audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.04. 16:48

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 673 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 15:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Krizsi írta:
Az 5687 tudja a katód - fűtés > 200V-ot?


Nem tudja, külön fűtés kell a két 5687 felső csőnek, aminek a potenciálja fel van emelve kb. 250- 300 voltra ( a beálló feszültségektől fűggően) ...na ezért egyszerűbb használi a Bendix 6900-t, mivel az 500 voltot tud a katód/fűtés között ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 15:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
tunerman írta:
na ezért egyszerűbb használi a Bendix 6900-t, mivel az 500 voltot tud a katód/fűtés között ;)

Egyszerűbb, persze - kár, hogy a pénztárca nem bólogat ennyire jókedvűen :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 15:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
bta írta:
tunerman írta:
na ezért egyszerűbb használi a Bendix 6900-t, mivel az 500 voltot tud a katód/fűtés között ;)

Egyszerűbb, persze - kár, hogy a pénztárca nem bólogat ennyire jókedvűen :mrgreen:


A tervezés idején nem volt szempont a bekerülési költség, ez tényleg a "pénz nem számít" projekt volt.
A netre korábban feltett további elkészült MCRIAA fotók ezt jól mutatják.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 17:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
bta írta:
DHT írta:
Túl olcsó a csőkészlet :D

Nem olyan rossz ez a beszerezhetetlen 6900-ast 5687-essel helyettesítve sem;) Hogy milyen gyártmányt érdemes választani, az főleg szinergia kérdése... hatványozottan több múlhat a részletek összességén, mint egyetlen alkatrészen. Hogy érdemes-e inkább illesztőtrafóra költeni? Szvsz igen, dehát én köztudottan "trafóhívő" vagyok. (Viszont mindig érdemes meghallgatni, mennyire passzol oda az a trafó. Főleg a kisimpedanciás, ultra-alacsonyjelű típusoknál vannak érdekes dolgok.)

Én kiszálltam a csövezésből, és élvezem. Pont ebből lett elegem hogy nincs az a pénz amit ne lehetne elkölteni a tiszavirág életű üvegekre.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 17:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
DHT írta:
Pont ebből lett elegem hogy nincs az a pénz amit ne lehetne elkölteni a tiszavirág életű üvegekre.

A nemzetközi helyzet fokozódik. "Akciós áron" gyakorlatilag csak az (el)ismert típusok rostán kihullott problémás (leginkább mikrofóniás) NOS darabjait lehet beszerezni. Az elmúlt 10 évben én majdnem mindig jobban jártam a korrekt módon mért, viszonylag kevest használt csövekkel.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 17:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
tunerman írta:
Twin Servo MCRIAA schematic:
Ezekkel az ECC86-okkal kb. mekkora jel-zaj viszony lesz elérhető MC bemeneti fokozatként használva? Ilyen rendkívül kis jeleknél nincs fokozott mikrofónia veszély a csöveknél? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 18:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
DöG írta:
Ilyen rendkívül kis jeleknél nincs fokozott mikrofónia veszély a csöveknél?

Az ECC86 zaj és mikrofónia szempontjából az egyik legjobb választás. Rendkívül kis jel?
DL 103 névleges kimeneti feszültsége 0.3mV -- amit én használok, 0.06mV-os. Ilyen extrém eseteket leszámítva, a közönséggel teli koncertterem alapzajához hasonló jellegű, halk mélytónusú (RIAA korrekció által megszűrt!) susogás nem mondható különösebben zavarónak. Ha nem tudjuk nyugodtan hátradőlve végighallgatni a Lohengrint, annak más oka van ;)

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 19:11 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
DöG írta:
tunerman írta:
Twin Servo MCRIAA schematic:
Ezekkel az ECC86-okkal kb. mekkora jel-zaj viszony lesz elérhető MC bemeneti fokozatként használva? Ilyen rendkívül kis jeleknél nincs fokozott mikrofónia veszély a csöveknél? :?


Nincs.
- a csőfoglalatok rugalmas felszerelése
- a csövekre 12-es zárt (király) anyacsavar felrakása
- jó minőségű asztalka/állvány használata
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 21:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
DHT írta:
Pont ebből lett elegem hogy nincs az a pénz amit ne lehetne elkölteni a tiszavirág életű üvegekre.

Tiszavirág? :shock:
A fonómban levő 5751-ek majd' tíz éve mennek minőségromlás nélkül (ja, és idősebbek nálad :lol: ).

BTW szeretnék addig élni, míg mondjuk a 80-90 éves 10Y/801/841 készleteimből kifutok. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 22:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
euro21 írta:
BTW szeretnék addig élni, míg mondjuk a 80-90 éves 10Y/801/841 készleteimből kifutok. ;)

Nyilván a teljesítménycsövekre gondolt ;)
Napi használat mellett, normális beállítással (nem pár mA anódárammal szól igazán jól...) előfokban sem tart túl sokáig a 10Y. Ma még nem elviselhetetlen tétel, de mit fogunk mondani annak a fiatalnak, aki 10 év múlva próbál életfogytig tartó készletet beszerezni? :
Idézet:
Sajnáljuk, de erről a buliról lemaradtál...
?

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.29. 22:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
bta írta:
euro21 írta:
BTW szeretnék addig élni, míg mondjuk a 80-90 éves 10Y/801/841 készleteimből kifutok. ;)

Nyilván a teljesítménycsövekre gondolt ;)
Napi használat mellett, normális beállítással (nem pár mA anódárammal szól igazán jól...) előfokban sem tart túl sokáig a 10Y. Ma még nem elviselhetetlen tétel, de mit fogunk mondani annak a fiatalnak, aki 10 év múlva próbál életfogytig tartó készletet beszerezni? :
Idézet:
Sajnáljuk, de erről a buliról lemaradtál...
?


Igen erre gondoltam. A V4 állandóan be van kapcsolva, nem kel bemelegednie. Ez ugye egy 1000$ csővel az ember kevésbé teszi meg :? A 300B-nek és társainak legalább fél óra kel mire bemelegszik valamennyire. A másik hogy csöves fonóval nem tudtam olyan hangot elérni ami nekem igazán tetszett volna, ill nem is hallottam olyat :roll:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 09:41 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Khozmo shunt attenuator az MCRIAA passive preamp részében, valamint a 12-es rozsdamentes (KOR) zárt anyacsavarok a csövek tetején ;)
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
MCRIAA_Khozmo_shunt_attenuator.jpg
MCRIAA_Khozmo_shunt_attenuator.jpg [ 430.51 KiB | Megtekintve 36091 alkalommal. ]
MCRIAA_KOR_zárt_anyacsavarok.jpg
MCRIAA_KOR_zárt_anyacsavarok.jpg [ 382.17 KiB | Megtekintve 36091 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 14:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
A gumigyűrű nem jobb megoldás? Olyan mintha kis csengők lennének a csövön. :lol:


Csatolmányok:
rubber_.JPG
rubber_.JPG [ 33.03 KiB | Megtekintve 36059 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:05 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Nem jól gondolod, pont fordítva van - az elektroncsövek üvegbúrájának a csengését csökkenti. Mivel relatíve nagy a súlya a zárt csavaranyának, az üvegbúra mikrórezgéseinek ezt a tömeget kellene megmozdítani - amit persze nem tud megtenni ès ezért jól csillapodik.
A gumi és műanyag dolgok nem időtállóak és megbizhatalanok is...
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Szerintem azoknak a zárt anyáknak lehet egy saját rezonancia frekije is mint egy csengőnek (csak mondok egy számot 8 kHz), hisz formailag olyan és kemény acélból készült.
Szerintem ez akkor lenne jó ha ez ólomból (nehéz puha fém) készülne és rugalmas anyaggal lenne rögzítve a csőhöz.

Ráadásul ez a zárt anyás dolog, - hogy is mondjam - nem egy elegáns megoldás nem illik bele az "építsünk beszerezhetetlen, nagyon drága alkatrészekből erősítőt" stratégiába. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Már csak azt kellene kifejtened, hogy milyen erő mozditja meg az elektroncső tetején azt a nehéz anyàt...mondjuk 8 kHz-en. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
pl. a zene amit hallgatsz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Hát neked még egy kicsit kutakodnod kell a zenehallgató szobákban, hogy mi rezeg 8 kHz-en...pl. ablak, ajtó, szekrény, asztal, székek, kancsók és poharak, hogy csak ismertebb tàrgyakat említsem.
Viszont egy hifi állványon/asztalkán rezgésmentesített elektroncsöves erősítő biztosan nem tartozik az előbb említett tárgyak közé. Már csak ezért sem, mert akkor mi lenne az LP játszóval és a pick -up-al - mert az a láncszem igazán érzékeny a mechanikus visszahatásokra.
Nem pedig egy jól rezgésmentesített állványon/asztalkán elhelyezett, relatíve kisméretű és nehéz súlyú tárgy....hamár a visszahatásokat feszegetted.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 15:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ok de ilyen alapon a zárt anyának sincs semmi értelme.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 20:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Kedves tunerman,
Melyik 6900 vált be ide a legjobban? A MU, a Tungsol vagy a Bendix? 8-)
Valamint az 5687-ek közül melyik a kedvenced?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.30. 21:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Barth Ida írta:
Kedves tunerman,
Melyik 6900 vált be ide a legjobban? A MU, a Tungsol vagy a Bendix? 8-)
Valamint az 5687-ek közül melyik a kedvenced?

Sorrend:
1. Bendix 6900 (a régi "hagymakupolás" tetejű)
2. Bendix/MU 6900 (egyenes tetejű, toldott bevezetéses)
3. Sylvania Gold Brand black plate 5687 (vigyázat hamisítják!)
4. stb.
Megjegyzés: a Tung Sol 6900 szerintem a 2.-es ponttal azonos
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 00:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Nem jól gondolod, pont fordítva van - az elektroncsövek üvegbúrájának a csengését csökkenti.

Mi az a csengés??
Idézet:
Mivel relatíve nagy a súlya a zárt csavaranyának, az üvegbúra mikrórezgéseinek ezt a tömeget kellene megmozdítani - amit persze nem tud megtenni ès ezért jól csillapodik.

Ostobaság. Mi az a mikrorezgés? Akusztikai visszahatás van. Amennyiben szabadon csücsül a cső tetején, igen is van egy rezonanciája.
Kiszámíthatatlan!! Max egy csillapítóanyaggal, pl. hőálló gyurmával tudna csillapítani, ami jobb lehet, kevésbé rendszerfüggő. EZ ÍGY EGY KUKTA.
Idézet:
A gumi és műanyag dolgok nem időtállóak és megbizhatalanok is...
Nem általánosítanék. Több ezer fajta műanyag van a tejeszacskón kívül, különféle felhasználásokra. Mondjuk én környezetvédelmi szempontokból nem szeretek párat.
Még nem kértem egy műanyagtól sem semmit, nem tudom mennyire megbízhatatlanok. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 00:33 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Nem az anyacsavar rezgéseiről beszélhetünk, hanem a sokkal nagyobb méretű üveg/fém/kerámia/csillám összetételű elektroncsövéről. Aki már látott lassított videót arról, hogy az emberi hang képes rezgèsbe hozni és elpattintani egy üvegből készült pezsgőspoharat - az tudja mire gondolok.
Tehát nem a vékonyfalú, üvegből készült elektroncső csökkenti a kisméretű és relatíve nagy súlyú anyacsavar rezgéseit - hanem ez pont fordítva történik. ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 01:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
OFF!
Különben meglepő, hogy egy a lemezjátszó korrektorokkal foglalkozó topikba felrakok egy kapcsolási rajzot és a megépített készülékről készült fotókat, és a nagyérdemű társulat nem ezzel foglalkozik, hanem a (amúgy 14mm-es kulcsnyílású, M8) zárt anyacsavar rezgéstani vizsgálatával. :D
Részemről ez az erőltetett OFF téma nem annyira érdekes, mint a topik eredeti kitűzött célja...
Üdv: TJ.
ON!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 08:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ez is hozzákapcsolódik a témához, hisz befolyásolja a végeredményben kapott hangzást.

Arról még nem is beszéltünk, hogy az a zárt anya mágnesezhető. :lol:
Ha jól látom a készülékház rézből van.

(Ez egy fórum, érvek és ellenérvek ütköztetéséről szól.
Ha mindenki azt mondaná, hogy hű de jó hű de szép az nem túl izgalmas)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 08:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Utoljára - a zárt anyacsavar nem mágnesezhető KOR anyagból van.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 08:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ja, elnézést. :lol: Nekem egy közönséges acél anyának tűnt.
Egyébként mi az a KOR anyag? Rozsdamentes acél ?
Ez az anyázás a te saját találmányod, én még nem láttam más fórumokon ilyet, csak szóbelit ? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 09:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Egyébként Te hallasz különbséget az anyás és nem anyás változat között? 100%-osan kimutatható a (pozitív) hatás?
Van értelme az anyázásnak ? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 09:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2018.12.01. 23:41
Hozzászólások: 41
Gondolom láthattátok a gyalog galopp című filmet és benne a vitát a tököt vivő fecskéről. Az jutott rólatok eszembe. (ha már érdemben úgysem tudtok hozzászólni)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 20:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Na, hogy legyen valami érdemi hozzászólás is - csak a méltatlankodó kedvéért - volna egy kérdésem a RIAA korrekció pontosságát illetően. Aki nem ismerte volna fel, ezek az értékek kísértetiesen hasonlítanak az M7 korrekciós hálózatára, annak egy dc csatolt módosított kivitele. Egy árnyalatnyi eltérés van az ellenállás értékekben. Mennyi a mért eltérés a RIAA korrekciótól?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 21:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Barth Ida írta:
Na, hogy legyen valami érdemi hozzászólás is - csak a méltatlankodó kedvéért - volna egy kérdésem a RIAA korrekció pontosságát illetően. Aki nem ismerte volna fel, ezek az értékek kísértetiesen hasonlítanak az M7 korrekciós hálózatára, annak egy dc csatolt módosított kivitele. Egy árnyalatnyi eltérés van az ellenállás értékekben. Mennyi a mért eltérés a RIAA korrekciótól?

A könnyen beszerezhető 10nF és 1nF érték valóban döntő faktor volt a korrekció választásakor, de ezt már régen leírtam. A pontosságot alapvetően a felhasznált olaj/papír kondik döntik el, sajnos azok rettenetesen szórnak és az elmúlt évek alatt több tönkre is ment (réz és ezüstfóliás is).
Ezért senkinek sem kivánok olyan tapasztalatokat, amit a neves gyártó drága kondenzátoraival szereztünk. Amúgy 1 dB-n belül volt a RIAA pontossága, de nem ez a fontos, hanem a 10nF és az 1nF hangzásra gyakorolt hatása - ami elképesztő!
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 21:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Volt REVOX, NAD, HFM-1, BJ-COD (48 tanzisztorral felépített diszkrét változat !!, meg lebutított IC-s változata is) Én építettem.
Ami anno lemosott mindent, az a Kanéda nevezetű RIAA volt.
Most a KD féle TL074 épül a fiamnak. Tulajdonképpen alapnak jó, és olcsó, és egyszerű a magyarázat, miért jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 22:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Nem az anyacsavar rezgéseiről beszélhetünk, hanem a sokkal nagyobb méretű üveg/fém/kerámia/csillám összetételű elektroncsövéről.

Pontosan. Ezt már régen is igen gondosan próbálták a gyártók optimalizálni. TRIPLE MICA, stb


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 22:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Gondolom láthattátok a gyalog galopp című filmet és benne a vitát a tököt vivő fecskéről. Az jutott rólatok eszembe. (ha már érdemben úgysem tudtok hozzászólni)

Esetleg ha Te segítenél egy ÉRDEMBELI hozzászólással feloldani ezt a hatalmas nagy polémiát :D , megköszönném. Jobban aludnék..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.01.31. 23:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Barth Ida írta:
Na, hogy legyen valami érdemi hozzászólás is - csak a méltatlankodó kedvéért - volna egy kérdésem a RIAA korrekció pontosságát illetően. Aki nem ismerte volna fel, ezek az értékek kísértetiesen hasonlítanak az M7 korrekciós hálózatára, annak egy dc csatolt módosított kivitele. Egy árnyalatnyi eltérés van az ellenállás értékekben. Mennyi a mért eltérés a RIAA korrekciótól?

A könnyen beszerezhető 10nF és 1nF érték valóban döntő faktor volt a korrekció választásakor, de ezt már régen leírtam. A pontosságot alapvetően a felhasznált olaj/papír kondik döntik el, sajnos azok rettenetesen szórnak és az elmúlt évek alatt több tönkre is ment (réz és ezüstfóliás is).
Ezért senkinek sem kivánok olyan tapasztalatokat, amit a neves gyártó drága kondenzátoraival szereztünk. Amúgy 1 dB-n belül volt a RIAA pontossága, de nem ez a fontos, hanem a 10nF és az 1nF hangzásra gyakorolt hatása - ami elképesztő!
Üdv: TJ.


Ó igen, én is az 1 és 10 nano bűvkörében élek. Sőt olajpapír kondikkal kezdtem a kísérletezést, de nekem nagyon nem jöttek be a neves gyártó - igaz, olcsóbb olajpapírjai. Futottam még egy kört a silver/mica vonalon is, még szörnyűbb hanggal, majd kikötöttem a "fűrészelt"-nek csúfolt kockáknál. Biztos van oda jobban illő is, de kicsit meguntam a vele való játszadozást - jobban mondva azt az időszakot, amíg megvárom, hogy a kondi elnyerje a végső hangját, ami néha napokba telik. Valaki javasolhatna valami igazán odaillőt!
A pontosságra visszatérve én egy 1,5dB-es púppal rendelkezek 60Hz környékén, de a csatoló kondit kicsinyítve bele fogok férni az 1dB-s sávba. Ami még érdekes, hogy 20k-nál is van egy enyhe, 0,3dB-es emelkedés, ami lankásan lecseng. Lehet azért vannak az eltérések, mert én 50k-t használok a soros tagnál? Az eredeti rajzon 47-68k közt van a javasolt érték.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 10:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Te hallasz különbséget az anyás és nem anyás változat között?

Nem tőlem kérdezted, de szerintem éppúgy hallható, mint bármi, amit "rezgéscsillapítás" gyanánt a csőre helyezünk. A kedvedért kipróbálhatom :D , bár ha jól értem, Tunerman rugalmasan csillapítva szerelte a foglalatokat, és a saját phonómat nem szeretném ilyenre átalakítani. Különösen érdekes, hogy az efféle mókák halkabb passzázsokon is jól észlelhetők, ráadásul nem csak az extrém kis jelű csöves elektronikák hangján változtatnak. Szerintem jól teszed, ha kételkedve fogadod a mikrofóniás hatást előhúzó "magyarázatokat". Csupán annyit mondhatunk ki bizonyossággal, hogy a dolognak nyilvánvalóan köze van a rezgésekhez (is). Nem szeretnék elmenni a botfülű billentyűhuszárok és faragatlan virtuális hifisták által körberöhögött étolajjal töltött unikumosüvegig, de ha már szóbakerült a zeneszobába bevitt borospohárak, köcsögök és egyebek hangzásmódosító hatása, az sem intézhető el a sajátfrekvencia akusztikus felerősítésével. Tessék távolabb vinni a poharat a fültől, a szoba valamelyik sarkába. Gyengül az effektus? Dehogy, éppen ellenkezőleg.

Offolás-e ez itt? Mindössze annyira, mint egy általános, nem csak (csöves) phonóra érvénye fizikai összefüggést fejtegetni.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 10:25 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Barth Ida írta:
........ majd kikötöttem a "fűrészelt"-nek csúfolt kockáknál.

Milyen a "fűrészelt kocka" kondi típusa?
Ha jól emlékszem dc csatolt M7-es van.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 10:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
kikötöttem a "fűrészelt"-nek csúfolt kockáknál

Milyen gyártmány (és típus)?

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 10:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Nekem még a Merlin Audio korszakomból vannak a szervizrajzok (1991.05), azon 47k a soros ellenállás értéke. Igazából ennek a csöves passzív korrektor kivitelnek az igazi problémája az 1nF-os kondenzátort követő trióda dinamikus bemeneti kapacitása. Szerintem ezért van a csöves passzív RIAA korrektoroknak nem teljesen életszerű hangzása, amit én a 33pF-es kompenzáló kapacìtással tettem helyre.
Ami pedig a 10nF és 1nF minőségét illeti - egyik MCRIAA phonoban silver oil/paper kondikat tettem, ami persze több mint 10 év után megadta magát (szivárog, recseg, végül zárlatos lesz :( Gazdája még nem tudott helyette olyan kondit betenni, ami megközelitette volna a tönkrement ezüst kondi hangját!
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 10:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Zárt anya effektus.
Akinek jó a szeme, az a korábban betett fotón láthatta, hogy az MCRIAA bemeneti ECC86 -os csövén nem volt zárt anya. Azért, mert nem a modern feszített rácsú ECC86-al volt gond, hanem a régi tipusú rácsszerkezetet tartalmazó Bendix 6900 rács menetei mozogtak egymáshoz képest...cserébe viszont a valaha hallott legjobb hangú cső ez a Bendix gyártmányú kettős trióda.
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
MCRIAA_KOR_zárt_anyacsavarok.jpg
MCRIAA_KOR_zárt_anyacsavarok.jpg [ 382.17 KiB | Megtekintve 35572 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 13:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Mindegy.
Szerintem a gumigyűrűs megoldás sokkal hatékonyabb mint a anyarátétel.
Vegyünk egy poharat, kongassuk meg úgy hogy a külsején egy gumigyűrű van és úgy hogy belerakunk egy zárt anyát.
Szerintetek melyik fog jobban csilingelni ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 13:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Hogy fokozzam a fél off áradatot a zárt anyán és a postolt műanyag gyűrűn kívül is van más, alkalmasint időtállóbb verzió is.


Csatolmányok:
teflongy.jpg
teflongy.jpg [ 49.23 KiB | Megtekintve 35531 alkalommal. ]

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 13:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
A teflon is mindképpen jobb, ami a cső körül van.

Lehetne egy topic. "csövek rezgéscsillapítása" címszó alatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 13:55 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Már csak a foglalatok felfüggesztése lenne vissza, úgyhogy szerintem új topikot nem ér, ráadásul a kis jelű fokozatokban a legnagyobb a fontossága, abból pedig a RIAA az első.
Ezért is jegyeztem meg, hogy fél off :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 14:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
mayky írta:
Mindegy.
Szerintem a gumigyűrűs megoldás sokkal hatékonyabb mint a anyarátétel.
Vegyünk egy poharat, kongassuk meg úgy hogy a külsején egy gumigyűrű van és úgy hogy belerakunk egy zárt anyát.
Szerintetek melyik fog jobban csilingelni ?


Azért az elszomorító, hogy valaki ennyire ne legyen képben a rezgés/kilengések csillapításában. :(
Javaslom, gyűjts információt arról, hogy a felhőkarcolók legfelső szintjén miért van egy több száz köbméteres viztartály, és annak mi a szerepe...
Az elektroncső rezgése/kilengése leginkább a csúcsán detektálható, nem pedig a lábkivezetésénél. Tehát a korábban beírtaknak megfelelően egy nagyobb súlyt kellene az elektroncső rezgéseinek/kilengéseinek mozgásban tartani a csúcsán - arra pedig nem lesz képes, tehát csillapodik.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 14:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
A natgeo szerint nem a felhőkarcolók legtetején van a súly hanem egy ingán.

A nagy kilengések kompenzálása a szerepe és nem a mikrorezgéseké.
Ha nem egy ingán van a súly akkor nem működik, sőt még össze is dől a torony,


Csatolmányok:
taipei-101-felhokarcolo-inga_03.jpg
taipei-101-felhokarcolo-inga_03.jpg [ 20.11 KiB | Megtekintve 35504 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mayky 2019.02.01. 14:43-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 14:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
mayky írta:
A teflon is mindképpen jobb, ami a cső körül van.
Lehetne egy topic. "csövek rezgéscsillapítása" címszó alatt.

Tunerman az anyák ráhelyezésével megnövelte a csövek valós tömegét, így azokat környezetük sokkal kevésbé rezgeti meg, ergo kevesebb rezgést kell csillapítani, így szerintem ez egy igen is hatékony út.
Kikísérleteztem egy saját megoldást is az előerősítőmben, ami a virtuális tömegnövelésre helyezi a hangsúlyt, s mindamellett rezonancia elnyelő képessége is nagy:
Csatolmány:
VirtualMass_deeraudio.jpg
VirtualMass_deeraudio.jpg [ 512.32 KiB | Megtekintve 35505 alkalommal. ]

A csőfoglalatok rugalmasan rögzítve (szilikon elemekkel) az aljlemezbe, a vékony szilikoncsőből készült kereszt rögzítés pedig mereven csatlakoztatva az aljlemezre, továbbá egy egy szilikongyűrű (autósboltból - szimering - kb. 500Ft/10db) a csöveken.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 14:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Látom végre körbenéztek a világban... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 14:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
tunerman írta:
Látom végre körbenéztek a világban... ;)


Igen egy ingán van a súly, ezt a képet tettem be én is.

Ezek szerint a te csöveidet 200 km/h szél fújja amik a zárt anyák nélkül kiesnének a helyükről, és ki is fognak mert nem egy ingán lóg a zárt anya. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: RIAA
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 20:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
tunerman írta:
Az elektroncső rezgése/kilengése leginkább a csúcsán detektálható

Maradjunk annyiban, hogy Te se -mondjuk mi se- vagy statikus mérnök. ;)
Az, hogy miért raktad a csövek tetejére azt a viszonylag nagy tömeget, az a Te döntésed.
Az, hogy ez mennyire csillapítja a csövek oldalának rezgéseit ..... :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 673 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség