audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 13:58

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 321 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 09:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
dys-cus, mellékesen kérdezem, 20Hz-en hány % a hangfalak, hangszórók torzítása?
persze ettől még lehet haszna a 5Hz/-3dB alsó határnak de jelentősége elég kicsinyke. Az én PP trafóm pl -3dB pontja 0,32Hz-nél van kis jelűen.

Mint tudjuk PP, és jó a trafód. A hangszóró torzítása akár 10%-is lehet. De ki érdekel, mikor csak arra való az a húsz hertz, hogy a helyszín levegő mozgását érzékeltesse. Magyarul: egy 20Hz-s rencerrel meglehet hallani a huzatot az operában. :lol:
Nem a kis torzítás a kérdés a mély hangok esetében. Megpróbállak rávezetni a kérdésre. Biztosan megtudsz vizsgálni egy bármilyen zenei felvétel frekvencia spektrumát. Vagy láttál már ilyet. Kérdem én, hogy a legtöbb információ melyik sávban található? Az elhantolt eb megtalálása itt kezdődik. Nos elmondom, hogy átlagosan cca. 100Hz-4k közt szólal meg a legtöbb zene. Alatta, felette nem sok információ van, de tudjuk a jó felvételek, a korrekt stúdiómunka miatt akár 40Hz-16kHz-ig tartalmaznak összetevőket, de statisztikailag az energia, s vele együtt az információ az említett szűk határban jön át.
Ez az 1. posztulátum.
Jön a második: Mi különbözteti meg a hegedű hangját a cimbalom hangjától, ha mindkettőn leütünk egy normál A hangot? Ugye abban egyetértünk, hogy a felfutási idő, a lecsengési idő, az időpillanatbani energia elosztás, és a felhangok, s azoknak a megjelenési idejük. Mitől színezett, és mitől színezetlen hangú ugyan az a cimbalom az egyik rendszeren, vagy a másikon? Egyszerűen azért, mert a felhang struktúra nem ugyanazon időben szólal meg, mivel a két rendszer fázisviszonyai nem egyformák.
Ez a 2. posztulátum.
Eljutottunk a fázishoz. A stúdió szabványok a fázis viszonyokra igen szigorú szabályokat írnak elő. Őket nem érdekli az, hogy egy erősítő nem visz át 20k-ig, hanem az érdekli, hogy a fázis-freki eltérés a (pontos számra nem emléxem) fő "sodorban" minnél jobban közelítsen a nullához.
Ha megnézel egy fázis-freki görbét, akkor azt fogod tapasztalni, hogy a sávszéleken romlik a fázis. Főleg igaz ez a mélyhangok esetében, amik nagyon közel vannak a fősodor hangjainak alsófeléhez. Úgy 1-2 oktávra. 100 Hz esetén 1 oktáv az 50Hz, a kettő már 25Hz. Ráadásul azokat a fránya mélyeket az erősítő problematikusabban viszi át.
Megoldás a 100Hz-s jó fázisra az, ha minnél mélyebbről indul az átviteli függvény, hiszen a 800Hz-s emberi hang közelebb van az alvéghez, mint a 16k-s felvéghez. Tehát a szinezetlen hang egyik fontos feltétele a pontos fázis átvitel, annak pedig előfeltétele a lehető legalacsonyabb határfrekvencia. Felül nincs gond, mivel az 5k-s fősodor határ még 15000 Hz-re van az emberi hallástartomány felső határától, már ha nem vagyunk nagyot hallóak.
Nos ez az én mániám, nem az ARC, s ezért használok PP erősítőt, bár mint tudjuk az sem tökéletes. A PP-n belül meg igyexem olyat használni, ami igen mélyre megy, meg olyan trafókat tekerni, amik szintén mélyre mennek. S itt a válasz arra is, hogy miért vicceltem a légrés növelésével. Jól írta Szomi, hogy valami változik, de nem tudja mi az. Hát a fázis barátaim. Nézzétek meg az új erősítőm átvitelét: A teljesítmény 60%-án mérve az átvitel -3dB-s pontja 7 Hz.

Remélem sikerült megvilágítani a kimenőtrafók egy fontos paraméterének, jelesül a mélytartomány átvitelének a fontosságát a fázis átvitel szemszögéből. S bátorkodom megjegyezni, hogy az amorf vasnak, meg a nano vasnak itt lehet az előnye, mivel Csaktibi trafójának átvitelét alapul véve viszonylag kis menetszámmal is lehet mélyhangot kicsiholni abból a trafóból. A kevés menet meg előfeltétele a magas oldalon a fázis rendbelevőségének.
Felteszek ide két mérést. egy SE 300B-nek tekert 3k:6,3 Ohm kimenő freki, és freki fázis diagrammját a fentiek szemléltetésére.


Csatolmányok:
OPT 300B L Bode.JPG
OPT 300B L Bode.JPG [ 124.69 KiB | Megtekintve 54934 alkalommal. ]
OPT 300B L Phase.JPG
OPT 300B L Phase.JPG [ 105.66 KiB | Megtekintve 54933 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 09:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
dys-cus írta:
DHT írta:
És vannak a fanatikus (nagyARC) hívők akikkel felesleges vitatkozni ;) .

Marhaságot írsz. Ne haragudj, de a trafóvasról nem írtál, azt szerettem volna megtudni, de nyilván titok. Amit meg az AN-ről írtam, az igaz. Megmértem.

Na de melyik trafóját mérted meg? Gyanítom hogy az alsó szegmensből valamelyiket, az AN is gyárt jó trafókat csak azokért nagyon mélyen a zsebbe kel nyúlni.

Hogy drága, az igaz. De az átvitele a legdrágábbnak is valószínűleg követi az alatta való kategóriák átvitelét, mivel akkor nem létezne a sokak által hőn áhított AN hangzás. Egyébként az OtoPP-t, az M1 előfokot, és ezt mértem:


Csatolmányok:
Quest.jpg
Quest.jpg [ 10.06 KiB | Megtekintve 54930 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
értem én a fázis fontosságát, de szerinted a hangszórók fázisa 50Hz alatt hogy is? ahogy a trafó amplitudó/fázis viszonyul, a hangszóróknál még rosszabb.
egyébként fázis tiszta zenei felvétel a fehérhollónál is ritkább. direkt kétmikronos felvételeknél, semmi kevergetés, meg nulla stúdióbűvészkedésnél előfordul. és ez igaz a tisztán digitális hangrögzítésre is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 13:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
értem én a fázis fontosságát, de szerinted a hangszórók fázisa 50Hz alatt hogy is? ahogy a trafó amplitudó/fázis viszonyul, a hangszóróknál még rosszabb.
egyébként fázis tiszta zenei felvétel a fehérhollónál is ritkább. direkt kétmikronos felvételeknél, semmi kevergetés, meg nulla stúdióbűvészkedésnél előfordul. és ez igaz a tisztán digitális hangrögzítésre is.

A mikrofonok számához ennek semmi köze nincs. A lényeg az, hogy egy adott felvételen, egy adott hangszer egy hangjának a felharmonikusai ne késsenek, vagy siessenek ezen hangszer élő struktújához képest, ill. közelítsék azt, mert különben a hang szinezett lessz, vagy rossz esetben fel sem ismerhető a hanxer. 50Hz alatt nem is jön olyan hang, amely a "fősodorba" tartozik, kivéve egy-két orgona felvétel. Ezen kívül ugye a fül sem érzékeny rá annyira. Mert ilyennek születtünk. Nem véletlen, hogy a stúdió szabvány bőven 50Hz fölé teszi a szűk fázis szög eltérést. Mindenki lovagol a kábeleken, meg mindenféle alátéten, fesz mosógépen, és ezeket igen fontosnak tartják, mivel valamelyest tényleg megváltoztatják a hangképet. Az viszont észbe sem jut, hogy a stúdióban ilyen nincs, főleg az igen széphangú 60-as évek felvételein. Akkor az erősítő fázistorzításának kézbentartása miért nem fontos, pedig azt a stúdióban is igyexenek kézbentartani. A digitális felvétel persze más, ott relatív értelemben kell az egész problémakört vizsgálni, hiszen még lemezre kerül a felvétel, akár 20X180 fok fázis eltérés is lehet az eredeti élőhanghoz képest. De ezen belül az egyes frekik idejének megszólalása igenis fontos a hanxer felismerhetőségéhez.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 15:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Barth Ida írta:
2000 menet az már sok a légrés mentességhez. Ahhoz meg kellett volna állni max 1400 környékén. Ott se lenne teljesítmény sávszélesség, de nem torzítana be annyira. És ezzel nem azt mondom, hogy 1400 menetnél korrekt műszaki produktum képződne, hanem azt, hogy ott nem uralkodna el az a fajta probléma, ami a túlmágnesezésből származik. Szerintem kell a légrés, de csak a legminimálisabb. Van egy határ, ami fölött már rosszul fog szólni a trafó. Ez vasfajtánként eltérő.


Soknak sok, attól még ki lehet próbálni légrés nélkül...

Légrés nélkül: 1200 menet 60mA 12,6H 20Hz -1dB (2A3 800R) és 20Hz-en 5W teljesítmény sávszélesség. 2A3-hoz szerintem korrekt.

Más:
Azon gondolkodom, hogy szépek ezek az ábrák, hogy xkHz -ydB, meg milyen a fázis. Persze fontos információk. De hol van benne az, hogy a szórt induktivitásban tárolt energiától hogyan szabadul meg a trafó, illetve a szórt kapacitás feltöltésekor a cső mit lát, mit eredményez ez a szekunderen, és ettől az energiától hogyan szabadul meg a trafó. A szórt paraméterétek milyen felharmonikus tartalommal "dúsítják" a végeredményt. Minden frekvencián, minden pillanatban.
A kapacitásban tárolt energia ráadásul a feszültséggel négyzetesen arányos, ez hogyan jelenik meg valóságban...
Azon gondolkodtam, hogy a légrés a vasanyag felmágnesezését gátolja, kvázi egyfajta tehetetlenséget ad a mágneses rendszernek. Könnyen lehet, hogy azt halljuk, hogy a vas egész egyszerűen másképpen szabadul meg a benne tárolt energiától. Más/Kevesebb torzítást eredményez a szekunderen. Kvázi ez a trafó sajáthangja. Ezért lehet "jobb"/másabb egy vasanyag.
Lehet, hogy hülyeségeket írok, csak agyalok. Mi a véleményetek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 15:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hát Szomi, lehet, hogy ez is benne van a saját hangban, de talán nem olyan sokkal. A szórások eléggé kicsik, hiszen ezred, illetve milliárdod nagyságrendbe vannak. A kettőnek együtt viszont már lehet, sőt van hatása pl a trafó rezonancia pontjának helyére. Talán így nagyobb a "beleszólás a hangba".

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 15:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Mértem egyet:
P-SZ 10,1nf
V-SZ 10,8nf
V-P 28nf
Tehát nálam így állnak a kapacitások.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 16:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Oké, de ez önmagában nem mond semmit. Ez egy "statikus" paraméter. Egy frekvencián, egy mérőfeszültséggel.

Menet közben mekkora impedanciákon keresztül kell feltölteni az egyes tekercsrészek kapacitásait (más más időállandó), és mekkora feszültségre, ezek gyakorlatilag menetenként eltérnek... és mennyire változik ez az egész katyvasz frekvenciával, kivezérléssel... És utána a sok kis kondi, hogyan tolja vissza a rendszerbe szépen az áramot...
És akkor nem beszéltünk a többi veszteségről.

Azt gondolom, ezek a paraméterek nagyon is jól hallható tartományban vannak, és kimerítik a nem lineáris torzítások fogalmát.

Visszatérve a légrésre, valószínűleg minél kisebb a hiszterézis hurok területe egy vasnál, annál érzékenyebb "műszer".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 16:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Mértem egyet:
P-SZ 10,1nf
V-SZ 10,8nf
V-P 28nf
Tehát nálam így állnak a kapacitások.

A VP a főld kapacitás, amiről már egyszer régen beszéltem neked, azzal kapcsolatban, hogy a primér tekrencet lehetőleg minnél messzebb tegyük a vastól. Képes a magasakat kaszálni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 17:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
dys-cus írta:
DHT írta:
Mértem egyet:
P-SZ 10,1nf
V-SZ 10,8nf
V-P 28nf
Tehát nálam így állnak a kapacitások.

A VP a főld kapacitás, amiről már egyszer régen beszéltem neked, azzal kapcsolatban, hogy a primér tekrencet lehetőleg minnél messzebb tegyük a vastól. Képes a magasakat kaszálni.

Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam.
Ugye jelen esetben a trafót mint kondenzátort vizsgáljuk, de ezek az értékek nem magasak.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 17:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, a kapacitás attól megvan, mint mérted.

"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, ha egyszer átüt, akkor lessz fogaknak rezgése. ;)
Ez amolyan utolsó mondat. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 21:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
dys-cus írta:
"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, a kapacitás attól megvan, mint mérted.

"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, ha egyszer átüt, akkor lessz fogaknak rezgése. ;)
Ez amolyan utolsó mondat. :P

Felesleges izgulni ez rendesen meg van csinálva 8-)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 07:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
dys-cus írta:
"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, a kapacitás attól megvan, mint mérted.

"Főleg hogy a vas nem érintkezik a földeléssel nálam."
Nem baj, ha egyszer átüt, akkor lessz fogaknak rezgése.
Ez amolyan utolsó mondat. :P

Felesleges izgulni ez rendesen meg van csinálva 8-)

Megnyugodtam. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 09:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
300B-k vendégségben :)
Csatolmány:
image.jpg
image.jpg [ 137.05 KiB | Megtekintve 54745 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 19:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
És melyik tetszik jobban?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.24. 22:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
DHT írta:
És melyik tetszik jobban?


Egyelőre a 2A3 felé húz a fülem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.25. 19:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
csaktibi írta:
DHT írta:
És melyik tetszik jobban?


Egyelőre a 2A3 felé húz a fülem.

Na ez nagyon érdekes, akkor lehet gyüjteni EML 2a3-ra ;)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.27. 15:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Nehéz kérdés ez a 2A3(Sovtek) vs. 300B(Valve Art 4300B)

Mindkettő nagyon jó, csak másképp. Ízlés és zenefüggő.
A 2A3-mal részletezőbb, finomabb hangú és kicsit visszafogottabb is. Sokáig hallgatható nem válik fárasztóvá. A magas hangjai szerintem kicsit lekerekítettek, alul megfogottabb mint a 300B de nincs is akkora tömege. Középen egyértelműen sokkalta nyitottabb, virgoncabb a 300B, ennek a magasai is szépen csilingelnek.
Szívem szerint összegyúrnám a kettőt :)
De az is benne lehet, hogy ahány gyártó annyi féle hang. Pl a kínai 2A3(Shuguang) már egy sokkal keményebb hangzású cső, a Sovtek meg kimondottan lágy.

Ha mégis a 300B mellett döntök akkor vennem is kell egy párat :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.09.27. 20:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Merem ajánlani a JJ 300B, ha nincs a közeledben tudok kölcsönözni.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 20:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Szomi írta:
euro21 írta:
Nálam programmal számolva 1948 menet, 60mA, 17.3H, 0.24 légréssel 0.46+0.82=1.32T.


Köszi, B. Nekem is 0,45T jött ki DC gerjesztésre 60mA-en. Ha ez megfelel a valóságnak is, akkor simán jó egy izmosabb 300B-hez is a trafó.



Lehet, hogy én mérek rosszul de a 2A3 is képes telítésbe vinni a vasat.
A mérések a teljes rendszeren készültek. Laptop - USB DAC - M7 előfok - végfok

Csatolmány:
Magyarázat: itt kezd behorpadni a szinusz
2A3 @ 30Hz 2,13W.jpg
2A3 @ 30Hz 2,13W.jpg [ 115.45 KiB | Megtekintve 54414 alkalommal. ]


itt már jól látszik a horpadás:

Csatolmány:
2A3 @ 30Hz 4,13W.jpg
2A3 @ 30Hz 4,13W.jpg [ 135.98 KiB | Megtekintve 54414 alkalommal. ]


és egy 1kHz-es mérés 3,5W-on

Csatolmány:
2A3 1kHz @ 3,5W.jpg
2A3 1kHz @ 3,5W.jpg [ 125.56 KiB | Megtekintve 54414 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 20:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Egyébként a hang a bejáratással folyamatosan változik. A mély hangok még jobbak mint az elején, a magasak fényesebbek és nyitottabb lett a középtartomány is. Most kb. 60-70 óra lehet benne. Kíváncsi vagyok 100-150 óra után mit tud majd.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 20:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
csaktibi írta:
Lehet, hogy én mérek rosszul

Nem mérsz rosszul, csak kicsit igazítani kell a beállításokon. ;)

Ne engedd -10dB fölé a szintet, mert a hangkártya -általában- ott már eléggé torzít.

Ha alacsony frekvenciás jelet mérsz, vedd erősen vissza a mintavételezési frekvenciát is akár 11k környékére is, valamint az FFT minták számát is legalább 16k-ra (ezzel finomítod a felbontást bőven 1Hz alá).

A minták átlagolását (Average) legalább 5-re emeld.
Én személy szerint nem "szeretem" a Hanning függvényt, Blackmant állítok be.

Ha nagyobb mintavétellel (96-192k) mérsz, nyugodtan állíts be 65536-os FFT mintaszámot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 21:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Elvileg ennek a trafónak kb. 10W-ot kéne "kibírnia" (valószínűleg V.L. is erre méretezte).

Meg kéne nézni, hogy mennyit tud az erősítő 1kHz-en -ápp csak- klippelésig vezérelve (pl. 4W 5% torzítás mellett).
Na, ezt nem fogja tudni se 30, se 20 Hz-en. ;)
Jó, ha 1.5-2w-ot tud majd 5% torzítással.

Ezért nincs nagy teteje ezt így mérni, mert sem a trafó, sem a cső (a drasztikusan csökkenő terhelése miatt) nem fog ebben a tartományban remekelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 21:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Köszönöm a segítséget.
A hangkártya bemenő jelszintje (win mixer)maradhat a max értéken?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.01. 22:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
euro21 írta:
Elvileg ennek a trafónak kb. 10W-ot kéne "kibírnia" (valószínűleg V.L. is erre méretezte).

Meg kéne nézni, hogy mennyit tud az erősítő 1kHz-en -ápp csak- klippelésig vezérelve (pl. 4W 5% torzítás mellett).
Na, ezt nem fogja tudni se 30, se 20 Hz-en. ;)
Jó, ha 1.5-2w-ot tud majd 5% torzítással.



Ha jól emlékszem 6,5W 1kHz 5% THD.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.02. 08:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
csaktibi írta:
A hangkártya bemenő jelszintje (win mixer)maradhat a max értéken?

Maradhat.

A 6.5W az nagyon szép érték. Kicsit soknak is tűnik. Mikor anno Krizsi 2A3 erősítőjét mértük szerintem nem volt több 4.5W-nál a klippelési határ.
Én azért megnézném szkóppal a jelalakot, amikor valamelyik csúcsa "kiül", egy kicsit visszaveszel és az a határ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.02. 10:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Majd megmérem újra. Azt azért megjegyzem ez kb. 19,5-19,7W anódisszipáció melletti beállításban történt. De gyanítom, hogy a trafó jó hatásfoka is segít ebben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.11. 11:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
A 2A3 kontra 300B kérdés eldőlt. A napokban vissza is adtam a 300B-ket a gazdájuknak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.11. 17:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Ez szerintem még fog változni a jövőben :) , főleg ha normális 300B kapsz kölcsön. Kínai csőből még túl jót nem hallottam, de ettől még lehet jó csövük.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.11. 17:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
A kínai 2A3 is jobban tetszett mint a kínai 300B.
Nekem ez a hangzás jobban tetszik. A teljesítménye is elegendő, sőt a szomszéd sem jegyezte meg, hogy mostanában halkabban szólna a zene :D.
És a 2A3-ból is ott vannak a "finomabb" csövek amik felé még el lehet mozdulni.
Az EML 2A3S még bele is férhet a keretbe, de kíváncsi vagyok a Psvane Treasure MkII-re is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 20:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Kínait ne! Szerintem érdemes még a KR házatáján szétnézni PX4 vagy a PX25 , mondjuk ez utóbbi nekem is tetszik. Egy előfokba vagy riaa végére tudnám elképzelni.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 20:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
DHT írta:
Kínait ne! Szerintem érdemes még a KR házatáján szétnézni PX4 vagy a PX25 , mondjuk ez utóbbi nekem is tetszik. Egy előfokba vagy riaa végére tudnám elképzelni.

én úgy tudom a KR nem ad el csövet, csak regisztrál KR erősítő tulajoknak, legalábbis egy időben így volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 20:42 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
istvan01 írta:
DHT írta:
Kínait ne! Szerintem érdemes még a KR házatáján szétnézni PX4 vagy a PX25 , mondjuk ez utóbbi nekem is tetszik. Egy előfokba vagy riaa végére tudnám elképzelni.

én úgy tudom a KR nem ad el csövet, csak regisztrál KR erősítő tulajoknak, legalábbis egy időben így volt.

Az elektroncso.hu-n is árulják, legalábbis még ára is van. ;)
(Az a PX4 nekem is tetszene preampba, csak még sokat kell gyűjteni rá... Még csak játszadozom a gondolattal, de tervben van nálam egy DHT preamp, jó hogy szóba került! :D )
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 21:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Van egy amcsi oldal ahol találtam csöveket, a teljes palettát árulják. PL. tubesusa

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 21:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
deeraudio írta:
de tervben van nálam egy DHT preamp

A 10Y/VT25 vagy 801/801a/VT62 vonalat nem nézegetted még?
Mind thoriated tungsten katódos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.10.20. 21:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
euro21 írta:
deeraudio írta:
de tervben van nálam egy DHT preamp

A 10Y/VT25 vagy 801/801a/VT62 vonalat nem nézegetted még?
Mind thoriated tungsten katódos.

Ez még nagyon a "jövő zenéje", addig ráérek sok mindent nézegetni... :) A megvalósítási sorrendembe, két-három éven belül nem fér bele. :lol:
De köszönöm, már nézegetem! (Sokat azért ne OFF-oljunk itt, vagy valaki tegye át a megfelelő helyre. ;) )
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.29. 15:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
A négyszögjeles mérés szerelmeseinek néhány kép a komplett erősítőn mérve:

Csatolmány:
10Hz négyszög.jpg
10Hz négyszög.jpg [ 96.62 KiB | Megtekintve 53986 alkalommal. ]


Csatolmány:
20Hz négyszög.jpg
20Hz négyszög.jpg [ 97.04 KiB | Megtekintve 53986 alkalommal. ]


Csatolmány:
100Hz négyszög.jpg
100Hz négyszög.jpg [ 86.88 KiB | Megtekintve 53986 alkalommal. ]


Csatolmány:
1kHz négyszög.jpg
1kHz négyszög.jpg [ 85.65 KiB | Megtekintve 53986 alkalommal. ]


Csatolmány:
10kHz négyszög.jpg
10kHz négyszög.jpg [ 87.64 KiB | Megtekintve 53986 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.29. 15:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Csatolmány:
20kHz négyszög.jpg
20kHz négyszög.jpg [ 86.85 KiB | Megtekintve 53990 alkalommal. ]


Csatolmány:
30kHz négyszög.jpg
30kHz négyszög.jpg [ 90.01 KiB | Megtekintve 53989 alkalommal. ]


Csatolmány:
40kHz négyszög.jpg
40kHz négyszög.jpg [ 92.13 KiB | Megtekintve 53990 alkalommal. ]


Csatolmány:
50kHz négyszög.jpg
50kHz négyszög.jpg [ 94.79 KiB | Megtekintve 53990 alkalommal. ]


Csatolmány:
60kHz négyszög.jpg
60kHz négyszög.jpg [ 96.86 KiB | Megtekintve 53990 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nagyon szépek. Ezek a fotók a sztereo két csatornájáról vannak, vagy pedig a bemenő és a kimenő jeleket mutatják? Mert azért ez nem mindegy.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 09:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
dys-cus írta:
Nagyon szépek. Ezek a fotók a sztereo két csatornájáról vannak, vagy pedig a bemenő és a kimenő jeleket mutatják? Mert azért ez nem mindegy.


A sztereo 2 csatornája


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 14:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Jöhet a kritika? :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 14:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Ha építő jellegű, akkor jöhet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 14:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
ha jol latom a kimeno fesz csak kb 1Vpp, tudsz mutatni nagyobb kivezerlest is ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 15:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
csaktibi írta:
Ha építő jellegű, akkor jöhet.

Hogyne, én mindig építőjellegűt írok, ha a téma komoly. Hozzáteszem, hogy úgy mondok véleményt, hogy csak a négyszögjeleket látom egy hangkártyás(?) oszcilloszkópos méréssel. Nos ami átjön, az az alábbi:
1, a Magasátvitel szép, ebből gondolom, hogy kellőképpen kicsi a szórt induktivitás, talán a szórt kapacitás hatása jobban érződik. Ezt a néccög felfutóélén látható csúcsocska mutatja számomra már az 1k-ás jelen.
2. A szórt induktivitás ilyen alacsonyan való tartása feltételezi, hogy a, vagy sok a tekercsrészek száma, vagy b, kevés a menetszám.
3. Mivel már az 1k-s jelen jelen van a tetőesés, így arra tippelek, hogy kicsit kevés a primer menet száma. Vagy nagy a légrés. De ha nem az utóbbi, akkor az előbbi.
4. Feltételezem, hogy ha csak a trafót méred, mikor is az erősítő nem korlátozza a trafó felső átvitelét, akkor 75kHz alatt van egy rezonancia.
Amit javaslok:
1, növeld 5-10%-al (helytől függően) a primér menetszámot. Helyet úgy "készíthetsz", hogy a tekercs osztásait mondjuk 1-el csökkented, és a megmaradó osztások rétegeit eggyel megnöveled. Ezzel szigetelést hagyhatsz el, így marad helyed arra a 150-200 menetre, ami még kellene neked. Az viszont igaz, hogy ezzel együtt a szórt induktivitás megnő, de a szórt kapacitás csökkenni fog. Mindkét változás azt a bizonyos túllövés ellenébe fog hatni azzal, hogy a rezópontot emeli a magassabb frekik felé, várhatóan 100kHz fölé, illetve nő az átvitel alsó határa.
2, Mindezek mellett ha van hely, akkor próbálj picit vastagabb rétegszigetelést használni, ami megint csak a rezonancia csúcs helyét fogja a frekigörbén jobbra tolni.
Ha nincs helyed, akkor szerezz egy kicsivel vékonyabb drótot. Ha a kimenőd hőmérséklete eléri a 35-40 Celsius fokot, az tök normál állapot. Gondolom most 10 óra hallgatás után sem meleg, legfeljebb langyos. Teljesítményben lehet vesztesz egy Wattot (rézveszteség növekedés), de az nem érdekel senkit. Az öröm az, hogy kissebb lessz a torzításod, és a fázis átvitel javulása miatt kevésbé lessz szinezett a hangképed. Lehet nem szépen fog szólni, hanem természetesebben. Ezt ne sajnáld.
Ezért vesződtél vele nem? :)
Építő jellegű volt?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 18:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Elnézést. Korai volt a méréseket megosztanom. A kérdés, hogy a mérések a két csatornát vagy a bemenő kimenő jelet ábrázolják beletette a bogarat a fülembe, hogy úgy is mérjek egyet. Hasznos volt mert rávilágított, hogy elkövettem egy kezdő hibát. Mostanában szereztem be egy függvénygenerátort és egy PC-s szkópot amikkel mostanában ismerkedek, és benéztem a mérőcsúcsok kalibrálását négyszögjellel mert nem az 1:10-es állásban ellenőriztem korábban. Ez hozta is a hibát. Így felteszem az újramért jeleket immár a bemenő kimenő jeleket ábrázolva.
Elnézést Dys-Cus-tól, hogy feleslegesen túráztattalak a kritikával.

Csatolmány:
20Hz négyszög.jpg
20Hz négyszög.jpg [ 67.09 KiB | Megtekintve 53892 alkalommal. ]


Csatolmány:
100Hz négyszög.jpg
100Hz négyszög.jpg [ 68.13 KiB | Megtekintve 53893 alkalommal. ]


Csatolmány:
1kHz négyszög.jpg
1kHz négyszög.jpg [ 60.97 KiB | Megtekintve 53894 alkalommal. ]


Csatolmány:
10kHz négyszög.jpg
10kHz négyszög.jpg [ 60.49 KiB | Megtekintve 53893 alkalommal. ]


Csatolmány:
20kHz négyszög.jpg
20kHz négyszög.jpg [ 64.46 KiB | Megtekintve 53893 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 19:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos így már más a kép, mert nincs az a ronda túllövés. A primér menetszámra, s annak feltételére még mindig a szavazatomat adom, mivel az 1k még mindig esik. Mérd meg az erősítő átvitelét a teljesítményének 50%-ánál.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.11.30. 21:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
2,14W-on a -3dB-es pontok 11Hz-85kHz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.12.01. 10:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Akkor még mindig baj van a szkópoddal. Az 1k-nak nem szabadna lejtenie. Amit nemrég tekertem PP kimenőt, annak 12Hz-n van a 3dB-je, de az 1ks válaszjele szinte műszer minőségű a Philips 50MHz-s szkópomon. Mindenesetre gratula a jó átvitelért. Majd egyszer meghallgatjuk.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.12.01. 11:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Azt gondolom be kell szereznem pár jó minőségű mérőfejet mert amit adtak hozzá elég gagyi kinézetre is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő AMCC 400 vasra
HozzászólásElküldve: 2015.12.01. 16:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
Köszönöm, én is örülök a jó átvitelnek de a dícséretet BarthIda szellemi munkája és Veres mester tekerése érdemli. Illetve ttshungary szorgalmazta elsőként az amorf mag használatát.
Én meg élvezem a hangját :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 321 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség