audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 06:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.11. 15:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Többször láttam már, hogy egyes végerősítő paneleken, közel a végfokozathoz, a tápbemeneten kondit használnak. (Néhol, mint "gyorsító" kondit emlegetik)
Értéke igen változó: kb. 100nF-tól 4.700uF- ig szoktam látni. Sok más kapcsolásnál meg nem használják.....
Van ezeknek a használatára és méretezésére valami gyakorlati szabály?
Tapasztalat?

Vazze


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.11. 21:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Vazze írta:
4.700uF- ig szoktam látni

Na neee... :o
Legfeljebb 0.5 F mellett. :lol:

Az elkok nagy része igen rosszul viselkedik a frekvencia függvényében. Ez főleg a nagyobb frekvenciás zajok (ide értve a táp válaszát a terhelés változására is) esetében lehet kritikus.

Én ahhoz az ökölszabályhoz tartom magam, hogy (ha kell) kb. 0.1%-nyi jó minőségű (MP, silver mica) kondit kötök párhuzamosan a standard elkokkal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 09:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Én azokról a kondikról beszélek, amik közvetlenül a végfok panelon a tápbemenetnél ill. a végtranzisztorok mellett vannak!
Fóliát is meg ELKO-t is láttam már, igen változatos méretekben. De nem hidegítés miatt....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 09:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Ezek a kondik általában 0.1 nagyság rendel kisebbek, mint a puffer, pl. ha 10000uF a puffer, akkor 1000uF a végtranyóknál lévő kondi, esetleg lehet vele párhuzamosan egy 100n fólia. A pontos magyarázatról vannak elképzeléseim, de hülyeséget nem akarok ide írni :oops: majd nálam illetékesebbek leírják ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 10:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Elvileg ez kompenzálja a panel és pufferkondik közötti vezetéken létrejövő veszteségeket, illetve az ugyanennek az összekötő kábelnek az induktivitásából adódó impedancianövekedés magasabb frekvenciákon. (Tisztelettel kérek minden tudós beállítottságú fórumtársat, hogy ne kezdje el számolgatni a nH-ket, mert én ezt a Mark Levinsonnál olvastam, nem saját vélemény! Köszönöm!)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 11:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nem nH,, gyakran uH nagyságrendbe esik ez az indutivitás (összekötő vezetékek, fóliák induktivitásai), aminek hatása lehet (van) a HF tartományra is.
Másrészt a nagyobb kondenzátorok (pufferek) induktivitása, és ESR értéke is sokkal nagyobb (felépítéséből adódik), ami a töltés leadási képességeit hátrányosan befolyásolja.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 13:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Köszönöm az érdemi hozzászólásokat!
Kezdem kapisgálni az értelmét, bár elég vegyes a kapcsolásoknál ezeknek a kondiknak a mértéke és fajtája...
Sokan nem is használják.
Érdemes vele foglalkozni és helyet szorítani neki a NYÁK-on vagy elég egy jó táp rövid és jó vezetékekkel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 15:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Saját részről a tápot közvetlenül a végtranyók tövébe tervezném, a puffereket kiváltképp, és akkor meg van oldva a probléma. Persze ez nem minden esetben kivitelezhető, esetleg kétoldalas, furatgalvános és vastag vezetőfóliás nyákon a legkönnyebb megvalósítani. Anno a B5 végfokhoz terveztem egy olyan nyákot, ami szendvicsszerűen volt megcsinálva. A végfok panel ráfeküdt a hűtőbordára, a végeszközök a forrasztási oldalról voltak ráforrasztva a panelra és a táppanel a végfokpanel fölött volt távtartókkal és ezek a réz távtartók vitték át a tápot 4cm távolságba, közvetlenül a végtranyók lábaihoz. Aztán nem épült meg, más lett az ideál, most egy D-osztályú erősítőt hallgatok :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 15:23 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
D osztálynál még fontosabb a tápfeszültségek megfelelő szűrése, mint egy AB osztálynál.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 21:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Abba belegondoltatok, hogy egy combosabb árambeütésnél abban a satnya pár ezer mikróban mi történik?
Ökölszabályként én tartom magam ahhoz, hogy az erősítő hangjába az utolsó tápkondi igenis beleszámít!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 08:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Idézet:
Ökölszabályként én tartom magam ahhoz, hogy az erősítő hangjába az utolsó tápkondi igenis beleszámít!

Ez lett volna a következő kérdésem... :)
Mik a tapasztalatok-e téren?
Nekem logikusnak tűnik, hogy jelentősen meghatározza a táp ill. a kapott hang minőségét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 17:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Vazze írta:
Idézet:
Ökölszabályként én tartom magam ahhoz, hogy az erősítő hangjába az utolsó tápkondi igenis beleszámít!

Ez lett volna a következő kérdésem... :)
Mik a tapasztalatok-e téren?
Nekem logikusnak tűnik, hogy jelentősen meghatározza a táp ill. a kapott hang minőségét.

Már hogy a fenébe ne szólna bele? Ha tisztán kihallható egy gyengécske PC tápkábel (230V/50Hz) egy "minőségi" hangra optimalizált kábel közötti eltérés, akkor a tápegység kondik még egyértelműbbek. A tápkábel ugye a 3x35kV/400V trafótól (vagy akár erőműtől) az utolsó 2 méterben miért változtatja meg a hangot, ennek nagyon kevés érthető magyarázata van.
A tápkondi valamivel könnyebb eset.
Vegyük példának a végerősítő utolsó általában legnagyobb áramú fokozatát. A tranyók/csövek úgy tudják leadni a terhelésre az energiát (feszültség x áram) hogy azt a tápegységből vételezik, mégpedig a hangjel változási sebességgel. A tápegységet és az erősítő fokozat terheli alacsony impedanciás áramkörben ahol a feszültség változás nagyon kicsi (nagy méretű kondik miatt) viszont áram változás nagy, vagy másképpen a AC-árammal terheljük a tápegységet, ez az AC áram meg kimegy a hangsugárzóra. Tehát hangjel útjában mindig ott van a tápegység utolsó kondi-komplexuma.
Az mondhatnánk ez tiszta "A" osztályban nem igaz, csak éppen tökéletes "A" osztály nincs, mindig van maradék AC áramkomponens a tápegység felől valamilyen frekvencia és tranziens (idő) tartományban.
A tápegység kondinak ugye van egy másik feladata is. A hálózat felől érkező 50-100-150-200Hz stb felharmonikus komponenseket kisimítani, dióda nyitó impulzusokat eltüntetni még akkor is ha a kondi előtt valamilyen stabilizátor fokozat van. Az más kérdés, a végerősítők többsége az utolsó fokozatban nem szereti a stabilizálókat, mert azok megint csak furcsán beleszólnak (általában rontanak) a hangba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 16:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A tápfeszültség belépési pontjára olyan kondenzátorokat tettem, amelyek a lehető legjobban vágják az esetleg kijutó nemkívánt jeleket, hogy más érzékeny fokozatokat ne szennyezzen az erősítő. Persze ahol ez értelmes. Bejuthat ugyanis zavarójel az erősítőbe több úton is és kiút is több van. (A nagysebességű digitális eszközök fújnak csak igazán szépen). Gyógykapacot előre nem tervezek be, általában.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 09:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Idézet:
A tápfeszültség belépési pontjára olyan kondenzátorokat tettem, amelyek a lehető legjobban vágják az esetleg kijutó nemkívánt jeleket

És az milyen??


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 11:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
2A nyugalmi esetén JLH 2000-be a puffer első része 22000uF ROE - utána 2m hosszú átm: 2mm tömör réz csavart vezetőpár - a puffer második része 2200uF ROE, vagyis távtáplált. Ez a második rész feletethető meg annak amit mások a végfokpanelre raknak esetleg.

Közvetlen táplálás esetén 100MHz-ig 10nF keramikus tárcsa, alatta 100nF fólia, ismétlem, amennyiben ez értelmes, vagyis ha jelen van valami kirekeszteni való zavarójel (digit hangerőből, motorkapcsolóból ...). Amennyiben nincs, nem kell betenni semmit, mert csak a kondenzátor mikrofóniás és egyéb káros jellemzőit visszük be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: "Gyorsító" kondi a NYÁK-on
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 12:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség