audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:31

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 21 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 22:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ebben a cikkben hangváltót építünk a legendás Orion HS 280 hangsugárzókhoz, amelynek kapcsolása nyugodtan használható továbbá az Orion HS 282-höz is. A megépítést azoknak ajánlom, akik olcsón akarnak jobb hangminőséget elérni a legendás hangfalakkal.

Gondolom sokaknak ismerős lehet az Orion gyár egyik legjobb hangdoboza, a HS 280, amelyet 80-as évektől kezdve a napjainkig, sokan hallgatnak. Akkoriban nagyon sok hifirajongónak ez volt az egyetlen lehetősége, hogy elfogadhatóbb hangminőséghez jusson.

Sajnos sokszor előfordul az akkori, és a mai átlagos hangfalaknál, illetve Orion hangdobozainál, hogy egy bizonyos széria nem sikerül a legjobbra, ugyan ez vonatkozik az Orion HS 28x szériára, és bizony ehhez még hozzájött az idők folyamán megmutatkozó költségcsökkentés jelei, mint pl. a doboz anyaga. Továbbá a konstruktőrök sem végeztek teljes munkát, mikor a hangfalak tervezésére került a sor.

Ebben a cikkben hangváltót fogunk építeni a 8 Ω-os HS 280-hoz, amelynek kapcsolása nyugodtan használható továbbá a HS 282-höz is. Nyilván más alternatíva is létezhet a hangváltóprobléma megoldásához, de ez a kapcsolás arra mindenképpen elég, hogy sokat javítsunk a legendás hangsugárzókon.

Az Orion HS 280-ról egy fémtáblára karcolt frekvenciagörbe juthat az eszünkbe, amelynek természetesen köze sincs a valósághoz. De, ezzel az olcsón megépíthető hangváltóval, persze amit a lehetőségek megengednek, elérhetjük azt, hogy "hasonlítson" rá.

Megjegyzem, a kapcsolásban feltüntetett hangváltó ezekkel az értékekkel nem fogja elveszíteni a hangfal a karakterét, de mindenképpen javítani fogja azt. A zenét élmény lesz hallgatni, részletesebben, nyugodtabban fog szólni, kevésbé fog torzítani.

Az alkatrészek beszerzése filléres ügy, pár ezer forintból megoldható, de mindenképpen érdemes áldozni rá.
Természetesen úgy fogtam hozzá, hogy először csak az egyik hangfal váltóját építettem át, és összevetettem az eredeti állapottal. Semmi érvem nem maradt az originál mellett.

Fontos megemlíteni, hogy az "új" hangsugárzót HS 280L-nek nevezzük a hangváltója miatt,
ezt a nevet adtam neki az átvitele miatt.

A cikk nem megy teljesen rá a hangfalfelújításra, a következő oldalon az új hangváltó kapcsolási rajzát osztom meg, a harmadik oldalon pedig objektív mérési eredményeket teszek közzé, hogy mégis milyen az átvitel a különböző frekvenciákon az eredeti, és az új frekvenciaváltóval.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 22:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
A kapcsolás a listán szereplő gyári hangfalakhoz alkalmazható:
HS 280, HS 282, HS 280 Rumba

Követelmény továbbá az, hogy a hangszórók 8 Ω-os értékkel rendelkezzenek, természetesen eredetiek legyenek, továbbá célszerű középhangszórónak a kék színű BASF membránosat választani, lehetőleg minél újabbat,
1988-as, 1989-es pillék már igen jól szólnak.

Hangszórók nevei:
LB 1031 mély-közép
MD 40 kék-pillés közép
HD 25 magas

Felhasznált passzív áramköri elemek:
2x 4.7 uF MKP kondenzátor
2x 1 uF MKP kondenzátor
2x 1 mH légmagos tekercs
2x 0.33 mH légmagos tekercs
2x 4.7 Ω 5W ellenállás

Nem muszáj a legdrágábbik alkatrészeket beletenni, MKP kondenzátort viszont kötelező, ajánlom az ERO-t, vagy a drágábbik Q6-ot. Nyákra is szerelhető a váltó, de szerintem abszolút felesleges, ha csillapítóanyagot is használsz a dobozhoz. Amire figyelj, a tekercseket ne tedd túl közel egymáshoz, illetve a mágnesekhez.

Csatolmány:
HS280L.PNG
HS280L.PNG [ 8.34 KiB | Megtekintve 43721 alkalommal. ]


Nem is olyan bonyolult, igaz?
A kapcsolás kicsit hasonlít a HS 282 hangváltójának kapcsolási rajzára, de nem az.
Ez egy kifejlesztett, átgondolt kapcsolás, amelyet csak a feltüntetett értékekkel szabad megvalósítani. Minden más módosítás, fejlesztgetés igényli a hangváltótervezés alapismereteit.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 22:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Sajnos nem tudok olyan mérési eredménnyel szolgálni, mint például amelyik fel van karcolva HS 280 hangfal táblájára, de megtudom mutatni, hogy a valóságban hogyan is néz ki az eredeti Orion HS 280 átviteli görbéje, és körülbelül mire is számíthatunk, ha megvalósítjuk az új kapcsolást.

Csatolmány:
Magyarázat: Első mérési eredmény HS 282L átviteli karakterisztikáját ábrázolja,
körülbelül ugyan ez mérhető HS 280L esetében is

HS282L.png
HS282L.png [ 84.43 KiB | Megtekintve 43721 alkalommal. ]


Az eredeti Orion HS 280 mérési eredménye kissé már elszomorítóbb, íme, érdekesség képen:
Csatolmány:
HS 280e.png
HS 280e.png [ 112.82 KiB | Megtekintve 43721 alkalommal. ]


Kicsit ijesztő, nem de?
Ha Orion mérnökei jobban odafigyelnek, ugyan annyi költségből sokkal jobb hangsugárzókat építhettek volna.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 22:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Forrasztásnál feltétlen ügyeljünk a közép, magas hangszórók bevezetéseire, hiszen azoknak a lábai gyorsan kiolvadhatnak a dómból. Polaritásra is ügyeljünk a munkánk során. Érdekesség képen még leírom, hogy a HS 280 "Orion Super Hifi Box" dísztárcsája is befolyással van az átvitelre, hallgassátok meg vele, nélküle, javaslatom pedig az, hogy maradjon rajta.

Felelősséget nem vállalok a kapcsolásért.
Befejezésként sok sikert az építéshez, és élményt a zenehallgatáshoz!
Csatolmány:
hangfal.png
hangfal.png [ 487.36 KiB | Megtekintve 43720 alkalommal. ]


Cikk szerzője: Én.
Váltó tervezője: Shalafi (bocsesz :))

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.15. 14:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Nekem HS9-em van, de sajna nem jött be a próbálkozás vele, csak kompromisszum maradt sajna :D .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.15. 18:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Toto írta:
Forrasztásnál feltétlen ügyeljünk a közép, magas hangszórók bevezetéseire, hiszen azoknak a lábai gyorsan kiolvadhatnak a dómból. Polaritásra is ügyeljünk a munkánk során. Érdekesség képen még leírom, hogy a HS 280 "Orion Super Hifi Box" dísztárcsája is befolyással van az átvitelre, hallgassátok meg vele, nélküle, javaslatom pedig az, hogy maradjon rajta.

Felelősséget nem vállalok a kapcsolásért.
Befejezésként sok sikert az építéshez, és élményt a zenehallgatáshoz!
Csatolmány:
hangfal.png


Cikk szerzője: Én.
Váltó tervezője: Shalafi (bocsesz :))

Leginkább egy kisdoboz gyufával lehet ezt helyrehozni, nem a dísz tárcsa levételével. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 14:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
dys-cus írta:
Toto írta:
Forrasztásnál feltétlen ügyeljünk a közép, magas hangszórók bevezetéseire, hiszen azoknak a lábai gyorsan kiolvadhatnak a dómból. Polaritásra is ügyeljünk a munkánk során. Érdekesség képen még leírom, hogy a HS 280 "Orion Super Hifi Box" dísztárcsája is befolyással van az átvitelre, hallgassátok meg vele, nélküle, javaslatom pedig az, hogy maradjon rajta.

Felelősséget nem vállalok a kapcsolásért.
Befejezésként sok sikert az építéshez, és élményt a zenehallgatáshoz!
Csatolmány:
hangfal.png


Cikk szerzője: Én.
Váltó tervezője: Shalafi (bocsesz :))

Leginkább egy kisdoboz gyufával lehet ezt helyrehozni, nem a dísz tárcsa levételével. :lol:



Van akinek ez a hang jön be, és szereti hallgatni. TV-hez kapcsolva tökéletes és jobb hangú mint ami a Tv-ből szól, oda meg bőven jó választás, hisz fillérekért lehet venni...

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 15:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szerintem ebből az orionbol az isten sem tud normális hangfalat csinálni.Kb mintha egy trabantbol akarnánk F1 e versenyautot fabrikálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 15:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
Gybalu71 írta:
Szerintem ebből az orionbol az isten sem tud normális hangfalat csinálni.Kb mintha egy trabantbol akarnánk F1 e versenyautot fabrikálni.


Nem is mondta senki hogy hájend" hangfalat lehet készíteni belőle, hisz hasonlatod arra enged következtetni, hogy itt valaki is ilyent állított! Szavaddal élve: Trabantból is lehet normális utazó autót készíteni, igaz nem lesz azonos a BMW x5-ös szériájának minőségével de elvisz bárhova (kényelem az más tészta).

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 21:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Ja bocsi, ha már HS, akkor tegyük hozzá, hogy kinek a pap....A lényeg hogy fele-fele arányban akad szidalmazó és dicsérő. Van aki csak antihazafiságból szidja . Amiben HD25-van, az már meg van lőve. Az én kicsi HS9-emet is a HD25 csipogó határolja, azaz nem tudom 3kHz környékére vinni rendesen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.17. 01:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Szerintem ebből az orionbol az isten sem tud normális hangfalat csinálni.Kb mintha egy trabantbol akarnánk F1 e versenyautot fabrikálni.
:lol:
A mély nulla. A közép ebben a frekvencia tartományban alkalmatlan hosszútávú üzemelésre. Ha kék, ha fehér. A magas tűrhető. A doboz szelel. A hangváltó az elkók miatt már -1 Ft. El kell adni hülyéknek a Vaterán. (Bocs, ha valaki érzékenységét megsértettem)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.17. 01:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Van akinek ez a hang jön be, és szereti hallgatni. TV-hez kapcsolva tökéletes és jobb hangú mint ami a Tv-ből szól, oda meg bőven jó választás, hisz fillérekért lehet venni...

Na pont ez a PARASZTVAKÍTÁS. Ugyanis nem fillérekért lehet venni, hála a mítoszoknak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 15:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Látom, jól elvagytok ketten. Én aztán sose vennék szocreál hangfalat,meg semmit se. Hiánygazdaságból kihozott, drágán tákolt gagyik. Nekem mindegy hogy Tesla, Videoton vagy bármi más. A Kgst a szemét körforgása volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 22:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
6n8sz írta:
Látom, jól elvagytok ketten. Én aztán sose vennék szocreál hangfalat,meg semmit se. Hiánygazdaságból kihozott, drágán tákolt gagyik. Nekem mindegy hogy Tesla, Videoton vagy bármi más. A Kgst a szemét körforgása volt.


Nah most ez derék! Aztán mire alapozod ezen sommás kijelentésedet? Mi alapján nullázol le mindent ami a múltban készült? Miért degradálod mindazt ami a kgst-vel egy időben történt? Mindent lenullázol ezzel... Mire fel?
Gyanítom semmit sem tudsz , csak a vateráról fellelhető lelakott szarokon kersztül fikázol le egy korszakot s annak minden szegmensét...
Biztos nem vettél kézbe régi műszereket, rádiókat, eszközöket, tutibiztos nem indítottál még be egy 6 hengeres Csepel dieselmotort (30 év állás után ) , vagy tettél fel egy ékszíjat egy variátorra, ne adj Isten mérőcsúcsot valami régi műszerét egy áramkörre. Sosejártál hiánygazdaságban összetákolt üzemirányításon, vezénylőteremben, alállomásokon. Európában egy helyen fellelhető mai napig csodált fémmegmunkáló monstrumok árnyékában légyszarként eltörpülve sem ittál szódát idősebb szakik elbeszéléseit hallgatva.
Tuti nem leveleztél régi mérnökökkel , beszélgettél velük tudásról, a szakma szeretetéről, elhivatottságról, hitről (!) és alázatról...

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.20. 22:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
;) Én a honvédségnél egy akkor 34éves Csepellel jártam...... :oops: ....nem semmi szerkezet volt,az egyszer biztos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 01:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Tudom, hogy nem nekem szóltak a dörmögések, de.
1. A HFM sem tudott anno mit kezdeni a HS280-el, feljavításával. Ez a doboz volt a vakok között a félszemű az akkori kínálatban (?).
2. Én is sokat szenvedtem vele :). Feleslegesen. Jó régen volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 05:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Nem is arra gondoltam, hogy a HS280 az egy über dolog volt. Arra húzott be a relé , hogy mondjuk egy terméken keresztül megítélni és általánosítani az egész akkori ipart s annak minden eredményét, valszeg nulla rálátással!
Amugy az is hozzátartozik, hogy pl a hs280 idejében mégcsak kultúrája sem volt a hifinek.Ezt próbálta a HFM megteremteni. Ellenben pl a stúdiótechnika már más volt. Ott voltak konkrét elvárások amit azért a Beag, vagy a ML. pl teljesített.
Az is tény, hogy sok akkori termék, még ma is működik ellenben a velük egyidőben nagyra tartott sok Bécsből behozott szeméttel amik már akkor arra készültek , hogy x idő után eldobd s vegyél másikat pl az Internacional kazettás magnók vagy TV-k , egyebek. A hang legtöbbször semmit se számított a nagytömegnek csak az , hogy külföldi (nyugati) legyen s ne hazai... Mint ahogy pl nagy divat leokádni a régi időket világot , nyilvánvaló sötétségeivel de pl pont tegnap tünődtem , hogy idén hányan fagytak meg az utcán vagy a húsz év alatt meg kik ezek a taknyos kölykök délelőtt 9 órakkor részegen(!) az útcán meg miért alszik a hideg betonon mindenfelé az a sok csöves... Jah és miért bontják a Láng gépgyárat hiszen akkora és olyan turbinákat gyártottak ott amivel talán csak az ABB vette fel versenyt akkoriban. Meg végigautózva a Váci úton nem látom már a Tungsramba beáramló embereket , az ablakok nagy része sötét... Csak csicsás autószalonokkal van tele a Váci út.
Mindenféle politikai töltet nélkül írom ezeket!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.21. 21:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Jól szét OFFoltam a topicot a kifakadásaimmal.... a véleményemet tartom és elnézést! :oops:

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.22. 07:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 22:52
Hozzászólások: 545
Tartózkodási hely: Bp.II.
Uraim!
Egy kis további Off.

KGST:kiemelt gazdasági SPEKULÁCIÓK tanácsa....vagy mi?-talán ez volt a célja.,de....
anno Apámmal kimentünk a határszéli kgst piacra,mert kellett ez+az.Mindent kaptunk,amit akartunk,de a legfontosabb az,hogy sok ország sok embere értett szót ott,akkor egymással.Eltüntek az ország határok,csak az ember számított.
A Bácsika a fémvödröt zárás előtt már odaadta volna 50 forintért is(200-ról indult!),csak ne kelljen visszafelé is megküzdenie a vámosokkal.Apám első kérdése az volt,hogy "mekkora a Bácsika családja?"...aztán megegyeztek egy mindenkinek tetsző árban,ami persze több volt,mint 50-forint.
Így lett a kgst a Kölcsönös Gazdasági SEGÍTSÉG Tanácsa!!!
Orion Hs 280:
Ez a hsz a külföldön valaha gyártott szart se érő hsz-ek legalább felénél jobb minőségű volt-és talán ma is az.Általános igényekhez tervezték és gyártották.Egy egészséges középút mind zeneileg,mind pénzügyileg.Tuti lehet belőle jobb,sőt jó hangot kihozni,csak akarni kell és áldozni rá kicsit.Mindenesetre az agyonsztárolt külföldi csipogóval megáldott HS 40-nél is jobb-szerintem.Volt alkalmam évekig együtt élni mindkettővel sok külföldi kütyüvel párhuzamosan.Most is hs 280 zenél idehaza-a rosszabbat kidobom,a jobbat meg eladom ;)
Amúgy eladó!!!-mellesleg Heco,Magnat,Wharfedale,...csücsül a szekrény mélyén,mert nem tetszenek annyira,mint a "szar kgst-s cucc!(és ha most valaki azzal vádol,hogy így csinálok üzletet,azt nyílvánosan virtuálisan tökön rúgom :x ... :lol: ).
Még valami a kgst-ről:
-sokáig aludrótot kerestem egy Magnepan falhoz.1 év után találtam is,de csak a véletlennek köszönhetően és csak bontásból.
A Magnepant legyártotta a nyugat,de a javító aluhuzalt nem.Na a kgst piacon meg tuti volt aluhuzal,amilyen kellett tonnaszám.Erről ennyit!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.06.30. 17:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Akkor meg miért ment szét? Költői kérdés volt, amely eltérő arányban tartalmaz politikai és gazdasági, nameg háttérben húzódó okokat. A lényeg a HS hangfalak minősége, ami semmiképpen sem HIFI! A HS9-em meg még a frekvenciaátvitelnek sem tesz eleget. Oké, az a "csóróknak" volt gyártva, és így is jobb a mai műanyag hifitornyok egyutas hangszórócskáinál. Én csak zenehallgatásra is szerettem volna alkalmassá tenni. Nekem is volt néhány tök baró cuccom itthon a régi világból(igaz nem a vateráról), villanymotorok, amik 40 év után is mentek... Aztán 1980 után vilégviszonylatban beköszöntött a folyamatosan fokozódó anyagkispórolás és mesterséges élettartamcsökkentések kora.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 15:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Tuningoltam az Orion hs9 hangfalamat. Egy hátránya az érzékenység csökkenése lett. szubjektív szempontból "rendes hangfal lett". A mélyek megjöttel és a dobozhang is kevésbé zavaró. A nagy IMD már a multé, ami az eredeti 5khz-es váltó sajátja volt. Bármit játszhatok vele, egyaránt élvezhető, a falhoz sem kell tolni a mélyekre hajazva és normális tisztaságú. A recept: legalább 5 Henris tekercs a Bolgár elé, a csipogó elé 1,5uf fólia és sorba még 2,2-3,3ohm ellenállat. A tekercs egy magassziliciumos 9cm2 légréses vasra van tekerve. Igy maradt, többé nem módosítottam.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 21 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség