audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 03:34

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.19. 23:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Számtalan készüléket kélszítettem, mivel hogy ugye készülékek... Ezekben sok fajta táp előfordult. A DAC-ok kényesek, de most itt ez a topic nem erről szólna, hanem a csöves végfokok,előfokok tápjairól. Mi a fontos? A belső ellenállás? A zaj elnyomás? A stabilitás? Az energia tárolás? Az egyenirányítás fajtája, anyaga? Az LC szűrés, vagy csak a kondenzátoros szűrés a jó? Esetleg az, hogy a fűtő fesz zaját kivonjuk a tápból? Miért jobb az eggyik kondi mint a másik? A táp és erősítő egy rendszer, vagy külön is kezelhető? Miért kell a nagy elkókkal párthuzamosan kötni valami kissebb kondit, vagy miért nem? Meddig melegedjen a táp trafó, vagy maradjon hideg? Van itt egy-két kérdés. Egyet tudok: Mindig kell kisütő ellenállás, mert különben a frász bele költözik az ember kezébe. :o A topic célja: ötlet gyűjtés, kezdőknek jó tanácsok összefoglalása, tapasztalat megosztás, figyelem felhívás műszaki megoldásokra, guruk távoltartása ( guru: elméletileg mindent tud, de a gyanta illatát nem ismeri) :) No meg megint egyfajta ARC kapcsolást akarok építeni meglévő EA057 dobozba, meglévő vasmagok áttekerésével, de a hely miatt egyszerűbb táppal. Ehhez viszont kollektív ész szükségeltetik.
Mottó: A táp fontosabb mint az interkonnekt minősége, de annál már csak egy kevésbé fontosabb van: A betáp zsinór.
Na ezért megölnek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.20. 08:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Teljesen egyetértek!
Nem ölnek meg - mert már ketten vagyunk! :D

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.20. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
preferenciám:
túlméretezés legalább kétszeres;
lehetőleg csöves dióda, csöves diódához LC, CLC dukál;
félvezető dióda esetén legyen csendes, például HEXFRED;
minőségi pufferkondi, bypass fólia kondival;
input/meghajtó és végcső külön tápról, esetleg külön trafóról;
végcső fűtés AC, input/driver fűtés DC;
szigorú GND csillagpont;

Nem érdemes stabtápot csinálni, viszont zajmentes 230V/50Hz-et kell a primerre juttatni.
Ja, és az erősítő az egy hangfrekvenciával vezérelt tápegységként kezelendő még akkor is ha külön-független egységnek gondoljuk a tápokat. A táp alacsony kimenő impedanciás fokozat, (de nem nulla) feszültsége alig, árama viszont hangfrekivel változik, még tiszta A osztályban is. Tehát nem csak az 50Hz egyenirányítási impulzusait kell csillapítani, hanem a hangfrekis áramot hozzáadott komponensek nélkül kell biztosítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 08:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
dys-cus írta:
.....Mottó: A táp fontosabb mint az interkonnekt minősége, de annál már csak egy kevésbé fontosabb van: A betáp zsinór.
Na ezért megölnek.


Tulajdonképpen az az 1 m-es hálózati kábel mint csinál fizikailag? Mert ugye ha egy 60.000 Ft kábeltől jobb lesz a hang, akkor valami másnak kell kijönni a végén mint ami bemegy.
Ha a nagyfrekis összetevőket szedi le, akkor talán olcsóbb megoldás egy jól (rézfóliával) leárnyékolt primer tekercs a trafóban, vagy bemeneti szűrő alkalmazása.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 09:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Ja, és az erősítő az egy hangfrekvenciával vezérelt tápegységként kezelendő még akkor is ha külön-független egységnek gondoljuk a tápokat. "
Ez az amivel nagyon egyet tudok érteni. Szerintem is igen fontos, hogy a táp belső ellenállása kicsi legyen. Ehhez a kellően méretezett trafó-egy.ir.-puffer szükségeltetik. Lényeg, hogy a zavar jelek záródjanak kvázi rövidre. Kiküszöbölésükre pl csöves egyenirányításnál célszerű a fűtés feszelyének fázisával kísérletezni. Sokat tud jelenteni a hangban.
Arra vigyázni kell, hogy a pufferkondit ésszel használjuk, mert a kimenővel az sorba kapcsolódik, rezgőkört képez, amin a hangfrekis fesz is átmegy, ami már viszont színezi a hangot. Pl 500uF puffer, meg egy 40H trafó kb 1,12Hz-n rezeg. Ha ez valamilyen formában átmegy a szekunderre, akkor az hallható. Ebből a szempontból az NFB-t tartalmazó kapcsolások jobbak. Ez a kérdés igen fontos, legalábbis szerintem, mert a hálózat feszültsége változhat ilyen frekvenciával, ami megjelenik az egyenáramban is. Lehet, hogy ez okozza az egyszer szépen szól, máskor meg rosszul problemakört? Ha egy erősítő erre érzékeny, akkor már ott gond van. Persze ezen lehet segíteni 1 000 000 Ft-os kütyüvel, (láttam már ilyet) de ennyi pénzért már inkább jó erősítőt fércelek össze, vagy veszek.
Fontosnak tartom, hogy az erősítő a táppal közös egységet képezzen, s az erősítőbe be legyen tervezve, építve, a zavar elnyomás. Pl. csak érdekességképpen: Az ARC gépkönyvének szkóp fényképei szerint a végcsövek anódfeszültsége 1,5V nagyságú fűrészjelet tartalmaz. Mégis ilyen csöndes erősítőt még nem hallottam. Egy tranyós is elbújhat mellette. Íly módon vizsgálva a kütyüt, láthatjuk, hogy a táp szűrésileg nincs nagyon túl méretezve, de mivel részegységei eggyütt dolgoznak, ezért nincs zavar.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.22. 11:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Azt hiszem nem voltam elég világos a megfogalmazásomban. A tápegység, csövek felé mutatott alacsony impedanciája nem elegendő követelmény. A váltóáramú szempontból zárt hurkot képez a táp utolsó kondija a csövekkel és kimenő trafó primerjével. Ha kimenő meg behozza a körbe a terhelést is, tehát azt is oda kell számolni. Az utolsó kondi nem tud ideálisan nagy, ideálisan lineáris és ideálisan széles-sávú lenni, akkor beleszólnak az áramfolyásba a kondi előtt lévő többi tápegység elemek, sőt még a hálózati kábel is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2011.08.26. 19:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
dys-cus írta:
a végcsövek anódfeszültsége 1,5V nagyságú fűrészjelet tartalmaz. Mégis ilyen csöndes erősítőt még nem hallottam.


Ez 450V-os tapot feltetelezve 0.3% hullamossag egy pp erositonek a tapjan, aminek felepitesebol adodoan nagyon jo a tapelnyomasa. A meghajto fokozat gondolom meg tovabbi RC tagokon keresztul kapja a tapjat. Igy nem meglepo, hogy zajtalan a cucc.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 07:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
istvan01 írta:
preferenciám:
túlméretezés legalább kétszeres;
lehetőleg csöves dióda, csöves diódához LC, CLC dukál;
félvezető dióda esetén legyen csendes, például HEXFRED;
minőségi pufferkondi, bypass fólia kondival;
input/meghajtó és végcső külön tápról, esetleg külön trafóról;
végcső fűtés AC, input/driver fűtés DC;
szigorú GND csillagpont;

Nem érdemes stabtápot csinálni, viszont zajmentes 230V/50Hz-et kell a primerre juttatni.
Ja, és az erősítő az egy hangfrekvenciával vezérelt tápegységként kezelendő még akkor is ha külön-független egységnek gondoljuk a tápokat. A táp alacsony kimenő impedanciás fokozat, (de nem nulla) feszültsége alig, árama viszont hangfrekivel változik, még tiszta A osztályban is. Tehát nem csak az 50Hz egyenirányítási impulzusait kell csillapítani, hanem a hangfrekis áramot hozzáadott komponensek nélkül kell biztosítani.


Üdv!
Kérdem én, mivel ezt a Hex Fredet nem ismerem ki lehet ( :) ), mi a kritériuma a félvezetős egyenirányítóknak egyébként?
Találtam ilyen diódát: BYW96E - azt írja az Írás róla - soft-recovered.
Ez jó nekünk?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 07:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A HFA sorozatban keresgélj:
http://www.promelec.ru/pdf/hfa08tb60.pdf

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 08:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
http://datasheet.octopart.com/DSEI30-10 ... -71279.pdf

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 10:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
appme írta:
istvan01 írta:
preferenciám:
túlméretezés legalább kétszeres;
lehetőleg csöves dióda, csöves diódához LC, CLC dukál;
félvezető dióda esetén legyen csendes, például HEXFRED;
minőségi pufferkondi, bypass fólia kondival;
input/meghajtó és végcső külön tápról, esetleg külön trafóról;
végcső fűtés AC, input/driver fűtés DC;
szigorú GND csillagpont;

Nem érdemes stabtápot csinálni, viszont zajmentes 230V/50Hz-et kell a primerre juttatni.
Ja, és az erősítő az egy hangfrekvenciával vezérelt tápegységként kezelendő még akkor is ha külön-független egységnek gondoljuk a tápokat. A táp alacsony kimenő impedanciás fokozat, (de nem nulla) feszültsége alig, árama viszont hangfrekivel változik, még tiszta A osztályban is. Tehát nem csak az 50Hz egyenirányítási impulzusait kell csillapítani, hanem a hangfrekis áramot hozzáadott komponensek nélkül kell biztosítani.


Üdv!
Kérdem én, mivel ezt a Hex Fredet nem ismerem ki lehet ( :) ), mi a kritériuma a félvezetős egyenirányítóknak egyébként?
Találtam ilyen diódát: BYW96E - azt írja az Írás róla - soft-recovered.
Ez jó nekünk?


Töltés tárolás, Reverse Recovery Rharge legyen minél kisebb, ez okozza a félvezető diófák legnagyobb kapcsolási zaját, ezek 10-100ns tűimpulzusok, szépen átszaladnak a puffer kondikon, de összelengenek a trafó szekunder körével is, teljesen korrektűl nehéz velük bánni.
A csöves diódáknál ez a töltéstárolás szinte ismeretlen, katalógusok ezzel nem is foglalkoznak, azonkívül ha mégis lenne, sokkal "lassabb" és a cső utáni fojtó ezt könnyen eltünteti.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 10:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Mostanában félvezetős egyenirányításra (pár amperig) szinte kizárólag szilícium-karbid (SiC) diódákat alkalmazok.
Jobbak, mint a HexFred diódák.

http://www.partsconnexion.com/rectifier_diode_cree.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 11:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
istvan01 írta:
preferenciám:
túlméretezés legalább kétszeres;
lehetőleg csöves dióda, csöves diódához LC, CLC dukál;
félvezető dióda esetén legyen csendes, például HEXFRED;
minőségi pufferkondi, bypass fólia kondival;
input/meghajtó és végcső külön tápról, esetleg külön trafóról;
végcső fűtés AC, input/driver fűtés DC;
szigorú GND csillagpont;

Nem érdemes stabtápot csinálni, viszont zajmentes 230V/50Hz-et kell a primerre juttatni.
Ja, és az erősítő az egy hangfrekvenciával vezérelt tápegységként kezelendő még akkor is ha külön-független egységnek gondoljuk a tápokat. A táp alacsony kimenő impedanciás fokozat, (de nem nulla) feszültsége alig, árama viszont hangfrekivel változik, még tiszta A osztályban is. Tehát nem csak az 50Hz egyenirányítási impulzusait kell csillapítani, hanem a hangfrekis áramot hozzáadott komponensek nélkül kell biztosítani.


A kétszeres túlméretezést bizonyos esetekben kicsit erősnek tartom.

Diodából az MUR 860 al jó tapasztalataink vannak mind fűtés mind anódtápban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 17:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Táp puffereléssel kapcsolatban vannak mindenféle kondenzátoraim már, amiket az alsó középosztályhoz - hozzám - megfelelni gondolok.
Közbevetőleg elszállt egy 750W-os német frekiváltóm, amit nem kívánok javítani. Ebben jóféle 4 db kondenzátor szolgált.
Arra gondoltam, az eredeti helyén bizony gyorsan, nagy áramokkal kellett nekik le-fel töltődni-kisülni, így alkalmas lehet csöves tápokban továbbszolgálni.
A kapacilag a névleges érték alatt vannak 10%-al, ESR értékük viszont belül van a kívánt sávon.
Vi a mélevényetek?
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.12.13. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
No, meg van 2 ilyenem, tápba szántak...
Mondjuk nem túl kicsik és az egyik pólus a nagy alaménijom külső, de a szigetelés megoldható...
Kötsögék...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.12.14. 14:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
appme írta:
Üdv!
Táp puffereléssel kapcsolatban vannak mindenféle kondenzátoraim már, amiket az alsó középosztályhoz - hozzám - megfelelni gondolok.
Közbevetőleg elszállt egy 750W-os német frekiváltóm, amit nem kívánok javítani. Ebben jóféle 4 db kondenzátor szolgált.
Arra gondoltam, az eredeti helyén bizony gyorsan, nagy áramokkal kellett nekik le-fel töltődni-kisülni, így alkalmas lehet csöves tápokban továbbszolgálni.
A kapacilag a névleges érték alatt vannak 10%-al, ESR értékük viszont belül van a kívánt sávon.
Vi a mélevényetek?
Kép


Nem biztos, hogy jól tudom, de a frekiváltókban a kondik váltóárammal működnek. Az elektrolit kondik meg a polarizált működést szeretik, a váltótól idővel lebomlanak. Erre vannak a katalógusokban az élettartam adatok, amiket, ha megnézel, igen riasztóak, a jobbak mennek 5000 órát, ami kicsivel több, mint fél év. Szóval ha teheted, inkább ne használd ezeket a kondikat. De ha jobban belegondolok, a lomex-ben fillérekért mindig van középkategóriás 400-450V-os NC, Rubicon, stb kondi, ami bőven elegendő olyasfajta projekthez, amire készülsz. Sőt még jobb is, mint a képen mutatott kondi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.12.14. 15:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:
appme írta:
Üdv!
Táp puffereléssel kapcsolatban vannak mindenféle kondenzátoraim már, amiket az alsó középosztályhoz - hozzám - megfelelni gondolok.
Közbevetőleg elszállt egy 750W-os német frekiváltóm, amit nem kívánok javítani. Ebben jóféle 4 db kondenzátor szolgált.
Arra gondoltam, az eredeti helyén bizony gyorsan, nagy áramokkal kellett nekik le-fel töltődni-kisülni, így alkalmas lehet csöves tápokban továbbszolgálni.
A kapacilag a névleges érték alatt vannak 10%-al, ESR értékük viszont belül van a kívánt sávon.
Vi a mélevényetek?
]


Nem biztos, hogy jól tudom, de a frekiváltókban a kondik váltóárammal működnek. .


Ezt nem jól tudod
A frekiváltók a hálózati egyfázisú feszkót egyenirányítják max 400V DC feszre, a háromfázisúak max 800V DC-re, amit elkóval és minimális fojtóval simítanak. Mivel gyakori jelenség a hajtások fékezésekor (lassításkor) a generátoros visszatáplálás, akkor erre a belső DC-re a meghajtott villanymotor is visszatáplál, tovább emeli ezt a belső DC-buszt (busznak hívják ezt a tápot), ezért a kondi is veszélybe kerülhet a túl magas fesztől. Ezt a DC feszt figyeli a processzor és egyéb trükkel igyekszik a feszültség emelkedést gátolni.
Ezt csak ezért említem, a frekiváltók elkói az egyik legkényesebb alkatrész a frekiváltón belül, ezzel együtt én még nem találkoztam kidurrant elkójú frv-vel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2013.12.15. 22:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Igen, így van, a hálózat egyenirányítás utáni pufferelést végzik ezek a kondik. Én is csak olyan hibával találkoztam, amikor az áramfejlesztő megbokrosodott és kb. 350V-ot nyomott 230 helyett. Ott kihervadtak a 400V-os elkók. Még szép...
Mint írtam, azért gondoltam ezekre, mert a helyükön bizony kemény töltés-kisütés a munkájuk és a csöves tápban is hasznos lehet.
Amúgy vannak nekem jó minőségű elkóim, EPCOS, Rubycon, Nichicon, de ezekkel azért szemezek, mert bizonyítottak a helyükön, ami a csöves tápban is jól jöhet.
Idézet:
DC feszt figyeli a processzor és egyéb trükkel igyekszik a feszültség emelkedést gátolni.

Ilyenkor elengedi a motort, nem fékezi, hanem szabad kifutásra kapcsol és kiírja, mi történt...
Ekkor hosszabb fékezési időt szoktam állítani, illetve fékellenállás is adaptálható ilyen esetre és azon vész el a fölös energia.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.13. 13:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Tápegységekkel kisérleteztem a csöves bufferemhez. Ötlet gyűjtés közben találtam ezt az írást:

https://richardsears1.wordpress.com/201 ... teraction/

Nem új a cikk, de talán másnak is adhat ötletet, ötleteket, ezért csináltam egy magyarított verziót, ami valószínűleg tele van hibákkal, de talán érthetőbb, mint egy gépi fordítás.


Csatolmányok:
A_TAPEGYSEG_HATASAINAK_MINIMALIZALASA.pdf [357.99 KiB]
357 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.15. 09:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Tápegységek és zajspektrumuk


Az egyenirányító diódahíd a pufferrel illetve a pi-szűrők által keltett elektromágneses interferencia (EMI) zaj jelentős mértékben felelős a különböző hang
elszíneződésekért és az alacsony szintű fátyolért.

Az egyenesen az egyenirányítóhoz csatlakoztatott első kondenzáor nagyon gyorsan feltöltődik. A kondenzátort egy rövid, de nagyon erős áramcsúcs „tölti fel”. (Lásd a 30. fejezetet az RCA Radiotron Designers Handbook, negyedik kiadás, 30.1. )

Ennek az rövid tüskének a szélességét az erősítő mindenkori áramfelvétele modulálja. Ha a pillanatnyi áramszükséglet nagy, a tüske szélesebb, kisebb áramnál keskenyebb. A jelenséget a frekvenciatartományban vizsgálva a szélesebb tüskében nagyobbak lesznek az alacsony frekvenciás komponensek aránya, míg a keskenyeeb tüskékben a magasabb frekvenciák dominálnak mindamellett hogy mindkét tüskéne spektrumában lesznek 100kHz vagy a fölötti frekvenciájú jelek a tápegység első puffer kondenzátorának induktivitásától. Pontosabban a trafó szekundere-egyenirányító-kondenzátor alkotta 'rádióadó' zajspektrumát modulálja a teljes erősítő áramfelvétele.

Ha a trafó, egyenirányító és a pi szűrő elemeit ( induktivitás, kommutáló eszközök, kondenzátorok ) rezgőkörként képzeljük el, akkor tisztább a kép. Ennek a miniatűr rádió adónak EMI spektruimát modulálja az erősítő áramfelvétele, a pillanatnyi árammal fordítottan arányosan.

Tisztán A osztályú áramköröknél az elméletileg állandó áramfelvétel ez nem annyira vészes, AB osztályú áramöröknél viszont kész katasztrófa. Az AB osztályú erősítők áramfelvétele nagyon változó, különösen a tranzisztorosoké, amelyek üresjáratban alig pár wattot fogyasztanak. Ez azt jelenti,hogy a tápegység (ami a rádiófrekvenciás zavart kelti ) zajspektruma a zenével együtt változik.

A fojtótekercset tartalmazó PI szűrők előnyösebbek, hiszen az egyenirányítón átfolyó áramimpulzus sokkal szélesebb és nem befolyásolja lényegesen a terhelés pillanatnyi áramigénye. Ebből az is látszik, hogy okosan járnak el azok, akik az egyenirányító-kondenzátor (a létező legrosszabb megoldás ) felépítésű tápegységet a fűtés illetve tranzisztoros erősítők számára egy beépített soros ellenállással lassítják nem bízva azt a az első kondenzátor megjósolhatatlan ESR értékére valamint a szórt és parazita elemekre. Valószínűleg ez lehet az oka, hogy fólia kondenzátorok hozzáadásával rosszabbá válik az ilyen tápegység. A fólia kondenzátor csökkenti az ESR értékét, az áramimpulzus nagyobb lesz, nő az EMI kibocsátás.

Az belátható, hogy a miniatűr adónk nagyon érzékeny lesz a fizikai felépítésre. Kósza szórt és parazita R, C elemek a trafóban, kóbor L és R tagok az első kondenzátorban... Az egyenirányítók lassítása ferrit gyöngyökkel sajnos nem járható, mert az áramok csúcsértéke nagyon nagy, könnyen telítésbe viszik a ferritet.
Kis értékű huzal ellenállások, tekerccsé formált hozzávzetések használata a legjobb módja az RF csökkentésének közvetlenül azok forrásánál. Nem sok esély van rá, hogy egy huzal ellenállás, vagy egy légmagos tekercs telítődjön.

A trafó a híd és az első ellenállás közti távolság határozza meg a zajforrás antenna hurokterületét, az impulzus csúcsértéke pedig azt az energiát amit ez az antenna kisugároz. Olyan egyszerű dolgok, mint a vezetékek sodrása akár 20dB-vel is csökkentheti a kisugárzott teljesítményt. A zajcsökkentés megköveteli a kapcsolási zajok csillapítását azok forrásánál - minden gyorsan kapcsoló áramkörnél -, valamint RF stílusú árnyékolási technikák használatát.

A mainstream AES-iskola mérnökei gyakran gúnyolódtak az 'audiofil' tápkábeleken, de a félvezetős egyenirányítók EMI kibocsátása nem vicc. Nehéz beazonosítani a forrását egy analóg oszilloszkópon csak kissé vastagabbnak tűnik a fénysugár, szélessávú spektrumanalizátor szükséges a kapcsoló eszközök által létrehozott zajspektrum megjelenítéséhez. A speciális tápkábelek legnagyobb haszna, ha részben elcsatolják a szennyező tápegységeket a többi félvezetős berendezéstől és CD játszótól.

Fölmerül a kérdés, hogy egyáltalán miért használjuk ezeket a zavarforrásokat? A széles sávú zaj minden irányba sugárzódik. Eljut a nyomtatott áramköri lapokhoz, a készülékház minden sarkába és kijut a tápkábelen.
Ha a készülékben valahol részben szűrt digitális jelekkel akad össze - ami gyakorlatilag elkerülhetetlen - a táp zaja keresztmodulálódik a digitális zajokkal és fordítva amint az első nem lináris elemre kerül. Mennyire lineáris a legtöbb műveleti erősítő 1MHz-en? Nem igazán. Ez már a video erősítők territóriuma, nem hangfrekvencia.

Amikor transzformátor, félvezető egyenirányító és puffer van az áramkörben fellépnek a zajok. A HEXFRED, a Shottky diódák,snubber tagok valamit segítenek, de a gondok fő forrása a rendkívül gyors, nagy töltőáram továbbra is megmarad, és a helyzet tovább rontja az AB osztályú működés. ( Hiba lenne azt hinni, hogy az előerősítők mentesek ettől a gondtól. Nagyon kevés műveleti erősítő A osztályú. A többségük AB osztályú és nem kevés kvázi komplementer végfokkal készül ). Induktivitások, helyi árnyékoló burkolatok és más RF árnyékoló technikák alkamazása évek óta esedékes lenne az audió berendezésekben. Az egyetlen igazi oka, hogy nem történt meg, hogy kevés audióval foglalkozó mérnök (és még kevesebb digitális technikával foglalkozó ) ismeri az RF technológiát, beleértve a szélessávú spektrumanalizátorok rutinszerű használatát az áramkörök nem kívánt sugárzásainak földerítésére.



forrás: http://nutshellhifi.com/library/FindingCG.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.18. 17:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Szia Konzol,

Nagyon tanulságos az írásod illetve a fordításod.

Köszönöm szépen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.19. 13:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Valóban hasznos és tanulságos volt, amit Konzol közzétett.

A végén tényleg kiderül, hogy az analóg üzemű, hálózati transzformátoros tápegységek többféle zajt és zavart termelnek, mint kapcsolóüzemű társaik. :shock: Ráadásul az analóg tápok alacsonyabb frekvenciatartományba eső zavarjelei nehezebben szűrhetők ki, mint a magasabb frekvenciásak.

Én pont ezért álltam át teljesen a kapcsolóüzemű táplálásra a jelforrástól a végerősítőig. Jelentős hangminőség javulás lett az eredmény. Tisztább hangzás, nagyobb dinamika, nulla zaj.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.19. 19:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
És hogy csinálnál egy 650V-os kapcsitápot csöveshez?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.19. 23:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 433
MOT64 írta:
Valóban hasznos és tanulságos volt, amit Konzol közzétett.

A végén tényleg kiderül, hogy az analóg üzemű, hálózati transzformátoros tápegységek többféle zajt és zavart termelnek, mint kapcsolóüzemű társaik. :shock: Ráadásul az analóg tápok alacsonyabb frekvenciatartományba eső zavarjelei nehezebben szűrhetők ki, mint a magasabb frekvenciásak.

Én pont ezért álltam át teljesen a kapcsolóüzemű táplálásra a jelforrástól a végerősítőig. Jelentős hangminőség javulás lett az eredmény. Tisztább hangzás, nagyobb dinamika, nulla zaj.


Lehet, hogy átsiklottam valami fölött, de hol van az leírva, hogy az eleve kapcsolóüzemű táp kevesebb zajt termelne...?
A másik, hogy szeretnék én látni olyat, hogy ugyanazon készülék lineáris ill. kapcsi táppal megépítve, EMC laborban mérve.

Az lehet, hogy a lineáris táp is termel zajt, de ez közel sem olyan mértékű, mint kapcsitáp esetén. Ráadásul ott is ezerféle topológia létezik, elég nagy szórásokkal...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.20. 07:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Barth Ida írta:
És hogy csinálnál egy 650V-os kapcsitápot csöveshez?


4db 2*80V kimenetű sorbakötve. Legalábbis én eddig +/-80V-ost láttam, mint legnagyobb feszültségűt. Igaz, hogy félvezetős végfokhoz készült, szóval tud kb. 1kW-ot darabonként, de nem fog megrogyni a SE triódák áramától :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.20. 10:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
sajti írta:
Barth Ida írta:
És hogy csinálnál egy 650V-os kapcsitápot csöveshez?


4db 2*80V kimenetű sorbakötve. Legalábbis én eddig +/-80V-ost láttam, mint legnagyobb feszültségűt. Igaz, hogy félvezetős végfokhoz készült, szóval tud kb. 1kW-ot darabonként, de nem fog megrogyni a SE triódák áramától :)


Bármekkora kimeneti feszültségű kapcsolóüzemű tápot lehet építeni, még ha ez nem is annyira köztudott. Nem csak Step-down konverterek léteznek, vannak feszültségnövelő un. Buck konverterek is, elvileg bármekkora feszültségig, vagy vezérelt egyenirányítók kb. 300V DC-ig. A zárlati áramuk is széles határok közt állítható, akár pár 10 vagy 100 mA-es tartományban is, vagy amperes nagyságrendben. Szóval ez nem probléma, legalább is nem mindenkinek.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.20. 15:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Végül is nagyobb frekvenciákat egyszerűbb szűrni. Fizikailag sokkal kisebb alkatrészekkel megoldható. Persze ezeknek jól kell működni impulzus üzemben. A feneség abban van, hogy nagyon gondosan kell àrnyékolni, mert sokkal magasabb frekvenciájú zajokat hoz létre, azok pedig bárhol ki tudnak jutni a berendezésből.
Megjegyzem láttam olyan ár nem számít alapon épült erősítő fényképét, amiben a direkt fűtésű triódákat kapcsoló üzemű tápokról járatták. Igaz, volt utánuk egy Coleman fêle áramkör is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.20. 18:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A Rod Coleman regulátoroknak 100kHz-en kb. 66dB tápelnyomása van ... 1MHz viszont ennek kb. a fele, szóval jól meg kell választani azt a kapcsitápot. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.21. 13:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 433
Konzol írta:
Végül is nagyobb frekvenciákat egyszerűbb szűrni. Fizikailag sokkal kisebb alkatrészekkel megoldható. Persze ezeknek jól kell működni impulzus üzemben. A feneség abban van, hogy nagyon gondosan kell àrnyékolni, mert sokkal magasabb frekvenciájú zajokat hoz létre, azok pedig bárhol ki tudnak jutni a berendezésből.
Megjegyzem láttam olyan ár nem számít alapon épült erősítő fényképét, amiben a direkt fűtésű triódákat kapcsoló üzemű tápokról járatták. Igaz, volt utánuk egy Coleman fêle áramkör is.


Ez sem igaz... a nagyfreki elkezd terjedni mindenhol, nem véletlen vannak agyonárnyékolva a komolyabb cuccok....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.08.28. 11:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Barth Ida írta:
És hogy csinálnál egy 650V-os kapcsitápot csöveshez?


Mondjuk én csöveshez soha, sehogy. De pl. ezzel a panellel megoldható lenne.

Csatolmány:
DC-DC Boost Conv modul.png
DC-DC Boost Conv modul.png [ 154.3 KiB | Megtekintve 43834 alkalommal. ]


DC-DC boost Converter module 12V-24V to 200V -450V 300V 400V Voltage Regulated adjustable Power. With heat sink up to 40W maximum output power. No heat sink 15W-20W max.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mit kell tudni egy jó tápnak?
HozzászólásElküldve: 2021.09.02. 09:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Nevada írta:
Konzol írta:
Végül is nagyobb frekvenciákat egyszerűbb szűrni. Fizikailag sokkal kisebb alkatrészekkel megoldható. Persze ezeknek jól kell működni impulzus üzemben. A feneség abban van, hogy nagyon gondosan kell àrnyékolni, mert sokkal magasabb frekvenciájú zajokat hoz létre, azok pedig bárhol ki tudnak jutni a berendezésből.
Megjegyzem láttam olyan ár nem számít alapon épült erősítő fényképét, amiben a direkt fűtésű triódákat kapcsoló üzemű tápokról járatták. Igaz, volt utánuk egy Coleman fêle áramkör is.


Ez sem igaz... a nagyfreki elkezd terjedni mindenhol, nem véletlen vannak agyonárnyékolva a komolyabb cuccok....



Sajnos van ami még a "nagyfreki"-nél is jobban terjed. A mantra, meg a butaság. :D

A 60 kHz még nem akkora frekvencia, hogy egyből rádióadóvá váljon minden készülék tőle. Amitől ennél a frekvenciatartománynál félni kellene, az az inretmoduláció és a különbségi torzítás révén a hangfrekvenciás tartományba kerülő jel. Szerencsére én eddig ilyet nem mértem és nem tapasztaltam a meghallgatások során. Megfelelő szűréssel és az alkatrészek helyes elhelyezésével ezek a problémák kiküszöbölhetők.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség