audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:38

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 211 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 21:20 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Itt látszik, hogy mekkora a méretbeli különbség.


Csatolmányok:
porvas.jpg
porvas.jpg [ 163.03 KiB | Megtekintve 77638 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.30. 11:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Bő egy hónap után folytatom a kínai panelek fejlesztését.

Van egy olyan gondom, hogy ha mérni szerenék, begerjed az erősírő. Asztali PC-m van, benne egy audigy 2 hangkártyával. Hangkártya kimenetéről a jel az erősítő bemenetére cupp, kimenetéről a terhelő ellenállással párhuzamos osztóról veszem le a jelet, cupp a hangkártya vonalbemenetére.

Akkor, ha mind a bemenet, mind a kimenet be van dugva a PC-be, begerjed az erősítő, 30V körüli torz négyszögjel fűti a terhelő ellenállásokat. Akár a bemenetet, akár a kimenetet leveszem a PC-ről, a gerjedés megszűnik.

Az lenne a kérdésem, hogy valaki mért már ilyen erősítőt asztali PC-vel, belső hangkártyával eredményesen, vagy mindeki, aki eddig mért ilyen erősítőt, USB-s hangkártyával mérte (notebookkal)? (Tudni szeretném, hogy ez az összeállítás reménytelen, vagy máshol kell keresnem a gerjedés okát.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.30. 11:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Szerintem galvanikus leválasztás kellene az erősítő bemenetére a méréshez. Valószínűleg földhurok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.30. 11:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Nem lehet, hogy csak annyi, hogy tiltani kellene a hangkártyán a keveröfokozatban a monitorozást?
Alapból lehet hogy a vonali jelet visszaadja a kimenetre.
Valószínübbnek tartom hogy az erösítö föld meg sz.gép hangkártya föld között lehet különbség, hurok, gerjedés?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.30. 11:54 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Lehet hangkártyával mérni, pár oldallal ezelőtt is találsz méréseket. Az tény, hogy igen körülményes.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.31. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Sanyi telefonon javasolta nekem a 10 ohm 100nF párhuzamos RC tag használatát. Bekötöttem a jelvezeték földjére, de sajnos még mindig gerjed.
Van otthon egy olyan régi laptopom, aminek még van vonal bemenete. Kíváncsiságból rádugtam. Ott nem gerjed, de a 16 bites hangkártya minősége egy nagyságrenddel rosszabb, mint a méredndő eszköz. Pedig fordítva kéne lennie, úgy lehetne mérni. :D
Ma következik a táp- és földdrótok rövidítése.

A hangkártya úgy van beállítva, hogy tiltva van a monitorozás.

Vagy a bemenetnek, vagy a kimenetnek a galvanikus leválasztása természetesen megoldást jelentene, de olyan trafót találni, ami egyenes frekimenettel 0,01% alatti torzítással dolgozik,....hááát annyit lehet, hogy nem ér a mérés. A végén úgyis a meghallgatás dönt.

Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 19:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Szia sny21!

Említetted itt a fórum elején, hogy ennek az IRS alapú alapú erősítenek rendkívül jól lehet befolyásolni a hangját, és nem szereti a szoros negatív visszacsatolást.

Nekem az a bajom, hogy kissé a magasba húz ez az erősítő. Próbálkozom az előfokokkal játsszadozni, és már kifogytam az ötletekből. Az erősítő visszacsatoló része 1k, 150pF, és 47k tagokból áll ahogy az IC adatlap ajánlásában is szerepel. Mivel elég nagy jel kell a bemenetre tettem már invertáló, neminvertáló fokozattal is kellő nagyságú jelet. Szkópon nézve teljesen lineáris audió tartományban a frekimenet, de mégis furcsa a hangja.

Mi számít szoros negatív visszacsatolásnak? 47k ellenállás ? Mert ha igen, akkor teszek be 270k ellenállást és az a 3,3k bementi impedanciával kellő erősítést adna. Így akkor az előfok maradna csak egy feszültségkövető műveleti erősítő... Nem tudom. Hogy lesz ennek jó a hangja?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 21:14 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Tudni kellene, mekkora tápfeszültségről megy a végfokozat.
A magasba húzás általános jelenség, több oka is van.

- Ezek közé tartozik a transzkonduktancia erősítő bemenetén található felül-áteresztő szűrő megfelelő méretezése (hiába van 20 Hz-en a -3dB-s pontja, attól még kevés, de lehetőség szerint 1-2 Hz-es jelet se adjunk a végfokozatnak, mert tönkreteszi a végfokozatot)

- Gyakran előforduló hiba a kimeneti szűrőkör elméretezése

- illetve a szoros visszacsatolás. 30-40 körüli feszültségerősítést célszerű beállítani (+/-50-60V tápfeszültség esetén) Nyilván ehhez nem elég a megadott ellenállás adat, nem csak az 1k-s ellenállás számít bele a visszacsatolásba, hanem a bemeneten elhelyezkedő soros, párhuzamos ellenállás is,( mivel a bemenetre kötött feszültséggenerátor helyettesítőképe rövidzár,) így az ott lévő alkatrészekkel is számolni kellene..
Másik megoldás, ha kiméred, hogy mekkora bemenő jelnél van teljesen kivezérelve a végfokozat, a kimenőfeszültséget elosztod a bemenőfeszültséggel, és megkapod a tényleges feszültségerősítést.

Arra is célszerű figyelni, ha túl nagyra választod az erősítést, zajproblémákba ütközhetsz, illetve a transzkondutancia erősítő instabilitását kockáztatod. Megfelelően kell méretezni a kompenzáló (kondenzátor) tagját. Legcélszerűbb a mérés-behelyettesítés-mérés...

- Ezeken felül számít még a felhasznált anyagok minősége /elég drasztikusan változik a kapott hang/ illetve nagyon fontos a kimagaslóan jó minőségű tápegység, és huzalozás.

Célszerű lenne spektrumanalizátorral kimérni, hogy van-e interferencia az audio sávban.

pepe1125 írta:
Szia sny21!

Említetted itt a fórum elején, hogy ennek az IRS alapú alapú erősítenek rendkívül jól lehet befolyásolni a hangját, és nem szereti a szoros negatív visszacsatolást.

Nekem az a bajom, hogy kissé a magasba húz ez az erősítő. Próbálkozom az előfokokkal játsszadozni, és már kifogytam az ötletekből. Az erősítő visszacsatoló része 1k, 150pF, és 47k tagokból áll ahogy az IC adatlap ajánlásában is szerepel. Mivel elég nagy jel kell a bemenetre tettem már invertáló, neminvertáló fokozattal is kellő nagyságú jelet. Szkópon nézve teljesen lineáris audió tartományban a frekimenet, de mégis furcsa a hangja.

Mi számít szoros negatív visszacsatolásnak? 47k ellenállás ? Mert ha igen, akkor teszek be 270k ellenállást és az a 3,3k bementi impedanciával kellő erősítést adna. Így akkor az előfok maradna csak egy feszültségkövető műveleti erősítő... Nem tudom. Hogy lesz ennek jó a hangja?!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 21:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
A végfok +-50V tápfeszültségről jár.
A kimeneti szűrő 22uH + 470nF, 4 ohm műterheléssel.
A bemeneten jelenleg 10uF bipoláris kondenzátor van 10k bemeneti ellenállással, a visszacsatolás 47k. Így van 4.7x feszültségerősítés amit hoz is a végfok. A bemenetre kapcsolt 10-12V csúcs szinusszal teljesen ki lehet vezérelni 50V-ig, sőt a táp is stabil, 600W terhelésnél is tartja az 50V-ot.
A méréseim azt mutatják, hogy simán 1Hz-től 25kHz-ig lineáris a feszültségerősítés, majd elkezd a kimeneti szűrő vágni. De hiába, mert maga a kiadott hangban kevés a mély. A magas meg annyira előjön, hogy fárasztó hallgatni. Gondoltam már arra is, hogy megemelem a mély hangokat, és a magasat csillapítom egy hangszínszabályzóval. Vagy belevágok egy kisbaltát az egészbe. :)
Vagy kidobom a műszereket és fülre hallgatva próbálgatok bele alkatrészeket. Csak tudnám hol kezdjem...

Spektrumanalizátorra nem telik, esetleg egy (24bit, 96kHz) hangkártyával tudok nézelődni, de mit analizáljak vele, max. 40kHz a felbontása ennek. Felharmónikusokból mondjuk tudnék következtetni... Passz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 21:50 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Holnap délelőtt írok még tippeket.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.25. 23:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Nagy segítség lenne. Köszönöm. :mrgreen:
Úgy sem nyugszom addig, amíg nem simogatja a fülem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 09:05 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Pepe! A bemenetre kevés a 10uF! Számolva pont 20Hz fölé kerül a -3dB-s pont. Ez kevés. 5Hz-re célszerű méretezni. Ahhoz pedig minimum 47 uF kell a bemenetre.
Az sem egészséges, hogy 10V kell a teljes kivezérléshez. A visszacsatoló ellenállást (T tag) cseréld le, 110 kOhmra, a 150pF kondenzátort elhagyhatod, ha jól méretezted az RC snubbereket. a bemeneten lévő 3k-s ellenállás maradhat. A transzkonduktancia erősítő kompenzáló tagját cseréld 1.5 nF-ra.
A bemeneten található erősítő szerintem csak feszültségkövető / impedanciaillesztő legyen. A zeneres stabilizátorok ellenállás tagját úgy kell beállítani, hogy a zenereken 10mA folyjon!

A tápegységre szkóppal is rá kellene nézni, keress rajta nagyfrekvenciás vivőmaradékot. Ha terheletlenül 100mV-nál nagyobb szemetet találsz rajta, kis veszteségű (poliprolilén, polipropilén szulfid, np0 / cog) kondenzátorral hidegíteni kell!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 16:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Köszi a tippeket!

Na így most szól jobban! :roll: :mrgreen: !
Egészen hallgatható lett. Nem hittem volna, hogy módosít a hangon pár piko kondi. :oops:

Tehát, nekem a táp hidegítve van mindenhol arra figyeltem. Nincs semmi szemét rajta. Én külön megoldottam neki +-5V tápot, nem zénerezek. Az icnél közvetlenül szűrtem tantálkondikkal, meg 100nF-al.

Kicseréltem a visszacsatolást 135k-ra. (270k+270k párhuzamban) és maradt a bemeneten 3.3k.
Így az iPad is kitudja teljesen vezérelni. :ugeek:
Kiszedtem a 150pF-ot is, de meghagytam 1k/1W Metaloxid ellenállást a visszacsatolásban. Az nem sok vizet zavar remélem.

Kidobtam a 10uF bemeneti Kondit is. Hagy szóljon.

A transzkonduktancia erősítő kimenetén a kondit átcseréltem 1nF-ról 1,5nF-ra. De ez mit csinál egyébként? Sose értettem. Freki emelkedett 400kHz-ről 600kHz-re.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 18:20 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
A visszacsatolásban lévő alkatrészek nagy mértékben befolyásolják a hangját. Egyetlen induktivitásszegény ellenállatot célszerű oda tenni.

Ha ekkora mértékben emelkedett a frekvencia, akkor a bemeneten található kondenzátorok közös pontjára menő (1nF + 1nF) ellenállás értékét változtatni kell, méghozzá úgy, hogy 400kHz körüli frekvencián járjon a kütyü. A 600kHz túl sok, kockáztatod az egymásra nyitást.

A kompezáló kondenzátor fáziskompenzáló hatása miatt kell (a transzkonduktancia erősítő sávszélessége 9MHz, ezt csökkenti picit), stabilabbá teszi a transzkonduktancia erősítőt. Javasolt értéke minimum 1nF... maximum 10nF, de széles sávú alkalmazásban én 2.2nF fölé nem mennék.

Az ide legalkalmasabb kondenzátorok dielektrikuma polipropilén, illetve polipropilén-szulfid.


pepe1125 írta:
Köszi a tippeket!

Na így most szól jobban! :roll: :mrgreen: !
Egészen hallgatható lett. Nem hittem volna, hogy módosít a hangon pár piko kondi. :oops:

Tehát, nekem a táp hidegítve van mindenhol arra figyeltem. Nincs semmi szemét rajta. Én külön megoldottam neki +-5V tápot, nem zénerezek. Az icnél közvetlenül szűrtem tantálkondikkal, meg 100nF-al.

Kicseréltem a visszacsatolást 135k-ra. (270k+270k párhuzamban) és maradt a bemeneten 3.3k.
Így az iPad is kitudja teljesen vezérelni. :ugeek:
Kiszedtem a 150pF-ot is, de meghagytam 1k/1W Metaloxid ellenállást a visszacsatolásban. Az nem sok vizet zavar remélem.

Kidobtam a 10uF bemeneti Kondit is. Hagy szóljon.

A transzkonduktancia erősítő kimenetén a kondit átcseréltem 1nF-ról 1,5nF-ra. De ez mit csinál egyébként? Sose értettem. Freki emelkedett 400kHz-ről 600kHz-re.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 19:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Értem. Köszöntem a segítséget mégegyszer.

Keresek valami ellenállást a visszacsatolásba amiből kiszedték az induktivitást. Bifilárisan tekert huzalellenállás jutott eszembe. Amúgy 1206 SMD ellenállás van ott, kettő 270k hogy bírja a kiképzést. De ennek a kis vacaknak lenne akkora induktivitása ami befolyásolná a végfokot? Fura. Mik vannak...

Odacsavartam neki a Hangerőt de nem tapasztaltam problémát. A FET nem melegszik sehol se, gondolom nem nyit egymásra, viszont a 600kHz a kimeneti szűrőnek tett jót. Már csak 500mV vivőmaradék van. És talán a tekercsek is kevésbé melegek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.26. 19:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Az SMD tökéletes! A huzalt hagyd inkább.
Az 1V körüli vivőmaradék sem gond, vannak olyan végfokozatok, ahol 4-5V is megvan.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.27. 00:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
sny21 írta:
Pepe! A bemenetre kevés a 10uF! Számolva pont 20Hz fölé kerül a -3dB-s pont. Ez kevés. 5Hz-re célszerű méretezni. Ahhoz pedig minimum 47 uF kell a bemenetre.


Azt nem értem, hogyan számoltad ezt ki?! Elvileg ha az erősítő bemenete 3.3k és 10uF, akkor a határfrekvencia 4.8Hz -re adódik. Itt a -3dB pont.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.27. 07:22 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Bocs, magamból indultam ki. Tényleg 5Hz körül lesz 10uF kapacitással a -3dB-s pont, amennyiben nincs további tag a bemeneten. Én 0.2 dB -re terveztem a sajátom /és komplexebb a szűrőm/.

"1Hz-től 25kHz-ig lineáris a feszültségerősítés, majd elkezd a kimeneti szűrő vágni"

Ez még érdekes kicsit számomra, a szkóp szerintem sokmindent elfed.

A kimeneti fojtó tekercselési módján is sok múlik, törekedni kell a kis kapacitásra.
Szerintem az a huzalsodrat sokat ront, célszerű lenne normális Litze huzallal tekerni, nagyobb teret hagyva a menetek között. (Én pl. a kis teljesítményszükséglet /100-200W/ egyáltalán nem használok Litzét.)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 11:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tegnap meg ma játszottam kicsit az erősítővel. Az összes 22uF-os kondival párhuzamosan kötötten 47nF-os kerámia kondit. Nagyon jót tett a hangjának. Kicseréljem majd polipropilénre?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 15:05 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Multilayer kerámia is megfelelő.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.07.31. 21:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ma 25ns-os dead-time-ot állítottam be a tragacsnak. Gond nélkül elfogadta, semmivel nem nőtt meg a nyugalmi áram. Tehát nem nyitnak egymásra a fetek....és mennyivel jobb a hangja. :D

Aztán levettem az összes elkóval párhuzamosan kötött 47nF-os kerámiát. Így jobb.

A visszacsatoló ellenállás minősége nagy hatással van a tragacs hangjára. Milyet érdemes odatenni? R534, vagy annál jobbat igényel? Beyschlag, tantál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 13:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Még tavasszal vásároltam külföldről egy IRAUDAMP-550 típusú IRS2092 alapú végfokpanelt. Eddig nem volt időm az építéshez, most került sor rá. Tökéletesen működik, subládához használnám, bár szélessávban sem rossz a hangja, kissé középhiányos, és fémesek, erőteljesek a magasai, de elektronikus zenében nem hátrány, meg elég dögös, megfogott mélyeket produkál.

A probléma az vele, hogy 36x az erősítése gyárilag. 400W-ra használnám/4 ohm, és ezért csináltam neki egy kis előfok panelkét, ami egyben a biztosítékfoglalatok helye is, valamint egy potméter van rajta hangerőszabályzás céljából. Ennélkül a panel nélkül tökéletes, semmi rendellenes zaja nincs, viszont a panellel hallható egy erőteljes brumm, valamint elég durva magasfrekis gerjedése is van, valamint jobban melegszik. Ha a panel kellően messze van (kb 50 centi), akkor nem okoz bajt.

Próbáltam variálni az elhelyezést, semmit nem változott, egy pozícióban gyengébb csak valamivel, van ahol be sem kapcsol a végfok védelme. A kábelezéssel tuti nem lehet baj, mert csak a potmétert bekötve ugyanazokkal az árnyékolt kábelekkel semmi zaja nincs. Perforált lemezből építettem egy kalitkát az Iraud panel köré, amit GND-re kötöttem, de az sem hozott eredményt.

Tudtok esetleg valamit ajánlani, mitévő legyek?

Előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 13:36 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Szia!


Óriási hiba, ha az előfokpanelen vannak a biztosítékok. Ezeknél az erősítőknél /fokozottan igaz a kínai panelekre/ tilos a bemenethez közel tenni a főtápot és a kimenetet. A hosszú vezetékezést kerülni kell.

Szerencse hogy nagyobb baj nem történt.


Zsianett írta:
Még tavasszal vásároltam külföldről egy IRAUDAMP-550 típusú IRS2092 alapú végfokpanelt. Eddig nem volt időm az építéshez, most került sor rá. Tökéletesen működik, subládához használnám, bár szélessávban sem rossz a hangja, kissé középhiányos, és fémesek, erőteljesek a magasai, de elektronikus zenében nem hátrány, meg elég dögös, megfogott mélyeket produkál.

A probléma az vele, hogy 36x az erősítése gyárilag. 400W-ra használnám/4 ohm, és ezért csináltam neki egy kis előfok panelkét, ami egyben a biztosítékfoglalatok helye is, valamint egy potméter van rajta hangerőszabályzás céljából. Ennélkül a panel nélkül tökéletes, semmi rendellenes zaja nincs, viszont a panellel hallható egy erőteljes brumm, valamint elég durva magasfrekis gerjedése is van, valamint jobban melegszik. Ha a panel kellően messze van (kb 50 centi), akkor nem okoz bajt.

Próbáltam variálni az elhelyezést, semmit nem változott, egy pozícióban gyengébb csak valamivel, van ahol be sem kapcsol a végfok védelme. A kábelezéssel tuti nem lehet baj, mert csak a potmétert bekötve ugyanazokkal az árnyékolt kábelekkel semmi zaja nincs. Perforált lemezből építettem egy kalitkát az Iraud panel köré, amit GND-re kötöttem, de az sem hozott eredményt.

Tudtok esetleg valamit ajánlani, mitévő legyek?

Előre is köszönöm!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 13:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Mi számít konkrétan túl közelnek? Mert meg tudom oldani, hogy távolabb legyen. Elküldöm a nyáktervet, esetleg ha azt megnéznéd, és felülbírálnád, azt megköszönném.


Csatolmányok:
Iraudamp előfok.rar [7.86 KiB]
863 alkalommal.
Iraudamp előfok.rar [7.86 KiB]
782 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 14:03 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
PDF vagy JPG formátumban kérném, ha lehet.

Fénykép, kapcsrajz sem árt.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 15:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Hamar csináltam egy egyszerű dobozolási rajzot paint-ben, szerintem azért kivehető a bekötés. Egyébként erről a típusú IRAUD panelről van szó:

http://www.radio63.narod.ru/page/kit/chikit/iraud-550_05.jpg


Csatolmányok:
dobozolási rajz.png
dobozolási rajz.png [ 13.29 KiB | Megtekintve 76142 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsianett 2013.12.12. 15:32-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 15:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Itt pedig a nyákrajz látható.


Csatolmányok:
nyákrajz.png
nyákrajz.png [ 26.11 KiB | Megtekintve 76142 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.12. 16:09 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Mutass egy fényképet is. Az kapásból hiba, hogy a kimenet találkozik a bemenettel.

A másik amit látni kellene, az a földelési rendszer.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 10:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
sny21 írta:
Mutass egy fényképet is. Az kapásból hiba, hogy a kimenet találkozik a bemenettel.

A másik amit látni kellene, az a földelési rendszer.


Csináltam egy jól kivehető, a valóságos elhelyezéssel megegyező kábelezési rajzot. Fényképet nem tudok küldeni, mert darabjaira szedtem, és csak akkor raknám megint dobozba az alkatrészeket, ha megvan az új terv. Azonban pontosan így volt minden dobozban, pontosan így voltak elvezetve a kábelek.


Csatolmányok:
dobozolási rajz.png
dobozolási rajz.png [ 18.4 KiB | Megtekintve 76104 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 11:16 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Azt kellene tisztázni, hogy ez nem egy Quad, hanem egy kapcsolóüzemű erősítő. Mindenre nagyon oda kell figyelni.


Csatolmányok:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 116.88 KiB | Megtekintve 76099 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 11:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
sny21 írta:
Azt kellene tisztázni, hogy ez nem egy Quad, hanem egy kapcsolóüzemű erősítő. Mindenre nagyon oda kell figyelni.


A doboz fából készült, tehát nem kötöttem be a hálózati földet.

Az általam rajzolt huzalozással, ha kiveszem az előfok panelt, minden vezeték pontosan úgy marad, csak a potmétert kötöm be a jelvezetékek végeihez, akkor minden tökéletes, tehát úgy sem a trafó, sem az IRAUD kimeneti tekercse nem szórja meg zajjal a jelkábelt, és az sem okoz gondot, hogy a jelkábel keresztezi a kimenet vezetékeit.

Nekem is megfordult a fejemben, hogy ez lehet a gond, de ha csak a potmétert közbeiktatva jön be a jel a készülékbe, akkor semmi zaj, még azt is kipróbáltam, hogy jó hosszú jelkábelt áttekergettem az egész iraud panelen, közvetlenül futott a pufferkondik és a tekercs mellett keresztben-kasul, és semmi zavar. Gond csak akkor van, ha bekerül az egyenletbe az előfok.

Amit írtál még pár hozzászólással ezelőtt, hogy a 230V-os rész közelsége a jelutakhoz gond lehet, elképzelhető, mert a legelső változatban úgy oldottam meg, hogy az előfokpanelen volt egy lágyindító is, na akkor durvábban zajos volt minden. Most hogy azt elhagytam, már csökkent.

Mi lenne, ha a bal hátsó sarokban csak egy lágyindító + biztosíték + 2x15V-ot szolgáltató panel lenne, és a műveleti erősítő külön panelen előre kerülne a dobozban, az iraud panel jelbemenetének a közelébe?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 11:40 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ez vélhetően azért van, mert ennek a végfokozatnak alacsony a bemeneti impedanciája, az előfoknak pedig nagy. Tehát az érzékenyebb a zavargásra....
Rövidrezárt bemenettel próbáltad?

A másik probléma az esetlegesen alkalmazott silány minőségű árnyékolt jelvezeték. A jelvezeték árnyékolásán nem szabadna áramnak folynia, azt az egyik oldalon meg kellene szakítani, és egy jó vastag földsínt kialakítani..


Zsianett írta:
sny21 írta:
Azt kellene tisztázni, hogy ez nem egy Quad, hanem egy kapcsolóüzemű erősítő. Mindenre nagyon oda kell figyelni.


Az általam rajzolt huzalozással, ha kiveszem az előfok panelt, minden vezeték pontosan úgy marad, csak a potmétert kötöm be a jelvezetékek végeihez, akkor minden tökéletes, tehát úgy sem a trafó, sem az IRAUD kimeneti tekercse nem szórja meg zajjal a jelkábelt, és az sem okoz gondot, hogy a jelkábel keresztezi a kimenet vezetékeit. Gond csak akkor van, ha bekerül az egyenletbe az előfok.

Amit írtál még pár hozzászólással ezelőtt, hogy a 230V-os rész közelsége a jelutakhoz gond lehet, elképzelhető, mert a legelső változatban úgy oldottam meg, hogy az előfokpanelen volt egy lágyindító is, na akkor durvábban zajos volt minden. Most hogy azt elhagytam, már csökkent.

Mi lenne, ha a bal hátsó sarokban csak egy lágyindító + biztosíték + 2x15V-ot szolgáltató panel lenne, és a műveleti erősítő külön panelen előre kerülne a dobozban, az iraud panel jelbemenetének a közelébe?

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 12:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Persze, próbáltam rövidrezárt bemenettel, akkor sem változott semmi. Jelenleg közönséges 2,8mm vastag somogyis egyeres árnyékolt kábel van benne, de a 6mm-es Proel gitárkábellel sem volt jobb a helyzet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.15. 15:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Csináltam két új panelt az IRAUD-550-hez. Az egyiken lágyindító, biztosítéktábla és előfoktáp kapott helyet, a másik kis panelen pedig külön egy műveleti erősítős nem nem invertáló alapkapcsolású előerősítő.

Így rengeteget javult a rendszer, a magasfrekis zaj és a túlzott melegedés megszűnt, csak egy enyhe brumm hallható, de csak akkor ha a fülemet kb 5 centire rakom a hangszórótól.

Ez a kis brumm a hangerő potméter középállásában gyakorlatilag megszűnik, a két végállásban hallható. Ennek mi lehet az oka? esetleg az előfok tápjánál túlzott a helytakarékosság, és messzebb kellett volna tennem a két pufferkondit meg a stabIC-ket a trafótól?


Csatolmányok:
nyákrajz.png
nyákrajz.png [ 226.18 KiB | Megtekintve 76081 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.12.15. 16:22 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
"Ez a kis brumm a hangerő potméter középállásában gyakorlatilag megszűnik, a két végállásban hallható. Ennek mi lehet az oka?"

Áram folyik a jelvezeték árnyékolásán. Próbálj meg sztereo jelvezetéket használni. A két belső eret használd jel és földvezetéknek. Az árnyékolást minden esetben csak az egyik oldalon kösd be.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.03. 22:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ma született bárány:

50W/8R


Csatolmányok:
DSC_0149.jpg
DSC_0149.jpg [ 384.42 KiB | Megtekintve 74494 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.04. 00:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Látom áttértél végre az SMD-re. Épp ideje volt már. :lol: Könnyebb vele dolgozni. Kézzel is, meg beültető géppel is (azzal főleg). D-osztályba különösen előnyös.

Amúgy nagyon gusztusos kinézete lett ennek is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.04. 14:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
...de a mérési lap se kutya! ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.04. 14:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Profi és gyönyörű munka, mint azt már tőled megszokhattuk ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.04. 23:43 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Egész délután méregettem ezt a dögöt. (Meg füleltem is)

A korábbi panelek nem tartalmaztak opa-t a bemenetükön, így sok készülék nem boldogult a meghajtással (3kOhm körüli impedancia.)
Ezért kapott az elejére egy kétszeres feszültségerősítésű fokozatot, megnövelve ezzel a bemeneti impedanciát 19,5kOhmra.

Ez eddig szép és jó. DE! Számtalan mérés közben fény derült arra, hogy nagyon kevés műveleti erősítő képes alacsony torzítással meghajtani.

Néhányat megemlítenék:

Ami alul meglepően jól szerepelt, az az LF356! 0.005% THD+N-t tudott egészen 1KHz-ig. 1kHz felett rohamosan növekszik a torzítása.

AD797 -sajnos kiesett, 0.2-0.3% THD+N-t tudott.

AD847 Cerdip: A teljes frekvenciatartományban (10-25kHz) 0.05-0.07% THD-N-t tud. SNR 98.1dB

AD844 Cerdip: A legkisebb torzítást produkálta: (10-25kHz) 0.01-0.02% THD+N. SNR 94.7dB

Maga a végfokozat buffer nélkül, direktben meghajtva 0.004-0,007% THD+N-t tud 100W teljesítményre kivezérelve. SNR 102dB

A torzítási adatok irányadóak, előfordulhat, hogy a végfokozat kisebb torzítást is tud, mert az aluláteresztő szűrőm torzítása közel megegyezik a végfokozat torzításával (0.003-0.005%)

Hang szempontjából egyértelmű befutó az AD847.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 00:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Lehet, hogy a tápon, stb beszűrődött a kapcsoló jel az OPA-khoz, az kavart be nekik. Próbálj ki egy 4 tranyós diamond buffert. Ebben nincs visszacsatolás.

A hangnak is jót szokott tenni. (főleg, ha foglalatokkal hangra is kipróbálsz pár típust, akkor nagyon durva hangi előrelépést is hozhat akár). Ha szerencséd van, csak pár ezred % thd-val megúszod... Egy próbát megér. Akár légszereléssel is összerakhatsz egyet, azt elé kötöd...


Tranyók típusát illetően tudok tippeket is adni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 00:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Még nem adtam fel, futok vele még pár kört. Hamarosan csinálok még egy párat, aztán kísérletezek, mérek tovább.

Próbáltam belassítani az OPA-kat, nem sokat segített. A moduloknak nagyon kicsi a zavarkibocsájtása. Közvetlenül egymás mellé drótozva (közös föld, közös jelvezeték, közös táp) sem szinkronizálnak egymásra. 1kHz alatti eltéréssel kell beállítsam őket, hogy szinkronizáljanak. Jelenleg 550kHz-en mennek.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 00:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát azért az AD797-től az a 0,2%-os eredmény nonszensz. Hacsak nem hamis, aztán 741-et tokoztak be AD797-nek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 00:41 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Tuti eredeti. Kapacitív terheléssel, +/-5V-ról nem boldogul. Pl. az LF356 még 5nF-ot is képes meghajtani.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 10:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
NJM 2068D -t érdemes lehet még kipróbálni.
Az 100% ban visszacsatolt állapotban is stabil volt. ami azért ritka opa esetén.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 10:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sny21 írta:
...Kapacitív terheléssel, +/-5V-ról nem boldogul...
Az OPA-k kimenetére tettél soros ellenállást?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.05. 10:42 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
shany írta:
sny21 írta:
...Kapacitív terheléssel, +/-5V-ról nem boldogul...
Az OPA-k kimenetére tettél soros ellenállást?


Még nem. De van még egy másik tippem is. Estére kipróbálom.

A vicces az, hogy nagyon kevesen vizsgálják a torzítás/frekvencia összefüggést. Szinte csak 1kHz-en adnak meg adatokat (ott majdnem minden megállja a helyét).

Az igazi turpisságok csak így derülnek ki....

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.06. 00:02 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Kezdem az elején:

Soros ellenállás a műverősítő kimenetére:
Gyakorlatilag nőtt a torzítás.

Viszont a föld felé menő lezáróellenállását lecsökkentettem 22k-ról 7.5k-ra,
valamint a műverősítő tápellátásáért felelős 22uF-os kondenzátort 100uF-ra cseréltem, mivel magasabb frekvenciákon esett a tápfeszültsége.

Ezzel meggyógyult az LF356 torzítás spektruma. Szépen kisimult. Az LF356 hangja ebben a pozícióba valami zseniális. (National)

Az IR által specifikált paramétereket (zaj, torzítás adott teljesítményen) gyakorlatilag "megfeleztem".


Csatolmányok:
ir.jpg
ir.jpg [ 87.78 KiB | Megtekintve 73987 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.06. 22:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nem kell ide DirectFet, kérem, lehet jó erősítőt csinálni hosszúlábú Fetekkel is! :D

Gratulálok, Sanyi!

Egy ideje nézegettem az IR-nek az újabb erősítőit, olvasgattam a DirectFet-ekről és nyalogattam a szám szélét a torzítási adatok láttán. Látom, el lehet érni azokat a torzítási adatokat a "régi" eszköztárral is.

Milyen küklönös. Csak ma fedeztem fel a mozgolódást ezen a topikon, viszont pont tegnap este cseréltem művelei erősítőt a hasonló végfokom meghajtó fokozatában. Én AD826-ot tettem bele. Nagyon meggyőző lett a hangja.

Van egy kérdésen: nekem túl nagy az erősítés, így a jel/zaj viszony nem az ideális (csöves előerősítőm van). Ha csökkentem az erősítést a visszacsatolás növelésével, ennél a tragacsnál milyen hatással van a hangjára. Próbáltad kisebb erősítéssel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2015.02.07. 10:54 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
hifitibi írta:
Nem kell ide DirectFet, kérem, lehet jó erősítőt csinálni hosszúlábú Fetekkel is! :D

Gratulálok, Sanyi!

Egy ideje nézegettem az IR-nek az újabb erősítőit, olvasgattam a DirectFet-ekről és nyalogattam a szám szélét a torzítási adatok láttán. Látom, el lehet érni azokat a torzítási adatokat a "régi" eszköztárral is.

Milyen küklönös. Csak ma fedeztem fel a mozgolódást ezen a topikon, viszont pont tegnap este cseréltem művelei erősítőt a hasonló végfokom meghajtó fokozatában. Én AD826-ot tettem bele. Nagyon meggyőző lett a hangja.

Van egy kérdésen: nekem túl nagy az erősítés, így a jel/zaj viszony nem az ideális (csöves előerősítőm van). Ha csökkentem az erősítést a visszacsatolás növelésével, ennél a tragacsnál milyen hatással van a hangjára. Próbáltad kisebb erősítéssel?




A visszacsatolás szorosabbá tétele csökkenti az erősítést, és agyonvágja a hangját. A soros 3kOhm körüli ellenállást kell növelned pl. 3.9kOhmra.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 211 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség