audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2019.04.22. 22:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2017.11.26. 22:26 
Kiemelt Tag

hifitibi írta:
Gybalu71 írta:
azért a kimenetre tennék egy kicsatoló kondit (1000 UF 16V).....

...az átalakítás és próba idejére, aztán úgy kivenném, ahogy beletettem.

kedves barátom ,nemrég egy hasonlóval sikeresen kinyirta a fülesét.120 ezer ft volt a betét.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.23. 19:24 
Alapítótag

Két fülhallgató erősítővel szemezgetek:

1. Heed Canamp
2. SDS Lab mosfet erősítő módosított változata
Aki megépítette mindkettőt, attól kérdezném hogy melyiknek jobb a hangja?

Canamp esetén számít a BD139 és az NE5532 gyártója?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 13:44 
Alapítótag

Csak most láttam a bejegyzést.
Én mindkettőt megépítettem. A Canamp nagyon szép, bársonyos mély hang, hosszan hallgatható, meleg hangkép. Ha az NE5532 helyett teszel pl. egy LM4562-t, akkor még részletesebbnek tűnik számomra a hangkép.
Az SDS nagyon tiszta, fémesebb hangú. Nem harsány, de számomra a Canamp tovább hallgatható.
Félvezetőkről: NE5532-ről már írtam. IRF610/9610-es eredeti IR mosfeteket már nem egyszerű beszerezni, sőt párokat találni közöttük kis mennyiségnél még nehezebb (lehet, hogy nem annyira lényeges, de én párba válogattam anno őket). Nagyon kicsi a gate kapacitásuk, ezért sokan szeretik az audióban (lásd Borbély Ernő terveit).
A BD-kről nem tudok nyilatkozni, nem is tudom, hogy milyen van az enyémben, de nagyon szépen szól.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.01.02. 03:21 
Alapítótag

A napokban kaptam kézhez egy ebay-en rendelt füles-erősítő kittet: https://www.ebay.com/itm/TPA6120-Headphone-Amplifier-HIFI-AMP-Board-Kit-for-DIY-ac-dc-12v-20v/183419536190?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Nem számítottam sok jóra alkatrészeket illetően, de gondoltam, már maga a nyák is megéri.
Csalódtam, és pozitívan.
Nem akarom a teljes kittet felsorolni, de volt benne:
- 1 füleserősítő IC: TPA6120A2+neki hűtőborda
- 2 jelismétlőnek használt OPA impedanciaillesztés miatt: JRC5534DD + jó minőségű foglalatokkal,
- 1 kimenetvédő IC: uPC1237 TAKAMISAWA RY5W-K relével
- 2 stabkocka nyákba forrasztható alu hűtőbordával L4915 és L4815
- egy nagyon jól kivitelezett lyukgalvánozott, aranyozott forrfelületekkel rendelkező 2oldalú nyák,
- 2 Nichicon Fine Gold bipoláris 47uF/25 kondi,
- 4 Panasonic 56uF/63V FC tápkondi
- 4 ELNA 3300uF/35V RJ4 kondi
- stb.
Mindezt kb 4300 Ft-ért házhoz szállítva! :-)

Már építettem ilyen ICvel füleserősítőt, de ez sem okozott csalódást. 1-2 kondit kicseréltem, másokat még betettem, a táp ICk helyére csak egy-egy induktivitás került (1mH, aminek DCben 2,6 ohmos az ellenállása), és a csomagban adott poti helyett egy Apls Blue került bele (a nyák úgy van kialakítva, hogy ezt is tudja fogadni!).

Mivel a + tápról van működtetve a kimeneti védőáramkör a relével, ezért a stabkocka hiánya miatt érdemes legalább egy 10W-os trafót alkalmazni. Az enyém 2x9V AC-t ad üresben, terhelve ez kb 11.3V DC.
A hangja a csatolás (47uF bipoláris párhuzamosan 1uF WIMAval) + a JRC5534 miatt elég meleg, kompenzálva a semleges vagy szinte hidegen precíz TPA6120A2 hangkarakterét. Majd kipróbálom más OPAkkal is.
Tesztfülesek: AKG K141 Monitor (a régi 600 ohmos), Sennheiser HD559.
Az elsővel szebb a hangja, a másodikkal egy kicsit mosott a hangkép felső közepe (de ez füles hiányossága), de nagyon szép a hangja.

Csatolmányok:
Magyarázat: A megépített áramkör
20181224_121729_s.jpg
20181224_121729_s.jpg [ 517.85 KiB | Megtekintve 1377 alkalommal. ]
Magyarázat: A kapcsolási rajz - ami megvalósult.
HeadAmpTPA6120A2CH_s.png
HeadAmpTPA6120A2CH_s.png [ 26.56 KiB | Megtekintve 1377 alkalommal. ]

HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 14:26 
Fórumtag

Sziasztok!
Számtalan diyers átesett a Canamp clone építésén, nekem még elmaradt, most pótoltam. Mivel oly sokan járták végig az utat, nem terveztem újra a nyákot, fpalotas változatára (köszönet érte) építettem.
Nem gondoltam kritikusnak az alkatrészeket, ettől eltekintve válogattam őket, de BD139-ből nem találtam azonos gyártójút itthon, csak közel azonos bétájúakat (75-79), amúgy minden olyan benne, mint amit eddig láttam a képeken.
USB DAC-ról hajtottam és két fejhallgatóval füleltem, HD600-zal és DT1990-nel. És vártam a lágy, de energikus basszusokat, a színpadot, mindent, amiről írtak az utánépítők. Sajnos, ebből semmi nem teljesült, ellenben lett: magasba húzó, bántóan éles hang, ebben az ének különösen sziszegő, a basszus szegény, tér nincs, mintha nem lennének rendben a fázisok, szóval egy rossz tranzisztoros erősítő hang. Szóval a hang borzalmas, ez ugye erős kifejezés, a lelkendező vélemények ismeretében.
A JLH fejerősítő és a Beyer A1 clone lényegesen jobb hangú, térben, basszusban, és a közvetlen összehasonlítás eredménye miatt kezdtem értetlenkedni. A TPA6120a2 szintén jobb, a Canamp clone meg sem közelíti. Tehát itt valami nem ok.
Melyik alkatrész a ludas? Signetics NE 5532N-ből van néhány, ezzel kezdtem, aztán cserélgettem a műveleti erősítőket, aztán meg bemeneti csatoló kondikat. Semmi változás
Az említett két végtranyó? Ez a leggyanúsabb. A puffer? Nichicon 4,7mF.
A két 5 wattos ellenállás? Válogatott Micro Ohm.
Hozzáteszem nem gerjed, szkóppal nézem.
Kérdem tisztelettel, lehet javítani a hangját, vagy tényleg ilyen és én csak vártam a csodát?
Üdv: diov

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 22:34 
Kiemelt Tag

diovolgyi írta:
... vagy tényleg ilyen és én csak vártam a csodát?
Ez is elképzelhető. Nem fejhallgatózok, de sokak tapasztalata, hogy csak egészen tökéletes alkatrész-egyezőség alapján lehet(ne) reprodukálni az eredeti, gyári készülék "hangját"....már amennyiben ez lenne a cél.
Maga kapcsolás csak egy "keret", egy lehetőség. Egy fizikailag működő áramkör, amely sokféle módon "szólhat". A beépített - pontosan meghatározott gyártóktól származó-, pontosan meghatározott típusú - alkatrészek összjátéka, együttállása, a mostanában itt is sokat emlegett "szinergia" határozza meg a hangi végeredményt.

A neten található képek alapján pl. biztosan nem Signetics NE5532P van a gyáriban. Lényegesnek gondolnám, hogy elko legyen a bemeneti kondenzátor, Royal legyen az emitter ellenállás, KEMET bypass kondik. Talán Yageo a legtöbb ellenállás, bár van szénréteg is. A kimeneti soros ellennállás talán Beyschlag lehet....alaposabban meg kellene nézni. SZVSZ.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 22:45 
Fórumtag

2 db 6s19, és 1 db ECC82 elektroncső...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.06. 20:00 
Fórumtag

atreides írta:
...Egyébként amikor elkészült a Heed Canamp fejhallgató erősítőm(nem kis szülői segítséggel ;) )akkor abban egy mezei ST gyártmányú TL 071-es IC muzsikált.Kipróbáltam jónéhány IC-vel de azzal szólt a legjobban.Pontosabban azzal zenélt.Mert ez a legfontosabb...
Ezt még esetleg érdemes lehet belepróbálni (sajnos leginkább Texas TL-eket lehet kapni, amiknek állítólag nagyon más hangja van)... -pl. Árwillban elvileg van ST gyártmányú- :?
Én nem építettem Canampot inkább majd LME79710 +kimeneti bufferrel (BUF634, vagy LME79600-ha kapok-) próbálkozok idővel, de előbb egy fejhallgató átépítés készül...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.10. 01:07 
Alapítótag

Szia diovolgyi. Milyen a trafód? Hány wattos? Ad elég kakaót az erősítőnek? Az enyém 20W-os, az icm ST Ne5532, diódák 1u4002, ellenállások mezei fémréteg, de van Vishay Dale is, a poti Alps Blue velvet, a BD-im fogalmam sincs milyen típusúak. Melegszenek kegyetlenül egy 3-4 órás zenehallgatás végére. A nyákot magam terveztem, de felülről hasonlít az alkatrészek elrendezése az eredetivel. A kapcsolási rajzom meg a nyák tudtommol fel lett ide téve ide e topikba a fórumba, de ha nem, a honlapomon megtalálod.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.13. 00:45 
Fórumtag

Köszönöm a hozzászólásokat. A probléma nem trafó függő, próbáltam különbözőkkel, most nyáktrafóval megy (16VA, 2x9v).
Mint írtam, válogattam az alkatrészeket, csak a BD139-ek voltak szedett-vedettek elsőre, bár már azokat is cseréltem egyforma típusra (Thompson) és közel azonos bétájúra, javult, de még nem igazi a hangkép. Az OPA csere-bere - vagy 6 fajtát próbáltam - annyira nem változtatott azon, amit hiányolok, a tér nélküli hangon.
Két karakterisztikára válogatott tökegyforma tranzisztor lehet még a megoldás - ez még az ötletem, mert a többi összetevő (100ohm 5w, csatoló kondik) cseréjével nem értem el semmit. A potmeter még nem ALPS.

A JLH hangja nagyon bejött. Az offseten kellett igazítani, mert rosszul nézett ki, hogy leng 150mV-ot, most hidegen kb. 40 mV-ról indul és 10 mV-ra áll be melegen - szervo nélkül.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.02.20. 16:49 
Alapítótag

Csöves füleserősítővel nem próbálkoztál? Lehet, hogy az jobban talál a fülesedhez.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]