audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 02:37

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 22:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ja, én is úgy gondoltam azt a CNC-t. :lol:
Viszont már akkor nyerő helyzetben leszek, ha 4 szöget sikerült rendesen megcsinálni.

Keresztrácsos merevítés pontosan miből legyen? Láthatunk erre egy példát?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 22:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Sztem nem éri meg... Ez vmi tévhit hogy ha ilyen a fal akkor nem lesznek állóhullámok.
A fallal való törés max nagy térben működik, ott is csak mert szétszór.
Képzeld el a kádban vizet. Esetleg a mintáját kicsit összezavarhatod, de mindig kialakulnak állóhullámok.
A doboz merevítés sem olyan egyértelmű: simán lehet, hogy csak feljebb tolod a frekijét (zavaróbb tartományba)
az amplitúdóját meg csak kissé csökkented. Hangra simán jó a pozdorja is, az MDF keményebb.
De még egyszer mondom, nem ezek az elsődlegesek, hanem a csillapítás, főleg
a hangszórók mögött közvetlenül, illetve a "hosszanti" irányban kialakulók.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 22:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Egyik kedvenc (TL) márkám és a hál'Istennek nem titkos belső világa:
https://www.google.hu/search?q=pmc+tl+l ... kQ_AUIBigB


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 22:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ne álmodozz a formát illetően!
DIY szinten egy egyszerű szerkezet lakásbaráttá formázása sem könnyű, a hangminőség pedig ettől függetlenül akár kiváló is lehet.
Itt egy nagyon jó példa, full hagyományos felépítésű dobozokra, nagy mélysugárzóhoz:
http://www.6moons.com/audioreviews/dynamikks/1.html

A merevítés valóban fogas kérdés, de háromutas kombináció lévén, a közép külön légtérben foglal helyet. Ekkor érdemes annyira merevíteni a mély szekciót, hogy annak rezópontja a váltás fölé essen - ami itt ráadásul alacsonyabb frekin is van (350-800Hz), mint egy kétutas kombináció esetén lenne.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 22:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Cortez írta:
Egyik kedvenc (TL) márkám és a hál'Istennek nem titkos belső világa:
https://www.google.hu/search?q=pmc+tl+l ... kQ_AUIBigB

Ebben nekem is ők a kedvenceim! :D Már szerencsém volt több típust is hallani belőlük.
A PMC-nél azonban kicsi, igen könnyű és gyors membránok dolgoznak, Totoé kicsit más. Ezt a Revelatort legalább egy 4m hosszú TL-be lenne érdemes belepróbálni, de az meg nem férne be az ajtón! :lol: ...még összehajtogatva sem, ott ugyanis a cső keresztmetszete is viszonylag nagy kellene legyen.... :geek:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.03. 23:06 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Ja, én is úgy gondoltam azt a CNC-t. :lol:
Viszont már akkor nyerő helyzetben leszek, ha 4 szöget sikerült rendesen megcsinálni.

Keresztrácsos merevítés pontosan miből legyen? Láthatunk erre egy példát?

Csatolmány:
bracing.jpg
bracing.jpg [ 13.86 KiB | Megtekintve 28285 alkalommal. ]

http://www.subwoofer-builder.com/speaker-building.htm
Vastag (20-40mm) MDF, vagy rétegelt lemez.
Nagyobb dobozba (60-70cm) magasság felett, akár két-három rácsot is érdemes beépíteni.
(Aztán ha mégis elromlana a hang a magasabb rezóponttól, akkor még a hangszórónyíláson keresztül ki is lehet vágni egy keresztet... ;) Ennek azonban kicsi az esélye...)

A lyukak, melyek a linken négyzetesek persze lehetnek kör alakúak is, az a legjobb megoldás ilyenkor, ha ebből a szerkezetből ki akarjuk hozni a maximumot...

UI: S még valami a merevítéssel kapcsolatban. Kijelentéseimet leginkább zárt rendszerű doboz esetén tartom fent, reflex esetén, előfordulhat, hogy jobb hangot eredményez a részleges/egyszeres merevítés.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 00:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Nem rossz a merevítés, de ha már vízszintesen rakunk be, akkor kellene függőlegesen is, mert a rács is be tud rezonálni. Úgy pedig már nagyszerű lego...
Csináltam a mélynyomómban. 360liter. Ha jól emlékszem, akkor 10db-ból áll a belső merevítése

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 00:29 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
sajti írta:
Nem rossz a merevítés, de ha már vízszintesen rakunk be, akkor kellene függőlegesen is, mert a rács is be tud rezonálni. Úgy pedig már nagyszerű lego...
Csináltam a mélynyomómban. 360liter. Ha jól emlékszem, akkor 10db-ból áll a belső merevítése

Sajti

Igen, az már tényleg lego, ezen megoldás által így azzal is lehet fokozni a rácsos szerkezetet, hogy a rácsokat az alsó és felső lapokkal együtt összekötjük több ponton (középen mindenképp) valamiféle merevítő rúddal...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 07:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
deeraudio írta:
Igen, az már tényleg lego, ezen megoldás által így azzal is lehet fokozni a rácsos szerkezetet, hogy a rácsokat az alsó és felső lapokkal együtt összekötjük több ponton (középen mindenképp) valamiféle merevítő rúddal...
db


Én anno úgy gondoltam, hogy a rúd nem a legjobb megoldás, mivel csak egy ponton támasztja a doboz falát, ezért a vízszintes rácsok közé függőlegesek is kerültek. Ráadásul a reflexnyílás is úgy lett kialakítva, hogy merevítsen.
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 10:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megint nagy vitát fogok generálni. :lol:
Szóval azért nem minden úgy van, ahogy a tankönyvek leírják, meg ahogy jó tanácsolják. Még a doboz merevítésről sem, nem beszélve a merevedésről. Én mértem, s igaz kicsit "háziasan", és a mérések azt mutatták, a merevítést kár túltolni, de mindenesetre a doboznak azért merevnek kell lennie. Ide idézem egy több mint négy évvel ezelőtti hozzászólásomat, és a mérések görbéit:

Idézet:
90%-os a bitumen megszáradása, ezért mértem, és lássa mindenki, hogy mit jelent a doboz merevítése, csillapítása.
A fehér görbe az eredeti doboz a 6 oldalával, MDF-ből ragasztva, csavarozva, és mahagónival furnérozva. Jól látszik az 550Hz-s beütés, majd az általa gerjesztett 900Hz-s válaszjel. 2kHz-től a lefutás egyenletes. A "nagy" oldalakat egymással szemközt kiékelve a doboz merevebb lett, úgy viselkedik, mintha az oldalfalak mérete kb a felére csökkent volna. Egy kis próbálgatással valószínű sikerült is volna ezt beállítani pontosan. A zöld görbén látszik, hogy a koppanás hangja magasabbra került, ugyanígy a doboz rezója is. Érdekes megfigyelni, hogy az 1 esetben a kopp és rezó távolsága 350Hz (900-550Hz), a 2. esetben ez a távolság 1600-900Hz azaz 700Hz lett. Úgytűnik a fizika műxik.
A piros görbe azt mutatja, mikor a doboz kiékelés után belülről akusztikailag holt anyaggal (bitugél) van átlagosan 3mm-es vastagságban kikenve. A kopp hangja leszállt az eredeti helyre, de látszik egy kis szétterülés is. Ami meglepő, illetve ezért csináltam a kikőművelést, az az, hogy magasban a sajáthang 20-30dB-el csökkent. Ami azért jelentős, mert ennyivel nehezebben szinezi el a hangot. Ez a szinezés a planár tartományába esne, és a mélyhangszóró gerjeszti. Nagy kavalkád sülne ki belőle. Az is leolvasható, hogy a mélytartományban is kb így csillapodik a sajáthang. Ezek után megállapítom magamnak, hogy megérte vesződni a bitugéllel, és érdemes volt megvenni 1500Ft-ért (le volt értékelve több mit egy rugóval), mert hatásosan csillapítja a káros rezgéseket, amik elszineznék a hangot. Véleményem szerint ez a szubbasszus doboz nagyságrendel tisztábban fog szólni, mint egy mezei doboz, nem beszélve arról, hogy a planár sugárzó hangját is kevésbé befolyásolja. A mérésről annyit, hogy a mikit mindig a doboz belselyébe tettem 15cm mélyre vízszintesen, függőlegesen pedig a hanxóró lyuk aljához igazítottam 1cm-re. A fakockát a doboz fedőlapjának közepén, mindig 5cm távolságról ejtettem le. Nyilván más rezókat és kopp hangokat kapnék, ha mondjuk gumi golyót, vagy macskát, esetleg megfagyott nyulat ütögetnék a dobozhoz, de a rezcsökkenés hasonló karakterisztikát mutatna. Minden koppintást legalább 5X elvégeztem, mert mint tudjuk 1 mérés nem mérés. Mégeccer sok boldogságot mindenkinek.

Csatolmány:
Dobozcsillapitas.jpg
Dobozcsillapitas.jpg [ 104.65 KiB | Megtekintve 28220 alkalommal. ]

Szóval Totó vigyázz, túl ne bonyolítsd.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 10:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
deeraudio írta:
Szvsz felesleges drágítás és értelmetlen is az ötszög.
Ilyen brutál mélynyomó mögött mindenképpen szükséges a keresztmerevítés is, akár több ponton is - a csúcs a keresztrácsos merevítés - ez a merevítés bevonva hangszigeteléssel, igen csak megtöri a belső hullámokat is.
Itt nem egy kis dobozról beszélünk ahol lehet ötszögölni! :lol: Mert kis doboznál egyszerűbb a falak merevségét keresztelemek nélkül is megfelelőre készíteni...

Amúgy, ha véletlenül mégis CNC lesz a megmunkálás, akkor el kell rugaszkodni a szögektől, az ívek, kanyarok felé. :mrgreen:
db



Én is az ives oldalra gondoltam. Nézz meg egy Mátrix dobozt ,mint egy vitorláshajó. Bordák ,váz hajlitott oldalelemek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 18:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Régen épitettem egy Dynaudio Penta 3 mat ami egy 5 szög alakú csonka kúp .Nem volt semmi asztalosmunka.Pedig Édesapám profi asztalos mester.volt csuklás. Nem volt rossz doboz csak a dóm közép nekem nem jött be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 19:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gybalu71 írta:
Régen épitettem egy Dynaudio Penta 3 mat ami egy 5 szög alakú csonka kúp .Nem volt semmi asztalosmunka.Pedig Édesapám profi asztalos mester.volt csuklás. Nem volt rossz doboz csak a dóm közép nekem nem jött be.

Általában ez a probléma. Olyan egyszerűen ki lehet találni :lol: , olyan egyszerűen el lehet mesélni a mester embernek. Olyan egyszerűen elküld a mesterember a hülyeségekkel a pTTcsába. De ha nem, akkor egy évig készíti, és kb annyi munkabért is kér érte. :cry: Szóval jó a néccög doboz, vagy a türelmeseknek az ívelt. Van olyan MDF, ami gyárilag "hajlítósra" van készítve. Nem olcsó, és sok műgyanta kell a hézagok feltöltésére, de a végeredmény pazar, főleg, ha lefurnérozzák mondjuk Wenge furnérral.: Anyag: 15 rugó, Munka D. 35 rugó. Tehát nem olcsó, nem egyszerű, de laikusnak könnyűnek tűnik. Ráadásul olyan mester kell, aki már látott hangfalat. Pl.: Fapaci.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 20:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Először a hangszórók legyenek meg, az összes, utána jön az, hogy mennyit szánjunk a hangdobozra,
és kivel csináltassuk meg. Sajnos nem kevés kiadás lesz ez a nívó, feltéve, ha meglesz.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 20:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"feltéve, ha meglesz"
Mindenesetre nem olcsó, de tudnod kell, hogy a hallott hang minőség előadásának okozója 95%-ban a hangfal. Élezzük itten az elménket ilyen, olyan készítésű, felépítésű, típusú, meg amolyan kábelezésű erősítőkön, cédákon, meg mittom én minn. Mindig a leggyengébb láncszem a leggyengébb láncszem. Esetünkben az elektro-mechanikai átalakítók a leggyengébb lánc szemek. Pl.: MC hangszedő. (nagyon szeretm :D ). Meg persze a hangszóró. Véleményem szerint igaziból erre kell költeni elsőfokon, aztán meg a hozzávaló csöves erősítőre. :P 30Hz alá ne menjél, mert nincs olyan lakószoba ami ezt elviseli. Ámbátor ehhez is már ügyeskedni kell, főleg nehéz az asszonynak beadni azt, hogy az a falborítás jó hatással van a potenciára. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 21:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ezzel nem értek egyet. Ha megvan a viszonylag jó hangsugárzó, akár már egy Prelu!, bizony elég sokat javíthat az elektronika. Ez tapasztalat.

De sajnos azzal egyet kell értenem, hogy nagyon sokat számít a hangsugárzó. Ha már a Prelu szintjén túl akarunk lépni.
És már pedig a Nexus szintjén is túl akarunk lépni.

Következő korrekt lépcsőfok talán egy Revel F12 lenne. De láttátok az új árát? 540e forint kb. Használt ára 420-470e kb.
Volt régebben olcsóbban, 200e Forintért, egy esztétikai hibája volt: egyik porvédő be volt nyomódva. Na, 200e egy jó vétel volt, nem is maradt kint sokáig az AVX-en... Nem kellett UPOLNI, meg mutogatni Like jeleket, hátha lesz valami balek, aki megveszi. És még ez sem az a szint sajna, ami nekem kellene. Jobb kell. És nem az ár miatt.

Tehát marad a drága hangszórókkal való építés. Feltéve, ha ezek után is megy a szekér.
Kábel marad SQ450, ez ónozott réz, jó szigetelővel. Mindenhova bevált. Mondjuk hálózati tápkábelnek még gyenge.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 22:26 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Ha szabad hozzászólnom, én az íveltre teszem le a voksom, egyértelműen jobban szól mint ugyan az a szóró készlet szögletes dobozban. A képen látható doboz több réteg vékony rétegelt lemez ragasztásával és préselésével készült, nagyon sok célszerszám, előkészület és munka ráfordítással. A belseje merevített és 4mm vastag bitumen lappal bélelt plusz hosszú szálú gyapjúval bélelve. Nagyon szép a tere, jól megfogott, de pincébe menő mélye van.....szerintem nekem végállomás. A szórók Scan-speak-ek. Természetesen a hangfalat nem én készítettem, az asztalos munkát egy kedves barátom hozta össze, csak ajánlanám, aki hasonlóban gondolkodik.
Gybalu hallota már, neki is tetszett, az elődjét, a szögletes verziót meg Dyscus mester fülelte.


Csatolmányok:
DSC_3562.jpg
DSC_3562.jpg [ 395.05 KiB | Megtekintve 28104 alkalommal. ]
DSC_3557.jpg
DSC_3557.jpg [ 579.5 KiB | Megtekintve 28104 alkalommal. ]
DSC_3549.jpg
DSC_3549.jpg [ 534.81 KiB | Megtekintve 28104 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 22:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szép darab, gratulálok! Nem kizárt, hogy az enyém is hasonló legyen!

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.04. 22:38 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszi! Sokba került, de mind esztétikailag, mind hangban nekem csúcs. Csövessel hajtom, ARC szerű konstrukcióval.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.05. 09:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Cyklon írta:
Köszi! Sokba került, de mind esztétikailag, mind hangban nekem csúcs. Csövessel hajtom, ARC szerű konstrukcióval.

A hallott hang számomra felejthetetlen volt, mivel igazán kimagasló tulajdonságokkal rendelkezik.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.05. 15:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ha meglesznek a hangszórókészletek, melyből egy van talán meg...
Akkor pontos paraméterek tisztázása után lehet, hogy megkeresném a barátodat hangdoboz ügyben.

A forma maradhat, de legalább kétszer, vagy inkább 2.5x szélesebbnek kell lennie, és a közép, magas hangszórók is máshogy helyezkednének el, a pontszerűség miatt.
A fekete szín maradhat elől, a többi helyen olyan óceán-kéket kellene megoldani, persze a sötétebb árnyalatából, lakk pedig hasonlóan nézne ki, mint az zongorákon.

Magasom talán már megvan, ami NeoCD 3.0 lenne, cserélt alufóliával. (ami lehetőleg jobb THD értékekkel rendelkezik, stb)
Viszont azt nem tudom eldönteni, hogy mennyire is számít a fólia hosszúsága? Számít is valamennyit? A hosszabb alufóliás ribbonok mivel jobbak, mint pl. egy ilyen?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.05. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Tippek a színválasztáshoz...


Csatolmányok:
1244641162.jpg
1244641162.jpg [ 19.85 KiB | Megtekintve 27988 alkalommal. ]
maxresdefault.jpg
maxresdefault.jpg [ 105.68 KiB | Megtekintve 27988 alkalommal. ]
prod_490b0dd30254bcfab49af2ca9ff3b173.jpg
prod_490b0dd30254bcfab49af2ca9ff3b173.jpg [ 27.5 KiB | Megtekintve 27988 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.02.07. 10:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Hmm... ezt a stílust kötelező lesz lenyúlni (néhány dolgot felhasználni) Reveltől... (előlap+oldallap színe)


Csatolmányok:
Revel_Ultima2_Rhythm2.jpg
Revel_Ultima2_Rhythm2.jpg [ 45.05 KiB | Megtekintve 27913 alkalommal. ]
013.jpg
013.jpg [ 63.57 KiB | Megtekintve 27913 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség