audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.27. 21:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.21. 00:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Nem kellene isteníteni DL/HFM-et. Voltak jó hozadékok. MO-on Ők terjesztették el a HIFI-t. Én is kérdezgettem az újságosnál hány hetet késik a HFM, sorban álltam. A Veres Pálné utcai is álltam néha sorban cca. fél órát. Megérte? Így utólag nem. Hasznosabb dolgokkal is foglalkozhattam volna.
TRANZISZTOROK HELYETTESÍTE.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.21. 00:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
.....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.21. 03:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Nekem a diyaudio "Pirettel" (1989/12 Rádiótechnika, most is megvan) és a HFM-mel együtt, egyidőben kezdődött 16 évesen.
Filctoll, vasklorid, szürke csehszlovák pisztolypáka. Szerencsém volt, elsőre indult, az adrenailfröccs elindította a hobbyt.
Az örömködést és a hallgatózásokat követően a következő változtatásokat próbáltam ki:
1. Az Elektrokonthába jártam vásárolni annak idején és az akkor ott dolgozó eladó Szentgyörgyi László (vibavoice) ajánlotta, hogy a második, földelt kollektoros tranzisztorokat (rajzon T3,T4) iktassam ki a jel útjából.
Bevált, tényleg jobb lett (bár a művelet elméleti szempontból egyáltalán nem alátámasztott, de ez akkor nem zavart)
2. Az első fokozat tranzisztorainak feszültségét Zener diódák (15V D1,D2) "stabilizálják".
Anno volt egy könyvem "Egyszerű elektronikai kapcsolás - rajzolás és méretezés C64-gyel" amiben volt egy op amppal szimmetrizált 7815/7915-ös kettős táp rajza graetz-cel együtt. Egy Puskás trafóval házasítva kipróbáltam a Zenerek "stab" helyett. Vastagon bevált, azóta is használom az elvet.
Egy ilyen külön kettős táppal a Zenereket helyett ( az R8,R9 -et kiforrasztva!) jelentős javulás érhető el.
3. A BC301/303 helyett jó lehet TTA004B/TTC4B, de nézd meg szkóppal ha teszteled.
4. Végtranyóknak azt hiszem, hogy BD911/912 párost használtam, mert a Videoton 7368-ba BD811 volt eredetileg és ott is 911/912-re cseréltem és jobb lett. Biztos sok másik végtranzisztor is jó lehet, a BD249/250 -re nem kellene ma már építeni.

Használj Vishay/Dale ellenállásokat (CMF55), Nichikon UFG-t vagy UKZ kondenzátorokat. Megéri.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.22. 00:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
1974-ben mentünk haverokkal Losoncra (Csehszlovákia) Hoztunk pár 15-20 cm-es Tesla ovális hangszórót. Meg pár pillanatforrasztó pákát.
Kb 47 év telt el. És mindig szaros ostoba kapcsolásokon vitatkozunk.
Esetleg valaki a mai (még) kapható félvezetőkészlettel max 10 aktív elemmel tudna valaki egy kompromisszum mentes erősítőt tervezni? NEM
Tranzisztorok helyettesítése..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.22. 09:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
FordPrefect írta:
...Esetleg valaki a mai (még) kapható félvezetőkészlettel max 10 aktív elemmel tudna valaki egy kompromisszum mentes erősítőt tervezni? NEM
Tranzisztorok helyettesítése..
Esetleg valaki 20cm3-is benzinmotororral, 3 kerékkel tudna kompromisszum mentes supersportkocsit tervezni? NEM

Természetesen léteznek kompromisszum mentes erősítők: Soulution, Boulder, stb...
Ja, hogy ezek nem megfelelőek azok számára, aki csöves SE-n meg szélessávú hangszórókkal edzik a hallásuk, meg egyéb vallási irányzatok hallóinak?
Létezik kompromisszum mentes ízlés az otthoni zenehallgatás területén?
Jelenleg, a legtöbb hifista/audiodiyer a saját ( és persze mindig ez az igazi ) hangi elvárásaira ráhajlított ilyen-olyan módon torzító készülékeket-, akusztikát gyűjt/farigcsál.


Tranzisztorok helyettesítése..
Piret úr még 2018-ban is azt fújta, hogy TIM elkerülésének egyetlen módja a "gyors" erősítő. Feltételezhető, hogy az eredeti erősítő is relatíve magas 1.pólussal és nem túl nagy fázistartalékkal működött, praktikus lenne pontosan szimulálni. És olyan tranzisztorokat ajánlani helyettesítésre, amelyek nem tolják feljebb az első pólust, és nem hozzák ehhez közelebb a másodikat, harmadikat, stb.
Az VAS meghajtók elhagyását is praktikus megvizsgálni ilyen szempontból, a behozott új pólus miatt ( Piret úr munkássága megy a levesbe ezzel ? 8-) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.23. 22:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Anno nekem Sipos Gyula és Piret Endre jelentett valami kapaszkodót a hangtecnikában. Otthon voltak szakmájukban, és nem csak egy szűk sávban (erősítő) írogattak. Ennyi. Talán még megvan valahol Sípos levele a kérdésemre. Előre mutató volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.23. 23:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Tranzisztorok helyettesítése..
Piret úr még 2018-ban is azt fújta, hogy TIM elkerülésének egyetlen módja a "gyors" erősítő. Feltételezhető, hogy az eredeti erősítő is relatíve magas 1.pólussal és nem túl nagy fázistartalékkal működött, praktikus lenne pontosan szimulálni. És olyan tranzisztorokat ajánlani helyettesítésre, amelyek nem tolják feljebb az első pólust, és nem hozzák ehhez közelebb a másodikat, harmadikat, stb.
Az VAS meghajtók elhagyását is praktikus megvizsgálni ilyen szempontból, a behozott új pólus miatt ( Piret úr munkássága megy a levesbe ezzel ? 8-) )

Esetleg egy más megoldás? Saját használatra, kísérletezésre. Pl. egyszeres erősítésű buffer végfok, meghajtásra cső, nagyfeszültségű FET/tranzisztor. Mint anno KD. Visszacsatolás nincs és egyéb borítékolt hisztik sincsenek. 1-2-3-4-5-öd-rendű torzítások tankönyv szerintűek. lesznek. A DF meg ki a f..szt érdekel, minimálisan tobb lesz a mély . Akár előnyös is lehet.
A pólusokat meg még senki nem észlelte hangzásban :)
Tróbálkozni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.26. 01:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2021.01.13. 15:24
Hozzászólások: 24
Szasztok!

Köszi mindenkinek a tranyóimra a választ és a segítséget.

Valójában csak 66 éves vagyok, - tehát még szinte gyerek... :-) szeptemberben leszek 67.
Üdvözöllek Krizsi, tudod én is Tamási mellől jövök és írkáltunk már veled.

Anno Pagrus-szal leveleztem többször, mi újság vele? Nem látom erre.

Hát nagyon jó fejek vagytok, majd' mindenkivel egyetértek, klassz volt olvasni, lettek új ismereteim.
A tranyók és a végfok terén is.
Régesrég egy messzi-messzi... én is leveleztem sokáig Sipos Gyulával, nagyon rendes volt velem, sokat segített grátisz,
rajzokkal, nyákokkal, akkor ő sokkal többet tudott, mint én. Jó humora volt, csíptem. Tudom, sokan nem szerették, de
akkor is pozitív figura volt szerintem is. Sok, akkor élenjáró rajz jött tőle, a maiak kinevethetik a hőskort.

Írtam, az első erősítőm egy AD161-162-es germánium végfok volt. Akkor nekem az volt a csoda. Már akkor is mindent ötször mértem meg, néztem át, és el is indultak... Akkoriban egy szervízben voltam tanuló és a VIDEOTONBA JÁRTAM. Minden csöves volt szinte, egy totál más világ...

A lényeg a tranyók. Köszönöm a tippjeiteket, több van is belőlük, végigmegyek, próbálgatok, mérek, hallgatok.
Most épp 6 cuccot építek.

Hallgassatok egy kis Allan Taylort, Steve Strauss-t .flc, .shn, .ape fájlból. Érdemes. Szépen muzsikálnak, énekelnek...

Jó munkát, sziasztok. thebird55


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tranzisztorok helyettesítése
HozzászólásElküldve: 2022.08.30. 23:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Tróbálkozni!

Nem elírás. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 259 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség