audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:34

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 18:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
Sziasztok
Első csöves erősítő építése előtt állok, mivel kezdő vagyok, és nem szakmabeli, fontos hogy valami jól dokumentált project legyen.
89dB érzékenységű Cambridge Audio SX60-as hangfalon hallgatok most zenét egy NAD3020-al hajtva. A szomszédokkal való konfrontáció elkerülése miatt nem hallgatom nagyon hangosan, ahogy méregettem 1W és 2W között szoktam használni a NAD-ot. Ezért is gondoltam, hogy egy SE csöves elég, nem nagyon gondolom, hogy szükségem lenne 5W/csatornánál többre.
Három kapcsolás között örlődöm, nem tudok dönteni.

Az első Claus Byrith féle EL34SE
Csatolmány:
cb_seamp.jpg
cb_seamp.jpg [ 329.64 KiB | Megtekintve 20018 alkalommal. ]

http://www.asinus.dk/Asinus_Elektroakus ... r_8wse.pdf

A második a szintén népszerű RH84
http://rh-amps.blogspot.com/2013/02/rh8 ... -2_26.html

A harmadik pedig segy másik EL34SE kapcsolás
Csatolmány:
el34 se.gif
el34 se.gif [ 17.25 KiB | Megtekintve 20018 alkalommal. ]


kb. 150e Ft-ot szánnék rá, viszont az építés élményén túl tanulni is szeretnék belőle, ezért az Ebay-es kitteket kizártam.
Van tapasztalatotok valamenyik kapcsolással? Meyiket javasoljátok? Szeretném ha legalább olyan szépen zenélne mint a NAD.

Köszönöm, üdv
Gaszto


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 19:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ahogy a diyaudio.com-on is leírták, ez nem túl "tág" költségvetés. ;)

SE esetében -ha csak nem kötsz elég nagy kompromisszumot- a két kimenő és a táp akár el is viheti ezt a keretet.
PP esetében az alkatrészbázis -persze beleértve a trafókat is- költsége lesz a korlát.

Addig nem szabadna belevágnod, míg ki nem próbálsz egy-két csöves erősítőt a hangfaladdal, ugyanis ott dől el, hogy érdemes-e egyáltalán csövesben gondolkodnod.

Ha itthon lennél, könnyebb dolgod lenne, kipróbálásra tudnál kölcsön kérni erősítőt (vagy elvinnéd oda a hangfalaidat, ami szerintem esetedben jobb opció lenne).

Ha utána olvasol -akár itt is- én is 89dB-s (Acoustic Energy Aelite 3) hangfalakat használok, csak éppen azok "csöves barátok", az impedanciamenetük nem esik extrém mélyre és nincs túl nagy változás sem a kritikusnak mondott 20Hz- 20kHz tartományban.
Ezért aztán bátran hajtom 10W-os 300B SE-vel egy kb. 28m2-es nappaliban.

A zenei ízlésem hasonló a Tiedhez (komoly, jazz, fusion, kevés rock), nekem se kell átlagosan 1W-nál több, de néha jól jön az erősítő A2-ben 10-12W-os képessége.

ps. van EL34 PP erősítőm is (Jolida 202a, anno majd' 1000USD bekerülési költséggel) és 211 SE is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 19:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
euro21 írta:
Ahogy a diyaudio.com-on is leírták, ez nem túl "tág" költségvetés. ;)


:D Nahát, ekkora az átfedés a két olvasótábor között...

Sajnos a távolság miatt a kipróbálás nem nagyon működik, ezért is próbálok több infót szerezni, hogy merre legyen az előre. Nyilván egy idő után feldobok egy dobókockát, és valamelyiket megépítem, mert nagyon piszkálja a fantáziám. Aztán ha elszáll a költségvetés, akkor hosszabb lesz a project lefutás, és ennyi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 20:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Hát, egyik mentén sem tenném le a voksomat. Ötletelés, mint egyre inkább a neten található kapcsolások.
Mondjuk én elkezdeném valami Audio Note SE kapcsolás után építésével. Sok van. Jó minőségű, de nem horrorisztikus árú alkatrészekkel, 1 pár jó kimenővel. 150-ből megvan, utána lehet ötletelni, csiszolgatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 20:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
FordPrefect írta:
Mondjuk én elkezdeném valami Audio Note SE kapcsolás után építésével. Sok van. Jó minőségű, de nem horrorisztikus árú alkatrészekkel, 1 pár jó kimenővel. 150-ből megvan, utána lehet ötletelni, csiszolgatni.

Tudnál javasolni egy kapcsolást?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 21:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
gaszto írta:
...89dB érzékenységű Cambridge Audio SX60-as hangfalon hallgatok most zenét egy NAD3020-al hajtva...
euro21 írta:
...Addig nem szabadna belevágnod, míg ki nem próbálsz egy-két csöves erősítőt a hangfaladdal, ugyanis ott dől el, hogy érdemes-e egyáltalán csövesben gondolkodnod...

...hangfalakat használok, csak éppen azok "csöves barátok", az impedanciamenetük nem esik extrém mélyre és nincs túl nagy változás sem a kritikusnak mondott 20Hz- 20kHz tartományban...


Csatolmányok:
Cambridge Audio SX60.jpg
Cambridge Audio SX60.jpg [ 143.46 KiB | Megtekintve 19940 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 21:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Egyszerű kapcsolás, olcsóbb kimenők, sokkal kisebb torzítás, mint egy SE-nek, jól dokumentált, többféle csővel is megépíthető.
http://diyaudioprojects.com/Tubes/KT77-Push-Pull-Tube-Amp/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 22:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
Ezt a görbét honnan sikerült vadászni? Én nem jártam sikerrel. Ennek okán írtam is a Cambridge Audionak, hogy de jó lenne, ha tudnának adni impedancia görbét, és hát nagyon udvariasan ugyan de megírták, hogy nem áll módjukban. Látva ezt nem is csodálom.
De nem adtam fel, rendeltem pár ellenállást, a napokban megjön, és jól lemérem én is. Köszi, hogy megosztottad, legalább tudom validálni a mérésemet.
Viszont ez egy újabb szempont az erősítő választásnál, hogy jó legyen egy másik hangszóróval is :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 08:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
gaszto írta:
Ezt a görbét honnan sikerült vadászni? Én nem jártam sikerrel. Ennek okán írtam is a Cambridge Audionak, hogy de jó lenne, ha tudnának adni impedancia görbét, és hát nagyon udvariasan ugyan de megírták, hogy nem áll módjukban. Látva ezt nem is csodálom.
De nem adtam fel, rendeltem pár ellenállást, a napokban megjön, és jól lemérem én is. Köszi, hogy megosztottad, legalább tudom validálni a mérésemet.
Viszont ez egy újabb szempont az erősítő választásnál, hogy jó legyen egy másik hangszóróval is :D


Szerintem ez zsákutca. Ha a legkissebb torzítású legszebb görbéket szeretnél akkor IC-s erősítőt építs, ha olyat ami hangja neked tetszik akkor hallgass meg többfélét.
Ha görbe vadászat akkor: https://www.stereophile.com/reference/60/index.html
Érdemes elolvasni minden 1995 utáni cikket mert ezekben már felveszik a szimulált méréseket
Én megépítettem játszásiból. És egy IC-s erősítővel kb +-0.1dB a görbe változása, egy eredeti NAP 250 kb 0.4dB egy ARC 76-al +-1.5dB egy Neiro+-2.5dB csinál. Az IC-s hallgathatatlan (nem azét mer IC-s) az ARC pedig gondolom egyetértünk nagyságrenddel jobb mint a NAP, az SE PP vita nem érdekel, de a Neiro sem rossz.
(ezen gorbék a csillapítási tényezőtől (is) függenek)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 08:59 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
patrik96 írta:
(ezen gorbék a csillapítási tényezőtől (is) függenek)


Leginkább attól függenek.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 09:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
"Addig nem szabadna belevágnod, míg ki nem próbálsz egy-két csöves erősítőt a hangfaladdal, ugyanis ott dől el, hogy érdemes-e egyáltalán csövesben gondolkodnod."

Ha le tudjuk szervezni nálunk 6-8 féle csövessel meg tudod próbálni. De ne hagyd hogy elvegyék a kedvedet az épitéstől. Segitünk !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 10:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Gybalu71 írta:
Ha le tudjuk szervezni nálunk ...

Svédországból kicsit körülményes lesz neki elhozni a dobozokat. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 10:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
euro21 írta:
Gybalu71 írta:
Ha le tudjuk szervezni nálunk ...

Svédországból kicsit körülményes lesz neki elhozni a dobozokat. ;)


Nem tudtam ,hogyott vannak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 10:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
Idézet:
Szerintem ez zsákutca. Ha a legkissebb torzítású legszebb görbéket szeretnél akkor IC-s erősítőt építs, ha olyat ami hangja neked tetszik akkor hallgass meg többfélét.

Szó nincs erről, hogy a legszebb görbéket vadászom, azért is kezdek bele a csöves építésbe.
Az egész impedancia görbe sztori onnan indult egy másik fórumon, hogy mekkora teljesítményű erősítő kapcsolást keressek, mert 3-30WPC-ig sok minden volt. Ott írta, valaki hogy oké hogy a hangszóró 89dB érzékenységű, de ha az inpedancia görbe nagyon beszakad a gyárilag megadott névleges 8ohm helyett 4ohm, (mint azóta tudjuk 3.2Ohm) ott már a 89dB sem annyi hanem bőven lemegy 86dB-re.
Rengeteg kapcsolást lehet találni, és mivel kezdő vagyok, egy kapcsolásról nem tudom megmondani, hogy tök baromság, és biztos nem lesz jó, vagy igen, ez kell nekem. Elkzedtem szűkíteni a kört
- nem kell több mint 10W
- minél egyszerűbb legyen
- minél több információ legyen róla, ami segíti az építést (részletes darabjegyzék, képek, leírások)
- ha lehet akkor Single Ended

Azt gondolom, hogy ez lesz az első, de nem feltétlenül az életem végéig tartó Ultimate változat, ezért elsőre nem szeretnék irgalmatlan sok pénz ráfordítani. Ebből szeretnék tanulni, mire kell figyelni, és egy következőnél mit kellene máshogy csinálni. Viszont nem is szeretnék olyat választani (tudatlanul) ami biztosan nem lesz jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 10:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
Gybalu71 írta:
euro21 írta:
Gybalu71 írta:
Ha le tudjuk szervezni nálunk ...

Svédországból kicsit körülményes lesz neki elhozni a dobozokat. ;)


Nem tudtam ,hogyott vannak.

Igen, sajnos ezért is nem jön szóba a meghallgatás, ami nyilvánvalóan a legjobb lenne. De nagyon köszönöm a felajánlást, és nem tudják elvenni a kedvem :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 11:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
gaszto írta:
Viszont nem is szeretnék olyat választani (tudatlanul) ami biztosan nem lesz jó.

Ha rákeresel a diyadudio.com-on Mikael Abdellah nevére, rengeteg információ fog lejönni.

http://diyaudioprojects.com/Schematics/ ... lifier.htm
http://diyaudioprojects.com/Tubes/KT88/

Ez a KT88 SE egy "faék" egyszerűségű, minimális tudással szinte elronthatatlan projekt.
Rengeteg után építéssel, modolással találkozhatsz.

Triódába "kapcsolva" kisebb teljesítményen kifinomultabb hangot ad, Ultra Lineárban nagyobb a teljesítmény (egy más hangzással).

Az, hogy ez mennyiből fog kijönni, elsősorban az alkatrészválasztásokon múlik (a mechanikus részeket Te csinálod).

A csövek és foglalatok az oroszoktól (pl. Elektro Harmonix) beszerezhetők, trafókat a Lundahl is csinál (szerintem drágán), vagy vehetsz lengyelt is (Ogonowski, Toroidy), a többi alkatrész részben a TME-től (tme.eu), Mousertől (mouser.com), részben a netről (pl. jó -és nem drága- Kiwame ellenállásokat árul egy -talán észt- srác az ebay-en) jöhet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 18:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.04. 00:03
Hozzászólások: 100
euro21 írta:
gaszto írta:
Viszont nem is szeretnék olyat választani (tudatlanul) ami biztosan nem lesz jó.

Ha rákeresel a diyadudio.com-on Mikael Abdellah nevére, rengeteg információ fog lejönni.

http://diyaudioprojects.com/Schematics/ ... lifier.htm
http://diyaudioprojects.com/Tubes/KT88/

Ez a KT88 SE egy "faék" egyszerűségű, minimális tudással szinte elronthatatlan projekt.
Rengeteg után építéssel, modolással találkozhatsz.

Triódába "kapcsolva" kisebb teljesítményen kifinomultabb hangot ad, Ultra Lineárban nagyobb a teljesítmény (egy más hangzással).

Az, hogy ez mennyiből fog kijönni, elsősorban az alkatrészválasztásokon múlik (a mechanikus részeket Te csinálod).

A csövek és foglalatok az oroszoktól (pl. Elektro Harmonix) beszerezhetők, trafókat a Lundahl is csinál (szerintem drágán), vagy vehetsz lengyelt is (Ogonowski, Toroidy), a többi alkatrész részben a TME-től (tme.eu), Mousertől (mouser.com), részben a netről (pl. jó -és nem drága- Kiwame ellenállásokat árul egy -talán észt- srác az ebay-en) jöhet.


Köszönöm, lesz olvasni, böngészni valóm a hétvégére :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.05. 19:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
http://www.michelterrier.fr/radiocol/de ... 50-amp.gif


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.06. 00:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
gaszto írta:
Ezt a görbét honnan sikerült vadászni? Én nem jártam sikerrel. Ennek okán írtam is a Cambridge Audionak, hogy de jó lenne, ha tudnának adni impedancia görbét, és hát nagyon udvariasan ugyan de megírták, hogy nem áll módjukban. Látva ezt nem is csodálom.
De nem adtam fel, rendeltem pár ellenállást, a napokban megjön, és jól lemérem én is. Köszi, hogy megosztottad, legalább tudom validálni a mérésemet.
Viszont ez egy újabb szempont az erősítő választásnál, hogy jó legyen egy másik hangszóróval is :D
Google kidobta ezt az AV-online tesztet, abban leltem. :oops:

Egyébként szerintem nem tragikus, csak 4ohmosra érdemes méretezni a kimenőt, és dupla teljesítményre...

(esetleg a hangfallal párhuzamosan kötött Zobel (soros RC) taggal kompenzálható az impedancia emelkedés, illetve egy soros (RLC) szívókört is be lehet kötni, ha muszáj -de csak ha annyira nagyra sikerül az erősítő kimenő impedanciája, hogy hallható gondot okoz a hangzásban-... szerintem)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség