audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 14:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 11:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap az említett barátom elhozta az erősítőjét, ami már régebben szól ugyan, de még mindig volt mit rajta finomítani. Ez az erősítő tartalmazza az A470-es trafót. A beállítás a négyszögjel átvitelt, és vele együtt a frekvencia átvitelt hivatott optimálisra hozni, amit sikerült is elvégezni. Az erősítőről itt van néhány fotó:
Az első címe az, hogy nagy gépek, ha találkoznak, avagy HighEnd a szemnek. :lol:
Csatolmány:
20170108_144642.jpg
20170108_144642.jpg [ 301.94 KiB | Megtekintve 44276 alkalommal. ]

A második fénykép a készülék belsejét ábrázolja. Jól látszik a míves munka, amely barátom kézügyességét hívatott megmutatni. :P Valamint látható a két darab A470-es trafó az erősítő középvonalától jobbra, s balra.
Csatolmány:
20170108_164516.jpg
20170108_164516.jpg [ 388.86 KiB | Megtekintve 44276 alkalommal. ]

A harmadik fénykép az alkatrész készlet részleteit mutatja. Tunerman barátunk örömére ott van a VitaminQ és a Sprague Vaxpapier kondik, az AB ellenállások, valamint a cleartop 6FQ7 csövek. A modernebb alkatrészek kedvelői láthatnak ott Kiwame ellenállást, AN elkót, meg a kis barna, és csíkos ellenállásokat. Gondolom sejtitek, miből vannak. Ezekről majd valahol más topicban írok, itt off lenne. Nem tudom van-e megfelelő topic hozzá. Szóval az erősítőben minden földi hifista jó dolog benne foglaltatik. :P
Csatolmány:
20170108_164516.jpg
20170108_164516.jpg [ 388.86 KiB | Megtekintve 44276 alkalommal. ]


Csatolmányok:
20170108_144709.jpg
20170108_144709.jpg [ 497.74 KiB | Megtekintve 44276 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Persze a beállításokat mérésekkel le is ellenőriztem. Az egész írás apropója az, hogy lássuk, milyen hatással van egy kimenőtrafó az erősítő minőségére. Ráadásul nem egy Cseh, vagy Lengyel kimenő, hanem egy amerikai. :lol:
Elősször is nézzük meg a Bode diagrammot. Csodálatos lett, sikerült beállítani az ARC erősítőkre jellemző - 0,6-0,9dB-s átvitelt 20 kHz-n. Ez azért lehetséges, mivel a trafó meglehetősen széles tartományban viszi át a magas hangokat. Az erősítő átvitele lehetne akár 30kHz -1dB-is. Vajjon miért lett így beállítva? Jó kérdés, aki eltalálja az kap egy két órás lehetőséget zene hallgatásra az akusztikusan felújjított nappalimban hétköznap. Hétvégén nem dolgozok.
Ami érdekesebb az az, hogy ennek az erősítőnek nincs mélyfrekvenciás -3dB-s töréspontja Csdővoltmérővel mérve kb 5Hz-n lenne, de ott már kis kivezérlésen is torzul a jel. A torzulás 8Hz környékén jelenik meg. Valószínűleg a vas azon a frekin megy telítésbe. Érdekes, hogy nem korlátozzák a mélyátvitelt, mint ahogy az AN SE erősítőiben, és még sok másikban ezt megteszik. Mondjuk jelen esetben van is rendes basszus. :) Fogadjuk el a 20Hz 0dB-es átvitelt
Csatolmány:
ST70 C3 ZZ Bode.jpg
ST70 C3 ZZ Bode.jpg [ 104.09 KiB | Megtekintve 44267 alkalommal. ]

A második fotón az általam fontosnak ítélt fázisátvitel látható. Összehasonlítva a csupasz trafó átvitelével, láthjatjuk, hogy mit csinál az erősítő a trafó paramétereivel. Ennek az erősítőnek meglehetősen színezetlen a hangja, mivel az MS frekvenciák tartományában a fázidsátvitel kifogástalan. Ez annyira igaz, hogy egy összejövetelen nem is igazán tűnt fel az erősítő hangjának kvalitása a többi mellett. Csak zenélt, úgy ahogy kell, mindenféle feltűnési viszketegség nélkül a hangjában. :lol: A két görbe összehasonlítása teret enged annak a megállapításnak, hogy a kimenő fázisátvitelét alul tudatosan kompelzálják az erősítőben, vagy csak egyszerűen az erősítő okos. :)
Csatolmány:
ST70 C3 ZZ Phase.jpg
ST70 C3 ZZ Phase.jpg [ 86.13 KiB | Megtekintve 44267 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 433
Van tipp, hogy mi az a hupli pont 50Hz-en...?

Egyébként amit te Bode-zol, az az amplitúdó karakterisztika, a Bode az a fázis és amplitúdó karakterisztika együttese.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Nevada írta:
Van tipp, hogy mi az a hupli pont 50Hz-en...?


Hálózatról beszűrődő zaj.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap a beállítás során természetesen használtam négyszögjeles mérést, mivel az erősítő átvitele nem volt teljesen rendben. Sajna akkor még nem gondoltam, hogy ma itt írok egy ilyen kis esszét, ezért elnézéseteket kérem. De a gépemen való kutakodás során megtaláltam az erősítő néccög átvitelének fotóit abból az időből mikor elkészült, és először beállítottam.
Ezeknek a méréseknek az összehasonlítása a csupasz kimenő hasonló méréseivel rengeteg következtetést vonnak maguk után. Például mitől is szebb a komplett erősítő átvitele a nudista kimenőnél? Nem kell sokat gondolkodni rajta, elmondom: az NFB miatt. Az NFB-nek nagyon jó hatása van mind az átvitelre, mind a hangra. Tudom a puristák, most megsértődnek majd, de ha a visszacsatolt erősítőnek jobb minden tulajdonsága mint az NFB-t nem tartalmazóké, akkor nem lehet, hogy ezek az utóbbiak szólnak szinezetten, az NFB-sek meg szinezetlenül, azaz valósághűebben. Az NFBLESS erősítők fázis átvitele olyan mint magáé a kimenőtrafóé. Ha az MS frekvencia sávban nagy a fázistolás, akkor szvsz baj van a hang eredetiségével, mint azt már korábban kifejtettem. A fentiekből egyenesen következik, hogy bizonyos egyszerűbb erősítők többet profitálnak a rendkívül jó kimenők tulajdonságaiból. Viszont kimenő transzformátort mint korábban láttuk, csak nagy gyakorlattal lehet jóra készíteni... :)
A négyszögjel átvitelt bátran össze lehet hasonlítani Euro21 kollega linkjén található erősítő hasonló méréseivel. Figyelem! A két erősítő kimenője egy gyárban készült, valamikor a múlt században egy bizonyos (ST70) erősítőhöz. Ráadásul jelen készülékben el is van illesztve, mivel a CT3 azaz az ARC D50 6L6 GC.-t használ, az ST70 pedig EL34-et. A válaszjeleket elnézve levonható az a következtetés, hogy a bonyolultabb felépítésű erősítő átvitele ugyanazzal a kimenővel sokkal jobb. Ez viszont ellentmond annak a -most már mondhatom- tévhitnek, hogy minnél kevesebb alkatrész van a jelútjában, az annál jobb. Szvsz ez is egy fontos megállapítás. Az is észrevehető, hogy a közel szimmetrikus felépítésű ARC által tevezett ST70 CT3 néccög átvitelén látható a szimmetrikus "vonalvezetés". Sőt még az is látható, hogy valakinek jobb erősítője van, mint egy másvalakinek. :lol: Aki tudja, hogy ki ki, azt kérném, hogy tartsa titokban. :!:
Íme a fotók:
Csatolmány:
20Hz .JPG
20Hz .JPG [ 322.13 KiB | Megtekintve 44259 alkalommal. ]

Csatolmány:
1k .JPG
1k .JPG [ 317.2 KiB | Megtekintve 44259 alkalommal. ]

Csatolmány:
20k .JPG
20k .JPG [ 326.03 KiB | Megtekintve 44259 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
Egy kis negatív visszacsatolás csodákra képes:
Csatolmány:
05-20m.jpg
05-20m.jpg [ 63.49 KiB | Megtekintve 44261 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nevada írta:
Van tipp, hogy mi az a hupli pont 50Hz-en...?

Egyébként amit te Bode-zol, az az amplitúdó karakterisztika, a Bode az a fázis és amplitúdó karakterisztika együttese.

Én máshogy tanultam, de lényeg az, hogy mindenki tudja miről van szó. A pukli meg a számítógépem 50Hz-s búgása, amiről már írtam ezen a fórumon.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 12:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
Nem lehetséges, hogy a kimenő tervezésénél figyelembe vették az egész erősítő átvitelét, és így kompenzálták az elektronika átvitelét?

Sajti

Nem. A választ már leírtam, s meglátod. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Tegnap még egy másik mérést is végeztem, jelesül a THD mérést. Az alábbiakban látható:
Csatolmány:
ST70 C3 ZZ THD Strióda.jpg
ST70 C3 ZZ THD Strióda.jpg [ 135.3 KiB | Megtekintve 44236 alkalommal. ]

Az ábra más léptékű mint Euro21 ábrája, de a lényeg látszik.

Ez a mérés nagyon sokat mutat. Mint észreveszitek, a fotón két mérés van. Barátom olyan tipusú ember, hogy mindent ki akar használni egy rendszerben, amit abból ki lehet hozni. Ezért van a két görbe. Ha már Euro kollega volt szíves a linkjét betenni, akkor el kell mondanom, hogy ezen kimenő többféle módon kapcsolható az erősítőbe. Az ST 70 (Euiro link) egy UL kapcsolású végfok, mindebnféle cicizés nélkül. Az ST70C3 Azaz Az ARC D50 A-G-ig viszont CFB-t tartalmaz, és a tárgyi esetben átkapcsolható UL és Pentóda üzemmódba is, pontosabban Pentóda, és szuper trióda üzemmódba.
Az első megállapításom, hogy Az UL kapcsolás torzítási spektruma rosszabb, mint a CFB-t tartalmazó készülék torzítása. Ez főleg a páratlan harmonikusok nagyságában vehető észre, pl a 3., vagy az 5. harmonikuséban. Mivel a páratlanok az un. "rossz" torzítások, ebből következtethetünk arra, melyik erősítő szól jobban. Ebből viszont adódik a válasz: ha valaki erősítőt épít sugártetródával, az jobban jár, ha CFB.t használ. Már csak azért is, mert Hood szerint a Quad kapcsolás, azaz a CFB alkalmazása hasonló előnyökkel bír, mint az UL, de jobb a hatásfoka. Gondoljunk bele, milyen jó egy ilyen kimenő pl az el84-es széphangú, de kis teljesítmányű cső alkalmazása esetében. Ezek után persze badarságnak tartom az a hifista téveszmét is, miszerint a pentóda kapcsolás rosszabb bárminél. Nem így van, csak egy kis furmány kell a jó hang, és a nagyobb teljesítmény előcsalogatásához. :P És most jön a lényeg!
Két görbe van a fotón. A két görbe között csak egy átkapcsolás a különbség. Ennek az erősítőnek a kimenője átkapcsolható pentóda, illetve szupertrióda üzemmódba. A barna görbe a pentóda, a kék a szupertrióda üzemmódban lett felvéve. Mit is látunk? Nos megmondom nem sok mindent. Legalábbis ezen a fotón. (állítólag azért hívják szupertrióda üzemnek, mert a cső jelleggörbéje egyenesebbé válik mint a trióda kapcsolás esetén, bár megőrzi annak jellegét) Szóval azt vehetjük észre, hogy a torzítás nem túl sokat csökkent. Jelen esetben kb 0,01%-ot. Ennek ellenére a hang símábbá válik, kicsit unalmassabbá, kicsit "tökéletessé" Viszont cserébe a pentóda kapcsoláshoz képest legalább -3dB-vel kisebb hangerőt kapunk, ami kihat a dinamikára is. A pentóda kapcsolásban kicsit több az élet, élnek a hangszerek, sőt a zenészek is. És megjön a dinamika. Ennek oka szvsz az, hogy megnő az erősítő teljesítmény tartaléka a jobb hatásfok miatt. S ezzel el is jutottam egy másik megállapításhoz, miszerint úgy gondolom, hogy tök marhaság mindenféle átkapcsolható erősítőt készíteni, hisz az legfeljebb arra jó, hogy teszteljék a különböző kapcsolások hangját. Azt viszont sajnálom, hogy az, akinek ilyen erősítője van, még soha nem tett fel az átkapcsolásról mérést, pedig egyébként mindenféle 3szög jeles méréseket is fel szoktak tenni, aminek nem sok értelme van, de legalább szép. :lol: A tárgyi készüléket aranyfülű kézműves barátom az első megszólalás utáni egy óra után kizárólag pentóda módban hallgatja. :D

Ezt az erősítőt sokan megépítették már, ezért nekem jutott /mit tesz Isten) az a lehetőség, hogy segítsek a hozzávaló kimenő megtekerésében. A gyártói topicban láthattok ilyen trafók méréseit, a legutóbbi Bode diagramját felteszem ide a szemléletesség miatt. Más mérést nem mutatok, mert a Bode alapján kikövetkeztethető az, hogy ez se egy rossz tulajdonságú kimenő, tekintve azt, hogy teljesen szimmetrikus felépítésű (Primer, szekunder) és paraméterei is teljesen szimmetrikusak (RDCp, Lp) Ím lássátok:
Mivel ez egy DIY fórum ezért az ezután csöves erősítőt építőknek azt tanácsolom, hogy elősször is alkalmazzonak szimmetrikus kapcsolást szimmetrikus kimenővel, mellőzzék az ezoterikus árú és nevű alkatrészeket, mert felesleges pénzszórás. Bátran használják a Pentóda kapcsolást CFB-vel, mert a kapott hang minden kényes ízlésnek megfelel. Ne higgyenek hifi mendemondáknak, de higgyenek a méréseknek, hiszen a műszaki adatok kolerálnak a hangminőséggel, de viszont az emberek füle nem. Füllel nem lehet sem elektromos kütyüt, sem elektro-mechanikus átalakító rendszert tervezni, mert badarság.

Írásomnak célja az volt, hogy feltárjam egy önmagában, és in situ helyzetben lévő kimenőtranszformátor tulajdonságait, annak hatásait a megszólalásra. Jelesül ez a transzformátor a Dynaco cég A470-es trafója. További célom az volt, hogy megpróbáljak bizonyos tévhiteket eloszlatni annak érdekében, hogy azt a továbbiakban ne kövessük el. Célom volt az is, hogy továbbra is népszerűsítsem az ARC régi, még amerikai mérnökök által tervezett topográfiáját, amely szimmetrikus, visszacsatolt erősítő, és ezek után várhatóan népszerűbb lessz. De talánmindenek felett a legfontosabb az, hogy korántsem biztos az, hogy a drága OPT jobb, mint az olcsó, és esetleg hazai. Mikor katonák voltunk, akkor is a hazai volt a legfinomabb. :lol:


Csatolmányok:
Horváth József Kimenő.JPG
Horváth József Kimenő.JPG [ 186.16 KiB | Megtekintve 44236 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára dys-cus 2018.02.21. 14:03-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 13:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Egy kis negatív visszacsatolás csodákra képes:
Csatolmány:
05-20m.jpg

Én tudom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 15:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.09.21. 16:07
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Szombathely
Most már csak azt mondja meg nekem valaki, hogy miért nem terjedtek el az NFB-t tartalmazó SE-k. Pedig lehetne, mert van rá példa.

Amúgy nagyon szép az a "replika".

Gidu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 16:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Most már csak azt mondja meg nekem valaki, hogy miért nem terjedtek el az NFB-t tartalmazó SE-k"
CsAS miatt. Csak Azért Se teszek bele NFB-t. De ez csak vicc. Inkább talán azért, mert ezek az erősítők máshogy szólnak. Nem jobban. Van akinek ez tetszik. A magasabb harmonikus torzítás elfedi a felvételek, a hangfalak, és a lehallgatási helyszín kisebb, nagyobb hibáit. Meg amúgy is jól hangzik: nekem nincs NFB-m! Nekem meg AIDS-em. :lol: Meg egyébként is nem NVCS, hanem negatív feedback. Nekem meg van Jeff Beck-em. Jól szól. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 16:18 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Gidu írta:
Most már csak azt mondja meg nekem valaki, hogy miért nem terjedtek el az NFB-t tartalmazó SE-k.

Van egy angol mondás, mely magyarul kb. úgy hangzik, hogy "nincs ingyen ebéd". ;)
Ez esetben nem tudsz valamit úgy kompenzálni, hogy máshoz ne kelljen hozzányúlni, azt is megváltoztatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 17:04 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Én kipróbáltam, még 2a3-al. Szekunderből visszacsatolva a végcső katódjába. Gépies lett. Ezt meghagyom a PP kedvelőknek :).

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 17:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Krizsi írta:
Én kipróbáltam, még 2a3-al. Szekunderből visszacsatolva a végcső katódjába. Gépies lett. Ezt meghagyom a PP kedvelőknek :).

Nos igen. De ez nem csak a PP kedvelőknek jó. Viszont nagyvalószínűleg helytelenül jártál el. Ennek oka az, hogy valószínűleg autobias-od volt, azaz a katód meg a föld között volt egy jókora ellenállásod, ami ugye át is van hidalva egy jókora kondival. A kondit ki vetted, gondolom, de az ellenállást nem. A CFB-t csak -Ug fesszel ellátott kapcsolásokban van értelme megcsinálni. Valszeg ez lehetett a baj. Úgy kéne kipróbálnia valami kísérletező kedvű triódással rendelkező kollegának. Most elmegyek bablevest főzni. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 17:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.09.21. 16:07
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Szombathely
Quad II mintha katód ellenállással működne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 17:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
Van ott katódellenállás a munkapont beállítás végett, de azért belereszeltek egy katód visszacsatolást is... ;)
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
QuadII_schematic.gif
QuadII_schematic.gif [ 37.29 KiB | Megtekintve 44156 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 18:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gidu írta:
Quad II mintha katód ellenállással működne.

Igen, de nem is szól úgy mint a CT3, azonkívül nem teljesen azonos a két megoldás. A Quad-nál külön tekercs van, még az ARC megoldásnál a hangszóró tekercse van a katódba kötve.
Amúgy főzök ám, csak megyek a pincébe a füstölt oldalasért. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 18:17 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?
A magyarázat második része azt sugallja, hogy a gyártó tudja csak, hogy hová helyezze ezt a visszacsatoló tekercset a legjobb elérhető eredmény érdekében. ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 18:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez érdekes kérdés, én is kiváncsi vagyok, ki mit mond. Nekem is van teóriám.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 19:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
tunerman írta:
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?


Olvastam egy olyan véleményt, amely szerint azért jó a külön visszacsatoló tekercs, mert a hangszóró mozgása által indukált feszülség impulzusok nem jutnak be a visszacsatoló körbe. Nekem ez a magyarázat egy kicsit sántít.
Véleményem szerint inkább arról van szó, hogy a külön tekercset optimalizálni lehet a visszacsatolás szempontjából. Az ARC 4-8-16 ohmos kimenetéről elvileg akkor optimális a visszacsatolás, ha 16ohmos a terhelés. Ellenkező esetben fellép némi aszimmetria.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 20:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
A tervezők ugyanazt a filozófiát követték, mint én: a mainstream frekvenciákat tartják fontosnak

Kicsit szerényebben. Valószínűleg fordított az események sorrendje :D
Az ARC meg páran már ezt az utat követték. Az 1980-as években. A HFM is leírta anno..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 21:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
sajti írta:
tunerman írta:
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?


Olvastam egy olyan véleményt, amely szerint azért jó a külön visszacsatoló tekercs, mert a hangszóró mozgása által indukált feszülség impulzusok nem jutnak be a visszacsatoló körbe. Nekem ez a magyarázat egy kicsit sántít.
Véleményem szerint inkább arról van szó, hogy a külön tekercset optimalizálni lehet a visszacsatolás szempontjából. Az ARC 4-8-16 ohmos kimenetéről elvileg akkor optimális a visszacsatolás, ha 16ohmos a terhelés. Ellenkező esetben fellép némi aszimmetria.

Sajti

A független visszacsatoló tekercs(ek) valamivel kevesebb hangszóró-hangváltó visszahatást szednek fel. De, ennél sokkal fontosabb, hogy így galvanikusan is függetlenek a visszacsatolók, bármilyen potenciálú helyre bevihetők. A szekunder oldalon a hangszóró hideg ágát így le is lehet földelni, vagy maradhat lebegő is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 22:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Viszont a független visszacsatoló tekercs rontja a kimenő trafó felépítését. Messzebb kerül így egymástól a primer és a szekunder tekercs. Másrészt felmerül a kérdés, hogy hová tegyük? Ahol épp van, ott szoros a csatolása a szomszédos 30 szekunder menettel, és a 100 primerrel, de mi van a 2cm re lévő más tekercsekkel? Azokat nem nagyon látja.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 22:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
Az EAG anno így oldotta meg.
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.21. 23:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
A csévetest minden egyes pontján különbözik a frekvencia átvitel.
Ezt akár tovább is lehet gondolni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
tunerman írta:
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?


Olvastam egy olyan véleményt, amely szerint azért jó a külön visszacsatoló tekercs, mert a hangszóró mozgása által indukált feszülség impulzusok nem jutnak be a visszacsatoló körbe. Nekem ez a magyarázat egy kicsit sántít.
Véleményem szerint inkább arról van szó, hogy a külön tekercset optimalizálni lehet a visszacsatolás szempontjából. Az ARC 4-8-16 ohmos kimenetéről elvileg akkor optimális a visszacsatolás, ha 16ohmos a terhelés. Ellenkező esetben fellép némi aszimmetria.

Sajti

Jól látod a kérdést. A trafó bekötése miatt az indukált feszely olyan fázisú, hogy a katódban kivonódik, tehát mivel a katód nem fordít fázist, így úgy vehetjük, hogy a rács vezérlő feszből vonódik ki ez a hanxóró által generált feszely. Mivel ezzel a hangszóró indukált feszültsége kiegyenlítődik, az már nem jut be az NFB hálózatba. Ezért zseniális az ARC megoldása. Viszont nála fenn áll az asszimetria. Az én NFB-t tartalmazó erősítőimnél ilyen gond nincs, mivel a szekunder szimmetrikus felépítésű. Nincs olyan üzemmódja, ami a GND-re kapcsolná a hangszórót, még az ARC-nél a 4 Ohm-os leágazást használva csak az egyik fázisú káros jeleket kompelzálja az erősítő.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Idézet:
A tervezők ugyanazt a filozófiát követték, mint én: a mainstream frekvenciákat tartják fontosnak

Kicsit szerényebben. Valószínűleg fordított az események sorrendje :D
Az ARC meg páran már ezt az utat követték. Az 1980-as években. A HFM is leírta anno..

A HFM sok hülyeséget leírt a csöves erősítőkről. De javítok, az én MS filozófiám követi Bill Johnson filozófiáját, ami egy jó filozófia. Így OK?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
sajti írta:
tunerman írta:
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?


Olvastam egy olyan véleményt, amely szerint azért jó a külön visszacsatoló tekercs, mert a hangszóró mozgása által indukált feszülség impulzusok nem jutnak be a visszacsatoló körbe. Nekem ez a magyarázat egy kicsit sántít.
Véleményem szerint inkább arról van szó, hogy a külön tekercset optimalizálni lehet a visszacsatolás szempontjából. Az ARC 4-8-16 ohmos kimenetéről elvileg akkor optimális a visszacsatolás, ha 16ohmos a terhelés. Ellenkező esetben fellép némi aszimmetria.

Sajti

A független visszacsatoló tekercs(ek) valamivel kevesebb hangszóró-hangváltó visszahatást szednek fel. De, ennél sokkal fontosabb, hogy így galvanikusan is függetlenek a visszacsatolók, bármilyen potenciálú helyre bevihetők. A szekunder oldalon a hangszóró hideg ágát így le is lehet földelni, vagy maradhat lebegő is.


Ez nem teljesen kerek szvsz. Mivel CFB-re van a tekercs, így csak egy helyre lehet becsatlakozni vele, a Katódba. Ha megnézed a Quad rajzát, látod, hogy a szokásos NFB a hangszóró tekercsről van kialakítva. Az egész ARC féle megoldásnak meg pont az az előnye, hogy csillapítja azokat a visszahatásokat, amit írtál.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Viszont a független visszacsatoló tekercs rontja a kimenő trafó felépítését. Messzebb kerül így egymástól a primer és a szekunder tekercs. Másrészt felmerül a kérdés, hogy hová tegyük? Ahol épp van, ott szoros a csatolása a szomszédos 30 szekunder menettel, és a 100 primerrel, de mi van a 2cm re lévő más tekercsekkel? Azokat nem nagyon látja.


Pontosan így van, ezért nem mindegy, hova teszik a visszacsatoló tekercset. Mivel ajánlott a menetszáma csak kb 10%-a primer menetszámnak, így korlátozott az elhelyezése, nem szövi át az egész mágneses mezőt. Innetől kezdve teljesen más a frekiátvitele, FÁZIS átvitele:!: mint a szekunder tekercsnek. Tudom, mert kipróbáltam egy TC erősítőben. Nem is volt olyan feszes basszus, mint előtte az ARC módszerrel, sőt az átviteli fgv. teljesen megváltozott. Ez a basszus probléma viszont nem zavarta Walkeréket, mivel ezt az erősítőjüket a Quad ESL 57-hez ajánlották, aminek gyakorlatilag nemleges a basszusa. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Az EAG anno így oldotta meg.
Kép

Igen, csak az EAG nem tartalmaz CFB-t, sem Quad kapcsolást. Ő csak az NFB-nek készített külön tekercset. Szerintem felesleges bonyolítás volt. Valaki beadta újjításnak, felmarkolta érte a pénzt, oszt jónapot. Így működött a cocializmus. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
Mivel lassanként eljut a topik az érdekesebb kérdésekhez - ahhoz mit szól a Tisztelt Publikum, hogy egy urban legend szerint a külön visszacsatoló tekercs (katódköri is) hatásosabb lehet a kimenetről való NFB-nél.
Miért?
A magyarázat második része azt sugallja, hogy a gyártó tudja csak, hogy hová helyezze ezt a visszacsatoló tekercset a legjobb elérhető eredmény érdekében. ;)
Üdv: TJ.

Megválaszoltam. :) Viszont az én kérdésemre nem érkezett még válasz. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 10:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3565
dys-cus írta:
... A trafó bekötése miatt az indukált feszely olyan fázisú, hogy a katódban kivonódik, tehát mivel a katód nem fordít fázist, így úgy vehetjük, hogy a rács vezérlő feszből vonódik ki ez a hanxóró által generált feszely. Mivel ezzel a hangszóró indukált feszültsége kiegyenlítődik, az már nem jut be az NFB hálózatba. Ezért zseniális az ARC megoldása...
Tehát azt állítod - másképp fogalmazva - hogy egy feszülséggenerátorról meghajtva az ARC erősítő kimenetét, nem lesz mérhető feszültség a kimeneten?
Ez azt jelentené, hogy a kimeneti impedanciája 0. Tényleg ennyi?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 11:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
dys-cus írta:
... A trafó bekötése miatt az indukált feszely olyan fázisú, hogy a katódban kivonódik, tehát mivel a katód nem fordít fázist, így úgy vehetjük, hogy a rács vezérlő feszből vonódik ki ez a hanxóró által generált feszely. Mivel ezzel a hangszóró indukált feszültsége kiegyenlítődik, az már nem jut be az NFB hálózatba. Ezért zseniális az ARC megoldása...
Tehát azt állítod - másképp fogalmazva - hogy egy feszülséggenerátorról meghajtva az ARC erősítő kimenetét, nem lesz mérhető feszültség a kimeneten?
Ez azt jelentené, hogy a kimeneti impedanciája 0. Tényleg ennyi?

Ez ki van sarkítva. Természetesen nem 0, de meglehetősen alacsony a kimenőimpedanciája. Semmi sem tökéletes.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 13:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
https://www.youtube.com/watch?v=bry3rgCeBr8


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 15:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
dys-cus írta:
mayky írta:
Az EAG anno így oldotta meg.
Kép

Igen, csak az EAG nem tartalmaz CFB-t, sem Quad kapcsolást. Ő csak az NFB-nek készített külön tekercset. Szerintem felesleges bonyolítás volt. Valaki beadta újjításnak, felmarkolta érte a pénzt, oszt jónapot. Így működött a cocializmus. :P


Azért ez nem politikai kérdés :D
Szerintem a külön visszacsatoló tekercsek (itt pl. három rész)- mivel a különböző helyeken lévő primerek fogják közre - több infót ad a primerek gerjesztési állapotáról, mintha csak a kimeneteről visszahoznád a jelet.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 15:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
dys-cus írta:
mayky írta:
Az EAG anno így oldotta meg.
Kép

Igen, csak az EAG nem tartalmaz CFB-t, sem Quad kapcsolást. Ő csak az NFB-nek készített külön tekercset. Szerintem felesleges bonyolítás volt. Valaki beadta újjításnak, felmarkolta érte a pénzt, oszt jónapot. Így működött a cocializmus. :P

Szerinted a három független (kék) tekercsből kettőt kiválasztva nem lehet cfb-re használni? A harmadikkal meg akár mehet átfogó visszacsatolásba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 15:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
dys-cus írta:
mayky írta:
Az EAG anno így oldotta meg.
Kép

Igen, csak az EAG nem tartalmaz CFB-t, sem Quad kapcsolást. Ő csak az NFB-nek készített külön tekercset. Szerintem felesleges bonyolítás volt. Valaki beadta újjításnak, felmarkolta érte a pénzt, oszt jónapot. Így működött a cocializmus. :P


Azért ez nem politikai kérdés :D
Szerintem a külön visszacsatoló tekercsek (itt pl. három rész)- mivel a különböző helyeken lévő primerek fogják közre - több infót ad a primerek gerjesztési állapotáról, mintha csak a kimeneteről visszahoznád a jelet.
Üdv: TJ.

Ez biztos

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 15:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
istvan01 írta:
Szerinted a három független (kék) tekercsből kettőt kiválasztva nem lehet cfb-re használni? A harmadikkal meg akár mehet átfogó visszacsatolásba.


Rontja a visszacsatolás hatását, mert a visszacsatoló tekercs csatolása romlik. Mellesleg a CFB-s tekercs visszacsatolásnak való használata felevet még egy problémát, ugyanis ha a végfok nem A osztályú, akkor a szekunderen átfolyó katódáram is nemlineáris torzítást okoz...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 17:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
sajti írta:
istvan01 írta:
Szerinted a három független (kék) tekercsből kettőt kiválasztva nem lehet cfb-re használni? A harmadikkal meg akár mehet átfogó visszacsatolásba.


Rontja a visszacsatolás hatását, mert a visszacsatoló tekercs csatolása romlik. Mellesleg a CFB-s tekercs visszacsatolásnak való használata felevet még egy problémát, ugyanis ha a végfok nem A osztályú, akkor a szekunderen átfolyó katódáram is nemlineáris torzítást okoz...

Sajti

ebből a két mondatból nem értem az elsőt, meg a másodikat.
A visszacsatolás hatását rontja a visszacsatoló tekercs?
Szekunderen miért folyna át a katódáram? A szekunder ebben az esetben a hangszóró kimenet, azon semmilyen katód áram nem folyik, amikor a a visszacsatoló tekercsek galvanikusan függetlenek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 17:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
istvan01 írta:
ebből a két mondatból nem értem az elsőt, meg a másodikat.
A visszacsatolás hatását rontja a visszacsatoló tekercs?


A szimpla tekercs rontja a triplához képest. Hiszen azért van 3 külön tekercs, hogy jobb csatolásban legyen a primerrel.

istvan01 írta:
Szekunderen miért folyna át a katódáram? A szekunder ebben az esetben a hangszóró kimenet, azon semmilyen katód áram nem folyik, amikor a a visszacsatoló tekercsek galvanikusan függetlenek.


Ez a mondatom arra vonatkozik, ha van CFB, tehát ha a végcsövek katódja rá van kötve a szekunderre.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 19:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
A 3 tekercs a szekunder, a másik négy a vcs.
A vcs. tekercsek 206 menetesek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 19:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
mayky írta:
A 3 tekercs a szekunder, a másik négy a vcs.
A vcs. tekercsek 206 menetesek.


Mindegy, a négy tekercs meg talán még inkább vissza tudja juttatni a primerek gerjesztési állapotát.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Az EAG nem így oldotta meg.
(inkább BEAG)
Amúgy megint megyünk az erdőbe 8-)
A CFB meg a QUAD kapcsolás elmélete ugyan az, csak a kialakítása más. De máris két különbség. Globális visszacsatolás beemelése még pár különbség. Az osztott tekercsek polémia csak bonyolítja a dolgokat. Innentől nem almát hasonlítunk almával, még csak nem is körtével. Nem is kaktusszal. Alma-egér-dezodor-dupla koncertjegy-stb hasznosságáról győzködés folyik.
És hál istennek az apró részletek (alkatrész!) még nincs is a polémiában. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
Nem tudom, én nem látok "B" betűt :lol:
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Bocs, bennem úgy maradt meg hogy BEAG EA057. Lehet hogy volt az előd gyártótól is már készülék, utána nézek.
De nem ez a lényeg..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
1956-ban az amerikai AUDIO Co. névbitorlás címén pert indított a magyar cég ellen, melynek eredményeként EAG-ra (Elektro Akusztikai Gyár) változtatták a cég nevét. Ezt a nevet sem sokáig használhatta a Vállalat, mert 1960 nyarán egy budapesti kiállításon az NSZK-beli nagy múltú AEG cég – tekintettel a nagyon hasonló cégnévre névváltoztatásra kötelezte a magyar vállalatot. Ekkor lett az EAG-ból BEAG (Budapesti Elektro Akusztikai Gyár).

http://www.radiomuzeum.hu/index.php/radiok/eag-beag


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
Azért érdekes, hogy megint Audio-Hungary lettek. :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=jBNkyb48Wn8
Vagy ennek a cégnek nincsenek, BEAG-os gyökerei?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.22. 22:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Igen, 1960, de mindegy, valószínűleg az első darabok még EA néven futottak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.02.23. 08:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
FordPrefect írta:
Idézet:
Az EAG nem így oldotta meg.
(inkább BEAG)
Amúgy megint megyünk az erdőbe 8-)
A CFB meg a QUAD kapcsolás elmélete ugyan az, csak a kialakítása más. De máris két különbség. Globális visszacsatolás beemelése még pár különbség. Az osztott tekercsek polémia csak bonyolítja a dolgokat. Innentől nem almát hasonlítunk almával, még csak nem is körtével. Nem is kaktusszal. Alma-egér-dezodor-dupla koncertjegy-stb hasznosságáról győzködés folyik.
És hál istennek az apró részletek (alkatrész!) még nincs is a polémiában. :D


A végcsövek katódkörébe való visszacsatolás helyinek minősül, ami linearizálja a működésüket, ennek ára a kisebb erősítésük. Ennek a megoldásnak a McIntosh és a QUAD volt az úttőröje, a később piacra lépő ARC-nek már csak a szekunder tekercsről való katódköri visszacsatolás lehetősége maradt.

A külön visszacsatoló tekercsek megoldásainak nagy profija a McIntosh, náluk a " trifilar" megoldással kiegészítve használják. Itt az NFB-n kivül a driver fokozatra (MC-75) van hatással, aminek utánhúzza a tápfeszültségét. Itt megjegyezném, hogy a McIntosh MI-200-nál még a végcsövek futèskörèt is utánhúzzák a kimenőről a vezérléskor fellépő nagy jelamplitudók miatt.
Üdv: TJ.

PS: részletesebb infó itt: http://www.elektroncso.hu/cikkek/amptitok.php


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség