audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:51

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Hangszóró mérések
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 17:48 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Hogy, mivel kell megmérni a hangszóró drivereket?
Ezzel a két driverrel szeretnék ládát építeni, s nekem semmit nem mond amit kaptam eredményként, abban sem vagyok biztos, hogy jól mértem, illetve jól használtam a progit. Igaz, csak futtában próbáltam ki, de annyi rögtön leesett, hogy időigényes, nem lesz egyszerű projekt :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró mérések
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 17:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Két imedancia menetet (vörös) kaptál. Kék vonal a fázis. A mérést többször kellene megismételni, hogy lásd mennyire biztos a mérőrendszer mert elég bizonytalannak látszik, a mélysugárzó T/S paramétere a lényeg a doboz tervezéshez. Csak így tovább.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró mérések
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 12:45 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Lemértem mindkét 5 ohmos 12" Goodmansem, hát, lehetne jobb, de elmegy.
Doboza már rég megvan, gyári utánépítés, elég jónak néz ki.
Ez a következő projekt, a szabim felét rászánom jövőhónapban.
Az előző mérésekhez képest, ami parketten volt, ezek most egy műanyag lapon alátámasztva készültek.
A jelenlegi használt 15 ohmos 10" Goodmenseim elég gyatrák, nem hiába volt mélyszegény :)
és egy KEF sub driver ábrája még összehasonlytásképp.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró mérések
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 18:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
akki írta:
Lemértem mindkét 5 ohmos 12" Goodmansem, hát, lehetne jobb, de elmegy. ...

A leméréstől azért ez még nagyon messze van, mondjuk, hogy méregettél egy kicsit.
A Qts>1 értékűek úgy ahogy vannak használhatatlanok, még hátul nyitott dobozba se jók, nem minden arany, ami - Goodmans :)
Sokat megmértem, egyformát csak a felújítottak között találtam de azok sem hasonlítottak az azonos típusú de máshogyan, más által felújítottakhoz, a jobbaknál is a Qts értékek 0,25-0,5 között szórtak ami elég durva. Mivel gyári állapotú hangszórók ezek szerint már nincsenek, a gyárilag méretezett doboznak sincs ma már jelentősége, az adott hangszórókhoz kell dobozt méretezni, emiatt az eredeti ARU beszerzése is inkább csak esztétikai örömet okoz, akusztikusan pótolható, pár éve írtam is erről:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=24&t=110
Ez is ilyesmiről szól, aperiodikus hangfalakba alkalmas mai hangszóró:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=17&t=174

Nekem még talán ez a Goodmans tetszett a legjobban, de mélye nem sok maradt mire beállítottam a megfelelő aperiodikus csillapítást és az átvitele (roll-off) sem olyan, hogy nélkülözni lehetne előtte a váltót, bár sokan nélkülözik, nem mérnek csak egyszerűen kikiálltják jónak - de ez már vallási kérdés :)

Csatolmány:
goodmans.jpg
goodmans.jpg [ 57.78 KiB | Megtekintve 20401 alkalommal. ]

Ami még problematikus, a Goodmans Trebax magasak illesztése egy ilyen roll-off-hoz, amiket én Trebaxból mértem az mind nagyon rossz átvitelű volt.

Amihez "a klasszikus iskolából" nem kell váltó az a Vifa M17WH-09-08 és a szintén Vifa M25WO-49-08, ezekkel építettem a Gleden hangfalaimat (Gleden és Gleden-II), de sajnos ezeket a hangszórókat nem nagyon lehet beszerezni, sokkal ritkábbak, mint a Goodmans hangszórók:

http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=36&t=355

Ezeket csak ezért jegyzem meg itt, mert én is sokat kerestem, hogy mik azok a klasszikus hangszórótervezési értékek amik átmenthetők a mába, ezért készült és még éppen készülnek is Gleden-III hangfalak ma is beszerezhető hangszórókkal:

http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=21&t=392

Ez így annak az iskolának a folytatása, amit a Goodmans is képviselt, de ma is jó minőségben beszerezhető alkatrészekből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró mérések
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 21:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Még annyit hozzá, hogy az érzékenyebbik példány mérését tettem fel, a "párja" 2 dB-vel kevesebb érzékenységű volt.
(A "kikiálltják" persze egy "l", csak már nem tudom javítani.)
Ezt a programot amivel mérsz nem ismerem, de biztosan leírja a helpje, hogyan kell a még hiányzó adatokat is megmérni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség