audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 05:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 34 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2022.03.22. 19:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt Uraim!
Adott egy sk.építésű lemezjátszó, amely NAD5120 futómű/tányér, a kar pedig egy SME-rendszerű, Sherwood PM8550 felhasználásával épült.Hangszedők Ortofon MC1 turbo, illetve Audio Technica AT 120E.
A lemezjátszó hátfalán vezettem ki a négy Isokinetic kábel végpontjait két RCA dugaljhoz. A kábelek közül a pirosat a zölddel, illetve a kéket a fehérrel összesodortam. A shellekben is a hangszedőknél. A hangkarban be van kötve a forgásponthoz közel, az ötödik, a "földelési szál" is.
A jelenség a címsorban leírt történés. Sajnos.
Már a shelleket is cserélgettem egymás között, ugyanis az eredeti Sherwoodban az Audio Technica At120E, míg egy Akai AP001C "papucsában" az Ortofon MC1 turbo volt.
Semmi előre lépés, a megcserélt shellek esetén is sokkal nagyobb mértékben "gerjed" az MM pickup.

Teljesen laikusként gondolkodva az alábbiakra gyanakszom:
a; az MM pickup hibás,
b; az MM hangszedő nem tartalmaz olyan plusz alkatrészt a pickupon belül, amit az MC igen, ezért nem gerjed.

Teljesen laikusként az alábbi munkákat végeztem el az áhított cél (sikertelen)elérése érdekében:
a; az eredeti, Sherwood "fejhez" gyártottam 0,5 mm-es vörösréz lemezből "árnyékolást" a shell és az MM pickup közé,
b;a hangkar shell mögötti részét összekötöttem az árnyékolást kivezető kábellel.


Teljesen laikusként az alábbi munkákat tervezem az áhított cél (sikertelen vagy sikeres)elérése érdekében:
a;kellene egy plusz "földelési szál(itt megjegyzem, hogy nem földelt a hálózati tápkábel) valahova, de nem tudom hova,
d;ha kihagynám a kettő RCA aljazatot, és hangkarkábelek végére egy szabványos, "gyári" kábelt forrasztanék.

Tisztelt Uraim!
Minden, előre mutató, probléma megoldó hozzászólást előre is köszönök Nektek!
Akár itt, vagy akár privát üzenetben nyugodtan és lelkiismeret furdalás nélkül bíráljátok meg az ide vonatkozó gondolataimat.
Ha megtudom Tőletek, hogy mit ronthattam el, az is (igen nagy) segítség lenne.
Hát még ha ezeket a hibákat kiküszöbölési javaslattal is leírnátok, az is (a lehető legnagyobb) segítség lenne.

Maradok Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 02:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Picit sok a körítés, bájolgás. Nincs kép.
MM/MC előerősítő típusa, adatai? (ha van) EZ FONTOS LENNE! "Teljesen laikusként" kétszer-háromszor.:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 07:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt FordPerfect!
Köszönöm a hozzászólásodat!
A sok körítés...igaz, de próbáltam minden tényezőt leírni, a bájolgás nem állt szándékomban.
Nincs kép: vagy be tudom illeszteni vagy nem...
MM előerősítő integrált elő és végfokos változatú Audiolab 8000 A, nem a "kétdobozos" fajta.Teljesen tudatlan vagyok a paramétereit illetően.
MC előerősítő: ugyan tudja az erősítő phono bemenete az MC PU jelet is fogadni, de az Ortofon MC1 turbo "magaskimenetű" MC hangszedő.Ez minden tudásom a hangszedő(k)ről.
Válaszodat, segítségedet előre is köszönöm!
Tisztelettel!
Istju.


Csatolmányok:
DSC00006.JPG
DSC00006.JPG [ 1.34 MiB | Megtekintve 16968 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 12:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
"A kábelek közül a pirosat a zölddel, illetve a kéket a fehérrel összesodortam. A shellekben is a hangszedőknél."

Miért is ?

A kéket és a zöldet kell,ez a lesz a GND, a fehér a bal + a piros a jobb+

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 13:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
A "hivatalos" bekötés színkódja: (a képen)
A piros a zölddel, ill. a kék a fehérrel összesodorva gyakorlatilag rövidrezárja a hangszedő tekercseit..... :(
A hangszedőnek nem árt, de hang az nem sok fog érkezni belőle.


Csatolmányok:
MM.png
MM.png [ 5.6 KiB | Megtekintve 16919 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 14:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Szimmetrikus jelvezetésről beszélhetünk és ennek a törvényszerűségi érvényesülnek, illetve a bekötés is hasonló. Az ugyan lehet némileg zavaró, hogy az erősítő oldalon egy asszimmetrikus RCA aljzat fogadja a jelet, de van egy külön földelési pont mind a lemezjátszó (alapvetően hangkar), mint az erősítő esetében. Ideális esetben érdemes a + és - jelet csavart érpáron közlekedtetni. Persze az aszimmetrikus kábel, plusz földelő kábel is működik. Legtöbb esetben így van megoldva a dolog.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 16:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Persze lehet félreértettem a dolgot, mert az összesodrás nem feltétlenül jelent összekapcsolást is. Elnézést.... :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 17:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt Hodyka57!
Köszönöm Neked a választ!
Nem különben azt is, hogy még privát üzenetet is küldtél!
Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 17:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt Dragonweed!
Elgondolkoztató volt amit írtál, hasznos is.
A bekötési színkódot(is) köszönöm Neked!
Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 17:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm Neked a választ!
Elég részletesen leírtad azt, amit jómagam csak slendriánul (se) tudtam.
Hidd el, gondolkoztam már a hiba megszüntetésén -nemcsak nappal hideg fejjel- még álmatlan éjszakákon keresztül is.
Amennyiben ki akarnám cserélni a a NAD5120 fémtányérját "műanyagból" vagy üvegből készültre akkor az szerinted rávezetne a "gerjedés" nélküliség útjára?
Válaszodat előre is köszönöm!
Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 20:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
"Gerjedés"-en 50Hz "felvett" brummot értesz, vagy ténylegesen vala(milyen?) frekvencián begerjed az erősítő? :roll:

Ha a pirosat a zölddel, és a fehéret a kékkel rövidrezárod a pickupnél, akkor teljes csend lesz?
Illetve ha a pickupnél bontod a bekötéseket (a piros/zöld, kék/fehér sodratok a helyükön vannak, de végeik nincsenek bekötve), -csak a külön földelő bezeték van bekötve-, akkor:
Ha megfelelően van megcsinálva a vezetékek és a lemezjátszó árnyékolása úgy ilyenkor sem szabadna jelentős brummot hallani!

Ugye árnyékolást mindenütt használsz?:
-ahol zárt fém részben haladnak a drótok, ott a fémrész földelve van (pl. pickup alu karja, lemezjátszó fém háza...)
-ahol a drótok nem zárt fémházban futnak, ott mindenképpen árnyékolt kábelt kell használni (erenkénti, vagy össz erenkénti árnyékolás)
...szerintem. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.24. 22:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt DöG!
Köszönöm a választ, a sok, Általad felvetett gondolatra a legjobb tudásom szerint válaszolok.

"Gerjedés"-en 50Hz "felvett" brummot értesz, vagy ténylegesen vala(milyen?) frekvencián begerjed az erősítő?

Minden frekvencián gerjed sajnos, már 5-10% hangerőn is.

Ha a pirosat a zölddel, és a fehéret a kékkel rövidrezárod a pickupnél, akkor teljes csend lesz?
Nem próbáltam még meg, de holnap(03.25.) estefelé megteszem.

Illetve ha a pickupnél bontod a bekötéseket (a piros/zöld, kék/fehér sodratok a helyükön vannak, de végeik nincsenek bekötve), -csak a külön földelő bezeték van bekötve-, akkor
Sajnos ekkor van a legnagyobb hangerejű "brumm" már akár 1% hangerőnél is.

Ha megfelelően van megcsinálva a vezetékek és a lemezjátszó árnyékolása úgy ilyenkor sem szabadna jelentős brummot hallani!
Nincs megfelelően megcsinálva ez biztos. De hol ronthattam el a vezeték bekötést?

Ugye árnyékolást mindenütt használsz?:
-ahol zárt fém részben haladnak a drótok, ott a fémrész földelve van (pl. pickup alu karja, lemezjátszó fém háza...)

A pickup alu karja igen, egy ötödik(fekete színű vezetékkel) rá van kötve a földelés vezetékére, valamint a lemezjátszó fém alaplapjára is. A lemezjátszó káva réteges lemezből készült.

-ahol a drótok nem zárt fémházban futnak, ott mindenképpen árnyékolt kábelt kell használni (erenkénti, vagy össz erenkénti árnyékolás)
Az Isokinetic kábel nem árnyékolt, csupán egy ránézésre textilből készült külsőben fut valamilyen "rézszerű" anyagból készült vezető.
Az eredeti, karban futó kábelek sem voltak árnyékoltak.

Értékes válaszodat, felvetéseidet köszönöm!
Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 07:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Így nem lesz túl könnyű :D
Esetleg közeli fotókat tudnál küldeni azokról a pontokról (pickup, kar töve, ahol kijön a karkábel és össze kellene kötni a karkábelt és a házat árnyékolt kábellel, erősítő bemenet, stb.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 09:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm a válaszod!
Így nem lesz túl könnyű
Még inkább igaz lesz a megállapításod, ha meglátod a képeket...
Kéretik nem nagyon a sárba döngölni...még ha megérdemlem is a förmedvény láttán.
Tisztelettel!
Istju


Csatolmányok:
DSC00008.JPG
DSC00008.JPG [ 1.08 MiB | Megtekintve 16729 alkalommal. ]
DSC00005.JPG
DSC00005.JPG [ 1.17 MiB | Megtekintve 16729 alkalommal. ]
DSC00004.JPG
DSC00004.JPG [ 1.09 MiB | Megtekintve 16729 alkalommal. ]
DSC00001.JPG
DSC00001.JPG [ 1.21 MiB | Megtekintve 16729 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 11:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Lassan közeledünk már :shock:

Ami biztosan látszik, hogy a hangkarból három drót jön ki. Ez így tutira nem jó, hisz négynek kellene kijönni. A tegnapi pickup bekötési rajz alapján mind a négy érintkezőt ki kell vezetni vékony dróttal a pickupból a hangkaron keresztül és majd ehhez jön extraként a földelő kábel (ez a te fotóidon elvileg a hangkar egyik csavarja alá van rögzítve, fekete drót, ha minden igaz). A pickup +- vezetékeket majd az RCA-ba (ha RCA) kell beforrasztani, ami az erősítőbe (Audiolab) megy. RCA hegye pickup +, RCA harang pickup -. Másik csatorna ugyan így. A földelő kábel pedig a hangkar teste, ahogy elvileg most is van és az erősítő földelő csavarja közé jönne. Ha jól látom (illetve nem látom, első fotó) a lemezjátszóra is tettél RCA aljzatot. Ez a kép egyáltalán nem értelmezhető, mert homályos. Az említett földelő kábelt NEM SZABAD AZ RCA HARANGJÁRA KÖTNI! Ahogy az RCA harangokat sem szabad közösíteni! Nem tudom mennyire érthető, amit írok?

Hátha ez segít: https://houseandbeyond.org/how-to-ground-a-turntable/


Csatolmányok:
Balaanced-TT.jpg
Balaanced-TT.jpg [ 27.22 KiB | Megtekintve 16689 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 11:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
Az a három, szerintem az a kettő ami színes, 2-2 hangkartól és a egy a földelés..........de lehet tévedek

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 11:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm az észrevételeket!
Ami biztosan látszik, hogy a hangkarból három drót jön ki.
Nem, öt jön ki belőle, kető-kettő Isokinetic kábal összesodorva és a fekete színű testvezeték.

extraként a földelő kábel (ez a te fotóidon elvileg a hangkar egyik csavarja alá van rögzítve, fekete drót, ha minden igaz).
Igen ez így igaz, ahogyan Te leírtad.

A pickup +- vezetékeket majd az RCA-ba (ha RCA) kell beforrasztani, ami az erősítőbe (Audiolab) megy. RCA hegye pickup +, RCA harang pickup -. Másik csatorna ugyan így.
Így lett beforrasztva, még ha a rossz minőségű fotómon nem is látszik.


A földelő kábel pedig a hangkar teste, ahogy elvileg most is van és az erősítő földelő csavarja közé jönne. Ha jól látom (illetve nem látom, első fotó) a lemezjátszóra is tettél RCA aljzatot.
Igen így van, jól látod.

Ez a kép egyáltalán nem értelmezhető, mert homályos. Az említett földelő kábelt NEM SZABAD AZ RCA HARANGJÁRA KÖTNI! Ahogy az RCA harangokat sem szabad közösíteni! Nem tudom mennyire érthető, amit írok?
Elcsesztem, nem látható, de a Te általad leírtak teljesülnek. Nem kötöttem SEMMIT az RCA-harangokra, kivéve fehér és a kék színű vezeték kivezetéseket. Nem közösítettem az RCA harangokat.Az RCA csatlakozók "közepébe" pedig a piros és a zöld kábel került beforrasztásra. A testvezeték is egy (harmadik) RCA-aljzatra került kivezetésre. Teljesen érthető, amit írtál.

Köszönöm az eddigi és jövőbeni segítségeidet!
Tisztelettel!
Istju


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 11:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt Hodyka 57!
Jól látod!Nem tévedsz!
Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 12:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Hmmmm!

A földelési csillagpont kialakítására lennék még kíváncsi. A leírtak alapján itt lehet még némi hiba (földhurok). Minden más jónak tűnik a leírás alapján.
A hangkarból kijövő testvezeték (árnyékolás) végei hová vannak bekötve (a pickup felőli vége érdekelne leginkább).
Egyébként a testvezetékeket a lemezjátszó földelő csavarnál közösíteném össze egy pontba (lehet hogy így van).

A földelő kábeleket ha lehet összefonnám, vagy hozzá fognám a jelkábelekhez. A földkábelek a lehető legrövidebbek legyenek és a legrövidebb úton menjenek a földelő csavarhoz. A kaotikus kábelcsimbókok is képesek földhurok problémákat generálni és mindenféle zajokat összeszedni (RF, RFI, akár motorból jövő elektromos zajok).

Az a karból kijövő ötödik földelő kábel nekem elég gyanús. Az a headshellt földeli, vagy hová van kötve a vége?

Azt se tartom kizárhatónak, hogy a motort is érdemes lenne összeföldelni az említett föld csillagponttal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 13:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm a segítő kérdéseket Neked!

A földelési csillagpont kialakítására lennék még kíváncsi. A leírtak alapján itt lehet még némi hiba (földhurok). Minden más jónak tűnik a leírás alapján.
Nem tudom mi az a földelési csillagpont.Földhurok lehet, hogy akarva-akaratlanul bekerült valahova.

A hangkarból kijövő testvezeték (árnyékolás) végei hová vannak bekötve (a pickup felőli vége érdekelne leginkább).
A fekete vezeték valahol belül a hangkarban lehet összedolgozva az alumínium karcsővel, jól odaköthették, meg sem mozdul, de nem is nagyon rángattam.

Egyébként a testvezetékeket a lemezjátszó földelő csavarnál közösíteném össze egy pontba (lehet hogy így van).
Nem, nem így van, egy harmadik RCA aljzatba van bekötve a hangkarból kivezetett fekete színű vékony szál, valamint a fém alaplaphoz kötött vastagabb vezeték is.

A földelő kábeleket ha lehet összefonnám, vagy hozzá fognám a jelkábelekhez. A földkábelek a lehető legrövidebbek legyenek és a legrövidebb úton menjenek a földelő csavarhoz.
Szerintem már simán mellette futnak-legalább is a hangkarban a földelő kábelek a sodrás miatt, az alsó, hangkar forgási középpontjánál azonban szétválnak a földelő kábelek jobb és bal vezetékei az RCA dugókig.A földkábelek amik hangkarból jönnek ki, már nem lehetnének rövidebbek a szerelhetőség miatt. De a fém alaplap kábelét lehetne rövidebbre vágnom.

A kaotikus kábelcsimbókok is képesek földhurok problémákat generálni és mindenféle zajokat összeszedni (RF, RFI, akár motorból jövő elektromos zajok).
Meg akarom szüntetni, csak nem tudom hogyan...árnyékolt kábellel, vagy "sima" kábellel?

Az a karból kijövő ötödik földelő kábel nekem elég gyanús. Az a headshellt földeli, vagy hová van kötve a vége?
Nem, nem a headshellt földeli, csupán a kart. Az Akai headshellen belül van egy ötödik kábel is a földelésnek, de ezzel a headshell is ugyanúgy gerjed az MM pickup, mint az eredeti Sherwood headshellel.De az MC hangszedő nem gerjed az Akai headshellben.

Azt se tartom kizárhatónak, hogy a motort is érdemes lenne összeföldelni az említett föld csillagponttal.
Nos ezt már próbáltam, a motor felfüggesztésnél a csavar alá is betettem az alaplap és a kar "testkábelét", azt meghosszabítva - minden eredmény nélkül.

Segítségedet, problémámra ráfordított idődet köszönöm!
Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Az végül is mindegy, hogy egy RCA aljzathoz vagy egy csavarhoz van kötve egy pontba az összes földelő vezeték. Ez gyakorlatilag csillagpontos (egy pontban összpontosul minden földelő vezeték) bekötés, tehát elvileg így jónak kellene lennie. Gondolom akkor csak a harang, vagy csak a hegye, vagy mindkettő van használva abból a bizonyos RCA aljzatból? Kimérném azt a karkábelből jövő vezetéket, hogy valóban a túlvége fémes kapcsolatban van-e a karral (szakadás, ellenállás vizsgáló). Nem biztos, hogy a karmechanika aljára rakott másik földelő vezetékre szükség van. Kipróbálnám anélkül is, hisz egyszer már a kart földelted, minek még egy kábel. Persze lehet a karcsapágyak nem viszik át jó a kontaktot és ezért van a másik vezeték. Ha gyárilag így volt, akkro biztosan jó a megoldás :roll:

Kb. ennyi tud még eszembe jutni. Az Audiolab phono bemenetei tutira jók, ott nem lehet hiba, az elektronika jól működik mondjuk egy másik lamezjátszóval?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 14:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm a sok-sok tanácsot, időt!

Az végül is mindegy, hogy egy RCA aljzathoz vagy egy csavarhoz van kötve egy pontba az összes földelő vezeték. Ez gyakorlatilag csillagpontos (egy pontban összpontosul minden földelő vezeték) bekötés, tehát elvileg így jónak kellene lennie.

Így már világos a csillagpont fogalma. Az nem világos, hogy hol ronthattam el ennyire.

Gondolom akkor csak a harang, vagy csak a hegye, vagy mindkettő van használva abból a bizonyos RCA aljzatból?
Mindkettő használatban van.

Kimérném azt a karkábelből jövő vezetéket, hogy valóban a túlvége fémes kapcsolatban van-e a karral (szakadás, ellenállás vizsgáló).
Megtörtént, van fémes kapcsolat.

Nem biztos, hogy a karmechanika aljára rakott másik földelő vezetékre szükség van. Kipróbálnám anélkül is, hisz egyszer már a kart földelted, minek még egy kábel.
Ezt meg fogom tenni, ha ez minden bajok forrása...akkor megyek Neked "némi" köszönettel.

Persze lehet a karcsapágyak nem viszik át jó a kontaktot és ezért van a másik vezeték. Ha gyárilag így volt, akkro biztosan jó a megoldás
Nem, nem így volt gyárilag a Sherwood karban. A NAD 5120 esetében azonban egy zöld színű, viszonylag vastag kábel volt itt. Hát én is tettem oda.

Kb. ennyi tud még eszembe jutni.
Ezt a nagyon sok jó tanácsot köszönöm Neked! Nagyon.
A sok-sok válaszodra, a Te általad leírt az elvégzendő módosításaimra való tekintettel ez az "ennyi" nagyon nagy segítség volt.

Az Audiolab phono bemenetei tutira jók, ott nem lehet hiba, az elektronika jól működik mondjuk egy másik lamezjátszóval?
Igen, egy Dual1019 esetében (70-80% hangerőig) "szinte semmi" gerjedés nincs.

Nagyon nagy köszönetemet fejezem ki Neked!
Természetesen valamilyen módon tájékoztatni foglak Téged a munkám kimeneteléről.
Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 14:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Az a bizonyos RCA földelő pont birizgálja még picit az agyam. Gyakorlatilag össze van közösítve a hegye és a harang, vagy mindkettőre van földelő kábel kötve, vagy hogy kell ezt elképzelni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 14:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Összeközösített harang és középrészű az RCA aljzat. Az RCA dugó is összeközösített, így kötöttem rá az erősítőre.
Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 15:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
A földelő RCA esetében hiába közösített a harang és a középérintkező megpróbálnám egy vezetéken elvinni a földet az Audiolabhoz. Ha így van, akkor OK :)

Szóval ezt nézném meg és azt a bizonyos fekete földelő kábelt, ami a kartartó mechanikához csatlakozik, ahogy már beszéltük.

Gondolom a pickup kivezetés RCA csatlakozóin simán tudod mérni a hangszedő mindkét tekercsének impedanciáját (csak, hogy jó-e ez a karkábel)?

Más már nem jut eszembe. Ha így se gyógyul meg, akkor passzolok :D

Örülök, hogy segíthetek! :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 16:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Uhhh...ez már túlmegy minden elvárható segítő készségen.Már vagy 5 hozzászólással ez előtt így volt.
Köszönet!

A földelő RCA esetében hiába közösített a harang és a középérintkező megpróbálnám egy vezetéken elvinni a földet az Audiolabhoz. Ha így van, akkor OK
Igen, egyetlen vezetéken van elvezetve az erősítőhöz.

Szóval ezt nézném meg és azt a bizonyos fekete földelő kábelt, ami a kartartó mechanikához csatlakozik, ahogy már beszéltük.
Amint befejezem a mai napi munkát, már teszem is, amit javasoltál.

Gondolom a pickup kivezetés RCA csatlakozóin simán tudod mérni a hangszedő mindkét tekercsének impedanciáját (csak, hogy jó-e ez a karkábel)?
Impedanciát nem mértem még, ellenállást igen, egy "sokfunkciós", kb. 30 USD árú műszerrel.

Más már nem jut eszembe. Ha így se gyógyul meg, akkor passzolok
Ne passzoljál...szerintem gólt lőttél ma. Minimum mesterhármast!
De ha mégis ragaszkodsz a passzoláshoz, akkor szerintem gólpasszokat adtál minimum.

Köszönet mindenért!
Veheted fenyegetésnek is, de meg fogom találni annak a módját, hogy rendszertelen időközökben, rendszertelen alkalmakkor zavarjalak...

Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 16:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
A mackó hajszolás nem egy egyszerű feladat, ha viszont ismersz néhány törvényszerűséget, akkor sikerülhet már eleve egy jó földelési rendszert tervezni, aztán kialakítani, vagy hamarabb megtalálni a hibát. Az analóg audió elektronikák egyik sarokköve ez a témakör.

Csak akkor érted meg, ha valaki végig visz az úton, különben csak megutálod az egész gyönyörű hobbinkat :D

Elmesélek egy saját történetet, ami szép tanulópénz volt számomra többek között földhurok témakörben is:

Vettem nagyon régen két vintage marantz végfok modult, volt hozzá trafó meg puffer, ahogy kell. Ahogy hazaértem gyorsan összetaknyoltam. A végén Stand Art 2 hangsugárzó. Bekapcsol (semmi izzó, meg próba hangszóró, labortáp, stb.), halk sercegés, aztán már csak azt látom, hogy a polipropilén mély lengőtekercse szépen füstölve bújik elő a membrán közepéből. A végfok gerjedt nagyfrekin, mert rossz volt a földelési rendszer.

Na, akkor egy életre megtanultam pár dolgot. Többek között a földhurok problematikáját és megoldását is később :lol:

ui: A végfok túlélte :!:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 16:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Még valami eszembe jutott.

Milyen összekötő kábelt és RCA dugókat használsz?

Találtam ilyen bekötést is, ami tök más, mint az amit becsatoltam korábban :shock:

Ez is lehet magyarázat a földhurokra.


Csatolmányok:
PBbqRGr.png
PBbqRGr.png [ 799.45 KiB | Megtekintve 16578 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 17:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
A te esetedben hiányzik az A?

Mondjuk itt meg földelő szál opcionális :lol:

Ahogyan B is.

Ezekkel lehet tökölni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 21:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt HifiPisti!
Köszönöm Neked, hogy mindig van valami ami eszedbe jutott, és segítesz nekem.

Milyen összekötő kábelt és RCA dugókat használsz?

Az RCA aljazatokat inkább nem tenném ki ide...nagyon alap, nagyon olcsó fajta. Nem sokáig lesz a lemezjátszón.
Általában a képen látható kábellel kötöm össze az erősítővel a lemezjátszót.

Találtam ilyen bekötést is, ami tök más, mint az amit becsatoltam korábban Ez is lehet magyarázat a földhurokra.
Na ezt majd inkább élőszóban kellene megbeszélnünk. Mint ahogy a a Te általad őszintén leírt Marantz végfok és StandArt 2 hangfal esetét is.
Nekem is lenne mondani valóm...csak én nem vagyok olyan őszinte mint Te, hogy bevalljam az elfüstölt RA 6350 végfokot.Akkor valósítottam meg ezt a csodát, amikor kimentek a biztosítékok az Aidában(ami nem is az én tulajdonom volt...) hálózati túláram miatt, 1983-ban. Megpatkoltam mindet ha jól emlékszem.Ez után vásároltam kéz alatt egy másikat.
A kölcsönkért pénzt pedig a zsoldomból(ösztöndíjamból?) törlesztettem.

Ment Neked egy privát üzenet is.

Mindent köszönök Neked!

Tisztelettel!
Istju.


Csatolmányok:
DSC00001.JPG
DSC00001.JPG [ 1.35 MiB | Megtekintve 16538 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.25. 23:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A probléma megoldódott?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.26. 07:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt Uraim!
A következő sorok nem az én szavaim, hanem egy jó szándékú, segítőkészségben, türelemben (is) maximalista fórumtárs, HifiPisti gondolatai.

A földelési csillagpont kialakítására lennék még kíváncsi. A leírtak alapján itt lehet még némi hiba (földhurok)
A földkábelek a lehető legrövidebbek legyenek és a legrövidebb úton menjenek a földelő csavarhoz. A kaotikus kábelcsimbókok is képesek földhurok problémákat generálni és mindenféle zajokat összeszedni (RF, RFI, akár motorból jövő elektromos zajok).


Már elküldtem Neki PÜ-ben azt a képet, amelyet tegnap este 10 körül készítettem, amin elég nagy változás van ehhez, a beszúrt képhez képest. Okulásul osztom meg itt az oldalon, rossz példaként. Ha nincs HifiPisti maximális jószándéka...

Tisztelettel!
Istju.


Csatolmányok:
DSC00001.JPG
DSC00001.JPG [ 1.29 MiB | Megtekintve 16475 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.26. 11:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A 230VAC vezetékekkel is komoly baj van! A fázis és a nulla 1-2 cm távolságba megy szépen a két vezeték át a készülékben. Így szór legjobban a hálózati vezeték!
Én úgy csinálnám, hogy a két vezetéket jó erősen összesodornám, utána egy árnyékoló réz harisnyát húznék rá, és az egészet egy zsugorcsővel leszigetelném. Vagy készen kapható árnyékolt hálózati vezetéket használnék. Az árnyékolást az IEC (230v)csatlakozó védőföldjére kell kötni (középső tüske).
Szóval ilyen árnyékolt vezeték menjen az előlapi kapcsolóig, itt át kell kötni az árnyékolást az elmenő árnyékolt kábelre. A kapcsolótól tovább megy az árnyékolt kábel a motorra, és ha lehetséges, és rákötném a védőföldet a motor házára. A 230V védőföldelése sehol sem kapcsolódjon a csapágy, és hangkar árnyékolásával.
Minimum ilyen kábel kellene:
https://elektrikstore.hu/LiYCY-arnyekolt-elektronikai-2x0-5-mm2-szurke-sodrott-rez-PVC-szigetelesu-350V-kabel
Vagy ha jobb minőség kell:
https://kacsa-audio.hu/webaruhaz/kabel-meterre/tapkabel-meterre


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.03.26. 11:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2019.02.03. 17:03
Hozzászólások: 56
Tisztelt GA2!

Köszönöm a hiba és kontárság feltárását Neked!
Teljesen igazad van. Más slendriánságom is van...például a "diode test" és az ellenállás mérési értékeket mind az öt vezetékre (újraforrasztást előtt és után) nem is merem közzétenni itt.

A 230VAC vezetékekkel is komoly baj van! A fázis és a nulla 1-2 cm távolságba megy szépen a két vezeték át a készülékben. Így szór legjobban a hálózati vezeték!
Én úgy csinálnám, hogy a két vezetéket jó erősen összesodornám, utána egy árnyékoló réz harisnyát húznék rá, és az egészet egy zsugorcsővel leszigetelném. Vagy készen kapható árnyékolt hálózati vezetéket használnék. Az árnyékolást az IEC (230v)csatlakozó védőföldjére kell kötni (középső tüske).


Így fogok tenni, részletes leírásod szerint.


Szóval ilyen árnyékolt vezeték menjen az előlapi kapcsolóig, itt át kell kötni az árnyékolást az elmenő árnyékolt kábelre. A kapcsolótól tovább megy az árnyékolt kábel a motorra, és ha lehetséges, és rákötném a védőföldet a motor házára. A 230V védőföldelése sehol sem kapcsolódjon a csapágy, és hangkar árnyékolásával.
Minimum ilyen kábel kellene:
https://elektrikstore.hu/LiYCY-arnyekol ... 350V-kabel


Ezt a változatot fogom követni, elsősorban anyagi megfontolások miatt.

Köszönöm a segítségedet!
Tisztelettel!
Istju.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 34 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség