audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 08:22

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2016.03.05. 16:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Régóta foglalkoztat, hogy Goodmans Axiom 301 típusú, 30cm-es szélessávú, 16 ohmos hangszóróhoz vajon passzolna-e egy ribbon tweeter?
... pl. egy Fountek Neo CD-3.0 ... ?

Vázolom a jelen állapotot:
Fater "ideiglenesen" :mrgreen: évtizedek óta használja a Goodmanseket 1-1 (eredetileg nem hozzá készített) fenyőfa basszreflex dobozba építve (110liter nettó; ~fele térfogatnál vattapaplannal elválasztva; reflex behangolva). Hangfalak teljesen a sarokba tólva...
Magányos szélessávúként nagyon rövid ideig szolgált, hamar kapott magasban egy "kis" kiegészítést, ami csatornánként 1-1db:
-Motorola kerek tölcséres magassugárzó (a dobozba beépítve),
-Motorola (téglalap) tölcséres magassugárzó (külön dobozban, a tetején),
Majd megpróbálom előkeresni az adatlapjaikat... Annyi rémlik, hogy mindkettő nagy teljesítményű, zenekeri piezó (PA.) -nagy lapkaméretű-; 2(1)KHz-től 35...40kHz-ig kb lineáris átvitel, 105(108)dB érzékenység (8ohmra vetítve), ~kis thd...
A 16ohmos szélessávúval párhuzamosan van kötve a két piezo (azokba nincs párhuzamos ellenállás beépítve), csak a lapka kapacitása látszik (10nF környéki kapacitás rémlik). "Hangváltó", illesztés, -illetve gerjedés megakadályozására- egy-egy 2,2ohmos soros ellenállás van betéve a piezókkal sorba.

Rejtés:
Apu annó szinte ingyen jutott a magasakhoz, aztán maradtak, mivel aránylag kellemes (levegős) hangú, a rendszerbe illeszkedő, hosszú távon hallgathatónak bizonyultak (mondjuk a térhatás az nem OK., meg szólhatna tisztábban is)... Az erősítő egy régi, jó hangú QUAD (sajnos már tele van kontakhibákkal), hangszórókábelek: ~10+méter "ipari" 75 ohmos koax -vastag belső erek, szövött rézharisnya- (falba építve).

Ezekről a régi Goodmansokról Apu sok jót mesélt: naagyon hosszú, keskeny légrés, 1,6T! mágneses térerő (nincs lágyvas fegyverzet, az egész mágneskör TiCoNal); Alu cséve, rövid tekercs (profilos alu huzalból) -kis mozgótömeg, indukció, jó hatásfok, kis torzítás, nagy hangnyomás, kis teljesítmény-, hosszú löket...

Talán megérdemelnének egy pár jó magas sugárzót?
Passzív váltással nem tudom mi jöhet számításba -a hangszóró magas érzékenysége miatt- (mondjuk félvezetős erősítő nem kényes annyira a terhelő impedanciára). :roll:

Vélemények?


Csatolmányok:
Goodmans Axiom301 TSparaméterek.jpg
Goodmans Axiom301 TSparaméterek.jpg [ 41.68 KiB | Megtekintve 20238 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.05. 16:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Nekem van ribbonom. Pontosabban volt, mert odaadtam Shalafinak.
Ha igazán jót akarsz, akkor AMT legyen inkább.

Ribbonra amúgy is vigyázni kell, közel teszed a porszívót, már nincs is magasod....

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.09. 23:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
a régi forumon a bigi féle projectet ajánlom a figyelmedbe.
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=156
ott jó sokat foglalkoztak vele. bigi szerint nagyon jó lett. meg is mérték, ha jól emlékszem egy trebax került az axiom 301 fölé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.09. 23:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
banzai írta:
a régi forumon a bigi féle projectet ajánlom a figyelmedbe.
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=20&t=156
ott jó sokat foglalkoztak vele. bigi szerint nagyon jó lett. meg is mérték, ha jól emlékszem egy trebax került az axiom 301 fölé.

Én is mértem. 40Hz -3dB, és a két hangszóró kicsit korai Magnepan módon illeszkedik egymáshoz: A magas a tülcsér és nyomókamra ellenére halkabban szól. Ha nem feledem reggel a műhely géprül felteszem a mérést. Viszont egy valamiben verhetetlen a Goodmans, az a sima, és könnyed középtartománya. Lehet nagyon szeretni, de nemolcsó.Annyi pénzért van jobb. Bigi egyik ilyen hangfala 3 hónapig vendékeskedett nálam. Nem szerettem meg...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.10. 02:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Mivel 15 ohmos, ezért 2,83V-ra csak 91dB körüli érzékenységű, azaz sokféle magas mehet hozzá.
Én biztos nem engedném 2k5 fölé, mert ott már a dómok sokkal jobbak. A trebax manapság rossz ötletnek tűnik, sokkal jobbak vannak. Onken féle reflexdoboz is megoldható, annak nagyon jó, kontrollált basszusa van. Persze lehet ribbonnal is kísérletezni 3khz 18dB/oktáv váltóval + kompenzálás méréstől függően. A fountekkel én is kísérleteztem többször is, na annál nagyon számít a váltóban alkalmazott alkatrészek minősége. Vertikálisan eléggé irányított, ami jó is meg nem is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 17:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Cimborám angliában tengődik, és küldözgettem kifelé utána a cuccait raklapon, pár éve.
A hangdoboz egy pár Goodmans 301 szekrény volt, a hangszórót megtarthattam, csak a házikót, és a 4mm-es huzalból készült légmagos tekercseket kérte. (mint egy gyerekfej, akkorák voltak :)
Kint 40cm-es Altec került a dobozba, (felfúrta) és Altec tölcsér a tetejére. (egy vagyonért ámerikából)
A lényeg, dobozonként a váltó 3 db légmagos tekercs volt, brutál méretű ellenállások, szintén 4mm-es belső merev kábelekkel, dóm sugárzó volt a magas, a 301 belső tölcsére eltávolítva. Arra emlékszem, hogy évekig hangolgatta, mert a belső tölcsér belekukorékolt a minőségbe. Sajna nincs felírat a 32mm-es selyemdómon, dc ellenállása 5,7 Ohm. Ez sem az első volt, sokat próbált elötte. Ez aránylag lentről indul,
Jól szólt a rendszere, nekem eddig bárhol jártam, nem tudtak jobbat mutatni, kb partiban volt a másik kedvencemmel (ha nyernék a lotton) az Audioplan Konzert-el
Ha legközelebb felhív, rákérdezek, hátha emlékszik még a váltóre,és a dóm típusára.


Csatolmányok:
Snap1.jpg
Snap1.jpg [ 339.97 KiB | Megtekintve 20061 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.11.17. 20:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 21:45
Hozzászólások: 36
Pár idézet a hétvégei hifi kiállitásrol innen-onnan szemezgetve:
"Ott volt az a Velvet..akármi szoba, ahol szalagos magnóról nyomták. Valami rockkoncert ment, vagyis bömbölt. Meghalnék, ha otthon kellene hallgatni többet, mint 3 nanoszekundum. De mégis azt mondom, az, ott, besz@rás, ahogy szólt."
" Sajnos sokak fejében van ez a szerintem nagyon elcseszett jelző, hogy ilyen zenei, meg olyan zenei vmi... Akik ezt a jelzőt használják csupán, és ez a mindenük, ezt keresik mindenben, szerintem azok legnagyobb többsége soha nem jár élő zenét hallgatni... Én azt vettem észre, hogy a kellemes jelző felturbózott változata lett a zenei megszólalás... Véleményem szerint a kellemes és a valóságos elég messze van egymástól... A kellemes többnyire egy mosott, lekerekített "hosszan hallgatható" dinamikában erősen korlátolt valami, ami sokak számára ugyan a zenét jelenti és ezzel semmi baj, csak ne ezt vegyük már referenciának, főként ne vonjuk párhuzamba az élő zenével... És itt kanyarodnék vissza Bigiék szobájához, mert akinek ez hangos, vagy túlzás, annak a feje mellett biztos hogy sosem fújtak meg egy saxofont, vagy sohasem állt egy dob mellett, amit valaki rendeltetésszerűen püfölt, mert még ez a rendszer sem képes visszaadni azt a dinamikát, hangerőt... szóval számomra messze ez a rendszer volt a legzeneibb"
"Bigiék szobája üdítő volt, tetszett, mind hangilag, mind zeneválasztásilag, szerencsére a hangerőn sem spóroltak! Így kellene ezt! :cool "
"Bigi Ugyan veled nem tudtam beszélgetni, de a rendszered ma ott mutatott olyat ami számomra szimpatikus volt. "
"Én is csak a két munkásember miatt mentem ki;-)))
Még náluk volt a legjobb hang azok közül amiket hallottam. Igaz hogy nem az én stílusom, de benne van a bugi abban a rencerben."


Csatolmányok:
mariott 2.jpg
mariott 2.jpg [ 65.95 KiB | Megtekintve 19027 alkalommal. ]
mariott 1.jpg
mariott 1.jpg [ 52.21 KiB | Megtekintve 19027 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség