audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 02:12

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.25. 18:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Üdv
Kellemes ünnepeket mindenkinek.
Na vágjunk a közepébe. Sokat gondolkodtam mostanság mi ez a nagy Hi-fi mánia.
Alapjába véve elgondolkodtam azokon amit idáig tapasztaltam. Az első talán legfontosabb ami eszembe ötlött
a hangszerek és az emberi hang frekvencia szélessége. Az emberek nagyon sok évszázadon akusztikus hangszerek használtak. A hangszerek átvitt frekvencia szélessége az én megitélésem szerint úgy alakult ki , hogy az ember számára legjobban érzékelhető legyen. Szerintem abba a 100hz-3khz-ig terjedő tartományba esik amire a fül legérzékenyebb. Természetesen vannak kivételek ez alól pár hangszer talán mélyebbre-magasabbra mehet de ha megmérnénk a hangszerek átvitelét pontosan képünk lenne minden használatos zene keltő eszköz átviteléről. Ez alapján egy szűkebb tartományba szorulna a 20hz-20khz-ig előirt átvitel. Mivel szűkülne a sáv ezért egyszerűbb lenne a megfelelő hang keltő eszköz kivitelezése. Talán jobb hangúak is lennének. Persze a hangszóró nem egy egyszerű eszköz sajna a levegővel való illesztése nagyon nehéz.
Természetesen a hangoknak lehetnek felharmonikusai is amit nem hallunk de befolyásolják az érzést.
A hangszóró. Ezen is töprengtem mitől ehet jobb és talán dinamikusabb hangot kelteni az elméletem az lenne nagyon könnyű tömegű membrán a kivitel már kisérletek eredménye lenne térben milyen forma adná a legjobb eredményt a sik vagy más kialakitás. A hagyományos hangszórók kivitele legtöbb esetben tekercset tartalmaz aminek az anyaga leginkább réz de nehéz a súlya készitenek aluminiumból is az dinamikusabb a kisebb tömege miatt. És akkor még a sok mágneses anyag ami már most a piacon van. Nem egyszerű a dolog. Tervezni nem tudok csak hangosan gondolkodom.
Ha zavar tovább siklasz ha nem akkor leirhatod hátha rosszul gondolom ezeket a dolgokat.

A hang (audio, latinul audire = hallani) anyagi közegben, hosszanti hullámokban terjedő mechanikus rezgés. A hangrezgéseket frekvenciájukkal, hangszínükkel, burkológörbéjükkel, hangerejükkel és terjedési sebességükkel jellemezhetőek.

A hangjelek (audiojelek) azok az akusztikus jelek, melyek az emberi fül számára hallhatóak, melyeket az ember észlel.

A hangok frekvenciaterületi felosztása:

- 0 – 20 Hz – infrahang

- 20 Hz – 20 kHz – hallható hangok

- beszédhangok (80 Hz ... 1300 Hz)

- zenei hangok (30 Hz ... 3000 Hz)

- 20 kHz – 1 GHz – ultrahang

- 1 GHz – 10 THz - hiperhang

Hangszín
Tiszta hangnak, vagy részhangnak nevezzük azt a hangot, melyet a hangforrás egyetlen frekvencián sugároz. A természetes hangok több frekvenciájú és hangerejű (amplitúdójú) részhangból állnak. A legmélyebb részhangot nevezzük alaphangnak, a további részhangok (felhangok) frekvenciái az alaphang frekvenciájának egészszámú többszörösei. A hang hangszínét a felhangok összetétele és hangereje határozza meg.

Hangérzékelés

A hallás az embert körülvevő közegben bekövetkezett nyomásingadozások érzékelése. A kisebb rezgésszámú hangokat mélyebb, a nagyobb rezgésszámú hangokat magasabb hangként érzékeljük. A hallható hangok határa életkoronként változhat. A hallásküszöb értéke megadja, hogy az adott ember adott frekvencián milyen hangnyomás szintet képes még meghallani. A hallásküszöb függ az egy időben hallott hangoktól, ezt a jelenséget (hangelfedés) hasznosítják a digitális hangállományok tömörítésénél.

Hangerő

A hangnyomás kifejezi a hangrezgés amplitúdóját, ez a hangerő, melynek értékét akusztikus decibelben szokás megadni.
http://molnarimre.atw.hu/Hangtechnika.html
Köszi a figyelmet ha van kiegészitheted. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.25. 22:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Egy érdekes kiegészités.
http://konteo.blogrepublik.eu/2013/11/1 ... ta-konteo/
Érdemes elolvasni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.25. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Na. Kis csöves félvezetős diszkurzus levezetésére sokak megrökönyödésére .
Irom ezeket a dolgokat .
Sokan közületek járnak mindenféle kiállitásokra akár saját cuccal is meg különböző összejövetelekre ahol egymás készülékeit hasonlitgatjátok össze.
Jönnek a különböző megjegyzések ilyen tere olyan szinpada meg egyebek hangzanak el.
Jutott valamelyikőtöknek eszébe az összehasonlitást egy nagyon egyszerű módszerrel végezzétek el.
Ezeken a hifi meg highend sókon :) több százezres meg akár több száz milliós cuccok is meg jelennek és a készitők bemutatják akár a több ezer wattos hiper super dolgaikat.
A módszerem a következő ha legközelebb ilyen találkozót szerveztek vinni kell egy felvevő készüléket meg egy gitárt valaki pengetgeti a gitárt és felveszitek. Jól a fületekbe vésitek a gitár hangját!!!!!
Majd a felvételt a különböző készülékeken lejátszátok igy az eredeti gitár hanggal közvetlen össze lehet hasonlitani de gitár helyett lehet pánsip is vagy bármilyen hangszer.
Ezek után lehet a csöves vagy félvezetős készülék hangját hasonlitgatni persze minden teszt azonos hangdobozzal zajlana. Úgyhogy ez a sok ábra a mérésekkel csak ezt kell tenni é sok mérés helyett.
Ennyi :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.29. 18:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Sávszűkítés: kösd ki egy 3 utasból a magasat. Vagy hallgass mp3-at, ott is ezt az ötletet használták ki.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.29. 20:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
A hifiben elég sok tévút már kialakult. Nagyon könnyű ezekre rászaladni. Szerintem mindannyian meg is tesszük ezt , a profibbak egyre igazabb, helyes utakat találnak. Tehát van értelme a munkának!
Amiket leírtál azok eléggé jól megfogalmazható, kézben tartható megoldásokkal kezelhetőek. Ezekre van módszer. Ezeket nem kell márki/feltalálni. Kis rutinnal ezek már nem fognak felmerülni benned, kis utánnajárással fogod látni hol találtál ki abszolút téves dolgot és hol feleslegeset.
Ne érts félre nem az észt akartam osztani, mert az nekem nincs ;) inkább a felesleges irányokra akartam utalni.
Pl sztem tök fölösleges mindenféle próbafelvételekkel görcsölni, hiszen a rutinosak elsőre hallják mi az ami tetszik nekik és azt is miért nem. Az e felé vezető úton van az amikor hiszünk csak meg mindenféle trendek és ránkhatások befolyásolnak.
Felesleges a spektrális megközelítés is mert a zene több annál és pusztán burkológörbével számszerűsítve megfogalmazni nem lehet .
Jó volt az előttem szóló hasonlata egy másik ötletedre.
A véleményem tehát az, hogy ezek a kérdések már nem annyira kérdések . Érdemes átolvssni a fórumot mert ezekre van itt válasz.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2013.12.30. 21:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Látod, nem nagy a tolongás,és pl Te sem írtál ide "azóta", ezek tükrözik a topic és kérdéseinek létjogát.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 12:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
Biztos igy van.
De még mindig azt gondolom túl van az egész hifi lihegve azt elveszik maga a zene benne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 13:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
rokonok írta:
Biztos igy van.
De még mindig azt gondolom túl van az egész hifi lihegve azt elveszik maga a zene benne.


Ez is egy hobbi. Valakinek biznisz. Az emberek többsége teljesen megvan elégedve azzal, ami van. Csak szóljon a zene.
Én úgy gondolom, hogy kicsit más dolog a hifi, és más dolog a hangvisszaadás. Láttam kapcsolási rajzokat, és teljesen
értelmetlennek találtam a többségét úgy, ahogy van...

Valaki üdülésre fordítja a pénzt, valaki ivászatra, valaki tanulásra... Néhány hülye pedig hifi-re.

Vizuális igénye nagyobb az embereknek, mint az akusztikai igénye. Majd akkor jöhet szóba az akusztikai igény, ha már sokaknak jobb hifijük lesz.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 13:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Amúgy nekem ennél a hobbinál, itt csak az eredmény számít...

Csík Zenekart sem lehet normálisan akármilyen rendszeren hallgatni! Pop/elektronikus még elmegy...
Ha már számomra normálisabb minőségben hallgatsz Csík Zenekart, kb. ez jut az eszembe:

- Fél nappalit elfoglaló, drága hangfalak...
- Pofátlanul nagy hangszórókábelek, ic kábelek... milliós árral...
- Jó erősítő, különcködő CD lejátszó...
- Mindenhol milliós ártáblák...
- Kép
Rejtés:
Csatolmány:
trensor.gif
trensor.gif [ 18.56 KiB | Megtekintve 29525 alkalommal. ]

DIY-el most jutottam el arra a szintre, hogy még nem az igazi, de a varázsa már benne van...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 16:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Toto írta:
Amúgy nekem ennél a hobbinál, itt csak az eredmény számít...

Csík Zenekart sem lehet normálisan akármilyen rendszeren hallgatni! Pop/elektronikus még elmegy...
Ha már számomra normálisabb minőségben hallgatsz Csík Zenekart, kb. ez jut az eszembe:

- Fél nappalit elfoglaló, drága hangfalak...
- Pofátlanul nagy hangszórókábelek, ic kábelek... milliós árral...
- Jó erősítő, különcködő CD lejátszó...
- Mindenhol milliós ártáblák...
- Kép
Rejtés:
Csatolmány:
trensor.gif

DIY-el most jutottam el arra a szintre, hogy még nem az igazi, de a varázsa már benne van...


Hangfal is van már a varázshoz ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 17:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
A csaj hiányzik már csak a hifi álomhoz igaz Toto.
Minden más félre beszélés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 22:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
rokonok írta:
Biztos igy van.
De még mindig azt gondolom túl van az egész hifi lihegve azt elveszik maga a zene benne.


Tökéletesen igazad van!
Hozzászólásaimban viszont arra akartam utalni, hogy a túllihegés nem a kézzelfogható és magyarázható műszaki tartalmakban és paraméterekben lakozik! Azok a felvetések amiket ötletként hoztál pont a kezelhető és érthető és nagyon is fontos csoportba tartoznak. Ezért nincs létjoga ebben a topicban vagy mint kérdés létezni. Nem itt kell keresni az üdvözülést és az egyszerűsítést sem.
Bíztam benne, hogy eljutunk eddig a dialógig is. Még nincs vége amugy, és itt fog szerteágazni különféle álláspontok szerint ha folytatódik a diszkurzus.
Viszont , és erre utaltam korábban ahhoz, hogy eredményeket tegyünk le az asztalra s ne csak a vakvilágba ötleteljünk (főleg ne olyat amit már mások és a fizika is kitárgyalt, értelmezett) szükséges egyfajta előképzettség, ismeret. Ez lehet tanulmányok általi és lehet útközben felszedett ami majdnem olyan jó és pl az adott fórum átolvasásával is pontosítható. Ezek után nem jösz olyan ötlettel, hogy szűkítsük a sávszélességeket , mert érted az mit takar, és mihez is szükséges. Érted is a felharmónikusok szükségességét keletkezését , ergo megint csak az előző felvetés értelmetlenné válik.
Keretbe kerül az egész.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 23:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Pont ma kérdeztem rá. Jövőhéten várhatóak fejlemények...


Gybalu71 írta:
Toto írta:
Amúgy nekem ennél a hobbinál, itt csak az eredmény számít...

Csík Zenekart sem lehet normálisan akármilyen rendszeren hallgatni! Pop/elektronikus még elmegy...
Ha már számomra normálisabb minőségben hallgatsz Csík Zenekart, kb. ez jut az eszembe:

- Fél nappalit elfoglaló, drága hangfalak...
- Pofátlanul nagy hangszórókábelek, ic kábelek... milliós árral...
- Jó erősítő, különcködő CD lejátszó...
- Mindenhol milliós ártáblák...
- Kép
Rejtés:
Csatolmány:
trensor.gif

DIY-el most jutottam el arra a szintre, hogy még nem az igazi, de a varázsa már benne van...


Hangfal is van már a varázshoz ?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.01.06. 23:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
rokonok írta:
A csaj hiányzik már csak a hifi álomhoz igaz Toto.
Minden más félre beszélés.


A csaj és a hifi két külön téma. Két külön doboz. De ahogy figyelem, jobban átlátom a hifitémát, mint ... :)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.02.21. 11:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Egy igen érdekes kérdésem lenne :

Egész alacsony frekvenciát pár herzet - lehetne továbbítani valahogy pl egy cd-n vagy sacd-n vagy valamilyen hangtechnikai eszközön - vagy csak pl erre a célra készült hangtállal stb ?????????????


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.02.21. 11:53 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
psuser írta:
Egy igen érdekes kérdésem lenne :

Egész alacsony frekvenciát pár Hertzet - lehetne továbbítani valahogy pl egy cd-n vagy sacd-n vagy valamilyen hangtechnikai eszközön - vagy csak pl erre a célra készült hangtállal stb ?????????????


Természetesen lehet. Viszont a lejátszásnál problémákba ütközhetsz az analóg oldalon.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.02.21. 12:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
hát ez az ...

ps.: tudom elírtam , de tök szar a bill. 300 éves :(((


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nem találtam jobb helyet:)
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 09:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Nekem van +- DC mérőjelem, az kibújik a konverterből. Persze még sose vettem a bátorságot meghallgatni :lol:

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség