audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.27. 12:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.24. 19:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.18. 09:39
Hozzászólások: 27
shany írta:
lancerboy írta:
shany írta:
https://sound-au.com/parallel-series.htm

Nos, ez lehet az elmélet. Tony Gee szeret soros váltókat építeni, a leírásokban, ha jobbféle hangszórókat használ, akkor többször megemlíti, hogy "megérdemelnek egy rendes soros váltót..." Én annyit látok, még csupán szimulálva, hogy fázis szempontjából kevésbé érzékeny a hangszórókkal párhuzamos Zobel, vagy szűrőtagokkal szemben. A képen pedig nem egy tankönyvi soros váltó van, ezért is tettem be a linket.
Az internet azért is nagyszerű, mert mindenki találhat hasonlóan gondolkodókat, vagy akár önigazolást bármilyen témában...

Mondjuk belenézve Tony Gee hangsugárzó listájába, én annyit látok, hogy kb. 2010 óta - egyre több és részletesebb mérés mellett - a legdrágább és "legjobb" hangsugárzók hagyományos váltóval készültek. Az aktuális kínálat mellet, pl az elvileg "jobbféle" hangszórókból készült Plutone ( 2019 ) is:
"The Plutone loudspeaker can be seen as a turning-point in the Humble Homemade Hifi tradition. An extreme amount of research and development has gone into this loudspeaker resulting in a product that can truly be called less-is-more. The combination of tweeter, woofer, cabinet material, shape and size form such a coherent unity that we were able to design a matching crossover that consists of only three components and uses no resistors at all, not even to tame the tweeter level! The result is stunning purity combined with a very natural tonal balance and excellent dynamic expression. Add into the mix a big sound-stage and you've got probably the best two-way monitor there is! Period."

De akár Accuton hangszórókkal is:
https://www.yumpu.com/fr/document/read/ ... emade-hifi

Persze lehet, hogy mellélőttem. Nem tudom, hogy az igazán komoly hangsugárzók között ( pl. nagy stúdió monitorok, extrém drága highend hangsugárzók ) ahol alapvető a precíz térleképzés, egyensúly, diszperzió, nagy dinamika, hangnyomás és emellett nagyon alacsony a torzítás, milyen arányban használnak soros váltót, főleg alacsony fokszámút?

Nos, ha türelmesen végigböngészi valaki Tony építéseit, (sok doboza lekerült már a listáról az évek során) azért talál ott bőven soros váltót.
Illetve, többek között ezt:
"Once you’ve got these very nice drivers in a very nice box, how do you blend them together electrically ? The standard way would be to design a parallel-network and then tweak it until it sounded the most satisfactory, but a parallel filter has one very big problem: Most of the time the signal going in is not evenly divided a cross the drivers. There will be electrical overlaps or “under laps” between drivers that will cause unwanted phase shifts even if the a coustic amplitude is flat. The only way to get around this problem is to use a series-filter..."

Kérdés, mennyire van igaza?
Az első rendű váltással kapcsolatban itt van Gravesen-től:
"To cut a long story short:
3rd and 2nd order filters can't cope with Siri's "D" although 2nd order is better than 3rd order.
The 1st order crossover does it significantly better than 3rd and 2nd order. Going through all my reference CDs, the 1st order crossover did all difficult tracks better than I've heard before.
1st order filters here turns out to be close-to-1st-order on the electrical side and close to 2nd LR on the acoustic side. True 1st order filters are indeed very difficult to achieve for almost any driver as they need to be fairly linear well beyond point of crossover."

Az, hogy nem igazán épít ilyen váltókat, talán érthető, vélhetően a Jantzen jobban örül, ha sok alkatrészből épül a technika...
A Vandersteen, a Thiel dobozoknak is komoly rajongótábora van, ők nagy hívei a 6-dB-s váltásnak.
A nagy nevek közül talán csak a Marten-t említeném, a drágább dobozaikat elsőrendű váltóval szerelik.
Szóval, én a tapasztalatokra lettem volna kíváncsi, hátha valaki kísérletezett ezen témában.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.26. 09:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Remélem jelentkeznek, akik megerősítik, amit szeretnél....

Másoknak:
A hangszórók nemlineáris torzítás karakterisztikái ( frekvencia- és hangnyomás függvényében ) a legalapvetőbb tervezési paraméterek, meghatározók a váltással kapcsolatos döntésekben. Hiszen egy hangsugárzó abszolút minőségének legfontosabb paramétere a nemlineáris torzítása. Ettől függ, hogy milyen a "felbontás", "mikrodinamika", transzparencia, stb. Lineáris torzítások, fázismenet jól korrigálhatók/kezelhetőek, viszont a hangszóró konstrukcióból adódó nemlineáris torzítások nem, rányomják a bélyegüket a "hangra".

Két ultra alacsony torzítású magashangszóró harmonikus torzítás görbéi:
Accuton C30-6-024
Csatolmány:
Accuton C30-6-024.jpg
Accuton C30-6-024.jpg [ 143.22 KiB | Megtekintve 11922 alkalommal. ]

és
BlieSMa T34A-4
Csatolmány:
BlieSMa T34A-4.jpg
BlieSMa T34A-4.jpg [ 140.77 KiB | Megtekintve 11922 alkalommal. ]


Ami kiolvaható ezekből:
Pl. elsőfokú váltással, 2kHz váltási frekvenciánál, az Accuton magashangszóró torzítása kb. 10dB-lel magasabb lesz 600-700Hz környékén, mint egy - szintén hasonlóan jó minőségű - középhangszóróé.... Tehát beletorzít a középsávba, gyakorlatilag ő lesz a torzítás meghatározója.
Míg az extrém HD karakterisztikájú Bliesma kb. a középhangszóró torzítás szintjén, vagy alatta marad.
Persze a torzítások az átfedési tartományban is összeadódnak.
Külön történet a alacsony fokszámú váltás miatti - a hangszóró által felvett - teljesítmény növekedése, megnövekvő disszipáció, az ebből adódó durván csökkenő terhelhetőség ( a magashangszórókra mindenképp alul 12dB/oktávval vágott 2,5kHz környéki váltással adják meg a terhelhetőséget ), és termikus torzítás lehetősége.


( Pl. Tony Gee esetében egyetlen torzítást mérést sem láttam, vagy olvastam utalást a fentiekről....no comment.... )
Nyilván, ha a cél, a bemeneti jel pontos lesugárzása helyett, valamilyen sajátos torzítás szignatúra/összetétel kergetése a cél ( "természetes hangzás" stb ), akkor nem kell ezekkel foglalkozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.26. 13:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Először a shany által az előbb leírtakkal egyetértek.
Hangváltó tervezésnél első számú szempont, hogy mekkora max hangnyomást szeretnénk, a kinézett, vagy már meglevő hangszóróknak a tervezési keresztezési frekvencián mekkora a torzítása (a spektrális eloszlást is figyelembe véve), és elsősorban a mély-közép és közép hangszóróknál milyen az iránykarakterisztika. Hogy milyen meredekségű váltó a célszerű, milyen előlapi elhelyezéssel, az a következő lépés. A fázismenet linearitása nem olyan fontos, mint az, hogy ne legyenek hirtelen változások benne. A mélyátvitel tervezése diy módon annyival célratörőbb, mint egy kitudjaholfogjákhallgatni hangsugárzónál, mert ismert a hallgatási hely, annak mélyfrekvenciás problémái és lakberendezési lehetőségei. A BSC tervezése és beállítása (előlapi hullám elhajlás miatti frekvenciaátvitel kompenzáció) egyszerűbb, de nem célszerű a problémát elhanyagolni, mert akár jó minőségű hangszórókkal is könnyen lehet közepes chifit alkotni


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.26. 20:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Hogy célszerű megmérni egy hangszóró torzításait? Már hogy összehasonlítható legyen valamiféle standard mérésekkel és kimondható legyen, hogy most az adott példány hol helyezkedik el a táplálékláncban? Milyen hangnyomáson kell mérni? Mekkora legyen a mikrofon távolsága a hangszórótól? Ha nincs egy hangszóróhoz dobozom, akkor megfelel, ha egy nagy lap közepére felcsavarozom? Használjak valamilyen félvezetős nagy dampingos mérőerősítőt? Gondolom, az SE erre (se) alkalmas? Milyen kereskedelmi forgalomban kapható félvezetős erősítőt érdemes erre a célra venni, ha amúgy nem költenék sokat rá. Amúgy UMIK1 és REW a mérőeszköz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.26. 21:54 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Nyisd meg a képek feletti linkeket, itt speciel korrekten oda van írva a mérési körülmény:
315mm, 1.41V...8V.

Fellógatod a plafonra a hangszórót (leveszed a csillárt, amíg az asszony nem látja :lol: ), hogy nagyjából a szoba közepén legyen (szabadtérben kéne mérni, de az macerás ;) ), meghajtod egy korrekt félvezetős, vagy D osztályú erősítővel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.27. 22:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
- OK, a 2,83V-os mérésnek látszik az értelme. bár én azt hittem, hogy valamiféle egyenhangnyomáson kell menniük a méréseknek. mondjuk ezt azért nem lesz olyan egyszerű beállítani a REW-vel
- a hangszórók szabadon állnak, amikor 315mm-re tőlük lévő mikrofonnal megmérik őket? mármint a doboz nélküliségre utalnék ezzel
- D osztályú mérőerősítő? annak a késése nem hamisít meg pár mérésfajtát?
- melyik hangszórókat gondoljátok etalonnak? csak hogy tudjam, mi az, amit jónak gondoltok
- ha úgy mérek, hogy a váltóra van kötve a hangszóró, akkor azért még értékelhető marad az eredmény? a váltó a csillapítása arányában csökkenti a torzításokat is, vagy tud ő maga is anomáliákat okozni?
- appropo a 315mm miféle megfontolásból jön ki? ott a mélyhangoknál már mennyire jönnek be közeltéritől eltérő hatások? nem csak az egészen közeli - 1-2cm - vagy a hallgatói távhoz közeli méréseknek van értelmük?
- 16"-os hangszóró elé beraktam egy 200Hz közeli levágásra méretezett induktivitást. a letörés nagyjából ott lett, ahol vártam, de aztán nem folytatódott, hanem esés helyett kiegyenesedett és pár kHz-en keresztül megint egyenes lett - már legalábbis a trend. ez mitől lehet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.27. 22:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Amatőr diyer-ként kellene építeni egy kétutas dobozt. Hangolni. Ez alap szerintem.
Tök felesleges mérni 200 Hz alatt. A saját szobádat, a hangdobozt, a mélysugárzót, bútorok hatását méred. Ingoványos, a mély közeltéri mérés is csak a fizikát igazolja. T/S paramétérek.
Az 5 kHz feletti feletti tartomány meg az adatlap szerinti átvitellel rendelkezik. Csodák nincsenek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.27. 23:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Először a shany által az előbb leírtakkal egyetértek.
Hangváltó tervezésnél első számú szempont, hogy mekkora max hangnyomást szeretnénk, a kinézett, vagy már meglevő hangszóróknak a tervezési keresztezési frekvencián mekkora a torzítása (a spektrális eloszlást is figyelembe véve), és elsősorban a mély-közép és közép hangszóróknál milyen az iránykarakterisztika. Hogy milyen meredekségű váltó a célszerű, milyen előlapi elhelyezéssel, az a következő lépés. A fázismenet linearitása nem olyan fontos, mint az, hogy ne legyenek hirtelen változások benne. A mélyátvitel tervezése diy módon annyival célratörőbb, mint egy kitudjaholfogjákhallgatni hangsugárzónál, mert ismert a hallgatási hely, annak mélyfrekvenciás problémái és lakberendezési lehetőségei. A BSC tervezése és beállítása (előlapi hullám elhajlás miatti frekvenciaátvitel kompenzáció) egyszerűbb, de nem célszerű a problémát elhanyagolni, mert akár jó minőségű hangszórókkal is könnyen lehet közepes chifit alkotni


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.28. 07:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
- OK, a 2,83V-os mérésnek látszik az értelme. bár én azt hittem, hogy valamiféle egyenhangnyomáson kell menniük a méréseknek. mondjuk ezt azért nem lesz olyan egyszerű beállítani a REW-vel
- a hangszórók szabadon állnak, amikor 315mm-re tőlük lévő mikrofonnal megmérik őket? mármint a doboz nélküliségre utalnék ezzel
- D osztályú mérőerősítő? annak a késése nem hamisít meg pár mérésfajtát?
- melyik hangszórókat gondoljátok etalonnak? csak hogy tudjam, mi az, amit jónak gondoltok
- ha úgy mérek, hogy a váltóra van kötve a hangszóró, akkor azért még értékelhető marad az eredmény? a váltó a csillapítása arányában csökkenti a torzításokat is, vagy tud ő maga is anomáliákat okozni?
- appropo a 315mm miféle megfontolásból jön ki? ott a mélyhangoknál már mennyire jönnek be közeltéritől eltérő hatások? nem csak az egészen közeli - 1-2cm - vagy a hallgatói távhoz közeli méréseknek van értelmük?
- 16"-os hangszóró elé beraktam egy 200Hz közeli levágásra méretezett induktivitást. a letörés nagyjából ott lett, ahol vártam, de aztán nem folytatódott, hanem esés helyett kiegyenesedett és pár kHz-en keresztül megint egyenes lett - már legalábbis a trend. ez mitől lehet?

- A hanszórókhoz mindenképp szükséges valamilyen "sugárzásjavító foglalat". Ha szabványos mérést akarsz, akkor "IEC baffle". Ez egy sík lap (hangszóró peremek besüllyesztve a síkba), amely eliminálja diffrakciós hatásokat. Normál esetben, a szokásos, legegyszerűbb diy megoldás, valamilyen zárt doboz, belülről jól csillapítva.
- 200Hz fölött pontos mérések: 20-30cm távolságból ( a 30cm széleskörben használt ), eseteg 1m-ről kapuzva. Korrektebb gyártók megadják a mérés körülményeit a diagramokon ( pl.: http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf )
- alacsony frekvenciás mérések: a leendő térfogatba építve, közeltéri mérés (<1cm). Ha van BR nyílás, akkor az külön plusz közeltéri mérés, majd összegezni a görbéket
- legolcsobb D-oszályú cuccok zajosak, torzítanak. A legpraktikusabb talán a Gainclone jellegű erősítők:
ha diy, pl:
https://www.audiophonics.fr/en/amplifie ... _search=fs
https://www.audiophonics.fr/en/amplifie ... -9965.html
https://neurochrome.com/collections/power-amplifiers
gyári, világbajnok mérési eredménnyel:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ier.33374/

hangváltó tervezés....
A hangszórók nem ellenállások...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.28. 09:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Barth Ida írta:
...
- 16"-os hangszóró elé beraktam egy 200Hz közeli levágásra méretezett induktivitást. a letörés nagyjából ott lett, ahol vártam, de aztán nem folytatódott, hanem esés helyett kiegyenesedett és pár kHz-en keresztül megint egyenes lett - már legalábbis a trend. ez mitől lehet?
A dinamikus hangszóróknak jelentős soros induktivításuk van, emiatt bizonyos freki fölött elég nagy meredekséggel emelkedik az impedanciamenet..
Ezért ha a hangszóróval sorbakötsz egy induktivítást, akkor LR freki függő osztó helyett ~LL osztás lesz csak, a nagyobb frekvenciákon. A hangszóróval párhuzamosan kötött soros RC taggal(=zobel) szokás kompenzálni a hangszóró növekvő impedanciáját.

OFF:
Sokszor sikerül úgy váltót konstruálni, hogy kispórolható a zobel, illetve a zobel értéke sem szentírás, elemeivel hangolható az átvitel. :)
Egyes hangszóróknál a pólusvason készítenek vezető anyagból egy rövidre zárt gyűrűt, illetve réz sapkát raknak rá, ferrofluidot használnak a légrésben, ... ezek mind jelentősen csökkenthetik a hangszórótekercs soros induktivitását.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.28. 22:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
- ez az IEC baffle brutális! 20cm-es hangszórónál 135*165cm, nagyobb hangszórónál még nagyobb. http://www.rjbaudio.com/Audiofiles/IEC%20baffle.jpg
- zárt doboz izgalmas lehet egy 200-400l Vas-ű hangszórónál
- 30-40€-s erősítő tetszik!
- azt tudtam, hogy hogyan néz ki a hangszóró impedancia görbéje, de hogy ez megemeli az átviteli jelszintet ott, ahol nem vártam, ez új. zobel méretezést átnézem, van komplett adatlapom a hangszórókhoz, elvileg minden benne van
- méréshez ugye megfelelő a házi bipolár elkó is? van egy doboznyi mindenféle elkóm, szinte bármit össze tudok rakni belőlük. a nem végleges, de már hallgatható bipoláris elkónak mit javasoltok? lehet kapni nem túl drágán millió félét, mundorf, jantzen, nichicon, bennic, alcap, etc... régebben jó tapasztalataim voltak az alcap-okkal...
- szóval milyen torzítási szinteket tekinthetek jónak mély-közép-magas tartományokban? és mik azok a hangszórók, amik ezeket prezentálni tudják? javaslatokat kérnék
- hangszóró melegedés - szokott ez problémát jelenteni az állandó mágneses hangszóróknál? vagy mechanikusan hamarabb megnyekken a mozgórész? és mi van az elektromágneseseknél, ahol 1 óra után már 70°C-os az elektromágnes? a sonido fc-oknál se véletlen van egy bazi nagy hűtőborda az elektromágnes végére felapplikálva. elgondolkodtató, hogy hogyan lehet/szabad ezeket bedobozolni.
- lehet, hogy a melegedéssel kapcsolatos, lehet más. régebben az AN L dobozomnál kb félóra után szólt úgy, ahogy szokott, a mostani AN Spe-nél nincs változás, egyből nagyjából úgy szól, ahogy szokott, de ezek a fc-ok csak kb 1 óra után! persze ob-ban kicsit emelt szintű szokol rádió a produkció, de az első órában nemcsak sávhatárolt, hanem zűrzavaros is, kész katasztrófa. de aztán kitisztul. nagyjából akkorra történik meg, amikorra a hőegyensúly is beáll. lehet ez az oka? vagy csak a nagyon kevés óra futás ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.29. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Egy mai, tudatos, minőségi, önálló diy hangsugárzó projekt lépései:
1. elvárások meghatározása: alsó határfrekvencia, max. hangnyomás, max. torzítás a különböző szinteken/frekvenciákon, max. méretek, érzékenység, stb
2. lehetőségek: büdzsé, kivitelezés
3. hangszórók kiválasztása: paraméterek alapján
az internet tele van hangszóró adatlapokkal, gyári mérésekkel, és egyéb - tervezési fázisban tökéletesen használható - részletes hangszóró mérésekkel. Ezek alapján kiválaszthatóak a hangszórók, de már olyan szinten, hogy látszódnak/meghatározottak a hangváltási lehetőségek, a mélysugárzó doboza/térfogata/hangolása megtervezhető a megadott TS paraméterek alapján szimulációval. Az elképzelt doboz diffrakciós viselkedése szimulálható. Az off-axis átvitel előre jelezhető.
Gyakorlatilag előre tervezhető a végeredmény a paraméterek szintjén képernyő előtt.
4. hangszórók megvásárlása, doboz elkészítése/készítésének elindítása
5. mély/középhangszóró valós TS paramétereinek a megmérése, gyári/megadott értékek ellenőrzése
6. hangszórók végleges dobozba szerelése
7. akusztikus méréssorozat elvégzése a váltó tervezéséhez/szimulációjához ( passzív hangváltó )
8. akusztikus mérések a szimulációs változatok ellenőrzéséhez
9. meghallgatásos próbák a különböző váltó-variációkhoz

Mérések:
1. TS mérés: szabadon álló mély/középhangszóróval, majd + mérő tömeggel, vagy ismert térfogatú zárt dobozba szerelve. ( a VAS meghatározása a FR eltolódás alapján )
2. a végleges hangdobozba épített állapotban
nem szükséges egyéb(fajta) méréseken agyalni....

A talán legjobban használható mérésgyűjtemény már nagyon sokszor volt említve/hivatkozva, emellett kész projektekkel, szubjektív élményekkel is szolgál : https://hificompass.com/en/speakers/measurements

Jóféle, legjobbnak tartott hangszórókról is esett szó bőven, itt a fórumon....
https://audiodiyers.hu/viewforum.php?f=145


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.30. 21:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Lényeg?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.03.30. 21:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
[quote]Egyes hangszóróknál a pólusvason készítenek vezető anyagból egy rövidre zárt gyűrűt[/quote
VIDEOTON Micromax. szélessávú: HC 13/13 KU. Vagy 100 éve. Bocs. csak 50 éve. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.04.10. 21:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Lényeg?


A Lényegre vagy kíváncsi?
Az annyi lenne, hogy: Te *********ek, nehogymá1 másképp merjél gondolkodni, segítséget azt úgyse kapsz, amíg le nem doktorálsz az adott témából és be nem állsz a sorba. Nézd meg, hogy hány kérdésemre kaptam valamiféle érdemi választ és tiszta lesz a kép.
Aki tényleg meg akar tudni valamit, az jobban teszi, ha átszokik ide:
https://www.diyaudio.com/community/forums/multi-way.6/
https://www.youtube.com/watch?v=crfMbrk8NmM
https://www.youtube.com/watch?v=xoJjeK4rKNM

Sajnos nem megúszható az iteráció, mert valamiféle dobzba, lapba be kell szerelni a hangszórókat és mérni kell, majd tervezni, mérni, építeni, mérni, áttervezni, átépíteni, etc...

Ezt meg lehetne kerülni, ha olyan valaki, aki végigcsinálta, elmagyarázná, dehát ez itt nem fog menni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.04.11. 08:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
...Ezt meg lehetne kerülni, ha olyan valaki, aki végigcsinálta, elmagyarázná, dehát ez itt nem fog menni.

https://subvoice.hu/hangdobozepites/elmelet/hangvalto3/
http://ptesza.blogspot.com/2016/03/hang ... -resz.html

( sokszor linkelt oldalak....azért ne várd már el, hogy a több tucat oldalnyi anyagot bepötyögje valaki ide, megfelelően illusztrálva persze...... )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.22. 12:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Sziasztok!
Adott hangfal és passzív hangváltó esetében mennyire nagy falat az, hogy az adott dobozt aktívvá varázsoljuk? Tehát egy 2x4 csatornás dsp, és 2x4 végfok.
Gondolom így is van probléma sok, illetve a mérést sem úsznám meg?
A hangváltó kapcs. rajz adott, a hangszórók típusai is.

Illetve, milyen ajánlott mostanság, 2x4 úthoz? (Xlr input kellene, de nem kizáró, ha nincsen).

(4 utas Acr ISOSTATIC rp400 mkII hangdobozaimról van szó...ez egy dédelgetett tervem.)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.24. 16:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Szerintem akusztikai mérés nem feltétlen szükséges -ha ugyanazt az átvitelt célzod meg az aktívval is-. :?
Viszont a hangsugárzó hangszóróinak csatlakozóin kéne mérni az átvitelt és rögzíteni a méréseket ehelyett; majd ebből visszakalkulálni a szükséges aktív váltót ((vagy az aktív rendszer beállításait addig tekergetni, míg az egyes csatornák kimeneti jelei lehető legjobban megközelítik az originál mentett méréseket.)) :? :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.24. 21:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Sajnos, ahogy belegondolok, ez tényleg nem egyszerű...váltó rajzról meg adatokból jó esetben a keresztezési frekiket, meg a szintillesztést tudnám úgyahogy visszafejteni... Gondolom, ez így nagyon kevés.
Igen, amúgy azt céloztam meg gondolatban, amit a passzív váltó is megvalósít.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.25. 07:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
turho írta:
...Igen, amúgy azt céloztam meg gondolatban, amit a passzív váltó is megvalósít.
Ezen cikk alapján a tervező az kisebbik modell hangváltója kapcsán sem csillogtatta igazán ezen irányú képességeit....bár nincs mérés oldalirányú frekvenciaválaszokról, torzításokról...
https://winboxsimu.de/reload.html?resta ... rp300.html

Miért lenne jó lemásolni az eredeti váltót, amikor hibás az alapkoncepció eleve, pl.: "...Das Mitteltonbändchen zeigt im Bereich unter 1 kHz einen erheblichen Anstieg des Klirr (mehr dazu siehe hier) . Daher wurde die Übernahmefrequenz zum FW-180 von 700 Hz des Originals auf 1 kHz verlegt..."
Das Mitteltonbändchen zeigt im Bereich unter 1 kHz einen erheblichen Anstieg des Klirr (mehr dazu siehe hier) . Daher wurde die Übernahmefrequenz zum FW-180 von 700 Hz des Originals auf 1 kHz verlegt..." ?

( Egy értelmes hangváltó-tervezés mérésekkel kezdődik, sok méréssel....és mérésekkel folytatódik....majd mérésekkel végződik....mint már írtam is egyszer, teljesen feleslegesen :D )

Egyébként, a DSP alapú váltás legnagyobb előnye, hogy olyan szűrőket is meg lehet valósítani, amit analóg szűrőkkel lehetetlen, pl.: extrém nagy meredekség, abszolút lineáris fázismenet, stb )


/ SZVSZ, ha már pénzt költenék, akkor szeretnék jobbat kapni a jelenlegi állapotnál. Első ránézésre a felsőközép ( és vélelmezhetően a magashangszóró is ) - nagyobb hangnyomáson -, és hangnyomásra meredeken növekvő - torzítása a legszembetűnőbb. A mai, modern hangszórók ennél több mint egy nagyságrenddel kevesebbet torzítanak....
Csatolmány:
Fostex FS21RP.jpg
Fostex FS21RP.jpg [ 119.88 KiB | Megtekintve 8822 alkalommal. ]

https://www.hifi-selbstbau.de/index.php ... cle&id=134

Pl. egy ilyen páros, 800Hz-től használva, amely használatát a 4 utas konstrukció lehetővé teszi....durva szintugrás. Persze utána meg jönne a alsóközép hangszóró milyensége, a mély....
Bár, ugye ott van a szubjektív ízlés kérdése, hiszen egy ilyen páros nem nyújtja "azt a hangzást", amely az eredeti hangsugárzó jellemzője.
https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-m74b-6
https://hificompass.com/en/speakers/mea ... sma-t25b-6

Csatolmány:
BlieSMa M74B-6_95dB.jpg
BlieSMa M74B-6_95dB.jpg [ 80.53 KiB | Megtekintve 8822 alkalommal. ]

Csatolmány:
BlieSMa T25B-6_95dB.jpg
BlieSMa T25B-6_95dB.jpg [ 76.36 KiB | Megtekintve 8822 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.25. 08:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 576
Tartózkodási hely: Szolnok
Rp-400, amúgy nem hibátlan, gondolom, mint ahigy semmi sem.
Azt hiszem, elengedem a dolgot, vagy spórolok a gyártó 4 utas aktív megoldására...
(Bár nem tudom, menbyibe kerül most, és milyen egy elfogadott mérőrendszer most, pl. laptophoz, amivel már lehet is dolgozni).
(Amúgy azt gondoltam, hogy az mk2 rp400 váltó kiváltása dsp-vel már előnyösebb, mint passzívban hagyni. )
Köszi.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.07.25. 13:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
turho írta:
...(Bár nem tudom, menbyibe kerül most, és milyen egy elfogadott mérőrendszer most, pl. laptophoz, amivel már lehet is dolgozni)...
Szerintem nem kell semmiféle mérőműszer! :D Egyszerűen a hangkártya kimenetére kötöd az erősítődet, annak kimenetét a hangsugárzó bemenetére.
Elindítasz egy akármilyen hangfal mérésre alkalmas mérőprogramot (Holmimpulse, Arta, Rel...) majd a hangkártya bemenetét először a hangsugárzó bemenetére kötöd -kis jelszinten mérsz, hogy ne vezérelődjön túl a bemenet- (szint beállítás, kalibrálás > referencia mérés), majd sorban leméred mindegyik hangszóró csatlakozóin is az átvitelt, majd a mérést elmented... szerintem. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.18. 19:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Vaxos tfóliatekercs vagy sima fóliatekercs, ez itt a kérdés! Nem az a kérdés, hogy megéri-e, hanem, hogy jobb-e? Vagy ez is csak egy hangszín tologató dolog, mint annyi más...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.18. 20:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
Vaxos tfóliatekercs vagy sima fóliatekercs, ez itt a kérdés! Nem az a kérdés, hogy megéri-e, hanem, hogy jobb-e? Vagy ez is csak egy hangszín tologató dolog, mint annyi más...

Ha nem számít az ára akkor Vaxos! ;) Meg amúgy is szereted a belül papíros kondikat, akkor már a tekercs is legyen úgy... :lol:
Nem igazán rendelkezik senki szerintem ilyen jellegű megbízható tapasztalattal, hiszen mindkettőből kellene legyen egy-egy pár azonos értékűje és cserélgetni kellene...
Én a projektembe minthogy kis érték kellett Vaxosat tettem (Jantzen). Az én tapasztalatom mindössze annyi, hogy már eleve a fóliatekercs egy nagy előrelépés.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.19. 17:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Relatíve nagy érték kell - 4,8mH - de nem probléma a magasabb ohmos érték, mivel a szélessávú elé menne, így ebben az ársávban nem számít az ár. Egy site-ot leltem, ahol pont ilyesmiket vetettek össze, de csak az elemzés első két sora olvasható, mert a böngészőm nem hajlandó megnyitni az oldalt. Abból a két sorból a waxost láttam preferáltnak.
A mély elé vasmagos tekercs megy elképesztően alacsony menetszámmal, -->kis Rdc okán, az induktivitást meg a légréssel lehet hangolni. Ez ebben a kísérletezési fázisban egy óriási előny.
Papír - hát igen, ettől vélem hallani a legkevesebb sajáthangot, vagy csak ez illik jobban az ízlésvilágomba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.20. 11:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
Vaxos tfóliatekercs vagy sima fóliatekercs, ez itt a kérdés! Nem az a kérdés, hogy megéri-e, hanem, hogy jobb-e? Vagy ez is csak egy hangszín tologató dolog, mint annyi más...

Ha nem számít az ára akkor Vaxos! ;) Meg amúgy is szereted a belül papíros kondikat, akkor már a tekercs is legyen úgy... :lol:
Nem igazán rendelkezik senki szerintem ilyen jellegű megbízható tapasztalattal, hiszen mindkettőből kellene legyen egy-egy pár azonos értékűje és cserélgetni kellene...
Én a projektembe minthogy kis érték kellett Vaxosat tettem (Jantzen). Az én tapasztalatom mindössze annyi, hogy már eleve a fóliatekercs egy nagy előrelépés.
db

Én a még finomhangolásnál tartó T25B berillium dóm magas váltójához Jantzen WAX fóliákat teszek. Januárban fog érkezni. Pontosan azonos értékben nincs fólia induktivitásom. 0,47mH CFC ami helyett jön 0,45mH WAX. Ezek talán hasonlíthatók lesznek.

Extrém alacsony Rdc-hez nekem van egy db Mundorf V130 2,2mH/0,04ohm. Méretes trafó 10mm állítható légréssel. Soha nem használtam, igazából tévedésből rendeltem. De csak egy db van belőle. Kísérletezni lehetne vele, csak éppen nem írtál induktivitást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.20. 17:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
A mélysugárzó elé most 3-ad rendű váltó van téve, az egyik 10mH a másik is 7-8mH környéke? Relatíve kicsi vasmagokon vannak a tekercsek, mert egyenáramú mágnesezés nélkül irdotlan induktivitást adnak a nanokristályos magok. A telítődést nem tudom kimérni, de mivel nagyon érzékenyek a hangszórók, 99dB/W/m, ezért alig pár watt szól. Egyszer megmértem a tákolmányt szabvány 2,83V-os kimenettel, hát kimenekültem a szobából a hangerőtől. Általában a nagyobb induktivitásokat jó mély vágásra tervezik, 100W feletti teljesítményhez, ezért nagyobb vasakat használnak a telítődés ellen. Mivel nálam pár watt elég, ezért kicsi vasat használok, pár tized mm légréssel, 50-100 menettel. Van vagy fél m3 csévetestem, tekercselni meg tudok, így a kísérletezéshez legyártom az induktivitásokat. 150Hz alatt maradok a vasmagosoknál, a középsávban gondoltam a waxosokra.

Olvastam mostanában egy trükköt, amivel a mélysugárzóknál csikarnak ki kicsi pluszt a hangszóró rezonania frekijéhez közelre hangolt másodfokú váltóval. 4-7dB, gondolom áldozatokat hozva az impulzusátvitel oltárán meg annak az árán, hogy ahol a pluszt megkapják, lemegy az impedancia akár 2-3 ohmra is. Amikor még a brummot üldöztem a váltóm mélysugárzó kimenetén nagyobb 100Hz-es brummot mértem, mint a váltóm bemenetén, amin először elcsodálkoztam, de napirendre tértem fölötte, hogy biztos eltosztam a mérést. Szóval szép szakma ez ... (is)

István,
Magassugárzóban nem gondolkodtál AMT-ben? Inkább nem írom ide, hogy mit gondolok a titán/gyémánt/aluminium/berilium anyagú dóm sugárzókról, mert hordák kelnének útra, hogy a torkomat átharapják, de az AMT-k megérnének egy misét - mégha a katalógus görbét nem is hozzák. Hogy a topik témájánál maradjunk, ha elég magasan váltod őket, 5k felett, akkor elég egy jobb kondi is eléjük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.20. 22:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:

István,
Magassugárzóban nem gondolkodtál AMT-ben? Inkább nem írom ide, hogy mit gondolok a titán/gyémánt/aluminium/berilium anyagú dóm sugárzókról, mert hordák kelnének útra, hogy a torkomat átharapják, de az AMT-k megérnének egy misét - mégha a katalógus görbét nem is hozzák. Hogy a topik témájánál maradjunk, ha elég magasan váltod őket, 5k felett, akkor elég egy jobb kondi is eléjük.


AMT. Egyszer hallottam AMT-s hangfalat. Igen érdekes volt, de ott annyira nem fogott meg. Ettől persze lehet vele is jó hangot képezni.

Nekem eddig nem volt bajom a titán fém domokkal. A mostani projektem igazából a szélessávúnak mondott, valójában inkább csak széles középsugárzó bajomból indult. Ennek a fő baja az volt, mint minden széles, pláne a teljes sávú széles sugárzóknak, a feltörési tartományban is használják és fent színeznek, alul viszont kevések a testes hangzáshoz, amit hátul/elöl? tölcsérrel lehet fokozni. Ezekkel együtt is felfelé billen a hangzásuk és hallhatóan torzítanak. Sokan mégis szeretik ezt a felbillent hangegyensúlyt, pláne, ha ki lehet hagyni a hangváltót.

Tehát a T160-at akartam cserélni, de nem találtam kosárméretben azonosat és persze kevesebb felső feltörés/színezéssel. De nem találtam. Jött egy gondolat, egy jó-jobb magas sugárzóval lejjebb mehetek a váltással, erre jött képbe a T25B. Ehhez persze volt korábban egy-két jó hangélmény berilliumos Focal Utópia hangfallal. Azonban ez a T25B elsőrendű váltással nagyon nem jó, másod vagy harmadrendű váltással semmi baja, hozza a formáját. Most már 2kHz-nél váltom, és 2kHz-től a hangzás főnöke lett. T160 helyett pedig beépült ez a 5,25"-os Purifi közép. Sőt, most ott tartok, ez a Purifi okozza nekem a nagyobb problémát, nem a T25B. Egyik, kellemetlenül alacsony a hatásfoka, másik, hogy max 2kHz-ig használható. Ez adatlapból nem tűnik ki. Ezzel még éppen jó a T25B váltással. Másik, közel méréssel, Purifi lepedő sima SPL-t mutat és ezzel szűk akusztikus fázis tartományban működik. Azonban tengelyen 10cm-től távolodva SPL 1kHz felett csúnya ingadozásokat mutat. A T25B-nél ehhez hasonló diszperziónak tengelyen semmi nyoma. 9kHz-en amit tapasztaltam, az valami akusztikus dolog, közvetlen a dóm közelében alakul ki. Egy wavegaid erre megoldás.

Én biztosan nem mernék 100Hz alatt váltásban gondolkozni sem. Oda nagyon sok anyag kell, elkókkal, sok rézzel stb. Ott aztán mérni a szoba módok teljes takarásában? Nem amatőrnek való. De persze azért is, mert én hangváltás művészetben nagyon kis inas vagyok még.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 00:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Én 150 Hz-en váltok, vagyis nem váltok, hanem a mélyhangszórót addig engedem el. Bipoláris elkó meg vasmagos tekercs ide szerintem megfelelő. Úgysincs más, főleg 220 meg 270uF-hoz. Nem ettől tartok. Érteni nem értek hozzá, az utat, amin járok más nem járja, hallomások alapján döntöttem el, hogy nekiindulok ezzel kísérletezni. Amiket a hangszórókról mondanak, a felük se igaz, az agyondícsért példányok se kivételek. Mértem AMT-t, nem tudom hány pozícióban, milyen távolról és mekkora - mindenféle - hangerővel, de a gyári görbe közelébe se tudtam kerülni. Viszont egy egyszerű kondi-ellenállásos érzékenység lohasztóval nekem nagyon tetszik, még az Audio Note ezüst tekercses magasa ellenében is, ami selyemdóm és nem annyira füllyukasztó, mint a kemény/merev dómok - amikből a kerámiákat a múltkori felsorolásból kihagytam, pedig vastagon ott a helyük. Amiket aztán lehet a váltó alkatrészeivel szelidítgetni, símogatni. Lehet, hogy a waxos tekercset is ezek szeretik?

Érzek egy trendet a magas váltás minél lejjebb való hozására - lehet, hogy a közép magas betörése elkerülése a cél vagy a mániám szerint a minél szélesebb frekisáv minél alacsonyabb mozgótömeggel való lesugárzása? Követtem a szenvedéseidet a két új hangszóróddal és azt hittem, hogy a Purify-jal lesz a kevesebb gond és majd a fémdóm fog szívatni. Szerencsejáték ez a hangszóróválasztás valahol, a hype-olt dolgok nem feltétlen jönnek be. Lehet azt mondani, hogy nem értünk hozzá és majd a szakemberek milyen fain dolgokat tudnak belőlük kihozni okos váltókkal, meg szűrőkkel, de ha ezek nélkül nem érzed, hogy ebben a hangszóróban van valami, amiért érdemes küzdeni (de nem az ára!!!), akkor az útjára kell ereszteni és nem küzdeni vele tovább. A gyári dobozaimat tegnap elvitték, eleresztettem őket, most már maradnak a tákolmányaim , amiket főleg váltóilag reszelgetnem kell még egy kicsit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 11:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Barth Ida írta:

Érzek egy trendet a magas váltás minél lejjebb való hozására - lehet, hogy a közép magas betörése elkerülése a cél vagy a mániám szerint a minél szélesebb frekisáv minél alacsonyabb mozgótömeggel való lesugárzása? Követtem a szenvedéseidet a két új hangszóróddal és azt hittem, hogy a Purify-jal lesz a kevesebb gond és majd a fémdóm fog szívatni. Szerencsejáték ez a hangszóróválasztás valahol, a hype-olt dolgok nem feltétlen jönnek be. Lehet azt mondani, hogy nem értünk hozzá és majd a szakemberek milyen fain dolgokat tudnak belőlük kihozni okos váltókkal, meg szűrőkkel, de ha ezek nélkül nem érzed, hogy ebben a hangszóróban van valami, amiért érdemes küzdeni (de nem az ára!!!), akkor az útjára kell ereszteni és nem küzdeni vele tovább. A gyári dobozaimat tegnap elvitték, eleresztettem őket, most már maradnak a tákolmányaim , amiket főleg váltóilag reszelgetnem kell még egy kicsit.

Valójában már nem szenvedek, hangzásom most már minden tulajdonságával felülmúlja előző Triangle titán dómos és Triangle papír kónuszos hangzásomat. Igen, a széles sávú papír kónuszos megoldásban én is nagyon bíztam, amivel fel lehet tolni a váltási anomáliákat a fülnek legérzékenyebb tartományától. A T160 6"-os papír kónusz mozgó tömege 5,5gr, a Purifi 5,25"-nál ez 19,6gr. Ez természetesen meglátszik a felső határfrekiben, hatásfokban és a torzításban is.

PTT említett problémája nem "sorsdöntő", de ha már ott görbül az SPL ahol nem kéne, keresi az ember az okát.
3cm-ről ideálisan szép minden, de már 30cm-rül beül az a furcsa teknő 900Hz-tőé, ami gyári 1m/2,83V SPL görbén sokkal kisebb. Nekem 1m-en még kevéssel tovább romlik az a beesés. Az sem biztos, hogy a gyári görbét 1m-en vették fel. 100Hz alatti huplik nem érdekesek, ott már beszól a szoba állóhulláma, szoba mód.
Azonban a torzítása a PTT-nek példás még alsó tartományban is. Nagyobb jelszinten méréssel persze nem kínzom.

Tekercsekről. Saját tapasztalatom szerint a légmagos tekercsek között, huzal, vagy fólia, sokkal kisebb hangzás változásokat hallottam mindig, mint a fólia csatoló/hangváltó kondik között. Régebben Mundorf kondikat favorizáltam, de most inkább Jantzeneket. Ebből volt már Amber 1,5uF, bizony az sokat emelt magas dóm hangzáson. Most a T25B-t Alumen kondi váltja, Amber már egy vagyon lenne.


Csatolmányok:
PTT5,25 torzítás 2.4V-nál.jpg
PTT5,25 torzítás 2.4V-nál.jpg [ 133.35 KiB | Megtekintve 4696 alkalommal. ]
PTT5,25 SPL egyedül tengelyen..jpg
PTT5,25 SPL egyedül tengelyen..jpg [ 217.63 KiB | Megtekintve 4696 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 12:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Meg kellene próbálnod egy soros rezonancia szűrőtagot, attól sokat csökkenne a torzítás 1-3kHz között. https://purifi-audio.com/blog/app-notes-2/low-distortion-filter-for-ptt6-5x04-naa-11
Ez egy fontos cikk szerintem, sokféle hangszóró szólhatna sokkal jobban, ha a váltójába beterveznék ezt a fogást.
Amit én mértem a Purifi hangszórókról eddig (5 féle), az jól korrelált a gyári adatokkal, most kaptam ilyen 5,25 collosat is, Karácsony után megmérem és visszajelzek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 13:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Szabó Zoltán írta:
Meg kellene próbálnod egy soros rezonancia szűrőtagot, attól sokat csökkenne a torzítás 1-3kHz között. https://purifi-audio.com/blog/app-notes-2/low-distortion-filter-for-ptt6-5x04-naa-11
Ez egy fontos cikk szerintem, sokféle hangszóró szólhatna sokkal jobban, ha a váltójába beterveznék ezt a fogást.
Amit én mértem a Purifi hangszórókról eddig (5 féle), az jól korrelált a gyári adatokkal, most kaptam ilyen 5,25 collosat is, Karácsony után megmérem és visszajelzek.

A soros szűrőt két helyen is (4,6kHz és 7,5kHz) próbáltam, mérhetően nem láttam érdemi változást a párhuzamoshoz képest. Ha lehet választani a soros vagy párhuzamos között, akkor a párhuzamost választom addig amíg impedanciában nem okoz beesést. A párhuzamosok impedancia hatását csekélynek mértem, ezért maradt mindkettőre. Igen, én is olvastam az ajánlást a Purifi blogján, ezért kipróbáltam. A 7,5kHz igazából elhanyagolható lenne, de maradt.

Az előbb említett 1kHz-től beesés lehet-e a még hangváltó és hangszórók között gagyi drótok miatt? Nem valószínű. Már kész vannak a kábeleim hozzá, dupla pamutban csavarva. Addig nem bontok, amíg megkapom a Visaton aranyozott sarukat, mert még nem akarok hangszórókat forrasztani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 13:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Szabó Zoltán írta:
Meg kellene próbálnod egy soros rezonancia szűrőtagot, attól sokat csökkenne a torzítás 1-3kHz között. https://purifi-audio.com/blog/app-notes-2/low-distortion-filter-for-ptt6-5x04-naa-11

dBV-ban mérve nem mondanám jelentősnek a torzítást 1-3kHz között. A 4,kHz és felette már szinte láthatatlan.


Csatolmányok:
PTT 5,25 torzítás dBV 30cm 2.4V.jpg
PTT 5,25 torzítás dBV 30cm 2.4V.jpg [ 117.64 KiB | Megtekintve 4674 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 17:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
ASR fórumra Nuyes nick tett fel egy Klippel mérést egy Buchardt Anniversary 10 kétutasról, amiben véleményem szerint Purifi PTT6.5X08-NFA-01 mélysugárzó van, ami pont az én PTT5.25X08-NFA-01 középsugárzóm testvére. A cikkben nincs említve egyik hangszóró típusa sem.
https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.50577/
Viszont a közelmérésben itt is látszik egy teknő 600Hz-től felfelé, ami adatlapon megadott görbéken nem látszik. Az is tisztán látszik, az első feltörési rezonancia (4,3kHz) pontra nem tettek be semmilyen szűrést. Ezzel együtt Clippel nagyon szép görbéket tud rajzolni, torzításban is. Jó, azért mégis látszik torzításon egy kis púp 4-5kHz között.


Csatolmányok:
Buchardt közel SPL.jpg
Buchardt közel SPL.jpg [ 197.22 KiB | Megtekintve 4649 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2023.12.21. 19:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Barth Ida írta:
...Olvastam mostanában egy trükköt, amivel a mélysugárzóknál csikarnak ki kicsi pluszt a hangszóró rezonania frekijéhez közelre hangolt másodfokú váltóval. 4-7dB, gondolom áldozatokat hozva az impulzusátvitel oltárán meg annak az árán, hogy ahol a pluszt megkapják, lemegy az impedancia akár 2-3 ohmra is. Amikor még a brummot üldöztem a váltóm mélysugárzó kimenetén nagyobb 100Hz-es brummot mértem, mint a váltóm bemenetén, amin először elcsodálkoztam, de napirendre tértem fölötte, hogy biztos eltosztam a mérést. Szóval szép szakma ez ... (is
Ez nem kötődik a másodfokú váltáshoz: a hangszóró TS paraméterek és a hangsugárzó doboz-konstrukció paraméterei kölcsönhatására létrejövő - legalsó sávi -hangsugárzó impedancia, valamint a hangváltó terhelő impedancia függésnek az együttes eredménye.
Egyszerűen szimulálható is a jelenség ( frekvenciaválasz és egyéb mérés nélkül, a - lehetőleg valós -TS paraméterek birtokában ), pl. a "BassBox 6 pro"-ba is be lehet pötyögni a szokásos TS paramétereket, a doboz adatokat. Emellett meg lehet adni egy alkalmazott hangváltót is tetszőleges felépítéssel ( pl. aluláteresztő ). Így a hangváltóval együtt előállíthatóak a szükséges görbék: frekvencia-, GD válasz, eredő impedancia, membránkitérés, akusztikus terhelhetőség, stb.
Pl. az én 4.fokú váltásom, itt állítható/eltüntethető is ez a kiemelés 4 fokozatban. Az eredő impedanciát persze itt is alapvető fontosságú ellenőrizni/tervezni...
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?p=59113#p59113
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?p=61787#p61787


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség