audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.27. 20:05

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 11:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
Nemrég vásároltam egy SMSL C100 DAC-ot.
Mivel kíváncsi voltam a belsőre, felnyitottam és arra lettem figyelmes hogy a teszter yt videójában bemutatott kimeneti LME49720 másképp néz ki mint amit vásároltam. Nem hiszek az összeesküvésekben, de a teszter kiemelte hogy a forgalmazó küldte neki bemutatásra az eszközt, én pedig netről vásároltam. Mivel a kínai webáruházak és az ebay is tele lehet hamis eszközökkel, így felmerült bennem ennek lehetősége.
Íme a teszter videójában látható IC:
Csatolmány:
Screenshot_20240228_193208_Chrome.jpg
Screenshot_20240228_193208_Chrome.jpg [ 108.9 KiB | Megtekintve 1191 alkalommal. ]


Illetve amit én vásároltam abban lévő:
Csatolmány:
20240303_074735.jpg
20240303_074735.jpg [ 298.85 KiB | Megtekintve 1191 alkalommal. ]


Vajon mindkettő eredeti? Lehet csak más fab? Vagy valamelyik nem eredeti? Túl sok az eltérés.
Mivel volt otthon egy másik hasonló sorozatú, de eredeti LME49860, ez hasnlít arra amit a teszter bemutatott a videóban, azt is ide rakom, emiatt is bizonytalanodtam el:
Csatolmány:
20240218_114659.jpg
20240218_114659.jpg [ 101.04 KiB | Megtekintve 1191 alkalommal. ]


A TI oldaláról letölthető PDF IC dokumentáció alapján a kijelölt "Pin1 area" csak a teszter és az eredeti 49860 esetében van a látható keretek között betartva, az általam vásárolt eszközben lévő IC-n oda is nyomtatva van, belelóg az IC marking ebbe a részbe:

Csatolmány:
Screenshot_20240304_105201_Drive.jpg
Screenshot_20240304_105201_Drive.jpg [ 158.7 KiB | Megtekintve 1189 alkalommal. ]

Ez is gyanúra ad számomra okot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 12:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
AZ aggodalom jogos, de elég könnyű a megoldás, cseréld ki az icét egy opa1656-ra, amit nem hamisítanak (egyelőre) és még hallhatóan jobban/szebben is fog szólni a cucc.
Egy darabot is vehetsz, pl. itt https://www.hestore.hu/search.php?q=OPA1656


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 13:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
Szabó Zoltán írta:
AZ aggodalom jogos, de elég könnyű a megoldás, cseréld ki az icét egy opa1656-ra, amit nem hamisítanak (egyelőre) és még hallhatóan jobban/szebben is fog szólni a cucc.
Egy darabot is vehetsz, pl. itt https://www.hestore.hu/search.php?q=OPA1656


Egy másik DAC-ban (SMSL SU1) ez meg is történt - eredeti LME49860-ra - ott is ugyanez volt a helyzet, a neten fellelhető készülékről fellelhető fotókon más IC volt mint amit vettem, más helyről rendeltem mint az C100-at.
A problémám az, hogy ebbe másodjára futok bele. Elsőre elkönyveltem hibának, előfordul. Viszont másodjára már gyanús. Ezért a fórum.
Ugyanis az szvsz nincs rendjén - ha a gyanúm jogos - hogy az asr-nek, meg tesztelős influencereknek a gyártó forgalmazója álral elküldőtt eszközökben eredeti, míg az általunk vásároltakban meg hamis van. Ez csúnya dolog lenne, erre szeretnék fényt deríteni. Mindazonáltal ha csak az üzleti részét tekintjük, nagy darabszámoknál ez kifizetődő lehet, hisz pl az OPA1612 az $3/1000db a TI-nél, a fake meg pár cent. Százezres, milliós eladásoknál ahol 4-5 db ilyen OPA van igencsak nagyot lehet szakitani. Igen, ez a gyanúm, de szeretném ha nem így lenne és nem csapnak be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 14:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.10.19. 08:23
Hozzászólások: 300
minato írta:
Szabó Zoltán írta:
AZ aggodalom jogos, de elég könnyű a megoldás, cseréld ki az icét egy opa1656-ra, amit nem hamisítanak (egyelőre) és még hallhatóan jobban/szebben is fog szólni a cucc.
Egy darabot is vehetsz, pl. itt https://www.hestore.hu/search.php?q=OPA1656


Egy másik DAC-ban (SMSL SU1) ez meg is történt - eredeti LME49860-ra - ott is ugyanez volt a helyzet, a neten fellelhető készülékről fellelhető fotókon más IC volt mint amit vettem, más helyről rendeltem mint az C100-at.
A problémám az, hogy ebbe másodjára futok bele. Elsőre elkönyveltem hibának, előfordul. Viszont másodjára már gyanús. Ezért a fórum.
Ugyanis az szvsz nincs rendjén - ha a gyanúm jogos - hogy az asr-nek, meg tesztelős influencereknek a gyártó forgalmazója álral elküldőtt eszközökben eredeti, míg az általunk vásároltakban meg hamis van. Ez csúnya dolog lenne, erre szeretnék fényt deríteni. Mindazonáltal ha csak az üzleti részét tekintjük, nagy darabszámoknál ez kifizetődő lehet, hisz pl az OPA1612 az $3/1000db a TI-nél, a fake meg pár cent. Százezres, milliós eladásoknál ahol 4-5 db ilyen OPA van igencsak nagyot lehet szakitani. Igen, ez a gyanúm, de szeretném ha nem így lenne és nem csapnak be.

Az SMSL-el (D300) kapcsolatban pont erre a feltételezésre jutottunk. Igaz, Zoltán úr? :) Sajnos már a DAC chippel kapcsolatban is felmerült a gyanú, hogy a beépített, nem teljesíti a közölt specifikációt, paramétereket.
Például furcsa a 2-3db lecsiszolt feliratú IC a készülékekben. Más gyártónál nem találkoztam ilyen sűrűn ezzel a fajta "titkosítással".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 15:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
TDani írta:
minato írta:
Szabó Zoltán írta:
AZ aggodalom jogos, de elég könnyű a megoldás, cseréld ki az icét egy opa1656-ra, amit nem hamisítanak (egyelőre) és még hallhatóan jobban/szebben is fog szólni a cucc.
Egy darabot is vehetsz, pl. itt https://www.hestore.hu/search.php?q=OPA1656


Egy másik DAC-ban (SMSL SU1) ez meg is történt - eredeti LME49860-ra - ott is ugyanez volt a helyzet, a neten fellelhető készülékről fellelhető fotókon más IC volt mint amit vettem, más helyről rendeltem mint az C100-at.
A problémám az, hogy ebbe másodjára futok bele. Elsőre elkönyveltem hibának, előfordul. Viszont másodjára már gyanús. Ezért a fórum.
Ugyanis az szvsz nincs rendjén - ha a gyanúm jogos - hogy az asr-nek, meg tesztelős influencereknek a gyártó forgalmazója álral elküldőtt eszközökben eredeti, míg az általunk vásároltakban meg hamis van. Ez csúnya dolog lenne, erre szeretnék fényt deríteni. Mindazonáltal ha csak az üzleti részét tekintjük, nagy darabszámoknál ez kifizetődő lehet, hisz pl az OPA1612 az $3/1000db a TI-nél, a fake meg pár cent. Százezres, milliós eladásoknál ahol 4-5 db ilyen OPA van igencsak nagyot lehet szakitani. Igen, ez a gyanúm, de szeretném ha nem így lenne és nem csapnak be.

Az SMSL-el (D300) kapcsolatban pont erre a feltételezésre jutottunk. Igaz, Zoltán úr? :) Sajnos már a DAC chippel kapcsolatban is felmerült a gyanú, hogy a beépített, nem teljesíti a közölt specifikációt, paramétereket.
Például furcsa a 2-3db lecsiszolt feliratú IC a készülékekben. Más gyártónál nem találkoztam ilyen sűrűn ezzel a fajta "titkosítással".


Igen, bár 1-2 IC-t sikerült azonosítanom lábkiosztás és a környezet alapján a lecsiszoltak közül: órajel generátor, DIR , feszstab...
Viszont az azért elég erős lenne ha a le nem csiszolt DAC AKM/ESS IC-ket is hamisítanák, szerintem ez nem realis, azok bonyolult belsővel rendelkező áramkörök. Esetleg a QC-en megbukottakat építik be? Huhh... Belegondolni nem jó :(
Ami viszont nálam aggodalmas, hogy a körülötte lévők milyenek. Nem is beszélve a kondemzátorokról. Tele vannak Nichicon-al. Azok elsőre nem néznek ki hamisnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 18:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Csatolmány:
lme49720.jpg
lme49720.jpg [ 585.14 KiB | Megtekintve 1138 alkalommal. ]

"The three devices on the left are marked according to described device marking.
The marking of the devices on the right is not correct according to description. I will consult the marking of these devices with another team to verify its authenticity."
https://e2e.ti.com/support/audio-group/ ... ake-or-not

https://www.audiosciencereview.com/foru ... st-1881013

https://www.tinytransistors.net/2022/09 ... -lme49710/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.04. 20:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
shany írta:
Csatolmány:
lme49720.jpg

"The three devices on the left are marked according to described device marking.
The marking of the devices on the right is not correct according to description. I will consult the marking of these devices with another team to verify its authenticity."
https://e2e.ti.com/support/audio-group/ ... ake-or-not

https://www.audiosciencereview.com/foru ... st-1881013

https://www.tinytransistors.net/2022/09 ... -lme49710/


Igen ezt láttam, de nem győzött meg mivel nem azt írta a hozzászóló hogy igen, ez eredeti, csak annyit hogy megfelel az írás az IC-n. Na a PDF doksiban másképp szerepel - lásd fentebb - illetve az általam vásárolt 49860 is úgy néz ki mint ami a PDF doksiban le van írva, de ami a DAC-ban van az más.Emiatt nem tudom mi a helyes Szóval még a kérdés továbbra is nyitott számomra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.05. 08:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
TDani írta:
...Például furcsa a 2-3db lecsiszolt feliratú IC a készülékekben. Más gyártónál nem találkoztam ilyen sűrűn ezzel a fajta "titkosítással".
Honnan lett vásárolva ez a készülék?
Honnan lett vásárolva a többi, itt problémásnak tartott készülék?

Furcsa ez a lecsiszolás, eddig a chifi gyártók teljes transzparenciát mutattak be, pont a marketing egyik alapja volt: mit kap a pénzéért a vevő.

A drágább chifi modellekben is feltűnt ez a jelenség, vagy csak az olcsóbb/legolcsóbb szegmensben bukkan fel? Hivatalos disztribútortól származnak ezek a készülékek, vagy a gyártó és a vevő közé beékelődött legalább egy kínai garázscég is?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.05. 09:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
shany írta:
TDani írta:
...Például furcsa a 2-3db lecsiszolt feliratú IC a készülékekben. Más gyártónál nem találkoztam ilyen sűrűn ezzel a fajta "titkosítással".
Honnan lett vásárolva ez a készülék?
Honnan lett vásárolva a többi, itt problémásnak tartott készülék?

Furcsa ez a lecsiszolás, eddig a chifi gyártók teljes transzparenciát mutattak be, pont a marketing egyik alapja volt: mit kap a pénzéért a vevő.

A drágább chifi modellekben is feltűnt ez a jelenség, vagy csak az olcsóbb/legolcsóbb szegmensben bukkan fel? Hivatalos disztribútortól származnak ezek a készülékek, vagy a gyártó és a vevő közé beékelődött legalább egy kínai garázscég is?


Egyik Audiophonics (francia), a másik soundimports (holland), harmadik Amazon DE (aoshida) Egyik.sem.ma kezdte, EU cégek. Mindegyik lecsiszoltat küld. Így jön ki a gyárból.
A következők vannak csiszolva:
- low noise feszstab
- pll (si)
- spdif vevő (texas)
- opa (nem mind)
Amit kitesznek az ablakba az nincs: xmos, dac chip, texas opa-k...
500eur-s dac-ban is a csiszoltak vannak :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.05. 09:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Még egy kérdés lemaradt: ez csak az SMSL esetében fordul elő, vagy egyéb chifi gyártóknál is?

( Smsl-ből nekem csak VMV D2 volt, de azt nem szedtem szét, a neten nem láttam csiszolt fényképet. A Topping "nagy" dacokban és előerősítőkben minden eredeti )


Vannak gyártók ( a magyar Etalon is ilyen talán ), akik csiszolnak, hogy pl. nehezebb legyen az áramkörök diy reprodukciója, egy marketing "köd", titkos tudás...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.05. 10:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
shany írta:
Még egy kérdés lemaradt: ez csak az SMSL esetében fordul elő, vagy egyéb chifi gyártóknál is?

( Smsl-ből nekem csak VMV D2 volt, de azt nem szedtem szét, a neten nem láttam csiszolt fényképet. A Topping "nagy" dacokban és előerősítőkben minden eredeti )


Vannak gyártók ( a magyar Etalon is ilyen talán ), akik csiszolnak, hogy pl. nehezebb legyen az áramkörök diy reprodukciója, egy marketing "köd", titkos tudás...


Topping utóbbi időben elkezdte letakarni egyes részeit, fekete "árnyékoló" búrát húz pl a I/V részre, vagy máshova is, ők nem csiszolnak.
Szerintem nem a hozzáértőknek szól mindez. Aki nagyjából érti és látott már DAC-ot, a chipkészlet lábkiosztásából, a körülötte lévő elemekből, azok csatlakozásából, kis ráfordítással azonosítani tudja az IC-ket. Opa-kat nyilván nehezebb, de a specifikusaknál nincs sok választás. Szóval nehezen érthető ez, mivel a konkurencia csukott szemmel tudja mi van beépítve, az amatőrök meg kis ráfordítással kibogozzák.
Az talán lehet, hogy nem akarják kitenni az ablakba, vagy egy teszter, influenszer lássa, elemezgesse mik vannak még ott, nagyobb nyilvánosság előtt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.05. 21:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.10.19. 08:23
Hozzászólások: 300
shany írta:
TDani írta:
...Például furcsa a 2-3db lecsiszolt feliratú IC a készülékekben. Más gyártónál nem találkoztam ilyen sűrűn ezzel a fajta "titkosítással".
Honnan lett vásárolva ez a készülék?
Honnan lett vásárolva a többi, itt problémásnak tartott készülék?

Furcsa ez a lecsiszolás, eddig a chifi gyártók teljes transzparenciát mutattak be, pont a marketing egyik alapja volt: mit kap a pénzéért a vevő.

A drágább chifi modellekben is feltűnt ez a jelenség, vagy csak az olcsóbb/legolcsóbb szegmensben bukkan fel? Hivatalos disztribútortól származnak ezek a készülékek, vagy a gyártó és a vevő közé beékelődött legalább egy kínai garázscég is?

3 készülék Audiophonics-tól lett vásárolva, egy a Soundimports-tól a többiek a fórumon (https://www.audiosciencereview.com/foru ... dac.28919/) nem tudom honnan szerezték be. Sajnos más fórumokon is hasonló tapasztalatokról számolnak be a fórumtársak a különböző típusú, felépítésű SMSL készülékekről. Mindben van egy (vagy több) "titkos" áramköri elem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.07. 09:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
Az sajnos sokat elmond a téma kényes mivoltáról, hogy egy évek óta futó ASR fórumot, melyben a fentieket taglalták, kompletten kitöröltek a hétvégén. Megszüntették. Mintha nem is létezett volna.
Ahelyett hogy a kedves gyártók eloszlatták volna a gyanút, esetleg beszerzési TI igazolás a chipekről, hogy igen eredeti, vagy azzal hogy nem csiszolnak. Így még nagyobb a bizonytalanság. Sajnos ezzel azt érik el, hogy többé nem veszek tőlül semmit :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Igazi vagy hamis IC?
HozzászólásElküldve: 2024.03.25. 19:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
Szabó Zoltán írta:
AZ aggodalom jogos, de elég könnyű a megoldás, cseréld ki az icét egy opa1656-ra, amit nem hamisítanak (egyelőre) és még hallhatóan jobban/szebben is fog szólni a cucc.
Egy darabot is vehetsz, pl. itt https://www.hestore.hu/search.php?q=OPA1656

Kicseréltem a fentire. Talán még a hangja is jobb lett, de én sajnos nem tudom megmondani hogy az előző milyen volt. Mindenesetre jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség