audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 399 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2019.01.22. 10:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
shany írta:
BB beugrott a helyére, lassan mérni is lehetne.

Pont odafért? Vagy egy kicsit már meg kellett bántani? :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.01.22. 12:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nem kellett :)
A magashangszóró süllyesztve van az előlapba, középhangszórók viszont nem, így a peremük csak "rálóg" a magas tetejére.
( Persze van ráspoly, ha muszáj, akkor nekiugrok 8-) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 19:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Sonny írta:
...
Én Jantzen Superest használok (2 EUR), mert a Mundorf MResist Supreme (10EUR) senki nem fizetné ki nekem egy passzív váltóban.
Sokan olcsóbb kondit használnak ( :lol: )
...
Majd valamikor nekem is szükség lesz a magasak elé sorosan 2-2db kondira ( negyed fokú váltás ). Arra godoltam - még a racionalitás határmezsgyéjén innen - hogy Mundorf Supreme vagy Jantzen Superior Z-cap-ból választanék.
Milyen tapasztalatod van ezekkel, milyen a "hangjuk" hangszórós alkalmazásban, esetleg valami más ötlet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 20:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A Jantzen Superior Z szerintem igen jó kondenzátor, csak elég drága, de a te magasaidhoz én sem vennék gyengébbet...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.01. 23:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
shany írta:
Sonny írta:
...
Én Jantzen Superest használok (2 EUR), mert a Mundorf MResist Supreme (10EUR) senki nem fizetné ki nekem egy passzív váltóban.
Sokan olcsóbb kondit használnak ( :lol: )
...
Majd valamikor nekem is szükség lesz a magasak elé sorosan 2-2db kondira ( negyed fokú váltás ). Arra godoltam - még a racionalitás határmezsgyéjén innen - hogy Mundorf Supreme vagy Jantzen Superior Z-cap-ból választanék.
Milyen tapasztalatod van ezekkel, milyen a "hangjuk" hangszórós alkalmazásban, esetleg valami más ötlet?



A magasak (AMT) és közepek elé én is Z Cap okat raktam .Megérte !!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 14:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Hosszas erőgyűjtés után csak összedobtam egy egy váltót a kis BB-nek, 2,5kHz negyedfokú váltással a közép és magas között. ( Nálam először mérés, majd, ha ennek alapján érdemesnek találom, csak akkor hallgatom meg )
Csatolmány:
BB_1m_on_axis_3V.jpg
BB_1m_on_axis_3V.jpg [ 207.36 KiB | Megtekintve 29368 alkalommal. ]

Csatolmány:
BB_1m_30deg_3V.jpg
BB_1m_30deg_3V.jpg [ 206.13 KiB | Megtekintve 29368 alkalommal. ]

Csatolmány:
BB_1m_on_axis+30deg.jpg
BB_1m_on_axis+30deg.jpg [ 139.51 KiB | Megtekintve 29368 alkalommal. ]

Csatolmány:
BB_1m_on_axis_L+R.jpg
BB_1m_on_axis_L+R.jpg [ 137.82 KiB | Megtekintve 29368 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 14:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Jól mutatnak mérések, "well-engineered" :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 20:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Azért ne túlozz :) Próbálkozom inkább, diyerkedek. Hallgatni már meg tudom mindenesetre.

Még két ábra, a szimulált egyedi görbék, és a váltó:
Csatolmány:
BB_sim.jpg
BB_sim.jpg [ 244.25 KiB | Megtekintve 29333 alkalommal. ]

Csatolmány:
BB_XOVER.JPG
BB_XOVER.JPG [ 37.58 KiB | Megtekintve 29333 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.28. 13:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Néhány gondolat a kis BB hangjáról ( és persze a hangsugárzó is másabb valamivel az új váltás miatt ):
Bár még nagyon friss az élmény, a váltó - az újonnan beépített/cserélt alkatrészek miatt - gyakorlatilag csak elkezdett bejáratódni, valami már hallatszik.
Első benyomás az anyagtalanság érzete, a fémesség teljes hiánya. Meg is ijedtem, hogy nem tud majd harsogó, érces, karistoló hangokat kiadni...de tud ( ha a felvételen ilyen van ). Akár egészen nagy hangerőn is, csak mivel nem produkál ilyenkor jelentős hallható saját torzítást, egészen könnyednek, lazának tűnik...miközben leordítja a hajamat. Egyébként is úgy tűnik, hogy nem ismeri a kompresszió fogalmát, mint ha szélesebb dinamikai sávban képzelné el a hangsugárzást. Annál is inkább, mert a hangok szerkezete jóval bonyolultabb lehet, mint a Focal tálalásában volt. Először a lecsengéseken tűnt fel, hogy időben jóval tovább, szintben sokkal mélyebbre tudom követni a hang lefolyását.
Sokkal több információt képes kisugározni a térbe, telítettebb hangteret létrehozni, de ezt nem erőszakosan teszi. Csak diszkréten, semmilyen figyelemfelhívó jelenség nélkül. Ha figyelek, akkor hallom, hogy minden felvétel másabb, mint volt, mindenben új hangok, részletek vannak elbújva. Újra kell "tanulnom" a jól ismert felvételeket...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.02.28. 18:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Jól hangzik, ha jól is értem, akkor egy kis időre talán megpihensz... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.03. 08:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
... akkor egy kis időre talán megpihensz... :)
Olyannyira, hogy gyakorlatilag nem is látok magam előtt újabb audiodiy célt.
Még egy kicsit elmolyolok majd a végleges közép-magas doboz kialakítással, alkatrészekkel, de, hogy utána mi lesz?


Mindentől függetlenül - csak úgy - egy kis írás-mérés, és néhány összeollózott Stereophile mérés:
Csatolmány:

Csatolmány:
devoretable1.jpg
devoretable1.jpg [ 248.53 KiB | Megtekintve 29189 alkalommal. ]

Csatolmány:
devoretale2.jpg
devoretale2.jpg [ 246.83 KiB | Megtekintve 29189 alkalommal. ]

Csatolmány:
devoretable3.jpg
devoretable3.jpg [ 247.38 KiB | Megtekintve 29189 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.05. 19:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Mindentől függetlenül - csak úgy - egy kis írás-mérés, és néhány összeollózott Stereophile mérés:
Nagy szerencse, hogy egy majd 2 nagységrenddel drágább doboz, több és sokkal nagyobb drájverekkel jobb :)
Gondolom a mérések mint negatív példák kerültek ide.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.08. 18:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ezek csak ilyen fellelt dolgok, beléjük botlottam. A sajátom ellenében - kontrasztként - egyáltalán nem gondoltam.

A kis BB-ről még:
Teljesen megváltozott a rendszer hangja. Gyakorlatilag minden felvétel másképp szól mint ezelőtt, és ez másság is felvételenként eltér, nem tudom megjósolni, hogy egy régebben hallott felvétel hogyan fog most szólni.
BB valami elépesztően dinamikai sávban működik. Látszólag nincsenek szintbeli korlátai sem lefelé, sem felfelé. Nincsenek jellegzetes hangjai, szinte elképzelhetetlen, hogy fémből van a membránja. Kivonul a hansugárzási folyamatból, mint hangszóró, mint ha ott sem lenne. Nincs olyan, hogy hűde jól szól, kristálytiszta, meg hasonlók. Hangok vannak, amelyek meg lettek örökítve a felvételeken. Tegnap pl. a legjobb, legvalósághűbb lábcint hallottam eddigi otthoni hifis praxisomból. Csak úgy, nem is számítottam rá. "Nagy felbontású" hangszóró, eddig, nem bántam meg a cserét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.10. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nézelődtem hangváltó ellenállás ügyben, milyen lehetőségek vannak még, az említetteken kívül. Pl. 10W-os ellenállásból, min. 10 Ohm értékekben gondolkodva ( némely pozícióban többet párhuzamosan kötve ) , a Vishay Dale RS010 nyújtja a legkisebb TC-t: ± 20 ppm/°C ( http://www.farnell.com/datasheets/20491 ... gLz_vD_BwE )

Ez kevesebb a Mundorf M-Resist SUPREME-re megadott 50 ppm/°C, bár nem vagyok benne biztos, hogy esetleg nem-e ± 50 ppm/°C akar ez lenni ( http://www.mundorf.com/en/?category=hif ... st_supreme ) vagy akár a Caddock MP9100 -20 to +80 ppm/°C értéke ( https://hu.mouser.com/datasheet/2/62/MP ... s-1052.pdf )

Jelenleg, a magashangszóró elé, talán 2db párhuzamosan kötött Caddock MP9100 tűnne a legrokonszenvesebbnek...


( Ha 8W-os ellenállásból építkeznék, új távlatok nyílnak, pl. a Vishay VPR221Z-vel... :D
http://www.vishaypg.com/docs/63116/vpr221z.pdf )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.15. 08:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Filcmánia:
Játszadozom a váltóval. Szerettem volna egy picit sötétebb, lúdnesszesebb hangzást kipróbálni, emellett - mivel mindig kicsit oldalirányból hallgatom a hangsugárzókat ( a sztereó székben ülve is kissé kifordított pozícióban vannak ) - egy kis magas-emelést 10kHz felett. (Bármennyire is jó ennek a BB-nek az iránykarakterisztikja, a régi, megszokott, inverz Focal dómom extrém jó off axis sugárzását nem éri el )
Tehát ez egy próba váltó ( kicsit túl is lőttem a célon vele )+ felragasztottam az előzőleg használt filcdarabot is az előlapra: https://audiodiyers.hu/download/file.ph ... &mode=view
Csatolmány:
1m_on_axis+felt.jpg
1m_on_axis+felt.jpg [ 244.35 KiB | Megtekintve 28659 alkalommal. ]

Összehasonlítva az előző, fentebb látható méréssel, 8kHz környékén feltűnő a hatás. ( A váltóban egyébként is használok tagokat a diffrakciós hatások kompenzálására. A keskeny, szimmetrikus előlap nem kedvező ilyen szempontból )

Egy filces-diffrakciós írás, mérésekkel:
https://www.speakerdesign.net/audioXpre ... ction.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.17. 22:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
A magas emelés valóban túlzás, főleg ha az NTI mikrofonoddal mértél diffúztéri korrekció nélkül. Egy 10-15 fokos kiforgatás miatt nem nyúlnék a magas átviteléhez.
A loudnesses beállítással sem értek egyet, viszont 400-500Hz alatt egy kis husit elbírna az átvitel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 09:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez egy kísérlet egyelőre, sok tartalék van még a váltásban, akár egy hús-party is beleférne.
A felsőmagas-szint megemelésekor még két dolog lebegett előttem:
- már évekkel ezelőtt is max 15kHz-ig hallottam, mostanra - gondolom - még alacsonyabb lett a felső sávhatárom
- BB másképp adja elő, mint megszoktam éveken át: egyrészről eltűnt egy jó adag mű-csillogás, amely szubjektíve, "tömegében" kevesebb magast jelent. A másik jelenség a magas-dinamika, jobban széthúzza a szinteket. Amely felvételben ( átlagban ) kevés magas volt, annak most még kevesebb van, amely felvétel viszont dúsabb hatású, az most még dúsabb lehet.
Meg ezen felül is egészen másképp közelít BB, döbbenetesen valóságos, naturista magashangokat képes kiadni magából. Szóval szoknom kell ezt az új felállást. Az viszont látszik már,hogy - mindezektől függetlenül - azt a magaskiemelést visszább fogom venni, kezdek ráállni, ráérezni ere a naturizmusra. Tehát összességében hasznosnak tartom ezt a magaskiemelős kalandot, a tapasztalatszerzés miatt.

A mély-probléma egy másik sarkalatos pont.
Ha kiátlagoljuk a 20Hz-250Hz közötti tartományt, akkor látszik, hogy egy valóban egy jelentős kiemelést alkalmazok következetesen már jó ideje. Mondhatnám, hogy szeretem a dögös megszólalást, de nem csak erről van szó. A szobaakusztika okozta hullámosság nagyon szerencsétlen spektrumot okoz:
A legfőbb gond a 120Hz-es kiemelés. Azt feltételezem, hogy ennek a szubjektív hatásaként, az alatta levő részek, főleg a 80Hz környékét nem érzem elég hangsúlyosnak, így - jobb híján - felemelem az egész tartományt a 120Hz-vel együtt. ( Ez így egy évekig tartó megszokással, agyi munkával, kiegyenlítettnek ható érzetet , pontosabban észleletet ad )
Ha ezt a 120Hz-es kiemelést ( ez a hallgatási pozícióban is domináns jelenség ) ki tudnám paterolni, akkor lehúzhatnám ezt az alsó sávot közel a ( átlagolt) lineáris szintre. Ezt persze ismét csak feltételezem.

Egyébként, ha összehasonlítom a hangzás egyensúlyát Nálad és nálam, akkor még így is, a fenti átvitellel is picit melegebb a balansz, szubjektíve egyáltalán nem lúdnesszes.
( Bár van még egy gyanúm, a szobám 3-4kHz között mint ha aktívabb lenne a kelleténél, ezt még majd meg fogom mérni )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 13:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
...Ha ezt a 120Hz-es kiemelést ( ez a hallgatási pozícióban is domináns jelenség ) ki tudnám paterolni, akkor lehúzhatnám ezt az alsó sávot közel a ( átlagolt) lineáris szintre. Ezt persze ismét csak feltételezem...
Esetleg méllyel sorbakötött 120Hz-es párhuzamos rezgőkör? :oops:

OFF:
Rejtés:
Ős régen /Klinger Hangdoboz építés könyv "kiegészítő szűrős basszreflex" utalásán felbuzdulva/ építettem első 'komolyabb' :lol: hangfalamat, aminél egy nagy Qts-ű 20cm-es Videoton hangszórót építettem egy naagy reflex dobozba, egy + szűrővel kiegészítve, amivel az alsó átvitelt hatásosan sikerült megszelidíteni:
Csöves feketefehér TV-ből bontott (azt hiszem) képkimenő trafó kis ohmos tekercse volt bekötve a hangszóróhoz, és a nagy ohmos tekercs lett kihangolva néhány 10-100nF-nyi fóliakondival a kívánt frekire. :mrgreen:
Végül egész hallgathatóra sikeredett...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 19:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DöG írta:
...Esetleg méllyel sorbakötött 120Hz-es párhuzamos rezgőkör? :oops:
...[/spoiler]
Annak - bőven a sávon belül - meglenne az impedancia-hatása is.

Ez inkább egy döntés alapvetően: egy sajátos akusztikai hatás kompenzációt be akarok-e építeni fixen a hangsugárzóba, vagy inkább törekedni akarok a tökéletesre, legalábbis a lineáris frekvenciaválasz formájában.
Igazából az akusztikán kellene javítanom, ez lenne az igazi megoldás.
Elegánsnak tekinthető még egy DSP alapú szobakorrekció is, bár ez is behoz újabb problémákat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 20:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
Igazából az akusztikán kellene javítanom, ez lenne az igazi megoldás.

Szerintem is. Ezzel nemcsak a frekvenciamenet dolgait tennéd rendbe (és nemcsak abban a sávban), hanem a szoba sok más paraméterét. Ez a nehezebb út, de mindenképpen kifizetődőbb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 20:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
hifitibi írta:
shany írta:
Igazából az akusztikán kellene javítanom, ez lenne az igazi megoldás.

Szerintem is. .......

Erre azért te rendesen rágyúrtál :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.18. 22:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Krizsi írta:
Erre azért te rendesen rágyúrtál :)
;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.21. 10:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
hifitibi írta:
Krizsi írta:
Erre azért te rendesen rágyúrtál :)
;)
Szerintem néhány kép, mérés, leírás hasznos lenne erről a teremakusztika topikban.

Addig is egy mérés, amely illusztrálja a mélyhangspektrum változását a szoba különböző pontjain, a hangsugárzó elhelyezkedése és hallgatási pont változása függvényében:
( http://www.troelsgravesen.dk/FUSION.htm )
Csatolmány:
spl-workshop_B.jpg
spl-workshop_B.jpg [ 182.02 KiB | Megtekintve 28189 alkalommal. ]

Just to give you an idea of significance of speaker placement in your room. This is from my workshop, 3 meters wide. Speaker front about 1 meter from front wall. 0.75 m distance to microphone, 340 ms window, 1/3 octave smoothing.
Speaker placed in 6 different places across front wall from left to right.
As can be seen, midrange and treble is little impacted as long as we're in safe distance from side walls.
Bass response varies greatly and response up to around 250 Hz is impacted by placement.
Csatolmány:
in-room.jpg
in-room.jpg [ 40.67 KiB | Megtekintve 28189 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.03.22. 22:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
hifitibi írta:
Krizsi írta:
Erre azért te rendesen rágyúrtál :)
;)
Szerintem néhány kép, mérés, leírás hasznos lenne erről a teremakusztika topikban.


Ez irányú próbálkozásaim és eredményeim a Házi zenehallgatás akusztikai körülményei topikban vannak. Az első oldal alja környékétől.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.06. 13:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
hifitibi írta:
....Ez irányú próbálkozásaim és eredményeim a Házi zenehallgatás akusztikai körülményei topikban vannak. Az első oldal alja környékétől.
Köszi, megnézem...2012... rohan az idő :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.06. 13:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kicsit finomítottam a legutóbbi lúdnesszes átvitelen, ebben a pillanatban ilyen. Bár visszább fogok menni a lineárisabb állapotba...:
Csatolmány:
Clipboard0111.jpg
Clipboard0111.jpg [ 239.09 KiB | Megtekintve 27864 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.04. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
Nézelődtem hangváltó ellenállás ügyben, milyen lehetőségek vannak még,...
Végül csak Mundorf M-Resist SUPREME-t rendeltem a magas elé, egyszer talán ideér. Soros kondiknak sima Mundorf Mcap Supreme-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.07. 19:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A soros ellenállás a magashangszóró elé: 4x27Ohm M-Resist SUPREME, összesen 80W terhelhetőséggel csatornánként, egyelőre csak átmeneti elrendezésben:
Csatolmány:
P5070024.jpg
P5070024.jpg [ 237.8 KiB | Megtekintve 27372 alkalommal. ]

Nézegetve a netes képeket, úgy tűnik a "hájend" hangsugárzókat építő manufaktúrak előszeretettel alkalmazzák...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.11. 20:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Bedolgoztam a Mundorf csapatot a magashangszóró váltójába. Kicsit még reszeltem a váltón, most ilyen az átvitel:
Csatolmány:
Clipboard0112.jpg
Clipboard0112.jpg [ 211.84 KiB | Megtekintve 27222 alkalommal. ]

Mivel a váltón is változtattam egy picit, így nem összevethető teljesen az előző állapottal, de annyi észrevehető, hogy nyitottabb lett a hang, de egyben izgágább is, ebben a pillanatban nem mondanám egyértelmű előrelépésnek...járatom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.05.11. 21:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
"annyi észrevehető, hogy nyitottabb lett a hang" ez kicsit bővebben:
A magastartomány megint szélesedett dinamikában: a hangos még hangosabb lehet, a halk még halkabb, úgy, hogy a felbontás-, a részletezőképesség még jobb. A térbeli elhelyezkedések-, mozgások még pontosabban, kontúrosabban látszódnak, a hang-tér körbeölelése - annak az érzete, hogy mögöttem és körülöttem is úgyanúgy folytatódik tovább, valamint ennek én is részese vagyok - még erőteljesebb. Minden tisztább.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.06.05. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Elkezdtem kicsit komolyabban foglalkozni az "aprócska" mod-dal. A terv:
- a meglevő Bliesma T34B dómok kapnak WG-t (Jantzen )
- az MTM közép-magas rendszer maradék része új középhangszórókat kap: Purifi PTT6.5M08-NFA-01 vagy PTT6.5M08-NAA-01 ( papír-kompozit vs ALU membrán ), még nem dőlt el melyik
- új - némileg szokatlan belső konstrukciójú - doboz az MTM rendszer számára
- a BMS 18N850V² mélyhangszórók maradnak az eredeti dobozban, itt a csillapításon, reflex hangoláson akarok picit változtatni
- természetesen új passzív váltó tervezés

jövőre meg leszek ezekkel :)
Csatolmány:
P6050214.jpg
P6050214.jpg [ 98.7 KiB | Megtekintve 14451 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.06.30. 18:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A közép-magas szekció dobozterve. ( 2xPurifi 6,5" + Bliesma T34B+Jantzen WG )
( Ha valaki vállalná MDF-ből a kivitelezést, nyugodtan zaklasson ;) )
Csatolmány:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 33.02 KiB | Megtekintve 13983 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.07.12. 09:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
- új - némileg szokatlan belső konstrukciójú - doboz az MTM rendszer számára...[/attachment]
Az elképzelés szerint a rendkívül vastag ( 62mm ) előlap mellett az oldalfalak és belső merevítőlapok szokatlanul vékonyak ( 12 mm ).
A belső térbe 2 db vékonyfalú ( 200x330x2 mm ) műanyag henger lenne betolva, és a hengerek külső fala, valamint a belső oldalak köze szilikonnal lenne kiöntve...
Így a közép hangszórók egy-egy - belülről is jól csillapított - henger alakú térben működnének. A hengerek hangszóróval szemközti alapja is lágy szilikon felület lenne.
( A hasznos térfogat mögöttre tervezett jókora üres tér tartalmazhatja a bonyolult-, nagy méretű passzív hangváltót, vagy akár a legnagyobb aktív erősítő modulokat is tudja fogadni. )
Csatolmány:
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg [ 23.91 KiB | Megtekintve 13632 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.07.12. 18:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Most kísérletezek a Purifi PTT6.5M08-NFA-01 -azaz a középnek való hangszóró és a Bliesma T34A párosításával egy hengeres próbadobozban, reflexnyílással 65Hz a -3dB átviteli alsó határ, 3dB BSC -mivel nem lesz messze a hátsó faltól. Így 87dB/m érzékenységet lehet elérni, amihez durván 1W elegendő, hiszen 8 ohmos a hangszóró. Lesz hozzá aktív szub is, 60-80Hz-től lefele, oldalanként 1-1 nem nagy láda (42l), a 26Hz-3dB azért meglesz.
Még nem golyóérett, de már alakul, 1,3kHz a keresztezési frekvencia, szokatlanul nagyon kicsi a torzítás, igaz, max 107dB a megcélzott max. rendszer hangnyomás, ennyit könnyen kibír.
Eddig tetszik a hang, rendkívül nyugodt, hangosan még nem hallgattam, mert kicsi a jelenleg rendelkezésre álló erősítő.

Szerintem D'Appolito elrendezés esetén 1kHz-re mindenképp érdemes lemenni a váltással, amit a WG-vel simán teljesít a Bliesma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.07.16. 15:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Szabó Zoltán írta:
... hangosan még nem hallgattam, mert kicsi a jelenleg rendelkezésre álló erősítő...
Esetleg egy rossz dartzeel 458 utánzatot el tudok vinni majd ( ~ 300W/8Ohm, 600W/4Ohm csatornánként)

Szabó Zoltán írta:
Szerintem D'Appolito elrendezés esetén 1kHz-re mindenképp érdemes lemenni a váltással, amit a WG-vel simán teljesít a Bliesma.
Én inkább a 2KHz felé kacsingatok...
Egyrészt a közép- és magashangszóró iránykarakterisztikái itt lesznek hasonlóak, tökéletesre összefésülhetőek, másrészt kiemelten fontos a terhelhetőség. A T34B vélhetően nem túl robosztus a magashangszórók között, a saját "házi szabvány" szerinti minimum 500W/4Ohm ( torzítatlan ) meghajtást károsodás nélkül bírnia kell bármilyen zenei műsoranyaggal. Az a 1- és 2KHz közötti spektumszelet is nagyon megnöveli a disszipációt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.09.06. 18:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Eldőlt a középhangszórók ügye, a "nehézmembrános" Purifi PTT6.5M08-NFA-01 lesz. ( az alu membrános verzió megjelenését nem várom tovább ). A doboz nagyon lassan alakul, de nem reménytelen, hogy egyszer elkészüljön...
Csatolmány:
Purifi_PTT6.5M08-NFA-01.jpg
Purifi_PTT6.5M08-NFA-01.jpg [ 92.73 KiB | Megtekintve 11747 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.06. 18:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
A közép-magas szekció dobozterve. ( 2xPurifi 6,5" + Bliesma T34B+Jantzen WG )
...
Elkészült az előlap...
Csatolmány:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 63.31 KiB | Megtekintve 10604 alkalommal. ]

Csatolmány:
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg [ 65.29 KiB | Megtekintve 10604 alkalommal. ]

Csatolmány:
Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg [ 65.89 KiB | Megtekintve 10604 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.07. 21:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Nem apróztad el! Szép vastag az előlap, biztos nem fog muzsikálni. És látom, hogy hátul is szépen ki lett nyitva!
Pistivel beszéltem és mondta, hogy a dobozodon dolgozik, utánad már fel is iratkoztam...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.08. 22:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
shany írta:
A közép-magas szekció dobozterve. ( 2xPurifi 6,5" + Bliesma T34B+Jantzen WG )

Szobaproblémák miatt nálam csak állványos doboz "játszik".
Önmagában ez a közép-magas doboz "megállja a helyét", lenne realitása állványos dobozként használni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.10. 10:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A fenti doboz zárt konstrukció, kimondottan a Purifi M-es középhangszóróhoz. Viszont a Purifi mélyközép hangszórók basszreflex ( vagy passzív membrán ) konstrukcióhoz lettek kitalálva, ehhez tervezték a hangszóró tulajdonságait, a TS paramétereket.
Amennyiben tényleg csak kétutas kivitelre szűkítjük az érdeklődésünk, akkor - gondolom - valóban versenygyőztes dobozkákat lehet produkálni a Purifi mélyközepekkel, pl.:
https://hificompass.com/en/projects/2-w ... bliss-bewg
https://buchardtaudio.com/products/a500 ... palisander
https://cdn-marchaudio.pressidium.com/w ... Sept22.pdf

De mért korlátoznánk két útra a konstrukciót, mit jelent az, hogy "Szobaproblémák miatt nálam csak állványos doboz "játszik".?
Egy állványos hangsugárzó helyén elfér egy keskeny-, több kisebb mélyhangszórót tartalmazó állódoboz is, pl: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4209

Egy háromutas doboz szintugrás minőségben, nem is csak a mélytartomány miatt, hanem mert specifikusabb középhangszórót lehet lehet használni, és erről a dedikált középhangszóróról le lehet vágni a mély hangokat, mélyenergiát, amely drasztikusan csökkenti a membránkitérés és a termikus tranziensek okozta torzítást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.12. 15:49 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
shany írta:
De mért korlátoznánk két útra a konstrukciót, mit jelent az, hogy "Szobaproblémák miatt nálam csak állványos doboz "játszik".?
Egy állványos hangsugárzó helyén elfér egy keskeny-, több kisebb mélyhangszórót tartalmazó állódoboz is, pl: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4209
Egy háromutas doboz szintugrás minőségben, nem is csak a mélytartomány miatt, hanem mert specifikusabb középhangszórót lehet lehet használni, és erről a dedikált középhangszóróról le lehet vágni a mély hangokat, mélyenergiát, amely drasztikusan csökkenti a membránkitérés és a termikus tranziensek okozta torzítást.

17 m2 -es nappaliról beszélünk bútorokkal, egész egyszerűen a mélyhangszórókat részben/egészben eltakarnák a bútorok.
A Purifi visszhangja alapján szerintem én egy kétutas konstrukcióval is kibékülnék.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.12. 21:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
17 négyzetméteres nappali. Gáz.
Idézet:
De mért korlátoznánk két útra a konstrukciót, mit jelent az, hogy "Szobaproblémák miatt nálam csak állványos doboz "játszik".?
Egy állványos hangsugárzó helyén elfér egy keskeny-, több kisebb mélyhangszórót tartalmazó állódoboz is, pl: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4209
Egy háromutas doboz szintugrás minőségben, nem is csak a mélytartomány miatt, hanem mert specifikusabb középhangszórót lehet lehet használni, és erről a dedikált középhangszóróról le lehet vágni a mély hangokat, mélyenergiát, amely drasztikusan csökkenti a membránkitérés és a termikus tranziensek okozta torzítást.

Itt tartunk 2022.10.12-én. Bejegyezendő a hajónaplóba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.13. 10:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
FordPrefect írta:
17 négyzetméteres nappali. Gáz.

Köszönöm az együttérző mondatokat. Olyan őszinte..., olyan "magyar".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.13. 12:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Az a gyanúm itt a kijelentés nem arra utal, hogy milyen pici a nappalid :D Hanem arra, hogy a doboz mérete nagy lehet oda. Ez persze hamarosan kiderül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.14. 11:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
Nem apróztad el! Szép vastag az előlap, biztos nem fog muzsikálni. És látom, hogy hátul is szépen ki lett nyitva!
Pistivel beszéltem és mondta, hogy a dobozodon dolgozik, utánad már fel is iratkoztam...
Próbáltam olyan dobozt kitalálni, amely végleges is lehet, nem szab gátat - túlságosan - a produkciónak. Egy próbadobozból évek múlva sem lenne végleges, magamat ismerve :)

/ Pisti már furnérozza az oldalakat ( kívül-belül, hogy ne húzza-, hajlítsa el az egyoldalú furnérozás a vékony oldallapokat ) elvileg /


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.14. 12:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
efGyuri írta:
shany írta:
...

17 m2 -es nappaliról beszélünk bútorokkal, egész egyszerűen a mélyhangszórókat részben/egészben eltakarnák a bútorok.
A Purifi visszhangja alapján szerintem én egy kétutas konstrukcióval is kibékülnék.


Évekig egy 20m2-es szobában hallgattam a 170l-es mélyszekciókkal rendelkező ( 3 utas, 24dB/oktáv vátások ) hangsugárzóim. Az alapterületből még lejött a 1,5 m2 a bepakolt kőzetgyapot bálák alapterülte ( ~3 m3 térfogat ), valamint teljes falfelületet kitöltő szekrénysor, robosztus, zsúfolt bútorzat.
Sweet spot: kb. 1,8m-re a magashangszórótól, kvázi közeltéri hallgatás. Ebben a távolságban már bőven koherens volt a sugárzás/hangkép, a fotelek kicsit rátakartak a mélyhangszóróra ( 250Hz-es negyedfokú váltás a mély/középszekcióban ).

Ha csak annyi lenne a probléma, hogy a "mélyhangszórókat részben/egészben eltakarnák a bútorok" akkor, lejjebb kell vinni a mély/közép váltást, mint teszi ezt mzperx a szomszéd topikban: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4675

De nem csak ennyi a probléma....a háromutas konstrukciók nagyobb mélyenergiával tudják gerjeszteni a szobát, valamint eltérő pontból mint az állványos dobozok. Ez tisztán szobaakusztikai kérdés. Ha sikerül a kisebb alapterület ellenére érdemi mélyelnyelést megvalósítani ( tipikusan bútorozás/berendezézési tárgyak ), akkor jól működhet egy nagyobb/többutas doboz is. Egy oszlopszerű, több magasságban is mélyhangokat sugárzó doboz, pedig jelentősen csökkentheti a mélytartomány anomáliáit elvileg.
Viszont egy modern, kövezett, minimalista berendezésű szoba, kisméretű állványos hangsugárzóval is problémás ( zavaros, torz hangot eredményez )

A Purifi kétutas kis mérete ellenére is pincemély hangokat produkál - nyilván a hatalmas membránkitérés miatti korlátokkal - így a szokásos minidobozokkal ellentétben a legalsó tartományban is gerjeszti a szobát, igaz nem olyan mértékben, mint a nagy dobozok.


Szabó Zoli talán már készített Purifi + Bliesma 34mm-es kétutast...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.28. 08:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Közben lassan halad a közép-magas doboz kivitelezése ( két oldalon furnérozott oldallapok, belső oldallapok beragasztva ):
Csatolmány:
20221027_194527.jpg
20221027_194527.jpg [ 75.83 KiB | Megtekintve 9073 alkalommal. ]

Csatolmány:
20221027_194443.jpg
20221027_194443.jpg [ 212.85 KiB | Megtekintve 9074 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.10.28. 21:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Az a gyanúm itt a kijelentés nem arra utal, hogy milyen pici a nappalid :D Hanem arra, hogy a doboz mérete nagy lehet oda. Ez persze hamarosan kiderül.

Természetesen nem a helység méretét, elnevezését kritizáltam. Hanem hogy egy 4x4 méteres átlagos méretű szoba hangosítása nem igényel ekkora munkát/befektetést. Nem férnek be mondjuk a 100 Hz alatti hangok.. 8-) Fizika. Állóhullám,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 11:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Jajj...ez a fizika :lol:


Újabb lépés, összeállítva dobozok:
Csatolmány:
1001.jpg
1001.jpg [ 87.5 KiB | Megtekintve 8672 alkalommal. ]

Csatolmány:
1002.jpg
1002.jpg [ 93.25 KiB | Megtekintve 8672 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2022.11.05. 23:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Bocs.. Igaz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 399 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség