audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:45

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 11:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Tunerman, kitartas! Ezek itt mind hulek ! En mar latom miert "nem egyenlo" a ket oldal.
Bal : 3 tranzisztor (1 ilyen, 2 olyan), 3 kor, 1 be, fold
Jobb : 4 tranzisztor (2 ilyen, 2 olyan), 1 kor, 2 be, -
Es talan a jobb oldali tobb tintat igenyelt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 12:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
Csak nem tudom megállni, hogy ne szóljak bele ebbe a parttalan és teljesen értelmetlen vitába, ami úgy nézem át fog nyúlni a következő évtizedbe is, pedig még csak 21-et írunk.
Először is szerintem el kéne engedni ezeket a SE, PP, SRPP, stb. dolgokat, amik a csöves korszakból maradtak itt. Semmi relevanciájuk a tranzisztoros kapcsolások terén. Meg vannak a félvezetős kapcsolástechnikának is a szabályos elnevezései, azokat kellene használni és máris nem lenne ekkora keveredés. Amúgy sem az elnevezéseken múlik a dolog. Sajnos sok olyan név terjeng az elektronikában, aminek nem sok köze van az adott kapcsolás működéséhez (sőt egyenesen téves), mégis ezt használják. Nem kéne ezt tovább fokozni.

Szóval a bal oldali kapcsolás, Tunerman erősítője egy földelt emitteres MOS FET-es fokozat, aktív drain köri áramgenerátoros munkaellenállással. Az áramgenerátorral sorba kapcsolt feszültséggenerátor (szabad ilyet csinálni) a fokozatot követő földelt kollektoros komplementer fokozat (vagy ha jobban tetszik: komplementer emitterkövető fokozat) előfeszítését állítja be. A dologban annyi az érdekesség, hogy a kiürítéses MOS FET-tel kialakított áramgenerátor source ellenállása, - amin állandó áram folyik át – ezáltal állandó feszültség esik rajta (Ohm törvény), lesz a végfokozat munkapontját beállító feszültséggenerátor is egyben. Az, hogy itt mekkora a munkaponti áram a végfokozatban az beállítás és ízlés kérdése.

A jobb oldali ábra egy szintén komplementer emitterkövető végfokozat, amit – az előző kapcsolástól eltérően - egy komplementer földelt emitteres fokozat hajt meg. Itt is van egy feszültséggenerátor, aminek a megvalósítása nincs részletezve, de ennek a funkciója is az, hogy a végfok munkaponti áramát a végtranzisztorok előfeszítésével beállítsa.

A kétféle kapcsolás különbözik még a meghajtás módját illetően is.
Az első esetben az ellenütemű vezérlés egyszerűen megvalósítható, a két végtranzisztor ugyan azt a vezérlő jelet kapja, a munkaponti előfeszítéssel pozítív és negatív irányba eltolva.
A jobb oldali kapcsolásnál a két „drive” vezérlő jelet egy speciálisabb kapcsolással lehet előállítani. A PNP tranzisztor vezérlését a pozitív, az NPN tranzisztor vezérlését a negatív tápfeszültséghez képest kell előállítani.
Ezeken kívül a két megoldás még az üzemi paramétereiben is eltér egymástól, ezért nem érdemes szerintem szigorúan összehasonlítgatni a kétféle megoldást.

Szerintem röviden ennyi. Persze aki érez még magában erőt és nem zavarja, hogy az alapvető illendőség és mások véleménye iránti tisztelet határait súlyosan áthágja, az tovább rághatja ezt a csontot (gittet) a végtelenségig. Attól még a kapcsolás, meg erősítő is ugyan az marad.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 13:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Hat igen, van itt agyalas rendesen, ez egy nagyon bonyolult aramkor. Nem is ertem, hogy a francba tudott az emberiseg eljutni a holdra ha meg PP/SE aramkorrel sem voltak tisztaban.
Tunerman erositoje: vegy 4 tranzisztort, lehetoleg minel regebbi tipusokat. Fogj egy utott-kopott dobozt, rakd bele, drotozd ossze, kesz. Irjal rola 120 oldalt, hogy mennyire franko es senki sem erti a mukodeset.
Na csokolom, jobbulast a feltalalonak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 13:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Kedves Balázs!
A felfedezések már csak ilyenek, valami nem volt és most már van. 
A bal oldali ábrán egy bemeneti jel van, egy vezérlő driver és egy passzív follower "A" osztályban, ami le/fel követi a jelet = SE
A jobb oldali ábrán két bemeneti jel van, két vezérlő driver és két 180°-ban, ellenütemben mozgó follower = PP
A két rajz sehol és semmilyen elv szerint nem egyezik meg - ezért van közöttük a NEM EGYENLŐSÉG jele.
TJ.


Ez egyszerűen zagyvaság - csak hogy ne írjam, hogy marhaság.
Minden mondata hibás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 13:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
off/on?
Tipikusan egy hangfrekvenciás erősítőt melyik fokozata alapján karakterizálunk SE vagy PP jelzővel?
Egyébként számomra minden PP kimenetű erősítő SE, ami nem (balanced) hidalt :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 19:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
mzperx írta:
minden PP kimenetű erősítő SE


Legyen ez a végszó! :lol:

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.08. 21:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
MOT64 írta:
mzperx írta:
minden PP kimenetű erősítő SE


Legyen ez a végszó! :lol:

Ne mááá ... :shock:
Dyscus még eret vág magán. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 02:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Nem értem hogyan működik a rajzon a PP végfok.
Szerintem egyszerre nyit és zár a felső és az alsó pár is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 02:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
marone írta:
Nem értem hogyan működik a rajzon a PP végfok.
Szerintem egyszerre nyit és zár a felső és az alsó pár is.

Az kimeneti followerek a vezérlő driverekkel helyesen így működnek ellenkező ütemben.
TJ.


Csatolmányok:
Push_pull_output.jpg
Push_pull_output.jpg [ 670.21 KiB | Megtekintve 20214 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 03:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Én személy szerint nagyon várom a bizonyítást, hogy a komplementer emitterkövető SE kimenetet ad.

Kedves Balázs!
Arról már azonos véleményre jutottunk, hogy az NPN/PNP kimeneti follower váltakozó áramúlag (AC) párhuzamosan kapcsolódik, tehát ebből a szempontból egy followernek számít.
A Te továbbra is fenntartott egyetlen állításod az, hogy a DC szempontból sorbakapcsolt tranzisztorok két elemnek számítanak. A beérkező vezérlés hatására amennyivel nő az egyik árama, a másiké pont annyival csökken - tehát ellenűtemű műkődést produkálnak.
A helyzet az, hogy ha kiveszem a PNP tranzisztort és a helyére beteszek egy ellenállást, akkor a vezérlés hatására amennyivel megnő az NPN tranzisztor árama - pont annyíval csökken a betett ellenálláson átfolyó áram...
Akkor most így is PP műkődést láthatunk?
TJ.


Csatolmányok:
V_MOSPOWER_FET_SE_schematics.jpg
V_MOSPOWER_FET_SE_schematics.jpg [ 696.46 KiB | Megtekintve 20215 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 03:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
tunerman írta:
marone írta:
Nem értem hogyan működik a rajzon a PP végfok.
Szerintem egyszerre nyit és zár a felső és az alsó pár is.

Az kimeneti followerek a vezérlő driverekkel helyesen így működnek ellenkező ütemben.
TJ.

Az +drive és -drive megjegyzés a korábbi rajzon nem egyenfeszültséget jelent, hanem a 180°-os ellenkező űtemű vezérlési jelre utal. Azért tettem be ezt a driveres rajzot, hogy könyebben legyen látható az ellenkező ütemű üzemelés DC polaritása is.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 11:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
tunerman írta:
tunerman írta:
marone írta:
Nem értem hogyan működik a rajzon a PP végfok.
Szerintem egyszerre nyit és zár a felső és az alsó pár is.

Az kimeneti followerek a vezérlő driverekkel helyesen így működnek ellenkező ütemben.
TJ.

Az +drive és -drive megjegyzés a korábbi rajzon nem egyenfeszültséget jelent, hanem a 180°-os ellenkező űtemű vezérlési jelre utal. Azért tettem be ezt a driveres rajzot, hogy könyebben legyen látható az ellenkező ütemű üzemelés DC polaritása is.
TJ.
Természetesen a komplementer PP fokozatok azonos fázisú bemenőjellel működnek, a +/- jelek a DC szinteltolást jelzik. A kvázikomplementer PP fokozatok mennek ellenfázisú bemenőjellel.

Jó lenne már tényleg befejezni ezt a bohózatot....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 11:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Jó lenne már tényleg befejezni ezt a bohózatot

Írja ide az "Általános Elektronika Alapkérdések" fórumra az az ember, aki sajtival együtt SRPP-nek nevezte a fix feszültségű áramgenerátort tartalmazó kapcsolásomat:
;)
Idézet:
shany

 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier

Elküldve: 2018.09.01. 19:21 
Kiemelt Tag
Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3039
sajti írta:
Egyébként csak nekem tűnik fel, hogy a DN2540, az alatta szereplő, változó típusú egzotikus MOSFET-el egy SRPP fokozatot alkot? Ez hajtja a kimeneten található push-pull komplementer végfokozatot.
Sajti

Jaja, SRPP, félvezetős


https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=300


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 12:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Csatolmány:
794E0E6B-04FD-454E-B1D3-F765F7188E16.png
794E0E6B-04FD-454E-B1D3-F765F7188E16.png [ 866.51 KiB | Megtekintve 20111 alkalommal. ]


Akkor itt egy szuper PP erősítő! Két kimeneti eszköz van. Amikor az egyiken nő az áram, a másikon csökken. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 12:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Talán mégiscsak érdemes volna megfontolni, hogy 70éve hülyeséget tanítanak...

Speciel engem nem érdekel, hogy mit minek hívunk. De ha mindenkeppen definialni akarjuk a Push-Pullt, akkor a fenti rajz bizonyítja, hogy azt biztosan nem a rajtuk folyó áramirányok szerint kell megtenni. És ez esetben a Jenőnek sajnos igazat kell adni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 17:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Talán érdemes lenne kicsit foglalkozni Georg Simon Ohm érdemeivel épp úgy mint Gustav Robert Kirchoff úr munkásságával . Különös tekintettel a fent említett urakról elnevezett törvényekre. A Sequerra Model 1 FM ( sok egyéb termék nevét lehetne ide írni ) tervezői valószínűsítem tisztában lehettek ezen dolgokkal is, így nem csoda, hogy a tények megzavarták tervezői tisztánlátásuk...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 17:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Idézet:
Jó lenne már tényleg befejezni ezt a bohózatot

Írja ide az "Általános Elektronika Alapkérdések" fórumra az az ember, aki sajtival együtt SRPP-nek nevezte a fix feszültségű áramgenerátort tartalmazó kapcsolásomat:
;)
Idézet:
shany

 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier

Elküldve: 2018.09.01. 19:21 
Kiemelt Tag
Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3039
sajti írta:
Egyébként csak nekem tűnik fel, hogy a DN2540, az alatta szereplő, változó típusú egzotikus MOSFET-el egy SRPP fokozatot alkot? Ez hajtja a kimeneten található push-pull komplementer végfokozatot.
Sajti

Jaja, SRPP, félvezetős


https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=300



Annak nevezte - SRPP - ami.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 18:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Annak nevezte - SRPP - ami

Ezt beszéljétek meg egymással, mert túlhaladtunk rajta, a sajti itt elismerte, hogy nem SRPP kapcsolású az erősítőm.

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=350

Idézet:
sajti

 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier

Elküldve: 2018.09.02. 07:44 

Alapítótag
Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4482

tunerman írta:

Mindenesetre beteszem az általam kiindulási elvként használt kapcsolás magyarázatát, itt egymás mellett lehet a két áramkört elemezni...
Jól látható, hogy az SRPP kapcsolásban (1. ábra) az alsó eszköz áramával vezérli a felső eszközt.
Míg a fix feszültségű áramgenerátor kapcsolásban (2. ábra) ez nem történik meg.
Üdv: TJ.


Megnéztem a két kapcsolást, és elismerem, hogy a két diódás verzió egy source-követő, míg az ellenállásos az SRPP. Ebben igazad van.
Sajti


Csatolmányok:
SRPP_vs_CCS-1.jpg
SRPP_vs_CCS-1.jpg [ 191.76 KiB | Megtekintve 20005 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 18:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A linkelt oldalon az ellenállásos verzió van,ami az ami.
Hogy utána mi van, az lényegtelen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 18:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Érdekes SRPP, aminek nincs vezérelve a teteje, mert fix a referenciafeszultsege. És hogy hajtja meg a tranyókat? Valahogy? :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 18:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Úgy értettem az utána következő oldalakon. Az SRPP nyilván csak terheléssel működik, lényege a katódköri változó feszültség. Két diódán is van valamennyi, de nyilván feszültség generátor szerepbe lettek szánva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.09. 19:39 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
....
A Te továbbra is fenntartott egyetlen állításod az, hogy a DC szempontból sorbakapcsolt tranzisztorok két elemnek számítanak. A beérkező vezérlés hatására amennyivel nő az egyik árama, a másiké pont annyival csökken - tehát ellenűtemű műkődést produkálnak.
...
TJ.

Kedves tunerman!

Nem írtam ilyet, ezt írtam:
"Annak igenis nagy jelentősége van, hogy az N és P csatornás eszköz azonos vezérlőjelet kap, mert a kimenet szempontjából, amikor az egyiknek csökken a másiknak nő az árama, vagyis a kimenetet ellenütemben mozgatják! Egy erősítő megnevezésénél pedig ez a meghatározó."

Mondjuk már én sem értem ez a gittrágást részedről sem, nem értem kinek, mit kellene bizonyítania...
Sajti már régebben feszegette ezt a kérdést és mivel erősítőd hatásfoka 25% feletti, így mindkét tranzisztor részt vesz a kimeneti jel előállításában.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 06:37 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Itt lenne az elvi magyarázat arra, hogy mit tanitanak kb. 70 éve szerintem hibásan az oktatás területén a komplementer kimenetű PP followerekről.
Az itt korábban is beírt egyszerű műkődési magyarázat az "N" és "P" eszközökkel megvalósított kapcsolásra -
Idézet:
hogy az N és P csatornás eszköz azonos vezérlőjelet kap, mert a kimenet szempontjából, amikor az egyiknek csökken a másiknak nő az árama, vagyis a kimenetet ellenütemben mozgatják! 

Én feltettem azt a kérdést, hogy ha a "P" eszköz helyett beteszünk egy ellenállást, és akkor az "N" eszköz növekvő áramával pontosan azonos arányban csökken majd az ellenálláson folyó áram - akkor az is PP?

Nem válaszolt senki a feltett kérdésre, mert az oktatásban leírt magyarázat a komplementer PP kimenetre ebben a formában már nem állja meg a helyét. Ugyanis az "N" eszköz növekvő kimenő áramával pontosan azonos mértékben csökken az ellenálláson átfolyó áram. Tehát ugyanazt az áramváltozásokat látjuk mint a PP-nek nevezett komplementer kimenet esetén - de ez itt csak az áramkörbe betett ellenállás.
Ez az indirekt bizonyítása, hogy a komplementer kimenet az áramváltozással leírtak szerint nem igazán PP!

Mindaddig érvényes ez a definició, amíg a beállított munkaponti áramot meg nem haladja a kimenőáram. Amikor ez bekövetkezik, akkor megszünik a másik eszköz szerepe, mert rajta semmilyen áram nem folyik.

Egy egyszerű rajzot mellékelek, ahol a két ábrán bemutatom az eddig leírtakat. A két JFET gate és source elektródája össze van kötve, ha az egyetlen bemenet pl. + 1 voltot emelkedik, akkor a kimenet a terhelő ellenálláson elvben + 1 voltot hozhat létre. Az "N" eszköz növekvő kimenőáramával pontosan megegyezően csökken a "P" eszköz árama, de nem azért mert lezárt volna! Csak a hiányzó kimenő áram miatt most kevesebb folyik rajta. A vezérlés előtt és utána is ugyanaz a GS feszültsége, nem változik a másik "N" eszköz GS feszültségéhez képest sem! Csak mint egy ellenállás a funkciója, az ellenkező polaritású vezérlésnél a másik eszköz szerepel mint ellenállás.

Kimondhatjuk, hogy a leírt komplementer follower tehát nem PP, hanem egyik, vagy másik irányú vezérlés esetén SE fokozatként funkcionál - egy aktív eszköz egy ellenállással. Mivel két eszközt használunk, ezért Parallel Single End kapcsolással állunk szemben, az "N" és "P" eszközök miatt ez Complement PSE kapcsolásnak nevezhető. Itt csak hol az egyik, hol a másik eszközön folyik az áram a vezérlés és az eszköz polaritásának megfelelően. Az igazi PP esetén mindkettő eszköz egyídejű(!), de egymáshoz képest 180°-os vezérlése a feltétel.
Újra felhívom a figyelmet arra a definicióra; hogy a beállított munkaponti áram mindig nagyobb értékű legyen mint a kimenő áram!
TJ.


Csatolmányok:
PP_vagy_SE.jpg
PP_vagy_SE.jpg [ 719.11 KiB | Megtekintve 19840 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 07:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Pozitív vezérlő fesz, felső eszköz szolgáltatja a terhelés áramát ez PUSH szakasz,. Negatív vezérlőjel esetén az alsó. A terhelésen megfordul az áram, ez a PULL szakasz. A terhelés árama mindkét esetben az aktív eszközök áramváltozásának összege. Mit nem lehet ezen érteni???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 07:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
A Complement Parallel Single End elvét nem cáfoltad meg.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 07:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Főleg azt nem cáfoltad meg, hogy a leírtak szerint az eszközök felváltva vannak vezérelve, és nem egyidejüleg 180°-al mint az igazi PP-k.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 09:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
tunerman írta:
... Ugyanis az "N" eszköz növekvő kimenő áramával pontosan azonos mértékben csökken az ellenálláson átfolyó áram. Tehát ugyanazt az áramváltozásokat látjuk mint a PP-nek nevezett komplementer kimenet esetén - de ez itt csak az áramkörbe betett ellenállás.
Ez az indirekt bizonyítása, hogy a komplementer kimenet az áramváltozással leírtak szerint nem igazán PP!...
TJ.

El kellene kezdened az elektronikai alapok elsajátítását: először Ohm törvénye, Kirchhoff-törvények. Azután félveztők működése, paraméterei, erősítő alapkapcsolások, négypólusok, és így tovább. Legalább az alapok legyenek meg. ( én is erre próbálok törekedni )
Ha majd ezeken túl leszel, eszedbe sem fog jutni, hogy elnevezéseken lovagolj. ( Csak remélni merem, hogy ez az egész szánalmas bizonyítósdi, nem egy laikus-, érzelmileg túlfűtött rajongórábor újabb, vélt "lenyűgözése" érdekében történik :cry: )

Tényleg borzasztó, hogy mennyi alapvető tévedést írtál ebbe a topikba, ráadásul ezekre alapozva gyártasz újabbakat ..... legyen már vége tényleg, légyszi :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 09:41 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Tisztelt moderátor urak!
Kérem az OFF hozzászólás eltávolítását!
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 09:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Erre az utolsó két oldalra gondolsz?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 10:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Krizsi írta:
Erre az utolsó két oldalra gondolsz?

Ennek az OFF hozzászólásnak az eltávolítását kérem:

Idézet:
El kellene kezdened az elektronikai alapok elsajátítását: először Ohm törvénye, Kirchhoff-törvények. Azután félveztők működése, paraméterei, erősítő alapkapcsolások, négypólusok, és így tovább. Legalább az alapok legyenek meg. ( én is erre próbálok törekedni )
Ha majd ezeken túl leszel, eszedbe sem fog jutni, hogy elnevezéseken lovagolj. ( Csak remélni merem, hogy ez az egész szánalmas bizonyítósdi, nem egy laikus-, érzelmileg túlfűtött rajongórábor újabb, vélt "lenyűgözése" érdekében történik  )
Tényleg borzasztó, hogy mennyi alapvető tévedést írtál ebbe a topikba, ráadásul ezekre alapozva gyártasz újabbakat ..... legyen már vége tényleg, légyszi 


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 10:03 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Ha ragaszkodsz a moderáláshoz akkor az utolsó két oldalt távolítom el, ha nem, marad.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 10:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Krizsi írta:
Ha ragaszkodsz a moderáláshoz akkor az utolsó két oldalt távolítom el, ha nem, marad.

Köszönöm, akkor minden maradjon így.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 10:35 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Az a helyzet, hogy ez a topik annyi blőd, és személyeskedés határait feszegető hozzászólást tartalmaz, hogy ha ezeket kigyomlálnám akkor csak levegőben lógó, egymással összefüggésben nem levők maradnának.
Így jelen állapot szerint vagy minden, vagy semmi.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 10:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Csatolmány:
k0.png [9.02 KiB]
1 alkalommal.
Nem kaptam választ a 2 napja feltett kérdésemre.
Megismétlem:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 12:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Szabó Zoltán írta:
tunerman írta:
Egy feltétel tartozik szigorúan az SE elvéhez - a kimeneti fokozata "A" osztályban működjön.
TJ.

Akkor ebből az következik, hogy ugyanaz a vezérlési mód A osztályú végtranzisztor beállításnál SE, AB vagy B osztálynál meg PP??

Ma reggel válaszoltam meg a hozzászólásomban.
Idézet:
Mindaddig érvényes ez a definició, amíg a beállított munkaponti áramot meg nem haladja a kimenőáram. Amikor ez bekövetkezik, akkor megszünik a másik eszköz szerepe, mert rajta semmilyen áram nem folyik.

Tehát az "A" osztályú beállitásnál Complement PSE , amikor már csak az egyik eszköz vezet akkor már "B".
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 16:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
tunerman írta:
Itt lenne az elvi magyarázat arra, hogy mit tanitanak kb. 70 éve szerintem hibásan az oktatás területén a komplementer kimenetű PP followerekről.

Na ezt kikérem a magam és mások nevében is. Nem tanítják ezt hibásan és a tankönyvekben is jól van leírva! Gyakrabban kéne forgatni, meg olvasni! Legfeljebb te nem emlékszel, hogy mit tanultál. A saját problémádat ne próbáld kivetíteni másokra vagy a tanáraidra!

tunerman írta:
Nem válaszolt senki a feltett kérdésre, mert az oktatásban leírt magyarázat a komplementer PP kimenetre ebben a formában már nem állja meg a helyét. Ugyanis az "N" eszköz növekvő kimenő áramával pontosan azonos mértékben csökken az ellenálláson átfolyó áram. Tehát ugyanazt az áramváltozásokat látjuk mint a PP-nek nevezett komplementer kimenet esetén - de ez itt csak az áramkörbe betett ellenállás.
Ez az indirekt bizonyítása, hogy a komplementer kimenet az áramváltozással leírtak szerint nem igazán PP!

Ez kb. olyan szintű okfejtés, mint amikor azt akarják bizonyítani, hogy a nyúl nem tudja megelőzni a teknőst, ha a teknős kap egy méter előnyt. Ezt csak te gondolod helyesnek, de nem az.

tunerman írta:
Mindaddig érvényes ez a definició, amíg a beállított munkaponti áramot meg nem haladja a kimenőáram. Amikor ez bekövetkezik, akkor megszünik a másik eszköz szerepe, mert rajta semmilyen áram nem folyik.
Újra felhívom a figyelmet arra a definicióra; hogy a beállított munkaponti áram mindig nagyobb értékű legyen mint a kimenő áram!

Ebből tisztán látszik, hogy az A-osztályú munkapontbeállítás és működés fogalmaival sem vagy tisztában. A tisztán A-osztályú beállításhoz elég a max. kimeneti áram felét beállítani munkaponti áramnak. Ennél már nincs feljebb, nincs értelme nagyobb áramot beállítani. A teljes kivezérlési tartományban az Imax/2-nél nagyobb munkaponti áram csak disszipáció növekedést okoz, mást nem. Ha viszont azt hiszed, hogy a definícióiddal felfedeztél valami újat, na akkor ott a baj, mert nem!

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 18:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
MOT64 írta:
mzperx írta:
minden PP kimenetű erősítő SE


Legyen ez a végszó!

Ne mááá ...
Dyscus még eret vág magán.

Én már attól eret vágok magamon, ha félvezetősről van szó. Erről a sehova sem vezető szellemi maszturbációtól meg sikítófrászt kapok. :P
Különben is Mot64-nek van igaza, mert ő:
1, ért hozzá, hisz tanítja egyetemen, a többit nem mondom...
2, Tunerman úr nem tanítja, így nem is nagyon érti, hogy miért vitáznak vele annyian, nem is járt oda, ahol Mot kollega tanít...
3, Akitől láttunk már hálózati trafóból készült kimenővel csöves erősítőt, s az szerinte jól is szól, attól minden kitelik. 8-) :lol:
4, Én kifordítom, befordítom, akkor is csöves párti maradok, Mot meg félvezetős. Meg Te is Euróm. :P Mármint csöves.
5, Én csak csövekkel foglalkozok, de sokak szerint ahhoz sem értek. Ma az meg legyen az ő bajuk. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 18:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Főleg azt nem cáfoltad meg, hogy a leírtak szerint az eszközök felváltva vannak vezérelve, és nem egyidejüleg 180°-al mint az igazi PP-k.
TJ.


Tankönyvvel nincs kedved megpróbálkozni? Hidd el, nagyon érdekes dolgokat lehet bennük olvasni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 18:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Csatolmány:
SE-mukodes-Aramgen_SE_elvi.png
SE-mukodes-Aramgen_SE_elvi.png [ 21.93 KiB | Megtekintve 19550 alkalommal. ]

Én nem tudok szimulátorozni, de kb. így saccolom az áramköröd statikus működését.
Ha valamit nagyon elszúrtam, szóljatok!...
Csatolmány:
SE-mukodes-Tunerman.png
SE-mukodes-Tunerman.png [ 31.32 KiB | Megtekintve 19550 alkalommal. ]


Tunerman!
Ha a két végtranyó kollektorába beiktatsz 1-1 kis értékű ellenállást, és azon szkóppal méred/ fotózod a kivezérléskori áramokat -DC- (terhelve!), akkor lehet látni, hogy valóban csak a fölső NPN tranyó árama változik-e jelentősen (=SE), vagy az alsó PNP is! (=ellenütemű, PP,...) Ha feltöltöd a képet, akkor mindenki látja! :D
néhány 10-ed ohmos ellenállásokkal nem szabadna változnia az áramköri viszonyoknak. szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 19:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Azt nem tudom hogy a DN2540N5-G gate/source közötti két párhuzamosan kapcsolódó áramág dinamikus viselkedését hogyan lehetne szimulálni. Tekintettel a két BE dióda változásaira és az azt kompenzáló - velük párhuzamosan kapcsolódó - 33R ellenállásra.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 19:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DöG írta:
...Ha a két végtranyó kollektorába beiktatsz 1-1 kis értékű ellenállást, és azon szkóppal méred/ fotózod a kivezérléskori áramokat -DC- (terhelve!), akkor lehet látni, hogy valóban csak a fölső NPN tranyó árama változik-e jelentősen (=SE), vagy az alsó PNP is! (=ellenütemű, PP,...) Ha feltöltöd a képet, akkor mindenki látja! :D
néhány 10-ed ohmos ellenállásokkal nem szabadna változnia az áramköri viszonyoknak. szerintem.
Már kétszer kértem...kb ennyi eredménnyel, mint most is látható.
De a kedvedért ;)
AC komponens mérés a 3db beiktatott 1mOhm mérőellenálláson. Pont egyformák, és pont egyformára állított a szkóp csatornák érzékenysége is, hogy könnyen megfigyelhető legyen, hogy az alsó és felső kimenti rész milyen módon, és milyen arányban járul hozzá a terhelés kimenőáramhoz:
Csatolmány:
Clipboard020.jpg
Clipboard020.jpg [ 243.01 KiB | Megtekintve 19516 alkalommal. ]


Ez pedig a bónusz, a legújabb PP konstrukció működéséhez ( színekre figyelni ):
Csatolmány:
Clipboard021.jpg
Clipboard021.jpg [ 246.47 KiB | Megtekintve 19517 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 20:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Kimondhatjuk, hogy a leírt komplementer follower tehát nem PP, hanem egyik, vagy másik irányú vezérlés esetén SE fokozatként funkcionál - egy aktív eszköz egy ellenállással. Mivel két eszközt használunk, ezért Parallel Single End kapcsolással állunk szemben, az "N" és "P" eszközök miatt ez Complement PSE kapcsolásnak nevezhető. Itt csak hol az egyik, hol a másik eszközön folyik az áram a vezérlés és az eszköz polaritásának megfelelően. Az igazi PP esetén mindkettő eszköz egyídejű(!), de egymáshoz képest 180°-os vezérlése a feltétel.

A Complement PSE felváltva nyitó followereit a szimulátor képe nem különbözteti meg az egyidejű 180°-os vezérlést kapó followertől. Ezért tartják az egy bemenetű followert ugyanannak mint a két bemenetű, 180°-os egyidejű vezérlést kapó PP-t. Az ábrán látható, hogy mitől hívhatom Complement PSE-nek.
TJ.


Csatolmányok:
V_MOSPOWER_FET_SE_schematics.jpg
V_MOSPOWER_FET_SE_schematics.jpg [ 696.46 KiB | Megtekintve 19498 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 20:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
uff off


Csatolmányok:
nooormlis.jpg
nooormlis.jpg [ 93.45 KiB | Megtekintve 19481 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 20:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
A Complement PSE két followerének a BE össze van kötve, tehát egymáshoz képest NEM kaphatnak vezérlést, mint a két bemenetes, 180°-os vezérlést kapó igazi PP.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 20:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Igazi PP, igazi trebitch.... Mi jöhet még?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.10. 20:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Konzol írta:
Igazi PP, igazi trebitch.... Mi jöhet még?

Fejlődés abban, hogy az egy bemenet az nem kettő :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 00:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
DöG írta:
...Ha a két végtranyó kollektorába beiktatsz 1-1 kis értékű ellenállást, és azon szkóppal méred/ fotózod a kivezérléskori áramokat -DC- (terhelve!), akkor lehet látni, hogy valóban csak a fölső NPN tranyó árama változik-e jelentősen (=SE), vagy az alsó PNP is! (=ellenütemű, PP,...) Ha feltöltöd a képet, akkor mindenki látja! :D
néhány 10-ed ohmos ellenállásokkal nem szabadna változnia az áramköri viszonyoknak. szerintem.
Már kétszer kértem...kb ennyi eredménnyel, mint most is látható.
De a kedvedért ;)
AC komponens mérés a 3db beiktatott 1mOhm mérőellenálláson. Pont egyformák, és pont egyformára állított a szkóp csatornák érzékenysége is, hogy könnyen megfigyelhető legyen, hogy az alsó és felső kimenti rész milyen módon, és milyen arányban járul hozzá a terhelés kimenőáramhoz:...
Köszönöm!
Akkor az én saccolmányom is kb. stimmel (PNP-re kb. 1/4-ede jut az NPN vezérlésének). :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 04:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Konzol írta:

Igazi PP, igazi trebitch.... Mi jöhet még?
Fejlődés abban, hogy az egy bemenet az nem kettő  :D
TJ.

Antiparallel Single End


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 04:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Bekarikáztam a jobb megértés végett.
TJ.


Csatolmányok:
V-MOSPOWER_FET_SE_complement_PSE.jpg
V-MOSPOWER_FET_SE_complement_PSE.jpg [ 752.16 KiB | Megtekintve 19330 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 05:00 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
Idézet:
Akkor az én saccolmányom is kb. stimmel (PNP-re kb. 1/4-ede jut az NPN vezérlésének

Felhívom a figyelmet arra az egyszerű tényre, hogy a kapcsolásomban lévő DN2540N5-G mint follower is működik, a gate elektrodán lévő AC jel a source kivezetésen is megjelenik. Tehát a kimeneti Complement PSE follower mindkét tranzisztorának a bázisa AC szempontból azonos jelet kap.
TJ.


Csatolmányok:
V_MOSPOWER_FET_SE_CCSP_output.jpg
V_MOSPOWER_FET_SE_CCSP_output.jpg [ 763.9 KiB | Megtekintve 19329 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség