negatív fegyverzetén pedig 0V. A töltődés alatt a pozitív kivezetésen fix 24V kell legyen, a negatív végén pedig 24V-ról csökkenő feszültséget kell mérj.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 15:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
psuser írta:
...Mivel most minden le van szedve az Off pontról ( Q1 bázis ) ezért a C1 az R1 és alatta lévő 10 kilós ellenálláson keresztül szépen kisül mert nincs ami fenntartaná az állapotot.

Lehetséges ?

PS

Nem lehetséges, pont az említett ellenállásokon keresztül marad meg a kondi feszültsége (ami a minimális szivárgása miatt csökkennne, ha ezek nem lennének). A kondit saját szivárgásán kívül csak vele párhuzamosan kapcsolódó terhelés sütheti ki, az említett ellenállások pedig soros töltő ellenállásai (pozitív-kondi-soros ellenállások-test). Ez a töltés regeneráció olyan jelentéktelen árammal megy (szivárgással egyező), hogy Q1 bázisa a töltési folyamat lezajlása után test potenciálúnak tekinthető (mert a kondi szakadásnak tekinthető, miután feltöltődött). Kivett kondival behúzva maradnak a relék?...Esetleg valami alacsonyfrekis gerjedés az áramkörben... :roll:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 16:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
psuser írta:
A kondin mérve kell hogy 24 volt legyen, vagy a földhöz képest ?

PS

A födhöz képest ott kell lenni az áramkör tápfeszének, és ennek egyezni kell a kondin mért feszültséggel (megfelelő belső ellenállású műszerrel mérve) mivel a feltöltött kondi nagatívja 110 K-val szintén földön van, plusza pedig a plusz tápon. Mivel a 24 V-os zenert, és az áramkorlátozó ellenállását kivetted (R7 helyén rövidzár van), a kondin lévő feszültség korántsem biztos, hogy 24 V (bár annyi is lehet akár).

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 19:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Tartok tőle kib..zom a szemétre .......

2x csináltam olyan állapotot, hopgy hosszú percekig nem kacsolt ki - de ezért nem etttem semmit - ez komoly ........

Most meg azt csinálja , hogy egy darabig nem kacsol ki majd 3-4x prellezik a relé és aztán kikapcsol bekapcsol .. aztán végleg kikapcsol.

Kezd komolytalan lenni a dolog ... , nem rakná valaki össze csak a relé részt , hogy neki is szórakozik e?

Kondit hiába veszem ki , mert az a lelke nélküle nincs működés de vele se :(((((.

Ez a tipikus "TORKOSBORZ" esete- csak mostanában sok van belőle.

3 táppal megpróbáltam - hidegítést ettem a tápfeszre stb .... semmi nem használ.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 19:42 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
kis szivárgású kondi kel, pl tantál


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.02. 19:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
psuser írta:
Tartok tőle kib..zom a szemétre .......

2x csináltam olyan állapotot, hopgy hosszú percekig nem kacsolt ki - de ezért nem etttem semmit - ez komoly ........

Most meg azt csinálja , hogy egy darabig nem kacsol ki majd 3-4x prellezik a relé és aztán kikapcsol bekapcsol .. aztán végleg kikapcsol.

Kezd komolytalan lenni a dolog ... , nem rakná valaki össze csak a relé részt , hogy neki is szórakozik e?

Kondit hiába veszem ki , mert az a lelke nélküle nincs működés de vele se :(((((.

Ez a tipikus "TORKOSBORZ" esete- csak mostanában sok van belőle.

3 táppal megpróbáltam - hidegítést ettem a tápfeszre stb .... semmi nem használ.

PS


Miért nem azt csinálod amit mondunk?
Ha azt mondjuk hogy vedd ki azt a nyomorék kondit akkor vedd a fáradtságot és vedd ki, mert enélkül nem tudunk továbblépni!
Nélküle elvileg rögtön bekapcsol a relé mikor tápfeszt kap és elvileg úgy is marad. Ha ez így van, akkor tegyél bele egy másik kondit, akkor is ha ránézésre jónak tűnik a régi. Feltételezem hogy nem csak ez az egy van, illetve egy kondit már csak tudsz bontani valahonnan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 08:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Mint már írtam NEM CSINÁL SEMMIT A KONDI NÉLKÜL - volt bent már 10 darab de még van vagy 500 azzal se fog menni !!!!!!!!!!!!!!

ZI-ZI az egész és kész....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 09:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
psuser írta:
Mint már írtam NEM CSINÁL SEMMIT A KONDI NÉLKÜL ...

Nagyszerű, akkor ne is tedd vissza, hanem keresd meg, miért nem húz be a relé kondi nélkül. A Q1 le van zárva, hiszen a bázisa testen van, a másik két tranyó meg nyitva van elvileg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 09:52 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
psuser írta:
Mint már írtam NEM CSINÁL SEMMIT A KONDI NÉLKÜL - volt bent már 10 darab de még van vagy 500 azzal se fog menni !!!!!!!!!!!!!!

ZI-ZI az egész és kész....


Akkor egy lépéssel közelebb vagy a hibához. Én megint tisztelettel kérném, hogy amennyiben azt szeretnéd, hogy segítsünk, akkor most mérj feszültséget lehetőleg minél több helyen a kapcsolásban.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 10:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
psuser írta:
Mint már írtam NEM CSINÁL SEMMIT A KONDI NÉLKÜL - volt bent már 10 darab de még van vagy 500 azzal se fog menni !!!!!!!!!!!!!!

ZI-ZI az egész és kész....

ok!
2.Válaszd le az offset figyelő és az ac figyelő részt a q1 bázisáról és próbáld meg úgy is. Ahogy Pagrus írta, ne tedd vissza a kondért.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 10:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Az elejétől le van választva minden - pont ez benne a bosszantó .... ez vagy egy nagyon eccerü pitiáner dolog lesz vagy eleve elbaszott a kapcsolás - de annyira gáz, hogy az már fájjjjjjjjjjjjj.

Valószínű, mivel ez egy "kihegyezett" gyors áramkör , hogy ezek a félvezetők mondjuk nem alkalmasak rá vagy vmi érdekes gerjedés van benne.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 10:45 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Azért kérem, hogy valaki dobja össze ( kb 20 perc ) azzal a pár alkatrésszel , hogy neki is ezt csinálja e ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 10:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Itt az én védelmem. Számtalanszor készült el, nagyon sokan után építették és mindenkinél tökéletesen bevált. Igény szerint a BD241-et darlingtonra lehet cserélni (pl:TIP 127) és akkor nem kell a 4,7K-n változtatni, hanem nagyon széles tápfesz tartományban használható.
3 féle tipikus relé tokozáshoz van hozzá nyákrajz, de mivel lay-ban van ezért igény szerint módosítható:


Csatolmányok:
Sztereo hangszóróvédelem.zip [90.28 KiB]
756 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2011.06.03. 10:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
psuser írta:
Az elejétől le van választva minden - pont ez benne a bosszantó .... ez vagy egy nagyon eccerü pitiáner dolog lesz vagy eleve elbaszott a kapcsolás - de annyira gáz, hogy az már fájjjjjjjjjjjjj.

Valószínű, mivel ez egy "kihegyezett" gyors áramkör , hogy ezek a félvezetők mondjuk nem alkalmasak rá vagy vmi érdekes gerjedés van benne.

PS

Egyik eset sem valószínű.
Simán lehet egy primitív kontakthiba is. A relé nem polarizált véletlenül?
Akkor most mérj le minden pontot, írd rá a kapcsrajzra és tedd be.
Most már ne add fel, 3 tranyós kis fos nem szúrhat ki veled.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség