istvan01 írta:
Ami nem igazán tetszik. T25B 3cm közelmérésben egészen kicsi jelszinten 0,8V-on furcsa képet mutat a %-os torzítás, ami SPL görbén nem tűnik ki. 5,5kHz és 9kHz között (ez bele esik a 6db váltó átfedési tartományba) nagyon megugrik a torzítás. Méréskor sem az UMIK-2 sem a REW input szint telítés alatt van több mint 10dB-el. Ugyan ez 20cm-ről mérve, ennél nagyobb 2,4V, 5,5V meghajtással nem látszik. Persze ott is van torzítás, jellemzően a közép T160 váltás közelében 4,5kHz alatt.
Zalán ez méréstechnikai hiba, de lehet, a T25B védőrácsa relexiója a mikrofon kapszulával.
A 3cm közeli méréstől eltekintve, nem látom mérési okát, miért nem tetszik még mindig a hangzás a korábbi TZ2200 titán dómhoz képest. T25B-vel a hangzás valahol felső közép, talán a váltási tartományban élesen kemény, hosszan nem esik jól hallgatni. Talán, talán még járódik a T25B, de lehet nem. Lényeg, a TZ2200 jobban illeszkedett a mostani állapotú T25B-hez képest a T160 középhez.
Mérések:
- 3cm távolságot inkább mélyhangszóró közeltéri mérésre használunk
- ha fel akarjuk térképezni a hangszórók saját tulajdonságait, akkor az adott hangszóró tengelyében ( a többi hangszóró kikötve ! ) 20-30 cm távolságból. ( 30cm szabványosnak is tekinthető ) frekvenciaválasz szemből, oldalról, torzítások
- ha több hangszóró és a hangváltó együttes működését kívánjuk mérni, hangváltót tervezni, akkor távolabb kell menni a hangszórók különböző akusztikus síkja és a mérési pont közötti "útszakaszok", mérési távolság függő eltérése miatt. Magyarán, ki kell kötni, hogy a hangsugárzótól milyen távolságra, a tér mely pontjába optimalizáljuk a váltást: a váltási pontok időben is helyes összegződését. Ezt - többnyire - a váltás sávjának fázistolás/frekvenciaválasz tunningjával érjük el. Pl. többnyire a hallgatási pont magassága egybeesik a magashangszóró fizikai magasságval. Ekkor ebben a magasságban, a magashangszóró tengelyvonalán optimalizálunk. Ha nem túl nagyok a hangszórók közötti távolságok, akkor választhatjuk az 1m mérési távolságot a hangsugárzótól. Innen távolodva a valós hallgatási pont felé, már nem lesz jelentős az eltérő akusztikus síkokból adódó változás.
Bliesma T25B:
Bár nekem a nagyobbik testvérrel, a T34B-vel van immáron alapos tapasztalatom, a T25B esetében is ki merném jelenteni:
- gyakorlatilag nincs szüksége bejáratásra
- semmilyen éles-, vagy akár egyéb sajáthangja sincs. Elképesztően transzparens hangszóró. Ha valamilyen fura hang hallatszik, akkor az valamilyen hibás alkalmazás, berendezés gyengesége miatt van, vagy másik hangszóró produkálja ezt... Az ugye elég egyértelmű, hogy már viszonylag magas 2,5kHz-től lefelé, emelkedik a torzítása, így muszáj/praktikus meredeken vágni, vagy nagyon magasan váltani. (
https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t25b-6 )
istvan01 írta:
... Sokat variálva, bonyolítva váltón talán lehet találni jó kompromisszumot, de a visszacsatolatlan csövesem nem boldog a bonyolult váltótól. ..
Honnan tudja ez a csöves, hogy bonyolult a váltó vagy nem? Megszámolja a váltó alkatrészeket és ennek fényében eldönti ?
A váltótervezés egyik kötelező eleme a teljes terhelő impedancia tervezése is....