audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 03:20

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.04.10. 18:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Az egyik legjobb minőségű, és legegyszerűbb kapcsoló üzemű erősítő fajta, Bruno Putzey-től. Nemzetközi fórumokon számtalan verziója forog közkézen. Fázistoláson alapuló önrezgő, szűrő után visszacsatolt erősítő.

Szabadalom védi, ebben megtalálható az alap verzió teljes kapcsolási rajza:
http://v3.espacenet.com/publicationDeta ... cale=hu_hu

A szabadalom másik tulajdonosa, az NXP (korábban Philips) megengedi az utánépítést, azzal a feltétellel, hogy az ő félvezetőit kell hozzá használni (már nem emlékszem, hogy pontosan hol olvastam, úgyhogy nem tudok ezért teljes felelősséget vállalni!). Az ő leírásukban nyákterv is van a 3. oldalon, de azt mondják (mások), hogy nem ez a legjobban sikerült UcD verzió.
http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10155.pdf

Bruno Putzey egy bemutatójából magas szintű ismereteket lehet szerezni egyéb topológiákról, és egyes tervezési alapelvekről is, de részletes magyarázat nélkül, ezért elsősorban profiknak ajánlott, de az elején számos rajz magáért beszél:

http://www.hypex.nl/docs/papers/AES124BP.pdf

A 75. oldalon van szó először az UcD-ről.

szerk: a fenti doksi eredetileg másként volt a szerverükön, remélem, hogy most már nem változtatják meg! Itt egyéb doksikat is elérhettek a hypextől:
http://www.hypex.nl/index.php?option=co ... &Itemid=62


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.10. 19:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Na végre egy tényleg jó és hasznos doksi! Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.15. 22:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Csatolmány:
Magyarázat: Így lehet egy kapcsoló üzemű erősítőhöz hozzávetőleges lineáris modellt rendelni.
UCD lin modell.GIF [28.2 KiB]
750 alkalommal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.28. 16:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Üdv.Pafi az utolsó link nem működik,feltöltenéd esetleg a tartalmát?
(Ja, és köszönöm a ragszalagot nagyon jó!)

Frissítettem a linket, kösz hogy szóltál!
Pafi.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.28. 21:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Tudna valaki olcsón ajánlani egy 10 Watt körüli teljesítményű, ilyen elven működő erősítőcskét olcsó pénzért, nagyon jó hanggal? vagy maradjak a Ta2020-nál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.28. 21:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
TPA3122

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.29. 13:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
sny21 írta:
TPA3122


Köszönöm szépen, kipróbálom, nem is tűnik drágának, és mivel nekem kell összeforrasztani, esetleg még jobb alkatrészekre is lehet cserélgetni a benne lévőket...
http://global.ebay.com/2-X-15Watt-Class-D-Stereo-Power-Amplifier-Kit---TPA3122/350457055467/item


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.05.18. 21:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Én ennél komolyabba ölnék és kevesebb tuning is elég lesz :) de én azóta is ClassD fan vagyok :)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.21. 20:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát kösz a tanácsot Pafi! A Bruno féle elképzelésről: Amit találtam, arról nem tudom, hogy az e amiről beszéltél, de az a helyzet, hogy ez is csak egy integrátorral megvalósított hurokerősítés növelő marhaságnak tűnik, azzal a különbséggel, hogy itt másodfokú az integrátor. De persze lehet, hogy benéztem....

Mindenesetre van egy olyan elképzelésem, hogy bekötök egy negatív ellenállást a virtuális földpontba, aminek az impedanciája mittomén 30Khz-en 40dB/dekád meredekséggel elkezd minusz végtelenbe menni. Azzal is frankón lehetne feltolni a viszacsatolás nagyságát.

Ezt találtam, nem tudom, hogy ez e a Brunos cucc.


Csatolmányok:
Bruno1.pdf [145.46 KiB]
910 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 19:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Az egy ősrégi dolog.

Ez szól az új fejlesztésről:
http://www.hypex.nl/docs/papers/ncore%20wp.pdf

Miközben az ember ész nélkül növeli a visszacsatolást, azt is szem előtt kell tartani, hogy ne rontsa el a rezgést, nagy kivezérléseken sem! Az a minimum, hogy a fázisviszonyokra oda kell figyelni, de még az sem garantál semmit, mert a modulátor durván nemlineáris, így a fázistartalék és egyéb lineáris rendszerekre vonatkozó fogalom csak hozzávetőlegesen alkalmazható. Ahogy nő a kivezérlés, úgy kezd teljesen másként viselkedni, mint amit a lineáris közelítés mond. Ezekre az elvi problémákra koncentrált Bruno, és "kicsit" bonyolultabb matematikával talált megoldást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 19:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Az ősrégi dolgot mire érted. A negatív ellenállásra, vagy a PDF-ben látott dologra, amit linkeltem?

Egyébként nekem nem probléma a nagy kivezérlésen tanusitott nemlineáris nyílt hurkú erősítés,mivel 67%-nál nagyobb kivezérlési szintet nem is engednék meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.22. 22:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
A pdf ősrégi. A negatív ellenállásos dolgot nincs kedvem megfejteni, hogy konkrétan hogyan gondolod, de nincs jelentősége. Egy átviteli függvényt fizikailag meg lehet valósítani millió módon, a végeredmény ugyanaz marad. Amíg csak simán erősíted a visszacsatolást, ugyanazokba a korlátokba ütközöl.

Idézet:
Egyébként nekem nem probléma a nagy kivezérlésen tanusitott nemlineáris nyílt hurkú erősítés,mivel 67%-nál nagyobb kivezérlési szintet nem is engednék meg.


Nem az erősítés nemlineáris, hanem a modulátor, ami egy komparátor. Az egész áramkör alapvetően nemlineáris, hiszen D osztályról beszélünk. Csak a "véletlennek" köszönhető, hogy bizonyos szempontokból lineárisként is közelíthető. Már a 20 %-os kivezérlés is jelentősen más jelalakokat eredményez a komparátor bemenetén, már itt is másként viselkedik, ha valaki a részletekkel is foglalkozik. Az ismét csak egy szerencsés "véletlen", hogy egymással ellentétes hatások elég magas kivezérlésekig jól kompenzálják egymást az alapsávi jel szempontjából. De nem vehetsz rá mérget, hogy megváltoztatva a visszacsatolást továbbra is ugyanilyen szerencséd lesz!

Persze, neked "nem probléma", Brunonak igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 10:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Már megint kiforgatod a szavaimat. Nem azt mondtam, hogy nekem nem számít. Csak azt mondtam, hogy kis kivezérlésen itt is csak egy különbségi hibajel van a visszacsatolási pontban és egy erre szuperponálódott közel szinuszos vivőmaradék, ami azért ebben a stádiumában igencsak emlékeztet egy lineáris üzemű erősítőre. 67%-os kivezérlésnél lesz a határolás, tehát a magas kivezérlési szinteken fellépő jellegzetes hibák, mint pl: a rezgési frekvencia lecsökkenése, nem lesz számottevő nálam. Elég azt megcsinálnom, hogy odáig működjön jól a dolog. Egyébként, csak van néhány elképzelésem és ezekkel kapcsolatban kérdeztem volna a véleményedet, nem azért jöttem ide, hogy egyből valami általad vélt dolog folytán "betámadj".

Egyenlőre az hót egyszerű megoldás már van, amit mondtam és úgy tűnik, hogy teljesen korrekt módon működik. Szerettem volna egy fejlettebb megoldást találni a problémára. De a már említett is teljesen kielégítőnek tűnik. Egy kicsit tökéletesítek az elvi működésén és szerintem össze lehet azt hozni jóra. (Igaz, csak egy 5 perces szimulációt hajtottam végre, de majd még foglalkozom ezzel a dologgal...).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 22:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Most sem forgatom ki. Te viszont megint alaptalanul vádaskodsz.

Idézet:
Nem azt mondtam, hogy nekem nem számít.


Miért, én talán ezt állítottam volna?

Idézet:
Csak azt mondtam, hogy kis kivezérlésen itt is csak egy különbségi hibajel van a visszacsatolási pontban és egy erre szuperponálódott közel szinuszos vivőmaradék,


Ami közel színuszos, az nem színuszos. De nem is a forma az érdekes, hanem hogy változik.

Idézet:
nem lesz számottevő nálam.


Felőlem... Nem tudom, hogy ezt mire alapozod, és hol húzod meg a határt, én csak annyit próbáltam elmagyarázni, hogy nem lehet kapásból elhanyagolni.

Ha nem akarsz foglalkozni ilyen dolgokkal, nem kötelező. És ha nem érdekel a téma, nem kell reagálnod!

Ha neked támadás, amikor megpróbálok valamit elmagyarázni, akkor nem magyarázok neked többé, úgysincs rá időm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.06.23. 22:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Dehogyisnem állítottad:
Idézet:
"Persze, neked "nem probléma", Brunonak igen."


Ahogy megint állítod is:
Idézet:
Ha nem akarsz foglalkozni ilyen dolgokkal, nem kötelező


Honnan tudod, hogy nem akarok foglalkozni vele, azt meg végképp nem értem, hogy honnan veszed, hogy idáig nem foglalkoztam vele? Nem tudod, hogy milyen szinten ástam bele magam ebbe a témába. (Na jó, nem nagyon). Amit idáig leírtál, abban még nincs sok újdonság nekem sem. Tudom, hogy változik ez a jel, azt is tudom, hogy van ennek egy optimuma, amit el lehet b...ni, de ne haragudj meg, én úgy veszem észre, hogy te megint mindenféle előzmény nélkül próbálsz hülyét csinálni az emberből. Egyetlen dolog miatt írtam ide. Egy optimális hálózatot akarok összehozni, ami megfelelő (és megfelelően változó) jelalakot is megtartja de hangfrekvencián lehetővé teszi a növekvő negatív visszacsatolás alkalmazását is. A lényeg az, hogy a visszamaradt harmonikus tartalom (amiben a hálózat kiemeli a megfelelő harmonikusokat) a kivezérlés növelésének hatására minél inkább egy háromszögjelhez hasonló (tehát lineáris élmeredekségű) irányba torzítsa a komparátor jelét, egyértelműbben: az élmeredeksége lehetőleg mindig közel azonos legyen a kivezérlés nélküli jel 0 átmenetben mutatott meredekségével. (És ez a meredekség legyen minél kisebb, mert akkor nő az egekbe a visszacsatolásom :mrgreen: ). Most csak ilyen sz..rult tudtam megfogalmazni. Ennek a biztosításához igen ocsmány matematikai hátteret igénybe vevő hálózat szinttézist kell alkalmazni, amit szeretnék elkerülni, mert aránytalanul sok idő és többletmunka. Helyette majd "evolúciós algoritmust" fogok igénybe venni. Ki is találtam egy mocskosul egyszerű módszert a hálózat szintézishez. Csak egy áramkör szimulátor kell hozzá.

A lényegi kérdésem viszont az lenne, hogy ismersz e kidolgozott matematikai eljárást a hálózat méretezéséhez, ami a lehető legoptimálisabb (tehát a komparátor bemenetén a kivezérléstől függetlenül annak a torz s...rnak lehetőleg azonos legyen az élmeredeksége). Szóval a komparátorral kéne elhitetni, hogy ott az egy háromszögjel. :lol: Ha van megfelelő matematikai eljárás, amit már valaki kidolgozott, az könnyebbé tenné a dolgom. Ha nincs akkor sem dől össze a világ, már van egy egész elfogadható hálózatom, ami 52dB feletti negatív visszacsatolást tesz lehetővé 2Khz-en, (efölött 6dB/oktáv meredekséggel csökken) és a nekem lényeges 70%-os tartományban is kellő linearitást mutat (már az erősítő átvitelére nézve). Ezt még tovább gondoltam optimalizálni. De ha van lényegesen jobb megoldás, az érdekelne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.25. 12:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Sziasztok!
Próbálkozott már valaki diszkrét elemekböl felépített UcD-vel? Ebben a doksiban lévö kapcsolást nézegetem: http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10155.pdf
Mi a véleményetek, érdemes ilyennel tökölni, jelenthet elönyt a diszkrét alkatrészek válogathatósága hangminöség szempontból kereskedelmi IC-kkel szemben?


Csatolmányok:
Magyarázat: Philips UM10155 discrete UcD
PHILIPS-UM10155-Discrete-Class-D-ampifier.png
PHILIPS-UM10155-Discrete-Class-D-ampifier.png [ 89.62 KiB | Megtekintve 36447 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.10.09. 23:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1588
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
UcD tovább fejlesztése az Ncore, na ebben az NC400 van:
https://elektrotanya.com/nad_m22.pdf/download.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 12:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Valakinek van meghallgatható hypex-e?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.08.11. 18:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Sziasztok!
Pafi praktizál még, épít még UcD-t, van honlapja, elérhetősége?
Köszi (pm-ben is jó lesz).

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség