audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 14:15

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.26. 17:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Fész! Mérés nélkül hozzá se fogj. Én 12dB-s váltót tennék be, a gyár által javasolt frekin a magas esetében. Ez legalább a rezófrekitől 3 oktávval feljebb legyen, de esetleg jó már a kettő is. Igaziból a 3 lenne a szupi, mert 2 és 3 k között van az a púp, amit mondjuk a 2,5k-s váltás lejjebb hozna. A mélyközepet utánna a ténylegesen mért magasugi átvitelét figyelembe véve váltanám. Nem feltétlen esne egypontba a két váltási freki. Vedd figyelembe, hogy a Visaton gyári görbéje egy álom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.27. 14:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
Akkor nincs mese,mérnem kell.
Van egy egyszerű mikrofonom(talán tesco-s),ez egy egyszerű elektrét,mint a panasonic.
(azt tegyük hozzá,hogy még sohasem végeztem efféle mérést)
Ezért még nagyon sok a kérdőjel.
Ezeket,csak gondolom:
-a hsz.-t a helyén,tehát a dobozban mérjük.
-a hangdoboz a helyén van(nálam a szoba sarkában,állványon)
-az adott hsz.-t pl.:a csipogót keresztváltó nélkül "óvatosan" meghajtva mérjük,?A teljes frekisávval,ugyanígy a mélyközepet?
-mikrofon elhelyezés(hol a "sweet spot"?
-mekkora teljesítménnyel mérünk?

Hirtelen ennyi :)

_________________
Fész


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.27. 15:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Fész írta:
Akkor nincs mese,mérnem kell.
Van egy egyszerű mikrofonom(talán tesco-s),ez egy egyszerű elektrét,mint a panasonic.
(azt tegyük hozzá,hogy még sohasem végeztem efféle mérést)
Ezért még nagyon sok a kérdőjel.
Ezeket,csak gondolom:
-a hsz.-t a helyén,tehát a dobozban mérjük.
-a hangdoboz a helyén van(nálam a szoba sarkában,állványon)
-az adott hsz.-t pl.:a csipogót keresztváltó nélkül "óvatosan" meghajtva mérjük,?A teljes frekisávval,ugyanígy a mélyközepet?
-mikrofon elhelyezés(hol a "sweet spot"?
-mekkora teljesítménnyel mérünk?

Hirtelen ennyi :)

Először is szerezz be egy Pana VM61-es kapszulát, s kösd össze a hangkártyával. Azután kell egy progi. Én a Spectra Plus-t használom. Ha műxik minden, akkor neki lehet kezdeni az érdemi munkának.
A hangszórót a dobozban kell mérni. Az eredmény úgy pontos, ha süketszobát használunk. Ennek hiányában szabadtérben ajánlatos a mérést végezni. A szobát nem szabad belemérni az átvitelbe. Ennek oka az, hogy ha mondjuk egy zongora szólna abban a szobába, akkor a szoba annak is elszínezi a hangját, de mivel valós hangszert hallgatsz, ezért a zongorát olyan hallod. Illene a hangszóróból is olyannak hallani. Ha szobára kompenzálod a hangfalad, akkor nagy valószínűséggel nem lesszn basszusod máshol, ezenkívül a hang is el fog térni az eredetitől.
A csipogótnagyon óvatosan szabad csak mérni. Én a helyedben elméletileg kiszámolnék egy mondjuk 1k-s felüláteresztő szűrőt, (azaz egy kondi) és azzal mérnék. Érdemes rózsa zajjal mérni, mert akkor a külső zajok kevésbé zavarnak be, meg a gyárak is azzal mérnek. A mélyet mérheted hangváltó nélkül is. 1-2 Wattnál nagyobb teljesítmény nem kell a hangváltó készítéséhez, de ez függ az érzékenységtől is. A mikrofont én olyan távolra szoktam tenni, amilyen távolról hallgatom a hangfalat. Ez nálam célszerűen 2,5-3m körül van. Ez alatt a hangszórók átvitele nem lapolódik át rendesen, s ez megint csak hamis mérést eredményez. 1 hangszórót jól lehet mérni 1m-ről is, de azonkívül, hogy szép lessz a görbe, sok haszna nincs.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.28. 09:35 
Online
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy egy mélyhangszóróval sorbakötött induktivitás DCR-je mennyire és milyen paramétereket befolyásol?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.28. 13:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
A hangszóró jósági tényezőjét (Q) növeli és érzékenységét csökkenti, ráadássul eléggé: érdemes odafigyelni a DCR alacsonyan tartására.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.28. 14:07 
Online
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Ezt lehet valahogy számolni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.08.28. 14:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Persze, de mérni könnyebb. És célszerűbb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.09.09. 16:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 14:35
Hozzászólások: 4
Sziasztok

Egy kis segítség, megerősítés kellene hangváltótervezésben profiktól.

Csak megerősítést szeretnék hogy jó értékkel számolok -e?

Az a kérdés hogy ha pl egy 8 ohmos hangszóró hangváltóját tervezem akkor pl. a BW 12dB/okt online számolótáblában ahol meg kell adni
a váltási frekvenciát, és az impedanciát.
Jól gondolom hogy itt nem a 8 ohmot kell beírni az impedanciához, hanem azon a frekvencián pl. a limp programmal mért impedancia értékét
tizedes pontosan?
Szerintem így lesznek pontosak a megkapott tekercs, ill kondi értékek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.09.09. 18:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
kotovics írta:
Sziasztok

Egy kis segítség, megerősítés kellene hangváltótervezésben profiktól.

Csak megerősítést szeretnék hogy jó értékkel számolok -e?

Az a kérdés hogy ha pl egy 8 ohmos hangszóró hangváltóját tervezem akkor pl. a BW 12dB/okt online számolótáblában ahol meg kell adni
a váltási frekvenciát, és az impedanciát.
Jól gondolom hogy itt nem a 8 ohmot kell beírni az impedanciához, hanem azon a frekvencián pl. a limp programmal mért impedancia értékét
tizedes pontosan?
Szerintem így lesznek pontosak a megkapott tekercs, ill kondi értékek.

Igen, így kell. Viszont ettől nem lesz jó hangfalad. Mérni kellene.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.09.10. 15:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 14:35
Hozzászólások: 4
dys-cus írta:
kotovics írta:
Sziasztok

Egy kis segítség, megerősítés kellene hangváltótervezésben profiktól.

Csak megerősítést szeretnék hogy jó értékkel számolok -e?

Az a kérdés hogy ha pl egy 8 ohmos hangszóró hangváltóját tervezem akkor pl. a BW 12dB/okt online számolótáblában ahol meg kell adni
a váltási frekvenciát, és az impedanciát.
Jól gondolom hogy itt nem a 8 ohmot kell beírni az impedanciához, hanem azon a frekvencián pl. a limp programmal mért impedancia értékét
tizedes pontosan?
Szerintem így lesznek pontosak a megkapott tekercs, ill kondi értékek.


Igen, így kell. Viszont ettől nem lesz jó hangfalad. Mérni kellene.



Ennek fényében mi értelme van a boltokban árult kész hangváltóknak, amiket 8, vagy 4 ohmos hangszórókhoz árulnak?

Tudom hogy fontos a mérés. Én inkább PA hangfalakkal foglalkoztam eddig. Van egy dbx PA2 procim, amivel össze tudom hasonlítani az aktív,
és a passzív hangváltós méréseimet ugyanannál a hangfalnál. Ez sokat segít a helyes útra találásban a hangváltó készítésénél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.09.10. 19:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"mi értelme van a boltokban árult kész hangváltóknak, amiket 8, vagy 4 ohmos hangszórókhoz árulnak" :lol:
Semmi. Paraszt vakítás. Nagyon jó, hogy van egy procid. Nekem is van, de van még mikrofonom, meg fülem is. Ha a PA azt jelenti, hogy a discóba megy, akkor viszont tök mindegy mit csinálsz. Ott zene meg sem szólal, meg egyébként is nagyot hallanak a telefonos kütyüktől. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.09.11. 12:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 14:35
Hozzászólások: 4
dys-cus írta:
"mi értelme van a boltokban árult kész hangváltóknak, amiket 8, vagy 4 ohmos hangszórókhoz árulnak" :lol:
Semmi. Paraszt vakítás. Nagyon jó, hogy van egy procid. Nekem is van, de van még mikrofonom, meg fülem is. Ha a PA azt jelenti, hogy a discóba megy, akkor viszont tök mindegy mit csinálsz. Ott zene meg sem szólal, meg egyébként is nagyot hallanak a telefonos kütyüktől. :cry:



Természetesen nekem is van mérőmikrofonom (Behringer ECM8000), ráadásul csináltattam hozzá hiteles kompenzációs fájlt is. Mert szerintem az nélkül annyit ér
mint a "bolti 8 ohmos hangváltó" :-). Ugye nem árt egy jó hangkártya sem (focusrite saffire), meg jó erősítők is kellenek (mc2 mc-750 2db, meg egy crown k2), és mehet a 3 utas méregetés...
Ja meg fülem is van, igaz az már "megkopott" a sok év alatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.12.18. 01:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.18. 01:02
Hozzászólások: 1
Sziasztok!
Hangváltó választásban kérném a segítségetek.
Kétutas rendszerhez kell, melyben a mélyközép 3000Hz, valamint a magassugárzó 2800Hz keresztezési frekvenciákkal bírnak. Ehez melyik hangváltó lenne a jó, amelyiknek 3000Hz, vagy inkább a másik, melynek 3300 Hz a keresztezési frekije?

Valamint még egy kérdés, lehet-e és van e értelme, hogy a hangszóró minuszát a hangváltón közvetlenül a beérkező oldali mínuszára forrasszam, és ne a kimenet oldali mínuszra?
Válaszokat köszönöm! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2015.12.18. 16:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
temek1 írta:
Sziasztok!
Hangváltó választásban kérném a segítségetek.
Kétutas rendszerhez kell, melyben a mélyközép 3000Hz, valamint a magassugárzó 2800Hz keresztezési frekvenciákkal bírnak. Ehez melyik hangváltó lenne a jó, amelyiknek 3000Hz, vagy inkább a másik, melynek 3300 Hz a keresztezési frekije?

Valamint még egy kérdés, lehet-e és van e értelme, hogy a hangszóró minuszát a hangváltón közvetlenül a beérkező oldali mínuszára forrasszam, és ne a kimenet oldali mínuszra?
Válaszokat köszönöm! :)

1. Furcsa a kérdésed, mert nem esik egybe a két hangszóró keresztezési frekije. Na mindegy, a 3 kilósat válaszd.
2. A beérkezési mínusz ugyanaz mint a kimeneti minusz. Tök mindegy hovakötöd.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.14. 00:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.13. 23:46
Hozzászólások: 2
Sziasztok!

Jó pár éve építettem magamnak egy pár SAL (somogyi) hangfalat az alábbi leírás alapján. Tudom, hogy nem túl profi, de én nem értek az ilyenekhez, és ez nagyon kézenfekvő volt, ill. mindenképp 3-utasat akartam. Mindenesetre én nagyon meg vagyok vele elégedve, viszont most kaptam egy tippet, miszerint nem is olyan rosszak a somogyi hangszórók, csak a hangváltóik nagyon gyenge minőségűek.
Tehát a kérdésem a következő lenne:
Tudna nekem ajánlani valaki egy másik jobb minőségű hangváltót, amivel a leírásban szereplő 120/90W-os teljesítményhez tartozó SAL HV 328 típusú hangváltómat helyettesíthetném??? nem szeretnék forrasztgatni meg hasonlók, csak szeretném készen megvenni, és beépíteni. Kb. 10 000 Ft-ra gondoltam felső határként per db, de ha van olcsóbban is jó minőségű, az természetesen még jobb. :)
Egyéb tanácsokat is szívesen fogadok a hangminőség javítása érdekében. :)

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!


Csatolmányok:
Magyarázat: 120/90W teljesítményű hangszórókkal
Képkivágás.PNG
Képkivágás.PNG [ 243.04 KiB | Megtekintve 73786 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.14. 09:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A hangváltó olyan mint a szmoking. Testre kell szabni. A kész hangváltók semmire sem jók, mivel csak váltanak valahol, de biztosan nem ott, ahol kell. Persze hobby célra megfelelnek, amikor az a cél, hogy én készítettem a hangfalat, ugye szép, csak ne hallgassátok meg. A jobb hangváltó egyetlen egy alkatrésze is lehet többe kerül mint az összes pénzed, amit rászánnál. Egyenként cserélhetnél alkatrészt, ha tudnád milyen értékű elemek vannak beletuszkolva a Somogyiba. De forrasztani nem akarsz. Inkább hagyd így az egészet, és gyűjts pénzt egy rendes hangfalra. Előtte viszont mindenféleképpen hallgass meg egy-két igazán HiFi hangszórót.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.21. 20:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Némileg továbbmennék:
Az univerzális, képletek alapján megalkotott hangváltó semmilyen hobbi célra sem alkalmas, mert különösen az olcsó hangszórók ugyancsak furcsa átviteli jellemzőkkel bírnak, ami miatt ezek a váltók nem működnek megfelelően.
Sokkal többet számít egy váltónál a helyes topológia és a körülményekhez képest leglineárisabb átvitelre való törekvés, mint a váltóban alkalmazott alkatrészek minősége. Szerintem a SAL több kárt okozott az elektroakusztikai kultúrának, mint hasznot...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.21. 21:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
Szabó Zoltán írta:
Némileg továbbmennék:
Az univerzális, képletek alapján megalkotott hangváltó semmilyen hobbi célra sem alkalmas, mert különösen az olcsó hangszórók ugyancsak furcsa átviteli jellemzőkkel bírnak, ami miatt ezek a váltók nem működnek megfelelően.
Sokkal többet számít egy váltónál a helyes topológia és a körülményekhez képest leglineárisabb átvitelre való törekvés, mint a váltóban alkalmazott alkatrészek minősége. Szerintem a SAL több kárt okozott az elektroakusztikai kultúrának, mint hasznot...


Személy szerint ezzel nagyrészt egyetértek.De az alkalmazott alkatrészek minősége mégsem lehet egy bizonyos szint alatt ahhoz hogy az átvitel meg is valósuljon.Én az összes SAL és Videoton hangszórót bezúzatnám,és csinálnék belőlük hangfal-tüskéket :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.22. 19:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
rotring05 írta:
Szabó Zoltán írta:
Némileg továbbmennék:
Az univerzális, képletek alapján megalkotott hangváltó semmilyen hobbi célra sem alkalmas, mert különösen az olcsó hangszórók ugyancsak furcsa átviteli jellemzőkkel bírnak, ami miatt ezek a váltók nem működnek megfelelően.
Sokkal többet számít egy váltónál a helyes topológia és a körülményekhez képest leglineárisabb átvitelre való törekvés, mint a váltóban alkalmazott alkatrészek minősége. Szerintem a SAL több kárt okozott az elektroakusztikai kultúrának, mint hasznot...


Személy szerint ezzel nagyrészt egyetértek.De az alkalmazott alkatrészek minősége mégsem lehet egy bizonyos szint alatt ahhoz hogy az átvitel meg is valósuljon.Én az összes SAL és Videoton hangszórót bezúzatnám,és csinálnék belőlük hangfal-tüskéket :lol:

Jogos! :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.22. 23:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A Videotonnak/H2000-nek vannak /voltak jó termékei. (Ha kevés, akkor is volt) Ezt a PIAC árazza be,nem Ti.
Bocs.
A SAL személyes tapasztalatom szerint is sz.r. Tényleg sokat ártott, nem csak Nálunk. 100%-al eltérőrő TSP, stb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.23. 13:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
FordPrefect írta:
A Videotonnak/H2000-nek vannak /voltak jó termékei. (Ha kevés, akkor is volt) Ezt a PIAC árazza be,nem Ti.
Bocs.
A SAL személyes tapasztalatom szerint is sz.r. Tényleg sokat ártott, nem csak Nálunk. 100%-al eltérőrő TSP, stb.


Abban igazad van hogy a piac "árazza" be,de amíg idehaza szinte egyeduralkodóak a H2000-es "olcsó" hangszórók,addig persze hogy sokan megveszik. Egyébként még a "régi" Videotonok" között talán volt néhány amit az akkori színvonal(vasfüggöny) miatt jónak hallottunk,de ma már csak megmosolyogjuk. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Hangváltó tervezés
HozzászólásElküldve: 2016.01.27. 13:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.27. 12:57
Hozzászólások: 7
Sziasztok.
Tudna valaki nekem segíteni Hangváltó tervezésben. Egy másodrendű butterworth 3 utas 100w Hangváltóra gondoltam. Hangszóróim magas- Tw6 ng/8 visaton. Közép- M10/8 visaton. Mély- Sbx1620 Sal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.27. 18:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nem értem, minek a magas és a mély közé még egy közepet tenni egy 16 cm-es mélyközép SBX1620 esetén, ez kétutasba való.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó tervezés
HozzászólásElküldve: 2016.01.27. 18:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
joci85 írta:
Sziasztok.
Tudna valaki nekem segíteni Hangváltó tervezésben. Egy másodrendű butterworth 3 utas 100w Hangváltóra gondoltam. Hangszóróim magas- Tw6 ng/8 visaton. Közép- M10/8 visaton. Mély- Sbx1620 Sal.

Ez nem így megy. Először meg kellene mérni na hangszórókat, aztán kitalálni, hogy mit szeretnél, majd megvalósítani mérésekkel. Ez kb egy napos munka, amihez kell maga a hangdoboz, a bele épített hangszórókkal együtt. (baffle step korrekció például) A hangváltó nem vízvezeték, hogy kérek egy 3/4-es KK közcsavart, meg egy 3/4-es bővítőt 1 collra KB-set, aztán folyik a víz. Márciusban mérésekkel is tudok segíteni, addig sajna hideg van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 01:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.27. 12:57
Hozzászólások: 7
Sziasztok. Érdeklődni szeretnék hogy milyen minősségűek az intertechnik típusú hangváltók?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 09:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
joci85 írta:
Sziasztok. Érdeklődni szeretnék hogy milyen minősségűek az intertechnik típusú hangváltók?

A hangváltókat nem tudom, de az alkatrészeik egészen jók. Mindenféleképpen fölötte vannak a SAL, meg Monacor, meg hasonlóknak. A piros kondiaik meg kifejezetten jók. Erős középkategória szrintem, s elnézve egy-két nagynevű gyári cuccban lévő váltót, azoknál is sokkal korrektebb cuccokat gyártanak.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Helló !
Kérdezném hogy tényleg helyettesíthető egy bipoláris elko 2db a pozitív kivezetésükkel egymással szembefordított elkóval ?
És ha igen, akkor ugye a kapacitásuk fele lesz (ha azonos a kettőé), a feszültségtűrésük pedig összeadódik ?
Kösz !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 16:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
marone írta:
Helló !
Kérdezném hogy tényleg helyettesíthető egy bipoláris elko 2db a pozitív kivezetésükkel egymással szembefordított elkóval ?
És ha igen, akkor ugye a kapacitásuk fele lesz (ha azonos a kettőé), a feszültségtűrésük pedig összeadódik ?
Kösz !

Igen, így van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.28. 16:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Köcce !
Mondjuk az elektrofizikáját nem bírtam megérteni hogy miért működik így (fordított polaritással is),
de hát mindent nem lehet megérteni. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.29. 00:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.27. 12:57
Hozzászólások: 7
dys-cus írta:
joci85 írta:
Sziasztok. Érdeklődni szeretnék hogy milyen minősségűek az intertechnik típusú hangváltók?

A hangváltókat nem tudom, de az alkatrészeik egészen jók. Mindenféleképpen fölötte vannak a SAL, meg Monacor, meg hasonlóknak. A piros kondiaik meg kifejezetten jók. Erős középkategória szrintem, s elnézve egy-két nagynevű gyári cuccban lévő váltót, azoknál is sokkal korrektebb cuccokat gyártanak.

Köszönöm a segítséget.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.29. 11:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
marone írta:
Helló !
Kérdezném hogy tényleg helyettesíthető egy bipoláris elko 2db a pozitív kivezetésükkel egymással szembefordított elkóval ?
És ha igen, akkor ugye a kapacitásuk fele lesz (ha azonos a kettőé), a feszültségtűrésük pedig összeadódik ?
Kösz !

Igen, így van.


Hááát, nem egészen így van! ;)
Két egyforma elkó esetén (hogy a példánál maradjunk) ellentétes polaritású soros kapcsolás esetén, a kapacitás valóban C/2, vagyis feleződik, a fesztűrést azonban csak néhány volttal vehetjük nagyobbra, mint egy kondenzátorét.

Például:
47uF/25V ellentétesen sorba: C = 23,5uF, Umaxkb = 30V(AC/DC)
A szivárgó áram ugyanis ellentétes polaritás esetén már néhány volt után jelentősen emelkedik. Itt egy doksi, a lényeg a 14. oldalon:
http://www.nichicon.co.jp/english/produ ... uminum.pdf

Egyébként hangváltóba ez a legrosszabb megoldás, egy ilyen soros tagnak még erősen nemlineáris viselkedése is van! :geek:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.29. 12:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Igazából a hangváltó olyan részébe kell mint mondjuk a zobel. A hangba nem szól bele. (remélem)
Még régen olvastam hogy a hangfal impedanciamenetét érdemes egy értéken tartani. Megmértem
ARTA-val és elég rendesen hullámos volt. Aztán leküzdöttem zobelekkel meg sávszűrőkkel elég egyenletesre, viszont sima elko volt benne egy adott helyen. Aztán ezt akartam kicserélni.

Mondjuk nem tudom van-e jelentősége ennek, bár csövesnél még oké, ott a végfokcső egyenletes impedanciát lát minden frekvencián. De félvezetősnél ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.29. 12:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
A zobel elég rendesen bele tud szólni, néha jobb nélküle és az impedanciát sem kell mindig teljesen kivasalni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.01.29. 15:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Rosszabb nem lett, de jobbnak sem hallottam utána. Mondjuk félvezetős erősítővel hallgatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.04.13. 10:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Helló !
Lenne egy kérdésem. A hifi hangfalam impedanciamenetét leküzdöttem eléggé egyenesre.

Kép

Kép

Viszont vannak kétségeim az ilyen mérést illetően. Merthogy szerintem egy hangszóró fázistolását akkor lehet pontosan lemérni ha nincsen vele párhuzamosan kötve semmi, mert ha van, akkor már a két fázistolás összegét látja az ember. De attól még a hangszóró meg a vele sorbakötött alkatrészek paraméterei nem változnak meg, nem ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 21:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Ennek a hangváltonak a mélyszekcioját valaki elmagyarázná?


Csatolmányok:
Dimension  TD 12   Crossover    .gif
Dimension TD 12 Crossover .gif [ 107.7 KiB | Megtekintve 67196 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 21:38 
Online
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
A konkrét hangszóró ismerete nélkül írok. Gondolom az induktivitásokkal párhuzamos rc tagokat kérdezed. Az két célt szolgálhat, frekvencia, vagy inpedancia linearizációt, kompromisszumokkal akár mindkettőt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.02. 18:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
cyberpalko írta:
Ennek a hangváltonak a mélyszekcioját valaki elmagyarázná?
Alapvetően ez egy 3.-ad fokú aluláteresztő szűrő (2,2mH soros tag + 20uF földre + 1,3mH soros tag) (a frekijét nálam okosabbak kiszámolhatják) :oops:
A többi alkatrész (ahogy LUCKY01 írja) a freki (+fázis) -menet egyengetésére van beletéve. 3 rezgőkör (szívókör) van kiképezve. Az első 2 az aluláteresztő szűrő egyes tekercseit felhasználva lett kialakítva: ezek párhuzamos rezgőkörök, tehát a rezonancia frekin megnő a soros ellenállásuk. A 3. a hangszóróval párhuzamosan beépített soros rezgőkörként van kiképezve, tehát rezonancia frekvencián lecsökken az ellenállása.
A rezgőkörök jóságát / sávszélességét az (egyik taggal) sorosan beiktatott ellenállással lehet beállítani.
Az ilyen passzív hálózatok elemei egymásra is hatással vannak (+ a tekercsek még esetleg mágneses csatolásban is lehetnek egymással), ezért elég bonyolult ezeket méretezni. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.02. 20:16 
Online
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Után építésnél akkor van probléma, ha nem tudjuk az induktivitások DCR-jét... , mert akkor az egész itt vázolt hangváltó már nem az, mint a gyári!!! :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.02. 20:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Feltételezem soha nem lesz olyan a fázisa mint egy 6db-s váltónak.
Mindenesetre kipróbáltam a gerincét a dolognak a 2 utas hangfalamon.Nem voltam megelégedve az eredménnyel.Valami rettentően színezett hang lett a vége.
Még nincs kész a mérőapparátom..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.24. 21:58 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hello,
Elgondolkodtam azon, hogy a kétutas hangfalamban a mélyszekció szűrőjében (2 rendű) lévő induktivitást lecserélem valami divatos fóliás típusúra. Ha annak kb 0,2-0,3 ohm-mal kisebb az ohmos ellenállása, akkor eltolja-e nagyon az elvileg összehangolt váltóm működését? Ezt mérni biztos nem tudom, mert nincsen semmi ilyen irányú műszerezettségem. Van esetleg olyan szimulációs progi, ami valamit tud mondani egy ilyen változtatás hatásáról, mértékéről?
Vélemények?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2016.10.25. 07:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Barth Ida írta:
Hello,
Elgondolkodtam azon, hogy a kétutas hangfalamban a mélyszekció szűrőjében (2 rendű) lévő induktivitást lecserélem valami divatos fóliás típusúra. Ha annak kb 0,2-0,3 ohm-mal kisebb az ohmos ellenállása, akkor eltolja-e nagyon az elvileg összehangolt váltóm működését? Ezt mérni biztos nem tudom, mert nincsen semmi ilyen irányú műszerezettségem. Van esetleg olyan szimulációs progi, ami valamit tud mondani egy ilyen változtatás hatásáról, mértékéről?
Vélemények?


pl. http://www.visaton.de/de/literatur/soft ... index.html http://www.boxsim.de/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.01.19. 23:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2018.12.01. 23:41
Hozzászólások: 41
Sziasztok,
hangváltó kondi téma…
Napok óta kondenzátorokról olvasgatok, beszélgetek ismerősökkel és nem jutok dűlőre mi kerüljön a 3 utas scan speak illuminator és revelator (mély) driverekből álló hangváltómba… az értékek már a végső fázisban vannak, sok év alatt lettek finomhangolva a váltások közép és jobb kategóriás alkatrészekkel (mundorf fólia tekercsek, Jantzen standard és silver kondik, igaz a középnél épp Bennic van). Most jön a végső fázis, egy. kb max 4-600e es kerettel számolva meg akarom venni a lehető legjobb kondikat. Másodrendű váltás mindenhol, kell 8,2 mikro a magashoz, 5,6 mikro a középhez felülre (ez van párhuzamosan) és 100-110 mikro a közép alulvágásához. Sajnos ezek olyan értékek amikből Duelundot nem lehet ésszerű áron kihozni, de bypassnak tervezek venni (https://www.partsconnexion.com/DUELUND-79447.html) a 100-110 mikrohoz biztosan, az 5,6 mikrohoz nem tudom volna e értelme.
A német termékeket elkerülném mert nem nagyon hallok belőlük nagybetűs ZENÉT, (biztos akadhat persze ellenpélda) így a Mundorfok is kiesnének hacsak nem kapok több embertől egyöntetű nagyon erős rábeszélést…
Természetesen átrágtam magam párszor az ismert oldalon (http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html) de nem tudom mennyire lehet hinni neki. A V-cap okról viszont nem írnak… valaki esetleg találkozott már a termékeikkel hangváltóban? Nekem többek között ez jöhet szóba: https://www.partsconnexion.com/VCAP-71803.html szimpatikus is.
Szemezek még ezekkel: https://www.partsconnexion.com/AURIXO-79176.html vagy ezzel: https://www.hificollective.co.uk/catalo ... ylene.html
Szóval elsősorban a közép alsó vágásához szükséges 110 mikroval vagyok tanácstalan. (vagy. információ híjján. Egyáltalán Polypropylene vagy valami olajozott cucc mint a V-cap?
Tekercseknél hasonlított valaki össze. mondorf fóliát a Jantzen wax fóliákkal vagy normál fóliákkal?
Üdv a tapasztalattal rendelkezőknek!
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.01.20. 10:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
VanikZoltan írta:
Sziasztok,
hangváltó kondi téma…
Napok óta kondenzátorokról olvasgatok, beszélgetek ismerősökkel és nem jutok dűlőre mi kerüljön a 3 utas scan speak illuminator és revelator (mély) driverekből álló hangváltómba… az értékek már a végső fázisban vannak, sok év alatt lettek finomhangolva a váltások ...
Zoli
Esetleg néhány mérést betehetnél ( szemből, oldalirányból ), amelyből látszik, hogy tökéletesek/jók a váltások, a frekvenciaválasz.

( SZVSZ errefelé kevesen használnak, vagy egyáltalán akarnának használni ilyen értékű váltóalkatrészeket. Egy kis lista, a Vapor Audio milyen váltó upgrade lehetéségeket kínál, amennyiben a vevő mindenképp több pénzt szeretne náluk elkölteni:
" Crossover Upgrade packages:
VH Audio Teflon V-Cap bypass capacitors - $600
Jensen Silver/Foil bypass capacitors - $800
Jensen Copper/Foil capacitors – $2000 (CHOICE)
Dueland CAST capacitors – $3000 (PERFECTION)"
http://www.vaporsound.com/speakers/joule-black/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.01.20. 15:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2018.12.01. 23:41
Hozzászólások: 41
A középhez leszűkítettem ezekre a szóba jöhető kondikat:

https://www.partsconnexion.com/VCAP-71803.html

https://www.hificollective.co.uk/catalo ... 10094.html

https://www.hificollective.co.uk/catalo ... o-oil.html

Oldalanként kettő fog kelleni plusz egy 10-12 mikrós.
Ha valaki ismeri őket vagy valamelyiket ne fogja vissza magát!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.15. 11:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Sziasztok !

Ismerősöm vett 2 bulizni való hangfalat ( valami maszek gány ) - 3 utas - az egyikben vacak a magas :

https://sandhangszer.com/somogyi-dp-35-ring-sugarzo

ezt már rendeltem , kiszedtem a hangváltót is ( nem tudom minek :((( ) - ott a magason egy 2,2 mikrós ( 100 V ) F&T bipoláris elkóval indít ??????????????? - miért fontos ez hogy elkó legyen - nam volt más a fiókban ???? van lehet oka ???

Van bent még a középre két ócska gluxon felpuposodva sorba kötve ( ha jól látom ) olyan 22 mikrósak azt is jó lenne kidobni ....


PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.15. 14:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
psuser írta:
miért fontos ez hogy elkó legyen - nam volt más a fiókban ???? van lehet oka ???


Az a fontos, hogy ne elkó legyen. Nem volt neki más a fiókban. Elkót ne tegyél hangváltóba. Pláne ne 2,2uF-t ami bármikor filléres fóliakondikból (lehetőleg PP) pótolható.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.15. 17:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
hifitibi írta:
psuser írta:
miért fontos ez hogy elkó legyen - nam volt más a fiókban ???? van lehet oka ???
Az a fontos, hogy ne elkó legyen. Nem volt neki más a fiókban. Elkót ne tegyél hangváltóba. Pláne ne 2,2uF-t ami bármikor filléres fóliakondikból (lehetőleg PP) pótolható.
Szerintem is lehetőleg fóli kondikat bele -PA. cuccokban "ipari" terhelés van, esetleges hangi előnyökért nem érdemes feláldozni a megbízhatóságot- (bár F&T bipolárisokról eddig jókat hallottam, púpos Gluxonokat midenképp kiírtanám)!
A magasnak legalább 2. fokú váltót lenne érdemes bele rakni (túlterhelődést, torzítást megelőzendő), de ha veszélyesebben hajtják, akkor egy soros multifuse sem elvetendő ötlet szerintem! :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.15. 18:20 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Csupán a teljesség kedvéért: ne írjuk le teljesen az elkók hangváltóba való alkalmazását. Mély hangszóró (nem mélyközép) elé egy jó minőségű bipoláris (vagy két ellentétes polaritással szembe kötött unipoláris) könnyen lehet jobb mint egy olcsó (vagy inkább nem nagyon drága) nagy értékű fólia. Itt különösen fontos a kondi vezető vastagsága mit egy fémgőzölt vezető réteg nem nagyon tud biztosítani.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangváltó kérdések
HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 07:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Még 1 a hangváltóval kapcsolatban :

A mély hangszórón is elég kicsi a kondi 6,8 mikró - 10-20 körül kellene lenni, ennek mi a szerepe ?

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 185 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség