audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.02. 15:52

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2020.11.02. 16:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Régóta foglalkoztat a gondolat, hogy kipróbáljam, milyen az ha nem közvetlenül egy winchester van a zenelejátszó számítógéphez csatlakoztatva, hanem hálózaton keresztül játszom le zenéket. Egy kicsit olyan ez, mint ahogy sokan különböző internetes fájlmegosztókhoz csatlakozva hallgatnak zenét. A hálózatról lejátszott zenéknek nálam mindig is nyugodt és tiszta hangja volt, ezért érdekelt, milyen a hangminőség, ha NAS-on tárolt zenét játszok le.

Nem az adatbiztonság vagy a lejátszási sebesség növelése volt a cél, tehát nem gondolkodtam RAID rendszerek kialakításában. Elsősorban az így lejátszott zene minősége érdekelt, ezért kezdtem bele a projektbe. Nos nem csalódtam, közvetlen a vinyó számítógéphez csatlakoztatásához képest sokkal tisztább és részletgazdagabb megszólalást kaptam, ezen felül a tér pontossága és részletezettsége drasztikusan javult.

Én továbbra is maradnék a saját a winchesteremen tárolt zenéknél, így készítettem egy hálózati fájlmegosztót, ahonnan IP alapon tudom elérni a zenefájljaimat. A zenelejátszó számítógépen APL5 fut, ehhez vezetékesen csatlakozik egy router, ami most BRIDGE üzemmódban dolgozik. A bridge-n keresztül kapcsolódik a Linuxos gép egy másik routerhez (NAS), amihez a zenéket tartalmazó vinyó is csatlakoztatva van. Innen NFS fájlmegosztással éri el a Linux a zenefájlokat.
Bridge-nek és roter-nek is egy viszonylag olcsó eszközt választottam, mert nem az volt a cél, hogy tudom-e sok millióból sok PC-n keresztül lejátszani a zenéket. A választott eszköz a Tp-Link MR3020-as routere lett.

Csatolmány:
tp-link-tl-mr3020.jpg
tp-link-tl-mr3020.jpg [ 23.6 KiB | Megtekintve 11574 alkalommal. ]


Ahogy látható a kis dobozkán van LAN csatlakozó és egy mikro USB táp. Nem látható, de van benne Wi-Fi, kétirányú kapcsolattal. Ezen kívül van egy USB port, ami az eredeti firmware-vel 3G/4G modem csatlakoztatását teszi lehetővé, de nem kezel winchestert. Ezért kellett a firmware-t lecserélni, újraprogramozni és így már képes volt a dobozka winchester tartalmakat mountolni és megosztani.

A felépített hálózat struktúrája így néz ki.

Csatolmány:
NAS structure.png
NAS structure.png [ 108.55 KiB | Megtekintve 11574 alkalommal. ]


A fájlok megosztásán kívül a Linuxos gép továbbra eléri az Internetet. A NAS-hoz további eszközökkel is lehet kapcsolódni, pl. SBC Volumio vagy Rune programmal, mely tud NAS-t kezelni, szintén eléri a megosztott fájlokat.

Router-ek teszt üzemben. A vinyó a sárga lapok és térkövek alatt a padlón van.

Csatolmány:
Routers_3.jpg
Routers_3.jpg [ 191.58 KiB | Megtekintve 11573 alkalommal. ]

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.02. 20:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Szuper projekt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.02. 20:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
Nagyon jó............hamarosan meg hallgatjuk

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 11:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
feket663 írta:
Szuper projekt!


Köszönöm! Volt vele menet közben egy két buktató.
A TP-Link újabban védi a hardvereit, ezért nem engedi a WEB-es felületéről, hogy idegen firmware-t telepítsünk rá. Itt trükközni kellett kicsit, TFTP szerverről lehet az új firmware-t feltenni. Ezzel mindjárt ugrott is a gari. :shock:
Ezek után frissíteni kell, majd feltelepíteni számos programcsomagot a portok, a protokollok és a szolgáltatások kezeléséhez. Természetesen a NAS-hoz és a BRIDGE-hez más-más programcsomagok kellenek. A jogosultságok beállításait nem támogatja a LuCI felülete, ezért ezeket terminálból kell beállítani.
Utána felprogramozni a Wi-Fi rádiókat és feldefiniálni az Interface-ket a felületek közötti adatátvitel biztosításához. Felmountolni és beállítani a HDD-t, amin a zenék vannak.
Az OpenWrt nem egészen olyan, mint egy szokásos router programozói felülete. Ráment pár hetem. De most már szerencsére működik és a hangminőség javulás megérte a befektetett pénzt és munkát!

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 11:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ügyes! :)
El lehet lenni az ilyen ötletekkel. Részletes leírást nem készítettél?

( nálam egy ilyen
Csatolmány:
r2-ov1.png
r2-ov1.png [ 104.22 KiB | Megtekintve 11448 alkalommal. ]

http://www.banana-pi.org/r2.html működik hasonló illetve néhány egyéb funkcióval )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 20:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Lenne előnye, ha az itthon meglévő, használaton kívüli OrangePi One-omat kezdeném NAS célokra használni a mostani laptopom helyett?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 20:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
feket663 írta:
Lenne előnye, ha az itthon meglévő, használaton kívüli OrangePi One-omat kezdeném NAS célokra használni a mostani laptopom helyett?

Kifejteném kicsit bővebben is: szóval a laptopon tárolom a zenét, de azt egy Raspberry PI4-en futó Volumio játssza le a hálózaton keresztül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 21:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Kevesebbet fogyasztana. Használhatnál NFS-t a fájlmegosztásra - ez talán-talán kevesebb erőforrást igényel. Nem zavarná a lemezműveleteket a laptopon folyó egyéb tevékenység. Nem kellene frissíteni a zene adatbázist a lejátszón, megoldja a "NAS"...
Át lehet helyezni a web alapú, vagy egyéb grafikus vezérlőket a nas-ra, nem kell azoknak a lejátszón futniuk. Azaz X-sem kell a lejátszóra. Ez szerintem a legnagyobb hallható előny. Persze egy laptopra is áttehetők, de ha a laptopon windows van és az mpd kiegészítőknek nincs windowsos portja, akkor az elég sok munkát igényelhet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 22:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Konzol írta:
Kevesebbet fogyasztana. Használhatnál NFS-t a fájlmegosztásra - ez talán-talán kevesebb erőforrást igényel. Nem zavarná a lemezműveleteket a laptopon folyó egyéb tevékenység. Nem kellene frissíteni a zene adatbázist a lejátszón, megoldja a "NAS"...
Át lehet helyezni a web alapú, vagy egyéb grafikus vezérlőket a nas-ra, nem kell azoknak a lejátszón futniuk. Azaz X-sem kell a lejátszóra. Ez szerintem a legnagyobb hallható előny. Persze egy laptopra is áttehetők, de ha a laptopon windows van és az mpd kiegészítőknek nincs windowsos portja, akkor az elég sok munkát igényelhet.


Értem, ezek elég jól hangzanak. Már csak az lenne a kérdés, hogy számít-e, hogy usb-n tudok csak csatlakozni a minigéphez a merevlemezzel, vagy érdemes lenne valami GPIO-SATA adaptert szerezni hozzá?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.03. 23:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Lehet, hogy tévedek, de az ilyen sata adapterek alapvetően usb-sata adapterek. Pontosabban amiket néztem, azok mind ilyenek voltak. Egy előnyük biztosan van. Az orange usb portja nem biztos, hogy el tud látni egy külső merevlemezt. Külön táplálás ajánlott. Az ilyen shieldeken szokott lenni extra táp csatlakozó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.04. 09:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Konzol írta:
El lehet lenni az ilyen ötletekkel.

Ahogy másmilyenekkel is ...


Konzol írta:
Részletes leírást nem készítettél?

Nem csináltam teljes teleptési útmutatót, mert az több napos munka lenne. Csak a telepítendő modulokat írtam fel, azon kívül teljesen az OWRT programozása a feladat, arról pedig van az oldalán is sok leírás képekkel, magyarázatokkal. Én is onnan böngésztem. Ahhoz se türelmem, sem most időm sincsen, hogy végigböngésszem újra és kiollózgassam a lényeget.
Ha valaki elkezdi, sikeresen felteszi az új firmware-t, természetesen szívesen segítek, ha esetleg elakadna a későbbiekben.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.05. 12:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Utána néztem, hogyan kell Windows alatt TFTP szervert csinálni. Én nem használok Windows-t már vagy öt éve, szóval nem tudom kipróbálni, de a leírás fent van a neten.

A router firmware-e az alábbi linkről tölthető le:
https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr3020_v3
Ez a V3-as verzió, ha valakinek előbbi verziójú routere van az nézzen szét itt:
https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr3020
Fontos, hogy jó verzió kerüljön feltelepítésre!

A Windows-os TFTP pl. innen tölthető le:
https://www.webservertalk.com/setup-con ... indows-10/

Be kell konfigolni (TFTP port: 69), majd a számítógép IP címét át kell állítani 192.168.0.225-re.
Az OpenWrt-s firmware-t le kell tölteni és átnevezni 'tp_recovery.bin'-re. UTP kábellel össze kell kötni a gépet és a routert. Elindítani a TFTP szervert az előbbi fájlal. A routert áramtalanítani, majd a reset gombot nyomva tartva újra feszültség alá helyezni. Ekkor a felülről második LED villogni kezd a router-en kb. 30-40 másodpercig. Tölti a firmware-t.... Amikor az összes LED elalszik, reset bombot elengedni. A router most boot-ol az új firmware-vel. A számítógép IP-jét visszaállítani a 192.168.1.x tartományba. Mask:255.255.255.0. Utána a 192.168.1.1 címen be lehet lépni az új firmware-be az MR3020-on.

Nagyjából ennyi, ezzel fent van az új firmware. Ezt kell majd beállítani a NAS és a BRIDGE funkciókra, szóval két MR3020 router kell, ahogy a fentebbi képeken is láthattátok.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.11.28. 13:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Kissé lerövíditettem az eredetileg 80 cm-es ethernet kábelt a BRIDGE és a PC között, kb. 5 cm-re.

Csatolmány:
Router_con_r.jpg
Router_con_r.jpg [ 219.86 KiB | Megtekintve 10831 alkalommal. ]

Észrevehetően feszesebb, kottázhatóbb lett a hang. Ennyit arról, hogy itt 0-k és 1-esek közlekednek. :roll:

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.06. 20:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Nem csak a hardver módosításával lehet a hangminőséget tuningolni. :idea:

Próba képpen kikapcsoltam a NAS routerben a DHCP funkciót. Sokat tisztult a hang, nyiltabb lett, több levegő, nagyobb tér ...
Valószínűleg a kisebb hálózati forgalom tesz jót a hangnak. (SZVSZ)
Ettől kezdve viszont az összes eszköz fix IP-n működik, tehát át kellett állítani a két router és a PC IP címét statikus IP-re. Mivel nem változik a hálózat felépítése és kis számú eszköz van a rendszerben eleve nem igazán indokolt a DHCP használata.

Az AP-Linux fix IP-re állítását a
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=300
topikban leírom.

Most így néz ki az átalakított hálózati struktúra.

Csatolmány:
NAS structure_1.png
NAS structure_1.png [ 125.97 KiB | Megtekintve 10573 alkalommal. ]

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség