audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.30. 17:07

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 6 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2021.12.03. 00:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Aktuálissá vált számomra egy előerősítő építése, eleinte nem gondoltam valami nagy dologra: összedobni valamit egy OPA1612-ből vagy OPA2134-ből...
Viszont évek óta porosodik a fiókomban 2db 2SK150 duál JFET (amiket egy Aiwa MX100 erősítőből bontottam). Érdemes volna esetleg belevágni valami diszkrét előerősítő építésébe e FET-ek köré?

Természetesen nézegettem rajzokat a neten, de többségében azt láttam, hogy a JFET-et csak simán a differenciál erősítő elé biggyesztik, mint impedancia leválasztó, így ennek én viszont nem sok értelmét látom általános forrás impedanciákat feltételezve. Valami eredeti ötlet viszont érdekelne, vagy maradjak inkább az OPA-nál? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.12.03. 19:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Nem tudom, mi számít nagy dolognak avagy nem nagy dolognak :roll:
Látható mennyiségű 2SK170GR/BL, 2SJ74GR/BL, 2SK246GR/BL, 2SJ103GR/BL készletem, duálból 2SK389BL/V, 2SJ109BL van, bontottból talán pont 2SK150 is.
Próbáltam is már egykét dolgot ezekkel...

Mégsem építenék már velük. Esetleg egy végfok első fokozataként, amely alacsony bemeneti áramot igényel, pl. mindenképp min. 50K potméterről lenne meghajtva.
Amennyiben a cél a bemeneti jelhez való legnagyobb hasonlóság a kimeneten, akkor - hiába is szégyelleném - valamely modern OPA-t használnám most már. Persze ez sem egy automatikus sikersztori, meg kell vele dolgozni...nem papíron vagy szimulátorban, legalábbis nekem csak így sikeredett elérni a remélt célt.

Ha valamilyen "jól szól" hangzás előállítása a cél, akkor talán diszkrét félvezetős vagy csöves kapcsolással indítanék...SZVSZ persze.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.12.03. 22:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Át kell gondolni. Mit is előerősítünk? Minek? Kinek? Milyen okból? ELŐERŐSÍTŐ. Mi a célja??
1985-ben küldött nekem egy előerősítő rajzot SIPOS GYULA. Akkor csúcs volt. Csak eltelt közben 35 év....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.12.03. 23:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Idézet:
Amennyiben a cél a bemeneti jelhez való legnagyobb hasonlóság a kimeneten, akkor...

Ez volna a cél.

Idézet:
Át kell gondolni. Mit is előerősítünk? Minek? Kinek? Milyen okból? ELŐERŐSÍTŐ. Mi a célja??


Felélesztettem ezt a végfokot: BEAG EBE035 amit azóta is nagy megelégedéssel használok, viszont még mindig a deszka modell szintjén van (szó szerint), amin tovább kellene lépni.

- A végfok teljes kivezérléséhez kb. 2,5V-os jel kell.
- Van egy 50K-s kék Alps potim, ezt közvetlenül nem köthetem az erősítő bemenetére annak alacsony bemenő ellenállása miatt.
- A fő "forrás" egy Hivox Lupus DAC lenne, ennek a kimenete 2V-os, tehát itt is van egy kis deficit
- Másodlagos forrás LP (ehhez van külső RIAA) de a kimeneti szint nem éri el a 2V-ot

A rendszert az alábbiak szerint képzelem el:
Bemenet választás->hangerő potméter->ELŐERŐSÍTŐ->végerősítő

Tehát a legfőbb cél az impedancia illesztése volna a potméter és a végfok modul között, viszont ha már ott van, akkor a biztonság kedvéért lehetne mondjuk 3 szoros erősítés tartalék is a fokozatban (ha pl. számítógépet vagy telefont akarnék közvetlenül rádugni)

A készülék egészét tekintve "integrált" erősítő lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.12.04. 21:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Nelson Pass nevéhez fűződik a B1 előfök, NP ugyan csak "adoptálta"a kapcsolást, sajna ahhoz 2sk170 BL kell, 4 db párban vagy lsk170. Összeraktam, klasszis hang kis pénzből. Egyszerű a táp, a puffer maga akár egy próbapanelen is összerakható. Impedancia illesztés kipipálva. Jó esetben a lupus 2 V-jának elégnek kell lennie, ahogy NP írja is:
https://www.passdiy.com/project/preampl ... fer-preamp
Shany elküldte nekem a Feteket a csatolokondi mentes verzióhoz tavasszal, de azt idő hiányában még nem csináltam meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.12.05. 10:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Ha mégis JFET buffer, a saját tapasztalatom nem annyira jó. Az épített dacom után próbálkoztam egy-két egyszerű, egyfokozatú bufferrel, 2sk170-t használva ezzel az áramkörrel:
Csatolmány:
JFET_buffer.jpg
JFET_buffer.jpg [ 26.83 KiB | Megtekintve 11007 alkalommal. ]


Ugyancsak a saját tapasztalatom szerint, egy OPA-ra cseréve egy ilyesmi egyfokozatú buffert, rögtön szembeötlő a dinamika-, teltség érzetének megugrása, egyebek mellett. Ez azért is érdekes, mert a legutóbbi előerősítő "fejlesztésem" ( így szoktuk mondani ugyebár :mrgreen: ) során, a beiktatott előerősítő vs nincs előerősítő állapotok vizsgálata közben pont a dinamika-, jelenlétérzet eredeti szintjének az elérése/megőrzése volt az egyik legkritikusabb pont, és eleve csak OPA-kkal foglalkoztam...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 6 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség