audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.16. 06:51

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2023.02.20. 17:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
"tanuló projekt" :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.21. 00:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Csatolmány:
IMG_20180526_174446_doboz_szembol-vágott.jpg
IMG_20180526_174446_doboz_szembol-vágott.jpg [ 150 KiB | Megtekintve 3988 alkalommal. ]

Csatolmány:
IMG_20180526_175513_keresztvalto-vágott.jpg
IMG_20180526_175513_keresztvalto-vágott.jpg [ 71.45 KiB | Megtekintve 3987 alkalommal. ]

Csatolmány:
STE-M95 original crossover schematic.png
STE-M95 original crossover schematic.png [ 13.3 KiB | Megtekintve 3988 alkalommal. ]

Már nagyon régóta állt nálam, többször neki fogtam, próbálkoztam...
Eredeti mély szétporlott szivacsszél cseréje helyett, az utód H2000 H16-542 került bele. A pípír magassugárzót végül egy -ide ideális választásnak tűnő- olcsó selyemdrómra cseréltem SICA LP 38x50.18/N5 TW.
Kisteljesítményű hálószobai felhasználás, komolyzenéhez, eredetire hajazó megszólalással, minimálisan feljavítva -volt megcélozva-.

A hangsugárzó eredeti koncepciója kb. ~szélessávú mély + elsőfokú váltással hozzáillesztett közép (felül ez is teljes sávban dolgozva) + ezek fölé egy kiegészítő szupertweeter funkciójú magas: Nagy vonalakban működőképes, szerintem egész tűrhető hanggal -és mindez extra kevés alkatrésszel megoldva-. :P Szerintem az alacsony fokú váltásoknak köszönhető a rendszer jó időbeli viselkedése, és tranziens válasz.
Azért több probléma is felmerül:
Erősen mélyszegény az átvitel. Bár az 1...2kHz közép/mély átfedési sávban a mélyhangszóró frekvenciaátviteli anomáliának szinte a tükörképe a középsugárzóé, így jól kompenzálja azt, sajnos behallatszik a fölötte lévő sávba a mély erős 6-7kHz-es rezonanciája, ráadásul ott a közép átvitele is púposodik; a szupermagas átvitele pedig a kívánt sávban ~meghal (bár az "EQ-zott" másodfokú váltójának köszönhetően valami mégis hallható). Mindegyik hangszóró üzemben van az erősen szétnyíló iránykarakterisztikájú frekitartományban (nincs magas vágás, illetve nagy a membrán átmérő a hullámhosszhoz képest), szóval már kissé oldalról hallgatva is kezd nagyon kusza lenni az átvitel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.02.21. 12:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Frekimenetek különféle vízszintes hallgatási szögekből (régebbi mérés):
Csatolmány:
Magyarázat: original 1,5m rőli mérés
piros=0° kék=15° zöld=-15°.png
piros=0° kék=15° zöld=-15°.png [ 52.91 KiB | Megtekintve 3940 alkalommal. ]

A magas/közép/mély az előlapon függőlegesen nincsenek 1 tengelyen (ezért nem szimmetrikus a +/- 15°-os átvitel)
Csatolmány:
Magyarázat: original 1,5m-rőli mérés
piros=30° kék=45°zöld=60°.png
piros=30° kék=45°zöld=60°.png [ 51.44 KiB | Megtekintve 3940 alkalommal. ]

...rosszabbra emlékeztem. :oops:
Csak a nagyonmagas tartományban van óriási különbség (meg hiány), de azt az új 0,7''-os dómsugárzó orvosolni fogja. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.05.25. 17:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
A rögös út...

Mérésre a saját építésű Arta-boxomat használtam (CCCP UI lemezes trafó, LM1875 erősítő IC, stab. mikrofon tápfesz, AXAGON ADA-17* olcsó beépített USB-s hangkártyával), 3m-es USB-3 toldó kábellel
Dayton iMM-6 kalibrált érőmikrofont (táv táplált 1×-es bufferrel a hosszú mérőkábel végén)
Egyszerű laptoppal, HolmImpulse-t frekimenet mérésre, Limp-et impedancia mérésre
...
Volt néhány légmagos tekercsem, de azokkal nem tudtam volna mérni, ezért tekertem 2db sok leágazásos (fazékmagos-légréses) tekercset mini banán aljzatokkal (illetve DIP-kapcsolókkal).
Valamint készítettem 2db kondi dobozt, és egy ellenállás dobozt szintén DIP kapcsolókkal és mini banán aljzatokkal. (mivel max 1W-al mérek: kis feszültségű / teljesítményű "normál" alkatrészekből készültek)
...és még egy marék alkatrész, meg drótgubanc... :)


Csatolmányok:
Saját építésű Arta Boxom.pdf [167.56 KiB]
79 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.06.07. 18:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Csatolmány:
Artaboxom elölről.jpg
Artaboxom elölről.jpg [ 115.07 KiB | Megtekintve 2956 alkalommal. ]

Csatolmány:
Artaboxom hátulról.jpg
Artaboxom hátulról.jpg [ 57.8 KiB | Megtekintve 2956 alkalommal. ]

DöG írta:
...tekertem 2db sok leágazásos (fazékmagos-légréses) tekercset mini banán aljzatokkal (illetve DIP-kapcsolókkal).
Valamint készítettem 2db kondi dobozt, és egy ellenállás dobozt szintén DIP kapcsolókkal és mini banán aljzatokkal. (mivel max 1W-al mérek: kis feszültségű / teljesítményű "normál" alkatrészekből készültek)
...

Csatolmány:
leágazásos tekercsek.jpg
leágazásos tekercsek.jpg [ 42.46 KiB | Megtekintve 2956 alkalommal. ]
E számsor kb. logaritmikus (E6, E12, E24... alkatrész érték sor).
Mivel a z induktivítás a menetszám négyzetével arányos... menetszámokat dupla felbontású E-sor lépésközönként választva kb. szimpla E-sor lépésközűek lesznek az induktivítás értékek... végül légrés vastagsággal picit igazíható a számsor középértéke :?

Csatolmány:
E4 kondi, ellenállás dekád dobozkák leágazásos tekercsek.jpg
E4 kondi, ellenállás dekád dobozkák leágazásos tekercsek.jpg [ 61.7 KiB | Megtekintve 2956 alkalommal. ]

Csatolmány:
E4 kondi, ellenállás dekád dobozkák belülről.jpg
E4 kondi, ellenállás dekád dobozkák belülről.jpg [ 81.64 KiB | Megtekintve 2957 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.23. 21:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Hangszórók mérése beépítve* 3 méterről, (mikrofonnal kikeresve a három hangszóró azonos akusztikus távolságát : > kb. 30cm-el a magas hangszóró tengelyvonala alatt találtam meg)
Csatolmány:
Magyarázat: Sica LP38×50.18/N5TW 6ohn 3/4" ferrofluidos olcsó textil dóm
új magas (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről.png
új magas (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről.png [ 27.04 KiB | Megtekintve 2257 alkalommal. ]

SICA LP 38×50.18/N5TW
Csatolmány:
Magyarázat: eredeti Videoton HB10/0808 papír közép
közép (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről.png
közép (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről.png [ 27.81 KiB | Megtekintve 2257 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: Az elporlott szélű eredeti Videoton HA16/1008 cserélve lett a hivatalos utódra:
H2000 HA16-542 8ohm olcsó papír mélyközép impregnált membránnal

(port hangnyomása nem arányos, csak a hangolás miatt rögzítettem)

mély (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről, reflexlyuk 1cm-ről mérve.png
mély (beépítve, váltó nélkül) 3m-ről, reflexlyuk 1cm-ről mérve.png [ 35.53 KiB | Megtekintve 2257 alkalommal. ]

H2000 HA16-542

+ mérés:
Csatolmány:
Magyarázat: ...Ha valaki pontos mélyátvitelt akarna számolgatni...
mély 1cm közeltéri (beépítve, váltó nélkül).png
mély 1cm közeltéri (beépítve, váltó nélkül).png [ 22.39 KiB | Megtekintve 2257 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: Videoton HD6,5/1118 papír magas
régi magas (doboz elejéhez támasztva, váltó nélkül) 3m-ről.png
régi magas (doboz elejéhez támasztva, váltó nélkül) 3m-ről.png [ 22.57 KiB | Megtekintve 2257 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.23. 22:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Eredeti Videoton gyártmányú "Fisher STE M95" egy viszonylag elég késői gyártmány, szerintem viszonylag kultúrált hanggal -de elég mélyhiányos-, és magasban is sávhatárolt...
Csatolmány:
Magyarázat: minimál keresztváltó
STE-M95 original crossover schematic.png
STE-M95 original crossover schematic.png [ 13.3 KiB | Megtekintve 2254 alkalommal. ]

Csatolmány:
original magas + original váltók freki és fázis menet.png
original magas + original váltók freki és fázis menet.png [ 30.8 KiB | Megtekintve 2254 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: könnyen hajtható...
Benárd 3utas új mély + minden eredeti (impedancia, fázis mérés).jpg
Benárd 3utas új mély + minden eredeti (impedancia, fázis mérés).jpg [ 215 KiB | Megtekintve 2254 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: (régi, kapuzott mérés >>> mélyátvitel nem korrekt!)
mély original váltó + közép original váltó átvitel + fázis + THD mérése (régi, kapuzott).png
mély original váltó + közép original váltó átvitel + fázis + THD mérése (régi, kapuzott).png [ 95.66 KiB | Megtekintve 2254 alkalommal. ]

-Mély hangszóró "váltó" alig funkcionál keresztváltóként (még az 1. fokú meredekséget sem éri el), inkább csak némi frekvencia korrekciót végez a szélessávú átvitelben...
-Közép hangszórót csak alulról sávhatárolja a soros kondi (elvileg első fokú aluláteresztő váltó meredekség, gyakorlatban fenntről rezonancia frekvenciáig minimálisan eső átvitel (rezonancia alatt meredek akusztikai vágás), felülről nincs sávhatárolás. A soros ellenállás a középhangszóró hangerejét csökkenti a mélyközépnek megfelelő szintre. >>> A 2 hangszóró elég széles tartományban együtt szól...
-Magashangszóró is inkább csak középhangszóró, az átvinni kívánt sáv már a saját frekvenciasáv felső konyuló szakaszába esik >>> mivel elég nagy az érzékenysége, és a felső sávhatárnál az impedanciája is, egy "elrontott" -túl magasra hangolt törésponti frekvenciájú másodfokú váltóval szívnak ki belőle némi extra magas hangot, -az impedancia görbét kb. 15kHz fölött szívja meg ez a plusz teljesítmény...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.24. 00:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Hangsugárzó új magashangszóróval, és a módosított keresztváltóval:
Csatolmány:
végleges_FISHER-Videoton_3utas_átalakítása_SICA_dóm_1nd_1nd_3nd_váltóval_kapcsolás.png
végleges_FISHER-Videoton_3utas_átalakítása_SICA_dóm_1nd_1nd_3nd_váltóval_kapcsolás.png [ 16.3 KiB | Megtekintve 2248 alkalommal. ]

47uH3A smd
Csatolmány:
új magas + új váltók freki és fázis menet.png
új magas + új váltók freki és fázis menet.png [ 30.58 KiB | Megtekintve 2248 alkalommal. ]

Csatolmány:
új 3 út.png
új 3 út.png [ 31.03 KiB | Megtekintve 2248 alkalommal. ]

Csatolmány:
kész tuning impedanciamenet.png
kész tuning impedanciamenet.png [ 55.62 KiB | Megtekintve 2248 alkalommal. ]

-A középsugárzó keresztváltója kapott egy minimális felső sávhatárolást*, némi frekimenet simítás és az új magashangszóróhoz jobb illeszkedés miatt (ehhez az eredeti magassugárzó tekercse lett felhasználva (némi drót letekerésével hangolva).
-A mélyközép hangszóró váltója felül meredekebb levágást kapott (egy zóbellel kiegészítve, illetve az eredeti tekercsre még rátekerve a volt magastekercsről letekert drótot), de részben megmaradt a középsugárzóval együttfutó "átfedett" tartomány >>> megmaradt a jó fázismenet és a 2 hangszórónak az 1-2kHz-es szakaszon egymás átvitelét "kiegyengető" illeszkedése, viszont az 5-7kHz-es rezonancia kapott némi csillapítást. Továbbá (részben a magas sugárzó érzéketlensége miatt) bekerült egy mély emelő LR tag**.

*Sokat kísérleteztem a középsugárzó váltójával, de bonyolultabb váltóval se sikerült alacsonyabbra tornáznom a felső keresztfrekit... Illetve csak 3. fokú aluláteresztő szűrővel sikerült összehoznom a kb. fázishelyes illeszkedést a magas hangszórónál. :oops:

**A mély emelés -mivel abban a tartományban nem tudok normálisan mérni, csak sacc. alapján lett "méretezve"-, (némi érzékenység csökkenés árán) szerintem jót tett a hangnak, könnyűzenén dinamikusabb lett, és a gordonka se mélyhegedűnek hangzik :P (bár falra rátolva mintha már hallanék egy kis csillapítatlanságot)...
-Magas átvitelnél (frekimenet, tisztaság) szemből lehet hogy csak "odaképzelem" a javulást -ahogy öregszem, egyre süketülök-, de az irányítottság észrevehetően csökkent!
Nekem tetszett a hangja -az eredetire hajaz-, szerintem nem lett rosszab (egyetlen dolgot kivéve > a magashangoknál kicsit alacsonyra esett a terhelőimpedancia (de nem valószínű, hogy ez bármilyen erősítőnél komoly gondot okozna, mert így is ott 4 ohm felett marad és közel ohmos a terhelés -és oda nagyon kis teljesítmény hányada esik a hangoknak) :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség