audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 890 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 16:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Előszó:
A kapcsolás komplementer szimmetrikus felépítésű, átfogó negatív viszzacsatolást nem tartalmazó kategóriába tartozik. Átfogó visszacsatolás helyett, több lokális visszacsatolás gondoskodik a megfelelő linearitásról.



(Ilyen/ehhez hasonló "visszacsatolás nélküli" topológiát alkalmaz a méltán híressé vált magyar gyártó, az Etalon audio is high-end kategóriájú erősítőiben, de még számos drága sorozatgyártású készülékkel példálózhatnék).


A végfokozat tripla kompozit darlington kapcsolású annak érdekében, hogy a végtranzisztorok torz bázisárama minél kisebb mértékben keltsen feszültséget a nagyjelű
feszültségerősítő fokozat viszonylag magas kimeneti ellenállásán. Ennek köszönhetően nagyon magas és lineáris lesz a kimeneti fokozat bemeneti ellenállása /könnyen meghajtható/. A TIP122/127 tranzisztorok úgynevezett "monolit darlington" tranzisztorok, amik két tranzisztort tartalmaznak darlington kapcsolásban, két ellenállást és egy védődiódát egy tokon belül, éppen ezért nem helyettesíthetők normál tranzisztorokkal!

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 17:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sziasztok! Ilyen erősítőm van, nagyon elégedett vagyok vele, és most szeretném egy kicsit továbbjavítani
a hangminőségét. Kérdésem az lenne, hogy milyen márkájú kondenzátorokat tegyek bele, csatolókondenzátorom a mostani
Bennic márkájú, Alps potméterem van hozzá. Főleg puffer kondikat akarnám tuningolni, illetve azt szeretném kérdezni,
mennyivel romlana a hangminőség, ha hangszóróvédelmet nem tennék bele, hanem csatolnám a kondenzátort hangsugárzóval
sorosan? Beindításkor mennyire veszélyeztetné a hangsugárzót?

Linkelem a képet: http://kepkezelo.com/images/5i9dts0kgf4d81qqqpkr.jpg
A középső modult szét fogom szedni, át fogom tervezni, a toroid odakerül a bal oldali B5 helyére.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 17:23 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Ennek a kimenetére 2db elkó kellene szembefordítva a megbízható védelemhez.
Szerintem a mester nem örülne neki :)
A kimenőjelen biztosan többet módosít mint egy relé érintkezője, de persze a hangzás az mindig kicsit más tészta, sokszor nem várt dolgok is vezethetnek pozitív eredményre.
A jó minőségű kicsatoló drága.
És hát csakis bleggét a favorit :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 17:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
>Ennek a kimenetére 2db elkó kellene szembefordítva a megbízható védelemhez.
Nem durranna szét?

>A kimenőjelen biztosan többet módosít mint egy relé érintkezője, de persze a hangzás az mindig kicsit más tészta, sokszor nem várt dolgok is vezethetnek pozitív eredményre.
Ezt kifejtenéd egy kicsivel bővebben? :)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 17:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Toto írta:
>Ennek a kimenetére 2db elkó kellene szembefordítva a megbízható védelemhez.
Nem durranna szét?

Nem ha a fesz tűrése megfelelő, a kondiknak a tápfesznél magasabb feszültségűeknek kell lenniük. Nem tudom mennyiről jár a végfok, de ha mondjuk 2*40V, akkor 63V-os kondérok kellenek.

Idézet:
Ezt kifejtenéd egy kicsivel bővebben?

Nem. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 17:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mondjuk az nem hátrány, ha DC-ből semmi nem jut a hangsugárzóra, de tartok tőle, hogy a favorizált
kondenzátort nem fogom tudni megszerezni. Marad-e még más, elérhetőbb alternatíva, vagy álljak neki
az új relés hangvédelemnek nyákot készíteni? :D

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 18:10 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
A bleggéttel csak élcelődtem, ne vedd komolyan.
Részemről inkább a relés védelmet javaslom de majd a tervezője felhomályosít hogy szerinte mit tegyél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 21:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Kicsit csodálkozom hogy ennyit kellett várni hogy feltűnjön ez az erősítő , ami szerintem az egyik legolcsóbb/legjobb hangú a DIY erőlködők között.

A védelem kérdésben ( jó ha van ) ez az erősítő 1,5 éves tapasztalatom szerint igen-igen stabil .Én anélkül használom és igen jók a tapasztalataim, erős nyúzópróbák és több példány tükrében .
Ha azért nyugodt akarsz lenni akkor relés védelem a'la KD. A védelem topicban megtalálod.

Ha már az etalon erősítői szóba kerültek kis hasonlatosságok okán : azokban se nagyon találsz védelmet , csak opcionálisan volt vásárolható a méregdrágákba.

A tápkondi kérdés :nekem a 10e uF vált be , nagyobbtól nem lett jobb csak lassabb. Minőségi csodakondira ne nagyon ruházz be nem lesz eget verő javulás ennél legalább is nem.
A minőségét legjobban a félvezetők milyensége befolyásolja , nem véletlen a tervezője annó a leírásában ezt ki is hangsúlyozta ! (Ha azt betartod a kondérok nem elsőrangú befolyásoló tényezők ,így értem.)
Üdv P.F.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.20. 22:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Több 10e uF kondit, és pár darab 1000-100 uF értékű kondit tervezek betenni pufferként. Szóval úgy ront?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 00:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:

A baloldali kép jobb, abból is linkelhetnél ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 12:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Élőben szebben mutat! :D
És egy költői kérdés: Honnan szerezzek olcsón FAIRCHILD TIP122-t?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 12:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Pl. próbáld meg KD komától.

---------------------------------------

(Variációk egy témára.....)


Csatolmányok:
böt.jpg
böt.jpg [ 66.57 KiB | Megtekintve 80526 alkalommal. ]
belső 3.jpg
belső 3.jpg [ 66.2 KiB | Megtekintve 80526 alkalommal. ]
B5.jpg
B5.jpg [ 76.2 KiB | Megtekintve 80526 alkalommal. ]
B5 (K.I).jpg
B5 (K.I).jpg [ 66.68 KiB | Megtekintve 80526 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 13:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Legyen itt akkor az én példányom is.


Csatolmányok:
DSCF7211-butítva.JPG
DSCF7211-butítva.JPG [ 128.85 KiB | Megtekintve 80515 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 14:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Mutatok én is egyet....a kábelek nem véglegesek, mielőtt valaki leszólná ;)


Csatolmányok:
B5.jpg
B5.jpg [ 138.89 KiB | Megtekintve 80491 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 22:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Nem is tudtam, hogy ennyi utánépítése van az "Alkotós" paneltervnek. (Pontosabban ezekről nem tudtam.)
Remélem mindenkinél jól működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.21. 22:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Népszerű mert szép és főleg jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.22. 07:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Én meg leírom a napi programomat:
Újratervezem a középső modult, amin van a hangvédelem, és a kondenzátor...
Pontosabban a bevált KD Mester féle hangvédelmet fogom alkalmazni továbbra is,
egy új ipari relével, kondenzátorok területén 1 db. 10 000 uF-t felváltja
három sima 4700 uF és több darab, 22-1000 uF low ESR.

Félvezetők területén, ha minden jól megy, azok lesznek, amit a KD Mester javasolt...
Körülbelül ennyi, csak le ne égjen :)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 10:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Elvileg meglesznek azok a félvezetők, amit KD mester javasolt.
De nem vagyok tisztában néhány dologgal, mint pl. a huzalozás.
Dual mono rendszert favorizálom, eddig a két csillagpont nem volt összekötve, most tegyem meg?
Illetve írta KD, hogy a bordákra is rá kell kötni a csillagpontot. Eredeti nyák van összeszerelve,
szóval mint két hűtőlapra tegyem rá a közös csillagpontot?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 11:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Így jó , én így csináltam. Csak a két rca hidegpont közös és az van a házon + a bordák.


Csatolmányok:
huzalozás3.jpg
huzalozás3.jpg [ 45.27 KiB | Megtekintve 80320 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 12:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Az enyémben /duálmono/ a két tápegység középe van egy-egy 47ohmmal a dobozra kötve. Az RCA-k szigetelten szerelve, valahol az előerősítőben találkozik a két földelés újra.
Nincs maci ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 12:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Toto írta:
Elvileg meglesznek azok a félvezetők, amit KD mester javasolt.
De nem vagyok tisztában néhány dologgal, mint pl. a huzalozás.
Dual mono rendszert favorizálom, eddig a két csillagpont nem volt összekötve, most tegyem meg?
Illetve írta KD, hogy a bordákra is rá kell kötni a csillagpontot. Eredeti nyák van összeszerelve,
szóval mint két hűtőlapra tegyem rá a közös csillagpontot?

Ha összekötöd a csillagpontokat akkor elveszted az egyik előnyét a duálmonó felépítésnek, mert ott nem kényszerülsz mindenképpen földhurkot kialakítani, mint egy közös tápos megoldásnál. Utóbbinál elkerülhetetlen hogy a földvezeték legalább két úton ne záródjon, erre aztán mindenféle minőségrontó megoldások születnek az ellenállásos jelfölddel meg hasonlók.
Ha duálmonó lesz, akkor csupán a jelbemenetetnél fog a két földelésed találkozni és biztosan nem lesz földhurok, hacsak nem csinálsz bele tévedésből.
Szóval szerintem isten őrizz hogy összekösd a két különálló csillagpontot.
A bordák földelése és a sasszié már egy kényelmetlenebb dolog mert ugyan melyikhez is kössed ugyebár. Na ezért jó a monó, kétdobozos felépítés, mert akkor ez sem kérdés!
Bármilyen furán fog hangozni, szerintem csak az egyik csillagponthoz kösd, mindegy melyikhez, de semmiképpen ne mindkettőhöz mert akkor ott lesz a földhurok.
De persze ha ellenállásozni akarsz akkor összekötheted ahogy akarod, szerintem azok kompromisszumos megoldások.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 12:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
otlm írta:
...Ha összekötöd a csillagpontokat akkor elveszted az egyik előnyét a duálmonó felépítésnek, mert ott nem kényszerülsz mindenképpen földhurkot kialakítani, ...

Nálam sincs összekötve (Dávid, mikor hozod már vissza az erősítőmet?):

Csatolmány:
b5.jpg
b5.jpg [ 107.68 KiB | Megtekintve 80525 alkalommal. ]

(A hűtőbordáját ellenőriztem: http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?p=1008#p1008)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 15:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
pagrus írta:
otlm írta:
...Ha összekötöd a csillagpontokat akkor elveszted az egyik előnyét a duálmonó felépítésnek, mert ott nem kényszerülsz mindenképpen földhurkot kialakítani, ...

Nálam sincs összekötve (Dávid, mikor hozod már vissza az erősítőmet?):

Csatolmány:
b5.jpg

(A hűtőbordáját ellenőriztem: http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?p=1008#p1008)

A sasszi földelése látom nem okozott problémát :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 15:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Az én bekötésem is lehetne jobb nagyáramú szempontból, de ezen a kis teljesítményen megfelel. Gondolni kell a nyák gnd-vezetőjének kialakítására, az áramsűrűségre és a létrejövő feszültségesésre, még nem kívánt visszacsatolás is keletkezhet így. Jobb, ha a kisáramú meghajtó fokozat és a teljesítményfokozat "külön utakon jár" a panelen, vagy külön csatlakoznak a csillagpontra. Ezen a B5 panelen megvan a nagyáramú csatlakozás csak nem kötöttem be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 16:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
pagrus írta:
Az én bekötésem is lehetne jobb nagyáramú szempontból, de ezen a kis teljesítményen megfelel. Gondolni kell a nyák gnd-vezetőjének kialakítására, az áramsűrűségre és a létrejövő feszültségesésre, még nem kívánt visszacsatolás is keletkezhet így. Jobb, ha a kisáramú meghajtó fokozat és a teljesítményfokozat "külön utakon jár" a panelen, vagy külön csatlakoznak a csillagpontra. Ezen a B5 panelen megvan a nagyáramú csatlakozás csak nem kötöttem be.

Így van, ezért lenne optimális, mégsem jellemzően elterjedt a csillagpontos földelési rendszer kialakítása magán a nyákon.
Talán azért mert a huzalozást eléggé megbonyolítja. Érdemes lenne átvenni a digitális technikában szokásos eljárást, amikor egy teli fólia csupán a gnd átvitelére szolgál. A fólia felülete olyan nagy, hogy a feszültségesés elég minimális és egy jól csillagpontozott rendszernek tekinthető. Ide kellene az összes pufferkondinak és trafó megcsapőolásnak is csatlakoznia, fizikailag közel egymáshoz, hogy a nagy áramsűrűségű áramutak a vezetőn belül is minimalizálva legyenek.
Hangfrekvenciás tartományban a parazita földkapacitás ami a fémfólia felé kialakul nem okozna jelentős hátrányt, ugyanakkor árnyékolásként funkcionálna.
További előnye a megoldásnak a jó huzalozhatóság, hisz az egyes pontok földelése csak a másik oldalra való átkötést jelenti. Az alkatrészeket viszont két oldalban gondolkozva érdemes lenne furatszerelés helyett felületszerelten beépíteni.
Ilyen kivitelt nem sűrűn látni, pedig érdemes lenne elgondolkozni rajta.
Valahogy így:


Csatolmányok:
névtelen.GIF
névtelen.GIF [ 3.62 KiB | Megtekintve 80489 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.23. 20:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Közben majdnem kész az új nyák, persze még nincs tesztelve, így néz ki:


A huzalozásnál akkor a két csillagpontot nem kötöm össze, csak a két b5 jelbemeneti GND-jét egymással, és a dobozzal, a bordáknál lehet, hogy az lesz, hogy mindkét csillagpont használva lesz mindkét végfokhoz, de az egyik a nagy bordára, másik a rézre lesz kötve, másik végfokon pedig ugyan ez, csak pont fordítva.

Az mennyire lenne gond, ha továbbra sem csillag-pontoznám a végtranyók bordáját?

Külső képkezelők használatát a jövőben kerüld. A hozzászólást javítottam.
sny21


Csatolmányok:
2.jpg
2.jpg [ 164.54 KiB | Megtekintve 80425 alkalommal. ]
1.jpg
1.jpg [ 74.73 KiB | Megtekintve 80425 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 11:17 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Én nem kötném össze az erősítők jelbemenetén sem a gnd-t, igazából sehol sem kötném össze őket. Az összeköttetés az interkonnekt kábelen és a jelforráson keresztül egyszer mindenképpen megtörténik. Ezért mondtam ha bárhol másutt az erősítőben össze van kötve akkor már biztosan kialakul egy földhurok. Ami szerencsés esetben nem zavaró, talán nem is lesz feltétlen brummos a cucc, de hót biztos hogy valamilyen hatást kifejt a hangzásra, szerencsétlenebb esetben pedig zavart is okoz. Ezért a bemenet gnd-it el kell szigetelni a fémháztól is! Szigetelő lemezre fogatni vagy eleve olyan kialakításút használni amin a duál rca így van összeépítve.
A hűtőbordák leföldelését csak azért nem javasoltam, mert vélhetően ezek fémes kapcsolatban állnak a készülékházzal. Amennyiben el vannak szigetelve attól, nyugodtan kaphatnak földelést a saját csillagpontjukhoz.
Az összekötés csak akkor problémás, ha sasszin keresztül kialakul a földhurok, ennél még az is jobb ha egyáltalán nincsenek földelve. A működést ez sem fogja érdemben befolyásolni, pusztán annyi történik hogy a borda felől bejutó elektromágneses zavarok a bordát esetleg más váltakozó potenciálra gerjesztik és a zavar a többi részbe sugárzás útján terjed tovább.
Ennek az érzékelhető hatásához azért elég komoly energiákra lenne szükség.
EMC szempontból nyilván az a legjobb ha az egész készülékház a bordákat is beleértve egy homogén Faraday kalitkában van, de legalábbis a zavar szempontjából semleges potenciálon.

Tehát a tuti az lenne ha le lennének földelve a saját csillagpontjukhoz és a készülékház ugyancsak le lenne földelve valamelyik csillagponthoz. Kétdobozos monó a legtutibb, mert ott minden dobozt a sajátját csillagpontjához lehetne földelni és a bordának fémesen jól összekötöttnek kell lennie a sasszival, ami azért könnyebben megoldható mint a szigetelés. Itt viszont csak a sasszit szabad leföldelni a csillagponthoz, a bordát külön nem, ha egy áramút már amúgy is kialakult. Ez lenne a leginkább homogén zavarvédelem szempontjából is.
Nekem ezek az egydobozos duálmonók még mindig kompromisszumok emiatt, de persze ezt is el lehet rontani ha aztán a fémházakat jó kis vezető tüskékkel egymás tetejére pakoljuk :)

Tudom a legtöbb felhasználó idegrendszerét ezek a kritériumok megterhelik, de másképpen nem igazán lehet elérni a valódi földhurokmentességet.

No és ha következetesek akarunk maradni, akkor még egy dolgot figyelembe kell venni, mégpedig a hangszóróvédelem áramkört ahol ugyancsak felmerül a földpotenciál "hova kössem" kérdésköre.
Ezt is ki lehet alakítani tökéletesen elválasztottra, sajnos a hifiben is igaz hogy közös lónak túrós a háta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 11:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Csak egy dologban nincs igazad....a "túróban" :D.........a közös lónak a háta túros.
...bocs, nem vagyok szőrszálhasogató, de ezt nagyon sokan rosszul használják. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 13:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
ferrco írta:
Csak egy dologban nincs igazad....a "túróban" :D.........a közös lónak a háta túros.
...bocs, nem vagyok szőrszálhasogató, de ezt nagyon sokan rosszul használják. ;)

Így van, csatakosra izzadt, habos. Azért használják helyette a túróst, mert ma már ritkán látni ilyet.
Kislányt felültetik egy lóra, felkiált: - Jé, ez meleg! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 13:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
otlm írta:
...No és ha következetesek akarunk maradni, akkor még egy dolgot figyelembe kell venni, mégpedig a hangszóróvédelem áramkört ahol ugyancsak felmerül a földpotenciál "hova kössem" kérdésköre. ...

És még az érintésvédelmet nem is vettük figyelembe, pedig az elkészült erősítőt a család is fogdoshatja. Nálam 10 mA-es áramvédő relé van - bár nem mindig használom, másoknak is ezt javaslom, szerintem az egyetlen korrekt védelem ebben a DIY környezetben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 14:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
ferrco írta:
Csak egy dologban nincs igazad....a "túróban" :D.........a közös lónak a háta túros.
...bocs, nem vagyok szőrszálhasogató, de ezt nagyon sokan rosszul használják. ;)

Valóban, köszönöm, ezentúl megpróbálom helyesen használni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 14:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Köszönöm a részletesen kifejtő hozzászólást!:)

A földhurok tényleg egy nagy szívás, főleg azért is, mert integrált erősítőként használom a B5-öt. Sajnos az RCA-k tökéletesen érintkeznek a házzal, és ha még ez nem lenne elég, van egy bemenet választó kapcsoló, és potméter, ahol össze vannak kötve a földek :S

Mindenképpen megéri új bemenetválasztó kapcsolót szerezni, és valahogy szigetelni az RCA-kat, ha rontja a hangminőséget, milyen mértékben teszi ezt?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 14:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
pagrus írta:
otlm írta:
...No és ha következetesek akarunk maradni, akkor még egy dolgot figyelembe kell venni, mégpedig a hangszóróvédelem áramkört ahol ugyancsak felmerül a földpotenciál "hova kössem" kérdésköre. ...

És még az érintésvédelmet nem is vettük figyelembe, pedig az elkészült erősítőt a család is fogdoshatja. Nálam 10 mA-es áramvédő relé van - bár nem mindig használom, másoknak is ezt javaslom, szerintem az egyetlen korrekt védelem ebben a DIY környezetben.

Igaz, elég kényes kérdés az érintésvédelem, mert a fémház földelőhálózatba való bekötése máris teret enged a földhurok kialakulásának.
A gyártók nem tehetik meg hogy figyelmen kívül hagyják az érintésvédelmet, ezért a fémházak többnyire le vannak földelve.
Ebből a szempontból az ÉV relé ill. EPH mindegy, hisz a hálózati csatlakozók védővezetőjén a hurok mindkét esetben kialakulhat.
Ezen a ponton eléggé bukik a mutatvány, a melyik ujjam harapjam kategória.

szerk.

A megoldás az lehet ha földelt berendezésünk van a jelforrások közt, hogy a földelést nem kötjük be az erősítőbe és ÉV relével védjük a hálózatunkat.
Ha nincs földelt forrásunk, akkor beköthetjük a csillagpontba a földelést és EPH-val is védhetjük a rendszert(ez lenne az ideális mert ekkor legalább a saját cuccunk felől nyugodtak lehetünk).
A relé azért jobb, mert az interkonnekt összeköttetéseink is elég jók lesznek a teljeskörű védelemhez, míg a zárlati áramra már valószínűleg nem lennének alkalmasak ezek az összeköttetések, úgyhogy szerintem is jobb megoldás az érintésvédelmi relé.
Ha bárhol megbontjuk az összeköttetéseket akkor viszont önálló védelme nem lesz a készülékeinknek, csak azoknak amelyek földeléssel el vannak látva!
Elég kényes téma, de a masszív brummnál még ez a kompromisszum is jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 16:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Nekem úgy rémlik, kimondottan kötelező előirás, a bemeneteknél közös GND-t kialakítani. A duál monónak megvan azaz előnye, hogy ez az egyetlen kötési pont. Ez azért van ha jól tudom, hogy a két oldal GND-je között ne alakuljon ki különbség (meg egyáltalán "értelmezhető" legyen önmagában is az elektronika). Tehát a kábelek mindkét végén kötöttek a GND-k (a csatlakozók miatt, vagy már eleve a kábelben is közös az árnyék). Az előfokokban azért fut (jó esetben) középen egy GND, aminek a két oldalára épül az egész áramkor. Tulajdonképpen csak a végfok kimenetén nincs a két oldal közösítve, de minden korábbi berendezésben a csatlakozóknál kötve vannak. Keverőket, vagy más sok ki/bemenetű eszközöket nem is lehetne elképzelni e nélkül.
Ma már szinte egyáltalán nincs "földelt" készülék, Kettős szigetelést használnak. A dobozokat pedig a bemeneti közös gnd-ről jövő vezetékkel "árnyékolják" (nem a csatlakozó van a dobozra szerelve, hanem külön vezeték!!, és sokszor itt még nem is direkt a kontakt, hanem egy párhuzamoz ellenállás+kondi van beiktatva.) A gond akkor van, ha egymásra tesszük a fémdobzokat.
Ezért jó az, ha a doboz sehova sincs kötve, de ki van vezetve egy csavar. Ilyenkor ezek a csavarok összeköthetőek, és mi dontjük el hová kötjük őket végül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 16:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
A készülék önmagában akkor is "értelmezhető" ha a bemenet gnd minden más csatorna földelésétől galvanikusan teljesen elválasztott a saját erősítőn kívül!
Ez nem kritérium, és a szokásos megoldások nem eléggé átgondoltak.
Kettős szigetelést van ahol használnak és van ahol nem, legalább annyira elterjedt a földelés, és fémházas készülékeknél valójában ez az egyedül korrekt védelem(persze a kommersz elektronikák jellemzően kettős szigetelésűek de ez nem jelenti hogy már csak ilyen lenne, ez tévedés). A készülékek 99%-a viszont fémházba kerül.
A külső csavaros csatlakozás nem helyettesíti a hálózati védőföldelést hanem kiegészíti.
A gyakorlatban a legkülönfélébb kialakítások lehetnek de ezek műszakilag legalábbis megkérdőjelezhetőek, elsődleges szempont nem a korrekt jelátvitel, hanem az egyszerű gyárthatóság, vagyis teljesen más alapokon közelítenek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 16:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintetek van korrekt megoldás az én problémámra?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 16:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Ez van ha a készülék bemenetén összekötjük a két csatorna GND vezetőjét.
A legkorrektebb megoldás a jelvezetők interkonnekt kábel árnyékolásának utánhúzott meghajtása lenne és a GND külön árnyékolt vezetőn való bekötése szintén utánhúzott meghajtással. Az odaverne rendesen a hifi kábelek többségének, csupán mert nagyon jó zavarvédettséget adna és a kábelkapacitás gyakorlatilag ki lenne iktatva.
Ráadásul ez hurok nélkül valóban mehetne közös gnd vezetőn.


Csatolmányok:
névtelen2.GIF
névtelen2.GIF [ 2.3 KiB | Megtekintve 78456 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.24. 17:03 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Toto írta:
Szerintetek van korrekt megoldás az én problémámra?

Persze, ezek már inkább csak amolyan elméleti fejtegetések.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 07:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szerintetek nem lesz gond, ha nem építem be a hangszóró kimenetére az L-R tagot? Orion HS 280, illetve STAX fülhallgatót kötök rá.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sajnos ez az erősítő tényleg nagyon érzékeny az alkatrészekre. Teljesen más karakter lett. A hangképe teljesebb, részletesebb, tisztább mint eddig még ezeken a szr hangfalakon is. A basszus több benne, de általában tompább, ami remélhetőleg a gagyi mélyközépnek köszönető. A zenék sokkal jobban szólnak, de van egy-kettő, ami teljesen szokatlan, jobban tetszett a régebbi karakterével.


Csatolmányok:
IMG_4805_.jpg
IMG_4805_.jpg [ 132.83 KiB | Megtekintve 78322 alkalommal. ]
IMG_4803_.jpg
IMG_4803_.jpg [ 152.67 KiB | Megtekintve 78322 alkalommal. ]
IMG_4802_.jpg
IMG_4802_.jpg [ 229.56 KiB | Megtekintve 78322 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 10:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Azt a sok árnyékolt vezetéket én nem építettem volna be. Simán az RCA aljzatoknál elhelyezett relékkel kapcsolnám a bemeneteket, így 2db. kábel elegendő lenne. Biztos így is működik, de egyszerűbb lehetne, zavarok szempontjából is előnyt jelenthetne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 10:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Igen, én is gondoltam már erre, csak ez már egy megépített erősítő volt, ami egy kis felújításon ment keresztül, és csak a legfontosabb dolgokon javítottam. A relés megoldás nem rossz ötlet, sőt lehet, ha majd építek egy újat, már azok lesznek motoros potméterrel. Zavar szempontjából javult a helyzet, sajnos még hallani sistergést, de csak közvetlen közelről.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 14:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Nem igényel nagy átalakítást, kapcsoló adott, amivel a reléket vezérelni tudod, csak nyákot kell készíteni.
Az RCA aljzatok is a panelre kerülnek, így az eredeti helyére rögzítheted , mint a mellékletben látod.


Csatolmányok:
RCA 4.JPG
RCA 4.JPG [ 166.02 KiB | Megtekintve 79512 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 15:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Amit mellékeltél, nem rossz ötlet, de ez akkor lenne jó megoldás, ha a potméter és az erősítő bemenetei hátul lennének. Amúgy tényleg nem rossz ötlet, ha építek következő erősítőt, akkor már ezt a megoldást fogom preferálni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 15:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Poti lehet elöl, 2 vezetéket kell csak odavezetni, nem tizenkettőt és az aljzatok természetesen mint most is, hátul lehetnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 17:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
A kapcsolót viszont lehet hátul is hagyni , csak úgy kell tervezni a dobozolást , egyszerűen egy rudazattal meghosszabbítva a kapcsoló tengelyét .https://picasaweb.google.com/benusapc/ValamiLessz#5634096652601435618


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 19:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.25. 22:40
Hozzászólások: 108
Sziasztok !

Megépítettem az eredeti B5 végfokot, szépen indult, könnyen beállítható minden paraméter, zenélget is, de a mérési eredmények érdekesek.
A frekimenet 1kHz-ig nagyon pontos, de utána szép lassan vágni kezd. 3kHz-nél 0.5dB, 5kHz-nél, 1dB, 10-nél 1.5 dB, 19-nél pedig már 3.5 dB.
A THD értéke 0.35% körüli, IMD is 0.3-0.4%.
Több teljesítményen is mértem (kb 20W-ig), 6.8ohm műterheléssel, RMAA-val. Az értékek nagyságrendileg azonosak.
A két oldal teljesen szimmetrikusan viselkedik...
Mi lehet a problem ?

Üdv !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 21:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A frekimenet, az nem jó. Nem eshet 3,5dB-t 20Khz-en. Vagy rossz kondi van a bemeneti szűrőben, vagy túl nagy ellenállás. Esetleg más probléma is lehet.

A THD, meg az IMD érték teljesen normális. Ez egy visszacsatolás nélküli erősítő, tehát ne várj tőle ezred százalék alatti torzításokat....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 22:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.25. 22:40
Hozzászólások: 108
Kösz a gyors választ, tényleg a bemenetnél lehet valami, próbaképpen kivettem a 470 pikós kondit, így egyenes a vége is :)
Leellenőriztem az alkatrészeket, úgy tűnik minden rendben.
Cseréljem kisebbre az ellenállást, vagy ha kihagyom a szűrőtagot ?

A torzítási értékek nemigen izgatnak, lemérni is csak azért szoktam, hogy épp ilyen hibába ne fussak bele, mint a frekimenet.Nagyon jól látszik, de "hallani" sokféleképpen lehet egy ilyen egyértelmű hibát.

Üdv !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: B5 végerősítő
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 22:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A bemeneti szűrő az kell bele, nem azt mondtam, hogy szedd ki, hanem azt, hogy normális legyen a határfrekvenciája.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 890 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség