audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 17:26

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 10:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
DHT írta:
Vákuum impregnálást egy kiszuperált hűtő kompresszorával profin meg lehet csinálni :) az beviszi a lakkot.


Ezt részletezd ki, lécci. Ez sokaknak jól jöhet, nekem is esetleg később.

Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 10:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
hifitibi írta:
DHT írta:
Vákuum impregnálást egy kiszuperált hűtő kompresszorával profin meg lehet csinálni :) az beviszi a lakkot.


Ezt részletezd ki, lécci. Ez sokaknak jól jöhet, nekem is esetleg később.

Köszi

Ami az egyik felén fúj, az a másik felén szív, ami zárt térben vákumot jelent. A hűtő kompresszor ilyen. Én is ilyet készítek. Nem kell nagy vákum, ha a tekerést úgy csinálod.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 11:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Elég jó vákumot csinál a hűtő kompresszor.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 14:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Na jó, jó, tehát akkor a trafót beledobom a lakkba, a lakkos doboz tetejére ütök egy lukat, amibe megy a vákumcső, és így szívom ki a levegőt a pléhdobozból, míg a trafó a lakkban fürdőzik. Így?

Meddig áztatom a "vákumban" a trafót?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 14:37 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
A lakkot célszerű előtte hígítani. 30-60 perc ideig illik benne hagyni, hogy normálisan beszivárogjon minden kis résbe. Ha van rá lehetőség, meg is kell sütni, hogy teljesen kikeményedjen a lakk.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 14:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
hifitibi írta:
Na jó, jó, tehát akkor a trafót beledobom a lakkba, a lakkos doboz tetejére ütök egy lukat, amibe megy a vákumcső, és így szívom ki a levegőt a pléhdobozból, míg a trafó a lakkban fürdőzik. Így?

Meddig áztatom a "vákumban" a trafót?

A lakktol függ hogy milyen az oldószer benne, vagy ha kétkonponensű akkor a kötésidőt vedd figyelembe.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 16:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ez a módszer sem ér semmit ha a szekunder alatt ott a primmertől elválasztó szigetelés. Ez több rétegben egymásratekert fólia, és frankón bezár ahogy egymásra simul, meg ahogy a rátekert szekunder huzal össze is szorítja. Akkor érne valamit ha tekercseléskor rétegenként menne a vákuum impregnálás. Kész trafónál lófütty! Csak a külső rétegek itatódnak át!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 18:41 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
winkleer írta:
Ez a módszer sem ér semmit ha a szekunder alatt ott a primmertől elválasztó szigetelés. Ez több rétegben egymásratekert fólia, és frankón bezár ahogy egymásra simul, meg ahogy a rátekert szekunder huzal össze is szorítja. Akkor érne valamit ha tekercseléskor rétegenként menne a vákuum impregnálás. Kész trafónál lófütty! Csak a külső rétegek itatódnak át!


Na akkor egy pici helyesbítés.
A vákuumimpregnálást nem úgy kell csinálni, ahogy írjátok. Nem beleteszem a lakkba és áztatom módszer kell, mert akkor tényleg túrót se ér. Azt kell csinálni, hogy bele kell tenni a lakkba a trafót, leszívni, ahogy csak lehet, majd szépen újra nyomás alá helyezni. Majd újra leszívni, újra beleengedni a levegőt. Ugyanis ekkor az történik, hogy amikor a vákuumot megkapja, akkor a levegő buborék kitágul, egy része kijön a trafóból, majd amikor nyomás alá helyeződik akkor a buborék helyébe lakk fog befolyni. Ahogy ezt többször ismétled, úgy lesz egyre kisebb a buborék és egyre több lakk fog befolyni, amíg ki nem töltődik a levegő helye. Ez a módszer működik sűrűbb lakknal is. És bizony hónapok is eltelhetnek, amíg a trafóból kimegy az oldószer, úgyhogy csínján a higítással!
Vákuumozásra kiváló a tejszívó is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 21:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Na kérem, ugye, hogy komoly tudományág ez? Nagyon jó, hogy így kitárgyaltuk(tátok), mert ha már valaki kényszerűségből lakkal büdösíti be a trafóját, akkor legalább már csinálja jól.

Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 22:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Vákuumozásra kiváló a tejszívó is!
Szegény gyermek másnap :D Amúgy van valahol a pincében egy AVENT márkájú, még a békebeli időkből, ez ipari változat 8-) a maiakhoz képest, ha esetleg kell valakinek..
Egy jó állapotú hűtőgépszivattyút a 20 bar sem fogja meg!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.09. 08:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
FordPrefect írta:
Szegény gyermek másnap..... ez ipari változat
Szegény mami - aznap. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.04.09. 18:51 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
hifitibi írta:
Na kérem, ugye, hogy komoly tudományág ez? Nagyon jó, hogy így kitárgyaltuk(tátok), mert ha már valaki kényszerűségből lakkal büdösíti be a trafóját, akkor legalább már csinálja jól.

Köszi


Hát, vannak a kis titkaink, amiket megosztunk, meg vannak, amiket nem. Kérdezd csak meg, hogy 211-re hogy csinál valaki olyan trafót, ami tudja a 20-20k sávot! Ott már nem fogsz választ kapni, mert trükkök kellenek az eredményhez, nemcsak olyan lökjünk fel kis drótot a spulnira.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.09.20. 22:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.09.20. 22:03
Hozzászólások: 1
Él még ez a topic ? A trafó zúgással kapcsolatban írnék pár sort, hátha érdekel valakit. Esetleg segítek valakinek ezzel. Én nemrég tekertettem egyik ismerősömmel egy hypersil hálózati trafót. Amikor itthon bekötöttem igencsak meglepődtem, hogy mennyire zúg. Rögtön felhívtam az ismerősömet, hogy mi a véleménye erről. Szerinte a tekeréssel nincs baj. Nézzem meg a "C" magok illesztését. Megnéztem és egy picit tudtam finomítani ,de nem lett tökéletes. Szétszedtem . Ahol a "C" felek össze érnek ott picit rozsdás volt. Polír papírral csiszoltam egy kicsit. Csak úgy óvatosan. Megint jobb lett. Aztán a teljes csendet azzal értem el,hogy az illesztéseket bekentem grafitos zsírral. Innentől kezdve teljes csend lett. Szerintem egy próbát megér. Ha ez sem segít, akkor más baj van. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2013.10.27. 18:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
NYÁK trafók közül melyikkel érdemes foglalkozni melyik milyen minőség a kaphatók közül ????

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 17:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Szerintetek a csoves topikban favorizalt AMCC400-as vasra milyen halozati trafot lehetne tekerni 50Hz-re? Gondolok itt teljesitmenyre, zajra, szort magneses terre stb... Ugyanis, utanaoslvasgattam egy kicsit es a tablazatokban, amiket talaltam legalabb 700W teljesitmeny irnak su102b merethez. Ilyen teljesitmenyu vasat sehol nem kapnek ennyiert... Raadasul kisebb vasveszteseggel mint EI es tarsai
Amugy felvezetos erositohoz lenne, meg nem tisztazott teljesitmenyre. :) Ha valakinek lenne egy hasznalhato tablazata esetleg, azt is megkoszonom, ugyanis nem vagyok teljesen tisztaban, hogyan megy a meretezes ilyen vasakon...

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 20:04 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Innen letölthető a hiperszilek adatlapja:
http://users.atw.hu/majki/elektro/cikkek/hipersil.pdf

Ha alul akarod gerjeszteni, akkor mind a primer, mind pedig a a szekunder menetszámot növeld meg arányosan úgy mintha magasabb feszről járna.
Példa nagy vonalakban: Ha szükséged van 2db 40V-os szekunderre (primer 230VAC), akkor a trafódat teker(tes)d meg 290VAC-primer és 2x 50VAC szekunder feszre. Így 230VAC betáp mellett a célodnál leszel. Lehet kisebb korrekciókat tenni a csökkenő a vasveszteség miatt, de gondolom végeredményben a néhány voltos eltérés nem számít.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 20:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Hu de jo, koszi szepen a fajlt, attanulmanyozom tuzetesen.
Amugy 25-0-25 nagyaramu es 35-0-35 kisaramu (meg nem tudom pontosan a szamokat, de gondolom a feszultsegesessel is kell majd szamolni a felvett aram fuggvenyeben) szekunderekre lesz szukseg.

Valahogy igy kepzeltem a rogzitest:
Csatolmány:
Magyarázat: Trafo
967057.jpg
967057.jpg [ 51.38 KiB | Megtekintve 65523 alkalommal. ]


Akkor nemsokara meg is rendelem oket, nehogy elfogyjanak... :)

Udv. Orgon


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 14:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.18. 09:27
Hozzászólások: 59
Srácok hiperszil trafót használhatok B5 meghajtásához 300W-osat oldalanként? Nincs negativ hatása a hangra?
Ilyet tudnék most venni kb a toroid ár feléért.
Köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 15:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tamasgal írta:
Srácok hiperszil trafót használhatok B5 meghajtásához 300W-osat oldalanként? Nincs negativ hatása a hangra?
Ilyet tudnék most venni kb a toroid ár feléért.
Köszönöm

A toroidnál sokkal jobbat is ki lehet belőle hozni, ha osztott tekercselrendezésű. De ezt nem tudjuk...
Mindenesetre biztosan nem jársz vele rosszul, a hiperszil egyáltalán nem rossz trafó. Ezt egyébként honnan vetted, hogy "negatív hatása" lenne/lehetne a hangra?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 17:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.18. 09:27
Hozzászólások: 59
deeraudio írta:
tamasgal írta:
Srácok hiperszil trafót használhatok B5 meghajtásához 300W-osat oldalanként? Nincs negativ hatása a hangra?
Ilyet tudnék most venni kb a toroid ár feléért.
Köszönöm

A toroidnál sokkal jobbat is ki lehet belőle hozni, ha osztott tekercselrendezésű. De ezt nem tudjuk...
Mindenesetre biztosan nem jársz vele rosszul, a hiperszil egyáltalán nem rossz trafó. Ezt egyébként honnan vetted, hogy "negatív hatása" lenne/lehetne a hangra?
db

Nem értek hozzá és gondoltam jobb ha kérdezek.SM102b hypersil vasra van tekerve 2x25V 300VA-es. Ebből lenne 1-1 db oldalanként.
Köszönöm szépen
Tomi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 21:31 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Az, hogy hiperszil, önmagában semmit sem mond. Attól még lehet jó is, meg rossz is. A lényeg, hogy ki gyártotta. Ha a Vacuumschmelze, akkor nagy az esély, hogy jó legyen, ha Fastron/Tolna, akkor meg inkább rossz lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.14. 22:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.18. 09:27
Hozzászólások: 59
Barth Ida írta:
Az, hogy hiperszil, önmagában semmit sem mond. Attól még lehet jó is, meg rossz is. A lényeg, hogy ki gyártotta. Ha a Vacuumschmelze, akkor nagy az esély, hogy jó legyen, ha Fastron/Tolna, akkor meg inkább rossz lesz.

Nam tudom a márkáját de itt egy kép róluk:


Csatolmányok:
IMG_20140909_171315.jpg
IMG_20140909_171315.jpg [ 514.14 KiB | Megtekintve 65305 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.15. 18:59 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez sajnos ismeretlen a számomra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.15. 20:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.18. 09:27
Hozzászólások: 59
Elvileg vákumimpregnált és teljesen zajtalamok. Csütörtök körül nálam lesznek, szétkapom, kapnak egy szép fényezést, a tápom már kész csak dobozt kell szereznem kettőt és indulhat az összeépítés a B5 panelekkel :) (sajnos nem KD munkái de eddig ártól függetlenül minden általam birtokolt erősítőt lezenéltek)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2014.09.24. 15:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.18. 09:27
Hozzászólások: 59
Pár napja megérkeztek a trafók, hát persze, hogy nem egyformák, és a feszültségeik sem egyformák... :oops:
Még jó, hogy direct rákérdeztem :roll:
Hála az égnek apám beléjük szeretett, így csak a postaköltséget buktam.

Bolt-toroid-örülés


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 21:24 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
No, elkészült újfent a vákuumimpregnáló berendezésem. (egyszer már volt, de mivel évekig nem használtam, megszabadultam a helyfoglaló vasaktól!) Két alaposan meggerjesztett trafót kezeltem vele, sikeresen! Hűtőkompresszor szívóágát használtam, -0,925 bar-ig mertem leszívni, ami bizony szép teljesítmény. Vagy 10* leszívattam és újra nyomás alá helyeztem, majd a lakkból kiszedve egy hétig állt, míg vissza mertem szerelni a helyükre. Szaga már nincs, de még tuti nincs teljesen kikeményedve a lakk. Oldószert semennyit se tettem bele.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 12:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Érdekes kísérlet lenne kimenő trafónál is megnézni az impregnálás hatását.
Egy kimenőnek meg kellene mérni a frekvencia menetét erősítőbe építve, aztán impregnálni ezzel a módszerrel, és utána megint megnézni. Így kiderülne, hogy milyen hatása van a felső frekvencia tartományra az impregnálásnak.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 13:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen, én is fagyasztóláda kompresszorral vákumozok. A lakkot nem árt hígítani. A sűrű konzisztencia miatt a menetek közé nem szivárog be a lakk rendesen, mivel a nagy belsősúrlódás miatt a kapilláris hatás nem érvényesül. Ne felejtsük el, hogy a felső rétegek folyadékkal való telítődése után az alsó régiókba már nehezen megy be a lakk. Én inkább híg lakkot javasolnék, s többszörös szikkasztást. Vizes bázisú lakkot viszont nem szabad használni: garantált a zárlat. Lakkozás után nitrolakk esetében 1-2 óra után a trafó használható. Nem is baj, ha fűtjük, mert akkor a belseje nem egy év múlva fog kiszáradni. :) A fűtést egyszerűen rövidzárral is megoldhatjuk. Persze csak korlátozott ideig.
Ha kimenőt inpregnálunk, akkor azt tapasztaljuk, hogy a magas hangok elmennek. Ez miatt nem kell eldobni a trafót, mivel egy év múlva mire tökéletesen kiszárad, addigra valamelyest visszajön a magas tartomány. A csökkenés frissiben igen durva: 45k -3dB-s SE kimenőt vákumozva 7kHz körülire esett le a felső átvitel. Sütőben való 12 órás sütögetés után már elérte a 21kHz-s felső határt. Az eredetit soha nem fogja elérni, mivel a lakk dielektromos állandója más mint a levegőjé, de a lakkozott szigetelő réteg is másként viselkedik. Sajnos a rontás jön a trafóra, nem az orgazmus. Jobb tartózkodni a lakktól, inkább használjunk állandó drótfeszítést. Ha meg valahol kétségünk támad, akkor jobban járunk, ha egy csöpp pillanatragaccsal kezeljük a problémát. Nekem van drótfeszítőm. :D
Elárulok még negy mesterfogást nektek. Általában az alsó kétréteg drót szokott rezegni, mivel azok nem fexenek fel a csévére. Ennek oka az, hogy a drót hajlítási rádiusza kitart, illetve túlfeszítésnél a cséve deformálódik: homorú lessz a felülete. ( A laikus jól meg húzza a derótot, hogy tutira feszes legyen, de erre az tutira laza lessz :lol: ) Ezt a problémát úgy lehet kiküszöbölni, hogy pl névjegykártyából egy csíkot vágunk, s ragasztunk a csévetest lapjainak közepére, teljes szélességben. Ezzel pici puha ágyikót készítünk a drótnak, de még a csévétől való kitámasztás is létrejön.
Mindenesetre ne higgyétek, hogy ezekután rendkívül jó hangú kimenőket fogtok tekerinteni. Ahhoz még sok minden más is kell...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 13:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Volt a kezemben AN kimenő, valamint lengyel kimenők, mindkettő szigorúan impregnálva voltak, ráadásul vasastól.
Főleg az AN-nél kevéssé vonom kétségbe, hogy rendesen megcsinált iparos munka, azt kell feltételeznem, belekalkulálták a lakkozás okozta, a magasabb frekvenciákkal a problémát, ezért az impregnálás előtti átvitelben hogyan csalhatnak, hogy impregnálás után jó, vagy jobb legyen?
Régebben pedzettem a kóbor ötletemet, méhviasszal történő impregnálást, ki fogom majd próbálni és hasonlítani őket, impregnálás vs. nem.
Ráadásul majdnem vízhígra hozható a viasz - melegítéssel - és megkönnyíteni ezáltal a beszivárgást a menetek közé. A későbbi, kifolyás nem valószínű, olyan melegre nem hiszem, hogy kimenőként eljutnak normál üzem közben. Én csak a csévékben gondolkodom, az egészet, vasastól nem látom indokoltnak.
Használható hűtőgép kompresszor motor meg minden háztartásban akad... Sütőfóliában megoldható a dolog, melegítés és vákumozás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 20:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A megközelítés jó (méhviasz), volt olyan infóm, hogy az AN kimenő hőre lágyuló anyaggal volt impregnálva. (Pl méhviasz ;) )
Léteznek nagyfrekvenciális impregnáló szerek is, ilyent is alkalmaz hazánkban legalább 2 guru..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 20:49 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Méhviaszt csak az használjon, aki tuti biztos abban, hogy 60°C-nál nem lesz melegebb a trafója!

Aki oldószeres lakkal impregnál, az felkészülhet rá, hogy hónapokig fogja eregetni az oldószer molekulákat az erősítő, mert először is a felületen szárad, és az a száraz réteg meggátolja a további diffúziót. Szedtem már szét pár hónapos trafót, ami impregnálás után száradtnak volt vélve, és bizony belül rendesen tapadt. A melegítés segít, iparilag is "kisütik" az impregnált tekercseket, több MW-os generátorokat is ugyanezen módszerrel stabilizálnak - jó nagy kemence kell hozzá!

A kapilláris hatást felesleges emlegetni, mert nem az fogja bevinni a lakkot, hanem a légköri nyomás fogja benyomni a kivákuumozott buborékba. Márpedig a légkör elég erős dolog, igen sűrű dolgokat be tud nyomni szűk helyekre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 21:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Kétkomponensű műgyanták nem jöhetnek szóba? Az kiköt és kész, nincs száradozás.

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 22:23 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Kétkomponensű műgyantából csak a nyagyon hosszú fazékidejű (24-48óra), aránylag nagy viszkozitású jöhet szóba. A műgyanta típusa az megint kisérletezés kérdése. Nagyon sok tekerés, idő, és pénz...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.18. 00:16 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Dehogynem jönnek szóba kétkomponensű gyanták. Valójában az a lakk, amivel impregnáltam, az is két komponenses. Lehet higítani sőt valamennyi higítót tartalmaz az egyik komponense is, de azzal nincs mit tenni. Arra kell odafigyelni, hogy összekevert állapotban azért bemenjen a vákuumozott helyre, tehát rágógumi állagú azért ne legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.19. 09:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ezt például mintha trafó impregnálásra tervezték volna:
http://kanizsavillanymotor.hu/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=28&Itemid=59


Csatolmányok:
lak.jpg
lak.jpg [ 73.05 KiB | Megtekintve 62907 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.19. 10:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Ügyes vagy - megint... :)
Utánanéztem a saját beszerzési lehetőségemnek, ez a termék ott bruttó 3.550.-ért elérhető, higítónak alkalmas a TK200, ami 5l-es kiszerelésben 11.715.-ért elérhető ugyanott.
Motortekercselő berkekben jónak ítélik a lakkot, gyorsan szárad.
Egy literre benevezek próba gyanánt, valamint a gyorsan száradók közül számításba jöhet még a soronként sprézett Plastik70 is, de a kapacitás módosító hatásokra a használat után derülhet fény.
Hálótrafóknak minden bizonnyal remek az AC 43...
Egyébként ITT volt róla szó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2015.08.19. 10:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Ennyit találtam még a gyártó oldalán.


Csatolmányok:
AC43.JPG
AC43.JPG [ 296.98 KiB | Megtekintve 62892 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 13:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Ki tud tuti jó, bevált toroid táp-trafó tekerőt ajánlani?
Nem mondom a nevüket (pedig nevesek...), de a mostanimat visszaküldtem és
másodszorra (újak) sem tudták búgás-mentesre (bőven alágerjesztve sem) megcsinálni...
2 trafóm van, az egyik jó, de a másik búg tök ugyanazzal a tekeréssel... :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 13:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Cortez írta:
Ki tud tuti jó, bevált toroid táp-trafó tekerőt ajánlani?
Nem mondom a nevüket (pedig nevesek...), de a mostanimat visszaküldtem és
másodszorra (újak) sem tudták búgás-mentesre (bőven alágerjesztve sem) megcsinálni...
2 trafóm van, az egyik jó, de a másik búg tök ugyanazzal a tekeréssel... :cry:


Pedig sokat segítene, ha elmondanád, hogy kik azok, mert akkor nem ajánljuk neked még egyszer :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 14:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Nem akarok anti-reklámot csinálni nekik, hátha csak én voltam peches velük...
(Amikor kérdeztem egyébként, hogy kipróbálták-e a trafókat búgásra terhelve elküldés előtt, azt mondták,
hogy náluk nem tudják ezt tesztelni, mert amúgy is zúgnak a neon fénycsövek és amiatt nem hallani.. :o)
:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 14:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nem kell a régi trafód? Amit még az Inducomp tekert? :)

Én Letkésen szoktam tekertetni....

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 14:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Bingó... :)
Akár... többit PÜ... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 14:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Cortez írta:
Bingó... :)


Eddig kb. 20 trafót csináltattam velük, de soha még egy sem búgott, még a 1.5kVA-es sem...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.08. 15:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Na, azért mondom, biztos én vagyok peches velük... De felvettem telóra is ha nem hiszed... :D
Amúgy azt mondta szokott lenni, tud róla, csak nem tud vele mit kezdeni.
Meg állítólag volt egy megrendelője, akinek volt vmi saját műszere vagy mi, amivel előre
tudta a magról hogy fog-e búgni vagy nem, csak nemtom miért, de titkos volt asszem..?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.22. 10:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Ja még kis adalék, hogy a tökéletesen szimmetrikus kábelezéssel, elrendezéssel pont az a csatorna
még búg is kicsit, amelyiknél a búgósabb trafó van. Ma leellenőriztem "mágneses térerő mérővel" és
sokkal durvább szórása van annak a trafónak na és persze pont abban az irányban, ahol az elektronika van... :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.22. 10:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Az amerikai fórumon van egy srác, egy Crest 8001-es végfok (5kW), búgós hálózati trafóját mártogatta pár héten keresztül, és teljesen csendes lett tőle :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.22. 15:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Igen, követtem én is, de hogy utána nem csinálom az is tuti... :P
Nem is értem hogy lehet 2 trafó között ekkora difi ha (remélhetőleg) tényleg tök ugyanúgy vannak megtekerve.
Ja egyébként érdekes a trafó búgása hullámzó, de az alapzaj meg kb fix ahogy észrevettem...
Lehet egy mag vmiért érzékenyebb a hálózati DC-re..? Nemtom mi más lehetne ha így ingadozik.
Hmm.. Lehet össze is ütök egy DC blokkert gyorsan játszásiból...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 19:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Na, összedobtam, egyelőre jónak tűnik..! De még tesztelem hosszútávon is, hátha csak éppen jó passzban van.
Talán mintha a csatorna alapzaja is javult volna, de erre majd csinálok kapcsolót, hogy tudjam AB-zni.
A szórt tér viszont továbbra is sokkal erősebb ennél a trafónál, fura... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 10:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Eddig pöpec..! Érdekes mintha a megmaradt trafó alapzaj is más lenne, sokkal kevésbé a szokásos
mély brumm-humm, inkább kicsit magasabb frekis zúgás, a kondi-töltős 100Hz-hez hasonlatosabb.
Mintha a hang is jobb lenne most kicsit, de ez már lehet csak a beleképzelés... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Transzformátor típusok
HozzászólásElküldve: 2016.02.27. 17:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Megjött az előerősítőm hálózatija :)

Sajti


Csatolmányok:
WP_20160227_16_47_56_Pro.jpg
WP_20160227_16_47_56_Pro.jpg [ 246.23 KiB | Megtekintve 61076 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 327 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség