audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 08:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 111 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 15:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ide javaslom írni a témával kapcsolatos információkat.

Azért gondoltam külön topikot nyitni a témának, mert ezen kisméretű alaplapoknak -melyekre a processzor is rá van integrálva, és a procinak passzív hűtése van- jóval kisebb az áramfelvételük, mint a "hagyományos, nagy méretű" PC-knek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 15:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintem Intel 10 nm lesz alkalmas erre a feladatra, amely ugyan nem ITX méretű lesz, de fogyasztás/teljesítmény tekintetében abszolút kimagasló. Viszont 2017 második felére érkezhetnek az első ilyen alternatívák, ha jól haladnak ezentúl a gyártással. Elvileg ebben az évben kellett volna megjelennie, de sajnos nem könnyű már a 10 nm-ert sorozatosan legyártani.

Addig pedig ott van az Xmos, málna, stb...
Az is lehet, hogy ITX változat is lesz, későbbiek folyamán.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 16:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Pont ilyen kategóriájú alaplapra építem audio pécémet, amit majd be is mutatok kellő időben és kellő helyen.
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/ a típus, kap 2G ramot, egy notebook hdd-t, kap egy 14V stabil f@ß@ tápegységet, meg némi tuningot. A tuning a Realtek hangkártya csipet érinti, aminek nagyon szép spdif kijárata van, de nyilvánvalóan számít, hogy egy külön tápot és külön táppal ellátott dedikált clockot is kapjon. Aztán mehet a dobozba mellé a szigetelt vinyó, és még egy Wolfson dac panel is befér a 43cm szélességbe. Ha kész, konkrét megvalósítási ábrát is közlök, hadd építse meg bárki innen...
Az operációs rendszer AP Linux, az eddigi próbálkozások alapján semmilyen win x nem érte el azt a nyugit -részlet vesztés nélkül. Persze lehet rá pakolni win10-et is, ha már rajta van a Linux.
Megoldható a ramból való lejátszás, emiatt nem szükséges az ssd használat.
Akár HD Filmet is lehet nézni rajta, játékra viszont nem való, de ez nem érdekel. Okostelefonos távirányítás is lesz MDPvel, akár monitort se kell rátenni, bár én fogok, mert csak buta telóm van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 16:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Előzmények:

Sok éves CD zenehallgatás után én is szerettem volna nagyfelbontású zenéket hallgatni. Első lépésként a Cubieboard 3-ra esett a választásom (másik nevén Cubietruck). Ennek két oka volt. A Cubieboard 3 akkor komolyabb erőforrásokkal rendelkezett, mint a RaspberryPI, és portkészlete is bővebb volt.
Később Raspiék kihoztak a piacra egy processzor órajelében és memóriaértékében hasonló PI 2-t, de ahogy olvastam a fórumokon a PI 2-nek 192kHz 24 bites jel lejátszása is problémát okozott, és a tápokkal is játszani kell, hogy tegye a dolgát. Véleményem szerint a Raspberry PI-ban egyetlen jó dolog van, az ára.

A drágább Cubietrucknak nem jelentett problémát a 24bit 192kHz-es anyag lejátszása. A DXD-t is lejátssza, igaz, flac-val szakadozva (csak flac-val próbáltam wav-val nem). DSD64-et is lejátszott, de ott és a DXD-nél már látszott, hogy ott van a határa.

Ezután további lehetőségek után kutatva letöltöttem az Audiophile Linux 3.1-et, és feltettem egy levetett PC-re. A PC egy HP DC5750, amiben egy AMD 64 X2 4000+ processzor van (kettőegész valahánytized gigás kétmagos, 64 bites processzor), 2GB RAM és 80GB HDD.

Nos, a zenecucc a régi HP vassal AP Linuxszal jobban szólt, mint a Cubietruck analóg táppal. Egy ilyen PC-t kb 15000Ft-ért lehet venni, és a processzoron lévő hűtés szerintem ventilátoros rásegítés nélkül is elég zenehallgatáskor, lecsökkentett ventilátor fordulatszámmal pedig biztosan.
Az AP Linuxon van egy monitor, ami a processzor és RAM felhasználást mutatja kvázi online. A procit a CD zene 3%-ban, a memóriát 3%-ban ette. DXD flac zenénél a memóriafelhasználás 9% volt.

Tehát egy olcsó, jó hűtéssel rendelkező PC jobb megoldás (és nem feltétlenül drágább megoldás) lehet, mint egy tenyérszámítógép. Ezzel erre akartam kilyukadni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 16:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Én egyre inkább nem tudom: merre, hány méter...

Egy ennél picivel modernebb AMD-s pc és AP-linux kisérletemről írtam már. ( viewtopic.php?p=47250#p47250 )
Nálam a core i7 3770 Win7-tel, foobar-ral is sokkal jobb volt. Pedig ez a i7-es felállás is nagyon gyengének számít manapság az ( AVX-en ) olvasottak alapján :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 16:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Az én választásom az http://www.asrock.com/mb/Intel/N3150B-ITX/ alaplapra esett. Én az USB-s irányvonalat viszem tovább. 8GB RAM-ot tettem bele a hosszú távú lehetőségek miatt, de látszik, hogy 2GB is bőven elegendő.

Azért (is) döntöttem az N3150ITX mellett, mert az ATX tápokat külön-külön szándékozom előállítani analóg tápokkal. (Jelenleg egy egy öreg PC tápról jár az alaplap. Szerencsére nem kell forognia a táp ventilátorának, így sem melegszik).

Megmértem az áramfelvételeket. Az alaplapra SSD csatlakozott arról ment az oprendszer (AP Linux) és csatlakozott hozzá még egy 3TB-os WD 3,5"-ös piros winchester is, azon voltak az adatok.

Megméretem a különböző komponensek áramfelvételét különböző üzemmódokban. (boot, DC felbontású zene, nagyfelbontású zene, HD film...bár én filmet nem akarok rajta nézni) Ezek alapján lehet tervezni neki tápegységet.

Bár a viszonylag nagy áramú integrált tápegység IC-k nem híresek a változó áramfelvétel lekezeléséről, de a "fast response" kategóriájú LT1963 és LT1764A típusokkal megelégszem. Walt Jung-féle soros regulátorban gondolkoztam még, de azt 3,3V-ra és 5V-ra megcsinálni nem egyszerű (az IC-nek máshonnan kell tápot adni -jó tápot-, mert a Jung tápnak a saját kimenő feszültsége nem elegendő az IC működtetésére), pedig itt a 3,3V és az 5V lenne a lényeg.
Az IC-k magasabb árát pedig ellensúlyozza a nyák egyszerűsége, így reményeim szerint otthoni elkészíthetősége.

Szerk: hogy érthető legyen: a Jung tápban a műveleti erősítőről írtam, mint IC, a következő mondatban -ahol az árról írtam- már az LT1963 és LT1764A-kat említettem, mint IC.


Csatolmányok:
Asrock áramok.xlsx [5.53 KiB]
703 alkalommal.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hifitibi 2016.02.13. 17:18-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 17:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
shany írta:
Én egyre inkább nem tudom: merre, hány méter...

Egy ennél picivel modernebb AMD-s pc és AP-linux kisérletemről írtam már. ( viewtopic.php?p=47250#p47250 )
Nálam a core i7 3770 Win7-tel, foobar-ral is sokkal jobb volt. Pedig ez a i7-es felállás is nagyon gyengének számít manapság az ( AVX-en ) olvasottak alapján :roll:


Érdekes dolgok derülnek ki, homlokegyenest ellenkező tapasztalatok, tényleg nincs fogódzkodó :D
Én a foobart elég régóta használtam ramdisk üzemmódban, aztán a cplay sokkal jobban tetszett, de nem bírom megszokni néhány alapvető hülyeségét, pl. egyetlen angolban nem található írásjelet sem tolerál), a stealth is igen jó, de annak a kezelése is agyrém, viszont az AP Linux nyugisabban szólt, mint a totál tuningolt win10 + bármilyen SW. A bugheadtól kivert a víz, annyira nem tetszett, egyszerűen belenyúlt vastagon a hangzásba, ugyanakkor a jelenlegi legkomolyabbnak mondott, és árazott magyar pcaudio szett (Le Présance) pont a bugheaddel szólt igazán jól és bánatosan hervatag volt a Jriver-rel.
Nem értem, de egyszer csak rájövök, mitől zümmög és mitől döglik a légy... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 18:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Ha még azt is leírom, hogy az utólag behelyezett USB3-as kártya hangja sem tetszik jobban mint az alaplapi :)
A különbség egyértelmű, legalábbis annak vélem hallani:
- az USB kártya analitikusabbnak tűnik, hangosabb, a közép teteje simább, több a magas, de kéthangszórósabb, rosszabb a tér, technicistább megszólalás
- alaplapi lekerekítettebb, mosottabnak hat, de mégis sokkal teresebb, 3D-s, valószerűbb


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2016.02.13. 18:07-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 18:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
ESI Juli@ I2S :D
Remélem, nem rontották el a driver részét.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 18:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.02.03. 09:04
Hozzászólások: 46
Szabó Zoltán írta:
shany írta:
Én egyre inkább nem tudom: merre, hány méter...

Egy ennél picivel modernebb AMD-s pc és AP-linux kisérletemről írtam már. ( viewtopic.php?p=47250#p47250 )
Nálam a core i7 3770 Win7-tel, foobar-ral is sokkal jobb volt. Pedig ez a i7-es felállás is nagyon gyengének számít manapság az ( AVX-en ) olvasottak alapján :roll:


Érdekes dolgok derülnek ki, homlokegyenest ellenkező tapasztalatok, tényleg nincs fogódzkodó :D
Én a foobart elég régóta használtam ramdisk üzemmódban, aztán a cplay sokkal jobban tetszett, de nem bírom megszokni néhány alapvető hülyeségét, pl. egyetlen angolban nem található írásjelet sem tolerál), a stealth is igen jó, de annak a kezelése is agyrém, viszont az AP Linux nyugisabban szólt, mint a totál tuningolt win10 + bármilyen SW. A bugheadtól kivert a víz, annyira nem tetszett, egyszerűen belenyúlt vastagon a hangzásba, ugyanakkor a jelenlegi legkomolyabbnak mondott, és árazott magyar pcaudio szett (Le Présance) pont a bugheaddel szólt igazán jól és bánatosan hervatag volt a Jriver-rel.
Nem értem, de egyszer csak rájövök, mitől zümmög és mitől döglik a légy... :D

Nos, nem egyszerű, az biztos. :)
Kíváncsian figyelem az itteni fejleményeket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 23:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
hifitibi írta:
Az én választásom az http://www.asrock.com/mb/Intel/N3150B-ITX/ alaplapra esett. Én az USB-s irányvonalat viszem tovább. 8GB RAM-ot tettem bele a hosszú távú lehetőségek miatt, de látszik, hogy 2GB is bőven elegendő.

Azért (is) döntöttem az N3150ITX mellett, mert az ATX tápokat külön-külön szándékozom előállítani analóg tápokkal. (Jelenleg egy egy öreg PC tápról jár az alaplap. Szerencsére nem kell forognia a táp ventilátorának, így sem melegszik).

Megmértem az áramfelvételeket. Az alaplapra SSD csatlakozott arról ment az oprendszer (AP Linux) és csatlakozott hozzá még egy 3TB-os WD 3,5"-ös piros winchester is, azon voltak az adatok.

Megméretem a különböző komponensek áramfelvételét különböző üzemmódokban. (boot, DC felbontású zene, nagyfelbontású zene, HD film...bár én filmet nem akarok rajta nézni) Ezek alapján lehet tervezni neki tápegységet.

Bár a viszonylag nagy áramú integrált tápegység IC-k nem híresek a változó áramfelvétel lekezeléséről, de a "fast response" kategóriájú LT1963 és LT1764A típusokkal megelégszem. Walt Jung-féle soros regulátorban gondolkoztam még, de azt 3,3V-ra és 5V-ra megcsinálni nem egyszerű (az IC-nek máshonnan kell tápot adni -jó tápot-, mert a Jung tápnak a saját kimenő feszültsége nem elegendő az IC működtetésére), pedig itt a 3,3V és az 5V lenne a lényeg.
Az IC-k magasabb árát pedig ellensúlyozza a nyák egyszerűsége, így reményeim szerint otthoni elkészíthetősége.

Szerk: hogy érthető legyen: a Jung tápban a műveleti erősítőről írtam, mint IC, a következő mondatban -ahol az árról írtam- már az LT1963 és LT1764A-kat említettem, mint IC.

Ehhez az áram értékekhez igazán nem nagy kihívás egy "teljesen" analóg tápopt rittyenteni!
Tényleg, mi a tapasztalatod a PCI-E USB3.0 kártya vs Alaplapi USB porttal kapcsolatban? Ezt szerdán még megfülelhettem volna :)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mzperx 2016.02.15. 00:01-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 23:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Suminator968 írta:
Kíváncsian figyelem az itteni fejleményeket.

Érdemes lesz:) Már most látszik, hogy ez egy racionális és értelmes rendszer lesz, amiben van elég szufla, de közben nem értelmetlenül drága.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.15. 09:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.02.03. 09:04
Hozzászólások: 46
mzperx írta:
Suminator968 írta:
Kíváncsian figyelem az itteni fejleményeket.

Érdemes lesz:) Már most látszik, hogy ez egy racionális és értelmes rendszer lesz, amiben van elég szufla, de közben nem értelmetlenül drága.

Van már ilyen működő masina több is szegeden, sőt hálózatba kötve JPlay-el párban is üzemelnek már.
Most készülünk meghallgatni, hogy egy Audio PC szörnyeteg, vagy két hálózatba kötött kis gép hogyan viszonyul egymáshoz egy azon rendszeren.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.15. 10:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
Szerintem sokszor nem irják le, milyen beállításokkal (HW, SW) megy a gépük, ebből aztán olyan nagy a káosz. Pl. mi volt az Interrupt sorrend (ha egyáltalán beállították), mik az usb beállítások, valós idejű clock kikapcsolása stb.. és stb, van egy halom dolog alapból, amivel simán olyan hatást tudsz elérni, mintha egy sokkal jobb IC kábelt tettél volna be mondjuk. Melyik win oprendszert próbáltad, win7-et. Bukta... Win12R2 a legjobb, de abból is a "minimal server mode" a legalább ajánlott. Aztán pl. kikapcsoltad az Intel SpeedStep, Turbo Mode, C-States, Virtualization Technology, és különösen a Hyper-Threading opciókat a szuper I7-es Biosban? Az "audiophile-optimizer" manual-ja számos hasonló dolgot említ. Persze sokat aztán nem, mert akkor senki sem venné meg tőle.


shany írta:
Én egyre inkább nem tudom: merre, hány méter...
Egy ennél picivel modernebb AMD-s pc és AP-linux kisérletemről írtam már. ( viewtopic.php?p=47250#p47250 )
Nálam a core i7 3770 Win7-tel, foobar-ral is sokkal jobb volt. Pedig ez a i7-es felállás is nagyon gyengének számít manapság az ( AVX-en ) olvasottak alapján :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.15. 10:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
mzperx írta:
Tényleg, mi a tapasztalatod a PCI-E USB3.0 kártya vs Alaplapi USB porttal kapcsolatban? Ezt szerdán még megfülelhettem volna :)
A régi HP PC-be dugva sokkal jobb jangja van, mint az alaplapinak. (A régi vason USB2 van.)

A 3150-es alaplapon valahogy nem is hallgattam meg a különbséget, mert alapértelmezetten mindig a PCI-E USB kártyát használtam.

A következő alkalommal, amikor nálunk jársz, bizottságilag majd jól meghallgatjuk és kiértékeljük! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.15. 11:39 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Elmúlt egy év nálam is asztali PC fejlesztéssel telt. (kb vagy húszlépcsős mutatvány volt eddig)
Ahány alaplap, proci, annyiféle hangzás. Mondhatni kiábrándító. ( szoftveres rész még nem is játszik)
A "front" mindig ugyanaz, tehát Wolfi trafós(öreg) Musiland Monitor 01 USD (Usb3)
Direkt zenére, és a zaj miatt, 3 éve vettem egy Asus EeePc X101CH, Win7, ez volt egyedül úgy ahogy elviselhető a Foobar Flac "KS" lejátszáshoz. 4 órát simán elmegy aksiról még manapság is.
Aztán már nem is a hang miatt, csak úgy, volt egy kedvező árú alaplap a hardver apron, és megtetszett, megvettem.
ÉS DOBTAM EGY HÁTAST, mikor meghallgattam. Minden más összetevő maradt az asztaliban, csak lapot cseréltem! Előző lapom azonos gyártótól, ráadásul fejlettebb volt ebben-abban, (ASRock B75 pro3-i3-3250-DDR3 1600-Mugen2-USB3) kb úgy szólt, mint az előtte levő 775-ös lapom (Asus P5Q Pro-Xeon5260-DDR2 1066 HyperXblu-USB2)
Érdekes itt-ott olvasni, hogy XXX oprendszer jobb hangú, mint YYY, amit nem tudok megerősíteni, mert asztalin XP-t használok, laposon meg w7, de volt már w8-w10 is is, pár óra elég volt elvetni őket.
Öreg vagyok, hallásom nem a régi, de semmi változást nem hallok ha a kis EeePc-be bedugom, vagy nem menet közben a saját hálózatiját, mert vagy nagyon jó a gép, vagy nagyon süket vagyok már.
Ezt jócskán megfejeli hangminőség érzetben az "új" lapom. BRUTÁL JÓ. (még másnap is, aztán is, tehát stabilan) (Best--ASRockZ68extreme3Gen3/i3-3250/DDR3-HyperXblu 1600 ebben a lapban 1866-on/Mugen2/XPpro/Foobar "KS" mód) OP S3 SSD-n, zene Seagate S3 HDD-n)
Kicsit kedvet kaptam újra a zenehallgatáshoz, csak lesek, mik vannak még a megszokott felvételeken.
Ami biztos még, hogy az SSD-k szarul szólnak, ez 1-2 perc alatt kiderül, (két félém is van) csak OP rendszerhez ajánlom használatukat. Gondolom más is tapasztalta már.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.15. 18:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
janos_904 írta:
Szerintem sokszor nem irják le, milyen beállításokkal (HW, SW) megy a gépük, ebből aztán olyan nagy a káosz. Pl. mi volt az Interrupt sorrend (ha egyáltalán beállították), mik az usb beállítások, valós idejű clock kikapcsolása stb.. és stb, van egy halom dolog alapból, amivel simán olyan hatást tudsz elérni, mintha egy sokkal jobb IC kábelt tettél volna be mondjuk. Melyik win oprendszert próbáltad, win7-et. Bukta... Win12R2 a legjobb, de abból is a "minimal server mode" a legalább ajánlott. Aztán pl. kikapcsoltad az Intel SpeedStep, Turbo Mode, C-States, Virtualization Technology, és különösen a Hyper-Threading opciókat a szuper I7-es Biosban? Az "audiophile-optimizer" manual-ja számos hasonló dolgot említ. Persze sokat aztán nem, mert akkor senki sem venné meg tőle.


shany írta:
Én egyre inkább nem tudom: merre, hány méter...
Egy ennél picivel modernebb AMD-s pc és AP-linux kisérletemről írtam már. ( viewtopic.php?p=47250#p47250 )
Nálam a core i7 3770 Win7-tel, foobar-ral is sokkal jobb volt. Pedig ez a i7-es felállás is nagyon gyengének számít manapság az ( AVX-en ) olvasottak alapján :roll:

Az én i7-es gépemen semmilyen ( audiós ) optimalizáció sincs :)
Teljesen alapértelmezett beállítások, semmi extra. Ez egy egyszerű, napi használatú gép, a legalapvetőbb szokásos programokkal. ( Ebben a pillanatban 58 folyamat fut, 830 szálon. A foobar 352kHz DXD-t játszik 0-1% közötti CPU terheléssel )

Amit talán érdekes lehetne hardver szinten az a tápja: http://www.seasonicusa.com/Platinum_Series_XP2.htm
"Seasonic Patented DC Connector Panel with Integrated Voltage Regulation Module*
Seasonic’s Patented Fully Modular Design while minimizing voltage drops and impedance, it greatly maximizes efficiency and cooling to enhance overall performance and reliability.
* Patent #: US8.040.686, TW381825, CN1552150, JP3171420.
Patent Pending: US, DE"
Csatolmány:
P_series_FL2_05.jpg
P_series_FL2_05.jpg [ 90.7 KiB | Megtekintve 67811 alkalommal. ]



Egyébként, mikor az előző AMD-s aztali - napi használatú - gépemen, és a már említett HTPC-n is WinXP volt, a HTPC akkor is gyengébb hangú volt, ráadásul pont olyan módon, ahogy a mostani konfigurációkban.
Ez alapján - kapcsolódva akki beszámolójához - én is simán el tudom képzelni, hogy az alaplapok ( is ) rendelkezhetnek saját "hangi" jellemzőkkel, ugyanúgy mint pl. a passzív vagy aktív elektronikai alkatrészek.

( Elnézést, eléggé off ez itt, estleg át lehetne helyezni máshová...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 12:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ezek az integrált ITX alaplapok egyik nagy különbsége a "hagyományos", "nagy" alaplap-proci összeálltásokhoz képest az áramfelvételük. Shany által becsatolt képen látható értékek is nagyon jól mutatják a kontrasztot, hogy az Ascorc N3150B-ITX esetében nem több tíz amperekről beszélünk, hanem párszáz milliamperekről. Az alaplapom áramfelvétele +5V-on a legnagyobb -ha jól emlékszem- bootoláskor valami 860mA. De a winchester felpörgéskor is max. 1A-t iszik, egyébként meg fél ampert. (Fentetbb csatoltam a mérési eredményeket.)
Tehát viszonylag egyszerű, többé-kevésbé audio körökben szokásos alkatrészekkel tudunk analóg tápot készíteni hozzájuk, és az egyes tápokat úgy szeparáljuk, ahogy szeretnénk. Nekem külön 5V-or fog kapni pl. az alaplap, külön az SSD, és külön a winchester.

Másik különbség a passzív hűtés.
Először én is heatpipe megoldásban gondolkoztam, de maga a hűtőcső, de inkább a hűtőcsöves ház ára miatt más megoldást választottam. Ezt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 13:47 
Online
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 835
Saját tapasztalat, hogy minden komponens változtat a hangon, ami a számítógépben van. A processzorok az alaplap a tápegység a HDD és minden alkatrész hangja között van különbség. Az oprendszerek hangja között szintén van különbség. Saját tapasztalat alapján a win 10 szól a legjobban, ha microsoft termékek között keresgélünk. Szintén jó a server2012R2, de nekem is egy általános felhasználású gépre van szükségem, tehát win 10 maradt. A lejátszó szoftver hangja az egyik legfontosabb, illetve ami sokat hoz a konyhára. Nálam JRiver vált be, előtte évekig Foobart használtam. Ami viszont a legszembetűnőbb javulást hozza, az az oprendszer optimalizálása. Fidelizer Pro-t használok. Döbbenetes a javulás, főleg Extreme módban. Számomra a legjobb befektetés ez volt, főleg, ha azt nézem, hogy 60 dollárért mekkora változást hoz. Kb. akkora, mintha két kategóriával jobb DAC-ot tennék a rendszerembe. Dedikált PCi hangkártyát használok, tehát az USB-ről nincs beállítási tapasztalatom. Egy viszont biztos, USB szerintem is felejtős, ha igazán jó hangot szeretnénk a számítógépből kinyerni.

Egyébként aktív hűtéssel is lehet nagyon halk gépet építeni, nekem legalább is sikerült. A Skhyte-nak vannak nagyon halk és spéci ventillátorai és hűtői is. Nekem Mugen 4 hűtő van egy 600RPM fordulatú spéci, nagy légszállítású és kis zajú, szintén Skhyte ventivel kombinálva. Biosból még vissza van véve a fordulatszám, így 35 fokos az i5 proci :D A táp egy BI Quiet 80 Plus táp. Gyakorlatilag zajtalan, kis terhelésnél nem megy benne a venti. A leghangosabb így is a HDD a gépben, pedig egy hűtőbordás házba van beépítve, hogy még kisebb legyen a zaja és a melegedése.

Abban én is gondolkodom, hogy a hangkártyának csinálni egy kiszajú lineáris tápot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 20:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
hifitibi írta:
Ezek az integrált ITX alaplapok egyik nagy különbsége a "hagyományos", "nagy" alaplap-proci összeálltásokhoz képest az áramfelvételük. Shany által becsatolt képen látható értékek is nagyon jól mutatják a kontrasztot, hogy az Ascorc N3150B-ITX esetében nem több tíz amperekről beszélünk, hanem párszáz milliamperekről...
Ennyit eszik a konnektorból egy mai "hagyományos" PC 8GB ram-mal, SSD-vel + 7200rpm HDD-vel, és ebbe még bele kell kalkulálni, hogy a használt táp hatásfoka akár jóval 80% alatt lehet ebben régióban.
Csatolmány:
fogy_ures_igp.png
fogy_ures_igp.png [ 26.1 KiB | Megtekintve 67671 alkalommal. ]


Gondolom, a 12V-os ágon van a legnagyobb terhelés, de persze így is messze van az integrált alaplapos verzióktól.
Alapvetően az említett táp felépítése, és a teljesen néma PC építés miatt vettem. Az, hogy akár 660W-ot is nevetve lead, lényegtelen ebben az esetben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 20:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én mindenesetre megpróbálom az LT1084 vonalat. Csak sajnos nem győzöm mintázni őket, mivel nem kevés kell belőle.
Kínában, ami található LT1083, szinte mind hamis. Persze lehet venni itthon LT1084-et, 5 ezer forintokért.

És ugye nem két darab kell.
Ráadásul így is sok áramfelvétel juthat a stabilizátorra, ezért szeretném megvárni a piaci Intel 10nm bevezetését.
Azon már amúgy is alap lesz a HDMI 2.0, egy kicsivel fejlettebb IGP-vel.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 20:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
hifipisti írta:
... Dedikált PCi hangkártyát használok, tehát az USB-ről nincs beállítási tapasztalatom. Egy viszont biztos, USB szerintem is felejtős, ha igazán jó hangot szeretnénk a számítógépből kinyerni...

az AVX-en olvasottak szerint, ott a legtöbb, és legdrágább audio PC fejlesztés az USB kimenet köré épül......meg gondolom, azért csak lehet találni egy-két USB dacot is a világban, aminek "igazán jó" a hangja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 20:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
AVX-en sok "dolgot" lehet olvasni.
Vannak jó USB D/A-k. Népszerűbb Xmos, mint például a WaveIO, vagy a JLSound is a jobbak között van.
WaveIO-hoz egyébként fejlettebb driver támogatás is van, és csak az kapja meg, aki megvásárolta a kártyát.
Közzétenni sem szabad a drivert.

Viszont hiába állítod be a minimum latency-t, lesz késleltetése az USB-s megoldásnak. Bizonyos tekintetben ez hátrány.
Innentől már csak az a kérdés, hogy a Via chipes ESI, ami közvetlen PCI portra csatlakozik rá, és I2S 24 bit formátumot
ad a kimenetére, mennyivel lesz jobb, mint az USB-s megoldás? De erre legalább még másfél évet kell várni, az sem kizárt,
hogy kettőt. Előtte biztos nem fogom elkészíteni. Jó egyébként a mostani USB-s D/A is.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 13:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
LM1084 nem jó? Árban töredéke az LT-nek

Toto írta:
Én mindenesetre megpróbálom az LT1084 vonalat. Csak sajnos nem győzöm mintázni őket, mivel nem kevés kell belőle.
Kínában, ami található LT1083, szinte mind hamis. Persze lehet venni itthon LT1084-et, 5 ezer forintokért.
És ugye nem két darab kell.
Ráadásul így is sok áramfelvétel juthat a stabilizátorra, ezért szeretném megvárni a piaci Intel 10nm bevezetését.
Azon már amúgy is alap lesz a HDMI 2.0, egy kicsivel fejlettebb IGP-vel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 15:21 
Online
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 835
Azért épül a legtöbb Audio PC az USB köré, mert a legtöbb DAC-on ott az USB és a DSD-t sem nagyon tudod másképp kinyerni a gépből natív formában. Másrészt nem sok PCi megoldás van elfogadható áron. Ezt az egész USB-t az audio ipar erőlteti, ahogy a DSD kompatibilitást is. Egy valamire való PCi hangkártyát, amiből korrekt digitális kijáratok vannak sajnos nem nagyon lehet 100eFt alatt megúszni, de inkább a 200e-s kategória. Ha pedig azt veszem, hogy e-mellé még kb. minimum 200eFt egy korrekt PC-t összerakni, akkor már elgondolkodtató egyéb alternatíva. Pl. egy Lumin, vagy egyéb dedikált médialejátszó megvétele. Én leginkább azért használok PC-t mert mást is szeretnék csinálni a géppel nem csak zenét hallgatni. Másrészt roppant fontos az adott hardverhez készítette driver, vagy egyéb szoftver. Ezen a területen sok gyártónak van még hová fejlődnie. Az olyan USB-s eszközök amikhez nem kell driver a PC-re meg eleve felejtősek hangilag. Minimum ASIO driver, illetve Kernel Streaming. Ez utóbbit elég kevés tudja stabilan, mindenféle mintavételen és bitmélységben. Sokszor tapasztaltam fagyást olcsóbb eszközökkel, főleg amikor a különböző felbontású és mintavételezésű anyagok között váltogat a lejátszó progi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 15:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
USB-s WaveIO-val nincs probléma. Egyelőre legalább is.
És sokkal jobb rajta a KS. És folyamatosan érkezik hozzá az új driver, stb.

Viszont csak I2S... Azaz kötelezően kell hozzá SRC4392, mely ARSC nélkül! kis fűrészeléssel
átalakítja a biteket RJ 20 bit formátumra. AD1862-höz a legjobb.

DSD to PCM átalakítást pedig elvégzi a Jriver. Abszolút jó alternatíva, nem érzem azt, hogy mindenképpen kellene a DSD.
ESI Juli@ szétszedett változata pedig ott van PCI to I2S célra. Kell még rá clock tunning, és táp tunning, de megvan.

LT1084 chipben megbízok, mert ismerem. Elég drága PC-t akarok róla üzemeltetni. Nem merem olcsóbbal kiváltani.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 21:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.02.03. 09:04
Hozzászólások: 46
hifipisti írta:
Azért épül a legtöbb Audio PC az USB köré, mert a legtöbb DAC-on ott az USB és a DSD-t sem nagyon tudod másképp kinyerni a gépből natív formában. Másrészt nem sok PCi megoldás van elfogadható áron. Ezt az egész USB-t az audio ipar erőlteti, ahogy a DSD kompatibilitást is. Egy valamire való PCi hangkártyát, amiből korrekt digitális kijáratok vannak sajnos nem nagyon lehet 100eFt alatt megúszni, de inkább a 200e-s kategória. Ha pedig azt veszem, hogy e-mellé még kb. minimum 200eFt egy korrekt PC-t összerakni, akkor már elgondolkodtató egyéb alternatíva. Pl. egy Lumin, vagy egyéb dedikált médialejátszó megvétele. Én leginkább azért használok PC-t mert mást is szeretnék csinálni a géppel nem csak zenét hallgatni. Másrészt roppant fontos az adott hardverhez készítette driver, vagy egyéb szoftver. Ezen a területen sok gyártónak van még hová fejlődnie. Az olyan USB-s eszközök amikhez nem kell driver a PC-re meg eleve felejtősek hangilag. Minimum ASIO driver, illetve Kernel Streaming. Ez utóbbit elég kevés tudja stabilan, mindenféle mintavételen és bitmélységben. Sokszor tapasztaltam fagyást olcsóbb eszközökkel, főleg amikor a különböző felbontású és mintavételezésű anyagok között váltogat a lejátszó progi.

A hálózati lejátszó zsák utca. A mai audio pc-k simán megeszik a Lumint is. Ki van próbálva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 23:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
az AVX-en olvasottak szerint, ott a legtöbb, és legdrágább audio PC fejlesztés az USB kimenet köré épül......
És a PC teljes táplálása és izolációja köré...
Nem egyszerűbb egy cirka 12W teljesítmény felvételű csak zenelejátszásra szánt miniPC-hez egy "egyszerű és olcsó" teljesen analóg tápmegoldást alkalmazni? Szerintem logikus.
Sajnos a mezei PC táp elektromos zaj szempontból nem csendes még ha a ventilátora az is. Ezen a helyzeten sokat segíthet egy toroid trafós leválasztás + analóg áteresztős elő-stabilizátor, még ha utána van is egy HDPLEX PSU. Ha meg nem nagy áramokról van szó, akkor kézenfekvő utóbbi elhagyása és mindent feszültséget analóg módon előállítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 10:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
mzperx írta:
Nem egyszerűbb egy cirka 12W teljesítmény felvételű csak zenelejátszásra szánt miniPC-hez egy "egyszerű és olcsó" teljesen analóg tápmegoldást alkalmazni? Szerintem logikus.

Végül is 20-30W oda-vissza, nem nagy különbség. :lol:
Ja. Csak pl. 3,3V-on 3,3W az 1A, 33W-nál meg 10A. Nem mindegy, hogy 1A-re, vagy 10A-re kell JÓ vonali szabályozású tápegységet csinálni. (És itt a tápegységeket nem az átlagos áramfelvételre kell tervezni, hanem annak -szerény megítélésem szerint- a háromszorosára.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 19:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Szerintem félreérthető vagyok :) nem szeretnék a nagyobb processzorok mellett kampányolni...

Van egy HTPC dobozom, amelyben majd le szeretném cserélni hardvert. Egy ilyen integrált megoldással nyilván sokkal olcsóbban megúszhatnám.
Tehát pont, hogy drukkolok a projektnek, és kíváncsi vagyok végeredményre.

( A nagy processzorra visszatérve még egy pillanatra, gyanítom, hogy a "hagyományos" PC a 12V-os tápágon veszi fel a teljesítmény meghatározó részét, amely az alaplapi szabályzón keresztül jut a cpu-ba. A "speciális" audioPC beállítások során még jelentősen csökkentik is az órajeleket...a fogyasztással együtt.
Azt is jegyezzük meg, hogy aki esetleg pcm- vagy flac-DSD valósidejű konverzióban gondolkodik, annak is valószínűleg a combosabb cpu-k között kell keresgélni )


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2016.02.18. 20:14-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 19:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Így van, főleg a 12V meghatározó itt.
ÉS azt se felejtsük el, hogy egy 65W-os CPU-hoz már 4 darab 12V-os kábel megy.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 23:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
Szerintem félreérthető vagyok :) nem szeretnék a nagyobb processzorok mellett kampányolni...

Van egy HTPC dobozom, amelyben majd le szeretném cserélni hardvert. Egy ilyen integrált megoldással nyilván sokkal olcsóbban megúszhatnám.
Tehát pont, hogy drukkolok a projektnek, és kíváncsi vagyok végeredményre.

( A nagy processzorra visszatérve még egy pillanatra, gyanítom, hogy a "hagyományos" PC a 12V-os tápágon veszi fel a teljesítmény meghatározó részét, amely az alaplapi szabályzón keresztül jut a cpu-ba. A "speciális" audioPC beállítások során még jelentősen csökkentik is az órajeleket...a fogyasztással együtt.
Azt is jegyezzük meg, hogy aki esetleg pcm- vagy flac-DSD valósidejű konverzióban gondolkodik, annak is valószínűleg a combosabb cpu-k között kell keresgélni )

Nem éreztem úgy hogy valami mellett "kampányolnál", azt meg különösen azt nem, hogy valami "ellen kampányolnál". :D

Én kérek elnézést, ha bárkiben olyan érzést keltettem, hogy csak ez a járható út. De én már ezen járok tovább. :D Minél több oldalról megnézzük a dolgokat, annál jobb.

Eddig két különbséget említettem a "nagy" alaplapokhoz képest, az áramfelvételt, a vele "ingyen" járó passzív hűtést. De amit megemlítettél, az is egy fontos különbség: az ára. Egy ilyen alaplap memóriával (attól függ ugyan, hogy mennyi RAM-ot veszel) de 30-35eFt-ból megáll. És ehhez egy analóg táp is olcsóbban hozható össze, mint egy "nagy" alaplaphoz.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hifitibi 2016.02.18. 23:15-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.18. 23:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Toto írta:
Így van, főleg a 12V meghatározó itt.
ÉS azt se felejtsük el, hogy egy 65W-os CPU-hoz már 4 darab 12V-os kábel megy.

Pontosítsunk: A 12V a nagy alaplapoknál meghatározó. Az általam vásárolt alaplap áramfelvétele 12V-ról 120mA.
Az ITX alaplap (legalábbis az enyém) 5V-ból iszik sokat, ez bootoláskor 1A-t is fogyaszt, full HD 3D-s film lejátszása közben 850mA-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 15:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.20. 13:58
Hozzászólások: 48
Szabó Zoltán írta:
Pont ilyen kategóriájú alaplapra építem audio pécémet, amit majd be is mutatok kellő időben és kellő helyen.

Én is pont ilyenben gondolkodtam. Jó lenne ha közben elszórnál pár morzsát és tapasztalatot miközben ezt csinálod. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.06. 22:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
A következő tápegységet szándékozom megépíteni az N3150ITX alaplaphoz. Még nekem is át kell néznem.


Csatolmányok:
Képernyőkép – 2016-03-06 21-27-39.png
Képernyőkép – 2016-03-06 21-27-39.png [ 40.65 KiB | Megtekintve 67058 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.07. 14:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
hifitibi írta:
A következő tápegységet szándékozom megépíteni az N3150ITX alaplaphoz. Még nekem is át kell néznem.
IC1, IC2 nem tudom mennyire "tüskés" kimenőáramra dolgozik, illetve kis zajt kell produkálnia...
Esetleg IC1 bemeneténél némi LC szűrés jobban szeparálhatja a két kimenet egymásrahatását? :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.07. 16:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
DöG írta:
Esetleg IC1 bemeneténél némi LC szűrés jobban szeparálhatja a két kimenet egymásrahatását?[/i] :roll:

Ez mindenképpen igaz. Köszi. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.17. 12:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
hifitibi írta:
A következő tápegységet szándékozom megépíteni az N3150ITX alaplaphoz.


Én is szeretnék most egy hasonló PC építésébe belevágni, viszont én filmezésre is használnám, továbbá nem vagyok egy nagy Linux-guru (sőt, életemben nem használtam még), ezért Windows oprendszerben gondolkozom (Server 2012R2, vagy Win10, optimalizálva)
A Win oprendszer eltérő erőforrás kezelése mennyiben változtathat a különböző tápágatok mért teljesítményfelvételen? Elég lehet még úgy is az általad tervezett táp?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.18. 22:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tibi98 írta:
A Win oprendszer eltérő erőforrás kezelése mennyiben változtathat a különböző tápágatok mért teljesítményfelvételen? Elég lehet még úgy is az általad tervezett táp?
Ennek az oldalnak a teteje felé van egy táblázat. Ott több üzemmódban mértem meg az áramfelvételeket, többek között 3D full HD filmet játszva is. Ennek a négyszeresével számoltam a tápnál. El fogja bírni bőven, még a Windowst is.

Ha végre eljutok odáig, hogy megtervezzem a nyákot, és elkészül, várhatóan lesz eladó üres nyákom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 08:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
hifitibi írta:
Tibi98 írta:
Ha végre eljutok odáig, hogy megtervezzem a nyákot, és elkészül, várhatóan lesz eladó üres nyákom.


Rendben, ha úgy adódik, esetleg majd az alkatrészrendeléskor is beszéljünk össze. ;)

Szétnéztem alaplap téren, egyelőre én is ugyan ezt az Asrock-ot tartom esélyesnek...

Memória szempontjából mit érdemes szem előtt tartani? Nagyobb frekvencia, vagy inkább alacsonyabb késleltetés?
SSD-re van valami titkos tipp, vagy bármelyik nagyobb gyártó terméke megfelelő lehet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 08:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tibi98 írta:
hifitibi írta:
Tibi98 írta:
Ha végre eljutok odáig, hogy megtervezzem a nyákot, és elkészül, várhatóan lesz eladó üres nyákom.
Memória szempontjából mit érdemes szem előtt tartani? Nagyobb frekvencia, vagy inkább alacsonyabb késleltetés?
SSD-re van valami titkos tipp, vagy bármelyik nagyobb gyártó terméke megfelelő lehet?

Ebben én nem vagyok szaki. Valaki?
szerk: ebben a pillanatban érkezett be egy kollégám, aki hardveres. Azt monta, késleltetés. Az legyen kicsi.
SSD-ből én meg olyat választottam, ami nagy írási olvasási sebességet tud. A srác azt mondta, Kinston HyperX, vagy Samsung.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 12:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Valaki magyarázza meg, hogy miért ez az ssd őrület, amikor a jobb zenelejátszó szoftverek memóriából játszanak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 12:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Szabó Zoltán írta:
Valaki magyarázza meg, hogy miért ez az ssd őrület, amikor a jobb zenelejátszó szoftverek memóriából játszanak?


Valamire pakolni kell az op-rendszert, és az SSD hangtalan. Engem pl az asztali gépemben is zavar a vinyó hangja, pedig gumi felfüggesztésen van... kellett nekem annyira lehalkítani a gépet, hogy a vinyó legyen benne a leghangosabb... :)
Ezen kívül biztos van még más előnye is, amiről tőlem okosabbak tudnának mesélni.
Az áramigénye pl valószínűleg kisebb, egyszerűbb hozzá analóg tápot csinálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 13:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Általában jóval gyorsabb, kevesebbet fogyaszt, nincs mozgó alkatrésze, nem érzékeny a mechanikai behatásokra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 08:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Lassacskán összeáll a gép, már "csak" a táp hiányzik...
Csatolmány:
P5050003a.jpg
P5050003a.jpg [ 165.56 KiB | Megtekintve 64401 alkalommal. ]

Csatolmány:
P5050012.JPG
P5050012.JPG [ 294.93 KiB | Megtekintve 64401 alkalommal. ]


Ezzel kapcsolatban rögtön lenne is egy kérdésem:
Szóval a tervezett szeparált -analóg- tápok:
- alaplapnak
- SSD-nek
- winchesternek
- USB kártyának

Kérdés, hogy trafó szempontjából mennyire érdemes szétválasztani?
Tegyek be 4db teljesen külön trafót, vagy elég lenne 1-2 db, táponként külön szekunder tekercscsel?

Arra gondoltam, csináltatok egy külön trafót az alaplap feszültségeihez méretezett szekunderekkel, egy másikat pedig a maradéknak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 09:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
hifitibi írta:
Tibi98 írta:
hifitibi írta:
Tibi98 írta:
Ha végre eljutok odáig, hogy megtervezzem a nyákot, és elkészül, várhatóan lesz eladó üres nyákom.
Memória szempontjából mit érdemes szem előtt tartani? Nagyobb frekvencia, vagy inkább alacsonyabb késleltetés?
SSD-re van valami titkos tipp, vagy bármelyik nagyobb gyártó terméke megfelelő lehet?

Ebben én nem vagyok szaki. Valaki?
szerk: ebben a pillanatban érkezett be egy kollégám, aki hardveres. Azt monta, késleltetés. Az legyen kicsi.
SSD-ből én meg olyat választottam, ami nagy írási olvasási sebességet tud. A srác azt mondta, Kinston HyperX, vagy Samsung.





Én a megjelenés óta Kingston -t használok .Megbizható. Több mint 100 db ot épitettem be . 3 év gari . 1-2 db ot cseréltem ,valószinű hibás kábel miatt ment tönkre.Vannak nála gyorsabbak ,de nekem az üzembiztonság az elsődleges. Egy vinyóhoz képest igy is hasit ! Amire figyelni kell .70 % nál ne legyen jobban tele. illetve ha lehet 45 fok felett ne legyen tartósan a működési hőmérséklet. Az okot Felteszem a gyártói leirásból .Hogy pontosan idézzem .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Tibi98 írta:
Memória szempontjából mit érdemes szem előtt tartani? Nagyobb frekvencia, vagy inkább alacsonyabb késleltetés?
Mivel ez az alaplap csak 1600MHz-et támogat nem érdemesebb feljebb lépni. Egyébként a nagyobb órajel nagyobb átvitlet biztosít még nagyobb CL mellett is... Amire érdemes egy picit figyeleni, hogy ha már alacsony fogyasztású az alaplap+proci, akkor a memória is legyen az DDR3L, ami közelít a DDR4-hez.
Tibi98 írta:
SSD-re van valami titkos tipp, vagy bármelyik nagyobb gyártó terméke megfelelő lehet?
Szerintem bármelyik SSD tökéletes ehhez a rendszerhez, ez azért nem egy sebességre kihegyezett vas, ahol az írási/olvasási sebesség illetve hozzáférési idő kritikusak lennének. Sőt akár mék károsabb is lehet, ha túl gyors egy eszköz és sokkal börsztösebbé válik az adatátvitele...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tibi98 írta:
Lassacskán összeáll a gép, már "csak" a táp hiányzik...

Ezzel kapcsolatban rögtön lenne is egy kérdésem:
Szóval a tervezett szeparált -analóg- tápok:
- alaplapnak
- SSD-nek
- winchesternek
- USB kártyának

Kérdés, hogy trafó szempontjából mennyire érdemes szétválasztani?
Tegyek be 4db teljesen külön trafót, vagy elég lenne 1-2 db, táponként külön szekunder tekercscsel?

Arra gondoltam, csináltatok egy külön trafót az alaplap feszültségeihez méretezett szekunderekkel, egy másikat pedig a maradéknak.

Én 1 db trafóval oldom meg, külön szekunderekkel, esetleg egy külön trafó a winchester 12V-jának (a motor miatt). A többinek én semmiképpen nem teszek külön tarfót....csak külön szekundereket.

Megrendeltem a táp nyákját. Gyártásban van. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 09:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
mzperx írta:
Mivel ez az alaplap csak 1600MHz-et támogat nem érdemesebb feljebb lépni. Egyébként a nagyobb órajel nagyobb átvitlet biztosít még nagyobb CL mellett is... Amire érdemes egy picit figyeleni, hogy ha már alacsony fogyasztású az alaplap+proci, akkor a memória is legyen az DDR3L, ami közelít a DDR4-hez.

Szerintem bármelyik SSD tökéletes ehhez a rendszerhez, ez azért nem egy sebességre kihegyezett vas, ahol az írási/olvasási sebesség illetve hozzáférési idő kritikusak lennének. Sőt akár mék károsabb is lehet, ha túl gyors egy eszköz és sokkal börsztösebbé válik az adatátvitele...


Köszi!
Memóriából végül ezt választottam: 8 GB DDR3L SDRAM 1600 MHz Kingston HyperX Impact SODIMM CL9 Black kit (2x4GB)
SSD-t pedig egy IT-s fórum ajánlott típusai közül néztem ki (Adata Premier Pro SP920)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.05.06. 23:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ezt a tápot építem meg. Készül a nyák.


Csatolmányok:
Képernyőkép – 2016-05-06 23-22-19.png
Képernyőkép – 2016-05-06 23-22-19.png [ 37.13 KiB | Megtekintve 64294 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 111 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség