audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:05

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 319 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 20:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Kapcsolásfüggő javarészt sztem.
Nekem még a TL071 (ha már j-fetes) meg ilyesmi is ok csaknem mindegy hogy hol.
A saját konklúzióm magamnak hogy sokkal könnyebben tudok kompromisszumot kötni ha kell egyáltalán ezekkel az olcsó szarokkal mint a szupericékkel aminél mindig és mindig a hiányérzet megmaradt.(Otlm jól fogalmazta azt a szétszedés dolgot ).
Lehet hogy pszihikai dolog is de az olcsó szarok tetszenek , biztos fordítva vagyok bekötve.
Az életszerű hangszerhangok meg tér meg audiofil érzés az nálam sajna amúgy sem nagyon játszik.Az otthoni zenehallgatásnak semmi köze az életszerűséghez de ez csak az én véleményem nem kell komolyan venni.
Egy számít a zene élvezete , ha bele tudok felejtkezni akkor o.k a rendszer ha nem akkor köszörülök amin tudok .Sok zenét kell hallgatni oszt tisztul a kép.

Bocsánat az off-ért és a nyers megfogalmazásért asszem ez már egy másik topicba tartozik (talán valami hitvitásba).
Üdv P.F.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Egyetértek veled.
Az ár/minőség arányra nem véletlen tértem ki, hisz valamivel több mint 200Ft os műveleti erősítőről van szó, -és nem is éppen mai. Cserébe ugyan nem a 6x10 az X-en torzításra hajaztak a tervezésénél, -hanem helyette inkább adtak valami érzékelhetőt, -megfoghatót.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 21:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Ha azt nézem, hogy az LME ezer Ft alatt van, akkor nem tűnik túl drágának.
A JFET bemenetűekkel egyébként én sem nagyon vagyok kibékülve. Az LME-ről nem derül ki hogy milyen a topológiája. Holnap LT-t is megfüleljük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 21:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
LME bipoláris, ha minden igaz.

Én meg homlokomra ütöttem, csettintettem egyet, és azt mondtam, LT1364 lesz az alternatív DAC-omban,
hiszen ez az egyik LEGJOBB duálos! OPAMP. Kicsit színezi a hangot, de jobb lesz ez.. Mint bármelyik LME!:)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 21:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni az LT1028. A fülest hozzad!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 21:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
cfx írta:
Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni az LT1028. A fülest hozzad!


LME-ről lefogtok mondani valószínűleg! :D

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 22:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
LME-ről lefogtok mondani valószínűleg! :D[/quote]

Ha hallottad már ezt az opamp-ot írhatnál róla Te milyennek találtad.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 22:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Egyetértek fpalotas fórumtárssal sajnos egyre inkább belemerülünk a részletekbe miközben elveszítjük a ZENE emocionális mondanivalóját.Egyébként amikor elkészült a Heed Canamp fejhallgató erősítőm(nem kis szülői segítséggel ;) )akkor abban egy mezei ST gyártmányú TL 071-es IC muzsikált.Kipróbáltam jónéhány IC-vel de azzal szólt a legjobban.Pontosabban azzal zenélt.Mert ez a legfontosabb.De természetesen megértem azokat is akik szeretnek csereberélni alkatrészt ezzel módosítva egy kapcsolás hangját.Néha hatalmas sikerélményt ad egy jól eltalált csere.Megfelelő műszerezettség híján valóban csak a próba marad.Egyébként ma már tendencia is ez az abszolút lehengerlő agyon részletezett hangzás.Ezzel csak egy a probléma,hogy az agy leterheltségét nagyon megnöveli mivel állandóan az agy rakja össze a készülék helyett a részleteket, így a hangzás egy idő után rendkívül fárasztó lehet.Ez bármelyik országban készült terméknél előfordulhat!!Tehát bár létezik német ,francia,angol stb. hangzáskép de bármelyiknél előfordulhat ilyen akár cégen belül is!Ja és az elsőre semmitmondó hangú kapcsolások,készülékek nem biztos ,hogy a legrosszabbak.Ezenkívül ne feledjük el ,hogy a cégek egy jó részénél ez tudatos mivel felmérték,hogy egy átlagember a hifi meghallgatására nem sok időt pazarol tehát az első benyomás rendkívül fontos. Elnézést a kicsit off-ért.Remélem senkit nem bántottam meg nem ez volt a célom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 22:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.09.15. 05:27
Hozzászólások: 6
otlm írta:
Labman!

Valóban, van az NE5534 hangjában valami direktség, már-már nyers őszinteség. Az embernek automatikusan az az érzése, ha valami ekkora számban van jelen az kommersz és ezért óckodik tőle. Nekem néha nem szimpatikus a nagyon preferált m.e. típusok túlzott precízkedése, amivel millió darabra boncolják a zenét, de összerakni már nem igazán képesek. Az NE legalább nem próbálkozik ilyesmivel és összbenyomásra tényleg elég pregnáns tud lenni, mellesleg nálam mérve is kiválóan teljesített.
Megfizethetetlen kategóriájú McIntosh erősítőben is láttam már ilyen IC-t.

Üdv.


Azt hiszem, hogy valami hasonlóról lehet szó. Az Accuphase C3800 előfokban is alkalmaznak NE5532 IC-t a JRC-től.
Amiben még szintén nagyon jó az NE5534/5532 az az áramzaj. Az AD797, LT1028 és LME adatlapok alapján, az áramzaj magasabb, mint az NE5534/5532 áramzaja.
Végül is ez azt jelentheti, hogy magasabb forrásimpedancia esetén az NE5534/5532-vel épített fokozat kevésbbé lesz zajos. Az LT1469 azonos feszültség és áramzajjal bír, mint az NE5532.


Csatolmányok:
Accuphase C3800.JPG
Accuphase C3800.JPG [ 207.21 KiB | Megtekintve 69071 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 22:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.09.15. 05:27
Hozzászólások: 6
emersys írta:
Szia.
Esetleg az NJM2068D-próbáltad?
Nekem ennél jobbat még nem is sikerült nagyon találnom. Ez vallóban élethűen adja vissza a forrást. Bár sajna rendszerfüggő ez is. Én a Philips cd játszómban ezt használom TDA 1541 dac után.
A jfet bemenetűek valahogy sosem sugallták a realitást. (Számomra legalább is) Ez bipoláris felépítésű.
Ár érték arányban is nagyon helytálló. (JRC -Japan Radio Corp beszerezhető belőle.)


Szia Emersys!

Egy esetben az NJM2068D lett volna az IC, aminél szerettem volna jobbat találni. A keresés még folyik. Az NJM2114 is egy jó eszköz. Ez egy "emelt szintű" NE5532-nek felel meg.
A JFET- bemenettel szemben nekem az a bajom, hogy neminvertáló alkalmazásban kapacitás moduláció léphet fel, ha a bemeneti impedanciák (invertáló és nem invertáló bemeneten) nem egyformák. Vagy, ha a visszacsatolásban használt ellenállások párhuzamos eredője nagyobb, mint 2kOhm. Ekkor a párhuzamos eredővel egyenértékű ellenállást szoktak a neminvertáló bemenettel sorba kapcsolni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 00:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát kapacitás moduláció helyett inkább feszültségfüggő kapacitást kéne használni. Moduláció fogalom az jelekre lett kitalálva, nem fizikai menyiségekre.

A soros ellenállást pedig általában nem ezért használják, hanem az offset áram keltette hibafeszültség minimalizálása miatt. Egy kondenzátort meg nem árt vele párhuzamosan kötni, mivel rontja a dinamikus tulajdonságokat, növeli a zajt és fázistolást okoz a bemeneti kapacitással, stb...

Amiről te beszélsz, azt azért használják, hogy nagy frekvencián is magas legyen a CMRR, de ez a méréstechnikában szempont. Akkor nincs kondérral átblokkolva az ellenállás. A visszacsatoló hálózat, valamint az invertáló bemenet lezárása azonos impedanciájú, így a parazita kapacitásokkal azonos mindkét ágban az időállandó. De zaj és egyéb szempontok miatt audio áramkörökben nem látom hasznát, csak kárát...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 08:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Engem személy szerint pont az a fajta közvetlenség és zenei őszinteség fogott meg az LME hangjában, ami a többi méregdrága, csúcs adatokkal rendelkező opából hiányzik. És ez gyakorlatilag első bekapcsoláskor meg volt. Nem a talán és lehet kategória, de akit érdekel úgy is meghallgatja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 21:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Ma este egy LT1028 került a foglalatba. Ő is elvérzett az LME mellett. Meg volt ennek mindene, csak épen zene nem jött ki belőle. Az LME-vel bármeddig tudnék élvezettel zenét hallgatni, ez az LT 10 másodperc után zavart. Valahogy le akarom venni a fejemről a fülest, vagy új trackre akarok lépni. Az LME teszi a dolgát, nem csillogtat, nem forszíroz, csak zenél. És ezt bizony nem csak én hallottam így :roll:

Azt nem mondom, hogy mindenhova jó lehet ez az opa, de ebbe a kapcsolásba egyelőre nem találtunk jobbat nála. Azt nem is említettem, hogy járt itt egy Lavry DA10 is, csak hogy legyen egy referenciánk, és ami végül nem lett a referencia, mert ez a füleserősítő jobbnak bizonyult nála. Bátran építse meg az, aki viszonylag kis költségvetésből szeretne jó füleserősítőt építeni. Már csak jó forrást nem lesz egyszerű találni hozzá ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 21:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
Ha valaki ezek után szeretne LT1028-at van 1 pár dip és egy 1 pár soic tokos. Odaadom szívesen. Nálam nagyon leszerepeltek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 21:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.09.15. 05:27
Hozzászólások: 6
KD mester írta:
Hát kapacitás moduláció helyett inkább feszültségfüggő kapacitást kéne használni. Moduláció fogalom az jelekre lett kitalálva, nem fizikai menyiségekre.

A soros ellenállást pedig általában nem ezért használják, hanem az offset áram keltette hibafeszültség minimalizálása miatt. Egy kondenzátort meg nem árt vele párhuzamosan kötni, mivel rontja a dinamikus tulajdonságokat, növeli a zajt és fázistolást okoz a bemeneti kapacitással, stb...

Amiről te beszélsz, azt azért használják, hogy nagy frekvencián is magas legyen a CMRR, de ez a méréstechnikában szempont. Akkor nincs kondérral átblokkolva az ellenállás. A visszacsatoló hálózat, valamint az invertáló bemenet lezárása azonos impedanciájú, így a parazita kapacitásokkal azonos mindkét ágban az időállandó. De zaj és egyéb szempontok miatt audio áramkörökben nem látom hasznát, csak kárát...


Erre gondoltam, részlet az OP275 adatlapjából. De hasonlót találsz az OPA2134 adatlapjában is.
"Attention to Source Impedances Minimizes Distortion
Since the OP275 is a very low distortion amplifier, careful attention should be given to source impedances seen by both inputs. As with many FET-type amplifiers, the p-channel JFETs in the OP275’s input stage exhibit a gate-to-source capacitance that varies with the applied input voltage. In an inverting configuration,
the inverting input is held at a virtual ground and, as such, does not vary with input voltage. Thus, since the gate-to-source voltage is constant, there is no distortion due to input capacitance modulation. In noninverting applications, however, the gate-to-source voltage is not constant. The resulting capacitance
modulation
can cause distortion above 1 kHz if the input impedance is > 2 kW and unbalanced. Figure 15 shows some guidelines for maximizing the distortion
performance of the OP275 in noninverting applications. The best way to prevent unwanted distortion is to ensure that the
parallel combination of the feedback and gain setting resistors (RF and RG) is less than 2 kW. Keeping the values of these resistors
small has the added benefits of reducing the thermal noise"

Itt is láthatsz rá példát:
http://gilmore2.chem.northwestern.edu/p ... mp_prj.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 22:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.09.15. 05:27
Hozzászólások: 6
hifipisti írta:
Ma este egy LT1028 került a foglalatba. Ő is elvérzett az LME mellett. Meg volt ennek mindene, csak épen zene nem jött ki belőle. Az LME-vel bármeddig tudnék élvezettel zenét hallgatni, ez az LT 10 másodperc után zavart. Valahogy le akarom venni a fejemről a fülest, vagy új trackre akarok lépni. Az LME teszi a dolgát, nem csillogtat, nem forszíroz, csak zenél. És ezt bizony nem csak én hallottam így :roll:

Azt nem mondom, hogy mindenhova jó lehet ez az opa, de ebbe a kapcsolásba egyelőre nem találtunk jobbat nála. Azt nem is említettem, hogy járt itt egy Lavry DA10 is, csak hogy legyen egy referenciánk, és ami végül nem lett a referencia, mert ez a füleserősítő jobbnak bizonyult nála. Bátran építse meg az, aki viszonylag kis költségvetésből szeretne jó füleserősítőt építeni. Már csak jó forrást nem lesz egyszerű találni hozzá ;)


Egyértelműen jobb IC, mint pl. az OP275, OPA2134, OPA2604, AD823, AD827. Nagy előnye a hallgathatósága. Az NE5532 dinamikusabb és a női énekhang nekem ezen tetszik jobban.
Az LME-ben különösen tetszik, hogy a kis torzítása alacsony kimeneti feszültségnél is megvan. (Lehet, hogy ezért is szól jól.) Ez egy CD-játszóban és előfokban előnyös. A legtöbb opa a torzítás minumát n*V-os tartományban tudja. Az LME sorozat és az LM4562 viszont alacsony Uki mellett is tudja az alacsony torzítási értéket. Itt egy nagyságrenddel jobb, mint a többi opamp.
(Kb. másfél éve a TI megvette a Nat Semi-t. Jó kis konkurenciát csináltak házon belül.)

Érdekes olvasni való:
http://www.ti.com/analog/docs/litabsmul ... milyId=585


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 08:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Tényleg azt gondolod, hogy ezeknek a megadott torzítási értékeknek valami köze is van a a kapott hangminőséghez?

Egyébként a LT1028 nálam is mesterkélt, fémes, dögös, de fárasztó hangot adott.
- Texas NE5534AP : kissé kemény, de dinamikus
- Philips NE5534N : semleges, természetes hangzás

Ha már mindenáron OPA, én ilyen célra kipróbálnám a "current feedback" video-OPA-kat, ezek általában 150 Ohm-ra, vagy akár kisebb terhelésre is tudnak dolgozni pl.:
OPA603, AD810, AD844, LT1252, LT1233 stb...

( Persze figyelembe kell venni a konkrét kimeneti áramigényt, és oda kell figyelni a bemenő áramukra is. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 09:25 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Valóban van összefüggés a torzítás és a kapott hang (minőség) között, csak az nem tisztázott, hogy (kinek) melyik jobb.

A jelenlegi szuper /AUDIO célra gyártott/ műveleti erősítők meghajtási képessége nem túl erélyes, így én már évek óta VIDEO/RF célra gyártott műveleti erősítőket használok (Ráadásul olyat, ami lézertrimmelt, így a kimenetén és a bemenetén is elenyésző az offszethiba). Természetesen ahogy az előttem szóló is írta, nagyon oda kell figyelni a bemenükre...

- Előnyük, hogy kis impedanciára is képesek dolgozni, meglehetősen nagy áramokkal, és kapacitív
meghajtóképességük is nagyságrendekkel jobb, mint az egyéb műveleti erősítőké.
- Hátrányuk: a nagyobb sávszélesség miatt jobban oda kell figyelni rájuk /nehogy oszcillátorrá változzon/, valamint torzításuk általában egy nagyságrenddel nagyobb. (szerintem ez nem számottevő)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 10:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Azért az LT1028-ak között is van jelentős különbség.
Ha jól tudom, ACN jelölésűt használják hangra, de ugye kipróbálni nem tudtam, és valószínűleg a közeljövőben
nem is fogom.
Van egy DAC-om, amit ugye Optica HD-nek neveztem el, OPA2134 van benne, és bizony asszimetrikus DC tápegységgel
van ellátva, 3k-s visszacsatolással. Hét vége felé valószínűleg kipróbálom az LT1364-et, ennek melegebb hangzása van,
kellő basszussal. (Persze ez a műveleti erősítő téma is olyan, mint a csatolókondenzátor, az a legjobb, ha nincs, de ha alternatíváról, és egyszerűbb megvalósításról van szó, akkor bizony mindkettő nagyon hasznos lehet.)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 17:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
[quote="Toto"]Azért az LT1028-ak között is van jelentős különbség.
Ha jól tudom, ACN jelölésűt használják hangra, de ugye kipróbálni nem tudtam, és valószínűleg a közeljövőben
nem is fogom.

Ez pont ACN jelölésű volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 20:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
cfx, mekkora erőstéssel próbáltad az LT1028-at és milyen kompenzálást használtál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 21:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
mzperx írta:
cfx, mekkora erőstéssel próbáltad az LT1028-at és milyen kompenzálást használtál?


Két oldallal ez előtt Hifipisti felrakta a kapcs.rajzot. Abban cserélgettük vele az ic-ket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 21:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
Még szeretnénk az AD8597-et meghallgatni. Külföldi fórumokon jókat írnak róla. Hiszem ha hallom!!!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 21:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Az LT1028 egy az egyben nem oda való kéne az 5-6 lábak között egy ~33pF kondi, vagy egy egyszeres erősítésre lekompenzált LT1128-cal kellett volna kezdeni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 23:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
mzperx írta:
Az LT1028 egy az egyben nem oda való kéne az 5-6 lábak között egy ~33pF kondi, vagy egy egyszeres erősítésre lekompenzált LT1128-cal kellett volna kezdeni!


Lehet, hogy én rosszul tudok valamit?!
Az áramkör erősítése 3,5 szeres. A BUF634 erősítése megközelítőleg 1. Én azt gondolom, hogy a művelet erősítőnek így nem egyszeres az erősítése ezért nem szükséges kompenzálni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.18. 23:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
cfx írta:
Lehet, hogy én rosszul tudok valamit?!
Az áramkör erősítése 3,5 szeres. A BUF634 erősítése megközelítőleg 1. Én azt gondolom, hogy a művelet erősítőnek így nem egyszeres az erősítése ezért nem szükséges kompenzálni.

Ha a 47pF nem lenne ott igazad lenne, de a rajz szerint ott van. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 19:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
mzperx írta:
cfx írta:
Lehet, hogy én rosszul tudok valamit?!
Az áramkör erősítése 3,5 szeres. A BUF634 erősítése megközelítőleg 1. Én azt gondolom, hogy a művelet erősítőnek így nem egyszeres az erősítése ezért nem szükséges kompenzálni.

Ha a 47pF nem lenne ott igazad lenne, de a rajz szerint ott van. :?


Ezt most nem értem. A 47pF-nek mi köze az erősítéshez ill. a kompenzáláshoz. Ez a kapacitásnak a nagyfrekvenciás gerjedést akadályozza meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 20:19 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ha jobban megnézed, az a 47 pF a visszacsatoló hálózatban van.... /ezáltal beavatkozik a frekimenetbe/

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 20:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Az stimmel, hogy az egy szűrő, de az 5-6 láb közé berakott 33pF-nak mi lenne a szerepe és mitől szólna jobban az LT1028, mint ebben a kapcsolásban :?: :idea: :roll:

Egyébként mit csinál a frekimenettel az a kondi? Mi célt szolgál a bemeneten lévő soros 100Ohm, illetve a kimeneten lévő 4,7Ohm? Elhagyható-e, esetleg más érték a kimeneten? Úgy rémlik Highlander kolléga, akitől kaptam ezt a kapcsolási rajzot azt mondta, hogy a 4,7Ohm a füles impedanciáját illeszti talán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 20:51 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Az első négy passzív elem egy sáváteresztő szűrőt képez. R-C-C-R.
Ha jól van méretezve, akkor nagy bajt nem csinál.

Elhagyását nem javaslom, illetve legalább egy soros ellenállás szükséges a műveleti erősítő +bemenetére, hogy megvédje a műveleti erősítőt a tápfeszültségétől nagyobb feszültségtüskéktől
A csatolókondi is kell, mivel aszimmetrikus tápról járnak....

A visszacsatolás / és kompenzálás megértéséhez egy kis segédlet:


Csatolmányok:
kapcsrajz.jpg
kapcsrajz.jpg [ 134.55 KiB | Megtekintve 66916 alkalommal. ]
AB-028.pdf [108.79 KiB]
696 alkalommal.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 21:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Ezek szerint a csatolókondi előtt lévő ellenállást sem érdemes elhagyni? Mi a helyzet a csatolókondi elhagyásával? Ha forrás elektronika kimenetén van kondi, mert ugye az a legtöbb esetben van.
A kimeneti ellenállás?

Gyanítom Highlander kolléga jól méretezte bemeneti szűrőt :ugeek:

Megnéztem a pdf-et :oops: Nekem picit magasrőptű :mrgreen: Átfutva azt bogarásztam ki, hogy magasban van talán egy emelés :roll:

Még egy érdekes kérdés. Próbált már ebből valaki DAC kimeneti buffert fabrikiálni, érdemes lenne-e. Esetleg előfok kimenetére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 21:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
sny21 írta:
Ha jobban megnézed, az a 47 pF a visszacsatoló hálózatban van.... /ezáltal beavatkozik a frekimenetbe/


ha jól tévedek és elhanyagoljuk az ic-k kimenő impedanciáját akkor úgy 2,8MHz környékétől már beavatkozik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 22:24 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
hifipisti írta:
Ezek szerint a csatolókondi előtt lévő ellenállást sem érdemes elhagyni? Mi a helyzet a csatolókondi elhagyásával? Ha forrás elektronika kimenetén van kondi, mert ugye az a legtöbb esetben van.


Nézzük az elejéről a soros ellenállás és a 100p alkot egy alul áteresztő szűrőt melynek a -3dB-es pontja ezekkel az értékekkel kb. 16MHz-re esik. Szerintem feleslegesen magas ez a freki.
A csatoló kondi és a 22k felül áteresztő szűrőt alkot melynek a Te esetedben 1,5Hz-nél van a -3dB-es pontja. Véleményemet ismered szerintem a felesleges alkatrészeket el kell hagyni az áramkörökből. Ez a csatoló kondi a Te rendszeredben felesleges szerintem. A műveleti erősítő kimenete és az invertáló bemenete közé rakott kapacitás a nagyfrekvenciás gerjedés megakadályozására szolgál. Ez a 47pF tökéletes erre.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cfx 2012.09.19. 22:40-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 22:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
sny21 írta:
A csatolókondi is kell, mivel aszimmetrikus tápról járnak....


Csak én látom úgy, hogy a kapcsolási rajzon szimmetrikus +-15V szerepel. Sőt még a kész erősítőben is ezt mértem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.19. 23:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
cfx írta:
sny21 írta:
Ha jobban megnézed, az a 47 pF a visszacsatoló hálózatban van.... /ezáltal beavatkozik a frekimenetbe/

ha jól tévedek és elhanyagoljuk az ic-k kimenő impedanciáját akkor úgy 2,8MHz környékétől már beavatkozik

könnyebben érthető, ha úgy fogalmazunk, hogy magasabb frekin (>>10MHz) az LT1028 műveleti erősítő követőként fog működni, azaz kell már neki a külső segítség a túlkompenzáláshoz.
Hiányos túlkompenzálás esetén a fázis tartalék lecsökken, ami az impulzus választ rontja, lengések jelennek meg, kritikus esetben el is fogy a fázistartalék, ami ~20MHz-es oszcillációt okozhat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.20. 07:10 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
cfx írta:
sny21 írta:
A csatolókondi is kell, mivel aszimmetrikus tápról járnak....


Csak én látom úgy, hogy a kapcsolási rajzon szimmetrikus +-15V szerepel. Sőt még a kész erősítőben is ezt mértem.


Igen, jól látod, Én néztem el.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.21. 03:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.09.15. 05:27
Hozzászólások: 6
mzperx írta:
cfx írta:
sny21 írta:
Ha jobban megnézed, az a 47 pF a visszacsatoló hálózatban van.... /ezáltal beavatkozik a frekimenetbe/

ha jól tévedek és elhanyagoljuk az ic-k kimenő impedanciáját akkor úgy 2,8MHz környékétől már beavatkozik

könnyebben érthető, ha úgy fogalmazunk, hogy magasabb frekin (>>10MHz) az LT1028 műveleti erősítő követőként fog működni, azaz kell már neki a külső segítség a túlkompenzáláshoz.
Hiányos túlkompenzálás esetén a fázis tartalék lecsökken, ami az impulzus választ rontja, lengések jelennek meg, kritikus esetben el is fogy a fázistartalék, ami ~20MHz-es oszcillációt okozhat.


Érdemes megnézni a BUF634 adatlapját. Becsatoltam az erre vonatkozó részeket.
Még további infó itt:http://www.ti.com/lit/an/sboa065/sboa065.pdf


Csatolmányok:
BUF634_2.JPG
BUF634_2.JPG [ 92.33 KiB | Megtekintve 71104 alkalommal. ]
BUF634_1.JPG
BUF634_1.JPG [ 78.76 KiB | Megtekintve 71104 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.24. 21:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
botond írta:
istipisti írta:
Sziasztok!

A Heed Canamp-ban hány cm2-es felületű alulemez van a BD tranyók hűtésére? MEgköszöném ha valaki meg tudná mérni.


Szia!

Csak fotóim vannak a belsejéről, megmértem pixelben az 5 W-os ellenállást és a BD tranyót, ilyenek vannak itthon. Ezekhez képest az alu U profil méretei: az U szárai 32-33 mm, a talpa 44-45 mm, a magassága34-36 mm.
A felület ezekből 38-40 cm^2. Nem egészen pontos, de talán nem nagy az eltérés a ténylegestől.


Köszi! :)
fpalotas-nak is!

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 11:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Üdv!

Túl mélyre nyúltam a fiókomban és előkerült egy marék fém tokos UA715-ös műveleti erősítő. Nem egy mai darab, de paraméterek alapján nem tűnik olyan rossznak. Valakinek van szubjektív tapasztalata ezzel a műverősítővel? Most tervezek egy hídkapcsolású végfokot LME49600-al. Eredetileg 49710-el terveztem a meghajtását, de arra gondoltam, hogy esetleg ezt is kipróbálnám hacsak valaki le nem beszél róla.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 12:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Tegyél be foglalatot és akkor egyszerűen ki lehet próbálni :)

Tegnap leteszteltük az OPA277-et. Sajna ide nem vált be. Fémes magastartomány, karcos és elektromos felrakódással. Összességében nem lenne rossz hangja, az alsóbb regiszterek rendben vannak, de ebbe a kapcsolásba egyáltalán nem jó. Ha valakit érdekel van 2db belőle :D Továbbra is az LME49710 a nyerő ezek elé a bufferek elé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 14:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
hifipisti írta:
Tegyél be foglalatot és akkor egyszerűen ki lehet próbálni :)

Tegnap leteszteltük az OPA277-et. Sajna ide nem vált be. Fémes magastartomány, karcos és elektromos felrakódással. Összességében nem lenne rossz hangja, az alsóbb regiszterek rendben vannak, de ebbe a kapcsolásba egyáltalán nem jó. Ha valakit érdekel van 2db belőle :D Továbbra is az LME49710 a nyerő ezek elé a bufferek elé.

Hát van ez így, hogy máshol más jön be :D , engem érdekel a 2db. ;) Minta volt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 16:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
hifipisti írta:
Továbbra is az LME49710 a nyerő ezek elé a bufferek elé.

Az LME49870 sztem jobb, érdekes módon adatlap alapján nagyon úgy tűnt, hogy egy eresztésből valóak, de a +/-17V-os referencia áramkörban elég másképp muszikált. Azért az LM49990-et is érdemes volna megpróbálni, ezzel már szemezgettem, de a versenytárs AD797-nél leragadtam...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 17:54 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
mzperx írta:
AD797-nél leragadtam

No kapom itt a tippeket, kipróbálnám még az AD797-et. Tudnál kölcsönözni 2db-ot?
Addig is ha a rossz hangú opa277p-től valaki szabadulna, mielőtt a kukába rakja gondoljon rám :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 18:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Minta volt az opa. Otlm a tied lehet, mint első jelentkező :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 19:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Mikor még IC-kel próbáltam elképzelni az erősítőket, ezeket gyűjtöttem kipróbálásra. Végülis csak az LT1252 lett kipróbálva ezek közül, de ez teljesen máskép is szól ( az ellentéte ), mint pl. az LT1028, még természetesebb, részletezőbb mint a NE5534N - Philips. Ez egy ( és a nagyrészük ) current feedback OPA.
Ami még jól szerepelt akkoriban, az LM318.

Tápegységként egyszerű emitterkövetős tápokat használtam.

Csatolmány:
IC.jpg
IC.jpg [ 190.85 KiB | Megtekintve 70856 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.10.03. 07:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
hifipisti írta:
Minta volt az opa. Otlm a tied lehet, mint első jelentkező :)

Köszi! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.11.23. 23:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
A V2.0 és a V2.1 verzió

V2.0 - LME49710 és LME49600, 4,7u csatolóval

V2.1 - LME49710 és LME49610, 2,2u csatolóval

A táp LM317/337, +-15V 12db 470u Low ESR

A V2.0 ma meg is szólalt egy egyszerűbb LM317/337 táppal. A viszább látható BUF634 erősítőmből kivettem a régi erősítő panelt, ezt pedig beleraktam. A hangja hasonló a már meglévő BUF-hoz, de annál valahogy finomabb, légiesebb. A teszthez ATH-A900-as fülest használtunk, forrás RME HDSPE 9632. Eddig ment kb. 1,5-2 órát, a hallottak biztatóak. Még érnie, járódni kell, hallani, hogy percről percre javul a hangja.Majd csinálok belső képeket is.

A nyák terv cfx kolléga műve :D


Csatolmányok:
P1190551.jpg
P1190551.jpg [ 573.66 KiB | Megtekintve 70726 alkalommal. ]
P1190550.jpg
P1190550.jpg [ 419.99 KiB | Megtekintve 70726 alkalommal. ]
P1190549.jpg
P1190549.jpg [ 531.62 KiB | Megtekintve 70726 alkalommal. ]
P1190548.jpg
P1190548.jpg [ 492.07 KiB | Megtekintve 70726 alkalommal. ]
P1190547.jpg
P1190547.jpg [ 334.18 KiB | Megtekintve 70727 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.11.24. 15:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
Az éjszakai alvásból megint zene hallgatás lett. :D
A kezdeti szőrösség, ércesség teljesen eltűnt a hangzásból. A BUF-hoz képest már most sokkal levegősebb nem természetesebb a hangja. És a BUF-al épített erősítő is verte az összes eddig meg hallgatott füles erősítőt. Most olyan mintha a fülesem (ATH A900) egy kategóriával feljebb lépett volna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.11.25. 19:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Szerintem, ha egy olyan tápra kötnéd, melyben nem kell a stabkoczka, hanem csak az egyenirányító-pufferkondik meg esetleg egy Zobel-tag, szerintem sokkal szebben szólna.
Próbáld ki!

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2012.11.25. 19:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.10.02. 20:16
Hozzászólások: 20
Ez a táp sem a végleges csak kipróbálásra raktam össze. A végleges stabilizátorok LT1033-LT1085 páros lesz. Gondolkodtam egy hagyományos csak puffer kondis és egy LC szűrésű tápon is de azok valamiért feledésbe merültek, de most lehet, hogy előveszem a terveket.
Azt gondolom ez az erősítő megérdemli a legjobb tápot. Egyszerűen hihetetlen a hangja. Kíváncsi leszek holnap a jobb fülesekkel mit fog nyújtani.
Lehet, hogy véletlenül de Hifipistivel nagyon belenyúltunk a tutiba. :D
Elkészült a panel javított változatának a terve, ha lesz rá érdeklődő legyártatom azt is. A panelről röviden, 70 mikronos nyákra teli föld fóliával és szelektív ónozással kerül gyártásra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 319 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 39 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség