audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.02. 02:14

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 58 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 21:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Krizsi írta:
Most itt tartok
Alakul, jó lesz ez.
A magas töréspontját feljebb mozgatnám és a kondi/tekercs arányát is csökkenteném, hogy a szűró jósága (peak-je) csökkenjen. A magason még lehetne csillapítani.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mzperx 2019.04.23. 21:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 21:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Az arta manualban gated impulse response-nak hivják ezt a mérést, s nálad a gate 3,66 ms ha jól látom az egyik kép alján. Ezt lehet valahogy kurzorral, egérrel állitani. Ha a hangfal és a mikrofon egy asztalon vagy lábon áll, mondjuk egy méter magasan, akkor a visszavert hangnak legalább két métert meg kell tennie, mielôtt zavart okoz. Szóval 6 ms-ig növelheted a gate nagyságát, mert 6 ms alatt a visszavert hang csak 1,98 m-t tesz meg, s nem ér még vissza. ( ezen a gate-n kivül minden mért érték nullának számit, az ezen belüli értékek számitanak be a mérésbe ) Valahogy úgy legyen, hogy a gate foglalja magába a mért impulzusválasz elejét és közepét, s a lecsengés vége maradhat ki belôle. Én sajna sose mértem arta-val de elvileg igy lesz precizebb a mérés. Amúgy minden jónak tûnik, mintha kicst sok lenne a magas .....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 22:39 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
mzperx írta:
A magas töréspontját feljebb mozgatnám és a kondi/tekercs arányát is csökkenteném, hogy a szűró jósága (peak-je) csökkenjen. A magason még lehetne csillapítani.

10uF/820uH-ből kerültem ide. Mérve ezzel lett lineárisabb, ha hallgatható lesz megpróbálom tologatni.
Még a Kalákához csináltam pár induktivitást több csapolással, amit még fokozni tudok azzal, hogy E ferritet dugok bele, így könnyen tologatom az induktivitást :).

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 22:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
ata írta:
.... asztalon vagy lábon áll, mondjuk egy méter magasan, akkor a visszavert hangnak legalább két métert meg kell tennie, mielôtt zavart okoz. Szóval 6 ms-ig növelheted a gate nagyságát, mert 6 ms alatt a visszavert hang csak 1,98 m-t tesz meg, ....

Ez egy keskeny, magas (az akusztikai középpont kb 80cm) álló próba doboz. Az egérrel tologatva a gate-et lett akkora amekkorára sikerült. Úgy tologattam, hogy jó legyen az eredmény :).
Ha megnöveltem a soros ellenállást rosszabb lett a linearitás, megpróbálom egy a magassal párhuzamossal egy picit lejjebb venni.

A mikrofonommal kapcsolatosan 10kHz környékétől erős kétségeim vannak.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.23. 23:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Krizsi írta:
20190423_szim_mért_1m.png
Most itt tartok:
Nagyon láma kérdés:
A mérés grafikonon miért van a milliónyi fázis forgatás, a fázis diagramokon? (a hangfal-mikrofon távolság/hangterjedési idő miatt?) :?
OFF: Nem lehetne valahogy csak a 2 mérés közti fázis differenciát ábrázolni? -úgy talán informatívabb lehetne a fázisviszony- :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.04.24. 11:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.17. 22:24
Hozzászólások: 28
Ha tőlünk kérdezted:
DöG írta:
(a hangfal-mikrofon távolság/hangterjedési idő miatt?) :?
OFF: Nem lehetne valahogy csak a 2 mérés közti fázis differenciát ábrázolni? -úgy talán informatívabb lehetne a fázisviszony- :oops:

Igen, a nagyobb frekin sokkal rövidebb a hullámhosz, s azok a hangok már későbbi fázisban érnek oda a mikrofonhoz, azért sűrűbbek a vonalal. Ezek a vonalak egyre sűrúsödnek, meredekebbek lesznek, ahogy a frekvencia nő, ez normális.

Ahol vált az ember, szokott látszani a Hsz-ek fázisa (ferde vonal mindkettő) s mivel a hangváltó is alakitja ezeket, még az is látható szokott lenni, hogy hol várható, hol lesz ezeknek az összeadott, egybegyúrt fázisa. Szerintem az szokott a jó lenni, ha az is egy szép ferde vonal és közel van az eredeti Hsz-ek vonalaihoz, esetleg valahol keresztezi őket. Persze ez nem mindig sikerül.

Amúgy a differenciát is elég lenne látni, de úgyse számit nagyon, hogy egy teljes fordulat (hullám) után érkezik meg a másik Hsz hangja és ez ebből is látszik, meg az is, hogy mennyit fordul/késik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.11.26. 11:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 185
Üdv!
Évekkel ezelőtt Kaláka kezdeményezéssel építettem egy kétutas hangsugárzót.
A mélyközép egy 17cm-es HA-634, amit Shalafi alakított át nekem, és a magas egy DX25.

Egyre inkább azt érzem, hogy bőven ez a szűk keresztmetszet a hangrendszeremben. Lapos a hangja, a mély nem valami dinamikus, nincs térérzetem bárhogy próbálom elhelyezni a szobában.

A kérdésem az, hogy miként tudnék túllépni ezen a kategórián, miben gondolkozzak. Gyári megoldáson vagy próbáljak meg építeni valami sokak által bevált hangsugárzót?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdő kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.11.26. 13:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Már nem annyira kezdő :)
Mivel közben a nyilvánosság kizárásával építettem egy "nem annyira kezdő kétutasát". SB29RDC+Monacor SPH-176.
Sokat küzdöttem vele, ez az első önálló munkám. Kb 2 hete készült el az a váltó amit már már jónak gondolok, de van vele más gondom. A Monacor gyári paramétereitől jelentősen tér el a kézhez kapott pár. A gyári adatok szerint 20-25 literes doboz kellett volna hozzás, de a mért TS paraméterek ettől elég messze estek. A BassBox szerint 33 liter. Megcsináltam, nem kellett volna. Miután kevés volt a mély tartomány más programokat is kipróbáltam, azok sorra 40l körüli doboz térfogatot számoltak. Pedig a dobozom nem éppen próba doboz kivitelű. Vagy 2-3 hónapos fejlesztgetés után úgy döntöttem, hogy ezt a hangszóró készletet elengedem, majd később oldom meg valahogy a doboz kérdést. Az SPH-176 egyébként jó hangú darab, a mostani állapot szerint megérdemelne még egy küzdelmet a dobozzal.
Addig viszont bele kezdek egy másikba. SB15NBAC+SB26ADC hangszóró készlettel. A hangszórókat megrendeltem, a napokban várom a beérkezését. Ez egy mások által már használt összeállítás, így a számítások + a neten talált infók alapján már félkészben van egy doboz hozzá. Amit találtam 11-12 literben használták, 12 literes doboz csinálok.

Erről már be fogok számolni nyilvánosan :).

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 58 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség