audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:58

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 14:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.10.02. 08:43
Hozzászólások: 32
Üdvözletem mindenkinek. Egy kérdés foglalkoztat már több hete és nem sikerült még hangzás szempontjából választ találnom rá. Ezért szeretném megkérdezni itt az okát.
Hátha valaki próbálta.
Szóval: A meghajtó kiscsövek előfeszültségét szokás szerint katód ellenállással állítjuk elő, majd ezt áthidaljuk kondival, vagy sem... Nos nem ez a legegyszerűbb megoldás. A legegyszerűbb egy legalább 2MOhm feletti ellenállás bekötése a vezérlőrácsra melyen így a nagyon kicsi de mégis jelenlévő pár száz uA áram hatására esik annyi feszültség, hogy a cső rendesen működik. Ez a legegyszerűbb, valamint ez a legnagyobb erősítéssel kecsegtet és még az áthidaló kondenzátort is el lehet felejteni a katódról. Az is lehet szempont, hogy így "katódkör kis ellenállása miatt csökken a zajszint". Szóval, ha ez ilyen előnyös miért nem ezt használjuk, használják? Erre szeretnék választ kapni!
Ne állítom, hogy ez a legjobb megoldás csak nem tudom miért nem ez az?! :roll:
Köszönettel!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 15:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
A rácsáramos előfeszültség előállításnál általában 10Mohm nagyságrendű ellenállást szoktak használni. A szivárgó rácsáram értéke száz nA nagyságrendjébe esik. Sajnos azonban ez az áram elég sok dologtól függ. Például a cső hőmérsékletétől, életkorától, de okozhat jelentősebb változást mechanikai sokk is. Sajnos a nagy értékű rácsellenállás önmagában is elég jó zajgenerátor...
A katód ellenállásos beállítás előnye, hogy önszabályzó, tehát kevésbé érzékeny a cső paramétereinek változására.
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 15:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A csövek gyártási toleranciája elég széles határok között mozoghat, a rácsáram akár nagyságrendi eltéréseket mutathat, főleg különböző gyárakból előkerült azonosnak gondolt típusok esetén is.

Sőt, micsoda gondolat már az, hogy egy "gyártási hiba" legyen a cső beállításának a bázisa? Mert a rácsáram a legtöbb esetben ennek minősíthető.

Biztos vannak még egyéb szempontok is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 17:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.10.02. 08:43
Hozzászólások: 32
Barth Ida írta:
A csövek gyártási toleranciája elég széles határok között mozoghat, a rácsáram akár nagyságrendi eltéréseket mutathat, főleg különböző gyárakból előkerült azonosnak gondolt típusok esetén is.

Sőt, micsoda gondolat már az, hogy egy "gyártási hiba" legyen a cső beállításának a bázisa? Mert a rácsáram a legtöbb esetben ennek minősíthető.

Biztos vannak még egyéb szempontok is...



Köszönöm mind két hozzászóló gondolatait. Ezek mind bizony nyomós érvek. Így tehát nem is csoda, hogy nincs alkalmazva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 18:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Azért lehet rá példát találni:
Csatolmány:
AMP-PHONO-2.gif
AMP-PHONO-2.gif [ 6.48 KiB | Megtekintve 18082 alkalommal. ]


eredetileg itt: http://www.angelfire.com/electronic/fun ... Phono.html

vagy:
Csatolmány:
AMP-PHONO.gif
AMP-PHONO.gif [ 12.97 KiB | Megtekintve 18079 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.01. 20:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Konzol írta:
Azért lehet rá példát találni


Persze, hiszen nem említettük két előnyét:

- olcsóbb, hiszen 2db alkatrésszel kevesebb kell hozzá, beleértve egy elkót is, ami ráadásul a cső közelében még kiszáradásra is hajlamos
- nagy az erősítése, ráadásul extra mélyfrekvenciás töréspont nélkül

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Konzol írta:
Azért lehet rá példát találni:
Csatolmány:
A AMP-PHONO-2.gif csatolmány már nem érhető el.


eredetileg itt: http://www.angelfire.com/electronic/fun ... Phono.html

Tessen már nekem meg mutatni, a második trióda Ugk munkaponti feszültség mitől lesz negatív? Ha meg nem, vagyis 0V, akkor rácsáramos a meghajtás, a jel pozitív periódus az nagyobb áramot tol a rácsba, negatív pedig kevesebbet? Mindezt persze úgy, hogy a rács kapacitásával is terheli az előtte lévő trióda anódját. Ha ez nem okoz jelentős torzítást, azon csodálkoznék.


Csatolmányok:
AMP-PHONO-2.gif
AMP-PHONO-2.gif [ 6.48 KiB | Megtekintve 17963 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 14:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
Tessen már nekem meg mutatni, a második trióda Ugk munkaponti feszültség mitől lesz negatív?


A cső rácsán meglévő szivárgási áramtól lesz negatív a rács. Lehet róla olvasni jó pár cikket a neten. Egyébként ez az amiért a végcsöveknél keményen maximálva van a rácslevezető ellenállás értéke (hőmegfutás!).

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 14:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
istvan01 írta:
Konzol írta:
Azért lehet rá példát találni:
Csatolmány:
AMP-PHONO-2.gif


eredetileg itt: http://www.angelfire.com/electronic/fun ... Phono.html

Tessen már nekem meg mutatni, a második trióda Ugk munkaponti feszültség mitől lesz negatív? Ha meg nem, vagyis 0V, akkor rácsáramos a meghajtás, a jel pozitív periódus az nagyobb áramot tol a rácsba, negatív pedig kevesebbet? Mindezt persze úgy, hogy a rács kapacitásával is terheli az előtte lévő trióda anódját. Ha ez nem okoz jelentős torzítást, azon csodálkoznék.


Működni fog valahogy, de hogy bitang zavar érzékeny lesz az is biztos.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 16:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Kicsit csodálkozom, hogy még senki nem rakta fel a legnépszerűbb példát a szivárgási áramos munkapont beállításra:
Csatolmány:
X10D.jpg
X10D.jpg [ 84.13 KiB | Megtekintve 17928 alkalommal. ]

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 16:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
istvan01 írta:
Tessen már nekem meg mutatni, a második trióda Ugk munkaponti feszültség mitől lesz negatív?


A cső rácsán meglévő szivárgási áramtól lesz negatív a rács. Lehet róla olvasni jó pár cikket a neten. Egyébként ez az amiért a végcsöveknél keményen maximálva van a rácslevezető ellenállás értéke (hőmegfutás!).

Sajti

De ez a szivárgó értéke semmivel nincs garantálva, mennyi is az éppen? Az izzásban lévő katódon tudható mekkora az áram, jó lehet annak is nagy a szórása és használati-élettartam változása, de a rács felé mekkora? Szerintem erősen változó, hőfüggő, és mi van ha túl sok, vagy túl kevés, tehát így jel amplítúdó néha alul, néha felül fog limitálni. de lehet lezár a cső, rosszabbik eset megfut. Ezen spórolni tök felesleges.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 16:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
De ez a szivárgó értéke semmivel nincs garantálva, mennyi is az éppen? A az izzásban lévő katódon tudható mekkora az áram, jó lehet annak is nagy a szórása és használati-élettartam változása, de a rács felé mekkora? Szerintem erősen változó, hőfüggő, és mi van ha túl sok, vagy túl kevés, tehát így jel amplítúdó néha alul, néha felül fog limitálni. de lehet lezár a cső, rosszabbik eset megfut. Ezen spórolni tök felesleges.


Persze, ez a módszer messze nem tökéletes, ezért sem terjedt el annyira, mint a katódellenállásos verzió.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 17:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
istvan01 írta:
De ez a szivárgó értéke semmivel nincs garantálva, mennyi is az éppen? A az izzásban lévő katódon tudható mekkora az áram, jó lehet annak is nagy a szórása és használati-élettartam változása, de a rács felé mekkora? Szerintem erősen változó, hőfüggő, és mi van ha túl sok, vagy túl kevés, tehát így jel amplítúdó néha alul, néha felül fog limitálni. de lehet lezár a cső, rosszabbik eset megfut. Ezen spórolni tök felesleges.


Persze, ez a módszer messze nem tökéletes, ezért sem terjedt el annyira, mint a katódellenállásos verzió.

Sajti

De én még mindig értetlen vagyok. Ahhoz hogy ezzel a szivárgóval negativ rácsmunka ponti fesz legyen, ahhoz a rács irányból kéne áramnak folyni az anód felé. Már pedig így itt felfelé nyomni áramot a jóval pozitívabb anódfelé elég nehéz. Az a rácsszivárgó inkább fordítva akar mozogni. Másik lehetőség lenne, a rácsból áram katód felé, de az GND-n van, a rács leveztő is GND-n van. Jajj, erre bízni munkapontot???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 17:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A fizikai kép segít megérteni a jelenséget.
A katódból kilépő elektronok egy részének elég energiája van, hogy a pozitív anód vonzàsa ellenére a rácsra jusson. A felhalmozódó elektonok a nagy értékű rácslevezető ellenálláson keresztül jutnakvissza a katódra, így aztán a rács negatív lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 20:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.08.31. 06:56
Hozzászólások: 109
A gond ezzel a megoldasal az hogy csak nagyon kicsi bemeneti jellel lehet alkalmazni k.b. max 10-15mV ef szint feszultsegig.
Nagyob nivon, a jel pozitiv felhulam meghaladja a racs-katod feszultseget es racsaramot gerjeszt->torzitast.
Ezert altalaban a legelso trioda van igy megoldva-egy erositoben-amikor meg alacsony nivon vandorol a jel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.02. 22:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Így van. Kis jelfeszültségnél. De ott sincs sok értelme, a mai szedett-vedett csőkészleteknél hamar kinyírjuk a csövet. IDŐBEN NEM STABIL.
Anno vagy 50 évvel ezelőtt talán volt értelme, akkor még a cső cső volt. Katalógus adatokkal:)
Ha már itt tartunk, érdekesebb lehet egy fix előfesz, 0 Rk-val. Akkuval, vagy külön tápfesszel. Láttam ilyen kapcsolásokat, de itt is a fenti aggályok vannak. IDŐBEN NEM STABIL, csak kiválló csövekkel. Ami egyre ritkább..
Azaz marad a sima katódellenállás, a maga jótékony szabályozó szerepével. Szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség