audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 21:30

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 25 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.25. 09:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Sziasztok,

Még 2012-ben építettem egy kis polcsugárzót Tannoy M1 mélyközéppel, és Monacor DT-25n magassugárzóval.
Pár kép az építéséról https://goo.gl/photos/7VyobMJEUNnQG7He6
Mivel akkor még javában középsuliztam, nem igazán voltam anyagilag eleresztve (igaz most se vagyok :lol: )
Normális váltó helyett kapott egy 4,7uF os bipolárt a magas, és egy LPad-ot.
Mostanság félig meddig elkészűlt egy VF2 erősítő https://photos.app.goo.gl/rsVUUjiRmupM3pTEA, amit hallgatva eszembe jutott, hogy be kéne fejezni a hangváltót.

Több verzión is gondolkodtam:
A legegyszerübb, hogy beszerzek egy pár eredeti magasat hozzá, és megépítem a gyári váltóját.
Viszont ebből nem tanulnák sok mindent.
Aztán van az a verzió, hogy beszerzek egy Panasonic mikrofon kapszulát, kitt-ben veszek egy erősíttőt hozzá és nekiállok mérni.
Ehhez a két kitthez férek hozzá hirtelen
http://avelmak.sk/show_image.php?article=38007&type=2&name=38007_schema.jpg
http://avelmak.sk/show_image.php?article=46657&type=2&name=46657b.jpg
Fingom sincs a mérésekhez, és a válltótervezéshez. Életben van még annyira ez a fórum és a tagoknak lenne kedve segíteni véghez vinni?

Köszönöm, ha elolvastátok.
Szép napot, és kellemes ünnepeket


Csatolmányok:
Magyarázat: Gyári váltó
tannoy m1 gyari valto.jpg
tannoy m1 gyari valto.jpg [ 10.15 KiB | Megtekintve 24231 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.27. 10:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Megrendeltem a mikrofont, és az erősíttőt hozzá.
Addig is próbálok barátkozni az Arta nevü progival.
Notebook-ra rászúrtam egy telefonos headset-et, a hangszóróra pedig másik forrásból rózsazajt küldtem.
Tisztában vagyok vele, hogy ennek így semmi értelme, csak egy teszt volt.

Ha megjön a mikrofon, megpróbálom az egészet kint a szabadban.


Csatolmányok:
samsung headset.jpg
samsung headset.jpg [ 196.43 KiB | Megtekintve 24134 alkalommal. ]
iphone headset.jpg
iphone headset.jpg [ 201.28 KiB | Megtekintve 24134 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.27. 11:46 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Lehet, hogy már későn szólok: a WM61 kapszulák beszerzésével rossz tapasztalataim vannak. Velem és infóim szerint mással is előfordult, hogy "helyettesítő" terméket küldtek. Pát $centes kínai vackot. Reklamáció után közölték, OK, üld vissza. Innét - oda a posta ktg többszöröse mint amit a kapszuláért szállítással fizettem :(.
Előfordul még hitelesnek tűnő példány (az enyém is az volt), de indokolatlanul magas áron.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.27. 11:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Szia.
Egy szlovák oldalról rendeltem 4.8€-ért, és ha jól látom az utolsó darabot. Remélem itt még az eredeti volt raktáron.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.27. 13:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Most kaptam e-mail-t, hogy feladták a rendelésem. Úgyfest hétfőn meg is kapom. Közben az oldalról törölték a termékek közül ezt a kapszulát. Remélem az utolsó eredetire csaptam le :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.30. 13:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Megjött a kapszula. Csomagolás alapján eredetinek tippelném.
Tudna valaki linkelni korrekciós fájlt hozzá?
Köszönöm


Csatolmányok:
IMG_20191230_110757-01-02.jpeg
IMG_20191230_110757-01-02.jpeg [ 93.05 KiB | Megtekintve 23970 alkalommal. ]
IMG_20191230_110751-03-01.jpeg
IMG_20191230_110751-03-01.jpeg [ 128.01 KiB | Megtekintve 23970 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.30. 14:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Ezeket "spájzoltam" be Panasonic WM-61 kapszulákkal kapcsolatban (ahány példány annyi féle átvitel)...:
Csatolmány:
Panasonic WM-61 electreet capstli.pdf [70.58 KiB]
424 alkalommal.

Csatolmány:
Panasonic WM-61 electreet capstli átvitele.jpg
Panasonic WM-61 electreet capstli átvitele.jpg [ 151.5 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]

Csatolmány:
wm61a frekimenete.gif
wm61a frekimenete.gif [ 10.33 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]

Csatolmány:
WM61A Typical response.jpg
WM61A Typical response.jpg [ 29.85 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]

Frekimenet digitális korrekcióval való simítása:
Csatolmány:
WM-61A_frd.zip [4.43 KiB]
412 alkalommal.

Csatolmány:
WM-61_frd(mócsing).zip [4.13 KiB]
375 alkalommal.


Csatolmány:
Panasonic WM-61 phantom (48V) táplálással.jpg
Panasonic WM-61 phantom (48V) táplálással.jpg [ 41.01 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]


Frekimenet analóg korrekcióval közelítő simítása:
Csatolmány:
Panasonic WM-61 electreet capstli linearizáció.jpg
Panasonic WM-61 electreet capstli linearizáció.jpg [ 36.34 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]

Csatolmány:
Panasonic WM-61 electreet capstli nagyjelű linearizáció.jpg
Panasonic WM-61 electreet capstli nagyjelű linearizáció.jpg [ 37.78 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]


Mikrofon kapszula módosítása extra nagy hangerőn való mérésekhez:
Csatolmány:
wm61a modding (Linkwitz-féle átalakítás 130+dB).gif
wm61a modding (Linkwitz-féle átalakítás 130+dB).gif [ 19.6 KiB | Megtekintve 23948 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.30. 14:53 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
DöG írta:
........ (ahány példány annyi féle átvitel)...:]


+ Amit Warloo kapott az WM61A102A. Az eredetinek nem volt végén semmi, csak egyszerűen WM-61.
A WM-61A102A-ról nem találtam semmit, kíváncsian várom hogy válik be. Ez most is kapható, gyakorlatilag korlátlan mennyiségben.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2019.12.30. 15:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
These Panasonic mic capsules can vary in both their frequency response and their sensitivity (output level).

They are tested and graded according to their output, and this is indicated by the suffix that you notice.

If you want 2 or more capsules that sound pretty much the same then you will need to order them with the same suffix, e.g. a "-102" suffix, which means they are within 2dB of each other, and therefore more closely matched.


Mindössze ennyit találltam.
Még be kell szereznem egy külső hangkártyát, mivel a notin nincs line in bemenet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.02. 21:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Sziasztok.
Holnap, ha sikerül ejön egy barátom és megpróbáljuk megmérni a frekimenetet. Sajnos, csak szobában lessz lehetőségem mérni.
Magas hangszórót, hogy érdemes mérni, ha nem akarom tönkre tenni? Milyen távolságból mérjek, külön a magas és külön a mélyközép közepén?
Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.02. 22:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Véleményem szerint egy hangsugárzó mérését nem kell túl lihegni. A szabvány szerint kell mérni. 8-) De:

Mélytartomány. cca. 20-200 Hz. Egy közeltéri méréssel ellenőrizhető, a doboz tudja-e a tervezési paramétereket. Távolabbról mérve a szobát méred. Amplitúdó és torzítás mérés ebben az esetben értelmetlen-szerintem. Ha 20 cm-el odébb teszed a dobozt, teljesen mást fogsz mérni, életed végéig kísérletezhetsz.

Középtartomány cca. 200 Hz-6 kHz. A lényeg. Itt fontos mérni mérni mindenképpen amit csak tudsz. A legtöbb jó minőségű elektrét mikrofon lineáris ebben a sávban, olcsó, nem kell ragaszkodni egy típushoz.

Magas tartomány cca. 6kHz felett. Ebben a sávban a gyári görbét fogod kapni, akármivel mérsz, ha a magas hangsugárzó megbízható gyártótól származik. A korrekció is főként erre tartományra vonatkozik általában, de pont az eltérő korrekciók miatt pontatlan is lehet. Ellenőrző mérésnek nem árt.

Természetesen ez első közelítés, aki hangsugárzó építésére adja a fejét, minimum egy alapfokú mérő mikrofon a lényeg. Utána a fül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.03. 20:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Mértem párat barátomnál szobában, de ez így semmire se jó.
1méterről olyan csúnya lett a görbe, hogy el se mentettem inkább. Ez a szoba végett lehet?


Csatolmányok:
rsz_81271098_463484507928093_3556857838829568000_n.jpg
rsz_81271098_463484507928093_3556857838829568000_n.jpg [ 183.33 KiB | Megtekintve 23652 alkalommal. ]
Magyarázat: Itt szólt a mélyközép és a magas is.
magastengely15cm1.jpg
magastengely15cm1.jpg [ 76.44 KiB | Megtekintve 23652 alkalommal. ]
melykozep15cm.jpg
melykozep15cm.jpg [ 77.26 KiB | Megtekintve 23652 alkalommal. ]
melykozep1cm.jpg
melykozep1cm.jpg [ 79.08 KiB | Megtekintve 23652 alkalommal. ]
magas1cm.jpg
magas1cm.jpg [ 79.68 KiB | Megtekintve 23652 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.03. 21:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Viccnek jó a fénykép szerint.
Keress egy olyan teret, ahol lehetőség szerint kb. 2m-en belül nincs semmi. Ez akár a szabadban is lehet, ha nincs szél.
A hangsugárzó alá kell egy szilárd alátámasztás, ami kb. 1m magasan tartja a hangdobozt.
A mikrofonnak is kell egy fix állvány, ami a doboz középmagasságában, attól 1 m-re szilárdan tartja a mikrofont.
Mérsz egy frekvenciamenetet.
Utána mérsz egy frekvenciamenetet a mélysugárzó tengelyvonalában, 10 cm-re a doboztól.
Ez a minimum minimuma, hogy értekezni lehessen


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 00:05 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Köszönöm az útbaigazítást.
Legközelebb kint próbálkozok, eredetileg is ez volt a tervem.
Egyebként milyen hangerőn kellene mérni? A mostani próbálkozásnál addig emeltem a hangerőt amíg az alsó "csúszka" el nem ért -20-10 ig.

Ha külön mérem a magas és mélyközép sugárzókat, emeljem a hangerőtt addig amíg például a magashangszóróval elérek -10dB ig, aztán ugyan ezen a beálításon, és ugyan akkora távolságból megmérem külön a mélyközepet?
Magassugárzó mérésnél, váltó nélkül a Pink cutoff-ot mennyire állítsam, hogy ne károsodjon a sugárzó?

Köszönöm még egyszer, hogy időt szánsz rám.


Csatolmányok:
bealitas.jpg
bealitas.jpg [ 61.94 KiB | Megtekintve 23613 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 13:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Egyebként milyen hangerőn kellene mérni? A mostani próbálkozásnál addig emeltem a hangerőt amíg az alsó "csúszka" el nem ért -20-10 ig."
1 Watton célszerű a mérést elvégezni. Akkor még a mikrofon sem torzít be ilyen közelről. Az 1Watt hangerőt 8 Ohmos hangszóró esetén úgy tudod beállítani megközelítően, ha kevés a műszerezettséged, hogy az erősítő kimenetén 500 Hz-s színusz jellel 2,83Voltot kell, hogy mérj egy jobb multiméterrel. A képlet, ha más az impedancia: P= Unégyzet/Z
Szabadtéri mérés MOST becsap. Hideg van, a miki, és a hangszórók tulajdonságai megváltoznak de nagyon. Meg kell várnod a min. 18 fokot tavasszal.

"Ha külön mérem a magas és mélyközép sugárzókat, emeljem..."
Igen, egyforma távolság, egyforma 1Wattos kivezérlés fontos, különben lépcső lesz az átvitelben. A hangszórók ritkán egyforma érzékenységűek, lehet a magasat majd vissza kell fogni.

"Magassugárzó mérésnél, váltó nélkül a Pink cutoff-ot mennyire állítsam, hogy ne károsodjon a sugárzó?"
2kHz-n ha megvágod, akkor 1 Watton biztos nem lesz gond.
Ha további segítség kell, akkor küldj emailt ide: ottobar@indamail.hu. Ritkán jövök erre a fórumra, ott viszont megtalálsz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 16:15 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Nekem is volt egy "Kezdő kétutasa" topikom. Azóta már mértem pár százat. Én is úgy álltam neki, mikrofon, adjunk jelet, mérjük. Aztán fogalmam sem volt róla mit mértem. Még most sem sokkal több, de már vannak sejtéseim, van két nem csak megmért, de ki is vitelezett hangváltóm, a realizált hangban egészen elfogadhatóak. Persze előtte volt pár szörnyű is amivel igyekeztem is néhány barátom hallását rongálni.
Az újabb mérések előtt javaslom kis elméleti felkészülést. Bocs, hogy ezt mondom, de a közölt képből, mérésekből az látszik, hogy ez hiányos.
Két oldalt javaslok. A magyar nyelvű nem túlzottan gyakorlatias, de jó néhány kérdésre tud választ adni. Az angol nyelvű (nem tudok ugyan angolul, de a Chrome fordítója használhatónak bizonyult) inkább gyakorlatias.

http://hangdobozepites.hu/irm/1/
http://audiojudgement.com/quasi-anechoi ... surements/

Egyik link sem a kezdőlapra mutat, igyekezetem olyan oldalra navigál ami értékes segítséget adhat.

Egy ideje már készülök publikálni amit építettem, mértem, de még nincs olyan eredményem amit 100%-ban felvállalhatónak tartok. Lassan azért oda érek :), még csak tavaly augusztustól próbálkozom, kevés a tapasztalatom.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 16:40 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
És még két igen hasznos oldal
https://audioxpress.com/article/measuri ... y-response
https://audioxpress.com/article/testing ... ter-part-2

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 21:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Warloo93 írta:
Mértem párat barátomnál szobában, de ez így semmire se jó.
1méterről olyan csúnya lett a görbe, hogy el se mentettem inkább. Ez a szoba végett lehet?
Érdemes a hangfal méréses topikot is megnézni, és MzPerX blogján is van ezzel kapcsolatban infó*...
*Eszerint első lépésben érdemes először váltó nélkül megmérni (a helyén, 20cm-ről mérve) mindegyik hangszóró átvitelét külön-kölön 0°, 30°, 60°-ról; illetve 0°-on megnézni a torzítási diagramot is (alapvetően e 2 alapján érdemes megcélozni a kersztfrekik értékét) :)

Úgy nézem méréskor a szofverben nem lett a mikrofon távolság (jól) beállítva: a mért tartományban rengeteg fűrészfog található a fázis diagramon, azaz a 2 csatornás mérésnél az erősítő kimenetről közvetlenül visszacsatolt-leosztott jelnek kb. ~0 a késleltetése; illetve a hangszóró-levegő (hangsebesség/távolság)-mikrofon útvonalon végigfutó jel viszont jelentős akusztikai késleltetést szenved a másik csatornán. Ezt a futásidő eltérést rendszerint korrigálni lehet a mérőprogramban: + késleltetési idő, vagy hangszóró távolság megadásával. Ide érdemes olyan értéket beírni, amivel nincs már fűrészfog az átvitelben. Ha ezután azonosan tartjuk mindegyik hangszóró mérésekor a mikrofon távolságot, akkor szemmel már összevethetőkké válnak a relatív fázisok. A végcél: olyan váltó készítése (illetve az egyes utak hangszóróinak a síkból előre-hátra tologatása), hogy egyenes** átvitel, és kb. egyenletesen eső fázisdiagram jöjjön létre.

Későbbi méréseknél (több út egyszerre) elvileg a legjobb lenne a végleges hallgatási pozícióból mérni -de itt csak kapuzott mérés ad megbízható eredményt- (bizonyos freki alatt az sem). Itt nagyon számít a környezeti zaj is...


**Közeltéri monitornál kb. elhanyagolható a környezet akusztikai hatása, ~csak közvetlen hang >> egyenes átvitel. Nagyobb helyiségekben -távoli hangsugárzó- viszont dominál az akusztikai környezet, a magas/mély hangok irányítottsága különböző, a közvetlen jel-visszaverő jelek összegződés, és a fül frekvencia függő iránykarakterisztikája miatt >> enyhén eső átvitelű hangsugárzóval lehet csak kiegyenlíteni a frekvencia balanszot...
Szerintem :oops:

Kevés magas hangszóró nem bír ki 1W disszipációt; dinamikus rendszerű magasaknál elég kemény a felfüggesztés szerintem, hogy akár teljes sávú mérőjelet ráeresztve se károsodjon... :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.04. 22:48 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Lemaradt D'Appolito első méréssel kapcsolatos cikke az Audioexpressből
https://audioxpress.com/article/testing ... ter-part-1

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.05. 12:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2019.12.01. 10:32
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Szloákia, Naszvad
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, ez hatalmas mennyiségü információ. Sőt a nagy részét fel se fogom igazán :)

Idézet:
1 Watton célszerű a mérést elvégezni. Akkor még a mikrofon sem torzít be ilyen közelről.

És ha a mélyközép 4ohmos, a magas pedig 8? Mind a kettőt mérjem 1W-on, vagy 8ohmra állítsak be 1W-ot aztán ugyan ezzel a beálítassal mérjem a 4ohomos mélyközepet is ?

Idézet:
Úgy nézem méréskor a szofverben nem lett a mikrofon távolság (jól) beállítva:

Őszintén nem álítottam be semmilyen távolságot, sőt nem is kétcsatornás mérést próbáltam. Ahhoz gondolom meg kéne építeni az Arta box-ot.

Beszerzek egy külső hangkártyát, ne kell mindig valakit zaklatnom, aztán megpróbálok újra mérni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.05. 12:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"És ha a mélyközép 4ohmos, a magas pedig 8? Mind a kettőt mérjem 1W-on, vagy 8ohmra állítsak be 1W-ot aztán ugyan ezzel a beálítassal mérjem a 4ohomos mélyközepet is ?"
Igen, egyfajta kivezérlést használj. Így fog kiderülni, hogy melyik hangszórónak mekkora az érzékenysége a hangdobozodban. Zenélés közben is "elméletileg" egy feszültség megy a két hangszóróra. Itt látsz egy érdekes, de jó minőségű hangfal evolúciót: http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=5&t=189. Sok gyakorlati dolgot megtanulhatsz ott egyszerűen, kevés tudományoskodó leírással.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.05. 17:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Warloo93 írta:
És ha a mélyközép 4ohmos, a magas pedig 8? Mind a kettőt mérjem 1W-on, vagy 8ohmra állítsak be 1W-ot aztán ugyan ezzel a beálítassal mérjem a 4ohomos mélyközepet is ?


Pontosítsunk: nem 1W-al mérsz hanem 2,83V effektívvel. Ez az Unégyzet/R szerint 8R esetén 1W, 4R esetén 2W. De nem ez számít. Az számít, hogy egymáshoz képest milyen hangosak. Azonos mikrofon pozíció, azonos kimenő szint. Azonos kimenő szinttel hajt az erősítőd és a váltóval való "közösítést" követően a füled is egyforma távolságra lesz a két hangszórótól.

Idézet:
Úgy nézem méréskor a szoftverben nem lett a mikrofon távolság (jól) beállítva:


Nem kritikus. Azt eredményezi, hogy ha a fázismenetet nézed akkor fűrészfog szerű fázist látsz aminek a periódus ideje annyi mint a hangszóró - mikrofon távolság. Azaz kb 3msec az 1m esetén.
A fázis igen lényeges. Összehozol egy jó amplitúdó menetet és ha a váltási frekvencián nincs fázisban a két hangszóróból jövő jel nem lesz jó a tere és kukorékolni fog. A koherens fázismenet ugyanolyan fontos mint az amplitúdó menet.
A mért fázisod, ha nincs beállítva mikrofon távolság (idő), akkor mint írtam fűrészfog szerű lesz, ez esetben a fázis koherenciát a fűrészfogak állandó amplitúdója mutatja meg. De ennél pontosabb és fontosabb, hogy az egyik hangszóró polaritását megcserélve az amplitúdó menetben a keresztezési frekvencián jelentős, 10 dB feletti beszakadásnak kell lennie. Mivel megfordítva a hangszóró bekötését a lesugárzott fázisa is megfordul (180 fok) így itt kioltják egymást. A beszakadás csúcsa mutatja meg a keresztezési frekit.

Jó játék :)
Az én első hallgatható váltóm majd három hónapomba került :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.05. 18:43 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
dys-cus írta:
............... kevés tudományoskodó leírással.

Ha nem vagy tisztában az elméleti alapokkal akkor mindig rá fogsz szorulni valaki észosztására. Ahhoz, hogy akár kis segítséggel, önálló munkát végezz rendelkezni kell némi elméleti alappal. Ha úgy látod, hogy nem ér meg annyit, hogy ezt megtanuld, akkor keres egy megbízható forrásból származó után építést.
Sajnos ez nem biztos, hogy "egyszerű" lesz, mivel hazai oldalak ebben igencsak szűkösek, a külföldiek pedig nem Ft-os jövedelemből vásárolt alkatrészekből építkeznek. Viszont tanulni ezek az oldalak is hasznosak tudnak lenni.

Készítettünk is egy kis gyűjtemény ezekről:
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=92&t=4056

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.06. 09:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
:?: :o

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kezdó kétutasa
HozzászólásElküldve: 2020.01.08. 13:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Ezt most találtam. Hátha hasznát tudjátok venni.

Csatolmány:

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 25 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség