audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 15:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2017.05.26. 14:09 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Már évek óta emlegetem ezt a projektet, mely most megvalósulási szakaszba lépett! :D
("Alul FourTT dobozban a JBL2226H (150-300Hz tervezett váltás), mély-közép szekció Lowther PM2C (150-300Hz -- 6-10kHz) felül pedig Fountek NEO CD2.0.")
viewtopic.php?f=92&t=1798&p=64619&hilit=Lowther#p64619

A változás csupán annyi, hogy a végleges magassugárzó a Fountek NEO X1.0 lett - a képen értelem szerűen csak a közép-magas egység látható:
Csatolmány:
_Lowther_middle_box.jpg
_Lowther_middle_box.jpg [ 119 KiB | Megtekintve 59045 alkalommal. ]

A munka lényegi részét hozzáértőre bíztam (nekem csak a furatokkal kellet foglalkoznom ;) ).
Ezúton is köszönöm peterkatai fórumtársunk remek munkáját! ...melynek még nincs is vége... ;)

Az előlapra ugyanis a süllyesztéseknek megfelelő vastagságú rétegelt lemez kerül még, majd ezután az oldalélek lekerekítése.
A végleges felületkezelés még nincs eldöntve, amúgy is egy nagy próbának szánom az egészet, így a hosszútávú sorsát nem sejthetem... :mrgreen:

Ma épp a hangváltót tartó hátlap lemez rögzítéseit készítettem el és méretre szabtam a belső csillapítóanyag falakra kerülő részét.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 17:51 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Kicsit haladtam a projektemmel, ahogy az időm engedte esténként. Elkészült egy oldal közép-magas váltója (a prototípus :lol: ) és kicsit változtattam az alsó szekció váltásán. Vagyis első próbaként a JBL-t ettől a közép-magas egységtől csak 6dB/Oktávval választom el és egy kicsit magasabb frekvencián (580Hz) is mint az első terveimben szerepelt.
Csatolmány:
Middle-High_crossover_build_l.jpg
Middle-High_crossover_build_l.jpg [ 202.08 KiB | Megtekintve 58591 alkalommal. ]

A váltót amennyire csak lehetett - törekvésemhez híven - lábtól-lábig huzalozva készítettem el. A maradék összeköttetéseket és a belső kábelezést pedig az AudioQuest Rocket 33-as hangfalkábelének ereiből.
A hosszabb és nem szigetelt szabadon maradó lábakra tefloncsöveket húztam.
A földelősín darabkák csak a kapcsolódási pontok mechanikus rögzítését szolgálják, rajtuk áram nem halad át, mert a csavaros kötések alatt közvetlenül az "érkező" és "elmenő" vezetékeket, lábakat szorítom össze.
Az előkészített, jobb oldali "panelen" látható még, hogy filcdarabkákat ragasztottam a legtöbb alkatrész alá. Ezeknek a szerepe, hogy a rétegelt lemezre így biztosabban, könnyebben rögzíthetőek az elemek (nem csúszkálnak, nem karcolódnak) és nem utolsó sorban az alkatrészek mikrofóniájának csökkentése is.

A második fél felépítésére még azért kell néhány esti óra és a doboz összerakása és a JBL átszerelése is hátra van még, az élek lekerekítéséről és a felületi bevonásról nem is beszélve, de a tervem, hogy tavasszal a triódáson - ha megérdemli 8-) - bemutatható legyen. ;)

A váltó még erősen kísérleti. Az eddigi és a "gyári" mérések alapján végzett spekuláció, így egyáltalán nem végleges, ezért kapcsolási rajzot sem közlök még róla, csak ha már összeállt valami érdemlegesen hallgatható megoldás.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 20:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
deeraudio írta:
Kicsit haladtam a projektemmel,

Szép lett, gratulálok.

Asszonynak is tetszik. :D Amikor megnyitottam a hangváltó képét, akkor rongyolt be a szobába. Ránézett a monitoromra, és azt mondta, szép. Asszonykompatibilis hangváltót csináltál. Aztán nehogy a végleges verzió úgy nézzen ki, mint amilyet DIY-ba szoktunk csinálni. mod...mod...mod...mod....... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 21:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Vagyis első próbaként a JBL-t ettől a közép-magas egységtől csak 6dB/Oktávval választom el és egy kicsit magasabb frekvencián (580Hz) is mint az első terveimben szerepelt.

Így nem adod fel a szélessávúság alapelvét?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 21:04 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
hifitibi írta:
Szép lett, gratulálok.

Asszonynak is tetszik. :D Amikor megnyitottam a hangváltó képét, akkor rongyolt be a szobába. Ránézett a monitoromra, és azt mondta, szép. Asszonykompatibilis hangváltót csináltál. Aztán nehogy a végleges verzió úgy nézzen ki, mint amilyet DIY-ba szoktunk csinálni. mod...mod...mod...mod....... :D

Köszönöm neked és asszonykádnak is! :D

Az első modok leginkább csak az értékek, esetleg (és) a kondifajták cserélgetéséről szólna, tehát minden maradna a helyén max más kerülne oda.
A kis fehér tekercseket magam készítettem 2 (180uH), és 3 szál (351uH) 30x0,1mm-es litze huzalból összefogva, ezeknek is max az értéke változna, tehát csak áttekerném őket, a Waxos fóliatekerccsel felépülő rész pedig már kipróbált váltás, max a magasat kell igazítani hozzá - erre felkészültem több értékből is az ott használt Audyn Cap Tri-Reference kondiból, ez nagyon bejött nekem itt a Ribbonok előtt. :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 21:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
Vagyis első próbaként a JBL-t ettől a közép-magas egységtől csak 6dB/Oktávval választom el és egy kicsit magasabb frekvencián (580Hz) is mint az első terveimben szerepelt.

Így nem adod fel a szélessávúság alapelvét?

Valamennyire biztos, de ez csak a tesztek után derül ki.
Egy szélessávú a vitathatatlan előnyei mellett számos problémával küzd, mint az általam használt típus (PM2C) is. A csúcsok eltüntetése nem egyszerű feladat és nem is igazán szükséges, vagyis többet árthatunk vele, ha túlzásba visszük. Elképzelésem szerint azonban jó irány lehet a mérséklés is, különösen ha ez egy (vagy kettő - a felső is ilyen ;) ) jól megválasztott váltással is lehetséges. A Lowther ugyanis ebben a tartományban +3-4dB-vel "erősebb" (hangszórók fázisával is lehet még játszani itt).
S még valami, a JBL jelenleg kb. 1,5kHz-ig megy és kicsit sem kell szégyenkeznie, 5-600Hz-ig pedig kiváló és eddig a tartományig igazán alacsony torzítású is:
Csatolmány:
2226.pdf [1.85 MiB]
645 alkalommal.

...de mint írtam ez csak a legelső próba, valószínű a mély váltásánál lesz a legtöbb variáció. :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
deeraudio írta:
...... Audyn Cap Tri-Reference kondiból, ez nagyon bejött nekem itt a Ribbonok előtt. :mrgreen: db


A Kaláka magasa előtt most cseréltem az Audyn Q6-ot piros Jantzenre. Nagyot lépett. A Tri-Referencből azért elég megrázó élmény lett volna 2 db 6,8uF.
Azért látom kapott egy bypass orosz teflont. Az értéke miatt kellett, vagy csak javítani a hangján?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.10.09. 22:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Krizsi írta:
deeraudio írta:
...... Audyn Cap Tri-Reference kondiból, ez nagyon bejött nekem itt a Ribbonok előtt. :mrgreen: db


A Kaláka magasa előtt most cseréltem az Audyn Q6-ot piros Jantzenre. Nagyot lépett. A Tri-Referencből azért elég megrázó élmény lett volna 2 db 6,8uF.
Azért látom kapott egy bypass orosz teflont. Az értéke miatt kellett, vagy csak javítani a hangján?

Csak az értéke miatt, ezt már próbálgattam, akkor ez az összesen előálló 1,1uF volt a jobb, mint magában az 1uF - és hát akármit nem pakolhattam mellé... :roll:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.19. 23:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Mivel már személyesen is említettem, hogy igen érdekel ez a téma, a diyaudio-n is kutakodtam némi időt rááldozva. Találtam olyan hozzászólást, amiben az ideális középsugárzót keresve valaki beszólt, hogy az biza' egy Lowther, aztán kiegészítve egy mélynyomóval. Ez eddig összevág a topikindító szándékaival; de ez a JBL membrán brutál nehéz!!! Erre hiába van 97dB érzékenység írva, nem fog meglendülni, amikor kell. Szóval szerintem tovább kéne keresgélni. Felfelé se ártana egy kis kiegészítés, egy RAAL formájában...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.19. 23:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Mély cca 100 Hz-ig, felül vágva. (20-30 cm átmérő) Jó közép, leválasztva külön légtérben, vagy akár külön dobozban, önmagában, akusztikusan 100 Hz alsó átvitellel!! (10-13 cm), minél szélesebb átvitellel. És ez a lényeg. Meg egy jó magas, 5-10 K felett. Mindezt kb. 90 dB érzékenységgel megvalósítva. Nehéz, de nem lehetetlen. Ha ha ez összejön, lehet finomítani. Szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.19. 23:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
Mivel már személyesen is említettem, hogy igen érdekel ez a téma, a diyaudio-n is kutakodtam némi időt rááldozva. Találtam olyan hozzászólást, amiben az ideális középsugárzót keresve valaki beszólt, hogy az biza' egy Lowther, aztán kiegészítve egy mélynyomóval. Ez eddig összevág a topikindító szándékaival; de ez a JBL membrán brutál nehéz!!! Erre hiába van 97dB érzékenység írva, nem fog meglendülni, amikor kell. Szóval szerintem tovább kéne keresgélni. Felfelé se ártana egy kis kiegészítés, egy RAAL formájában...

A JBL2226H nagy sugárzó felületéhez egy a nagy hatásfokú mozgatórendszer tartozik, innen tekintve egyáltalán nem sok a 98g-os mozgó tömeg és hallgatva sem. ;)
Amúgy a neten fellelhető forrásanyagok nagy részében a szélessávúak alulról mindig valami nagyméretű és érzékenységű PA sugárzóval lettek kiegészítve.
Járatlan utam már volt néhány... Kisebb érzékenységű mélysugárzókkal próbálkoztam néhány kombinációban, de ugye azt aktívan kellett váltani... Amúgy a legjobban a HS500 tuningolt (csak mély váltó nélkül, merevítések, belső falak bevonása) verziójával szólt... :roll:
Azt már tudom, hogy igazából ebből a JBL-ből is oldalanként két darab kellene - egy nagy zárt dobozban - de ez a tervekbe most sehogy sem férne bele, lehet a lakás is kicsi lenne hozzá. :)
Amúgy milyen mélysugárzóra gondolnál, ami legalább tud 93-95dB@1W-t és gyorsabb lehet, mint a JBL?

A felülről történő kiegészítés megvan, mint az első fényképen is látszik, vagyis felülről a Fountek új magasa lesz, melynek az általam alkalmazott tartományban az érzékenysége 94-96dB@1W - teljesen ideális. :mrgreen:
Amúgy ez az új sorozatú magassugárzó nagyon jó hangú kis szerkezet, a 40kHz-es felső határfrekijével pedig a szupermagas sugárzót is kiváltja.

Lassan haladok, mert három-négy dolgot tolok egyszerre és csak átlag napi 1-2 órám jut rájuk - egy fonót és a tápját, egy hibrid mosfetes végfokozat kísérletet és ezt a kombinációt. Ezt leginkább azért halogatom, mert a JBL-eket is át kell szerelni, hogy a hátsó csatlakozókon közvetlenül elérhető legyen a mélysugárzó a Four TT váltóját megkerülve - az egyik doboz már kész, de sajnos a másikra egy teljes nyugodalmas munkanélküli délelőtt szükséges - nem tudom mostanában ez mikor jön össze... :(
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 14:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Szerintem a kevés moving mass pont hátránya a 2226-nak , azért nem lehet része 2 , 2.5 utasnak, ezért állhat elő az a helyzet hogy az alant említett diyaudio.com-on arra is van példa hogy hogy van megnövelve.

A 2225H középmélyből többek közt "mass ring" hozzáadásával készül gyárilag a 2235H szub ami 20-1khz-ig "fed" . Mass ring nélküli 2235H a 2234H amiből oldalanként kettőt használnak egyet csak 100hz alatt különben esne, ez a JBL szokásos 2.5 utas elrendezése sok példa van rá a termékskálán.

Ha az extrém kicsi moving mass lenne a végső szó akkor az elektrosztatikus mindent ütne :) .

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 16:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Az effektív mozgó tömegnek önmagában semmi köze a mélyhangok "gyorsaságágához".

Hangsugárzó szimulátorral egyszerűen számoltatható a membrántömeg növelésének a hatása a TS paraméterkre, és megfigyelhető, hogyan változik az szükséges dobozméret is. Pontosabban, hogyan érdemes változtatni.
( Régebben csináltam memrántömeg-növelést 38cm-es Beyma hangszórón. Talán 80-100g-mal? Bár ott eleve úgy választottam a hangszót a TS paraméterek alapján, hogy eleve tömegnöveléssel terveztem a dobozt is. Így az eredeti 35Hz helyett 25Hz lett az alsó határfrekvencia, az érzékenység talán 6dB-vel csökkent többek között.
Ennek a JBL2226H-nak túl merevnek tűnik a felfüggesztése ehhez a játékhoz első ránézésre )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 18:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Itt azt állítják hogy +mms nélkül is le lehet vinni:
http://www.diyaudio.com/forums/subwoofers/281298-pro-18-20hz-post4490061.html

abból a szélből elég sok van ebayon eu-ban is - utángyártott.

Szerintem "cumulative spectral decay" mérés eldöntheti hogy több mms vagy kevesebb az érdekes. Értelemszerűen a rövidebb. :)

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 19:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
tritosine írta:
Itt azt állítják hogy +mms nélkül is le lehet vinni:
http://www.diyaudio.com/forums/subwoofers/281298-pro-18-20hz-post4490061.html
Anyám borogass :lol:
Kár, hogy nem mutatja be a TS változást. Ebből legyértelmű lenne, hogy a hangszórónak kevesebb mélye lesz, kisebb dobozba kell szerelni, hogy ne essen az átvitel még hamarabb.

Ugyanis a kész hansugárzó alsó határfrekvencáját nem a hangszóró szabadban mért rezonancifrekije határozza meg, hanem a TS egyensúly.

tritosine írta:
abból a szélből elég sok van ebayon eu-ban is - utángyártott.

Az engedékenységet a pille és a menbránszél együtt határozza meg. Ha lágyítunk a felfüggesztésén egy eredendően jó TS egyesúlyú hangszórónál, akkor kénytelenek leszünk membrántömeget is növelni az egyensúly visszaállítására...

tritosine írta:
Szerintem "cumulative spectral decay" mérés eldöntheti hogy több mms vagy kevesebb az érdekes. Értelemszerűen a rövidebb. :)

Még mérni sem kell, 200Hz alatt a modell nagyon pontos.


Egyébként ez az alsó határfrekvencia csökkentés azért összetettebb dolog. Pl. alapvető a terhelhetőség, elvárt hangnyomás, membránkitéréssel való kalkuláció, stb. És érdemes figyelembe venni az akusztikus viszonyokat is, ugyanis ezek alavetően és drasztikusan módosítják a hangszóró által lesugárzott hangot a mélytartományban.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2017.11.20. 20:06-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 20:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Idézet:
Még mérni sem kell, 200Hz alatt a modell nagyon pontos.


Hja lehet, de itt kimondottan a felső határfrekvenciára 1khz-re gondoltam , aminél már 6 dB-t levesz mondjuk az LR24

többihez nem tudok érdemben hozzászólni,egyelőre leragadtam ott hogy, ha kétúthoz elég ~101 SPL akkor 8" ,egyébként >12" mély , több mint kétúttal pedig nem foglalkozom :) .

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 20:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Mi az a 101 SPL ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 20:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
shany írta:
Mi az a 101 SPL ?


Amennyi egy kisebb zárt doboztól elvárható mennyiségű dB, az alsó határfrekvencia környékén.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 22:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Az engedékenységet a pille és a menbránszél együtt határozza meg. Ha lágyítunk a felfüggesztésén egy eredendően jó TS egyesúlyú hangszórónál, akkor kénytelenek leszünk membrántömeget is növelni az egyensúly visszaállítására...

Az első mondat igaz. A másodig hülyeség. Az eredeti Thiele-Small anyagok között is van olyan mérés, ami modellezi a felfüggesztés/engedékenység lágyulását. Első közelítésben, nem, vagy minimálisan számít, a paraméterek változásai kompenzálják egymást, a mély tartományról van szó. Utánaszámolva is. Szerencsére..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.11.20. 23:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ammyiban igazad van, hogy rosszul írtam, pont fordítva, kiemelés keletkezik változatlan térfogatban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.10. 23:57 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Köszi, hogy ennyit foglalkoztok az ügyemmel, de gondolom a mélysugárzó modifikálása után már a mostani doboz sem felelne meg neki, márpedig az új doboz most túl nagy kihívás lenne, illetve a "rendszer" érzékenységét sem szeretném csökkenteni...
Nagyon tetszik az eredeti állapotú JBL mélytatománya ebben a dobozban, még ha esik is a frekimenet alul és basszreflex ide, vagy oda - ilyen jó mélyreprodukciót igen ritkán hallhatunk... :mrgreen:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 00:15 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
deeraudio írta:
Barth Ida írta:
Vagyis első próbaként a JBL-t ettől a közép-magas egységtől csak 6dB/Oktávval választom el és egy kicsit magasabb frekvencián (580Hz) is mint az első terveimben szerepelt.

Így nem adod fel a szélessávúság alapelvét?

Valamennyire biztos, de ez csak a tesztek után derül ki.
.....................
db

A héten ráértem kicsit átszereltem a Four TT-t és véglegesítettem a váltókat, aztán pénteken hallgattam, s közben piszkálgattam mindent, ahol értem... :lol:

Szóval Barth Ida jogos felvetése beigazolódott, az első hangok egy középszerű háromutasé voltak, semmi jelenlét, a szélessávú előnyei sehol... :(
Kísérletezgettem ahogy időm engedte, melyek után újabb tervvel álltam elő, ekkor már hallatszott az igazi potenciál ebben a konstrukcióban.

Az alsó váltást amennyire csak lehet le kell engedni, ez most esetemben 230-240Hz lesz és 12dB/oktáv meredekségű. Nagyjából ehhez vannak alkatrészeim, illetve a Lowther már 200Hz alatt esne, tehát lejjebb már nem igazán mehetek.
A felső váltás nem volt annyira rossz, de ott meg soknak bizonyult a meredekség ezért ott elegendő lesz a kb. egy oktávval eltolt, 6dB/oktávos váltás. Az eltolt váltással (6kHz és 11kHz) meglehetősen jól sikerül egyengetni a Lowther frekimenetét is.
Most ezen a megoldáson dolgozom esténként, hogy még az ünnepek előtt valami hallgatható, "bejáratós" állapot állhasson elő. ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 12:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
Köszi, hogy ennyit foglalkoztok az ügyemmel, de gondolom a mélysugárzó modifikálása után már a mostani doboz sem felelne meg neki, márpedig az új doboz most túl nagy kihívás lenne, illetve a "rendszer" érzékenységét sem szeretném csökkenteni...
Nagyon tetszik az eredeti állapotú JBL mélytatománya ebben a dobozban, még ha esik is a frekimenet alul és basszreflex ide, vagy oda - ilyen jó mélyreprodukciót igen ritkán hallhatunk... :mrgreen:
db
Speciel én nem ajánlottam mélyhangszóró modifikálást. :) Már csak azért sem, mert lejjebb engedve még problémásabb lehet a kapott mélyhang, a szobaakusztika, szobaméretek / elhelyezés függvényében, és az érzékenység is csökkenne.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2017.12.11. 12:20-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 12:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...
Az alsó váltást amennyire csak lehet le kell engedni, ez most esetemben 230-240Hz lesz és 12dB/oktáv meredekségű. Nagyjából ehhez vannak alkatrészeim, illetve a Lowther már 200Hz alatt esne, tehát lejjebb már nem igazán mehetek.
....
Esetleg meredekebb váltáson is el lehetne gondolkodni, én sem véletlenül használok 24dB/oktávot.
A basszreflex nyílásból kilépő hangok spektrumát is érdemes figyelni, ilyen tekintetben nekem is van még tennivalóm.

Mérések?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 12:51 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
deeraudio írta:
...
Az alsó váltást amennyire csak lehet le kell engedni, ez most esetemben 230-240Hz lesz és 12dB/oktáv meredekségű. Nagyjából ehhez vannak alkatrészeim, illetve a Lowther már 200Hz alatt esne, tehát lejjebb már nem igazán mehetek.
....
Esetleg meredekebb váltáson is el lehetne gondolkodni, én sem véletlenül használok 24dB/oktávot.
A basszreflex nyílásból kilépő hangok spektrumát is érdemes figyelni, ilyen tekintetben nekem is van még tennivalóm.

Mérések?

A meredekebb váltáson már én is gondolkodtam, de kicsit másként...
Nevezetesen kijelölném váltási frekinek a 200Hz-et - a Lowther innen már esik - ahová egy sima kondenzátoros leválasztást (6dB/Okt) tennék, a mélyet pedig 18dB/Oktávval váltanám el. A problémám mindössze a jelenlegi alkatrészkészletem, ugyanis ma délután szeretném átépíteni és az alacsonyabb váltás miatt így már elég nagy kondik kellenek, majd meglátjuk.

Mérések. Lesznek! 8-) ...majd akkor, ha már füllel legalább elfogadható eredményt értem el. Vannak a Lowtherről és a JBL dobozról is méréseim, amelyek nem igazán "hitelesek", de alkalmasak a különféle váltóteóriák felállítására (a felső-közép tartomány behangolása füllel azt lehet mondani pedig elég jól sikerült első alkalommal).

Pillanatnyilag sem helyem sem eszközöm rendes mérés kivitelezésére, azonban építés alatt áll egy mérőrendszer építése egy fórumtársunknak, ha az elkészül akkor talán azon véglegesítek, finomhangolok és azt majd közzéteszem...
Illetve biztos lenne aki felajánlaná a segítségét, de a 4 hangfal mozgatása sem egyszerű feladat, így csak akkor cipelgetem, ha már látom/hallom értelmét (a dobozon is dolgozni kell még sokat).
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 12:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Alapból, azon a helyen kellene mérni, ahol hallgatod, csak a mikrofonállványt mozgatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 12:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Alapból, azon a helyen kellene mérni, ahol hallgatod, csak a mikrofonállványt mozgatni.

Igen ez a legfontosabb, de kíváncsi lennék persze arra is hogy mit tud "szabadon", hogy amennyiben elvinném valahová, ott kb. mire lehet majd számítani, persze ez most igencsak másodlagos. ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 14:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...
A meredekebb váltáson már én is gondolkodtam, de kicsit másként...
Nevezetesen kijelölném váltási frekinek a 200Hz-et - a Lowther innen már esik - ahová egy sima kondenzátoros leválasztást (6dB/Okt) tennék, a mélyet pedig 18dB/Oktávval váltanám el. A problémám mindössze a jelenlegi alkatrészkészletem, ugyanis ma délután szeretném átépíteni és az alacsonyabb váltás miatt így már elég nagy kondik kellenek, majd meglátjuk.
...

Ha már soros kondenzátort teszel a Lowter elé, akkor utána egy plusz párhuzamos tekercs nem nagy áldozat, viszont kisebb membránkitérést, torzítást, és tisztább hangot eredményez.
Ugyanígy, ha már két külön soros tekercset kap a mély, akkor az egy párhuzamos kondi mellé még egy a 24dB/oktáv váltáshoz megint csak sokat hozhat hangban. Nálam így történt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 14:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
shany írta:
deeraudio írta:
...
Az alsó váltást amennyire csak lehet le kell engedni, ez most esetemben 230-240Hz lesz és 12dB/oktáv meredekségű. Nagyjából ehhez vannak alkatrészeim, illetve a Lowther már 200Hz alatt esne, tehát lejjebb már nem igazán mehetek.
....
Esetleg meredekebb váltáson is el lehetne gondolkodni, én sem véletlenül használok 24dB/oktávot.
A basszreflex nyílásból kilépő hangok spektrumát is érdemes figyelni, ilyen tekintetben nekem is van még tennivalóm.

Mérések?

A meredekebb váltáson már én is gondolkodtam, de kicsit másként...
Nevezetesen kijelölném váltási frekinek a 200Hz-et - a Lowther innen már esik - ahová egy sima kondenzátoros leválasztást (6dB/Okt) tennék, a mélyet pedig 18dB/Oktávval váltanám el. A problémám mindössze a jelenlegi alkatrészkészletem, ugyanis ma délután szeretném átépíteni és az alacsonyabb váltás miatt így már elég nagy kondik kellenek, majd meglátjuk.

Mérések. Lesznek! 8-) ...majd akkor, ha már füllel legalább elfogadható eredményt értem el. Vannak a Lowtherről és a JBL dobozról is méréseim, amelyek nem igazán "hitelesek", de alkalmasak a különféle váltóteóriák felállítására (a felső-közép tartomány behangolása füllel azt lehet mondani pedig elég jól sikerült első alkalommal).

Pillanatnyilag sem helyem sem eszközöm rendes mérés kivitelezésére, azonban építés alatt áll egy mérőrendszer építése egy fórumtársunknak, ha az elkészül akkor talán azon véglegesítek, finomhangolok és azt majd közzéteszem...
Illetve biztos lenne aki felajánlaná a segítségét, de a 4 hangfal mozgatása sem egyszerű feladat, így csak akkor cipelgetem, ha már látom/hallom értelmét (a dobozon is dolgozni kell még sokat).
db

Hi!
Ha 200Hz környékén akarsz váltani, akkor inkább a dobozt csökkentsd a szélessávú HSz esetén. A soros nagyértékű kondi csak összemaszatolja a közép tartományod. Azaz a rendszered 2,5 utas lenne. Nem véletlen ajánlom, az enyém is ilyen, és nagyon jó az impulzus átvitele, főleg a már javított akusztikájú szobámban. A szélessávút egy kisebb térfogatban szépen 6dB/oktáv meredekséggel akusztikusan tudnád váltani. Az impulzus átvitele nem szenvedne csorbát...
Na szóval ez csak egy ötlet. Továbbá felajánlom neked a mérést is tavasszal, mondjuk februártól. Van hiteles mérőmikrofonom (gyári) laptopos mérőrendszerem. Ha az utiktgémet kifizeted 86 km-re, szívesen elmegyek hozzád. Egy nap alatt meglehet alkotni a hangváltót, hiszen vannak állítható tekercseim is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 14:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Ha már soros kondenzátort teszel a Lowter elé, akkor utána egy plusz párhuzamos tekercs nem nagy áldozat,"
A jó, és nagyértékű tekercs igenis nagy áldozat. A kondi szintén. Ezért is van létalapja az akusztikus váltásnak. Nálam pl 5literben van a Peerless mélyközép sugárzó. Szuperlett, eljöhetsz meghallgatni. Szívesen látlak.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 14:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Attól függ, milyen hangerőt szeretne. Kisméretű dobozban, váltás nélkül sokkal nagyobb lesz a menbránkitérés ( és torzítás ) mint meredeken levágva a nagy kitérést eredményező mélyeket.
Persze, kis hangerőn ennek nincs olyan nagy jelentősége.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 18:48 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
"Ha már soros kondenzátort teszel a Lowter elé, akkor utána egy plusz párhuzamos tekercs nem nagy áldozat,"
A jó, és nagyértékű tekercs igenis nagy áldozat. A kondi szintén. Ezért is van létalapja az akusztikus váltásnak. Nálam pl 5literben van a Peerless mélyközép sugárzó. Szuperlett, eljöhetsz meghallgatni. Szívesen látlak.

Az akusztikus váltás ennél a sugárzónál nem igazán szerencsés, már régebben próbáltam zárt dobozban is (ez a közép-magas pedig gyakorlatilag nyitott hátul), de mély hangokat mindenképpen érdemes "levágni" róluk.
Shany tanácsa azonban nagyon teszik, minthogy vannak nagy toroid tekercseim (8,2mH/0,1Ohm és 10mH/0,21Ohm) és egy nagyobbacska fólia is (2,2mH/0,3Ohm) ezért lehet megpróbálom most a 200-240Hz-es váltást (amelyik frekihez legjobban passzolnak alkatrészeim) úgy, hogy a közép-magas 12dB/Oktávval a mély pedig 24dB/oktávval legyen váltva.
Köszi!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 19:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Nem tudom, hogy az alkatrész értékek honnan jönnek, de ebben a stádiumban is szinte kötelező szimulálni a váltót, várható frekvenciaválaszt és az eredő impedanciamenetet, ez utóbbi okozhat kellemetlen meglepetéseket.
( passzív hangsugárzó építésnél ez is a tervezés "örömei" közé tartozik )
Pl. a BassBox is kínál ilyen lehetőséget egyszerű kezeléssel. A dobozokban egyenként leszimulált hangszórók impedanciamenete módosítandó pl. a lengőtekercs induktivitásával, stb, hogy jobban a közelítsen a valós, mért impedanciamenethez ( amelyek egyelőre ugye netes mérések, adatok ).
Majd összegezhetőek fázishelyesen a görbék. Kiindulásnak elég jól megfelel.

Meg persze ennyire alacsonyan passzívan váltani nem egyszerű a hangszórók impedanciamenete miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 21:37 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ne rémisztgess - szimulálni nem érek rá! :lol: Majd ha a mérések és meghallgatások sem hoznak megfelelő eredményt akkor talán...
Az alkatrész értékek onnan jönnek, hogy ezek vannak. 8-) Ugyanakkor mindent úgy vettem, hogy módosítani lehessen az értéküket - kicsi le-fel tekergetéssel - a toroidokon ugyanis néhány menettel is jelentős változás érhető el...
A mostani terv tehát: 240Hz-es váltás 12 (felül) és 24dB/Oktávval (alul).
Alkatrész értékek alul: 8mH - 80uF - 2.2mH - 14uF
Felül pedig: 81uF - 8,8mH(10mH)
A Four TT görbéi azért gondolom hitelesek a netről:
Csatolmány:
fourPi_response.gif
fourPi_response.gif [ 79.61 KiB | Megtekintve 57697 alkalommal. ]

Csatolmány:
fourPi_impedance.gif
fourPi_impedance.gif [ 85.78 KiB | Megtekintve 57697 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 22:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Értem, nem érsz rá :D

Egy hirtelen szimuláció:
A lila vonal a beépített mélyhangszóró a frekvenciaválasza szűrés nélkül.
A piros vonal a felsorolt alkatrészekkel megvalósuló frekvenciaválasz....
Csatolmány:
Clipboard015.jpg
Clipboard015.jpg [ 95.83 KiB | Megtekintve 57686 alkalommal. ]


A megvalósuló impedanciamenet:
Csatolmány:
Clipboard017.jpg
Clipboard017.jpg [ 93.08 KiB | Megtekintve 57686 alkalommal. ]


Egy kép a programról:
Csatolmány:
Clipboard016.jpg
Clipboard016.jpg [ 246.72 KiB | Megtekintve 57686 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.11. 22:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Értem, nem érsz rá :D

Egy hirtelen szimuláció:
....

Én is értem.... :(
Akkor ez így tényleg nem jó, azonban több alkatrészt sem szeretnék, hogy eltüntessek egy újabb púpot.
Letöltöm, megnézem! ;)
De honnan? Küldj egy linket légyszi!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.12.13. 21:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ha nem alkalmazol impedancikorrekciós tagot, akkor nem lehet eltüntetni a kiemelést, csak mérsékelni, túl nagy az impedanciaváltozása a hangszórónak ebben a freki tartományban.
( konkrét linket nem tudok, de a google találatok alapján nem hinném problémás letölteni, ha foglalkozni akarsz vele. )

Bár elsőre talán nagy eretnekségnek tűnik, de az aktív ( félig aktív ) váltás előnyei itt igencsak ki tudnának domborodni.
Én eleve többszáz wattos erősítővel hajtanám a mélyhangszórót ( persze, ez már az én betegségem :lol: ) . Ebben a tartományban egy olcsó kínai d-klassz is megbocsátható lehet, ráadásul egy komolyabb terhelhetőségű, kis veszteségű szűrőnél olcsóbb is.
- egycsapásra megoldja a váltókarakterisztika problémát, könnyen variálható
- kompenzálni lehetne a sajátos mélyfrekis lefutást, amely ráutalja a hangsugárzót a room-gain-re, nagyobb szabadságot adva az elhelyezésnek. Mivel a membránkitérés/hangnyomás tényező megnőhet, így membránkitérést vizsgálni kell.
- könnyen lehetne szintben illeszteni a közép-magas szekcióhoz

Középtől felfelé meg minőségi wattokkal lehetne hajtani :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 20:01 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Kb két hete már túl voltam a füllel való finomításokon, azóta így hallgatom/járatom, ezért a hallgatva belőtt kapcsolást most közzéteszem.
Ez persze még nem a végleges verzió, de jó kiindulási alap, hiszen a szélső élek lekerekítése és a dobozfalak bevonása porózus anyaggal még sokat finomíthat, változtathat az eredményen.
Csatolmány:
Hearing_XOver.JPG
Hearing_XOver.JPG [ 472.87 KiB | Megtekintve 56530 alkalommal. ]

A legelső pozitív észrevételem érdekes módon pont a mélytartományt érintette. A váltót úgy terveztem, hogy a mély előtti soros induktivitás(ok) ohmikus ellenállása a lehető legkisebb legyen. A FourTT átépítése közben megmértem a mostani váltójának mély előtti Rdc értékét és 0,8 Ohmot kaptam. Jelenleg a mély előtti toroid induktor 0,1 Ohmos. Amire nem számítottam az az, hogy ilyen jelentős javulás lesz tapasztalható.
Elsőre kevesebbnek halottam, éreztem (más minden ugyan az), de egyértelműen kontúrosabb, életszerűbb és "ütősebb", dinamikusabb alsó tartományt sikerült elővarázsolni a FourTT-ből. Ugyebár ezzel a rendszer (erősítő és hangszóró) csillapítási tényezőjét (DF = Damping Faktor) növeltem, úgy tűnik jelentősen. :mrgreen:

Az összbenyomás is egész jó - majd később még írok róla, ha véglegesítődött. Még érzek itt-ott kisebb hibákat, de ezeket már csak a végleges állapot megmérése után van értelme pofozgatni, vagy éppen mérés közben, ez füllel már nehéz lenne. :roll:
Most azt gondolom, hogy megfelelően sikerült ötvözni ezt az "egyveleget" és az általam széles skálán preferált zenék teljes hangspektrumát "nagy felbontásban" hallgathatom, ahol a legkisebb neszről sem maradok le (ez a FourTT tölcsérjéről nem volt elmondható).
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 21:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Bepötyögtem a mély váltód meg a hangszóró adatokat mint már fentebb is. Ha elhanyagolható a meghajtó erősítő kimeneti impedanciája, akkor így nézhet ki a mélyhangszóró átvitele nagyjából:
Csatolmány:
Clipboard018.jpg
Clipboard018.jpg [ 96.15 KiB | Megtekintve 56503 alkalommal. ]

- piros vonal: szűrő nélküli állapot
- barna : a szűrőd hatása
- zöld : a szűrőd és egy soros 6Ohm+9mH+500uF tag párhuzamosan a hangszóróra kivezetéseire kötve

hogy a szoba milyen görbéket produkál, az meg egy másik dolog persze


A váltási tartomány meredekségét is érdemes megnézni


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2018.01.25. 21:27-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 21:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Bepötyögtem a mély váltód meg a hangszóró adatokat mint már fentebb is. Ha elhanyagolható a meghajtó erősítő kimeneti impedanciája, akkor így nézhet ki a mélyhangszóró átvitele nagyjából:
Csatolmány:
Clipboard018.jpg

- piros vonal: szűrő nélküli állapot
- barna : a szűrőd hatása
- zöld : a szűrőd és egy soros 6Ohm+9mH+500uF tag párhuzamosan a hangszóróra kivezetéseire kötve
hogy a szoba milyen görbéket produkál, az meg egy másik dolog persze

Köszi!
Majd a helyszíni mérések után minden kiderül, most nem mennék jósolgatásba, de ekkora kiemelést nem vélek hallani, de ha mégis, akkor majd meghallgatom, mérem az általad leírt "púptalanító segédberendezéssel" is. ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 21:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A "púptalanító segédberendezéssel" csak óvatosan, nincs igyen a hatása, alapvetően csökkenti az terhelőimpedanciát...

Igazából a lényeg az lenne, hogy mérés nélkül nagyon nehéz. A fentiek ráadásul csak az hangszóró impedancia hatását illusztrálják, pedig van a hangszórónak saját frekvenciamenete, a beépítésből adódó módosulások, meg egyéb hatások...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 22:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
... de ekkora kiemelést nem vélek hallani,..
db

Csatolmány:
EP1-BoundaryGraphicSS.jpg
EP1-BoundaryGraphicSS.jpg [ 73.08 KiB | Megtekintve 56462 alkalommal. ]

http://www.htguide.com/forum/showthread ... post138262


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 23:00 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:

Az általad linkelt oldal következő ábrája áll legközelebb a saját elhelyezésemhez - így mondjuk kicsit árnyaltabb a kép - de akkor nem véletlen hogy nem hallok jelentős kiemelést összességében.
Ez azonban azt is sejteti, ha ezzel a váltóval bárhová máshová kerül a mélysugárzó, ahol nem közel hasonlóak az akusztikai körülmények, akkor ott csapnivaló "mélyábrázolás" is lehetséges... :cry:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 00:50 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Tudom, hogy még sok csiholni való van ezen a rendszeren, de nekem nagyon tetszik már a részeredmény is. :)
Ott persze koránt sem tartok, hogy kijelenthetném: ez a Nirvánába vezető út, mindenki így építkezzen!
…ez még csak maximum a személyes Nirvánám kezdete lehet, és mint látszik az is csak itt, az itthoni "auditóriumban"... 8-)

Röviden leírom mi az, amit keresek:
Apaságom előtt heti rendszeres koncertlátogató voltam. A MÜPA szimfonikus koncertjeitől a Dürer Kert metál, népzenei, stb. fesztiváljaiig, keresztül az A38-on és olykor az Operán, a füstös klubok, pubok kamara dzsessz koncertjeiig.
Élőben szinte minden műfaj érdekel, de a magányos otthoni zenehallgatáskor a kedvenceim (jazz, nujazz, elektro, downtempo, house és mindezek társai) teljes értékű befogadását, a „jelenlét” igazi érzésének elérését leginkább – az adott darabokra jellemző - koncerthangerő mellett szeretem átélni. Bizonyos műfajok esetén tehát nagy hangerő is szükséges számomra, mert a testem így kapja meg a részére megírt zenei impulzusokat. :ugeek:

Most kicsit visszakanyarodnék. A magassugárzóval kiegészített Four TT-nek is nagy az érzékenysége (97dB @1w/1m) és ez az adat tulajdonképpen nem változott, a Lowther-rel felépített kombináció átlagos érzékenysége is közelíti ezt az értéket. Így mindössze 10W-al elérhető a „falremegtető” hangerő úgy, hogy nem esik össze a színpadkép, nem mosódnak össze, nem torzulnak a hangszerek, vagyis nem válik fárasztóvá a hallgatása. Minden tiszta, artikulált és dinamikus marad, még olyan hangerő mellett is, ahol olykor a trombita, vagy a női sikítások már-már fájdalmasakká válnak… :o

Azt is tudom, hogy ide több út vezet (pl. shany rendszere), engem azonban már régebben megfogott a jobb szélessávúak könnyed „jelenlét” átadó képessége és a számomra még költségkeretbe beleférő megoldások között nem hallottam olyan egyéb konstrukciót, ami minden izében megfelelt, vagy tetszett volna.
Az egyik fontos paraméter - ami már eleve erősen behatárolja a „lehetőségeimet” - az, hogy akár egy kisteljesítményű végfokozattal is minden fentebb leírt szempontból élvezhető hangerőt érjek el... :mrgreen:
Jó zenehallgatást!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 09:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
shany írta:

Az általad linkelt oldal következő ábrája áll legközelebb a saját elhelyezésemhez - így mondjuk kicsit árnyaltabb a kép - de akkor nem véletlen hogy nem hallok jelentős kiemelést összességében.
Ez azonban azt is sejteti, ha ezzel a váltóval bárhová máshová kerül a mélysugárzó, ahol nem közel hasonlóak az akusztikai körülmények, akkor ott csapnivaló "mélyábrázolás" is lehetséges... :cry:
db

Akkor jöhet magának a szobának is a hatása. Mit is fogsz hallani az adott hallgatási pontban, a hangsugárzók és a saját füled elhelyezkedésének függvényében:
Csatolmány:
roomsim500h.png
roomsim500h.png [ 75.87 KiB | Megtekintve 56390 alkalommal. ]

https://www.roomeqwizard.com/help/help_ ... alsim.html
https://www.roomeqwizard.com/features.html


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2018.01.26. 09:13-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 09:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
Kedvet kaptam én is egy ilyen kombóhoz.
Olcsón szereztem 145-ös Sonido-t, az lesz a lelke.
Magasban tetszett a Founteked, de maradok inkább a dómoknál, a kisebbik SB 21RDC-t kipróbálom, az is felmegy 40k-ig.
Ezek OB-ban lesznek, de ez még változhat.
Alul, a kis hely miatt egy TB sub fog dolgozni - 10 lier reflex lesz.
A faanyag már megvan, remélem, hogy 2 hét és tudok képet csatolni :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 09:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
A hangszórók:


Csatolmányok:
hsz.jpg
hsz.jpg [ 92.88 KiB | Megtekintve 56382 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 13:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Sonny írta:
Kedvet kaptam én is egy ilyen kombóhoz... Alul, a kis hely miatt egy TB sub fog dolgozni - 10 lier reflex lesz...
A sub aktív lessz? Váltás alul aktív, felül passzív? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 14:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.20. 18:54
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: Budapest
Én csak passzív dobozokat építek.
Érzékenység nem számít . . .

Mérés és hallgatás után választom majd ki a váltási pontokat, elsőre 200Hz és 8kHz körülre gondoltam.
A közép és magas alacsony rendűvel váltóval (6dB talán), a mély hozzáigazítása lesz majd bajos.
Olcsó doboz lesz, olcsó alkatrészek, fantasztikus hanggal :D

DöG írta:
Sonny írta:
Kedvet kaptam én is egy ilyen kombóhoz... Alul, a kis hely miatt egy TB sub fog dolgozni - 10 lier reflex lesz...
A sub aktív lessz? Váltás alul aktív, felül passzív? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.01.26. 14:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Sonny írta:
Én csak passzív dobozokat építek.
Érzékenység nem számít . . .
Csak mert Sonidók elég jó hatásfokúak szoktak lenni, Tangbandokkal ellentétben, (úgyhogy lehet hogy akkora érzékenység különbségnél már autótrafós illesztés is praktikus lehet, hogy maradjon még valami elektomos csillapítás a Sonido részére)... :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 106 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség