audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 22:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2020.12.04. 12:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Beszámolnék a járatás közbeni és az azt követő meghallgatási tapasztalatokról:

Van egy 30cm-es AlNiCo-s RFT szélessávú hangszóróból épített 200literes reflex dobozban lévő hangsugárzóm, ez volt az egyik tesztalany. Ezt használom alapvetően, még nem találtam nekem jobban tetsző sugárzót. Nincs benne váltó, a szélessávú hangszóró direktben csatlakozik a bejövő jelre, viszont van benne egy kiegészítő magassugárzó egy harmadrendű szűrővel, ami 8kHz-től kezd el rádolgozni a magastartományra. Emellett van egy Tannoy 2033 dualkoncentrikus, polipropilén membrános 20cm-es hangszóróból épített sugárzóm, ami szintén reflex, a mélyközép előtt másodrendű szűrő, a magas előtt első rendű szűrő található. Mindkettő nekem nagyon jó, abszolút ismerem a hangjukat.

A járatás az RFT-vel történt. Az első benyomás az volt, hogy borzasztó sokat kell még járatni a több éve, vagy többtíz éve álló kondikat :)
Ami azonnal feltűnt, hogy a hangkép tonalitása eltolódott. A magas sokkal jobban kiemelődött, a hangszóró és a doboz rezonanciapontján pedig a hang feldúsult, sarkítva dobozhangú lett. Kezdetben erre eléggé ráerősített a még nem bejáratott kondenzátorok vadsága is.
Utána mindennap hallgattam, elég sokat javult a dolog, meg persze nyilván hozzá is szoktam, de az a benyomásom támadt, hogy valamiért marhára csöves hangja van. Megjelentek azok a lecsengések, azok a térhatások és információk, a hangnak az a gömbölyűsége, ami a 2A3 csöves SE, vagy amit használok hibrid csöves SE erősítőimnél is jelen vannak. Eddigre már kb 75óra járatásnál tartva csináltam egy odafigyelős meghallgatást, ahol végighallgattam az ismert zenéket. Mindegyik nagyon jól szólt, de az kétségtelen tény, hogy a magastartomány emelése és a mélytartományban megjelenő csúcsok azért jelen vannak. Ez némely zenén kifejezetten jónak tűnt, másnál kevésbé, volt aminél nem kívánatos. A szokásos félvezetős torzítás meg sercegés a magas hangoknál viszont teljesen hiányzik. Összességében viszont azt tudom mondani róla, hogy marhajó hallgatni, az egyértelmű technikai hibái ellenére élvezetes, és van benne valami nagyon addiktív.

Ez utóbbi, hogy addiktív annyira jelen van, hogy visszatettem a hibrid csövest kipróbálni. Azonnal helyreállt a mélytartomány, és minden más is, de igazsag szerint nem tett előzőleg nagyonrosszatt a magaskiemelés. Ugyanakkor azt a következtetést tudtam levonni, hogy ez az áramgenerátoros megoldás amugy tenyleg marhajol szol a csöves hibridhez képest is. Nagyon más műszakilag és tonalitásra a kettő, de úgy össz élvezhetőségre szinte azonos szint.
El is kezdtem cserélgetni ide-oda az erősítőket, és különböző felvételeket hallgattam meg az egyiken aztán a másikon. Az derült ki csak méginkább, hogy nem hallgatom kevésbé szívesen ezt az áramgenerátoros változatot.

Felbuzdulva a hallottakon rátettem a rendesen váltózott Tannoy dobozra is. Az eredmény borzalom volt, nem szabad ilyenhez használni. Nagyon hamar kikötöttem, ezekre az önmagukban csillapítatlan, erősen változó impedanciájú hangsugárzókra ez biztosan nem való.

Szóval arra jutottam, hogy az elv bizony jó lehet ha megfelelő hangsugárzóval akarjuk használni. Szerintem amivel a legjavát adja a dolog, az kifejezetten egy Open Baffle rendszerű szélessávú lehet. Ott a magastartományban lévő impedancianövekedés miatt az erősítő "besegít", a mélytartományban pedig haladva a hangszóró rezonanciafrekvenciája felé szintán egyre jobban besegít éppen ott, ahol már amúgy alig akar szólni.

Hamarosan sort kerítek egy ugyanilyen RFT L3060PB hangszóró Open Baffle rendszerben való kipróbálására ezzel az erősítővel, aztán csinálok bele valami előfokot is, mert így a meghajtása azért kicsit problémás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.04. 18:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Szerintem a reflex dobozos hangszóróddal párhuzamosan kössél a rezonanciapontra hangolt szívókört -soros RLC-, az ellenállás értékével állítsad be úgy, hogy eltűnjön a kiemelés a hangban. Magas emelkedésének ellensúlyozását pedig egy soros RC-tagot párhuzamosan kötve tudod beállítani.
Mivel áram kimeneted van, büntetlenül kísérletezhetsz, (akár rövidre is zárhatod a hangszórót)! :D

Akusztikus rezonanciáknál mindig megemelkedik a hangszóró impedanciája, duplán jól jársz, ha leszívod a bántó rezonanciákat, magas emelést:
-egyrészt hallgathatóbb lesz (lineárisabb frekvenciamenet)
-másrészt megnő a hangszóró kivezérelhetősége (mivel hamar "felkoppan" a tápfeszeken az erősítő kimenete, a magas impedancia csúcsoknál)
...Szerintem


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.12.05. 01:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Igen, igen, lehetne ezt, de akkor bekerül a képbe extra fázistorzitas, bar ez a melytartomanyban talan nem olyan veszes dolog. Most nekem jo ez igy, a hangja megfelelő hangszoroval szuper, csakhat nem egyszerü megtalalni. Kuriozumnak tökéletes, nem nagyon szól így semmi.

Más ötletem támadt, ahol a dolog sokkal jobban hasznosítható. Az elv működik, a hangja kiváló, csak meg kell találni a megfelelő terhelést hozzá:

https://reference-audio-analyzer.pro/en ... #gsc.tab=0

Érdemes ránézni az impedancia görbére. :)

Van is ilyen fejhallgatom. A kapcsolast kisebb teljesitmenyre atalakitva talan ki lehetne aknázni a maximumát.

Jöhetnek a 2SC3298 / 2SA1306 tranzisztorok!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség