audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 22:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
hifitibi írta:

Egy dolog csökkentette a 30 Hz-es lecsengést: a nappali közepén a plafonról lelógattam a 80x130-as fa lapot.

Igen, ez megerősíti az elméletet.
De azért, hogy ne kelljen ilyen durva megoldást alkalmazni, diffúz hangteret kell létrehozni úgy, hogy az oldalfalakon ne legyen ~40 cm-nél hosszabb szakasz, ahol a hang felgyorsulhat. A hanghullám lefékezéséhez elég, ha 2x2 - 5x5 cm-es léceket erősítesz a falra. Minden egyes léc egy másodlagos hullámforrásként működik.
A mennyezetet is ki lehet alakítani diffúzra, ezt már a középkorban kitalálták a kazettás mennyezettel. A rácsos szerkezet a hossz- és keresztirányú hullámokat csillapítja, a kazettákban elhelyezett domborművek pedig a padló és a mennyezet közti csörgővisszhangot szüntetik meg.
Kis hátránya, hogy a mennyezet elég sötét lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.27. 23:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
A bal oldali doboz melletti falra 2x2 cm-es lécek 25-30 centinként be vannak állítva. (Jobb is lett tőle a tere, Yamamoto mester a zongorájával kiköltözött majdnem a falig.) A jobb oldali doboz mellett könyvespolc, fölötte ablak (adott).

Azóta azon gondolkoztam, hogy próbaként a plafonról lelógatok a zenehallgató rész teljes szélességében, keresztben 5-7cm-es hullámpapír csíkokat fél, egy méterenként, aztán meglátjuk. Mármint, hogy egy csík végig keresztben a plafonról lóg le a teljes 4,2m szélességben, és ezt ismétlem fél, egy méterenként. Bízom benne, hogy érthetően sikerült leírni a tervemet.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.02.28. 00:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
A hátsó falon kellene még gondolkodni, hogyan lehetne elnyeletni/szétveretni a 30 Hz-es hullámot. Oda bátran rakhatsz könyvespolcot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.04. 22:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Feladat: --> a 30Hz körüli állóhullámok megfékezése a nappalinkban.

Ma sikerült feldíszítenem a plafont.

Először laminált padló teljes hosszúságú (kb. 130 cm) és 7-8 cm széles darabjait kezdtem ragasztószalaggal felragasztgatni a plafonra, akkor Hitvesem kimenekítette a gyerekeket a helyiségből. Amikor a második felragasztott darab leesett, akkor átpártoltam a mély hangoknak kevésbé ártó, de könnyebb hullámpapírra. A művelet közben Mami már jelezte, hogy érezhetően másabb akusztikája van a helyiségnek. Ez már reményre adott okot (jó füle van az asszonynak :D ).

Amint elkészült, azonnal meg is hallgattam. Jobb lett!!! A hangszerek életszerűbbek, oldalirányban jobban behatárolhatóbbak (viszont szűkebb is az oldalirányú tér), mélysége is jobb.

Kihasználva a családi fürdetés helyett a mérésre felajánlott időablakot, eredmény a következő: érdekes módon, mérésre nem jelentkezett olyan szignifikáns változás, mint meghallgatásra. Eredmény "mindössze" annyi, hogy az a 30Hz körüli szörnyű nagy kiemelés 3dB-lel csökkent (a lecsengési idő arányiban hasonlóképpen).
Ebben az a nagy eredmény számomra, hogy most először kigyulladt egy LED a hosszú alagút végén (hogy fényerőben és technológiában stílusos legyek). Ha már a lexikonok szerint a mély hangoknak ennyire nem ártó hullámpapír is ekkorát javít a hangzás szubjektív megítélésében, akkor ebben lehet valami. Már meg is terveztük a nappali ezen részének az álgerendázatát.

A hátsó falon a kanapétól jobbra bazi magas könyvespolc áll, mellette félig a kanapé háttámláján nyugvó 120cm magas, 60 cm széles akusztikai panel. A kanapé másik oldalán a falnak támasztva ugyanolyan magasan 45 fokban egy másik panel. Szóval a hátsó falon kb. ennyi a lehetőség. (Ezért is halasztottam a válaszomat a legutolsó tanácsodra, fdsa, nem akartam azt részletezni, hogy mit hogyan nem lehet megoldani.)

Úgy gondoltam (és beszéltünk meg előzetesen), hogy változó, 60-65-70 cm-es követési távolságban 4,5x7cm (7 cm lóg lefelé a plafonról) "gerendák" lógnak le a plafonról.

Javaslat? :D


Csatolmányok:
nappali plafon_2.JPG
nappali plafon_2.JPG [ 143.03 KiB | Megtekintve 90344 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.05. 22:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Esetleg gondolkozhatsz hungarocell csíkokban is.

Kezembe került egy 10 évvel ezelőtti felvétel a Stefánia palota hangversenytermének belsejéről. Akkor csak egyszerű belsőépítészeti szépségnek tűnt, most viszont villámcsapásként ért a felfedezés, hogy az oldalfal burkolata egy akusztikailag is kiváló diffúzor megoldás. Az egymásra épített rétegek vastagsága bútorlapnyi.

Csatolmány:
Stefania_szinhazterem.jpg
Stefania_szinhazterem.jpg [ 33.64 KiB | Megtekintve 90310 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.06. 20:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Hungarocellt most nem szívesen választanék egyrészt azért, mert kevésbé "káros" a mély hangoknak, mint a fa, másrészt a családilag megálmodott pácolt fa "gerendázat" FTF értéke 100%. (Itt nem feleség tűrési, hanem feleség támogatási faktor értéke 100%. Ez azért több :D )

Ezt megcsinálom, a többit majd meglátjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.07. 22:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
A fa mindenképpen jobb, ez tény.

Beleférne még keresztirányban is középre, 1/4-re és 3/4-re egy-egy "gerenda"? Kartonpapírral megpróbálhatnád a hatását.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.08. 10:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ó, már fel is vázoltam Hitvesemnek, hogy keresztirányban néhány lapocskát berakok, nem is 90 fokban, hanem kissé srevizavé, és azok nem is egyenesek, hanem kissé ívben meghajlítottak (3,5-ös rétegelt lemez), mindez fehérre festve. Ez már nem aratott osztatlan sikert. Szóval meglátom, hogy majd szükséges lesz-e. A HIFI fölött a nappali csizmaorrában mindenképpen hasznos lehet. Oda lehet, hogy majd becsempészek egyet-kettőt. De már azt is felvázoltam Maminak, hogy a hifi fölött két gerenda között (csak egy sorban) 2-3 basszus panelt beültetek, ha szükséges. De ezt majd az álgerendázat kivitelezése utáni mérések után meglátom.

Mami viszont olymértékben belejött a gerendázásba, hogy továbbfejlesztette. És ez még akusztikailag is jól jön. Ha úgy képzeljük el a nappalit, mint egy csizmát, én a lábujjtól a sarokig tartó részt gerendáznám fel. Viszont olyan mintázattal, mint a csíkos zokni. A lábfejen ugye keresztben vannak a csíkok. Mami kitalálta azt, hogy a lábszáron, -a lábszárhoz képest keresztbe- a boka magasságáig tovább gerendázzunk, az eredeti rész gerendázatára merőlegesen. (bakker, egyszerűbb lett volna csinálnom egy rajzot...már mindegy)

Szóval megvannak a tervek. Ezen a hétvégén nem biztos, de a négynapos hétvégén valószínűleg kész lesz.

Abból a szempontból (is) nagyon szerencsés vagyok, hogy ha valami nem néz ki mocsok ordenáré módon, és javít a hangzáson, Hitvesem akceptálja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.18. 22:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Kurvajólnézki a nappali!

Ma sikerült feltenni az álgerendákat. Kiszámoltam, és milliméter pontosan bejelöltem a gerendák közötti távolságokat, a furatok helyét, majd egy dolgot egyeztettem Hitvesemmel. Meghallgattam az ötleteit, majd kiradíroztam az összes jelölést, majd újra mértem.
Ennek eredményeként a hifi fölött sűrűbben vannak a gerendák, de egy sávban meghagytam a 60 cm széles lukat, hogy ha előle basszus panelt kellene beépíteni, legyen hova. A "hallgatótérben" 74 cm-enként vannak felfúrva.

Sem meghallgatni, sem mérni nem volt lehetőségem, mert a barkácsolás mélyen belenyúlt az esti családi rutinba, de meghallgatni holnap mindenképpen, mérni pedig mielőbb.....

És még mennyit kell takarítani.


Csatolmányok:
DSCF4089.JPG
DSCF4089.JPG [ 105.75 KiB | Megtekintve 90147 alkalommal. ]
DSCF4083.JPG
DSCF4083.JPG [ 85.09 KiB | Megtekintve 90147 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.19. 21:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ma reggel és este is sikerült hallgatózni. MINDEN szempontból jobb lett a cuccos hangja. A hangszerek sokkal életszerűbben, sokkal részletezőbb, de a torzítása is kisebb. Egyszerűen minden tekintetben jobb.

Kíváncsi leszek a mérési eredményekre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.19. 22:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Kíváncsian várjuk!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.03.21. 23:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Tegnap és ma sikerült mérnem. Több dologra derült fény.

Az első és legfontosabb az, hogy a zenehallgató helyiség, egymástól 6m-re lévő első és hátsó fala között sikerült "megszüntetnem" a 30Hz-es állóhullámokat. A topik ezen oldalának a közepe környékére tettem fel két mérési eredményt, ahol a reflexiókat mutató diagramban 15,5ms-nál jelentős csúcsot mutat. Ez volt 6 méternél. Az itt csatolt első ábrán látható, hogy az a csúcs jelentősen, az elfogadható tartományba csökkent.

A 20-200Hz tartományban készített vízesésdiagram viszont sokkal furmányosabb eredményt hoz. A hangdobozom reflexnyílásai hátrafelé néznek (kb. 1 méterre vannak a faltól). Akkor, ha a doboz reflexnyílásai nyitottak, a 30Hz-es kiemelés továbbra is megvan, bár 3-5dB-lel kisebb mértékben, mint mielőtt begerendáztam a nappalit . A gerendázás előtt, ha bedugtam a reflexcsövet, megszűnt a 30Hz-es kiemelés, de 30 Hz-en továbbra is hosszú volt a lecsengési idő. Most jön a különbség. Most viszont, ha bedugom a reflexcsövet, nemcsak a kiemelés szűnik meg, hanem a lecsengési idő is konszolidált, ez a második ábra.

Az "Energy time curve" visszaverődéseket mutató méréseim a szabadon hagyott és bedugott reflexcső esetében ugyanolyan értékeket mutatnak 16ms-nál, azaz 6m-nél, így a terem reflexiója, és a hangdoboz hátrafelé röfögő reflexcsöve két különböző jelenség. A nem szerencsés egybeesés volt az azonos (közel azonos) frekvencia. (Ezt már tudtam régebben).

Zárttá tett doboznál viszont mérés szerint konszolidálódott a helyzet úgy, hogy a mérőke már különbséget tud tenni az 50Hz-es rendszerben keletkező zavar és a 60Hz-es nemistudommi között az "Energy time curve" diagramban. (Az a két ikercsúcs.) Nyílt reflexcsőnél ez a kettő még összemosódott. (Annak idején meghallgattam zárt dobozzal a rendszert, de akkor nem tetszett a hangja. Azóta sokat fejlesztettem rajta, talán...) Szóval most az a 60Hz a 30 Hz-es félhullámhosszú szellem átka? De akkor az miért nem akad bele a gerendába?

És jelentős különbség van a 30 Hz-en történő kiemelés és 60 Hz-en történő leszívás esetére zárt doboz, illetve reflexdoboz konfigurációban.

De jó játék ez az akusztika!


Csatolmányok:
1.JPG
1.JPG [ 113.94 KiB | Megtekintve 89246 alkalommal. ]
2.JPG
2.JPG [ 123.26 KiB | Megtekintve 89246 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 09:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Most kellene még egy diffúzort építened, és betenni őket a hangsugárzók mögé, hogy merőlegesen érkezzen beléjük a hang. Csak úgy segítenek a szobában hosszanti irányban kialakuló állóhullámok széttördelésében. Jelenlegi helyzetében a diffúzorod dísznek jó, csak a hatása elenyésző.

Próbaképpen tedd a diffúzort az egyik sugárzó mögé, és hallgasd/mérd meg a különbséget!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Eredetileg úgy terveztem, hogy a hangdobozok mögé építek egy-egy 1D-s diffúzort. Ezt a jószágot úgy sikerült kiviteleznem, hogy a rendelkezésemre álló faanyag ezt a méretet adta ki (a legszélesebb törési tartományra törekedve). A megépítése után úgy látom, nem szívatom magamat még egy ilyen dolog megépítésével.

Arra gondoltam, hogy a két doboz mögé építek két "2D diffúzort". Azért tettem idézőlejbe, mert nem szándékozok 15-20 centi hosszú hasábokat vágni, hanem 1-2-3-4-5-6 cm hosszúakat....mint ami neked van.

Gondolom mindezeket azért, mert igen jelentős hatása volt ennek az egyetlen diffúzornak a szobaakusztikára. Már a nappaliban a beszélgetésünk során érezhető volt a jelentős akusztikai változás. "Objektív" mérőke pedig az, hogy a diffúzor beállítása után a hangerőt kettővel feljebb kellett venni a 0-63dB-s skálán.
Mindezekkel együtt, teljes mértékben igazat adok neked, hogy a dobozok mögé kell tenni diffúzort. (És ezt a darabot be is teszem egy mérés/hallgatás idejére az egyik mögé.) Úgy látom, hogy oda is kell diffúzor. Szerintem ezt a böszme jószágot meghagyom középen, két oldalra pedig megcsinálom a "2D" változatot. Az eddigi méréseim, tapasztalataim, érzésem alapján szerintem arra az egész falra tenni kell hangeltérítőt.

(A tavasz kitörése viszont jelentősen katalizálja (negatív irányban) az akusztika projekt előrehaladását, ezek abban nyilvánulnak meg, mint házon és ház körül végzendő munkák, homokozó-játszótér, bográcsozó építés, stb.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.05. 18:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Előbb-utóbb jön az ősz, amikor beszorulsz a házba, és az oldalfalakra is teszel diffúzort, majd a sarokba állított 45 fokos elemeket is ellátod hullámtörő betétekkel... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.05. 21:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ja, ja. :D :D :D

Köszönöm az eddigi segítségedet! Sztán majd meglátjuk, hogyan alakul a szabadidő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.12. 22:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Egy önmagát "designkedvelő hályogkovács"-ként definiáló ismerősömtől kaptam ezt a linket:
http://freshome.com/2012/04/12/how-to-t ... -oreshyna/

A művésznő asztalosipari hulladékból mozaikot készít, és közben fogalma sincs arról, hogy valójában extra magas FT faktorú diffúzorokat alkot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.13. 09:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ez nagyon állat! Ez aztán a random felület! És még ócó is!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 08:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.04.25. 16:27
Hozzászólások: 2
Idézet:
http://freshome.com/2012/04/12/how-to-t ... -oreshyna/

A művésznő asztalosipari hulladékból mozaikot készít, és közben fogalma sincs arról, hogy valójában extra magas FT faktorú diffúzorokat alkot.


Nagyon kreatív és nagyon jól is néz ki, dekorációs elemnek is simán elmegy.
Bár egy állítólag hozzá értő szerint az ilyenek nem jók diffúz szerepre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 23:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
vation írta:
Nagyon kreatív és nagyon jól is néz ki, dekorációs elemnek is simán elmegy.
Bár egy állítólag hozzá értő szerint az ilyenek nem jók diffúz szerepre.

Ahogy látom, hifitibinek műszere is és kellő szakértelme is van a diffúzor hatásának a méréséhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.27. 08:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.04.25. 16:27
Hozzászólások: 2
fdsa írta:
vation írta:
Nagyon kreatív és nagyon jól is néz ki, dekorációs elemnek is simán elmegy.
Bár egy állítólag hozzá értő szerint az ilyenek nem jók diffúz szerepre.

Ahogy látom, hifitibinek műszere is és kellő szakértelme is van a diffúzor hatásának a méréséhez.


Nyilván való és nem is vitattam egy percig sem.
Én az általad linkelt diffúzorra gondoltam, ami a hulladék fából készült.
Én mondjuk nem osztom, bár alap ismeretségem van csak ezekkel kapcsolatban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.04.27. 09:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
A garázsba éppen a minap pakoltak le 14db 3 méter hosszú fínom jó ákác gerendát, aminek az elsődleges rendeltetése, hogy játszótérré alakuljon. Hulladék mindenképpen lesz, úgyhogy azt feldarabolom, és felragasztom egy OSB darabra. Aztán majd jól megmérjük.

Csak idő kérdése..........................


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.06. 20:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Az építés megkezdésével még abszolút fél éven belül vagyok. ;)

Elkezdtem építeni a diffúzort a fahulladékból. Mérete 125x125 cm. Ma kb. 4 óra munkával eddig jutottam. Ragasztó elfogyott, falunkban nem lehet kapni. Maminak nem tetszik a diffúzor, azt mondta, majd Ő épít asszonyi szemnek is tetszőt. Mondtam: kettőt.


Csatolmányok:
20121006_173320.jpg
20121006_173320.jpg [ 228.76 KiB | Megtekintve 89877 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.06. 20:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Mondj inkább négyet! A hátsó falról és az oldalfalról történő tükröződések is kioltást okoznak (2n+1)x(λ/4) távolságról, illetve erősítéseket (2n)x(λ/4) távolságról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.07. 06:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
fdsa írta:
Mondj inkább négyet!

Hááát, kettőt. Ez a most épülő kerülne az egyik oldalfalra, a további mondott kettő a hátfalra, jobb oldalon meg ablak. De szerintem Luca széke lesz az, amivel Mami ijesztgetett.
Na, de örüljünk annak, ami van (lesz a közeli jövőben). :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.14. 07:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Elkészült. A zöldnek nem pontosan erre az árnyalatára gondoltam, de ez má ilyen lett. Ma még hagyom száradni, aztán meghallgatom. Aztán majd méricskélek is valamit.


Csatolmányok:
20121013_172840.jpg
20121013_172840.jpg [ 247.26 KiB | Megtekintve 89811 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.18. 21:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Két napja úgy hallgatom a cuccost úgy, hogy a diffúzor az egyik doboz mellé van állítva az oldalfalhoz.

Ahogy beállítottam, azonnal, már az első taktusoknál feltűnt, hogy sokkal nyugodtabb lett a hangja, aztán az, hogy a hangszerek is jóval kiegyenlítettebb hangzásúak. A hangszerek aránya is sokkal jobb egymáshoz képest, de a nagyon-nagyon szembetűnő, illetve fülbetűnő, hogy a színpad keresztirányban helyre került. Azon hangszerek, amelyek szóltak innen is, onnan is, valahonnan, azok megtalálták a helyüket, és szépen elrendeződtek egymás mellett. És érdekes, a kanapé is sokkal jobban mozog egyes zenéknél.....Pedig oldalfalra tettem egy darab diffúzort...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.19. 13:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Ez már a szorgos asszonyi kezek munkája?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.20. 13:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
fdsa írta:
Ez már a szorgos asszonyi kezek munkája?
Nem, ez még az, amit én fejeztem be.

Asszony kijön a dolgozószobából, vigyorog, mint a tejbetök. Ököllel beleüt a levegőbe, aszongya: akkor is megcsinlom azt a két diffúzort! :D
Az történt, hogy ahogy elolvastam a hozzászólásodat, kijöttem a szobából valamiért, és a gépem képernyőjén az látható volt. Mami, ahogy jött kifelé a szobából, elolvasta.....
Majd meglátjuk, mikor lesz abból valami. Nem is gondolná az ember, de rengeteg faanyag kell hozzá. A hulladék fát az asztalosok szerintem most aranyárban mérik, ha egyáltalán lehet náluk kapni mostanság. Szóval meglátjuk. Az biztos, hogy a zenehallgatás élményét nagymértékben növelné, és mostantól kezdve élvezhető lenne áldásos hatása, ha már most ősszel elkészülne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.22. 20:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.06.07. 22:17
Hozzászólások: 96
Szerintem szereti, hogy odafigyelünk rá is... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.22. 21:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Így elnézve van itthon pár kiló-ÉPÍTŐKOCKA! Ez drága, de akinek feleslege van, alkalmazható.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.10.23. 10:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ez a kicsike van kb 50 kiló. A 12-es OSB hordozónak is van súlya, de mindenképpen több 10 kiló apró fában kell gondolkozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.11.12. 17:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
A minap olvastam a Flotex folyékony textil tapétáról. van-e valakinek ezzel kapcsolatos tapasztalata.
Én tervezem a szobák (helységek) kenését ezzel: http://www.otletmozaik.hu/cikk.html;jse ... e_id=15244

_________________
The whole world shines shit and calls it gold


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 14:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Meg kell változtatnom a zeneszoba jelenlegi kialakítását, ehhez szeretnék ötleteket kérni Tőletek.
A hanglemezeim már régen kinőtték a nekik szánt két zárt szekrényt, így be kell állítanom két újabb (terveim szerint) nyitott polcot. Ezekre kerülhetnének az operaalbumok, amiknek a doboza nagyobb védelmet nyújt a por ellen, így nem feltétlenül szükséges azokat zárt szekrénybe raknom.
A szoba mérete 3,75*4,95, gipszkartonnal borított, mögötte ck lap, majd a gerendák között kőzetgyapot. A beton aljra vastag gyapjú szőnyegpadló került.
Eddig teljesen szimmetrikus elrendezésű volt (az egyik oldaláról és a lehellgatás helyéről nézve mellékeltem egy-egy képet). A zárt lemezes szekrények üresen is nehezek (hát még tele hanglemezzel). 19 mm-es laminált lapból készültek, akusztikailag is erősen visszaverő felületet alkotnak, így közvetlenül a hangdobozok mellé nem kerülhettek. Az újabb polcokból a kettő alkotna akkora méretet, mint ezekből egy.
Érdemes megtartanom a szimmetriát, vagy rendezzem egy oldalra a lemezes szekrényeket, lemezes polcokat?
Esetleg más elrendezést tartanátok szerencsésebbnek?
Gondolom a szoba méretéből adódóan is a 180Hz alatti hangoknál alakulnak ki erős egyenetlenségek.
Nem szeretnék feleslegesen ennyi hanglemezt és nehéz szekrényt ide, oda pakolgatni, ezért kérdezek...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 18:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Annak a szekrénynek, amiben a lemezek vannak, levenném az ajtaját, vagy elhúznám és akkor másfajta elnyelőként viselkedne, mint most. Most inkább egy rezonátor. A hangfalak mögötti részt is csillapítanám jobban. Ha jól látom pont a hallgatói pozícióban az oldalfalon nincs semmi fülmagasságban. Ezen változtatnék. A túloldalról is jó lenne egy kép, és a hátsó falról szintén. Fontos ennek a résznek is a csillapítása a visszaverődések miatt és a mennyezet is a hallgatói pozíció fölött :D Az asszimmetrikus elhelyezések a javalltak. A sarkokkal szintén érdemes kezdeni valamit. Sajna a mélyhang kezelése nem egyszerű feladat. Nagy felületek (sok sűrű szerkezetű anyag) kell hozzá, vagy rezonátor.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 22:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
hifipisti írta:
Annak a szekrénynek, amiben a lemezek vannak, levenném az ajtaját...

Azokban a zárt szekrényekben több mint 2000 hanglemezt tárolok. Ha az ajtajukat levenném jobban közéjük férkőzne a por. Esetleg az ajtókra kívülről kerülhetne valami...

hifipisti írta:
A hangfalak mögötti részt is csillapítanám jobban.

Van valami konkrét ötleted? Érdemes lenne valamilyen rezonátor-panelt felszerelnem a hátsó falra a radiátor két oldalára a hangdobozok magasságáig? (max.10-12 cm szélességű szabad hely áll a rendelkezésemre) A lemezradiátor elött egy Schroeder diffúzor van. Tartok a szálasodó közetgyapot beltéri használatatól. Létezik más alternatíva is?

hifipisti írta:
Ha jól látom pont a hallgatói pozícióban az oldalfalon nincs semmi fülmagasságban.

Igen, jól látod.

hifipisti írta:
A túloldalról is jó lenne egy kép, és a hátsó falról szintén.

A túloldalon pontosan ugyanilyen szekrények és polcok vannak, hasonló tartalommal megtöltve.
A hátsó falról mellékeltem egy képet. A kanapé mögött szintén egy alacsony könyvespolc található, olyan mint az oldalsó falakon. A falon a vastag falvédő mögött 5cm-es sűrű szivacs lapul.

hifipisti írta:
A sarkokkal szintén érdemes kezdeni valamit.

A dobozok jól elvannak húzva a hátsó faltól (125cm) és az oldalfalaktól (75cm) is, így gondolom a sarokhatás kevésbé érvényesül.

Elsősorban a mostani szekrények ill. polcok valamint az újonnan bekerülő polcok ideális helyét kellene megtalálni. A szoba finomhangolása aztán jöhetne...
Az alacsony polcok egymás fölé is szerelhetők, sőt ez szükségessé is válik ha két újabb lemezes polccal bővülünk.
Rendezzem egy oldalra váltakozva zárt-nyitott-zárt-nyitott sorrendben a lemezes szekrényeket, a másik oldalra pedig pakoljam át az összes könyvespolcot?

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 23:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.10. 00:26
Hozzászólások: 58
Jól látom a Peter Belt féle pöttyöket a hangszóróidon? 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 01:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
S_W írta:
Jól látom a Peter Belt féle pöttyöket a hangszóróidon?

Igen, de ezt már az első oldalon kiveséztük...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 16:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Én is arra gondoltam, hogy a két alacsony polcot egymásra tenni és oldalt elhelyezni a hallgatói pozíciónál, hogy fülmagasságba essen. Jó megoldás az elnyelők, illetve az elsődleges visszaverődési pontok megtalálásához ha megkérsz valakit, hogy egy tükörrel járja végig a szobát a fal mentén. Ahol látod a hangdobozt a tükörben a hallgatói pozícióból az egy elsődleges visszaverődési pont. Ezekre a helyekre érdemes tenni valamilyen elnyelőt. Rezonátort azért nem tennék, mert ahhoz előbb meg kellene mérni a szobát valami jó szoftverrel és mérőmikrofonnal és az után lehet méretezni a rezonátort. Egyik szempontból jó, ha a doboz el van húzva a hátsó faltól és a saroktól, más szempontból meg nem jó, mert a mélyközép tartományban lesz így egy jelentős kioltás. Ez a hátsó fal és a hangdoboz frontlapja közötti távolságból számolható. Az is egy jó megoldás, ha a szekrényben lévő lemezeket letakarod, de az ajtó eltávolítása szerintem jelentős csillapító hatást okozna. Ezt ki is próbálhatod, ha kinyitod az ajtaját. A hátsó fal egész jól csillapítva van, esetleg az ajtóra raknék még valamit. Jó lehet csillapításra az olyan kőzetgyapot lap, ami préselt és a felülete is kasírozott hangáteresztő anyaggal, így nem fog szállni a gyapot. Elvileg kapható építőanyag boltokban (Tüzép) Ezt még érdemes valami egyszerű vászon anyaggal behúzni. Ez az anyag eleve sűrűbb, mint a tekercsben kapható kőzetgyapot, így nem csak a több kiloherczes tartományban csinál valamit, hanem a középtartományban is. Ebből 1, 2 vagy három réteg is alkalmazható attól függően, hogy milyen frekitartományra akarja az ember használni. Sokan azt hiszik, hogy egy vékony 5cm vastag szivacs jó megoldás. Arra valóban jó, hogy ne csörömpöljön az üres szoba, de többkiloherczes tartományban működik. Ha sokat rakunk fel, akkor túlcsillapítjuk a szobát bizonyos tartományban, máshol pedig semmi nem történik. Többféle elnyelőt érdemes aszimmetrikus elhelyezésben alkalmazni. Hangtörőket is lehet használni, ilyen a visszább felrakott hulladékból készült megoldás is. Ilyet esetleg mennyezetre is lehet rakni, vagy magunk mögé esetleg, de bárhol használható. Amíg nem mér az ember, addig úgy is csak a sötétben tapogatózik. A legtöbb gond mindig a méllyel van. Ha sok van azzal lehet kezdeni valamit, pl. Helmholtz rezonátor, ami a frekisávban lévő beszakadásokra is jótékony hatással lesz, picit egyenesedik a frekimenet. Ettől függetlenül, ami hiányzik arra keresztet is vethetünk, ez a szoba fizikai méreteitől a doboz hátsó faltól való távolságától, a falak anyagától, vastagságától, az ajtók (ablakok) anyagától és vastagságától és a szobánk melletti helyiségek fizikai méretétől is függ. A 120Hz alatti hangoknak csak a vastag téglafal az akadály, az ajtókat, ablakokat és a gipszkarton falakat megkerüli, áthatol rajtuk. A gipszkarton ráadásul membránként viselkedik, csak úgy, mint a könnyűszerkezetes megoldások és a panellakás is. Ebből is látható, hogy ez egy meglehetősen kompromisszumos terület, de azért viszonylag hallgatható megoldásokat el lehet érni, de az ami hiányzik nem állítható vissza. Ebben az esetben csak a szoba, vagy lakás csere lehet a megoldás :D

Érdemes végigolvasni: http://vip.tilb.sze.hu/~wersenyi/PECSEA.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 23:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
lpcollector írta:
Meg kell változtatnom a zeneszoba jelenlegi kialakítását, ehhez szeretnék ötleteket kérni Tőletek.
Vannak az akusztikában bizonyos "ökölszabály"-jellegű dolgok, amiket érdemes betartani/alkalmazni. Polc a másik oldalra, stb.
Ahogy látom, egy külön helyiséget szenteltél a zenehallgatásnak. Az ott található zeneszerkezetek igencsak meghálálják a jó és tudatos akusztikát. Szerintem érdemes lenne mérned. Méréshez semmi más nem kell, mint egy mikrofon (akármilyen, pl. electret mikrofon kapszula), mikrofon előerősítő (akármilyen DIY), egy max 10W-os erősítő és egy ETF5 szoftver.
A visszaverődések mérése mindent megmutat a szoba viselkedéséről. Ehhez nem kell jó minőségű mérőmikrofon, mert nem frekvenciamenetet mérünk. (De egy Panasonic WM60, vagy 61 electret kapszula a kb. 1000 forintos árával még frekvenciamenet mérésére is jó.)

Nem tettél közé képet a plafonról. Az sík, tehát semmi nem akadályozza a hanghullámokat? A plafon a legnagyobb visszaverő felület. Nekem nagyon nagy változásokat eredményezett a plafon álgerendázása.....

Szóval szerintem, ha polcra van szükséged a lemezek tárolására, aztokat építsd meg, próbáld ki itt-ott, de ha valóban jó hangot akarsz, mérjél. Hidd el, megéri a belefektetett energiát.

Szerk: lehet, hogy az olyan szekrény, aminek rajta van az ajtaja, nagyon jó mélyhang elnyelő. Adott egy fa felület, mögötte légrés, majd komoly hangelnyelő anyag (hanglemezek)... kész abszorber. De ez is az anyagok méretétől, vastagságától, stb. függ. Méréssel megállapítható..... :D

Én má a könyveket is tervezetten "trehány" módon teszem a könyvespolcra, egyiket beljebb tolva, másikat kevésbé --> diffúzor... illetve abfúzor.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.26. 12:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
hifipisti írta:
Én is arra gondoltam, hogy a két alacsony polcot egymásra tenni és oldalt elhelyezni a hallgatói pozíciónál, hogy fülmagasságba essen

Akkor ezeknek a polcoknak megvan a helye, már csak a többi helyét kellene meghatározni...

hifipisti írta:
... az ajtó eltávolítása szerintem jelentős csillapító hatást okozna. Ezt ki is próbálhatod, ha kinyitod az ajtaját.

Ezt a próbát többször megejtettem már, de a lehallgató helyen semmilyen válozást sem érzékeltem. A szekrények kompromisszum valamint Szabó Zoli javaslata alapján kerültek a hangdobozok mögé. Addig okoztak csak gondot amíg a legalgatóhelyhez közel helyezkedtek el.

hifipisti írta:
A legtöbb gond mindig a méllyel van. Ha sok van azzal lehet kezdeni valamit, pl. Helmholtz rezonátor, ami a frekisávban lévő beszakadásokra is jótékony hatással lesz, picit egyenesedik a frekimenet. Ettől függetlenül, ami hiányzik arra keresztet is vethetünk...

Ezt tapasztaltam. Sokat játszottam a hangdobozok elhelyezésével, a lehallgató hely távolságával. Picit még több a mély mint a dobozok közvetlen közelében, de a beszakadások távolabb kerültek a lehallgatói pozíciótól.

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára lpcollector 2013.02.26. 12:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.26. 12:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
hifitibi írta:
Méréshez semmi más nem kell, mint ...

Biztosan igazad van, de ehhez most nincsen elég időm és türelmem. Azokra a bizonyos "ökölszabály"-jellegű dolgokra szeretnék hagyatkozni a szekrények és polcok elhelyezésénél amire hivatkoztál. Ehhez jönne jól néhány ötlet...

hifitibi írta:
Nem tettél közé képet a plafonról.

Az teljesen sík, de nem túl kemény felületű. 12,5mm-es gipszkarton, 10-12 mm-es CK lap, párazáró fólia és kb. 12cm kőzetgyapot fagerendák között, majd pozdorjalemez azon a tészen, ahol nem járható a padlás, másutt fenyőpadló.

hifitibi írta:
...lehet, hogy az olyan szekrény, aminek rajta van az ajtaja, nagyon jó mélyhang elnyelő. Adott egy fa felület, mögötte légrés, majd komoly hangelnyelő anyag (hanglemezek)... kész abszorber. De ez is az anyagok méretétől, vastagságától, stb. függ.

A szekrények 19 mm-es laminált lapból készültek, pozdorja hátlappal. Az ajó mögött néhány cm-re már ott vannak a lemezek (fotót mellékeltem). A szekrények a hátsó és az oldalsó faltól is 10-10 cm-re el vannak húzva. Részint, hogy az ajtajuk nyitható legyen, részint, hogy mögöttük szabadon áramolhasson a levegő.

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.26. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Akkor jól sejtettem, hogy azért van ott az a szekrény, hogy a sarokban felgyülemlő mélyeket leszívja :)

A mennyezet kezeld még szerintem, aztán abból főzz ami van. A csillapító felületek pozíciójával játszadozz.

Sajna a mély nálam is elég kaka. Főleg, hogy van is összehasonlítási alapom. Az előző albérlet egy régi villa volt, legalább 50cm vastag régi, tömör téglából készült falakkal. Most gipszkarton mennyezet a szomszéd felé pedig egy kb. 6cm vastag fal. Mély gyakorlatilag csak a hangfalak közvetlen közelében és a vele szembeni fal közvetlen közelében van. Nem is próbálom ezt a tartományt kezelni, mert nincs értelme. Majd egy másik helyen remélem jól fog szólni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.26. 15:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
hifipisti írta:
Majd egy másik helyen remélem jól fog szólni.

Innen én már nem készülök sehová (csak ha visznek) ...
A család csak az egyik ok, a másik az évek során összegyűjtött rengeteg holmim. Akad ugyan a közelünkben egy eladó kastély (kiköltözött belőle az iskola, azóta üresen áll) oda talán beférnénk, de ahhoz még gyűjtenem kell... :lol:

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.26. 16:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Egy jó kastély engem is érdekelne :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.02.28. 22:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
A kezembe került egy több mint tíz éves cikk, amiben Van den Hul úr 22 pontban ír a hangsugárzókkal kapcsolatban. Mindjárt a harmadik intelme így szól:
"Négyszög alaprajzú szobában a hangsugárzókat soha se helyezd el a falfelületekhez képest szimmetrikus módon. Akár hosszanti irányban, akár a rövidebb falfelületeknél elhelyezett hangsugárzóknál kiindulási pontként a doboz szimmetriatengelyét 15 fokkal elforgatva helyezd el a hangsugárzókat. Ezzel elhangolod a szoba és a doboz közötti akusztikus csatolást, természetesebbé téve a hangzást."

Ezt vajon hogyan érthette?! Úgy, ahogyan ezen a "mórickaábrán" berajzoltam? Közületek valaki próbálkozott már hasonlóval?


Csatolmányok:
hangdobozok_elhelyezése.jpg
hangdobozok_elhelyezése.jpg [ 775.72 KiB | Megtekintve 88828 alkalommal. ]

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.01. 10:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Igen, így gondolhatta. Ebben lehet is valami, de a puci falakkal és a szoba fizikai méreteivel ez sem tud mit kezdeni, márpedig a fő probléma ez. Erre egy ismerősöm azt mondaná: "A fizikát megb@szni nem lehet" :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.03.09. 22:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
hifipisti írta:
Igen, így gondolhatta. Ebben lehet is valami, de a puci falakkal és a szoba fizikai méreteivel ez sem tud mit kezdeni, márpedig a fő probléma ez.

Megcsináltam a polcot és a hangdobozok elforgatását is (csak pont fordítva, mint a rajzon). Biztosan nem old meg mindent Van den Hul ötlete, de nálam bevált, és mivel a páromnak is tetszik, így marad. A színpad ettől érezhetően mélyebb lett optikai és akusztikai értelemben is. A hangdobozok elötti térben pedig egyenletesebb lett a mélyhangok eloszlása...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 15:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Úgy érzem írnom kell .....

Nagyon régóta mindig azt tapasztalom, hogy a bal hangfalam mintha nem lenne olyan "csillogó" és "telt" - már 45x szedtem ki a hangszórókat - néztem át a hangváltót stb .... már a törpöm tele van vele - mondom magamba PS-te meqqultál :((((((((( , de mindig vmi miatt elmaradt a végére járás - nosza most azt csináltam, hogy egy végfokra dugtam a két falat hogy az is kizárjam , kivettem a dacot minden amit lehetett - és MÉGIS ...... ott a jelenség ...

a legjobban LPCOLLEKTOR colléga teszt cd-jén a 40 hz - az agyrém kb 30-40 %-al kevsebbet szól a bal fal ...

na fogtam a 37,5 kilós kicsiket kicseréltem és most is azt mondom ott maradt a probléma a bal féltekén.

Az a gyanúm, hogy a jobb fal az relatíve egy sarokra esik kb 60-80 cm van jobbról és hátúról és szerintem ez egy akusztikus tölcsért képez - sajna nem tudom máshol elhelyezni :((((

Lehet ebben vmi igazság ????

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 15:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
psuser írta:
a jobb fal az relatíve egy sarokra esik kb 60-80 cm van jobbról és hátúról és szerintem ez egy akusztikus tölcsért képez - sajna nem tudom máshol elhelyezni :((((PS

Pedig odébb kéne rakni.... legalábbis, amikor zenét hallgatsz. Tárolóhelynek jó a sarok, de zenét hallgatni nem.
Egy visszaverő felülethez közel különböző kielemlések és kioltások jelennek meg, ha meg oldal- és hátfalról is szó van, akkor meg halmozottan.
Próbáld meg odébb tenni a hangfalat, legalább zenehallgatásra, mert hiába tennél oda bármilyen akusztikai elemet (pl diffúzort), azok is csak bizonyos frekvenciatartományban, és a hangforrástól csak bizonyos távolságból (több mint 60 cm) fejtik ki a hatásukat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség